"Knecht" Braun haalt zijn gram Haan rond met principe Standard Jan Lammers krijgt de bons Westduitser valt Moser af Dave Downey vrijwel zeker naar Leiden U.V.S. - D.W.V. 111 ZATERDAG 16 MEI 1981 Als je de Westduitse televisie mocht geloven, werd de finale om de Europa Cup II verspeeld tussen Jena en Tifiis. Zo doorre denerend zal de finale om de KNVB-beker straks verspeeld worden tussen Amsterdam en Alkmaar. De tien maal grotere stad (Tifiis, 900.000 inwoners) won van de tienmaal kleinere stad (Jena, 90.000 inwoners), maar niet met 10-1, zoals je zou verwachten, maar met 2-1. Of met 1-2, daar moet ik nog even over nadenken. Speelde de Oost- duitse ploeg in de Westduitse stad Dusseldorf nu eigenlijk meer een thuiswedstrijd dan Dy namo Tifiis, of misschien wel minder? Toegegeven, de schaarse Westduit se toeschouwers spraken ook Duits, maar of ze nu het Groot- duitse voetbalchauvinisme koes terden, of het eigenlijk wel zo leuk vonden dat hun 'andere helft' van de Georgirs verloor, is me uit de reacties vanaf de tribu ne niet duidelijk geworden - als televisiekijker. Het kwam wel goed uit dat de fina le betwist werd door twee ijze- ren-gordijnlanden in een kapita listisch land, omdat we daardoor vast een voorproefje kregen van het voetbal van de toekomst. Tij dens de Olympische Spelen in Moskou waren nog vrij veel sup porters uit Tsjechoslowakije en de DDR naar de Sowjet-hoofd- stad gekomen, zoals gemakkelijk viel te constateren tijdens de voetbalwedstrijden waarbij bei de landen waren betrokken. Vrees Maar voor de DDR en Tsjechoslo wakije is de Sowjet-Unie nog al tijd een soort buitenlands bin nenland, de vrees dat Oostduit sers of Tsjechen, eenmaal over de grens, politiek asiel in Mos kou zullen aanvragen is betrek kelijk gering, terwijl de Duitse Bondsrepubliek voor de Oost bloklanden het buitenlandste buitenland is dat ze kunnen be denken - na Amerika en Israël natuurlijk. Het gevolg was dat er slechts 9000 toeschouwers (volgens de offi ciële opgave) in het Dusseldorfse stadion zaten, waarvan de mees ten toch nog Dusseldorfers ge weest zullen zijn, terwijl er voor de Europa Cup I-finale tussen Real Madrid en Liverpool in Pa rijs alleen al 300.000 aanvragen voor kaarten waren. Een duide lijk verschil dus. Blijft alleen nog de vraag hoeveel kaarten er aan Spanjaarden en Engelsen zou den zijn verkocht als die finale in Jena of Tbilisi had moeten wor den gespeeld... Maar goed, daar gaat het nu niet om, het gaat erom dat we met Carl Zeiss Jena (de üostduitse tegenhanger van Frits Philips Eindhoven) tegen Dynamo Tifiis het toekomstbeeld van de voet balwedstrijd zagen. Bijna geen publiek dus, maar wel volop tele visie aanwezig en volop reclame langs het veld aanwezig. Dat publiek schaffen we in de toe komst helemaal af, dat is alleen maar lastig, je moet er tribunes voor bouwen, suppoosten voor aanstellen, kaartjes voor druk ken en wc's voor inrichten, ter wijl je er aan toegangsgelden maar een fractie van de tv-rech- ten voor terugkrijgt. Publiek er bij is oneconomisch en onprak tisch. Helikopters Zonder publiek kun je ook rondom het veld, en desnoods erboven (een camera boven de midden stip!) zoveel camera's neerzetten en laten bewegen als je maar wilt. Je kunt, zonder gevaar voor mensenlevens behalve die in het toestel zelf. een helikopter met de aanvallen mee laten vliegen op een dusdanige hoogte dat dc bal geen hinder meer ondervindt van de luchtwervelingen, zodat je, net als bij de Tour dc France, de wedstrijd ook in vogelvlucht kunt volgen. Ik heb Treytel bij een uittrap uit zijn handen wel eens een meeuw met de bal uit de lucht zien wegschieten! Ik be doel maar, mogelijkheden te over voor een dramatische voet balreportage! Zonder publiek houd je de agressi viteit op het veld bovendien een beetje in banen. Dynamo Tbilisi- Carl Zeiss Jena was door de bank genomen een faire wed strijd, niet omdat er minder over tredingen in gemaakt werden dan in