„Je krijgt een soort band met de gasten'* UikliJB- PvdA wil snel nieuwe wet studiefinanciering Negentig jaar en vierde generatie Bernsen Stevenshof: ministers oneens Personeel Endegeest moet minder ziek zijn DONDERDAG 14 MEI 1981 Kok-eigenaar M.J. Bernsen (derde.genera tie): nog vijfjaar. LEIDEN - Dinsdag 5 mei: premier Van Agt heeft gezegd dat we bevrijdingsdag weer eens ouderwets moeten vie ren, maar in Leiden vindt die oproep nauwelijks of geen weerklank. Een druilerige dag - letterlijk en figuurlijk. Ook het jonge muzikantenkorps met bijbehorende majo rettes, die midden in de Breestraat door een autobus zijn uitgespuugd, hebben weinig trek in musiceren en het ko ket strekken van de benen. Liever een kroket. Ze vluchten het dichtstbijzijnde etablissement binnen, waar het be dienend personeel luidruchtig opdracht krijgt om enig eetwaar op tafel te toveren. Dinsdag 5 mei: voor Bernsen - officieel tearoom-restaurant Bernsen, maar een beetje Leidenaar heeft aan dat ene woord genoeg - een dag als alle anderen. Feest of geen feest, hier gaat het leven gewoon door. Rust, degelijk en vertrouwd, de drie pijlers waarop het Bernsen-imperium rotsvast zetelt. Hét adres voor ouderen, die geen zin heb ben in modernistische bistro-poespas en voor alleenstaan den, die wat aanspraak combineren met een kloeke maal tijd. Het rumoerig muziekgezelschap wordt bij Bernsen met de grootst mogelijke reserve ontvangen, maar niemand geeft een krimp. De illusie van onder-ons zal niet worden verstoord. Drie dames, die aan een belendend tafeltje van de ordeverstoorders huizen, laten zich niet van de wijs brengen en zetten hun gekout doodgemoedereerd voort. Alsof er niets aan de hand is. Ook de bediening hand haaft met een bevroren glimlach een ijzeren zelfdiscipline en de uiterste beleefdheid. Lijdzaam verzet. Als het tijd is voor muziek maken en de serene rust in het restaurant is weergekeerd, schuift M.J. Bernsen, kok-eige naar van tearoom-restaurant, aan ons tafeltje. Praten over negentig jaar Bernsen, terwijl het toetje van het ju bileummenu in aantocht is. Dat soort volk zie je bij ons niet vaak", besluit hij het incident met een lachje, dat veel tolerantie verraadt. Wc noteren: 1891. In de Diefstecg begint de Bernsen-victorie, maar acht jaar later verkast opa Bern sen - net als kleinzoon met de ini tialen M.J. - naar de Breestraat. Een periode, waarin de Bree straat nog geen Breestraat is. De chocolaterie-kokerij van Bern sen was een van de eerste win kels in een straat vol woningen. Ook de uitzending van diners - "dat kennen jullie natuurlijk niet, hè" - behoort tot het taken pakket van de eerste generatie Bernsen. De tweede lichting die in 1923 het vaandel overneemt, stoot die taak af. Onder leiding van zoon J.A. Bernsen wordt het in 1933 Maison Bernsen. Voor lunches en diners. Op de eerste etage komt een Indisch restaurant "met een kok die niet kon lezen of schrijven". Het estafettestokje gaat in 1951 over in de handen van J.M. Bern sen. Zy het niet zonder slag of stoot. Hij had immers goed werk bij een gerenommeerde Haagse tent. Moet hij dat opgeven? Maar uiteindelijk laat ook de derde ge neratie Bernsen het kasteel niet in de steek. Maison Bernsen wordt echter wel tearoom-res taurant Bernsen. Want dan zijn er de hele dag klanten, zo rede neert M.J. Bernsen. "In de mor gen mensen voor de koffie met gebak, 's Middags de lunch en de snack en 's avonds het restau- rantwerk". Dan zult U het wel druk hebben, veronderstellen wij. "Ja, ik maak wel het dubbele van wat een nor maal mens werkt", zegt hij haast verontschuldigend. Bovendien: zelf gebak maken en behalve de maaltijden ook nog het verzor gen van koude buffetten. "Ach. vroeger was het zes dagen werken en de zevende dag naar school. Je bent het gewend. Ja, toch?". Klantenkring De studenten die Bernsen vroeger met regelmaat bezochten zijn