Terrorist schiet op paus Afschuw en ontzetting over aanslag Pans wilde geen scherpe bewaking Snel vertrek Franse premier Onbegrijpelijk Kerkvorst en twee omstcniders gewond ''If V.d. Klaauw sluit bezoek Israël af Aftreden na ongeluk in kerncentrales Classe Royale. Pils van grote DONDERDAG 14 MEI 1981 DEN HAAG (GPD) - Diep geschokt heeft de wereld gereageerd op de berichten over de aanslag op paus Johannes Pau- lus II. Uit alle delen van de wereld stroomden gisteren telegrammem bin nen bij het pauselijk paleis in Vaticaan stad. In geheel Itali onstond na het ver nemen van het nieuws grote onrust. Om de laatste ontwikkelingen te weten te komen werden krantegebouwen be stormd. kerken stroomden vol met mensen die wilden bidden. De Italiaan se bisschoppenconferentie sprak van „een waanzinnige en heiligschennende misdaad". De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands. verklaarde zeer geschokt te zijn. „Ik kan mij niet voorstellen dat iemand de Heilige Vader zou willen ver moorden. om welke reden dan ook". Hij riep de Nederlandse rooms-katholieken op te bidden voor de Paus, een man „van wie ik veel van verwacht". Ook an dere Nederlandse bisschoppen reageer den. Bisschop Ernst van Breda noemde het „gruwelijk dat een man die zich zo inzet voor vrede in kerk en wereld, nu slachtoffer is geworden van geweld". De Nederlandse regering zei in een ver klaring met gevoelens van diepe af schuw kennis te hebben genomen van de aanslag op het leven van de paus. De regering spreekt de hoop uit dat de kerkvorst spoedig zal herstellen, en dat hij snel „zijn belangrijke taak zal kun nen voortzetten". De Amerikaanse president Reagan, zelf nog aan het bijkomen van een aanslag zes weken geleden, zei „diep geschokt" te zijn toen hij het bericht hoorde. „Ik zal voor hem bidden", was zijn eerste reactie volgens een woordvoerder van het Witte Huis. Reagan vroeg uitgebreid op de hoogte gehouden te worden over de verdere ontwikkelingen. In Parijs stroomden gisteravond al dui zenden mensen naar de Notre Dame om te bidden voor Johannes Paulus II Veel van hen konden hun tranen niet be dwingen. Aartsbischop Lustiger van Parijs, die een mis opdroeg, verklaarde dat de mensheid moet begrijpen dat het helemaal de verkeerde kant opgaat. Het geweld neemt toe, en keer op keer wor den onschuldige mensen slachtoffer van aanslagen. Overigens is elk slacht offer van een aanslag onschuldig, aldus de Franse bisschop, want „niemand ver dient het te sterven". Ook de nieuwgekozen Franse president Francois Mitterrand, en zijn voorganger Giscard d'Estaing. die nog formeel aan het bewind is. hebben van hun afschuw en afkeuring laten weten. Premier Begin van Israël noemde de moordaanslag op de paus „vreselijk, vreselijk nieuws". Hij zei tegenover ver slaggevers ..Dit is een wereld van af schuwelijk geweld en als dit kan gebeu ren, kan alles gebeuren". Hij zei te zul len bidden voor het welzijn van de paus. De Westduitse bondskanselier Schmidt stuurde een telegram naar Rome om zijn afkeer over de aanslag uit te druk ken. Het Spaanse parlement onderbrak zijn zit ting om de laatste berichten over de aanslag te kunnen volgen. De Spaanse bischoppenconferentie onderbrak haar vergadering over de politieke situatie in Spanje Voorzitter monseigneur Diaz Mcrschan bracht telefonisch de af schuw van het college over. De Paus zal in het najaar een bezoek aan Sparge brengen. Koningin Elizabeth van Groot-Brittani stuurde enkele minuten na de aanslag al een telegram van medeleven. Ook van de leider van de Anglikaanse Kerk. de aartsbisschop van Canterbury, dr Ro bert Runcie. kwam een verklaring, dat hij „met de christenen van de hele we reld" zal bidden. VATICAANSTAD (AFP) - Paus Johanner Paulus 2 heeft