Basisschool in Meerburg Politiekorps: onder protest bezuinigingen Vooruitblikken en terug in de tijd Lagere school uit Professorenwijk overgeplaatst EXAMEN KOORTS Leidse stadsrubriek DONDERDAG 14 MEI 1981 Brandweer twee keer uitgerukt LEIDEN - De brandweer rukte gis termiddag twee keer uit. Even voor vijven brak in een woonruimte onder het dak bij Si mon de Wit aan het Havenplein brand uit. De vlammen schoten uit het dak maar de brandweer wist de schade voornamelijk te beperken tot het dak en de ruim te er direct onder. Toch loopt de schade in de duizenden guldens. Een half uur voor de brand waren loodgieterswerkzaamheden ter plaatse beëindigd. Deze werk zaamheden zijn mogelijk de oor zaak van de brand. Een brand aan het Noordeinde 52, gistermiddag om twee uur, was snel geblust. De brandweer kwam eraan te pas, maar de brand was al goeddeels geblust door werknemers van aannemer De Bolster die het pand aan het opknappen zijn. Het dak en een plafond zijn licht beschadigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Ernstige aantasting armslag De brandweer bezig LEIDEN - Onder protest zet het Leidse politiekorps een groot aantal bezuinigingen in. Het pro test geldt het ministerie van bin nenlandse zaken. De bezuinigin gen betreffen vooral het terug schroeven van overwerk van de Leidse politie-werknemers en uitstel van de aanschaf van mate rieel. Na allerlei interne bezuinigingen rest voor 1981 nog een financieel tekort bij het Leidse politiekorps van bijna 327.000 gulden, zo blijkt uit een nota van commissa ris H. van Voorden. Het tekort in LEIDEN Er komt op korte termijn een basisschool (kleuter- en lagere school) in de Leidse wijk Meerburg. De school kan worden gebouwd op een gereserveerd ter- rein ten zuiden van het nieuwe buurthuis "Matilo". Als alle besprekingen voorspoedig verlopen, kan de school in augustus '82 al gaan draaien. Dit plan ontvouwde wet houder Van Dam gisteravond in de raadscommissie on derwijs. Ook het bijzonder onderwijs krijgt een kans om daar gezamenlijk één school te stichten. Volgens Van Dam is er plaats voor twee basisscholen, die de eerste jaren misschien net boven het be staansminimum uitkomen, maar na de uitbreiding van Meerburg en de wijk Roomburg een hele goede levensvatbaarheid heb ben. De openbare basisschool in de Meerburg zal er kunnen komen door een reorganisatie van de scholen in de Professorenwijk. De kinderen uit Meerburg gaan nu in grote getalen in deze wijk naar school. In de Professorenwijk staan name lijk drie lagere scholen en twee kleuterscholen. In het kader van de wet op het basisonderwijs in 1983, wordt vereist dat scholen binnenkort koppels gaan vor men om tot een basisschool te kunnen uit groeien. Voor de Lo- rentzschool en De Klimop is er geen probleem, zij werken reeds samen. Blijft er over de twee la gere scholen Pestalozzi en Op- penheim en de kleuterschool Bambino. Het plan van Van Dam is dan als volgt: de kleuterschool begint een dependance in Meerburg en een van de twee lagere scholen uit de Professorenwijk wordt overgeplaatst. Uit de twee be staande leerkrachtenteams zal na overleg een ploeg voor de school in Meerburg gevormd. Het totaal aantal openbare scho len in Leiden blijft dus hetzelfde. Er vindt alleen een reorganisatie plaats. Leegloop Van Dam! "Aanvankelijk durfde men in Meerburg niet met een basisschool te beginnen omdat er angst was voor leegloop van de scholen in de Professoren wijk. Doordat daar een school verdwijnt is die zorg opgelost. De plannen zijn eigenlijk al in een vergevorderd stadium. Ou ders en leerkrachten van de scholen, met wie al vele gesprek ken zijn gevoerd reageren zeer enthousiast. Jammer genoeg krijgen we de plannen, wat eerst in de bedoeling lag, voor augus tus niet meer rond. De ministe ries vormen nog hobbels. Er zit een heleboel aan vast, want er zal tenslotte geld op tafel moeten komen en of dat allemaal lukt "We richten de klassen voor het volgend schooljaar wel zo in, dat als het moet, er zelfs halverwege het schooljaar zonder al te veel problemen kan worden ver huisd. Dat er dan nog geen nieuwbouw is spreekt vanzelf. De eerste tijd zullen noodlokalen als school dienst doen". Ook met de straks leegkomende schoolgebouwen heeft Van Dam al plannen. Zowel Bonaventura. het gymnasium als de MEAO in die buurt kampen met ruimtege brek. Van Dam: "Ik heb