Priester moet van Gij sen uit Eerste Kamer "Nieuw-rechts is spook Uitstel van kernwapenbesluit steeds reëler Uitkering voor minima discreet" Wegens standpunt abortus Groot deel fraude ex-notaris rond "Openbaar vervoer mag nog niet duurder worden" CDA en VVD kritiseren Den Uyl: DONDERDAG 14 MEI 1981 Weer voor vijf dagen DEN HAAG (ANP) - Het KNMI zal van 1 juni af een weersverwachting voor vijf dagen geven. Nu is dat nog voor drie dagen. Dit heeft het ministerie van verkeer en wa terstaat gisteren meegedeeld. Volgens het KNMI kan de tem peratuur voor vijf dagen re delijk goed voorspeld wor den. Met de neerslag en de wind is dat in iets mindere mate het geval. De verwach ting over de hoeveelheid zon is echter na drie dagen niet betrouwbaar meer. Het KNMI hoopt de vijf-dagen weersverwachting 's mid dags om ongeveer vier ge reed te hebben. DEN HAAG/BRUSSEL (GPD) - Na soortgelijke geluiden uit de CDA-Tweede Kamerfractie lij ken nu ook premier Van Agt en vice-premier Wiegel uitstel niet meer uit te sluiten van het voor december 1981 geplande besluit over de plaatsing van kruisraket ten op Nederlands grondgebied. Hoewel minister De Geus (defen sie) gisteren in Brussel de Amen- kanen nog eens voorhield dat Nederland in december wil be slissen, blijkt uit gesprekken die wij hadden met Van Agt en Wie gel dat „december" niet meer zo onaantastbaar is als de regering steeds heeft beweerd. Vorige maand opperde Van Agt in Washington al de mogelijkheid van uitstel van het plaatsingsbe- sluit, maar dat was toen volgens zijn eigen zeggen niet meer dan een „theoretische mogelijkheid". Ik zelf ben daar niet voor, zei hij toen. Minister De Geus (defensie) drong er gisteren in een gesprek met zijn Amerikaanse collega Wein berger nog wel op aan dat de on derhandelingen met Moskou al in oktober of november zouden beginnen, zodat Nederland in de gelegenheid is om toch in de cember te beslissen. Weinberger heeft zich volgens De Geus achter dit tijdschema ge steld, maar het wordt algemeen onwaarschijnlijk geacht dat in december al bruikbare resulta ten op tafel kunnen liggen. In uitgebreide interviews van onze krant met CDA-lijsttrekkcr Van Agt en VVD-lijsttrekker Wiegel - die wij dezer dagen zullen publi ceren - blijkt dat de mogelijkheid van uitstel ook voor hen niet meer louter „theoretisch" is Hoewel zij nog wel onomwonden de voorkeur uitspreken voor een beslissing in december, houden ook zij nu duidelijk rekening met uitstel. In het gesprek met Van Agt zegt de CDA-lijsttrekker dat de beslis sing in december genomen moet worden aan de hand van de vol gende criteria: „Zijn er concrete en duidelijke resultaten van de besprekingen over wapenbe heersing met de Sowjet-Unie, of is op het verkijgen daarvan een betrouwbaar uitzicht verkre gen?" Op de vraag hoe dat getoetst kan worden als die onderhandelin gen in december nauwelijks nog zijn begonnen, antwoordt Van Agt: „De onderhandelingen tus sen de supermachten zullen in ieder geval in december begnnen zijn en wellicht al enkele maan den eerder". Mocht in december.de vermoede lijke uitkomst van de onderhan delingen nog niet duidelijk zijn. dan wordt het moeilijk en ligt een pleidooi voor uitstel voor de hand Van Agt daarover: „Zo'n conclusie zou pas mogen worden getrokken na samenspraak met de bondgenoten, net als het be sluit van december 1979" Onze conclusie dat dit toch een opening van zijn kant voor uit stel betekent werd door de CDA- Ujsttrekker daarop nadrukkelijk niet tegengesproken In zijn interview met deze krant aed VYD-iijsttrekker Wiegel „Als het nou zo is - en je moet met alle mogelijkheden rekening houden (het zou wel van een ui terst kortzichtige blik getuigen als je dat niet zou doen) - als nu in november, december zou blijken dat dan f onderhandelingen over wederzijdse ontwapening tussen de Amen kanen en de Sowjet- Unie reeds zyn afgerond, f