„Het zal keren" Directeur kerncentrale Dodewaard ZATERDAG 16 MEI 1981 Tekst: Willem Schrama De kerncentrale in Dod Het vredige Betuwse landschap, dat ooit fu rore maakte als leve rancier van fruitige buishoudjam, is -. al thans ter hoogte van het dorpje Dodewaard - niet meer wat het ge weest is. Sinds konin gin Juliana daar op 26 maart 1969 de eerste Nederlandse kerncen trale officieel in ge bruik stelde, ontkiem de er langzaam maar zeker een massaal pro test tegen deze nu cleaire vorm van ener gie-opwekking. Dat protest bleef niet be perkt tot een handvol actiegroepen, maar strekte zich in de loop der jaren uit tot aller lei politieke en maat schappelijke geledin gen, tot in de deelne mende electriciteits- bedrijven toe. Meer nog dan het Zeeuwse Borssele (waar de tweede Ne derlandse kerncentra le staat), is Dodewaard voor dit verzet een aard: onneembare vesting. frontgebied geworden. Met in het komend na jaar andermaal een massale blokkade in het vooruitzicht, heeft bet gebouw thans het uiterlijk van een on neembare vesting ge kregen. Een stukje Stammheim aan de Waal, ingebed in een corset van prikkel draad en traangaslei dingen. Daaromheen cirkelen energieke bouviers wier gegrom weinig ruimte tot mis verstanden laat. De term "kankerenergie", geklad op een toe gangsbord buiten de omheining, lijken ze zich persoonlijk te hebben aangetrokken. Tegen dit grimmige de cor is de Rhenense ir. CJ. Lobbezoo (50) be last met de dagelijkse leiding in de centrale. "Toen dit ding in 1968 gereedkwam dacht ik ook: potverdorie, kernenergie, dat is ge vaarlijk, niet doen. Maar sinds ik hier werk ben ik er veel wijzer over geworden. Ik ben en blijf van me ning dat kernenergie een goede zaak is. Als we er maar met z'n al len aan blijven werken om het zo veilig moge lijk te maken". *09 De directeur van Dode waard - een voorstan der, dat zal duidelijk zijn - bijt van zich af. Over zijn jongste zoon versas de leraar maat schappijleer, over de les van Harrisburg, over politieke verant woordelijkheid en de op handen zijnde bre de maatschappelijke discussie, waarvan hij vooralsnog niet wak ker ligt. "Wat we nu doen is het paard ach ter de wagen spannen. Eerst een volksverte genwoordiging kiezen en dan diezelfde volks vertegenwoordiging op z'n kniêen aan het volk laten vragen: jon gens, hoe moeten we het nou eigenlijk doen?". De ontmoeting met ir. Lobbezoo kan pas plaatsvinden na een uitvoerige reeks veilig heidsmaatregelen. Achtereenvolgens dient de bezoeker zich te onderwerpen aan identificatie, een rönt- gentunnel, het invullen van een toegangsfor- mulier, telefoontjes over en weer, het op spelden van een badge, automatisch open- en dichtsluizende deuren, tascontrole en een niet al te vriendelijke blik van het peloton por tiers. Tenslotte wordt hem een z.g. pendosi- meter in de borstzak ge duwd, die in de komen de uren zal registreren of hij al of niet het slachtoffer is geworden van radioactieve stra ling of besmetting. Een prettig gevoel, al staat een corsage feestelij ker. Lobbezoo, een tikje ironisch: "Vroeger was een eigendom wat gemakkelijker te be schermen. Toen kon je vol staan met een hek en wat gaas eromheen. Tegenwoor dig moet het kennelijk met wat zwaardere middelen. Dat prikkeldraad is ons min of meer opgedrongen. Het is ei genlijk zo'n jaar of vijf gele den begonnen, toen twee Va- ra-reporters en enkele lieden van actiegroepen aantoonden datje hier zo maar op het ter rein kon komen. Ze hebben toen met een vinger gewezen naar een knop op het koelwa tergebouw. Gelukkig zijn ze niet zo onverstandig geweest om erop te drukken, want dat zou de grootste rampen over de omgeving hebben uitge strooid". "Je moet natuurlijk wel weten welke knoppen je moet in drukken, maar in principe zouden ze misschien de cen trale buiten bedrijf hebben kunnen stellen. Dat zou ove rigens geen enkel gevolg voor de omgeving hebben ge had, alleen productieverlies voor ons. Maar vanaf die dag zijn de hekken hier gaan groeien. Want dat was toch wel erg, datje zo maar op het terrein van de centrale kon komen. Hoe dan ook: je raakt eraan gewend en dan zie je het op den duur niet meer". Irritant "Maar wat de mensen hier - en wat mij ook flink dwars zit, dat is dat er regelmatig drie, vijf of zeven jongelui voor de poort verschijnen. Die