steeds geweigerd dat de lijfwachten die zijn belast met zijn veiligheid zich op stelden tussen hem en de me nigten gelovigen. De Italiaan se veiligheidsambtenaren die voor zijn veiligheid moesten zorgen als de paus zich in Ro me of elders in Italië bevond, verzekerden hem dat zij niet voor een doeltreffende be scherming konden zorgen als de paus zich zo openlijk in het openbaar begaf. De enige concessie die de paus aan de wensen van de veilig heidsambtenaren deed was dat hij zich 's woensdags tij dens zijn audiëntie in de open lucht op het Sint Pie tersplein in een jeep liet ver plaatsen. Hij beloofde boven dien zich minder tussen de mensen te begeven, maar in de praktijk was er van een vermindering nauwelijks sprake. De Italiaanse politie is belast met de veiligheid op het Sint Pietersplein. Zij beschikt over een bureau bij de bron zen poort, niet ver van de plaats van de aanslag. In te genstelling tot de Zwitserse garde zijn de Italiaanse agen ten wel gewapend, maar zij hebben opdracht bij het ge bruik van hun wapens grote discretie in acht te nemen. De pauselijke garde is belast met de veiligheid binnen het Vaticaan, de Zwitserse garde, gewapend met hellebaarden, vormt de lijfwacht van de paus. Twee van zijn vertrouwelingen zijn permanent in de nabij heid van de kerkvorst: zijn particuliere secretaris, de Poolse abt Stanislaw Dzi- wisz. en zijn kamerheer An- gelo Gugel. Op buitenlandse reizen zijn de autoriteiten van de landen die de paus bezoekt verant woordelijk voor zijn veilig heid, maar dan bevindt zich ook de Amerikaanse aartsbis schop Paul Marcinous steeds in de nabijheid van de paus. Hij staat bekend als een "ker kelijke gorilla". Op een aanslag op de paus staat volgens het Italiaanse recht een levenslange gevangenis straf. Het is zeer waarschijn lijk dat de dader van de aan slag op paus Johannes Pau lus de tweede in Italië zal te rechtstaan. Volgens de verdragen uit 1929 over de betrekkingen tussen Italië en het Vaticaan is de laatste theoretisch gemach tigd misdaden te berechten die op zijn grondgebied wor den begaan. Echter in de praktijk worden wetsovertre ders altijd aan de Italiaanse autoriteiten overgeleverd. De paus wordt beschouwd als een gelijke van de Italiaanse president en op een aanslag op ieder van hen, ook al is die niet dodelijk, staat volgens het Italiaanse recht een le venslange gevangenisstraf. Zelfs wanneer hij bewusteloos is of onder narcose, blijft de paus al zijn bevoegdheden behouden. Het canonieke recht voorziet in geen enkele tijdelijke automatische over gangsregeling van de macht. De kardinaal-kamerling van de kerk, de waarnemer van de pauselijke waardigheid wan neer de heilige stoel vacant is (op het ogenblik kardinaal Paolo Bertoli) treedt pas op wanneer de paus is overle den. Als de paus niet in staat is zelf zijn functies uit te oefenen, moet hij schriftelijk de kardi naal-kamerling de bevoegd heid geven om in noodgeval len in zijn naam beslissingen te nemen. Dit is gebeurd wanneer de paus op reis ging en toen paus Paulus de zesde in het begin van zijn pontifi caat een prostaatoperatie moest ondergaan. ROME (UPI/AFP) - Een jonge Turkse Armeniër heeft gis termiddag bij een aanslag op het Sint Pietersplein in Ro me Paus Johannes Paulus II ernstig verwond. De paus onderging in een vlak bij het Vaticaan gelegen zieken huis een spoedoperatie van verscheidene uren. waarbij hij voortdurend bloedtransfusies kreeg. De verwondingen van de paus be staan uit een kogelwond in de onderbuik, een in de rechter arm en een in de linker hand. Vooral de eerste wond is ernstig. Aan vankelijk vreesde men dat de al vleesklier was geraakt, doch la ter werd vastgesteld dat de dar men op enkele plaatsen door boord waren. De drie