Zoetcrwoude tegen recreatiepias Strijd rond Geerpolder tussen buurgemeenten O-e/cfee Bezwaren tegen nieuw fietspad „Polderlandschap moet bewaard blijven Geen besluit geluidsschermen DONDERDAG 14 MEI 1981 -v~ - -- - i V'jfat ij ZOETERWOUDE - Dc plannen van Zoetermeer met de Geer- en Kleine Blankaardpolder zijn al tijd al een doorn in het oog van Zoeterwoude geweest. Zoeter- meer wil de polder (Geerpolder in de volksmond) uitgraven en onder water zetten. Daarna moet er een waterverbinding komen tussen de recreatiepias in het Noord Aa-gebied, dat op Zoeter- meers grondgebied ligt en de plas in de Geerpolder op Zoeter- wouds Rebied. Eén grote water plas onstaat er dan en daar kun nen de inwoners van Zoetermeer naar hartelust op en in het water recreëren. Dat hele gebied zou worden gebruikt voor intensieve recreatie. De gemeente Zoetcrwoude is het daar niet mee eens. Zij vindt dat het huidige polderlandschap zo veel mogelijk bewaard moet blij ven, want aan twee kanten ruk ken de steden op. Aan de ene kant Leiden, die in de toekomst wil gaan bouwen in de Room burgpolder en aan de andere kant Zoetermeer, die dc wijk Noordhovcn vlakbij de recreatie- plas wil neerzetten. Voor die wijk moet het zand om te bou wen komen uit de Geerpolder. Dat is naast dc deur en dus goed koop. Voor het uitgraven van dc polder heeft Zoetermeer echter geen vergunning gekregen. Te gen de beslissing van dc provin cie is Zoetermeer in beroep ge gaan. Zoetcrwoude wil recreatie in het poldergebied best toestaan, maar dan wel op een minder intensie ve manier. Zij wil mogelijkheden scheppen voor fietsers en wan delaars, maar het doorgaande au toverkeer weren. In dat kader past ook het gisteren geprensenteerde onderzoek van het adviesbureau Stad en Land schap. Twee onderzoekers heb ben in opdracht van Zoetcrwou de de recreatiemogelijkheden onderzocht. De voornaamste conclusie is ongetwijfeld dat de Geerpolder niet mag worden aangetast. Het plan van Zoeter meer wordt dan ook resoluut van de hand gewezen. Het karakte ristieke landschap wordt door dat plan compleet veranderd. Twee gemeenten staan nu lijnrecht tegenover elkaar. Leidschen- dam, ook een belanghebbende want een gedeelte van de Geer polder valt onder die gemeente, heeft nog geen officecl stand punt ingenomen. Zoetcrwoude probeert nu Leidschendam over te halen tot haar standpunt en gczamclijk proberen de plannen van Zoetermeer te verhinderen. Deze week heeft Zoetcrwoude ove rigens nog een bezwaar inge diend tegen het bestemmings plan van Zoetermeer voor het Noord Aa-gebied. Toch gelooft burgemeester Houdijk dat de beide partijen elkaar wel kunnen vinden in één gezamenlijk plan voor het gehele gebied. Eén ding staat echter vast Zoetcrwoude zal zich met hand en tand verzet ten tegen een intensief gebruik voor recreatie van de Geerpol der. s) De Geerpolder, ZOETERWOUDE - "Wij zullen ons met alle mogelijke middelen blijven verzetten tegen de plannen die Zoeter meer heeft met de Geer- en Kleine Blankaardpolder. Wij willen in die polder best recreatie toestaan, maar wel op onze manier", aldus burgemeester Houdijk. Die bereidheid toonde Zocterwou- de gisteren ook. Op haar verzoek heeft het adviesbureau Stad en Landschap een onderzoek ge daan naar dc recreatieve moge lijkheden in de Geerpolder. Met een paar simpele veranderingen kan dit gebied volgens de onder zoekers Hoedemaker en Korn- mann geschikt worden gemaakt voor recreatief gebruik. Niet zo massaal als Zoetermeer voor stelt, maar op veel kleinere schaal. Opvallend is dat de ver anderingen voor het grootste deel op Zoetermeers grondge bied moeten komen, want de polder moet in haar huidige toe stand bewaard blijven. In het onderzoek is men begonnen met de problemen op een rijtje te zetten. Zo wordt de opmars van Leiden en Zoetermeer richting Zoeterwoude als een gevaar voor het landschap gezien. Een ander probleem is de huidige verkeers situatie. Een groot aantal auto mobilisten 'sluipt' door de pol der over de oude verbindings weg tussen Zoetermeer en Lei den. De oude wegen in de polder zijn erg smal en dat is gevaarlijk voor de