"Ik slaag bij de profs..." Duitse opposities laakt foefjes van regering J*3: l Willigenburg wint 'Leiderdorp' Rick van Hetem (Noordwijk) naar Haarlem Leidse bekerhouder start met 6—3 zege Prijs js bestaand huis nu onder nieuwbouwprij sd5s Stakingsparool in Poolse Bialystok Celfstraf geëist voor miljoenen oplichting Jouw toekomst, gaat het om .w Samen aan 't werk SPORT Karei Teeuwen sleurt het peloton langs de dranghekken. De ZiIkenaar deed veel 'ruil' werk gisteren in Leiderdorp. VRIJDAG 15 MEI 1981 LEIDERDORP Dick Willigen- burg was tenslotte de gehele con currentie te snel af. N^dat Karei Teeuwen de spurt van de kop groep uit de wielerronde van Lei derdorp had aangetrokken zat de Leusdenaar in ideale positie om zijn slag te slaan. Harren en Moorman poogden met enige sjouw en trekwerk Willigenburg nog te stuiten, maar zij kwamen niet meer over hem heen. Dat was de verrassende ontkno ping van een verder vrij tamme wielerronde van het winkelcen trum Santhorst, waar de beslis sing zo halverwege koers viel met de ontsnapping van in totaal elf man uit het 92-koppige pelo ton. De weer uiterst actieve Ka- rel Teeuwen was de katalysator bij deze beslissende vluchtpo ging. Teeuwen was op het snelle klinkerrondje al achter vrijwel alle demarrages aangegaan, pro beerde het vervolgens zelf nog maar eens een keer en met suc ces, al kreeg hij wel de nodige renners in zijn kielzog mee. In eerste instantie was het gat t.ov. het peloton nog niet zo groot, waardoor o.a. Henny van Lent nog naar de koplopers toe kon rijden, maar toen een echte ach tervolging niet uit de verf kwam konden de vluchters de voor sprong tot onoverbrugbare pro porties uitbouwen. De grote verliezers waren daarbij de kanshebbers Gerrit Rattcr- man en Nico Touissant die de slag volledig misten. De andere favorieten pedaleerden wel in de voorste gelederen mee. Voorop sleurde Karei Teeuwen er flink aan, een rijden waarmee hij zich van de leidersprijs (de prijs voor diegeen die het meest als eerste de finishlijn passeert) verzeker de. Wegkomen was er voor de man uit De Zilk echter niet bij. De concurrentie weet na Teeu- wens sensationele doorbraak in het vorige seizoen nu wat voor vlees men in de kuip heeft en houdt de Bollenstreek-coureur in elke koers nauwlettend in de gaten. Tijdens de finale probeer de Teeuwen, na het opdoeken van de Superia-ploeg rijdend voor de Slikker-equipe, het nog eeii keer. maar tevergeefs. Van kop af de spurt winnen was er ook niet bij, daarvoor hadden de 80 kilometers de anderen nog niet genoeg afgemat. Als eerste kwam Teeuwen de bocht naar de finish door, waarna vijf man hem overstaken en Willegenburg ten slotte de rapste was, voor oud-ju nioren kampioen Ab Harren en Rick Moorman. De eindstand bij de amateurs: 1 D.Willigenburg (Leusden); 2 A.Harren (Haarlem); 3 R.Moor man (Amsterdam); 4 R.Hacken (Zaandam); 5 H.v.Lent (Zwanen burg); 6 K.Teeuwen (De Zilk); 7 P.Hogervorst (Pijnacker); 8 M.Lexmond (Gouda); 9 W Koe nen (Zandvoort); 10 J.Tromp (Leusden); 11 K.Zomer (Scher- merhorn); 12 en winnaar van de pelotonsspurt N.Touissant (Naaldwijk); 13 G.Ratterman (Mijdrecht); 14 A Kraan (Gouda). Jan Zwaan uit Voorschoten was met een 18de plaats de beste Swift-renner. Dat het snelle rondje toch minder selektief was dan verwacht werd bleek wel bij de koers voor dc ju nioren. Gedurende de 60 kilome ters bleef het veld praktisch ge heel bijeen. Alleen Matthieu Her mans uit Drunen slaagde er vlak voor het einde in om nipt aan de greep van het peloton te ont snappen. Deze renner uit de na tionale selectie werd dan ook op knappe wijze winnaar. In de massapurt van het peloton was Ad de Ruig uit 's Gravendeel de snelste voor Gerrit Rutten uit Den Bosch. De voor het thuis front rijdende Jan van Straatcn kon zich voor de spurt niet in een goede positie laveren en moest met een 18de stek genoegen ne men. De eerste zes bij de junio ren waren 1 M.Hermans (Dru nen); 2 A. de Ruig ('s Graven deel). 