Energiebesparing bij KLM: passagier mag niets merken Welke partij? ïlïlrS Beurs week Belastingen ZATERDAG 16 MEI 1981 AMSTELVEEN - De hui dige vliegtuigmotoren gebruiken al minder brandstof dan de vroe gere. Zo schafte de KLM sinds 1973 nogal wat vliegtuigen aan (vooral Boeings-747), werd in die periode de vliegtuigbrandstof meer dan achtmaal zo duur, maar steeg de post voor brandstof minder sterk. In 1973 gaf de KLM voor brandstof 156 miljoen gulden uit. Dit jaar wordt het een miljard gulden. Dat is, ondanks de fors gestegen ver- voersprestatie, toch „slechts" een zeven voudige stijging. De besparing die de twee werk groepen hebben gevonden, levert de KLM dit jaar een be drag op van 14 15 miljoen gulden op. Afgemeten tegen het miljard dat wel voor brandstof wordt uitgegeven, lijkt het een druppel op de gloeiende plaat. Maar niet wanneer de besparingen wor den vergeleken met de netto resultaten van de KLM, die vorig jaar een winstcijfer op leverden van toevallig ook 15 miljoen gulden. Bezuinigingen bij een commer cieel bedrijf zijn lang niet zo gemakkelijk te verwezenlij ken als in een gezin. Een vliegbedrijf legt zich de be perkingen immers niet alleen op ten koste en ten bate van zichzelf, maar ook ten koste van zijn bron van inkomsten, de passagier. Dat beperkt de mogelijkheden. Het is niet de bedoeling dat de passagier naar de concurrent stapt. Zo ondervinden passagiers geen hinder van de aanzien lijk geslonken hoeveelheid drinkwater die vliegbedrij ven tegenwoordig in vergelij king met vroeger meenemen. Visser: „In een Boeing-747 za ten vroeger drie drinkwater tanks met totaal 1250 kg (li ter) water. We hebben één tank weggehaald en de twee andere zijn nu nog maar tot driekwart gevuld. Er is voor koffie, thee, drink- en waswa ter in de toiletten nog steeds voldoende, 620 liter. Maar de gewichtsvermindering voor onze hele vloot van 15 747's bespaart ons 2 miljoen gul den per jaar". Onderzoek bracht verder aan het licht dat vliegtuigen in de loop van hun leven telkens een beetje zwaarder worden, terwijl zij hun leven toch al met een hoger gewicht begin nen dan nodig is. Aan het laatste is niets menselijks vreemd: in het ontwerp van elk nieuw vliegtuigtype wor den zaken meegenomen die op dat moment onmisbaar zijn of lijken, maar in de loop der jaren overbodig worden of blijken te zijn. De slechts negen kilo wegende sextant, eeuwen lang het eni ge betrouwbare instrument om je geografische positie te bepalen aan de hand van de stand der sterren, is daarvan een aardig voorbeeld. Hij be hoorde ook bij de oorspron kelijke inventaris van de DC- 8. Later ingebouwde appara tuur heeft de sextant welis waar overbodig gemaakt, maar er was een energiecrisis voor nodig om het ding af te voeren van de inventarislijst. Op zoek „Elke keer dat de brandstof prijzen werden verhoogd", zegt Visser, „gaan we het hele scala van mogelijkheden na". Een belangrijke factor is daarbij dat talloze fabrikan ten van voorwerpen die in en om vliegtuigen worden ge bruikt, na 1973 op zoek gin gen naar lichtere alternatie ven. Het is een industriële be zigheid die misschien niet meer in de kinderschoenen staat, maar zeker voor de vliegtuigbouw nog geweldig veel perspectief biedt. Vliegtuigen met een laag brandstofverbruik hebben de toekomst. Dat werd vorige week nog eens duidelijk ge steld bij de presentatie van het samenwerkingsverband tussen Fokker en McDonnell Douglas. Zolang die vlieg tuigen er niet zijn, stellen luchtvaartmaatschappijen van alles in het werk om de energielasten van de bestaande vloot te drukken. Direct nadat in 1973 de brandstofprijzen omhoog schoten, heeft de KLM een werkgroep Gewichtsbesparing opge richt, later gevolgd door een werkgroep Brandstofbe- spraring. Opdracht: zoek naar wegen om het gewicht van vliegtuigen te verminderen zodat zij onderweg minder brandstof nodig hebben. De KLM'ers D. A. Visser (grondafdeling) en J. H. Wagenmakers (vliegtuigpresta ties) hebben elk zitting in zo'n werkgroep. Over hun aanpak, bijgaand artikel. Zo verving de KLM op zeker moment