chirurgen die de paus behandelen moesten enkele stukken van de darm wegnemen. De toestand van de paus is ernstig, maar de artsen verwachten dat hij zijn verwondingen te boven zal komen. Vanaf het moment dat hij het ziekenhuis werd bi- nengebracht tot de narcose was paus Johannes Paulus. van wie bekend is dat hij een goede licha melijke conditie heeft, voortdu rend bij bewustzijn. Schoten Het drama begon toen de 60-jarige paus Johannes Paulus II, die op 18 mei zijn verjaardag viert, het Sint Pietersplein opreed in een witte open jeep om de duizenden gelovigen te begroeten, zoals hij wekelijks pleegt te doen. Terwijl hij, staande in de auto, een vrouw de handen wilde drukken vielen plotseling enkele schoten. De paus, die door drie kogels was geraakt, viel voorover en werd door lijfwachten in de auto ondersteund. De chauffeur gaf meteen vol gas en reed naar het pauselijke paleis, waar de getrof fene even later door een ambu lance werd opgehaald. Deze bracht hem naar het Gemelli-zie- kenhuis, vlak bij het Vaticaan. De dader van de aanslag, naar later bleek een 23-jarige Turkse Arme niër, werd onmiddellijk na zijn daad door omstanders overmees terd en aan de politie overgele verd. Hij bleek in het bezit te zijn van een 9 millimeter revolver. Bij het verhoor bekende hij Moha- med Ali Aqca te heten. Uit Tur kije werd gemeld dat de man een rechtse terrorist is. die in februa ri 1979 de journalist Abdi Ipeksi, hoofdredacteur en directeur van het onfhankelijke Turkse blad 'Miliyet' had vermoord. Hij was gearresteerd, maar wist later uit een militaire strafgevangenis te vluchten. Hij zou al plannen heb ben gekoesterd de paus te ver moorden toen deze op 28 novem ber 1979 een bezoek aan Ankara bracht. Om onbekende redenen kon hij dat plan niet uitvoeren en week hij naar West-Duitsland uit. In 1980 werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Speuractie De politie begon direct na de aan slag een uitgebreide speuractie, omdat ooggetuigen een tweede man met een vuurwapen hadden zien wegrennen. Aanvankelijke berichten dat ook deze man was gearresteerd konden later niet worden bevestigd. Bij de schietpartij werden ook twee omstanders gewond. Het waren een vrouw uit de Verenig de Staten en een van Jamaica. De Amerikaanse kreeg een kogel in haar borstkas. Volgens het zie kenhuis waar zij is opgenomen verkeert zij niet in levensgevaar. De Jamaicaanse vrouw werd licht aan haar rechter arm ge wond. In Polen besteedden radio en tele visie uigebreide aandacht aan de aanslag. De paus is een Pool. Hij werd als Karol Wojtyla geboren in het Poolse plaatsje Wadowice, in de buurt van Krakow. Op 16 oktober 1978 werd hij tot ieders verrassing tot paus gekozen. De gewonde paus werd in de jeep. ziekenhuis gereden. Daar onderging hij een spoedoperatü hij het St. Pielerplein was opgereden, in hoog tempo naai het (Van c correspondent Jaap van Wesel) De dader van de aanslag op paus Johannes Paulus 2. de Turkse Armeen Ali Agca, werd direct gearresteerd. JERUZALEM - Minister Van der Klaauw heeft zgn bezoek aan Isral als voorzitter van de EG afgesloten met een reeks van besprekingen met Palestijnse burgemeesters en notabelen van de westelijke Jordaanoc- ver en de Gazastrook. Onder hen de twee invalide burgemeesters Sha qa van Nablus en Khalaf van Ramalla, slachtoffers van een aanslag bijna een jaar geleden. Van der Klaauw zei na afloop toch wel enige verschillen in benadering te hebben kunnen waarnemen bij de burge meesters en de PLO. met name Jassar Arafat De burgemeesters, die met de dagelijkse problemen worden geconfronteerd, vond hij veel pragmatischer in hun aanpak en benadering dan Arafat, die meer op langere termijn denkt. Van der Klaauws bezoek aan Isral had een