Docos en KRY, of wie valt af? sport dit verdiend? PvdA De Bataven vijftig jaar ^8^ Iteeft (fe Henk de Geus en Yvan Hermans rekenen op beslissingsduel Ook in de sport moet het anders. Samen kunnen we dat. ZATERDAG 16 MEI 1981 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Terwijl UVS zich opmaakt voor de waarschijn lijk laatste stuiptrekkingen op het hoogste amateurplan, spartelt Docos bij de uitgang van de KNVB-deuren met alle beschikbare middelen om afdaling naar de Afdeling Leiden te voorkomen. Met KRV vecht de vierdeklasser om één degradatieplaats naar de weinig begerenswaardi ge regioklasse, waarin ASC vorig seizoen ongewild zijn opwachting maakte. Voor de ingewijden spelen zich op het sportcomplex De Morsch I onverklaarbare taferelen af. Want kan Docos immers niet putten uit maar liefst 15 seniore nelftallen? Heeft de club soms niet de beschikking over een ta lentvolle jeugd? En zetelt de met 32 teams aan de competitie deel nemende vereniging niet op een voorbeeldige accommodatie? Henk de Geus, speler van de roodwitte hoofdmacht, geeft ver lichtende antwoorden op een aantal knellende vragen. Allereerst een introductie. Vier sei zoenen terug maakte de mede werker bij een accountantsbu reau omwille van "de drang naar prestaties" de overstap van w Leiden naar Docos. Onder het bewind van de toenmalige oefen- meester Linkerhof reikte De Geus aanvankelijk niet verder dan het tweede elftal maar het daaropvolgende seizoen ver scheen hij in 'een', dat op dat mo ment in de derde klasse acteerde. Nu, driejaar later, behoort Henk de Geus tot de vaste kern van de standaardformatie maar aan het eind van deze competitie keert hij de Morsclub de rug toe. Te leurgesteld over "de verflauwing en verslapping" bij Docos volgt de verdediger de weg terug zijn oude club, die hem in feite nooit heeft losgelaten en waar hij als- jeugdtrainer werkzaam is. "Van het vier jaar geleden nog be staande niveauverschil", verdui delijkt hij, "is nu niet veel meer over. De club is afgetakeld. Daar om ga ik terug. De huidige peri kelen rond de degradatie hebben daar niets mee te maken want in januari heb ik mijn vertrek al aangekondigd. Docos is een keu rig nette club, dat wel, maar de mentaliteit is verkeerd. Ik mis het echte hogerop willen. Met meer begeleiding en aandacht voor het eerste zou er veel meer uit te halen zijn. Dinsdag bijvoor beeld konden we niet eens trai nen omdat de accommodatie aan het Academisch Ziekenhuis was verhuurd. Misschien dat het nieuwe bestuur wat vooruitstre vender denkt maar die ontwik keling wil ik niet meer afwach ten. Ik ga weg". De eerste daad van het in de winter aangestelde college was het op non actief stellen van trainer Siem van der Ham, die al drie seizoenen bij Docos werkzaam is. Op aandringen van de voltalli ge spelersgroep moest de club leiding de beslissing terugdraai en. "En terecht", geeft De Geus zijn mening weer. "Op dit niveau een trainer ontslaan is je reinste onzin. Het bestuur wilde blijk baar een schrikeffect in de spe lersgroep teweeg brengen maar gelukkig is dat niet doorgegaan. "Want niet de trainer maar wij zijn de schuldigen van de huidige ranglijstpositie. Van der Ham doet werkelijk alles wat in z'n vermogen ligt. Hij heeft een tijd je met de gedachte gelopen om een psycholoog te raadplegen omdat-ie geen verklaring had voor de slechte prestaties. Die heb ik wel. Kwestie van verkeer de mentaliteit bij sommige jon gens. Nu pas, nu de punten hard nodig zijn, wordt er keihard ge vochten. Een half jaar geleden was dat wel anders. De helft liep toen voor z'n plezier te voetbal len. Typisch Docos hè, die instel