alle zwemvesten (onder elke stoel zit er één) door exemplaren die welis waar duurder waren, maar vooral minder wogen dan hun voorgangers. Een andere fabrikant ontwikkelde baga gecontainers die geen 150 kg maar 100 kg wegen. Per Boeing-747 scheelt dat 14 maal 50, is 700 kg per vlucht. Visser: „Het was voor al onze vliegtuigen een investering van 1,6 miljoen gulden, maar het bespaart per jaar aan brandstof 2,1 miljoen gulden. Die kosten hadden we er dus in één jaar weer uit". Andere gewichtsbesparingen kwamen tegelijk de veilig heid ten goede. Vliegtuigen zijn voorzien van boten die zichzelf opblazen in geval van een noodlanding op het water. Hetzelfde geldt voor glijbanen aan boord. Vroeger werden beide meegenomen, nu doet de boot, tegelijkertijd dienst als glijbaan een oplos sing die in de praktijk ook aanmerkelijk veiliger is ge bleken. Snelheid In 1973 is wel gesuggereerd dat brandstof kon worden be spaard door langzamer te vliegen. Vissers collega Wa genmakers: „Inderdaad, maar kijk eens naar dit dia gram, dat aangeeft op welke hoogte en bij welke snelheid vliegtuigen het zuinigst vliegen. De zuinigste snel heid blijkt dan een kritisch gegeven te zijn. Zouden we sneller vliegen, dan kost dat inderdaad meer brandstof. Maar zouden we langzamer vliegen dan kost dat ook meer brandstof. Anders ge zegd, de snelheid waarmee we nu vliegen is de zuinigste die we kunnen bereiken". Een ander feit, vervolgt Wagen makers, is de route die we moeten afleggen. In de VS, hoewel het luchtverkeer daar veel intensiever is dan in Eu ropa, vliegt elk modern toe stel veelal rechtstreeks op zijn doel af. Dat is niet alleen mogelijk door de navigatie- apparatuur van dit ogenblik,, maar ook doordat de VS in feiten luchtverkeersruim vor men. In Europa moet elk vliegtuig altijd grote omwe gen maken. „Daardoor is elke vlucht ge middeld 50 nautische mijlen (93 km) langer. Dat kost de KLM aan brandstof 6 miljoen gulden extra per jaar. Aan werkelijke kosten in de hele wereld, doordat de vliegtui gen langer onderweg zijn, zo dat we voor hetzelfde aantal passagiers meer vliegtuigen en personeel nodig hebben, kost het de KLM 30 miljoen gulden extra per jaar" Eurocontrol Eurocontrol, die luchtverkeer begeleidt in plaats van gren zen bewaakt, zou dan een middel zijn om de vliegtui gen goedkoper te laten vliegen? „Inderdaad", zeg gen Visser en Rademakers, „maar dan op brede Europe se basis en niet versnipperd door de vele nationale gren zen, zodat diezelfde vluchten rechtstreeks uitgevoerd kun nen worden". Het zijn wijzigingen waarvan de passagier, evenals bij de verminderde hoeveelheid drinkwater, weinig of niets van merkt. Maar wanneer dan de mededeling komt dat een fabrikant gespen voor de veiligheidsriemen heeft ont wikkeld die 100 gram lichter zijn dan de huidige, zodat vervanging een Boeing-747 van 350 ton welgeteld 40 kg lichter maakt, ontstaan toch wel enige verwondering. Want als landverhuizers be pakte en bezakte passagiers zijn een vrij alledaags ver schijnsel en uiteindelijk ver dwijnen zij en hun dikwijls omvangrijke bagage allemaal in het vliegtuig. De vraag ligt voor de hand of het dan niet dienstig is ook de passagier eens enkele be zuinigingsinitiatieven te la ten ontplooien? Dan echter is er bij een maatschappij als de KLM weer de angst om pas sagiers aan haar concurren ten te spelen. Kofferbewust „We moeten een attractief con currerend produkt op de markt brengen", zeggen de beide KLM'ers. Met alle kans natuurlijk dat elke maat schappij zo redeneert, zodat het wel erg lang kan duren voor er iets tot stand komt. Vanzelfsprekend is de „koffer- bewuste" passagier voor luchtvaartmaatschappijen een welkome gast, en enkele suggesties worden weieens gedaan. „Niet meer dan een stuks handbagage" is er zo een. De kofferbewuste passagier be staat wel, maar niet vanuit het besef dat minder kilo's in de koffer minder liters kos ten van het eenmalig bruik bare gemeenschapsgoed brandstof. Er is nog geen luchtvaartmaatschappij die zich richt tot de energiebe- wuste passagier.Visser: „Toch