in middels met een smallere beurs uitgeweken naar de mensa. Maar reden tot klagen hebben ze bij Bernsen niet. Waarom ook met de schare vaste klanten en de ve le buitenlanders. Vroeger veelal door de politie naar Breestraat 157 verwezen, maar ook op eigen gelegenheid weten ze Bernsen wel te vinden. Geregeld moeten hongerige magen daarom ook naar de eerste etage worden doorgestuurd. Niet voor niets is het personeel in de loop der jaren van zes naar twaalf ge groeid en niet voor niets in de zaak vijf jaar geleden grondig verbouwd. Velen denken nog met weemoed terug aan het oude Bernsen - tafeltjes met witte kleden - zo niet echter M.J. Bernsen zelf. Hij is nog altijd zeer ingenomen met het inte- rieurtje, dat van buitenlandse restaurants is afgekeken. Vijfenvijftig is hij nu, M.J. Bernsen en als het aan hem ligt, gaat hij nog vijfjaar door. En daarna? Er is een zoon, maar het is nog maar de vraag of die de zaak zal over nemen. Eigenlijk hetzelfde ver haal als dertig jaar geleden. Een goede baan bij een restaurant van naam en voorlopig niet van zins om Bernsen het honderdja rig bestaan binnen te leiden. Niettemin is er al een lid van de vierde generatie tot de staf toege treden. Dochter Carla heeft de taak van haar moeder overgeno men en waakt nu als een moeder gans over de serveersters Altijd bereid tot een praatje met één van de stamgasten. Zegt Car la: "Ja, logisch toch. De meesten ken je onderhand wel. Veel men sen stellen het ook hartstikke op prijs als je een praatje met ze maakt. Eigenlijk ben je zo een soort van maatschappelijk werker, niet dan? Ja, je krijgt een soort band met de gasten. Er is er ééntje, die komt al vijfendertig jaar en als-ie niet komt, zegt-ie het altijd". BART JUNGMAN De prijs "Hoe ik heet? Dat is toch niet be langrijk, het gaat toch om Bern sen. Ik kom hier sinds 1967. Als student. Gemiddeld één keer per week, maar nu zo'n drie maal in de week. Die verbouwing van vijf jaar geleden vond ik in het begin maar niks. Veel te modem. Nu bevalt het me wel, het is meer in gespeeld op een grotere klanten kring, hè. Wat me vooral in Bern sen bevalt is de relatie kwaliteit- prijs, ik bedoel: goede kwaliteit voor een lage prijs. Ook de bedie ning is naar behoren en boven dien omtmoet je.hier vaak goede bekenden. Het is gemakkelijk, ligt centraal vlakbij mijn werk. Npe, alleen als het een karakter van een etentje krijgt, iets spe ciaals, dan ga ik ergens anders naar toe". Als thuis "We hebben wel eens een menings verschil. Mijn man wil dan naar iets anders en ik wil gewoon naar Bernsen. Ach, die bistro's trekken mij nou eenmaal niet zo aan. Wat me hier zo bevalt is dat het net als thuis is. Net zoveel va riatie als thuis. En daarbijde kwaliteit is goed. Bernsen is trou wens ook beter geworden. Vroe ger was het veel meer een familie zaak. Dat was vooral de invloed van oma, hè. Aan die verbou wing moesten mijn man en ik ook wel een beetje wennen. Maar dat was binnen een jaar over, hoor". Die buurman "Vroeger ging ik nog wel eens naar een Chinees, maar dat is nu over. En voor de rest is het ook pile- maal veel te kostbaar. Trouwens, het bevalt me hier goed. Ga maar na: het menu is gevarieerd, een gemoedelijke bediening en een prettige sfeer. Ik kom hier nu zo'n twee jaar. Vijf avonden in de week. Zo leer je de andere klan ten ook een beetje kennen. Zo is er een oud baasje, dat in de Mors woont, vlakbij waar ik vroeger gewerkt heb. Ik kwam hem hier tegen. Hij riep: 'Ha, die buur man. Waarom kom je niet bij me zitten'. Dat heb ik toen gedaan en sindsdien eet ik vaak samen met die man". DEN HAAG-LEIDEN - De ministeries van defensie, volksgezondheid en volkshuisvesting zijn het nog niet eens kunnen worden over de risico's van de oliepijpleiding in de Stevenshofjespolder in Leiden voor de woningbouw in dat gebied. „Er wordt nog steeds overleg gevoerd tussen de