Orgel Leiderdorp twee eeuwen oud interview Samenwerking met vrouwelijke predikanten verplicht Generaal-majoor De Bruijn Concerten en grammofoonplaat VRIJDAG 15 MEI 1981 DEN HAAG (GPD) - „Wanneer er in een democratie als de onze sprake is van militarisering van de politie, wordt daar terecht bezwaar tegen gemaakt. Ikzelf ben daar ook tegen, ik geloof ook dat dat niet moet. Maar wel rijst de vraag: wat is militarisering. Is dat het teruggrijpen in tijd van nood naar een korps waarvan de leden een militaire status hebben, maar die verder gewoon opsporingsambtenaar zijn, of is een militarisering van de politie het soldaatje laten spelen van de politie". Generaal-majoor H. C. De Bruijn is commandant van de Koninklijke Marechaussee. Een uit zo'n' 4000 man be staand korps, opgericht in 1814, dat belast is met de poli tietaken binnen de krijgs macht, de grensbewaking, de beveiliging van het Konink lijk Huis en transporten van de Nederlandsche Bank. Daarnaast kan de marechaus see indien gewenst bijstand verlenen aan de politie. Het is met name die laatste taak, die de gemoederen bin nen de Nederlandse politie- wereld de afgelopen weken bezighoudt. En hier en daar zelfs heeft verhit. Tijdens het jaarcongres van de Neder landse politiebond hekelde enkele weken geleden voor zitter Van der Linden van die bond het toenemende optre den van de marechaussee. „De burgers in Nederland hebben het recht om tege moet te worden getreden door burgerlijke politie, die daarvoor is opgeleid en ge vormd", zei Van der Linden in Rotterdam. Van de kant van de marechaussees is daar gisteren tijdens een vergade ring van de Marechaussee Vereniging negatief op gerea geerd. Voorzitter A. Ros sprak bij die gelegenheid van "bijstandsmoeheid". Die marechaussee is in de afge lopen jaren inderdaad meer en meer ingezet. De voorval len van vorig jaar laten zich gemakkelijk raden: de 30 april-rellen, de Vondelstraat, de Prins Hendrikkade. Re centelijk nog was de mare chaussee actief in Nijmegen bij de ontruiming van de Eenhoorn. Geweld Verwijt aan de marechaussee: ze gebruiken meer geweld dan de politie. Generaal de Bruijn: ,,Ik bestrijd dat wij als marechaussee eerder en meer geweld zouden gebrui ken dan de civiele politie. Ook wij handelen in op dracht van burgemeester en commissaris van politie. Ook ons personeel valt wat de ge- weldsinstructie betreft onder dezelfde bepalingen als ge meente- en rijkspolitie". De Bruijn ontkent ook dat de marechaussee eropuit zou zijn om bijstand te verlenen en haar takenpakket wil uit breiden. „Wij met onze vier duizend mensen zijn aaai niet op berekend. De civiele politie moet in principe haar eigen boontjes doppen. Al leen, dat kon zij in de laatste vijftien jaar niet altijd. Wij hebben berekend dat wij in die tijd 2 miljoen manuren bijstand hebben verleend. Daar hebben wij niet om ge vraagd. Dat werd ons ge vraagd, namens de civiele po litie". Sprekend over de militarise ring van de politie, merkt De Bruyn op dat in sommige kringen het optreden van de Mobiele Eenheden (uit ge meente- en rijkspolitie gere- cruteerde korpsen, speciaal opgeleid voor groepsgewijs optreden) al te veel militair is. Commando's „Het is goed dat de civiele poli tie over de Mobiele Eenheid beschikt, want de zaak kan uit de hand lopen. Maar het optreden van de ME heeft een grens. Want de ME'er moet na zijn dienst weer te rug naar de maatschappij, naar het contact met de bur ger. Ikzelf geloof dat de oplei ding van de arrestatieteams al te veel militair wordt. Ik weet dat er arrestatieteams zijn die een commando-oplei ding krygen bij het Korps Commandotroepen in Roo sendaal. Die krijgen daar cur sussen van veertien dagen