3 G Rutten ('s Hertogcn- bosch); 4 B Rykenberg (Amster dam); 5 T Schouten (Eindhoven); 6 M.Eijkelhof (Leidschendam). NOORDWIJK Zelfverzekerd en een streber. Die eigen schappen zijn op het lijf van Rick („Dus geen Ricky") Hetem geschreven. De 16—jarige Noordwijk—junior die volgend seizoen op amateurbasis uitkomt bij Haarlem zegt zonder blikken of blozen: „Het klinkt optimistisch, maar ik zeg dat ik slaag in het betaalde voetbal. Net als op school. Ik was getest voor de mavo, maar vond mijzelf goed genoeg voor het atheneum. Zonder te blijven zitten doe ik volgend jaar mijn examen voor het atheneum". Namens de KNVB was Ad Dusee naar Sassenheim getogen om de dames van Ter Leede toe te spreken. Die waren kampioen gewor den, dus vandaar Nog een voorbeeld: „Officieel was ik dit seizoen nog B-junior. Maar ik wilde gewoon meer te genstand. Hoewel het bestuur voor een geleidelijke aanpak is, heb ik toch gevraagd of ik ver vroegd over mocht naar de A-l. Ik wil gewoon meer bereiken in het voetballen dan anderen". Bij zijn huidige club zit de meer voudig international (onder de 16 jaar) op het moment aan zijn pla fond. „Door een verkeerde in stelling is de A-l van Noordwijk dit jaar niet gepromoveerd. Dat komt omdat sommigen voor hun plezier voetballen. Ik stoorde me aan die ongemotiveerde jongens. Daarom voel ik mij ook zo thuis in de nationale selectie. Daarin heeft iedereen de drang om zich waar te maken. Bovendien speel je in de hoofdklasse tegen teams die écht niet kunnen voetballen. Stevig dat geeft niet, want dat ge beurt ook in het betaalde voet bal", weet de frêle linksbuiten. „Maar geregeld wordt er te fors op je ingehakt. Qua hardheid ben ik er dan ook weieens uitge speeld. Ik heb een enorme snel heid en dat schijnt indruk te heb ben gemaakt op sommigen. Zelfs buiten het district Leiden ken nen ze me en letten ze extra op me". Zijn overgang naar een betaalde club („Ik wilde vorig jaar al, maar toen vonden ze mij nog te jong en te licht") werd voorts versneld, nu hij zich voorlopig uitgegroeid voelt bij de nationaal amateurkampioen. Een basis plaats in de ploeg van Buter vindt Hetem (nog) te hoog gegre pen. „Jan-Willem Bogers bezet nog wel een aantal jaren de links buitenpositie en tegen zijn routi- De 16-jarige Rick van Hetem hier nog in het Noordwijk-shirt. "Ajar was woedendzegt hij. ne kan ik nog niet op. Op die ba sisplaats moet ik zeker nog twee drie jaar wachten en daar heb ik geen geduld voor". Een ande re mogelijkheid zou nog zijn: Noordwijk—2. Hetem op docerende toon en zijn betoog druk ondersteunend met handgebaren: „Wil je echt door breken dan moet je niet in zo'n elftal spelen. Je gaat dood in het tweede hebben scouts tegen me gezegd. Dat heeft mij ondermeer aan het denken gezet. Bovendien ben ik op een leeftijd gekomen dat ik moet kiezen en heeft ook bondscoach Bert van Lingen aangedrongen op een overgang naar een betaalde club. Als je tot de Nederlandse selectie behoort dan zit er wat in je, vindt hij. Het is dan niet goed voor je ontwik keling om bij een amateurclub