zijn er al aardig wat passagiers die zo vaak heb ben ondervonden dat veel ba gage meer last geeft dan lust. dat zij bewust een minimum meenemen. En waarom ook niet - het meeste verkeer gaat tussen landen waar bijvoor beeld kleding met hetzelfde gemak kan worden schoon gemaakt en onderhouden". Toch een vraag. Op het ogen blik mogen eerste-klaspassa- giers maximaal 30 kg bagage meenemen, alle andere 20 kg. Stel nu dat deze limieten worden verlaagd, met vijf ki lo voor het intercontinentale verkeer en met twee kilo voor de Europese vluchten. Wat zou dat de KLM besparen'' De vraag gaat in de computers en enkele dagen later komt het antwoord: op jaarbasis 7,2 miljoen gulden. Met ande re woorden: de passagier kan bijdragen tot een fundamen tele besparing op de energie- lasten. maar zoals het er nu naar uit ziet zullen de lucht vaartmaatschappijen hun klanten daar niet toe dwin gen. Over een dag of tien eisen de verkiezingen van de volksvertegen woordigers de aandacht op Daaraan voorafgaande laait de dis cussie ovef tal van maatschappelijke situaties, toestanden en misstanden op Eigenlijk concentreert zich de gedachtenwissc- ling op het centrale onderwerp de ongelijkheid in rechten, in houding, in kansen en in verdeling. We heffen een ongenuan ceerd protest aan tegen alles en nog wat en wc praten aan de borreltafel vooral over het onuitputtelijk onderwerp: de belas tingen. Helaas beheerst dc portemonnaic het politieke leven in veel grote re mate dan het hart. In onderstaand artikel zijn de belastingplannen van de vier grote partijen opgesomd. De uitspraken over het door hen voorgenomen fiscaal beleid stem man vrij aardig overeen met hun politiek profiel Zwart geld Wat zeggen de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen nu over "zwart geld?" Ze zijn er tegen. Het CDA meldt, dat er duidelijke signalen zijn. die wijzen op een ondermijning van het overheidsbeleid; het zwartgeldcircuit en het belasting ontduiken worden in één adem genoemd met "be lasting ontgaan". Deze uitwassen moeten, aldus het CDA. doel treffend worden aangepakt en wel "bij ólle belastingplichtigen". De wetgeving moet worden herzien, dc controle geïntensiveerd en de sancties verzwaard. Mede op die manier moet het z.g. zwarte-circuit worden ingedamd De confessionele partij zegt. dat de "aanvaarding van het Nederlandse belastingstelsel" moet worden vergroot. Solidariteit en burgerzin mogen niet worden ondermijnd. Er zal een appèl op de burgers gedaan moeten wor den om de lasten, die voortvloeien uit een verantwoord niveau van gemeenschappelijke uitgaven, te dragen. De belastingmoraal moet worden verbeterd en het stelsel moet worden vereenvoudigd. Hoe? "Dat moet worden bestudeerd", zegt het CDA, maar de partij zegt te denken aan een verminde ring van de sterke progressie in de inkomstenbelastingtarieven, gepaard gaande met het stroomlijnen en verminderen van aller lei aftrekposten De PvdA tapt verbaal uit een ander vaatje: "belastingfraude en belastingvluchtd) moeten op korte termijn intensiever worden opgespoord en bestreden" De fiscale opsporingsdienst moet worden versterkt, de mazen in de belastingwetten gedicht, de fraude strenger bestraft en de reparatiewetgeving met kracht voortgezet. Voor wat betreft de aftrek van hypotheekrente (maximaal over 300 000zegt de ze socialistische partij, dat zij een systeem voorstaat, waarbij een vast percentage van de hypotheekrente als belastingvoordeel geldt, dus ongeacht de hoogte van het inkomen, aldus wordt het progressievoordeel uitgeschakeld. Dc PvdA wil ook een bron- heffing (net als van dividenden) op alle rente-bedragen Deze geldt dan als voorheffing op de te betalen inkomstenbelasting. 