zo gere deneerd: als er toch nieuwbouw moet komen er beter een nieuwe school in gezet kan worden en voor het voortgezet onderwijs ruimte vinden in de bestaande gebouwen. De wijk Meerburg heeft tenslotte niets. De kinde ren moeten daar in feite te ver reizen om bij een school te ko men, met alle gevaren van dien". In verband met deze reorganisatie plannen zal er voorlopig geen hoofd worden aangesteld op de Oppenheimschool. Het huidige hoofd, A.H.A. Pesant is gisteren benoemd tot hoofd van de Tel- dersschool. Hij volgt daar L. Schrier op, die onlangs mede werker is geworden van de direc tie Onderwijs van de gemeente Leiden. de ontvangsten van Binnenland se Zaken in de personeelskosten, bijna 378.000. noemt Van Voor den een keihard gegeven. "Er zijn voldoende gronden om bij het ministerie met klem aan te dringen op de instelling van een adviescommissie om de materie le en personele aspecten van de zaak te bekijken". Van Voorden noemt de bezuinigin gen van het ministerie op de uit keringen voor het personeel (on der andere halvering van de ver goeding voor het overwerk) en bezuinigingen op de materiele kosten "een ernstige aantasting van de reeds te beperkte arm slag". Bezuinigingen bij het Leidse politiekorps kunnen niet worden doorgevoerd zonder dat de dienstverlening vermindert, zegt Van Voorden. De perso neelskosten bedragen namelijk al 83 procent van het totaal be schikbare budget. Van de overi ge 17 procent is verder een groot deel niet of nauwelijks beïn vloedbaar (bijvoorbeeld energie kosten en kapitaalslasten). Het Leidse korps maakte in 1980 18.000 overuren. Dit aantal moet volgens de nota van de commis saris dit jaar noodgedwongen te ruggeschrocfd worden naar 7.740 uren Sinds '76 maakte de Leidse politie jaarlijks steeds meer dan 10.000 overuren. In zijn bezuini gingen op de overwerkvergoe ding is de minister ervan uitge gaan dat het aantal personeelsle den bij de politiekorpsen is toe genomen. Het overwerk zou dus verminderen. Van Voorden is in derdaad tevreden over de 205 personeelsleden die het Leidse korps op het moment telt. Maar toch spreekt hij de minister te gen dat hei overwerk hierdoor zou verminderen. "De minister noemt bij zijn overwegingen om de overwerkvergoeding te ver minderen niet de gewijzigde vor men van aanpak van problemen (inzet groter aantal politiemen sen), de toenemende cursus- en oefen-activiteiten, het veelvuldig verlenen van bijstand, de toena me van werkzaamheden in de openbare orde en in de justitiële sfeer en het ontstaan van nieuwe eenheden zoals de wijkdienst". Het noodgedwongen beperken van het overwerk heeft volgens de grote gevolgen: "Bij de justitiële dienst zal het oplossingspercentage hoogst waarschijnlijk minder worden. Een groter aantal aangiften dan voorheen zal niet in behandeling genomen kunnen worden. Door dat recherceurs de verhoren eer der af moeten breken zullen ver dachten langer in verzekerde be- wariung moeten blijven Zodra er sprake is van een ernstige ver storing van de openbare orde en zware misdrijven zal dit onher roepelijk tot overschrijding van de begrotingspost leiden". De dienstverlening zal zoveel mo gelijk gespaard worden, maar garanties kunnen niet worden gegeven De begeleiding en het toezicht bij evennementen zoals het Leidens ontzet, de singel loop. wielerwedstrijden cr> op tochten wordt kritisch bekeken en eventueel verminderd. De commissaris hoopt de overuren verder te beperken door een be tere beheersing van de dienst roosters en een doelmatiger aanpak van processen verbaal en opsporingsactiviteiten. De com missaris wil het laatste bijvoor beeld meer afstemmen op het be leid dat justitie volgt in het al dan niet vervolgen van verdachten. De politiemensen zullen minder curssusen, schietvaardigheids- oefeningen en Mobiele Eeen- heid-oefenweken mogen volgen. Voor zover mogelijk moeten de politie mensen het overwerk ïh plaats van in geld compenseren in vrije tijd. Door de beperking van het overwerk een besparing van 60.000 gulden bereikt. Grote en kleine materiele uitgaven worden beperkt of uitgesteld De aanschaf van 57 Walther P5 pi stolen en drie karabijnen wordt uitgesteld evenals de vervanging van een roodlichtcamera (81.000 gulden besparing) Het stichten van een derde wijkbureau, aan de Jacob van Campenlaan, is stopgezet (65.000 gulden bespa ring). Vervanging van dienstfiet- sen en auto's, telexapparatuur, een radarsnelheidsmeter en alco- holcontrole-apparatuur wordt uitgesteld of kntisch bekeken (82.000 gulden besparing). De to tale besparingen bedragen aldus bijna 282.000 gulden. Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke eindexamens. Elke dag volgt onze verslagge ver Saskia Stoelinga op ver schillende scholen in Leiden de Het zit er voor het gros van de kandidaten op. Morgen zal nog een klein stukje verschijnen over de vakken Spaans en Rus sisch die vandaag worden geëx amineerd. Deel 11 van de serie "Examen- koorts". LEIDEN - Sommige examenkandidaten duizelden gisteren terug in de tijd, anderen zagen niet altijd even helder weliswaar juist vooruit. De vakken geschiedenis en economie stonden op het programma. Niet alle kandidaten die geschiedenis in het pakket hebben, hoefden zich gister middag aan dit examen te onderwerpen. Het examenvak geschiedenis verkeert namelijk nog in een experimenteel stadium en alleen de scho len die dat wilden konden meedoen. In de geschiedenis-examens kwamen dit jaar twee thema's aan de orde: koning-kabinet-kamer, het staatsinrichtingsgedeelte en China na de dood van Soen Jap-Sen tot de dood van Mao Zedong. Leraar Frieling van Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest vond het j»eheel zeker te maken. Er zaten geen valkuilen in. Het onderdeel staatsinrich ting zou hij trouwens wel wat anders willen zien. "De vraagstelling op dit examen was niet altijd even helder. Het zijn allemaal oppervlakkige 'weetjes' en het komt aan op een preciese formulering. Ze kunnen beter een stuk Nederlandse geschiedenis behandelen waarin de staatsinrich ting wordt verwerkt". Moeite hadden de havo-kandidaten met de vraag over een spotprent uit de Volkskrant waarin de aanbieding van de rijksbegroting. Gevraagd werd uit het plaatje af te lezen dat het parlement zowel een wetgevende als een controlerende taak heeft. "De controlerende taak zagen wc er wel in, want die man die door de bokshandschoenen wordt achterover geslagen zal de minister van financiën wel zijn, maar de wetgevende stond er niet op". Voor het beantwoorden van deze vraag moet je dus weten dat de begroting een wetsontwerp is dat het parlement uiteinde lijk vaststelt. Vervelend vond leraar Frieling dat de laatste vraag voor havo en vwo erg uitvoerig was. "Ze moesten aan de hand van korte teksten en tekenin gen een betoog op papier zetten over de verhouding tussen China en de Verenigde Staten tussen 1941 en 1972. Dit soort tijdrovende vragen moeten ze eigenlijk van tevoren aankondigen. De meeste leerlingen kwamen nu duidelijk in tijdnood". Het vwo-werk voor economische wetenschappen 2 was te doen. Beslist niet moeilijker dan vorig jaar, meent econoom Bakema die les geef aan de leerlingen van het Christelijk Lyceum Visser 't Hooft. Een werk waar bijzondere opgaven en 'adders' ontbreken. Wel waren het dit keer vier in plaats van drie opgaven. Voor sommige leerlingen was dit nogal verwarrend. Ondanks de duidelijk opschriften en de verwijzingen heb ben toch drie van mijn leerlingen in de zenuwen die vierde opgave, die op een apart blad stond over het hoofd gezien. Zoiets is altijd heel jammer". De eerste opgave had betrekking op het boekhouden met behulp van de zogenaamde kostenplaatsen-mcthode. De tweede opgave was een'een voudige break-even point analyse. De laatste opgave was duidelijk op de bedrijfseconomie gericht. Het berekenen van de initiale kosten, de aanloopkosten van een nieuw produkt. Ook is leraar Bakema over de handelskennis-examen van het havo te spreken. Hij zou het willen typeren als een standaardwerkje. "Vier op gaven netjes verdeeld ove. de te bestuderen stol". De veertig meerkeuzevragen handelskennis waar de mavokandidaten zich gistermorgen over moesten buigen leverden ook niet al te veel problemen op. Veel van de kandidaten verlieten ruim voor de tijd de examenlokalen. door René van der Velden Jaap Visser "Leiden, die mooie stad, die barst van de palen". Met hoeveel letters spel je dat? PvdA-wethouder Waal staat voor paal in het plaatselijk CDA-blad "CDA-akkoord" Een natte droom van tekenaar/CDA-raadslid Joop Walenkamp. Of is het juist een karikatuur van CDA-raadsle- den die voortdurend bij Waal van een koude douche thuiskomen Kindertelefoon De Telefonische Hulpdienst Leiden heeft sinds kort een