prak tisch zijn afgerond, en dat het goed gaat. dan zullen de NAVO- ministers als die besprekingen nog niet helemaal zijn afgerond toch zeggen, laten we nog even tjes kijken tot ze afgerond zijn". DEN HAAG (GPD/ANP) - Bisschop Gijsen van Roermond heeft het CDA-Eerste-Kamer- lid J. Schreurs per brief laten weten dat hij af moet zien van zijn kamerlidmaatschap. Aanleiding tot deze opmerkelijke actie van de bisschop is het feit dat Schreurs, die priester is in het bisdom Roermond, tot ongenoegen van bisschop Gijsen voor het abortus-wetsontwerp van de regering heeft gestemd. Bisschop Gijsen schrijft Schreurs dat hij gezien zijn stemgedrag tij dens het abortusdebat in de Eer ste Kamer „in voorkomende ge vallen niet de stem van de kerk laat doorklinken, zoals dat be hoort". Als tweede motief voor zijn besluit noemt bisschop Gij sen de visie van de Paus, dat het lidmaatschap van het parlement door een priester ongewenst is. In de brief aan Schreurs, waarvan afschriften zijn gezonden naar de andere Nederlandse bisschop pen, het partijbestuur van het CDA en de CDA-Eerste Kamer fractie, merkt Gijsen op dat hij bij de kandidaatstelling van Schreurs daartoe toestemming zou hebben gegeven op voor waarde dat hij als priester de lijn van het denken en streven van de rooms-katholieke kerk, voor zover deze duidelijke betekenis Ontkent Schreurs ontkent in een reactie op de brief van bisschop Gijsen, dat deze voorwaarde hem ooit is ge steld. Schreurs: „Indien dit wel gebeurd zou zijn, zou de aanvaar ding van het kamerlidmaatschap voor mij onmogelijk zijn geweest en zou ik de eed als kamerlid niet hebben kunnen afleggen". Schreurs zegt dat hij bij de behan deling van het abortuswetsont werp vanuit zijn ethisch oordeel samen met anderen een politiek oordeel heeft uitgesproken. „Met mijn stem voor het abortuswets ontwerp heb ik, gezien mijn ze delijke afwijzing van abortus, uitgesproken dat de aangeno men abortuswet nu de best mo gelijke is". Minister Albeda DEN HAAG (ANP) - De maatre gel om gezinnen met een mini muminkomen een eenmalige duurtetoeslag te verstrekken van 250 tot 450 gulden, zal discreet worden uitgevoerd, aldus minis ter Albeda (sociale zaken) giste ren in de Tweede Kamer tijdens het debat over het ombuigings pakket van de regering. Geen rij en voor loketten, zei hij tegen de socialist Van der Doef die had gesproken over een discrimine rende maatregel en had gepleit, voor een maatregel die alle mini muminkomens omvat. (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv e5 zwaar bew. 21 8 0 zwaar bew. 20 11 03 zwaar bew. 20 11 2 zwaar bew. 27 9 3 licht bew. 21 11 0 zwaar bew. 21 9 0 zwaar bew. 21 11 0 geheel bew. 22 12 3 licht bew. 17 10 0 half bew. - 11 zwaar bew 9 on bew. 27 13 0 zwaar bew. 15 7 3 licht bew. 19 9 0 regen 20 12 5 zwaar bew. 15 9 0 onbew. 15 1 0 zwaar bew. 16 8 04 zwaar bew. 16 6 03 onbew. 20 9 0 half bew. 18 8 12 zwaar bew. 16 10 0 zwaar bew. 17 8 0 zwaar bew. 18 8 0 onbew. 22 11 0 hafl bew. 24 9 0 geheel bew. 14 8 0 licht bew. 18 14 0 half bew. 22 7 0 zwaar bew. 15 8 0 licht bew. 20 12 0 onbew. 19 10 0 onbew. 14 5 0 zwaar bew. 17 8 1 geheel bew. - 9 - zwaar bew. 20 16 0 licht bew. 22 16 0 licht bew - 18 - De uitvoering van de maatregel zal geheel schriftelijk zijn, aldus Al beda. In het najaar zullen op de postkantoren formulieren te krij gen zijn om de duurtetoeslag aan te vragen, die in december zal worden verstrekt via de gebrui kelijke financiële kanalen. De minister zei dat op deze wijze wordt voorkomen dat de mensen de toeslag zien als een bescha mende uitkering. De gemeentelijke sociale diensten zullen de uitvoering samen met de uitvoeringsorganen van de so ciale zekerheid verzorgen. Steek proefsgewijs zal er gecontroleerd worden of de verstrekte gege vens op de aanvraagformulieren juist zijn. Het kabinet komt tege moet aan de voorwaarde van de gemeenten, dat