routinebezoek moeten zijn in het kader van de Europese pogingen om een Europees vredesinitiatief voor te bereiden. De Libanese crisis heeft er voor gezorgd dat het be zoek meer aandacht heeft gekregen dan normaal, vooral toen de Syri sche regering via Van der Klaauw een boodschap aan Isral stuurde dat het een confrontatie met Isral wenst te vermijden De vraag is natuurlijk waarom de Syrische regering Van der Klaauw inschakelde, terwijl de Amerikaanse bemiddelaar Habib beroepsmatig met die zaak bezig was Het antwoord is waarschijnlijk dat de Synrs de Amerikanen te pro Isral vinden Maar de Isralische regering liet weten dat voor Van der Klaauw en Europa in dit conflict absoluut geen rol is weggelegd. Van der Klaauw verklaarde dan ook terstond dat hij geen bemiddelende rol voor Europa zag ADVERTENTIE Je zou toch denken, dat ze bij zo'n keurig Holland International Reisburo alleen maar Vlieg vakanties hebben. Blijken ze ook een fantastische Eigen-Autovakantie te hebben naar Kirchberg in Oostenrijk voor maar f256,- voor een week. Daar staat je verstand toch even van stil. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 01720-73341 Leiden, Breestraat 36.071-130234. Haarlemmerstraat 227. 071-143541 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS Premier Barre heeft gis teren zijn ontslag aan pre sident Giscard aangeboden en. hij zal verder niet veel doen dan de za ken afwikkelen Hij en zijn kabi net zullen tegelijk met het offici- le aftreden van president Gis card van het toneel verdwijnen. Premier Barre had een extra-re den voor zijn haastig ontslag Zijn trots de afgelopen jaren is ge weest dat hij ondanks alle stor men de Franse franc overeind heeft weten te houden Deze nu is na het bekend worden van de socialistische overwinning enorm op de tocht komen te staan. Alleen dankzij het ingrij pen van de bank van Frankrijk kon de koers binnen de grenzen van de monetaire „slang" wor den gehouden. Premier Barre voelt er echter niets voor het straatje schoon te vegen voor president Mitterrand, die geen goed woord voor zijn politiek heeft over gehad Vanaf vandaag is de franc dus aan zijn lot over gelaten en zal he' eerste socialis tische kabinet zelf aan het lijmen moeten gaan Op de beurs keert de rust enigszins terug. Dit komt niet alleen door de bezweiende woorden van Mit- terrands secundanten die. an ders dan de komende president, bereid zijn enige indruk te geven van hetgeen komen gaat Deze indruk is er over het algemeen een van gematigdheid Een andere reden voor de beurs om te kalmeren is de poging van de beide oppositiepartijen - de gaullisten en de giscardijnen - om het met elkaar te vinden over een gemeenschappelijk optre den tijdens de parlementsverkie zingen van eind juni. Deze sa menwerking. die geschiedt zeer tegen de bedoelingen van presi dent Giscard. sluit de mogelijk heid niet uit van een nieuwe rechtse meerderheid. De pogingen van de president om een liberale partij op te richten worden als mislukt beschouwd ook zijn felle aanval op zijn rivaal Jacques Chirac is. gezien de pe nibele omstandigheden, door zijn aanhang afgekeurd. Sommi gen gaan zover te zeggen dat Gis card na zijn verkiezingsneder laag een tweede en nog grotere nederlaag geleden heeft, name lijk dat zijn volgelingen hem in de steek laten om te vluchten naar het kamp van Chirac, die ten slotte de lang voorbereide rol kan spelen van de grote binden de kracht in moeilijke dagen De nog zittende regering heeft de Frans-Duitse lening van zes mil jard dollar van zyn kant overge laten aan zgn opvolger Ze werd hier als een verkiezingstruc ge zien. In Bonn heeft men echter laten weten van zijn kant door te zullen gaan met het plaatsen van de lening op de internatiale geld markt. NAVO