ling". Geheel tegen zijn principes in heeft trainer Van der Ham veer tien dagen geleden vanuit de re serves twee 'bikkelaars' overge heveld, die met hun enorme in zet en lichamelijke 'sloopwerk zaamheden' Docos over de streep moeten helpen. De Geus verhuisde door die transactie van de linksbackplaats naar de spits, waar hij de afwezigheid van Sjaak Rietbergen moest doen vergeten. "Daar ben ik nog niet in geslaagd", bekritiseert hij zichzelf, "tenslotte ben ik maar een rommelaar. Sjaak is een voetballer die het elftal over een moeilijk punt kan heenhelpen. Hij heeft door blessures pas zes wedstrijden mee kunnen doen. Dat scheelt natuurlijk in de doel- puntenproduktie. Momenteel is hij in staat twintig minuten mee te doen". De Geus hoopt dat Rietbergen in die speeltijd Docos aan doelpun ten helpt in de strijd tegen Rand stad Sport. Winst, het zou de eer ste thuiszege betekenen le vert de ploeg minimaal een be slissingwedstrijd op. "Ik ver wacht dat het daar wel op zal uit draaien", weet hij. "De prijzen zijn verdeeld dus onwillekeurig lopen de ploegen die niets meer te verliezen hebben een pasje lamgzamer. KRV en Docos zul len morgen dus wel winnen". Over de afloop van de dan op sta pel staande 'alles of niets" con frontatie is De Geus niet zo ze ker. Hij herinnert zich de wed strijden tegen de Katwijkse ploeg maar al te goed. Beide wer den verloren. KRV kwalificeert KATWIJK AAN DEN RIJN - Het roeien met de welbekende nemen is xvan nermans niet vreemd meer. De KR V-er, toch nog maar 22 jaar, lijkt gehard door de omstandighe den waarin een op degraderen staand vierde klas elftal nu eenmaal schijnt te moeten werken. Een doorlopend verminkt elftal, geen enkele aanvulling die in dat geval enig soulaas brengt, een ongelukkige tegentreffer en wat dies meer zij. "Het is misschien wel de pech van een toekomstig degradatieteam", oppert de Katwykse middenvelder op een gegeven moment. Henk de Geus: "KRV is een taaie rotploeg" hij als "een taaie rotploeg, mee dogenloos achterin en uiterst snel en gevaarlijk voorin". "Zo als eigenlijk de meeste ploegen in onze afdeling spelen", rede neert De Geus. "Als Docos zich redt, dan zal de club de KNVB verzoeken volgend seizoen te mogen worden ingedeeld bij de Haagse ploegen. Die liggen ons beter dan tegenstanders als MMO en ROAC Voorlopig dient eerst het vier deklasserschap te worden ge- plongeerd. "Het zou toch een schande zijn, als dat niet ge beurt", haalt De Geus fel uit. "Mochten we toch degraderen, dan zou ik me diep schamen. Ik zeg niet dat Docos een wereldelf tal heeft maar enige capaciteiten heeft de ploeg zeker wel. Het zou toch zonde zijn wanneer en ta lent als Robbie Reizevoort vol gend seizoen tegen VNA of zo moet spelen. Dat ventje (17 jaar) kan alles en zou in de afdeling wel eens minder gemotiveerd kunnen zijn. In het ergste geval gaat-ie wel weg want hij is na tuurlijk niet gek. Wel gek is volgens De Geus Siem van der Ham. "Een volslagen mafkees maar wel een uitsteken de trainer. Soms te enthousiast maar liever zo dan dat afstande lijke. Toen-ie pas bij de club kwam ging-ie vantevoren de vel den van de tegenstanders keu ren. Om te kijken of wel met af- schroefbare of rubberen noppen moesten spelen. Dat had dus geen zin omdat we allemaal maar één paar schoenen in bezit had den. Wat-ie voor werk doet weet ook geen mens. Dan rommelt hij weer als aannemer, dan handelt hij weer in antiek. Een kleurrijk figuur. Ik heb 'm gevraagd waar- om-ie LDWS als nieuwe club had gekozen. "Kijk", zei hij, "bij een club met een fantastische accom modatie en veel goede voetbal lers ben ik mislukt. Misschien slaag