kinder- en jongerentelefoon. Ook de jeugd kan voortaan 'alles' strikt vertrouwelijk met de telefonische hulpver lener bepraten. Van het ver tellen van een waaénzinnige droom tot en met problemen thuis, op school of met sek sualiteit. Steeds meer jongeren wisten het 'volwassen' nummer al te vinden wanneer ze in de put zaten of iets kwijt wilden. Hun gesprekken kwamen dan echter "klem te zitten" tussen de problemen van vol- Dc meeste problemen waarmee de jeugd kampt zijn mishan deling. problemen op school en thuis en moeizame relaties met leeftijdgenoten, zo blijkt uit gegevens van de Telefoni sche Hulpdienst. Het komende schooljaar wil de Hulpdienst zoveel mogelijk jongeren op scholen bekend maken met de kinder- en jon gerentelefoon Het speciale nummer, (071) 125202, kan nu al elke woensdag- en zater dagmiddag van twee tot zes uur worden gedraaid Roken verboden "Lingua Musica" heet een nieuw Leids koor. Een bij zonder koor. Stemvorming staat hoog in het vaandel. Zorgen dat de natuurlijke stem van de koorleden volle dig uit de verf komt. "Stem men worden al te vaak ver pest Sopranen worden in ko ren bij de alten gezet als er een tekort aan alten is. Dan gaat je stem naar de knop pen". vertelt initiatiefnemer en dirigent Aristos Bouius uit de Groenhazengracht. Lin gua Musica zal over een half jaar zingen als 24 lijsters, is ziin overtuiging Het koor zal in allerlei talen zin gen; niet zozeer omdat de di rigent een 'muziek- en talen- breed mogelijke variëteit in de zangstem te krijgen Voor een echte Leienaar valt het bijvoorbeeld op het eerste ge- hooi niet rm e om de harde Italiaanse "rrrr" goed uit te spreken. Maar enige oefening "Vfffffffflttt". Aristos Bouius repeteert met het koor "Lingua Musica". kan misschien zangkunst ba ren "Het goed articuleren van het Nederlands, daar be gint het mee", zegt de diri gent met de voor ons onuit sprekelijke Friese achter- In het koor zijn reeds de meest uiteenlopende talen verte genwoordigd. van Spaans tot Servisch, van Tsjechisch tot Tagalo en van Fries tot Frans. Aristos Bouius heeft alle am bassades in Den Haag aange schreven met het verzoek re pertoire in hun landstaal op te sturen naar Leiden; het liefst met aanwijzingen op band hoe de liederen zo cor rect mogelijk u.tgesproken moeten worden. Koreaans is voor een Nederlander moei lijker uit te spreken dan En gels "Heel spannend om in allerlei gekke talen te gaan zingen", vindt Aristos. Deze week was de eerste repeti tie van "Lingua Musica" in een lokaal aan het Rapen burg 48 Dirigent Bouius was om half elf n<»g maar IM!i klaar met de repetitie van een ander, wat ouder koor. de Stem des Volks, of vier so pranen, vijf alten, vijf tenoren en drie bassen stroomden het lokaal binnen. Nogal wat stu denten letteren en pedagogie, maar ook een gemeente-amb tenaar en een kleine midden standster Niet allen hebben veel muzika le ervaring- Sommige koorle den zingen bij Lingua omdat zij wat voor stemvorming voelen of omdat zij in andere koren niet op de 'juiste plaats' zaten. Anderen vin den het prettig om in een minder groot koor te zingen en om in allerlei talen te zin gen. van populaire liedjes tot middeleeuwse zangstukken. Begin van de zangles "Ffrnrrmtt". Ademhalings oefeningen. "Negentig pro cent van je zangkunst is het ademhalen Zo laag mogelijk beginnen Hand op de buik Helemaal uitademen Dose ren", houdt Aristos de kers verse koorleden voor Om vervolgens te beginnen aan een Engels lied van Thomas Moorley Het Noordkoreaan- se volkslied en een Slowaaks volkslied van Béla Bartok staan ook al op het program- "Wc hanteren de gulden stelre gel we beginnen allemaal te gelijk" En even later zegt de dirigent "Zing liever hard vals dan zacht vals. Dan kun nen wc beter horen waar het fout gaat Dat i* niets om je voor te schamen" Elke week oefent het koor dins dagavond aan het Rapenburg 48. van half elf tot twaalf uur. De koorleden oefenen ook thuis, in het ademhalen of in het bijschaven van hun muzi kale kennis zoals hel noten lezen. Met een redelijke stem en een zeker muzikaal gevoel kunnen aspirant koorleden zich voor oen stemtest mel den bij Aristos Bouius, Groonha/engracht 31 (132227) Aan het eind van dit jaar hoopt Lingua Musica zover te zijn da» zij concerten kan gaan geven c.Leiden die mooie bebouwd met palen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3