belooft iets "meer'1* te doen aan defensie (Van onze correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - De NAVO landen zul len „hun uiterste best doen" meer geld uit te geven om hun defensie op te voeren Dit komt dan bovenop de jaarlijkse verho ging van de defensie-uitgaven met drie procent reel (bovenop de inflatie aanpassing), de be staande NAVO-afspraak die van kracht bluft Dit kwamen de defensieministers van de NAVO landen overeen, gezien de „slechter wordende militaire situatie" en de nood zaak om rekening te houden met eventueel militair optreden van NAVO-landen (Amerika) buiten het eigenlijke NAVO-verdrags- gebied (bijvoorbeeld ter bescher ming van de olievelden in de Perzische Golf). Dit staat in het communiqu waar mee de defensieministers van de 14 NAVO-landen die militair sa menwerken (Frankrijk doet daaraan niet mee) gisteren hun halfjaarlgks beraad besloten. De Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger zei „geheel tevreden" te zyn over de toezeggingen van zijn Europese collega's. Weinberger sprak over „substanti- le taal" in het communiqu over bekomende uitgaven om de de fensie inspanning op te voeren en over een „sterke bevestiging" dat dit laatste zal gebeuren „Ik heb er volledig vertrouwen in", aldus Weinberger, „dat sommige landen hun beleid zullen veran deren in het licht van de erken ning dat zulks nodig is". NAVO-secretans-generaal Luns ging minder ver in zijn uitleg „Het is drie procent en een beetje erboven". Daarnaast zal op ande re factoren worden gelet bij de beoordeling van de defensie-in spanning. zo spraken de minis ters af. In het communiqu wor den genoemd kwaliteit en hoe veelheid van de huidige en vroe gere defensie inspanning, de kri tische tekortkomingen bij de strijdkrachten en noori/ak. Iijke verbeteringen die op korte ter mijn moeten doorgevoerd wor den De defensieministers stelden vast dat ontwikkelingen buiten het NAVO-gebied de vitale belangen van het Westen kunnen bedrei gen IngrUpen van ttn NAVO- land in zo'n gebied blijft een in dividu! k bntli bin van dat land. Wel zal er in de NAVO over leg worden gepleegd, bijvoor beeld transitrechten en vergun ningen om over andere landen te vliegen. Minister Weinberger vroeg de Eu ropese partners om een bijdrage aan de Amerikaanse Rapid De ployment Force (RDP). die is ge vormd om overal ter wereld te kunnen worden ingezet. Vastge steld is wel dat Amerikaanse re serves. bedoeld voor versterkin gen in Europa, voor de RDP kun nen worden gebruikt. In hun planning zouden de landen die nil aan optreden buiten het NA VO-gebied deelnemen, daar re kening mee kunnen houden, zo staat in voorzichtige termen in het communiqu De beslissing van de NAVO raad in Rome. ruim een week geleden, om tegen het eind van het jaar met Moskou te gaan onderhan delen over vermindering van de Europese kernbewapening, werd bevestigd Over de plaat sing van nieuwe raketten in Eu ropa (TNF-modernisenngi werd nauwelijks gesproken Wel gaf mr Luns toch een kort commen taar op de uitspraak van de Rus sische leider Breaynjev. die twee dagen geleden zei dat de militai re macht van Oost en West „vrij wel in evenwicht" is. Luns .Dat is eenvoudig niet waar" TOKIO (UPI) President Soe- zoeki en directeur Sjirasawa van de Japanse maatschappij voor atoomenergie hebben gisteren hun aftreden be kendgemaakt Aanleiding is een aantal ongelukken in kerncentrales, waarbg radio activiteit vrijkwam De twee zijn ervan beschuldigd, dat ze dingen in de doofpot hebben willen stoppen. ADVERTENTIE Even'n mededeling tussen- C-<'' door voor Classe Royale v;' drinkers: de regering neemt /v^_ in overweging om u in te I passen in het minderheden- beleid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9