"Samen in kabinet met PvdA moeilijker dan met WD en D'66" Portret lijsttrekker ZATERDAG 16 MEI 1981 Zaterdagmiddag. Na een rede voor de Unié BHLP in Utrecht, het boven zijn eigen verwachting goed uit gevallen radiodebat met „ome Joop" vanuit Den Bosch en een wandeling door het centrum van de Brabantse hoofdstad, zakt CDA-lijsttrekker Dries van Agt neer in een van de comfortabele fauteuils in de directiekamer van het Casino. Het was een vermoeiende, en vooral warme dag. Van Agt is ..hondsmoe". „Ik ben wel eens ontevredener geweest over een door mij geleverde prestatie", komt langzaam zijn oordeel over het radiodebat. Gebleken is dat Van Agts dcbatteerkunst het niet per se hoeft af te leggen tegen Den Uyls feitenkennis en gedrevenheid. De lijsttrekker zit in hemdsmouwen. Voor zich 'n stapeltje plastic mapjes met de kerngegevens over onze economie. Den Uyl mag ze zo uit zijn mouw schudden, voor de jurist uit Nijmegen ligt dat wat moeilijker. Maar hij haalt zijn achterstand snel in. Het radiodebat - waarin hij Den Uyl steeds confronteerde met de slechte resultaten van het beleid van diens kabinet („Daar zat je zelf bij", riep iemand vanaf de tribune; „Maar ik loop er niet voor weg", luidde de reactie) - was daarvan een eerste bewijs. De socialisten zien dat niet graag. Zij vergelijken liever hoe beide kabinetten zijn geëindigd. Vinden dat bepa lend voor het gevoerde be leid. En de uitkomst van die vergelijking is voor het zit tende kabinet toch allerminst florissant? Van Agt (blik >n een mapje): „Tijdens de zittingsduur van het kabinet-Den Uyl is de werkloosheid met 53 procent gestegen, tijdens ons kabinet met bijna 60 procent. Bijna even veel dus. Maar wil dan wel even bedenken dat de economische omstandighe den veel en veel slechter wa ren. Bovenop de deels nog onverwerkte gevolgen van de eerste oliecrisis, kwam in 1979 de tweede oliecrisis." Volgens Van Agt moet je daar bij niet alleen naar de werk loosheid kijken. Een goed oordeel is pas mogelijk als je de werkgelgenheid bekijkt. En dan steekt het huidige ka binet niet slecht af. De pre mier somt op: tegenover een daling met 30.000 arbeids plaatsen ten tijde van Den Uyl staat het gelijkblijven van de werkgelegenheid in de afgelopen vier jaar. „Je moet vaststellen dat in Den Uyls tijd de werkgelegenheid met tienduizenden is gedaald en bij ons gelijk is gebleven". Maar Van Agt erkent ook dat de industriële afkalving heeft doorgezet. Compensatie is gevonden door uitbreiding van de dienstensector. En - ondanks alle voornemens van het kabinet - ook van de overheid, de collectieve sec tor. Verwijt - U vindt dat er een eind moet komen aan die groei, maar dat is ook u nog niet gelukt „Vriend... dat heeft de onder toon van een mild verwijt". Van Agt verwijst naar een op handen zijnd rapport van de Sociaal-Economische Raad waaruit zal blijken, dat het beleid beter had gekund. Maar dat beleid moet gezien worden als het resultaat van de discussies tussen kabinet, volksvertegenwoordiging, sociale partners en pressie groepen. „Kortom, als het ka binet het alleen voor het zeg gen had gehad, dan was er minder groei geweest van de collectieve sector". - Dat antwoord hadden we al verwacht. Blijft de vraag waarom het kabinet dan niet meer leiding gegeven heeft aan deze maatschappelijke discussie? (Verbaasd) „Nou ja, geen lei ding gegeven...?" - Waren de weerstanden te groot? „Dit zou niet zo'n goed land zijn als het woord van een ka binet. welk dan ook, wet zou zijn," zegt Van Agt. Hij er kent dat de presentatie af en toe misschien wat tekort schoot. „Ik zeg ook niet dat ons werk onberispelijk is, maar op de vitale momenten hebben wij duidelijk ge maakt wat wij wilden". „Maar je maakt een beleid met het parlement. En, in