de uitvoering hen geen extra geld kost. Hier voor is 25 miljoen gulden be schikbaar. Die zullen moeten worden besteed aan kosten voor overwerk en uitzendkrachten, advertenties, formulieren en por to. De VNG (Vereniging van Neder landse Gemeenten) had het mi nisterie van sociale zaken erop gewezen dat de voorgenomen maatregel om de minima een uit kering ineens te geven, veel ex tra werk zal meebrengen voor de gemeentelijke sociale diensten. De VNG staat wel positief tegen over de inschakeling van de ge meentelijke sociale diensten bij de uitvoering van de maatregel. De VNG wil voorkomen dat door de uitkering ineens aan de mini ma de dienstverlening aan men sen die een beroep doen op de sociale diensten voor een bij standsuitkering of een werkloos heidsuitkering, in het gedrang komt. Aartsbisschop van Utrecht, Kardi naal Willebrands, heeft ver klaard, dat de katholieke leden van de Eerste- en Tweede Kamer niet de kerk vertegenwoordigen, maar het volk waardoor zij zijn gekozen. "Zij zijn uiteraard", voegt de kardinaal daaraan toe, "als mens en als politicus gebon den aan de beginselen van geloof en ethiek". Afstand Het CDA-bestuur zegt in een ver klaring „nadrukkelijk afstand te nemen van de passage in de brief van de bisschop, waarin gespro ken wordt van een voorwaarde, verbonden aan het kamerlid maatschap". Professor Van Hulst, fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, voegde daar nog aan toe: „Het is in de eerste plaats een kwestie tussen de roomskatholieke kerk en haar leden, in het bijzonder deze priester. Het CDA is een politie ke organisatie en wij beperken ons tot de staatsrechtelijke kant van deze zaak". Op grond van kerkrechtelijke ver houdingen kan de bisschop van Roermond zijn toestemming voor een kandidatuur van een priester uit zijn bisdom geven of onthouden. Feitelijk heeft bis schop Gijsen Schreurs nu verbo den kandidaat te zijn voor de Eerste kamer. Schreurs daar over: „Als het gaat om een afwe ging tussen mijn priesterlijke taak en mijn kamerlidmaat schap, weegt het eerste voor mij het zwaarst". Schreurs heeft echter bezwaren te gen de motivering van de bis schop en wil over deze zaak over leg gaan plegen en zich nader be raden. Schreurs: „Zijn besluit en overwegingen kunnen immers belangrijke consequenties heb ben voor de verhouding kerk en politiek". Hij dringt daarbij aan op een nieuw overleg met de an dere Nederlandse bisschoppen. Grotere kans op overleven baar moederhalskanker HILVERSUM (GPD) - De overle vingskansen van vrouwen met baarmoederhalskanker worden in de eerste plaats bepaald door het stadium waarin de ziekte wordt ontdekt. In mindere mate door het type tumor en de leef tijd van de vrouw. Bovendien zijn die overlevingskansen de af gelopen 40 jaar over de gehele li nie gestegen van 53 naar 68 pro cent. Bij patiënten die in een vroeger stadium worden behan deld, ligt het percentage aanzien lijk hoger. Dit zijn een paar be langrijke conclusies uit een on derzoek naar behandeling van baarmoederhalskanker, waar gy naecoloog B. W. Ketting vandaag (donderdag 14 mei) in Amster dam aan de gemeentelijke uni versiteit op promoveert tot dok ter in de geneeskunde. ROTTERDAM (ANP) - Door nog onbekende oorzaak is gisteravond een tankwagencombinatiegeladen met het giftige mythyl aminen, door de middenberm van de Van Brienenoordbrug geschoten. De tankwagen kwam op zijn kop terecht en pas na enkele uren wisten politie en brand weer de chauffeur uit zijn cabine te bevrijden. DEN HAAG (GPD) De meerderheid van de Tweede Kamer wii niei dat de regering overgaat tot de invoering van de voor 1 juni aangekondigde tariefsverhoging voor het openbaar vervoer. De Kamer heeft namelijk voor de verkiezingen waarschijnlijk geen tijd meer om over de tariefs- verhoging een redelijk debat te voeren. PvdA en CDA willen daarom uitstel van de maatregel. Dit is gebleken