1% verlaging per jaar "De economie is ontwricht", zegt de WD. Het verkiezingspro gramma van de liberalen spreekt van een misbruik-sfeer, waarin belastingen worden ontdoken, waarin van mogelijkheden tot belastingaftrek een overtrokken gebruik wordt gemaakt, waann misbruik en oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringen valt te constateren en waarin naast de normale geldomloop een enorm zwart-geld-circuit is ontstaan. De remedie'' Verlaging van de druk van belastingen en premies. Deze zijn. aldus dc WD, "in verhouding tot de huidige welvaart" te hoog opgelo pen. De gezamenlijke druk van belastingen en premies dient m de liberale visie zoveel mogelijk met van het nationaal inko men per jaar verlaagd te worden. Het tarief van de inkomstenbe lasting moet beduidend getemperd worden, onder gelijktijdige herziening van aftrekregehngen. Voorts wordt gepleit voor wet telijke voorzieningen, welke de inflatieneutrale belastingheffing versterken. (Op deze punten bestaat een opvallende gelijkenis met de visie van het CDA.) door J. Booij belastingadviseur Overigens zegt de WD in alle duidelijkheid, dat een hardere aanpak nodig is van de zwart-geldomloop en van degenen, die de belastingwetten ontduiken. "Maar", zo wordt er aan toege voegd: "tegen onnodige inmenging van de belastingdienst in de persoonlijke levenssfeer van de burger moet worden gewaakt Wat zegt D'66, de kleine partij van nu en de grote van na 26 mei? Het is bekend, dat D'66 denkt haar program voor wat betreft het sociaal-economisch beleid beter met het CDA te kunnen uitvoe ren dan met de PvdA. D'66 zegt. - en de socialisten zeggen dat niet na - dat k>on- en inkomstenbelasting nauwelijks een rol kunnen spelen bij het inkomensverdelingsbeleid Een verhoging van de progressie leidt tóch maar tot afwenteling en ontduiking Ook hier weer de gedachte aan een verlaging van de Uneven bij het schrappen van aftrekposten Dc door ex mi nister Hofstra ontwikkelde plannen tot het elimineren van de belastingheffing over inflatie-winsten en ïnlatie-inkomcn moe ten "in heroverweging worden genomen" In principe zijn de A" 4 vermogenswinstbelasting, waarbij ook democraten vermogcnsverliezen betrokken moeten worden/ Alternatieven Tenslotte nog een tweetal opmerkelijke zinsneden uit het verkie- zingsprogramma van twee andere politieke partijen Pacifistisch Socialistische Partij "de PSP wil een in hoge mate progressief belastingstelsel Elke gulden boven de ton 100.000.- inkomen) moet voor honderd procent belast wor den". De partij "Realisten '81" wenst afschaffing van onbezoldigde ambtenaren (burgers en bedrijfsleven), "een kleine ondernemer besteedt gemiddeld twee mandagen per week aan belastingad- i de overheid, zonder enige compensa- AMSTERDAM (GPD) - Ook deze week bleef de Newyork- se effectenbeurs kwakkelen. De koersdalingen van de bei de voorgaande weken wer den aanvankelijk in volle he vigheid voortgezet en Wall Street begon deze week met een verdere koersval van 13 punten. Daarna traden her stelpogingen aan het licht die echter meer het gevolg waren van afnemende verkoopdruk dan echte kooplust en, voor zover die toch meer invloed kreeg, werd die veroorzaakt door baisse-indekking na een koersval van rond 60 punten. Technisch gezien een heel normaal beursverschijnsel. Amsterdam deed het ook veel kalmer aan en scheen eerder meer voor een herstel te voe len. Ook hier bleek de ver koopdruk grotendeels uitge werkt. De zeurende stem ming in Wall Street was nog altijd het gevolg van dc desil lusie die de beurs opliep met de renteontwikkeling. Nu de meeste cijfers van de kwartaalwinsten dc revue ge passeerd zijn, blijkt dat het beeld niet onbevredigend is. Afgezien van de meeste olie maatschappijen die 10 tot 20 procent minder verdienden. de automobielbedrijven en de metaalproducenten, wist het gros van de Amerikaanse ondernemingen de winst van vorig jaar aardig op peil te houden. Dit klopt ook met de berekening van het bruto na tionale produkt dat over de eerste drie maanden van 1981 een groei van ruim 6 procent liet zien. Maar dat Wall Street daaruit toch weinig vreugde kon put ten, kwam door nogal sombe re prognoses over de eerstko mende drie tot zes maanden Evenals vorig jaar wordt er ook nu in deze periode een economische terugslag ver wacht. Nog eens extra aange wakkerd door de onverwach te rentestijging van eind april, begin mei. Deze deed voor de Newyorkse effecten