dit ver band even belangrijk, met de sociale partners. Denk eens aan de discussie, najaar 1980. Het inzicht dat er moest wor den gematigd, in welk tempo en in welke mate, was sterker aanwezig in het parlement dan bij de sociale partners." Uw beleid is dus eigenlijk niet goed uit de verf gekomen? Hij lijkt even geïrriteerd. „Wat moet ik nou met zo'n conclu sie? Ik ben de laatste om te beweren dat het kabinetsbe leid naar inhoud en presenta tie feilloos en onberi spelijk is geweest. Maar om nu te zeggen dat het kabinet dus heeft gefaald in de verkondi ging van zijn boodschap is een ander uiterste". Van Agt gelooft dat het inzicht, dat de economische situatie ernstig is. nu wel alom verte genwoordigd is. Hij wijst er ook op dat nog slechts kort geleden het behoud van de koopkracht tot modaal (f35.000) bepleit werd. „Het kabinet zelf trouwens, om de hand in eigen boezem te steken, is in groot optimisme begonnen te streven naar be houd van koopkracht tot twee maal modaal. We heb ben allemaal, kabinet, parle ment en maatschappelijke groeperingen, tijd nodig ge had om in te zien dat dat veel te hoog gegrepen was". „Waar het om gaat is of de hoofdlijn van het sociaal-eco nomische beleid van de afge lopen periode moet worden doorgetrokken. En daar zeg ik met stelligheid ja op. Die hoofdlijn van beteugeling van de collectieve sector, ma tiging van lonen en andere in komens - en in een adem: on der toepassing van een ver gaande medezeggenschap voor werknemers. Die lijn moet worden voortgezet". Koppeling Dialoog Een probleem blijft dat werk gevers en werknemers het onderling meestal oneens zijn. En ook in die groepen zelf bestaan verschillen van mening. Op die manier is van het kabinet „van de dialoog", zoals het in de regerings verklaring (begin 1978) werd gezegd, weinig terecht geko men? Een dialoog is er om elkaar te overtuigen. We hebben het geprobeerd, en hebben er geen spijt van. zegt Van Agt „Ook al zijn wij er bij lange niet steeds in geslaagd om de partners in de dialoog te overtuigen van de juistheid van ons inzicht". Van Agt baseert die overtui ging op de bekende stukken van prof. Jclle Zijlstra (presi dent van De Nederlandsche Bank), de Europese Commis sie en het recente rapport van de OESO. Alle adviseren in dezelfde richting. Hoewel Van Agt niet alle aanbevelin gen van de laatste twee over neemt. Zo wil de OESO de koppeling tussen lonen en uitkeringen loslaten. „Ja. dat is een van de hoofd punten uit dal rapport. Het CDA-program zegt met be trekking tot de sociale zeker heid voor de komende jaren het volgende: (citeert uit een plastic mapje) handhaving de netto-koppeling op het r het r bijknippen van het stel sel van sociale zekerheid in hogere regionen". Over dat laatste: „In ons stelsel van sociale zekerheid worden uitkeringen verstrekt, en niet weinig, die oplopen tot f40.000 of f50.000 per jaar Volgens ons wordt geen en kele sociale onrechtvaardig heid bedreven wanneer je van de hoogste uitkeringen 10 procent afknipt." Die reducties moeten minder worden hoe lager je komt. tot ze op het minimumniveau ge heel achterwege blijven. Zo vergroot je de afstand tussen een groot aantal uitkeringen en de lonen toch. bij handha ving van de koppeling. Maar dat lukt verder alleen „als wij in de toekomst terughou dend zijn bij de vaststelling van dat minimumloon. Daar hoort bij dat het bedrag van het minimumloon ook werkelijk het minimum is om redelijk van te leven. Lager kan niet. Dat moetje dan ook aan de mensen geven en niet minder". - Kunt u zich indenken dat mensen met een uitkering zeggen: het is nief mijn schuld dat ik van een uitkering moet leven. Waarom zou ik meer inleveren dan mensen zonder uitkering „Dat kan ik mij heel, heel best indenken. Het zou