tijdens de regeling van de werkzaamheden van de Twee de Kamer gisteren. Door allerlei omstandigheden is de agenda van de Kamer zo overvol geraakt, dat niet alles meer behandeld kan worden. Een van de onderwerpen die van de agenda voor deze week verdwijnt, is de tariefsverhoging. Daarmee kan pas na de verkiezingen op het onderwerp worden teruggekomen omdat de Kamer niet meer verga dert. VOORBURG (GPD) - De Amster damse ex-notans mevrouw M. J. Slis-Stroom heeft in ten minste zeven afzonderlijke oplichtings en fraudezaken een rol gespeeld. Daarmee zijn enkele miljoenen guldens gemoeid. De politie on derzoekt het aandeel van de ex- notaris in nog drie andere zaken Mevrouw Slis moet zich op 26 mei voor haar daden verantwoorden, maar het staat zo goed als vast dat de officier van justitie uitstel van de rechtszaak zal vragen. Dat komt omdat het onderzoek nog niet volledig is afgerond Wel maakte de rijkspolitie in Voor burg gisteren al de dagvaarding bekend, waarop de zeven affaires staan genoemd. Dat moest wel, omdat uiterlijk 102 dagen na ar restatie - en mevrouw Slis werd op 12 februari in verzekerde be waring gesteld - de dagvaarding openbaar moet worden gemaakt. Volgens kapitein B. N. Barendregt, hoofd recherchezaken van de rijkspolitie, zijn tot dusver meer dan 100 getuigen gehoord in af faires die zich door het gehele land hebben afgespeeld. Bij het onderzoek zijn ook de handel en wandel van meesteroplichter Adriaan O. en diens partner Wim P. betrokken. De politie verwacht dat de naam van dit tweetal nog bij vele be denkelijke transacties zal vallen. P. zit nog in voorlopige hechte nis in Frankrijk, O. is door de Franse justitie naar België uitge wezen, waar hij ook het een en ander volgen". De grootste zaak waarin de betrok kenheid van mevrouw Slis is vastgesteld, betreft de drie mil joen gulden die zij begin dit jaar ter hand stelde aan Adriaan O. Deze had mevrouw Slis gezegd dat hij aan een bedrag van 11.7 miljoen dollar aan zwart geld kon komen. Dit bedrag had een relatie van me vrouw Slis, de Wassenaarse pro jectontwikkelaar Rijkers, nodig voor de financiering van een on- roerend-goedproject op Tcnerife. Mevrouw Slis gebruikte hiervoor drie miljoen gulden van een van haar klanten. O. ging er vandoor, en mevrouw Slis deed eind januari dit jaar aangifte Op dat moment was de rijkspolitie al bezig met een on derzoek rond O. en P Dat onder zoek werd met dubbele man kracht voortgezet na de aangifte van de ex-notaris. Spoedig bleek, dat ook zij zelf niet brandschoon was. Niet alleen deed de Uant van wie ze de drie miljoen gulden had ..geleend", aangifte, uit getuigenverhoren en onderzoek in de boeken van mevrouw Slis bleken nog enkele andere strafbare feiten. Mevrouw Slis heeft inmiddels nog niet bekend. Barendregt: „Men kan hooguit spreken van een ge deeltelijke bekentenis". Het is de politie ook nog niet duidelijk waar het geld dat zij verduisterd heeft, is gebleven. Een rijksac countant doet nader onderzoek in de administratie van haar no tariskantoor. Tien fraudeurs op Schiphol aangehouden SCHIPHOL (ANP) - De rijkspoli tie dienst luchtvaart heeft in to taal tien stationcontroleurs van de nv Luchthaven Schiphol aan gehouden op verdenking van fraude met parkeergelden. Nieu we aanhoudingen worden in de ze zaak niet meer verwacht. Het onderzoek is door de rijkspolitie dienst luchtvaart afgesloten Van de tien arrestanten zit er op een aantal punten nog één in voorar rest. De overige negen, die in middels door de nv Luchthaven Schiphol zijn ontslagen, zijn na hun voorgeleiden voor de offi cier van justitie in Haarlem in af wachting van de behandeling van hun strafzaak weer op vrije voeten gesteld. ADVERTENTIE 5 5 LEIDEN )GPD) - De fractielei ders van de regeringspartij en, Lubbers (CDA) en Riet kerk (WD) hebben zich gis teravond afgezet tegen het „nieuwe spook" (aldus Riet kerk) van Nieuw