de de chaussee. De eersten zijn kei harde vechtsoldaten, die je niet tegen de burger mag in zetten, alleen bij een uiterste aan geweld. In andere geval len de marechaussee nemen, eventueel uitgebreid met de Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten", aldus De Bruijn. BSB Ook en met name de inzet van die Brigade Speciale Beveili gingsopdrachten is onderhe vig aan kritiek. De BSB is een in 1976 opgerichte een heid. De training van kader voor de eenheid vond plaats bij de befaamde Duitse Grenzschutzgruppe-9 (GSG- 9) en in Amerika. De Bruijn: „Op een gegeven moment hadden we duidelijk behoefte aan een eenheid die iets meer kon dan het gewo ne werk. Later bleek dat we ze nodig hadden bij het Zuid- moluks gijzelingsplan voor het Koninklijk Huis. En an dermaal toen de toenmalige NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Haig, bij een bezoek door ons bevei ligd moest worden. De instel ling van de BSB is gebeurd met name om ons eigen ta kenpakket uit te voeren". Marechaussee-commandant generaal-majoor De Bruij waarin alles wordt behan deld. En dan verbaas ik me erover, dat het ageren tegen de militarisering van de poli tie zich toespitst op de mare chaussee. Je moet juist de ge wone politie niet militarise- Alleen in die gevallen waarin dat nodig is, moet je kunnen terugvallen op de krijgs macht. Dat kan volgens de grondwet. En wanneer je dat doet, moet je geen vechtjas sen of dienstplichtigen in- SCHIETEN De Bruijn wijst iedere vergelij king met de Bijzondere Bij stands Eenheid (BBE) van het Korps Mariniers van de hand. Dat is een terreurbe- strijdingseenheid, die vol gens de marechaussee-com mandant niet te vergelijken valt met de BSB: „Wij had den een eenheid nodig die mensen en objecten kon be veiligen. De BSB is getraind op zelfbeheersing en het niet zo gauw gebruiken van ge weld". De BSB trad op tij dens de acties in de Vondel straat, bij de Prins Hendrik kade en ook in Nijmegen, vaak in de spits van de aan val. Volgens De Bruijn zijn er tij dens de acties in Nijmegen si tuaties geweest waarin de BSB had mogen schieten: „Ze stonden op een binnen plaats van 10 bij 5 meter en werden onder andere beko geld met stoepranden en bed- spiralen. Daar zou sprake ge weest zijn van noodweer. Dat wapengeweld is uitgebleven omdat de BSB is getraind op beheersing van de zaak en het zoeken naar andere mo gelijkheden dan direct naar s grijpen". Over Nijmegen zegt De Bruijn nog: „Ik betreur, met de bur gemeester van Nijmegen, dat er geweld is gebruikt van overheidswege. Maar we heb ben geprobeerd de demon stranten eerst weg te slepen. Alleen: je kunt je toch niet la ten stenigen. We hebben gas, we hebben alles geprobeerd. We hebben de demonstran ten gewaarschuwd. Ja, en dan valt er een steen tussen het publiek en dan ontstaat er paniek". De Bruijn geeft toe dat er in Nijmegen fouten zijn ge maakt: zo werden de demon stranten na een verkeerde op Ab Visscher dracht in de richting van een ander ME-pcloton gedreven. Die ze er niet doorliet, zodat de demonstranten klem kwa men te zitten. „Ons peloton heeft zich toen teruggetrok ken", aldus de Bruijn. Politiewet Een heel ander maar niet min der pikant aspect in de dis cussies rond de militarisering van de politie is de ophanden zijnde wijzigingen van de po litiewet. In het concept van die Politiewet was de mare chaussee als bystandsverle- nend korps opgenomen La ter werd de marechaussee uitgebreider opgenomen, omdat, aldus De Bruyn, de marechaussee anders haar huidige taken en de politie taak binnen de krijgsmacht niet zou kunnen uitvoeren. Hy ontkent dat die opname in de Politiewet ten doel had het takenpakket van dc ma rechaussee uit te