mij ook veel liever zijn om iedereen die een uitkering krijgt te blijven geven wat wij van daag de dag geven. Maar dat kan niet". Om zijn woorden kracht bij te zetten duikt Van Agt in zijn papieren op zoek naar cijfer tjes van Sociale Zaken. Zij blijken nog in de auto te lig gen. Aan het eind van het ge sprek komen ze toch nog op tafel. Het gaat erom dat de kosten van de sociale zekerheid elke vier jaar verdubbelen. Hij somt het rijtje op. van 2.5 mil jard in 1959 naar 70 miljard in 1980. „En nu zijn we onder weg naar de 90. Da s toch on gelooflijk". roept hij uit. „Het stelsel gaat werkelijk onbe taalbaar worden, als het dat al niet is!" - Maar we betalen het nog „Zeker, we betalen het nog, maar zuchtend en steunend Hoe lang kan onze economie dat nog opbrengen?" Schaars Diezelfde dag. voor de Unie BHLP in Utrecht, bepleitte Van Agt om werknemers die 'schaars' zyn, méér te beta len. Ook sterke bedrijven moeten meer gaan betalen. Dat betekent dat die sterke ondernemingen, zoals bij voorbeeld Fokker, hogere lo nen gaan betalen. Minder draagkrachtige bedryven moeten dan wel volgen om dat ze anders hun goede vak lieden kwijtraken Op de vraag hoe rechtvaardig dat is. volgt een lang - en alge meen bekend - economisch verhaal. Over bijna 5000 on dernemingen die vorig jaar over de kop gingen. Over be drijven die de arbeidskosten (lonen en sociale premies) niet meer kunnen betalen. Er moet ruimte komen om te in vesteren, want er is geen geld meer en de rentestand is hoog. De overheid moet het financieringstekort terug dringen. dus de collectieve lasten omlaag. Maar het beschikbare geld moet dan wel zo doeltreffend mogelijk worden besteed „Meer dan de afgelopen jaren zullen we de moed moeten hebben, en de pijn doorma ken. van nee, en menigmaal nee. te moeten zeggen tegen verzoeken van bedrijven om individuele steun als die be drijven niet levensvatbaar zijn. We kunnen geen grote sommen meer blijven steken m de tijdelijke instandhou ding van nict-levensvatbare bedrijven. Dat gaat anders ten koste van wat we over hebben voor gezonde zaken" Onderwijzers - Toch vraagt u zich vandaag af of bedrijven, die moeilijk aan mensen komen, die men sen niet meer moeten gaan be talen. Dat gooit toch dit hete verhaal om per? „Ik heb een poging gedaan tot het op gang brengen van een nieuwe maatschappelijke discussie. Die betreft de vraag of wij op de goede weg zijn als wij in onze belonings tructuur onvoldoende reke ning houden met het pijn lijke tekort aan bijvoorbeeld hooggeschoolde vakbekwa me metaalbewerkers en een groot overschot aan onder- wijzeis. Dan moet de vraag gesteld worden of het voor ons economisch welzijn - en voor de betrokkenen zelf - niet beter is meer te betalen voor het werk van metaalbe- werken en minder voor on derwijzen". - Maar Fokker kan nu kapita len betalen om mensen aan te trekken, terwijl de scheeps werf om de hoek grote proble men krijgt bij het aantrekken van mensen. En zeker tegen hogere salarissen Zo helpt het ene bedrijf het andere over de kop „Ja. kijk eens. die scheepswerf gaat ook over de kop als hij helemaal geen metaalbewer kers kan krijgen Dat is de an dere kant van het verhaal Het gaat erom dat goed vak manschap wordt beloond, en of men nu een witte boord draagt of niet mag daarbij geen criterium zijn". - Maar als die goeie mensen er zijn, dan gaan ze naar Fok ker? „Of we moeten dan weer - te gen ieders zin. -oals onlangs gebeurd is - een paar honderd Joegoslaven naar Amster dam halen. Wat is dat nou Nog steeds ligt daar de vraag over de rechtvaardigheid ter beantwoording. Van Agt zwijgt. De nieuwe maat schappelijke discussie ligt even stil. Dan: „Er zitten on miskenbaar ook bezwaren aan. Als ik die niet aanstonds al had gezien, had mijn