drie ministeries onderling over deze zaak", zei een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne gisteren desgevraagd. Begin september vorig jaar stelden drie PvdA-Twee- de-Kamcrleden schriftelijke vragen aan de bewinds lieden van de drie departementen. Zij vroegen on der meer welke risico's een dergelijke pijpleiding voor de toekomstige bewoners zou kunnen opleve- De kamerleden Stemerdink, Van Dam en Epema- Brugman willen weten of de betrokken ministeries de opvatting van de regionale inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland onderschrijven dat een werkelijk veilige afstand tussen de in het gebied van het ontwerp-bestemmingsplan „Ste venshofjespolder" lopende brandstofleiding van de Defensie Olie Centrale en de voorziene bebouwing „ten minste enkele honderden meters zou moeten bedragen". Mocht dit werkelijk zo zijn, dan willen de vragenstel lers van de drie ministers weten hoeveel woningen zich thans binnen een zone van enkele honderden meters ten opzichte van deze en of andere pijplei dingen bevinden. Ook willen ze weten hoeveel wo ningen er door een dergelijke leiding niet kunnen worden gebouwd. Zij willen tenslotte van de bewindslieden weten of de ze bereid zijn zodanige voorzieningen te treffen, dat de afstand tot de leiding zo klein mogelijk kan wor den gehouden, zodat in elk geval het in de plannen genoemde aantal woningen in het gebied kan wor den gebouwd. Over het antwoord op deze vragen is men het. zo blijkt uit reacties van de voorlichtingsdiensten van de drie departementen, nog niet eens kunnen worden. LEIDEN - Wanneer het personeel van Endegeest de rest van dit jaar evenveel ziek is als in het eerste kwartaal, komt het psychiatrisch zie kenhuis aan het eind van 1981 een bedrag van 540.000 gulden tekort voor de salarissen. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers voor het eerste kwartaal van de begroting van dit jaar. Er is dan nog niet eens rekening gehouden met de extra kosten die moe ten worden gemaakt voor de afbouw van de Voorgeesten. De patiënten van de Voorgeesten gaan namelijk naar een andere kliniek en nemen niet al het personeel mee dat nu voor ze zorgt. Endegeest blijft dan nog met personeel zitten dat niet meer in aanmerking komt voor een ver goeding van het COZ. Om de salariskosten toch te kunnen dekken heeft Endegeest verschillen de maatregelen bedacht Zo zullen er volgend jaar minder leerlingen worden aangenomen. Endegeest gaat proberen een deel van de oplei ding te vullen met mensen die al in het ziekenhuis werken, maar nooit de kans voor de opleiding hebben gehad. Zo zal de kliniek niet zoveel nieuw personeel hoeven aantrekken als nu het geval is. Ook komen er binnenkort verschillende vacatures binnen het zieken huis. die voorlopig niet worden ingevuld. Dat is volgens de directie ook niet nodig omdat er kort geleden enkele nieuwe functies zijn vervuld. Als socialisten in kabinet komen LEIDEN - Als het aan de PvdA ligt, komt er op korte termijn een nieuwe wet waarin de financiële positie van de studenten is gere geld. Die toezegging deed het so cialistische Tweede-Kamerlid Verkiezingen l Breehuys staat met het oog op de nadere verkiezingen morgenmiddag de politiek centraal. Vat i drie uur af zijn vertegenwoordigers van een aantal partijen aanwezig met informatiemateriaal, ook is er een sprekershoek inge richt. Actiegroepen 'zullen de politici met voor jongeren be langrijke vragen bestoken. Rommelmarkt De evenemetitencommissie van de Herensingelkerk houdt za terdag van tien tot vier uur een rommelmarkt op het voor plein en bij dè zij ingang van de kerk. Ook zal er een stand zijn van scoutinggroep St. Jo seph en een prijzenstand van de loterij waarvan 's mid dags de trekking zal worden gehouden. De opbrengst is be stemd voor de restauratie van de kerkramen. Muziek Op het podium van het Leids