zetten hun fietsje tegen de paal en zeggen dan: dit is 'n blokka de. In oktober hadden we dat in het groot, maar sindsdien is dat ook met kleinere groep jes voortdurend het geval ge weest. En dan zegt de over heid: verdorie, dat is niet best. Mensen van de centrale, jullie moeten je eventjes kalm houden. Je kunt er nou niet in of uit, want er is 'n blokkade. Nou, dan worden wij hele maal rood en wit. Vaak wor den er dan nog vernielingen aangericht, en verhaal is ei natuurlijk nooit. Het is mij een paar keer overkomen ...dan kom je met je auto aan en dan staan er wat van die jongelui die je tegenhouden Die noteren dan gewichtig je kenteken en geven dat via een portofoon door. Ik ervaai dat als een zachte provocatie, maar het is wel irritant. Dat irriteert meer dan dat prik keldraad". Heeft het verzet tegen kern energie uw leven somberder gemaakt? "Nee, dat niet. Maar wat we met z'n allen zijn gaan mer ken is dat je hele omgeving en de gelegenheden waar je komt - recepties, avondjes - dat men je overal aanklampt en over kernenergie begint te praten. Nou, ik praat daar graag over, maar het wordt ook wel eens vermoeiend om er telkens weer opnieuw over te beginnen. Mijn jongste zoon van achttien, die net de ze week VWO-examen deed, heeft meerdere malen last ge had met een aantal leraren. Onder andere de leraar maat schappijleer. Nou is die man er natuurlijk op getraind om lastig te zijn, maar die geeft dus een mening over hoe de maatschappij in elkaar moet zitten. Die discussieert niet meer over hoe het zou moe ten, maar hij poneert hoe het moet. Die heeft verschillende keren - en dat vind ik gewoon onhandig - tegen mijn zoon gezegd: ik sta er helemaal achter dat die centrale van je vader dicht gaat. Goeie zaak en ik zal er van harte aan meewerken. En als hij daar dan tegenin gaat - en dat vind ik zelfs misselijk - dan zegt zo'n leraar: maar jij staat niet open voor de mening van anderen. Waarop mijn zoon hem antwoordt: maar staat niet open voor de mening van anderen. U moet eens aan mij trouwd op onze volksvertegen woordiging Die koos je ervoor, want dat waren mensen die het moesten weten En die moes ten de moed hebben om beslis singen te nemen die het hele volk ten nutte kwamen. Maar op 't ogenblik gaan die lieden steeds meer. nadat ze gekozen zijn, aan het volk vragen van: hoe moet ik het nou doen? En dan mag je niet meer zeggen: jongen, daar ben je voor geko zen om 't te gaan doen. Toen die brede maatschappelijke discussie zich aandiende, stel de ik mc eigenlijk voor dat 'n heleboel politici zouden zeg gen: jongens, waar gaan we aan beginnen, daar zitten wij voor De verwarring is groot Je kunt ze nu zelfs verwijten dat ze eerst een brede maatschappe lijke discussie met elkaar aan vaard hebben en dat sommige partben vervolgens - vooruitlo pend op het resultaat - al zeg gen dat ze tegen zijn". - Stel dat een nieuwe linkse re gering besluit de twee kerncen trales te sluiten. "De economie is op dit moment misschien niet zo rooskleurig Maar die zal wel weer aantrek ken. En industne vraagt om energie. En kernenergie is op dit moment aantoonbaar goed koper dan kolen, olie of gas. Nou. als kernenergie toch vol doende veilig blijkt te zijn dan is het helemaal niet uitgesloten dat Nederland over vier of vijf jaar er toch op zal overgaan Maar voor het bedrijven van kernenergie is een heel appa raat nodig: het bouwen van centrales, de bezetting, het on derhoud en de veiligheid. Dat ligt op dit moment bijna alle maal stil. We raken de know how kwijt op alle fronten Als je er rekening mee houdt dat we over vier of vyf jaar toch van kernenergie afhankelijk zullen zijn, dan is het een levensnood zaak om deze twee centrales in bedrijf te houden. Dat is de eni ge mogelijkheid om contact te houden met de ontwikkelingen en nog mensen te hebben die weten hoe het allemaal in el kaar zit. Daar is namelijk ken nis. feeling en een stukje men taliteit voor nodig. Ik denk dat we nu al zitten met een gat van vijftien a twintig jaar in de ont wikkeling. Na Borssele is er niets meer gebeurd. Als je nu een derde kerncentrale gaat bouwen, kost dat tien jaar voor dat zo'n ding draait". Kwetsbaar - Dat klinkt bijna als een roe pende in de woestijn. "Ik blijf rustig nog n tijdje roe pen. Ik denk dat het ty wel zal keren. Ik