for mulering niet de behoedza me vorm van een vraag ge had. Het zijn de gezonde be drijven die voor een belang rijk deel de nationale kas vul len. D?c.ruit betalen we aller lei goede bestedingen." - Eigenlijk zegt u: ons onderwijs 2it verkeerd in elkaar „Ik denk inderdaad dat ons on derwijs meer op de behoeften van de arbeidsmarkt moet worden afgestemd. Ik vind het van-dè-dwaA' dat wij ten koste van zeer höge uitgaven uit de gemeenschapskas dui zenden en duizenden jonge mensen voor het onderwijs opleiden in de bijna-zeker- heid dat er voor hen geen em plooi zal zijn". - Maar er is onderwijsvrijheid Dan zult u die jongeren toch naar de technische opleidin- i dwingen'' „We hebben al sinds jaar en dag als vanzelfsprekend aan vaard dat niet iedereen ge neeskunde of menige andere studie kan gaan doen. Het ligt geheel in het verlengde daarvan om ook elders de toelating te beperken Daar staat tegenover dat het on derwijs gericht op sectoren waar wel grote behoefte aan arbeidskrachten is, moet worden bevorderd Werkloosheid Vorige week zei Van Agt nooit meer beloften te zullen doen over aantallen werklozen in 1985 Hij heeft met zijn belof ten uit 1977 leergeld betaald. Toch spreekt het CDA-pro- gramma optimistisch over 210.000 nieuwe arbeidsplaat sen Dat programma is al weer bijna een half jaar oud „Ik ontken niet dat daarna het zicht op de toekomst verder is versomberd Voor alle par- Tekst: Hans de Bruijn en Louis Burgers tijprogramrha's geldt dat de werkgelegenheidsdoelstel- ling moeilijker kan worden gehaald dan de opstellers hebben gedacht. Maar ik acht het nog steeds haalbaar, on der de voor de hand liggende mitsen.Ëën daarvan is dat we geen derde oliecrisis krijgen, maar daar zou ik niet op wil len rekenen." Zo moet het en niet anders. Ook dit gesprek is er weer van doortrokken. Het huidi ge beleid moet worden voort gezet. Toch mag voor het CDA het beleid van dit kabi net geen inzet zijn van de ver kiezingen. Enige tegenstrij digheid dringt zich op. Van Agt verweert zich direct. Dat hij het kabinetsbeleid zo krachtig verdedigt komt door de verwijten dat het kabinet alles de laatste drie jaar ver keerd heeft aangepakt. „Ik werd genoodzaakt - en heb dat met volle overtuiging ge daan - te verantwoorden wat wij de afgelopen jaren zoal hebben gedaan". Bovendien is dit een coalitie kabinet en kan dus van een „CDA-beleid pur sang" geen sprake zijn. „Het was een me de. en in belangrijke mate. door het CDA gekleurd be leid. Er is wel onderscheid tussen het tot op heden ge voerde en het hierin (het CDA-program gaat de lucht in) bepleite beleid, maar er is geen breuk tussen het een en btt ander Vd zijn er onmis kenbare verschillen". Kernenergie Van Agt noemt zelf als voor beeld de verdergaande toe passing in de komende jaren van kernenergie, waar het program tegen is. Het kabi net heeft juist gemeend de brede maatschappelijke dis cussie in te leiden met het standpunt dat we er wel mee door moeten gaan. - Maar dringt zich dan niet ae vraag op of het door het CDA gewenste beleid niet beter met dg vvi> roh uU te i oeren dan met de PvdA. Toch spreekt het CDA, noch u. die voorkeur uiD „Met de PvdA zouden wij, zoals het er nu voorstaat, bijvoor beeld het meest wenselijke sociaal-economische beleid moeilijker kunnen voeren dan met de VVD en (nadruk kelijk) D'66. Als je de pro gramma's vergelijkt zie je daar opmerkelijke verwant schappen ook met D'66 Maar veel minder met de PvdA Vervolgens - „om geen eenzij dig beeld op te roepen en om de eerlijkheid recht te doen' „in een zaak als ontwikke lingssamenwerking is de ge lijkenis met hetgeen de socia listen voorstaan weer veel duidclykcr dan met de VVD". Kernwapens - En de kernwapens'' Daar toch ook, gehoord de geluiden van