ik wel bij een vereniging die van dat alles weinig of niets heeft" ROB ONDERWATER Zo'n uitspraak houdt vooralsnog weinig goeds in, het is allemaal echter nog niet zóver. Morgen hebben de Rijnvogels het lot in eigen handen. Een overwinning op Alphen moet hen minimaal een beslissingswedstrijd opleve ren en kan zelfs prolongatie van het vierdeklasserschap beteke nen. Een telefoontje naar het Leidse Morskwartier, waar 'con current' Docos voor een identie ke klus staat tegenover Randstad Sport, zal morgenmiddag om kwart over vier uitsluitsel geven. "We gaan ervan uit dat Docos twee punten pakt", schetst Hermans de sombere situatie. Hij erkent de kracht van de Morsbewoners ("een van de beste ploegen die al tijd weer probeert het spel te ma ken") zoals hij de tekortkomin gen van zijn eigen jonge ploeg er kent. Daaruit vielen twee steun pilaren, John Eshof (gebroken middenvoetsbeentje) en Jos van der Valk (gescheurde kruisban den), vroeg in het seizoen weg. "Ik weet dat elke club die het moeilijk heeft dikwijls de smalle basis als excuus aanvoert. Maar eerlijk, ook wij hadden elke spe ler hard nodig. Met een fitte basis kunnen we aardig meedraaien. KRV moet de hand echter ook in eigen boezem steken. Het brengt natuurlijk onrust als je weet dat de twee beste spelers langs de kant staan toe te kijken. Maar dat hoeft niet te betekenen dat ele mentaire dingen in het voetbal spel, de dingen die de trainer op geeft als het kort dekken, het be wegen zonder bal. dan niet hoe ven worden uitgevoerd. Ik ben erg graag aan de bal, bij andere spelers mis ik dat wel eens". "Of we nu met degradatiezorgen kampen ja of nee, er zit geen overleg in ons spel", vervolgt Yvan Hermans. "Het is geen ver wijt aan de invallers. KRV 2 speelt in de derde klasse A van de Leidse bond. De ene week moeten zij tegen Dosr 5, een week later staan zij in het eerste tegen Dosr 1. Dat verschil is toch veel te groot". In Alphen had KRV destijds opval lend weinig moeite een 3-1 over winning weg te kapen. Tien van de veertien winstpunten ver overde de formatie van trainer Van der Lem ("Als wij ons zó zouden geven als hij dat deed voor KRV. dan hadden we niets te vrezen. Da s een waarheid als een koe", roemt Hermans) in uit wedstrijden. "Op UDO na wordt er in de vierde klasse puur coun tervoetbal gespeeld. Het is niet zo dat dc beste wint. Elke week lees je dat Docos goede kansen heeft gehad maar door een coun ter het schip m gingen", onder schrijft de computer program meur zijn visie. Uiteindelijk, nood breekt wetten, speelde KRV dit spelletje mee Vanwege zijn balverliefdheid ("Het verwijt dat ik de bal te lang vasthoudt is terecht, anderzijds kan ik hem meestal niet kwijt aan een vrije man omdat er niet bewogen wordt") posteerde Van der Lem Hermans nog enige tijd in de spits. "Om de tegenstander voor de voeten te lopen en wanneer ik de bal vasthield kregen spelers de tijd om mee naar voren te ko men". verduidelijkt hijzelf. In middels is hij centrale midden velder, iets dat hem het beste be valt. In het vliegerkamp mag de van alle zorgen gevrijwaarde Alphense formatie voor KRV beslist geen onoverkomelijk probleem zijn. De allerhande gespannen ver wachtingen zyn dan ook gericht op een beslissende, directe con frontatie tussen KRV en Docos. Yvan Hermans vreest daarvoor, ondanks dat zijn ploeg in de competitie tweemaal zegevierde over dc Leidenaars "Thuis won nen wij met een dubieuze goal, uit scoorden we twee minuten voor tijd de winnende treffer. Dat zit Docos niet lekker. Daar naast zijn zij technisch de meer dere van ons" GERARD HAVERKAMP Yuan Hermans "Docos is één van de beste