te blijven". Zijn voorkeur voor Haarlem werd evenwel niet door iedereen ge waardeerd. „Ajax was hardstik- ke woedend toen ik afbelde voor een proefwedstrijd. Waarom? Ik denk dat ik daar veel minder kans heb op doorbreken. Je bent daar een nummer en de concur rentie is daar zo groot, dat ze bij wijze van spreken over lijken gaan". Ook een aanbieding van PSV werd genegeerd, vanwege de afstand. Uiteindelijk selecteerde Hetem Haarlem en AZ. „Ik heb voor Haarlem gekozen omdat Hans van Doorneveld met een nieuw en ongelooflijk jong C-team wil beginnen. Het vorige elftal was nog een erfenis van Hughes. Hij heeft mij ook gegarandeerd dat ik negentig procent van de wed strijden speel. Ik vermoed ook dat er niet zo erg om een plaats en geld wordt gestreden, zoals bijvoorbeeld bij Ajax. Van Doorneveld heeft het premiestel sel ook afgeschaft. Hij wil clean en aanvallend voetbal spelen. Volgens hem ging je voorheen weieens voor je eigen 'pot' liggen bij een voorsprong omdat anders de overwinningspremie in ge vaar kwam". Veel heeft Rick Hetem er voor over om te slagen. „Maar", laat hij we ten, „de studie prevaleert, want voor slechts een enkeling is weg gelegd, dat hij na zijn 32ste kan leven van wat hij met voetballen heeft verdiend". Zelf schat hij zijn kans daarop niet zo hoog in. „Het is een gok. Betaald voetbal is nu eenmaal een harde wereld. Als je contract is afgelopen dan is het altijd twijfelachtig of je mag blijven". „Ik", verklaart hij. „ik heb daarom bewust niet gekozen voor een contract. Dan heb ik mij tenmin ste niet de verplichtig opgelegd dat je altijd op de training moet komen en kun je aan het einde van het seizoen gewoon weer te rug. Nu kan het een leuk jaar worden als de beloftes worden nagekomen. Soms beloven ze je echter gouden bergen en krijg je een schop onder je kont. Je moet dus wel nuchter blijven. In elk geval heb ik bij Haarlem niets te verliezen". HERMAN POOS LEIDEN - In de strijd om een plaats in de landelijke zaalvoet- balbekercompetitie, die in het nieuwe seizoen van start gaat, behaalde Van Rooyen zijn eerste overwinning. In Den Haag dien de het in de inter regionale com petitie uitkomende Van Rooyen Maasdijk een 3-6 nederlaag toe. In de eerste helft spande Van Rooyen zich niet voor de volle 1009c in. Verder dan één treffer van John Jansen, na een één twee combinatie met Jan v.d. Reyden, kwamen de Leidenaars dan ook niet De Maasdijkers stelden er eveneens één treffer tegenover. Frans Sjardijn was met een schot oo de lat nog dicht bij een doelpunt. Na de pauze liep het een stuk beter bij de Leidse ploeg. Via doelpunten van John Jansen, André Pracht, Frans Sjardijn (2x) en Jan vd Reyden werd het halve dozijn volgemaakt. Maandagavond speelt Van Rooyen zijn 2de duel. Tegenstander is dan koploper SV\7 De wedstrijd wordt gespeeld in de Noordwijk se Nortgho hal en begint om 20 30 uur. Stand: SW2 4 Ceverbo1 -2 Van Rooyen1-2 Boumij2-0 Maasdijk2-0 (Van c correspondent) BONN (GPD) De Duitse Bonds republiek zakt steeds dieper in de schuld. Dit werd gisteren in de Bondsdag duidelijk toen tij dens het vragenuurtje de opposi tie opheldering eiste over de ver hoging van het defensiebudget met 850 miljoen mark. Dit be drag is nodig om de oefenpro gramma's van het Westduitse le ger veilig te stellen. Oorspronke lijk had minister van defensie Apel minimaal 1,2 miljard mark geëist om de gaten in het defen siebudget te stoppen. Maar hij toonde zich na het kabinetsbe sluit van gisteren meer dan te vreden over de