doorsnee-Nederlandse eredivisiewedstrijden, maar om dat de spelers bij gebrek aan pu bliek niet de behoefte voelden zich aan klaagzangen, theatrale gebaren en lichaamshoudingen en felle protestacties te buiten te gaan. Toneelspelen zonder pu bliek, dat is het moeilijkste wat Het gevolg daarvah was dat al die overtredingen een stuk minder erg leken dan bij ons, en de be hoefte aan revanche ook tot een minimum beperkt bleef. Omdat het publiekloze televisievoetbal van de komende jaren door een groot gemleerd publiek genoten moet kunnen worden vanwege de kijk- en reclamecijfers, is het dus van groot belang dat er 'clean' wordt gevoetbald, zodat ook de huisvrouw en moeder van een weldra voetbalrijp zoontje er zonder paniek-bij-voorbaat naar kan zitten kijken. Spannend Maar het belangrijkste van die voetbal-tv-wedstrijden is natuur lijk, dat ze bij ontstentenis van publiek ook niet rechtstreeks uitgezonden hoeven te worden en daarmee de mogelijkheid ge ven de (ingekorte) samenvatting van precies een uur zo te compo neren dat de wedstrijd tot de laatste minuut spannend blijft Ik zou. als tv-regisseur, het twee de doelpunt van Dynamo, dat 4 minuten voor tyd viel, ongeveer halverwege dc wedstrijd erin hebben gemonteerd. Dan had de kijker tlOg het idee gehad d.it Carl Zeiss Jena ruimschoots de tijd had voor een doorwrochte gelijkmaker, terwijl wc nu wel wiscn dat dc Georgiers hun ver overde egelstelling niet meer zouden prijsgeven in die reste rende minuten. !k zou bij AZ'67-Go Ahead Eagles, die in 6-1 eindigde na een 0-1- voorsprong van de Eagles, dank zij een gewiekste montage van de beelden die 0-1-voorsprong tot vijf minuten voor het eind la ten staan en de zes AZ-doelpun- ten daarna snel achter elkaar zet ten, zodat de kijker de illusie zou krijgen dat AZ zes goals in vijf minuten had geproduceerd, een nieuw wereldrecord. U merkt het wel: de toekomst is aan het televisievoetbal! Het is beter, minder gemeen en spannender. En je hoeft er de deur niet voor uit. FERRARA (ANP) - Gregor Braun heeft gisteren in de ronde van Italië voor de nodige opschudding gezorgd. De "beer uit de Palts" nam via een tweede plaats in de tweede etappe, van Bibione naar Ferrara de rose leiderstrui over van zijn ploeggenoot Francesco Moser. De slechte ver houding tussen kopman en meesterknecht, die het gehele seizoen al duurt, werd hierdoor bevestigd. ZOLDER (ANP) - De Westduitse renstal ATS heeft de Nederland se formule-l-coureur Jan Lam- mers ontslagen. Slim Borgudd uit Zweden is nu de enige ren ner in dienst van ATS. Lam- mers kreeg zijn ontslag gisteren in Zolder, waar morgen de vijf- De Gazzetta Dello Sport, het toon aangevende sportdagblad in Ita lië, had gisteren al aangekon digd, dat Braun voor Moser meer betekende dan een knecht, die het vuile werk moet opknappen. Het dagblad vergeleek de West duitser zelfs met de beste West duitse wielrenner Rudi Altig. Braun zelf achtte zich overigens DEN HAAG (ANP) - Twee deelnemers aan lotto 19 van afgelopen weekeinde zijn er in geslaagd de juiste getallen aan te kruisen. Uitslag lotto no. 19. Ie prijs: 2 261.161,10. 2e prijs: 13 11.479,60. 3e prijs: 134 4e prijs: 7.99! 5e prijs: 21.774 Uitslag toto no le prijs: 67 2e prijs: 1.015 3e prijs: 8.177 Uitslag toto-gelijk e4.297,60. 2e prijs: 1 3e prijs: 6f 4e prijs: 1. allen bruto allen bruto bruto/. 1.670,50. allen 37,30. allen 13,70. allen 932,90. allen 41,--. allen 12,70. 