ploegen ADVERTENTIE - De heer Gijsberts, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse atletiekunie (KNAU). overhandigt het vijftig jaar bestaande De Bataven/Leiden een jubileumvlag. Voorzitter J. Kleine (l). die evenals mevr. Van Leeuwen door de NKS werd onderscheiden met de zilveren bondsspeld, kijkt bewonderd toe. Boksers DTS blinken uit in atletiekstrijd LEIDEN - In het kader van het vijftig jaar bestaan hield de atle tiekvereniging De Bataven/Lei den een jubileumstraatestafette in het centrum van Leiden. De 8 x 400 meter bij de sportvereni gingen werd op overtuigende wijze gewonnen door de wed strijdboksers van DTS. De win nende tijd was 8 minuten en 32 seconden. De brandweer bleef bij de bedrijnen het personeel van het Diaconessenziekenhuis voor: 8.01 en 8.16. Bij de studen ten zegevierde een vriendenclub- i VV Hazcnwind Tenslotte won dc organiserende vereniging De Bataven bij de at- letiekclubs De winnende tijd van de Leidenaars, die met vijf teams aan de start verschenen, was 7.39. De Noordwijkerhoutse strandlopers (NSL) eindigden als tweede. HILVERSUM - Eddy Poelman wordt chef-redacteur bij Studio Sport. De huidige verslaggever van TROS Sport radio stapt deze zomer over naar de NOS. Voorts heeft de leiding van Studio Sport in principe overeenstemming be reikt met freelance-verslaggever Hans Kraay over een verlenging van het contract, dat per 1 sep tember afloopt. LFC-oudjes winnen toernooi LEIDEN - Het elfde 'Veteranen Nachttoernooi' van LFC is gewonnen door de reserves van de organiserende vereniging. LFC 2. dat voormali ge Leidse vedetten als de gebroeders Heymans en Nol Duffels in de gelederen had, versloeg in de eindstrijd het Zoeterwoudse SJZ met 1-0. Het Haagse SVI'TT werd'derde; de sportivitcitsprijs ging naar Stomp- wijkse Boys. Overigens had de organisatie gisteravond met aantal pro blemen te kampen op het gebied van dc arbitrage. Vier scheidsrechters hadden kennelijk de velden aan de Boshuizcrkade niet kunnen vinden. Met hulp van afdelingsscheidsi echter Bos werd ook deze plooi soepel rechtgcstreken. Bos nam de leiding op zich van het leeuwendeel van de duels. De oudjes, die het nog best deden, waren verdeeld over 15 elftal len. In ons land beoefenen 1 miljoen mensen sport. Met veel plezier, in duizen den verenigingen. In die verenigingen houden meer dan 500.000 mensen de zaak draaiend. Zitten in het bestuur. Begeleiden junioren. Knappen klusjes op. Staan dag en nacht klaar voor hun club. Dat is een goede zaak. Want door al die vrijwilligers blijft sport in Nederland voor velen betaalbaar. Maar wat deed het kabinet Van Agtn - vrijwilligers werden opeens 'verrast' met een belastingaanslag over de kleine vergoeding die ze voor hun werk kregen. - sportkantines moesten BTW gaan beta len. Slechts een zeer klein bedrag werd vrijgesteld. Zo werd gesneden in de belangrijkste inkomstenbron van veel verenigingen. - en het ergste: de regering maakte een wetsontwerp, waarin de penningmeester van een sportvereniging persoonlijk aan sprakelijk wordt, als er fouten worden ge maakt bij de afdracht van belasting en premies. Wie wil er, op die voorwaarde, nog onbetaald en 111 de vrije tijd penning meester van zo'n vereniging worden'' Als de 1'vdA na 26 mei in de rege ring komt, zal dit wetsontwerp worden ingetrokken. Dan zullen, in goed overleg met de sportorganisaties, de belasting maatregelen zo worden aangc|>ast dat ze (Kik v(H>r de sport aanvaardbaar zijn. Dan komt er een goede regeling die een rede lijk vergoedingsstelsel voor vrijwilligers veilig stelt. lijst 1, Den Uyl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13