toezegging vah „maar" 850 miljoen. Deze verhoging van de defensiebe groting zal niet door belasting verhogingen of nieuwe leningen, maar door kortingen op de be grotingen van de andere ministe ries bijeengebracht worden. Voor de oppositie is dat geen zui vere koffie. Zij eist een aanvul- ALMELO (ANP) - De gemiddelde prijs van bestaande koopwonin gen is zo gekelderd dat deze be neden de kosten van vergelijkba re nieuwbouw liggen. Deze ont wikkeling signaleerde voorzitter G. Smit van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroe rend goed vanochtend tijdens het jaarcongres van deze bond in Almelo. De gemiddelde prijs van een koop huis ligt nu rond de 160.000 gul den. Dat komt ongeveer overeen met het prijsniveau van 1977. Als men rekening houdt met de in flatie ligt die prijs zelfs op het peil van begin 1976. Smit noemde die lage prijs gunstig voor de kopers, waar voor hen nog als voordeel bijkomt dat het aanbod groot is. Mede doordat het prijsniveau van bestaande woningen beneden dat van nieu we woningen ligt, kan er volgens Smit alleen nog worden ge bouwd met hulp van overheids subsidie of verliezen voor de bouwer. lende begroting en een verkla ring van minister Apel welke de fensietaken door het begrotings tekort niet meer kunnen worden vervuld of in gevaar zijn. Volgens de defensie-expert van de christendemocratische opposi tie, Worner, is de Bundeswehr niet meer in staat de veiligheid van het land ten volle te waarbor gen. Hij eiste het aftreden van Apel. De regering is het er - ge zien de toezegging van 850 mil joen voor defensie - klaarblijke lijk om te doen de kritiek op Apel wat af te zwakken waarin hijj sinds de affaire rond het Duits-Engelse Tornado-ge vechtsvliegtuig is geraakt. Om de foutieve kostenberekenin gen voor dit vliegtuig te corrige ren, moest de minister van finan ciën al eerder met honderden miljoenen bijspringen. Een heengaan van minister Apel zou de regering-Schmidt echter in een lastig parket brengen. Bondskanselier Schmidt nam zodoende aan het einde van het debat zijn minister van defensie uitdrukkelijk in bescherming en wees de eis van de oppositie naar een aanvullende begroting of ontslag van de minister terug. „Ik sta volledig achter de Bun deswehr en haar man aan de Schmidt, door de CDU-afgevaardigde Worner uitgesproken vrees dat de strijdkrachten hun taak niet meer aankunnen, noemde Schmidt „belachelijk". „De Bun deswehr behoort tot de beste conventionele strijdkrachten ter wereld en levert een beslissende bijdrage tot vrede en militair evenwicht in Europa", voegde hij er aan toe. Voor de oppositie gaat het naast de defensieproblemen vooral om de vraag waar de regering voor de lopende rijksbegroting het geld vandaan wil halen. Het financie ringstekort van 27 miljard mark, waarvoor de minister van finan ciën leningen wil aangaan, moet met nog minstens zes miljard worden verhoogd om enigszins rond te komen. Daardoor stijgt het totaal van leningen voor dit jaar tot rond 34 miljard mark en komt de totale begroting uitein delijk op een bedrag van 231 mil jard mark. Gezien de ervaringen van de afge lopen maanden is niet gezegd dat dit een definitief bedrag is. BEESD (GPD) - Bij de importeur van Volvo Nederland in Beesd is gisteren de eerste Volvo-politieauto overgedragen aan de algemeen in specteur van de rijkspolitie, generaal P.J Plattel Het betekende ook het begin van de vervanging van het wagenpark waarover de rijkspolitie beschikt. Daartoe heeft de overheid bij de Volvo-fabnek in