Rechts, dat door oppositieleider Den Uyl wordt opgeroepen. In plaats van ons avond aan avond zijn schrikbeeld van Nieuw Rechts voor te tove ren, dat ons sociaalverzeke ringsstelsel zou willen afbre ken en het gemunt zou heb ben op de minimum-inko mens, doet Den Uyl er beter aan meer te luisteren naar di verse deskundige economen in zijn eigen PvdA-kring, al dus Lubbers. Twee van hen (Driehuis en Van der Zwan) bepleiten verla ging van de uitkeringen, op schorting van de wao en ver groting van de inkomensver schillen aldus Lubbers De WD'er Rietkerk zei dat vol gens Den Uyl, in navolging van Amerika en andere lan den, ook in Nederland het Nieuw-Rechts-spook de kop op steekt. „Van Agt, Wiegel en Van Veen. Nog even wachten en dan treft ook Jan Terlouw dit lot". Volgens Rietkerk komt het erop neer dat iedereen die minder links denkt dan de PvdA als Nieuw-Rechtser wordt ge schouwd. "Fascisme" Het gooien van eieren of toma ten tijdens bijeenkomsten van politieke tegenstanders, ongeacht of dit nu Van Agt, Den Uyl of Wiegel overkomt, is een blijk van toenemend fascisme. „Waar geweld een woord smoort, hoort de de mocratie alarm te slaan". Dat zei WD-voorzitter mr. F. Korthals Altes gisteren in Sit- tard, doelend op de belaging van WD-lijsttrekker Wiegel deze week in Lisse. Aan de andere kant waar schuwde hij ervoor de fascis tische groepen niet met gelij ke munt terug te betalen. Be strijders van fascisme en ra cisme dreigen soms zelf af te glijden naar ondemocrati sche middelen. Democraten moeten in hun bestrijdings middelen echter uiterst kies keurig zijn, aldus Korthals Altes. "PvdA vlucht" De vice-voorzitter van de Pvd A-Tweede-Kamerfractie, drs. Ed van Thijn, heeft nogal wat kritiek gekregen op een uitspraak dat de PvdA, mocht zij landelijk in de op positie komen, ook op lagere politieke niveaus haar be- stuursverantwoordelijkhe- den moet heroverwegen. D'66-voorman Brinkhorst noemde dit gisteren in De venter een „merkwaardige uitspraak die het eigen ka rakter van de lokale demo cratie miskent". Het is toch onmogelijk om op plaatselijk niveau hetzelfde beleid te voeren als landelijk'', vroeg hij zich af. Brinkhorst sprak van een „vlucht uit de verant woordelijkheid". die de kie zers niet op prijs zullen stel len Een dergelijke uitspraak leidt tot polarisatie, waar schuwde hij. „Niet wijs geworden door erva ringen uit het verleden kiest de PvdA nu ook in gemeen ten en provincies voor polari satie". zei ook WD leider Wiegel gisteren in Culem- borg Anti-D'66 De verkiezingscampagne van CDA en vooral VVD lijkt naarmate zij vordert meer een campagne te D 66 tc worden Ook gü avond werden weer enkele bgdragen geleverd aan de an- ti-D'66-campagne. CDA-fractieleider Lubbers noemde het merkwaardig dat D'66-lijsttrekkcr Tcrlouw pas twee weken vóór de verkie zingen zijn afkeer van een links kabinet liet horen. D'66 heeft zich er nooit aan ge stoord dat het in de politieke enquêtes bij het linkse blok werd geteld, aldus Lubbers. WD-voorzitter Korthals Altes zei in Sittard dat D 66 eerst een progressief beeld van zichzelf heeft opgeroepen door achter de PvdA aan te lopen en nu probeert de VVD- en CDA-aanhang te paaien. „Van twee walletjes eten, puur opportunisme", zei de WD-voorzitter. Boycot Z.-Afrika Op de WD na zijn alle grote politieke partijen voor een bolieboycot van Zuid-Afnka. Maar het CDA zal daar, in te genstelling tot de Partij van de Arbeid, geen breekpunt van maken in de komende kabinetsformatie Dat houdt in dat deze partij de mogelijk heid van een coalitie met de WD openhoudt op dit punt, al wilde CDA-woordvocrder Joep de Boer daar niet open lijk voor uitkomen. Een en ander kwam naar voren tij dens een verkiezingsbijeen komst in Groningen over de problematiek in Zuidelijk Afrika die was georganis«-erd door de werkgroep Zuid- Afnka

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7