beurs helemaal de deur dicht, want een rentestijging voor de banken van 16 tot 19,5 pro cent in slechts een paar we ken, gevolgd door een officië le disconto-verhoging met een vol procent tot 14, is meer dan de beurs in een paar da gen kon verwerken. Met nog meer dan de normaal al hoog opgeschroefde be langstelling wordt nu het we kelijkse gedrag van de geld- door C. Wagenaar omloop gevolgd, omdat dit meer dan welke andere gege vens informatie geeft over de te verwachten houding van de monetaire autoriteiten. Want zij hebben grotendeels de sleutel in handen voor het toekomstige rentegedrag. Ook voor ons land blijven de gevolgen van de fors geste gen rente in de Verenigde Staten en elders niet onopge merkt. Deze week verscheen het ministerie van financiën weer ter beurze om opnieuw een beroep te doen op beleg gers het enorme begrotings gat verder te dichten. Nadat de vorige emissie op een cou ponrente van 11,5 procent nog redelijk was geslaagd, was het ministerie nu ge dwongen weer terug te scha kelen op 12 procent, tegen welk percentage medio maart een bedrag van 2.5 mil jard gulden kon worden aan getrokken. En dat bedrag werd bovendien nog aange boden op een koers van 101,2 procent. Een dergelijk succes lijkt nu wel uitgesloten, want dezelf de 12 procent-staatslening wist zich deze week maar nauwelijks boven de 100 pro cent staande te houden. Daarom heeft de regering de looptijd van de nieuwe lening met enige jaren verkort, om dat dit altijd in goede aarde valt bij buitenlandse beleg gers Maar of dat voldoende is, valt nog te bezien Want de rente in bijvoorbeeld de Ver enigde Staten is te hoog om leningen tegen 12 procent in ons land aantrekkelijk te ma ken. Doordat het beleggings kapitaal nu in massa's naar Amerika stroomt, wordt de waarde van de dollar steeds hoger. Deze week steeg de prijs in Amsterdam al tot dicht bij de f2.60 Ondertus sen zijn op de pandbrieven markt reeds 12,5 procent-pa pieren verschenen tegen wel is waar nog 101 procent, ter wijl de 12 procent-pandbrie ven op een afgiftebasis van 99 procent werden geplaatst. Dat de aanhoudende periode van zeer hoge rente ook in ons land vele ondernemingen lelijk parten speelt, is dit sei zoen wel uit de Jaarver gebleken Menig bedrijf zag de schamel overgebleven winst vrijwel weggesnoept door rentebetalingen aan de banken. Het Philips-concern betaalde hieraan in het eerste kwartaal een duidelijke tol. waardoor de rente de belang rijkste zichtbare oorzaak werd voor de opgelopen winstdaling. Toch lag de beurs, zoals reeds opgemerkt, niet onverdeeld slecht. Er werd hier en daar weliswaar aan de teleurstel ling uiting gegeven, zoals bij de handelmaatschappij Bor sumij, die een aantal jaren van forse groei achter de rug heeft. In dc eerste vier maan den van 1981 is de winst van Borsumij aanmerkelgk ach tergeblcven, hetgeen dc aan delenkoers van f227 op f 191 bracht, waarna later enig her stel intrad Ook Nationale Nederlanden moest nog enige ontgooche ling bij aandeelhouders ver werken door de opmerking dat de room er voor het le vensverzekeringsbedrijf in ons land wat af is Het aan deel liep opnieuw zo'n f 10 te rug. Daartegenover had de KLM weer volledig de valuta- winst in de zeilen, WMlt de in dollars uitgedrukte tarieven levert het bedrijf thans vele dure dollars op Ook de da lende benzineprijzen op de wereldmarkt is gunstig voor de onderneming De Ameri kanen zijn daar zelf ook van overtuigd, want het aandeel ontmoet in Wall Street de ene koophausse na de andere. Deze week steeg de koers na aanvankelijk tot bijna f 100 te zijn ingezakt, weer tot tegen de f 130 Meevallende geluiden in jaarverslag en op dc jaarver gadering leverden ACF en Nont een koerswinst van f5 op lok ECoo Pi troleum an Unilever profiteerden van de harde dollar en konden enke le guldens verbeteren Daar entegen lag de financiële sec tor die het gelag van de hoge rente moet betalen, zwak in de markt Aandelen NMB lie pen f 3 terug en de Westland- Utrecht Hypotheekbank rond f 10.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21