Vrijetijdscentrum. Bree straat 66, toordt vrijdag avond plaats gemaakt voor twee nieuwe bands uit de Haagse popscene: The Affair en Screenmusic. Beide groe pen spelen rockmuziek (eigen composities). In het T-huis van het LVC treedt dezelfde avond de Colombiaanse mu ziekgroep Los Esperantos Del LLano Adentro op. Dat con cert begint om half elf club Pernix morgenavond een fakkelloop in en rond de Leidse Hout. Deelnemers kun nen kiezen uit 2'/z. 5 en 10 ki lometer over een met fakkels verlicht parcours. De start is om tien uur bij de Pernix- kantine aan de A. Duyck- laan: inschrijven kan van half tien af. Griekenland Mevrouw T. van der Vest-Vra na geeft vrijdagavond in di Kapelzaal van K&O aan dt Oude Vest een lezing mei dia's over Griekenland. Aan vang acht uur. Hockey Fakkelloop Ter gelegenheid van haar zes tigjarig bestaan organiseert de Leidse christelijke korfbal- De gemeentelijke schoolsport- commissie heeft voor leerlin gen van het voortgezet onder wijs een hockeytoemooi op het programma gezet. Dat wordt zaterdag gehouden op sportpark Roomburg aan de Van Vollenhovenkade, van tien tot vier uur. De beste teams krijgen de bekers die door het Leidsch Dagblad ter beschikking zijn gesteld. Van den Anker gisteren. Komt de PvdA in de regering dan is er volgend jaar daarover een wets ontwerp te verwachten, zo ver wachtte hij. Van den Anker was gistermiddag in het Academiegebouw aan het Rapenburg lid van een forum waarin de studiefinanciering ter discussie stond. Een onderwerp dat de laatste tijd nogal in het nieuws is nadat minister Pais van onderwijs zijn gedachten daarover in een brief aan het par lement kenbaar had gemaakt. In het kort komt het hier op neer: Qm studenten zelfstandig te ma ken, moeten zij financieel van hun ouders worden 'losgeweekt'. Naast een voor iedereen gelijke basisbeurs kan de studerende zijn inkomen aanvullen met een lening, die bij een bank moet worden afgesloten. Alle sprekers (behalve Van den Anker waren dat Lansink van het CDA en Ouden Ampsen van de CPN) waren het er over eens dat die plannen geen werkelijk heid moesten worden. In plaats van een financiële afhankelijk heid van de ouders, ontstaat daarmee een soortgelijke ver houding met het bankwezen. En dat was volgens alle forumleden nog beroerder. Maar wat dan Ouden Ampsen, fractiemedewerker van de CPN in de kamer, had de meest radi cale oplossing. Geen beursen of leningen, maar voor iedere stu dent een studieloon. zo luidde zijn 'Ei van Columbus' voor de al jaren slepende perikelen rond het systeem van studiefinancie ring. Van den Anker verwees naar het verkiezingsprogramma van zijn party, Weerwerk: eerst een basisbeurs en daar bovenop een bedrag dat afhankelijk moet worden gesteld van het inkomen van de ouders. Lansink. lid van de Tweede Kamer voor het CDA, kon een heel eind meegaan in die voorstellen. De mogelijke coalitiepartners bij een volgende regering lijken dus wat dat betreft snel tot overeen stemming te kunnen komen. Lansink kon in verband met par lementaire werkzaamheden maar eventjes op het forum aan wezig zijn. In de korte tijd dat hy er was, maakte de CDA'er zich niet bijster populair bij het stu- dentengehoor. Eerst trok hij de slechte inkomens positie van studenten in twijfel. "Ver beneden het bestaansmini mum, is dat nu wel zo?", vroeg het CDA-lid zich af. "Bewijs dat eerst maar eens. Ik geloof er niets van". En vervolgens stelde hij dat de verhoging van het col- legeld ook niet als al te rampzalig moest worden opgevat. "Die 750 gulden is niet zo'n vreselyk zwa re last". Het is trouwens nog maar de vraag of die verhoging metterdaad doorgaat. Volgens Van den An ker is de agenda van de Tweede Kamer zo vol, dat het twijfelach tig is of dat punt nog voor de ver kiezingen aan de orde komt. Bernsen sinds vijf jaar: modern interieurtje.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4