19. allen bruto ook in staat meer dan alleen zijn Italiaanse kopman diensten te verlenen. In de voorjaarsklassie kers mocht hij niet voor zijn ei gen kansen rijden. Ook niet als Moser slecht reed. Dat werkte ir ritatie in de hand. De verhouding tussen beide renners verslechter de met de dag. Alleen in Gent- Wevelgem kreeg Braun een kans. Hij zat ook meteen in de kopgroep, maar vlak voor de eindstreep in Wevelgem vergooi de hij zijn kansen op de zege. Van veraf trok hij de eindsprint aan, maar tegen mannen als Ro ger de Vlaeminck en Jan Raas (de latere winnaar) kon de 25-ja- rige Westduitser niet op. Zenu wen waren de oorzaak van zijn falen zou hij later verklaren. In de 64ste Giro, op Italiaans grondgebied, heeft Braun dan toch zijn gram gehaald. Op het moment dat de specialisten Giu seppe Saronni en Pierino Gavaz- zi zaten te dromen, ging Braun mee met een aantal tweederangs renners, van wie Paolo Rosola zich de snelste toonde. Braun werd tweede, hetgeen hem een tijd vergoeding van twintig se conden opleverde. Voldoende om Moser in het algemeen klas sement voorbij te streven. De strijdbijl is opgegraven. De kans dat Braun zijn laatste LEIDEN - Het is zo goed als ze ker dat Dave Downey vol gend seizoen voor Parker Leiden zal uitkomen. De on derhandelingen met de Amerikaan van DL/Amster- dam zijn praktisch afge- werk. rond. De komst van Al Faber Als de zaak met Dow een wat mysterieuze en te ruggetrokken figuur, speel de zijn beste wedstrijden vo rig jaar tegen Leiden. In de play-offs bezorgde hij de Leidse aanval handenvol werk. r rond daarentegen is momenteel minder zeker. De Nederland se Amerikaan die bij lands kampioen Den Bosch op een zijspoor werd gezet wordt ook door andere clubs be geerd. Dave Downey, de voormalige topscorer van Rotterdam Zuid en recentelijk Amster dam, zal bij Leiden de plaats innemen van Tony Parker die zijn kunsten dus niet meer in de Vijf Meihal mag vertonen. Met name de nieu we coach Ton Boot schijnt geporteerd te zijn van de speelwijze van Downey die fysiek sterk speelt en naast sprongkracht beschikt over een loepzuiver schot. Dow ney, in het dagelijks leven s het team voor volgend sei zoen praktisch compleet. Al leen over Faber bestaat nog onduidelijkheid, niemand weet precies wat hij gaat doen nu ook andere clubs (Donar) de jacht op hem heb ben geopend. De Leidse ploeg bestaat verder uit Mitch Plaat, Emill Hagens, Peter Paulides (mits die vol ledig herstelt van zijn knie operatie, anders kiest men voor Will Moerer), Sid Bruinsma, Jim Woudstra, Eric-Jan Berendsen, Har Kip en Steve Puidokas. Naast Tony Parker keren dus ook Lace Strong (naar Punch), Ron Kruidhof (Do- nar) en Paul van Solm niet terug. (ADVERTENTIE) Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden dienst van Moser draait, is groter dan ooit. De uitslag: 1. Paolo Rosola (Ita) 211 km. in 5 uur 14 min. 10 sec. (met bonifica tie 5.13,40), 2. Gregor Braun (Wdl) z.t. (5.13,50), 3. Dante Morandi (Ita) z.t. (5.14,00), 4. Giovanni Mantovani (Ita), 5. Flip van den Brande (Bel). Algemeen klassement: 1. Gregor Braun (Wdl) 8.05,03, 2. Francesco Moser (Ita) op 16 sec., 3. Daniël Gisiger (Zwi) op 22 sec., 4. Dante Morandi (Ita) op 25 sec., 5. Claudio Torelli (Ita) op 28 sec.. Vredeskoers De Oostduitser Olaf Ludwig heeft gisteren de zevende etappe van de vredeskoers, een individuele tijdrit in Praag, gewonnen. Lud wig had voor de 19 kilometer een tijd van 23 minuten en 7 secon den nodig. De Oostduitser incas seerde zijn derde ritzege in de 34ste editie van deze Oosteuro- pese etappewedstrijd. De Pool Jan Jankiewicz eindigde op 18 seconden als tweede. Derde werd zijn landgenoot Tadeusz Mytnik op 22 seconden. Sjachrid Jagretdinov uit de Sowjet-Unie eindigde niet bij de eerste tien, maar blijft leider in de algemene rangschikking. De Italiaan Paolo Rosola gaat winnend over de streep. Veel belangrijker was dat de Westduitser Gregor Br (links) in deze tweede Giro-étappe aan het muiten sloeg. de race voor het wereldkam pioenschap (de Grote Prijs van België) wordt gehouden. De zwakke verrichting van Lam- mers twee weken geleden op het circuit van Imola lijkt de door slag te hebben gegeven. De Ne derlandse coureur slaagde er niet in zich voor de wedstrijd voor de Grote Prijs van Italië te plaatsen. De Zweed Slim Borgudd, die morgen voor ATS op Zolder rijdt, veroverde in Imola als 24ste (laatste) een startplaats. Tegen de beslissing van Günther Schmid, de baas van ATS, kan Lammers niets ondernemen. Lammers "Ik heb met ATS geen contract. Van wedstrijd tot wed strijd probeer ik tot een overeen komst te komen". Dc Argentijn Carlos Reutemann, de huidige leider in de stand om het wereldkampioenschap for mule 1, heeft tijdens dc officiële training voor dc Grand Prix van België op Zolder de beste ronde tijd gemaakt. HU kwam tot een gemiddelde snelheid van 186,475 kilometer per uur doordat hij de 4261 meter aflegde in 1 minuut en 22,28 seconden. Reutemann overreed vlak nadat hij de snelste ronde had gemaakt een monteur. Giovanni Amadeo, een 25-jarige werknemer van de Italiaanse Osella-stal, werd vrij hard door Reutemanns wagen geraakt, toen hij niet voorzichtig genoeg was bij het vlak voor de pits oversteken de baan. Amadeo werd met ernstige verwondingen aan het hoofd naar een zieken huis overgebracht. BRUSSEL (GPD) - Arie Haan heeft een voorlopig akkoord ge sloten met Standard Luik waar hij voor twee jaar zal gaan spe len. Eerder tekende John Dusba- ba voor twee jaar bij Standard voor gisteren vastgestelde voet balwedstrijd om het Britse kam pioenschap tegen Noord-Ierland afgezegd. Het duel zou in Belfast hebben plaatsgehad. Een aantal spelers van Wales heelt gewei gerd in de Noordierse hoofdstad aan te treden vanwege de explo sieve situatie aldaar. Wat er verder met het Britse kam pioenschap gebeurt, is door het besluit van Wales uiterst onzeker geworden. worden tegengehouden door Club Brugge. Renquin heeft on langs namelijk bij Club Brugge getekend, maar bedacht zich toen hem door Anderlecht een veel lucratievere overeenkomst werd aangeboden, international Michel Renquin, De kans bestaat derhalve dat Club die op zijn beurt ging uit Brussel gaan voetballen. Deze transactie kan echter nog Brugge naar aanleiding van deze contractbreuk de rechter zal in schakelen. Hrubesch De 30-jarige spits van HSV Ham burg, Horst Hrubesch, kan van daag door zijn vereniging wor den ingezet in het Bundesliga- duel tegen VFB Stuttgart. Het vaste neutrale arbitrage-gerecht voor sportverenigingen in de be taalde sector heeft zijn schorsing van acht weken voorlopig opge schort. Het seizoen '81/82 leek voor Hrubesch afgelopen, toen deze straf hem werd opgelegd door de tuchtcommissie van de voetbalbond, nadat televisiebeel den het bewijs van een grove overtreding van zijn kant tegen Schalke-speler Siewert hadden geleverd. Afgezegd De voetbalbond van Wales heeft de Geen partij Frankrijk mag dan technisch ge zien één van de beste nationale voetbalelftallen bezitten, gister avond was dat team geen partij voor Brazilië. De drie voudige ex-wereldkampioen draaide Frankrijk in het met 48 000 toe schouwers uitverkochte Pare des Princes in Parijs dol. Het werd uiteindelijk 3-1 voor Brazi liè na een ruststand van 2-0. HAMBURG (ANP) - Jimmy Con nors heeft gisteren als enige spe ler drie sets nodig gehad om zich te plaatsen voor de halve finales van het toernooi om het open Westduitse kampioenschap, dat in Hamburg wordt gehouden. Connors had echter ook verre weg de zwaarste tegenstander: de Tsjechoslowaak Tomas Smid. In het toernooi om de landenbe- ker had Smid vorige week al aan getoond in uitstekende i Smid lastig voor Connors verkeren. Connors was voor de 24-jarige Tsjechoslowaak echter een te lastige kluif: 6-2, 3-6, 2-6. De overige drie halve finalisten, Balazs Taroczy, Harold Solomon en Peter McNamara, hadden al len slechts twee sets nodig. McNamara, die het Australische tennis na jaren weer aanzien geeft, versloeg de Spanjaard An gel Gimenez met 6-3 6-4. Gime- ncz was eerder verantwoordelijk geweest voor dc uitschakeling van Vitas Gerulaitis. Solomon en Taroczy kenden geen problemen met respectievelijk Corrado Ba- razzutti (6-1 6-2) en Tony Giam- malva (6-4 6-2). ADVERTENTIE Zondag a s. 14.30 uur beslissingswedstrijd V.T.L. - WARMUNDA Sportpark LUGDUNUM a/d Oegitgeeitenreg Leden en donateurs Lugdunum. V T L en Warmunda geen vnie toe gang.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11