Bom Lim burgeen order geplaatst voor 1500 surveillance-wagens. Minister De Ruiter (justitie) kroop gisteren even achter het dashbord. WARSCHAU (DPA) - In dc streek van Bialystok in het oosten van Polen bestaat sinds woensdag een stakingsparool. Naar de. Poolse radio gisteren berichtte, heeft de plaatselijke afdeling van de vrije vakcentrale Solidariteit naar dit wapen gegrepen om er tegen te protesteren, dat een ge handicapte begin mei zonder enige reden door politiemannen is afgeranseld. De vakcentrale eist, dat tegen de betrokken agenten strafmaatre gelen getroffen worden. Nadat het stakingsparool was uitgege ven, werden twee politiemannen die bij het incident betrokken waren, geschorst. Twee andere, die hadden toegekeken, zijn in functie gebleven. geen gehoor gegeven, dan wordt op 19 mei in Bialystok en omstre ken gestaakt. Geluidshinder LEIDSCHENDAM (ANP) - De Nederlandse Stichtinggeluids hinder (NSG) krijgt van minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) voor dit jaar een subsidie van één miljoen gulden. Ginjaars ministerie heeft dit gis teren meegedeeld. De NSG zal het geld onder meer gebruiken om haar campagne in de media voort te zetten die de aandacht moet vestigen op de bestrijding van geluidshinder Ook zal de NSG een actie opzet ten die de aanschaf en het ge bruik van geluidsarme huishou delijke apparatuur stimuleert DEN HAAG (ANP) - De offi cier van justistie bij de recht bank in Den Haag mr. I E. Klopper, heeft gisteren tegen de 52-jarige O.R. uit Den Haag twee en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest geeist wegens op lichting en belastingontdui king. R. zou in de jaren 1974 tot en met 1977 een aantal banken hebben opgelicht voor een totaalbedrag van bijna negen miljoen gulden De verdachte, die de rechtbank bekende schuldig te zijn aan de oplichting, zou drie keer bij verschillende banken re keningen hebben geopend. Vervolgens stortte hij een klein bedrag op de rekenin gen en nam hij bij de eerste geopende rekening een gro ter bedrag op Dat systeem past hij vervolgens herhaal delijk en via een strak "werk schema" toe. Het geheel was gebaseerd op het feit dat banken een bij schrijving aanzienlijk sneller vaak nog dezelfde dag verwerken dan een opne ming. Op die manier kon hij bedragen die hij niet bezat opnemen, en weer op een an dere rekening storten Dit geldcircuit liep in korte tij.l zo hoog op, dat hij miljoenen "bezat". Toen de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) dit ontdekte kreeg R. prompt een aanslag en een boete we gens valse aangifte van de in komstenbelasting Dm v.ii se" aangifte van inkomsten werd door de raadsman van de verdachte, mr. M.S. van Werkhoven, bestreden, om dat zij met uit arbeid zouden zyn verkregen. Een opgeroe pen inspecteur van de belas tingen verklaarde echter, dat het naar de banken gaan en het uitwerken van de sche ma's door de belastingen wel als arbeid door dc econo mische benadering van de belasting - werd gezien Nadat de banken onderling de verschillen hadden verre kend, bleef uiteindelijk een bedrag van 2 786 000 Kill k n open. Dit bedrag was door R. uitgegeven aan eigen lenin gen. auto's, vakanties en der- gelijke ADVERTENTIE Je wilt een goede toekomst voor jezelf, goed onderwijs; een baan en daardoor een inkomen. Je wilt geen betutteling. Stem daarom op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. J Antwoordnummer 1877,2500 \YB Den Haag, tel. 070-614121

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15