breiden. „Nogmaals, ik zit niet te springen om meer taken. De normale diensten worden door de bijstandstaken al vol doende gefrustreerd zegt De Bruyn. Het antwoord op de vraag of er sprake is van een competitie- stryd tussen de BSB en de ar restatieteams van de Rijkspo litie blijft dc Bruijn schuldig. Die arrestatieteams werden in 1979 opgericht en zouden wellicht hetzelfde werk kun nen doen als de BSB. Brood nijd? De Bruijn „Daar wil ik geen uitspraken over doen. Ik heb veel vrienden bij de Rijkspolitie, het is een goed korps. Ik wil niets ten nadele van hen zeggen". Bovendien, zegt hy later. „Ik zeg niet dat die arrestatie teams niet geschikt zijn. De keuze voor een arrestatie team of de BSB ligt bij dc landelyke en plaatselijke overheid. Die heeft zijn rede nen om het ene of de andere in tc zotten" En ..Ik pieker er niet over de BSB op te hef fen. We hebben ze in ieder ge val nodig voor onze eigen be- veiligingstaken". De marechaussee-comman dant vindt de discussie over het inzetten van zyn korps niet prettig, gezien het werk dat de marechaussee volgens hem in de afgelopen jaren heeft verricht. „Vijftien jaar lang hebben we de kastanjes uit hot vuur jnhMld Alleen vorig jaar al hadden we by de drie actiés anderhalf miljoen schade aan het materieel. Om nog maar te zwijgen over dc niet te meten schade by het personeel." ajjuiJiiiiiiiii.'S- LEIDERDORP - Zijn ontdekking dat het historische orgel van de Dorpskerk in Leiderdorp dit jaar tweehonderd jaar bestaat, was voor koster Henk Klein Nagel voort onmiddellijk reden om de kerkvoogdij voor te stellen iets feestelijks rond dit fraaie orgel op te bouwen. Het bouwjaar was natuurlijk allang bekend, maar het is de vraag of er iets zou zijn gebeurd als de koster het niet had aangezwengeld. De kerkvoogdij had er oren naar en Klein Nagel voort kreeg bij de voorbereidin gen de hulp van Niko van Til burg, die op z'n tijd ook kosters werkzaamheden in de Dorpskerk verricht. Er staan nu drie dingen rond het - van 1974 tot 1976 nog gerestau reerde - orgel te gebeuren: een feestconcert met verschillende medewerkenden, de uitgave van een echte Leiderdorpse grammo foonplaat en later in het jaar nog een orgelconcert. Het feestconcert is op dinsdag 2 ju ni om 8 uur. Daaraan doen mee het kerkkoor Hart en Stem onder leiding van Gijs Zaalberg, het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim van Meeuwen, de Dorps kerk-organist Gijs Zaalberg zelf, de plaatselijke predikant J. Geursen, die behalve theologie ook 'orgel' heeft gestudeerd, en de saxofoon-speler E. Atsma. Het programma is afgestemd op de periode waarin het orgel is ge bouwd, tweede helft achttiende eeuw dus. Plaat Deze uitvoerenden komen bijna al len ookwoor op de grammofoon plaat. De opnamen voor deze plaat beginnen volgende week vrijdag al met de organisten Zaalberg en Geursen. Op 1 juni moet het kamerkoor op het appèl verschijnen en na het feestcon cert van 2 juni komt Hart en Stem nog aan de beurt. De plaat (een CBS-produkt), die een speeltijd krijgt van vijftig mi nuten, komt omstreeks half juli uit. Op de voorkant van de hoes prijkt een foto van het orgel, op de achterkant komt een beschrij ving met de volledige dispositie De oplage van de plaat is duizend exemplaren. De helft daarvan moet worden verkocht om de kosten te dekken, de andere helft is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe geluidsinstallatie in de Dorpskerk. Leuk is, dat ds. Geursen nog nét aan het concert en de plaat kan meewerken. Volgende maand verhuist hij naar Arnhem. Zijn Het Dorpskerk-orgel uit 1781. afscheid is op zondag 28 juni. Op 26 juni kan ieder persoohlijk af scheid van hem nemen in de ka pelzaal