de laatste lijd uit de CDA- fractie'' „De PvdA zegt geen moderni sering van de middcllange-af- standsraketten. on-ge-aent ae internationale situatie, on geacht wat de bondgenoten vinden. De WD zegt cr moet nu maar beslist worden dat we meedoen aan de uit voering van het NAVO-be- sluit van december 1979 Ik weet niet welke meetlat u hanteert als u vaststelt dat wc dichter by de een dan by de ander zouden zitten?" Kijk maar naar mensen au Joep de Boer en Ton Frin- kmg. die tunden zeer recent pleitten voor verder uitstel ran het besluit tot 1983. Zij zijn toch de CDA-woordvoer- ders op dit punt. Resoluut: „De eerste CDA- woordvoerder ben ik als lijst trekker". Daar kunnen Fnn- king en De Boer het mee doen Vervolgens: „Voor mij is bij uitsluiting bepalend wat het CDA-programma hierover zegt. Dat zegt dat wij in de cember 1981 de beslissing zullen nemen aan de hand van enige criteria, waarvan- de eerste is: zijn er concrete en duidelijke resultaten van besprekingen omtrent wa penbeheersing met de Sow- jet-Unie. of is op het verky- gen daarvan een betrouw baar uitzicht verkregen'»" „Dan vraagt u natuurlijk hoe kunt u' dat nu toetsen als u weet dat die onderhandelin gen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie in de cember nauwelijks nog zyn begonnen' Antwoord: de on derhandelingen tussen de su permachten zullen in ieder geval in december begonnen zijn en wellicht al enkele maanden eerder". Mocht in december de vermoe delijke uitkomst van de on derhandelingen nog met dui delijk zijn. dan wordt het moeilijk Een pleidooi voor uitstel ligt dan voor de hand. Van Agt „Ik voeg daar aan toe. dat zo'n conclusie pas zou mogen worden getrok ken na samenspraak met de bondgenoten, net als het be sluit van december 1979 i ope- Er valt een lange stilte. Knikt nauwelijks Dan: „U hoeft toch niet alleen tekst van mij te hebben. U mag toch ook voor eigen rekening conclu sies in de verbindende tekst t zetten". Ja, n Oppositieleider - Er zijn serieuze vooruitzichten op een linkse meerderheid Of er ook een links kabinet komt u een tweede. Leeft u zich al in »n de rol van Dries van Agt. oppositieleider Leunt verbaasd achterover: „Nee, Zover reikt myn voor stellingsvermogen niet. om dat voor my die vooronder stelling tot het ryk van de fa belen behoort Er is geen sprake van dat het zal komen tot een linkse meerderheid. Een PvdA-plus-kabinet. dat is de eerste optie van de PvdA. is een kabinet dat is aangewezen op de steun van (ook) de CPN Dat zal er niet komen en dat behoort cr niet te komen" En een minderheidsregering van PvdA en D 66 met ge- doogsteun van klein links' Het CDA slaat blijkens en quêtes met echt goed aan bij dtjonovrm Ér 11 prol i am een slinkende traditioneel- christelijke aanhang m Ne derland. juist nu in hel mid denveld van de Nederlandse politiek D'66 gekomen is' Is het CDA een ajkalm'nde zaak. zoaIs Terlouw zeqt' „Nee! Onze aanhang onder be paalde leeftijdscategonen is inaerdaaa met spectaculair, dat is juist. En dat heeft na tuurlijk te doen met het voortgaande proces van ont kerstening Maar naar mijn oprechte overtuiging zal die ontkerstening gevolgd wor den door een herkerste ning." „Er is een andere factor Hel CDA is de afgelopen jaren zeer bekogeld met het verwijl onduidclyk te zijn de partij van de onduidelijkheid bij uitstek, dat een aantal men sen dat nog is gaan gelovcri ook Vooral jongeren zijn, meer dan de gemiddelde kie zer. gevoelig voor duidelijk held of onduidelijkheid „Daarom denk ik dat het efTec' van die jarenlang voigchou den betichting by jongeren het meest zichtbaar wordt Wat daar aan te doen' Duide lijkhcid verschaffen Hoe dan' Onder meer door inter views te geven als dit".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19