ben ervan overtuigd dat Nederland op 'n gegeven moment niet anders kan We zitten hier met vyftien miljoen mensen op dat kleine stukje grond, met helemaal geen na tuurlijke hulpbronnen. Met gas moeten we zuinig zijn om er de huishoudens mee te kunnen voorzien. We weten niet waar we de kolen vandaan moeten halen en ook met olie zijn we zeer kwetsbaar Je kunt toch niet aan één energiebron vast zitten als er meerdere beschik baar zijn? Het wordt hoog tijd dat we de zaak eens ontmytho logiseren". - Vergeet u ook niet het i>erband tussen de kernwapendiscussie en het verzet tegen kernenergie. "Dat wordt gemakkelijk ver mengd, ja. En daar is misschien ook wel reden toe. Maar be denk ook eens wat er uit aardo lie wordt geproduceerd Dat is bijvoorbeeld napalm. Maar nie mand zegt olie is zulk ver schrikkelijk vies spul. dat moet je in de grond laten zitten Nee, we gaan op onze knieen naar het Midden Oosten om aardolie te halen. Natuurlijk kan de atoombom veel verwoesten, maar dat kun je ook met con ventionele middelen Van staal kun jc tanks maken, maar daar rept niemand over". "We zyn op deze wereld met erg veel dingen bezig waarvan je je kunt afvragen of dat nu al les bij elkaar wel zo plezierig is. Ik kan ook best zeggen: ik zie hier liever koeien in de wei lo pen. Da s prachtig, maar als we hier uitsluitend koeien in de wei willen zien lopen, dan kun nen wc op 'n heel laag pitje in Nederland bestaan met minder dan dne miljoen inwoners. Ook daar zyn studies over gemaakt, maar die zijn niet interessant want niemand is van plan om als eerste de Noordzee in te lo pen. Maar intussen zitten we hier wel met vijftien miljoen mensen die wc goed te eten wil len geven, die we willen laten autoryden en die we 't liefst nog tweemaal per jaar per vliegtuig met vakantie naar het buitenland wilen sturen En dat moet dan met behulp van windmolens'' Nou, de eerste 'I. (tig |a ir irt het niet hoor En daarna ook niet". De daarop volgende klop op de deur is afkomstig van een beambte van de stralingscon- troledicnst Ons bezoek - hal verwege het gesprek aan het reactorgedeelte van de kern- rentr.'il«- Mnkt lopen. De pendosimeter gaf het cijfer nul aan "Er valt vandaag niets te verdienen", zegt de beambte Maar ir. Lobbezoo had tevoren al geruststellend gezegd Met water en zeep kom vragen wat Ik ervan denk en waaróm ik er zo over denk, maar dat vraagt u helemaal niet". Dicht "Vorig jaar hebben we hier groepen middelbare scholie ren op excursie gehad, die de boel van binnen gingen be kladden. Die gingen in onze ontvangstruimten schrijven van: Dodewaard moet aicht. En dan zeg je. jongelui, da's allemaal prachtig hoor, maar als wij ergens bij mensen op bezoek gaan dan bekladden we de boel niet. Maar dat sloeg niet aan bij die jonge lui". - Toch is het moeilijk voor te stellen dat het alsmaar groeiende protest tegen kern energie u koud laat. "Ik weet niet of die massa wel zo breed is. Ik denk dat veel van wat men anti-kernener- gie noemt...dat is hetzelfde als de ellende die we vorig jaar rond de inhuldiging van koningin Beatrix hebben ge zien. Daar was ook zoveel on doordachts bij. Ik heb het meegemaakt dat ik bij een verkeerskruising stopte en twee jongens van tegen de twintig jaar halen viltstiften uit hun zak: dood aan de ko ningin. Als je die vent dan vraagt waarom hij dat doet, dan hoor je: oh, je bent zeker ook zo'n nationalist geweest onder Hitier. Dat zijn toch dingen die kant noch wal ra ken". Maar u kunt beide groeperin gen toch niet op één lijn stel len? De anti-kernenergie be weging is tot nu toe princi pieel geweldloos en wordt niet gevoed door straatterro risten maar veeleer door men sen die wel degelijk weten waarover ze praten. Neem de Britse kernfysicus dr. Frank Barnaby. Kernenergie is geen verlichting van ons energieprobleem. Ophouden ermee, zegt die. "Ik bedoelde ook te zeggen dat de massa eromheen vaak niet weet waarom men in bewe ging komt. Overigens zijn er evenveel geleerden van even grote naam die een heel an der oordeel over kernenergie hebben". - Laten we er van uit gaan dat niemand de wijsheid in pacht heeft, zeker met als het gaal om zo'n complexe materie. Wat is dan uw oordeel over kernenergie. Is dat al afge rond, of is dat nog altijd in beweging? Ir. Lobbezoo in de regelkamer van de kerncentrale in