van de Scheppingskerk, maar pas na een orgelconcert rail een half uur m de kerk dal hij belangstellenden ter gelegen heid van zijn vertrek aanbiedt Voor geïnteresseerden buiten Lei derdorp zijn hier nog een paar adressen waar de grammofoon plaat kan worden besteld Van Leeuwenpark 39 (Henk Klein Nagelvoort) en Bloemhofstraat 15 (Niko van Tilburg). Najaar Derde punt van het orgel-eeuw feest is een concert in het najaar door dr Gert Oost, musicoloog aan de Utrechtse universiteit en organist te Bunnik Hij was advi seur, toen Van Vulpen m 1974 het Leiderdorpse Mitterreither- orgel restaureerde. S. J. de Groot Turken. Staatssecretaris Haars van justitie heeft dc Raad van Kerken uitgenodigd voor een ge sprek op 18 mei over de zaak van de christen-Turken in óns land. Aanleiding was het actieplan dat de raad haar over deze kwestie heeft voorgelegd. Dat beoogt fi nanciële steun aan christen-Tur ken die met uitzetting uit ons land worden bedreigd Zij kun nen dan naar een ander land emi greren. Brroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen tc Amerongen T. van 't Veld Ede. te Wehl (Geld D Plantings Bonmd (daal werk); aangenomen dc benoe ming tot aandingspradikant la Nairobi (Kenia), in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond m de Nederlandse Hervormde Kerk, A. Juffer Nieuw-Beijer- land, naar Zulph«-ri v.im S >n ten Alphen aan den Rijn-Ouds- hoorn-Ridderveld. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Dronryp (Fr kandidaat M. A. Jansens aldaar, naar Diever kandidaat O Doom aldaar Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Oldehove (Gr i J. Kruidhof (voorheen zendings- predikant) Enschede. Predikanten van de Zweedse luthersestaatskerk die te genstander zijn van de vrouw in het ambt zullen in de toekomst verplicht worden om met vrouwelijke collega's samen te werken. De 'gewe tensbepaling', die tegenstan ders van vrouwelijke predi kanten het recht geeft samen werking te weigeren, zal uit de wet worden geschrapt. Als de mannelijke collega's blij ven weigeren, zullen er disci plinaire maatregelen volgen. De: voorstellen staan in een rapport dat een speciale com missie aan de Zweedse rege ring heeft uitgebracht. Het rapport zal eerst worden be sproken in de synode van de Zweedse kerk volgend jaar Daarna gaat het naar het parlement Als dit het rap port aanneemt, zullen de re gels in de wet worden opgeno- Sinds 1958 kunnen t de Zweedse kerk predikant worden. De mannelijke pre dikant mag weigeren met een vrouwelijke collega samen te werken. maar bij een werkelijk conflict moet de man wel het veld ruimen en naar een andere gemeente uitzien. Onder de nieuwe re De gels zal hij zelfs een ander be roep moeten kiezen tregel geldt alleen voor nieuwe predikanten. Dit om de tegenstanders van de vrouw in het ambt langzaam aan de situatie te laten wen nen. Voor hen die volgend jaar, als de regels mogelijk tvorden ingevoerd, al predi kant zijn bluft dus nog de huidige bepaling van kracht. De speciale commissie voert ais argument aan, dat alle predi kanten hun taken moeten uit voeren in samenwerking met hun collega's, ongeacht van welk geslacht die zijn. Overleden. Op 61 jarige leeftijd is de lutherse predikant van Weesp. P H G C. Kok geheel onverwacht overleden Ds. Kok genoot nationale bekendheid als glazenier Tal van kerken zyn verrijkt met zijn glas-in lood ra men. Hy was nu bezig voor zyn eigen kerk in Weesp, waarvoor hy zes grote ramen zou maken. Weesp is de enige gemeente van ds Kok geweest Hy kwam daar in 1950. In dc jaren zeventig was hy een poos voorzitter van dc sy nodale commissie van de Evan- gehsch-Luthersc Kerk

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21