Dodewaard: aangepast na Harrisburg. Spelregels "Ik denk dat het goed is als wij altijd in beweging blijven. Ik denk niet dat je tot een eind conclusie kunt komen en kunt zeggen: dat is het dan. Mensen die zeggen dat er met kernenergie niets aan de hand is, dat vind ik ook eng. Daar ben ik net zo goed op tegen. Maar ik ben al vrij vroeg tot de conclusie geko men dat er niet voldoende olie, gas en andere bronnen zijn om er de hele wereld op het niveau van het westen mee te voorzien. Dat is al een van de grootste problemen waar we mee zitten en ik denk niet dat we met z'n allen dat probleem aankunnen. Nou. ik ben hier elf jaar gele den komen werken met enige kennis van de processen die bii kernenergie een rol spe len. En ik weet bijna zeker dat ik er in de loop der jaren meer van overtuigd ben ge raakt dat het - met echt wel wat kanttekeningen - een goede zaak is om kernenergie te bedrijven. En zeker nu er de laatste jaren meer inzicht is ontstaan over het op grote schaal verstoken van kolen, olie en aardgas. Dat brengt zulke grote problemen met zich mee dat je niet meer zo zwart op wit kunt zeggen: kernenergie is fout en kolen stoken is goed. Bij ons hele industriële bezig zijn hebben we te maken met zaken die potentieel gevaarlijk kunnen zijn. De hele petrochemische industrie, dc chemische in dustrie kolen. olie. gas en noem maar op. Zo kleven er ook aan kernenergie poten tiële gevaren Nou. het wordt tyd dat we al die zaken eens op een ry proberen te krygen. Dat is ook de enige methode om erachter te komen of we het wel of niet willen. We moeten gaan vergelijken en vervolgens met z'n allen be sluiten wat we willen. Dat moet je niet hier voor de poort doen, daar zijn demo cratische spelregels voor. En die houden niet in dat ieder een maar kan aanrotzooien. Dan moet je naar elkaar wil len luisteren en elkaar res pecteren. Maar dat zijn we een beetje afgeleerd. Jc moet niet je wil opleggen, maar de consequenties van wat je doet onder ogen zien". Maar intussen zijn we al met kernenergie begonnen En vervult de opslag van kernaf val en de kans op ongelukken menigeen met diepe zorg. Blunders "Ik wil die zijstraat best inlo pen. Onze indruk is dat zelfs heel veel tegenstanders die de moeite hebben willen ne men om rapporten over voor en tegen te vergelijken, dat die ook al lang tot de conclu sie zijn gekomen dat het nor male bedrijf van een kerne nergiecentrale niet gevaarlij ker is dan andere energie op wekkende activiteiten waar we mee bezig zyn. Dan zegt men nog: er kan een ongeluk gebeuren met een kerncen trale. Nou. er zijn een paar bijna-ongelukken geweest in de wereld en die bleken ook nog wel beheersbaar te zijn met alle technische voorzie ningen die in zo'n centrale zijn ingebouwd. Ja. ook Har risburg. Daar zyn blunders gemaakt, maar Harrisburg is gelukkig niet uitgelopen op iets ergs". - Het heeft weinig gescheeld. "Dat is de vraag of het weinig gescheeld heeft. Ik denk dat het heel veel gescheeld heeft. Want ze hebben daar een paar dagen wel een beetje ge blunderd. maar er is niks ge beurd. De installatie heeft dat allemaal opgevangen. Het is slecht dat het gebeurd is, maar aan de andere kant ui terst leerzaam Ik ben er niet door gaan twijfelen. Integen deel, we hebben ervan ge leerd. Het heeft ons gewezen op zaken die technisch beter konden. Wij geven jaarlijks een paar mihoen uit aan wat wy backfitting noemen, en naar aanleiding van Harris burg is in de regelkamer o a. een paneel overzichtelijker ingedeeld. Als je hoort hoe men daar met knoppen om ging en dat bepaalde signale ringen niet opvielen Wy heb ben daaruit onze les getrok ken en ervoor gezorgd dat zo'n blunder hier niet zal voorkomen". Discussie Wat mogen ive van de brede maatschappelijke discussie over kernenergie verwachten, waarvoor tot nu toe nog maar bitter loetmg animo bestaat? Er is alleen nog maar een dure voorzitter die geen mensen voor zijn club kan vinden. "Ik denk ook dat je een volk niet geforceerd een brede maat- schappolyke discussie kunt op dringen. Ik geloof daar niet in Een discussie is goed. maar die loopt al lang. Wat wij hier zitten te doen. dat is een stukje brede maatschappelyke discussie. En verder hebben wij allyd - ik weet niet of dat nog mag - ver

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17