fietsers. Als het recrea tieplan van Zoetermeer wordt doorgevoerd zal de verkeerssi tuatie alleen maar verslechteren. In het Zoetermeerse plan wordt voorgesteld om een weg dwars door de Geerpolder aan te leg gen. Waterrecreatie In het streekplan Zuid-Holland West is de provincie er vanuit ge gaan dat de Geerpolder en het Noord Aa-gebied voor waterre creatie gebruikt moeten worden. Dc inwoners van Zoetermeer moeten de gelegenheid krijgen om daar hun vrije tijd door te brengen. Zoetcrwoude onder schrijft dat standpunt van de provincie, maar stelt wel als eis dat de Geerpolder niet aangetast mag worden. Zoetermeer legt het standpunt van de provincie geheel anders uit. Deze gemeen te wil de polder en het uitgegra ven zand gebruiken voor de bouw van de wijk Noordhoven. Volgens de onderzoekers van Stad en Landschap zal het Zoeter- meersei plan op vele technische moeilijkheden stuiten. "Het ni veauverschil tussen de Geerpol der en de waterplas bedraagt zo'n twee meter. Hoe ze dat wil len overwinnen is mij onduide lijk. En als je de polder onder wa ter zet, komen de gebouwen ook onder water", aldus de heer Hoe demaker. Hij denkt ook dat het plan veel te veel geld gaat kos ten. "De boeren moeten worden uitgekocht en dat gaat om een groot gebied. Dat zal dus erg veel geld kosten". De onderzoekers hebben een veel eenvoudiger plan opgesteld. In hoofdzaak komt het neer op be houd van de Geerpolder. Alleen op Zoetermeers gebied zouden enkele dingen moeten verande ren om een goed en mooi recrea tiegebied te krijgen. De huidige sluipweg, de oude verbinding tussen Zoetermeer en Leiden, moet voor auto's onaantrekkelijk worden gemaakt. In plaats daar van moeten de auto's meer ge bruik maken van de SW 17 tus sen Leiden en Zoetermeer. Ook moet de oude verbindingsweg voor de Geerpolder met de re creatiepias meebuigen en dan over Zoetermeers grondgebied aansluiting krijgen met de SW 17. De bestaande wegen worden zo ontlast, omdat het doorgaande verkeer wordt omgeleid. Het blijft echter wel mogelijk om overal te komen. Knooppunt te leggen omlei- dingsweg komt langs een punt waar het mogelijk is om verschil lende voorzieningen aan te leg gen. In het zuidelijke deel van de Geerpolder komen namelijk drie waterwegen bij elkaar. Daar gaat de nieuwe weg langs en daar moeten ook een aantal fietspa den uitkomen. Op dat knoop punt is het volgens de onderzoe kers mogelijk om een horecabe drijf te vestigen. Verder mogen er geen nieuwe voorzieningen in de Geerpolder komen. Alleen langs de randen kunnen voorzieningen worden aangelegd voor vissers, wande laars en fietsers. Ook door de pol der zelf mag een fietspad komen, maar dat moet wel op gelijke hoogte liggen met het weiland. De door Zoetermeer geplande weg door de Geerpolder wordt van de hand gewezen. Die zoU het landschap teveel aantasten en de polder door midden delen. Tevens zou dan ook de rust in de polder verstoord zijn. Auto-onvriendelijk wil onderzoe ker Kornmann het plan niet noe men. "Je kan beter zeggen dat het plan fiets-vriendelijk is. En ook vriendelijk voor wandelaars. De fietsers en wandelaars moe ten niet door langsrijdende au to's worden gestoord". In tegenstelling tot het Zoeter meerse plan zal het Zoeterwoud- se voorstel weinig kosten met zich mee brengen. Ook zijn er bijna geen gevolgen voor de boe renbedrijven in de polder. Als het Zoetermeerse plan wordt uit gevoerd, moeten de boeren ver dwijnen. Daarom zal Zoeterwoude alles doen om Zoetermeer te stoppen. Burgemeester Houdijk: "We moeten zuinig zijn op het laatste restje groen wat hier is overge bleven na alle uitbreidingen van Zoetermeer. Als we de intensie ve recreatie niet tegenhouden, staan er over enige tijd alleen nog wat grassprietjes tussen de flats. Wij hebben dus een soort waakhondfunctie en zorgen er voor dat het gebied behouden blijft". DEN HAAG/WASSENAAR - "Schadelijk voor het mi lieu". "Gevaarlijk voor wandelaars en viervoeters". "De ze weg zal zeer kwalijke gevolgen hebben voor het land goed". En, "de rust zal, als de weg wordt opengesteld, danig worden verstoord". Wie zijn oor gisteren te luisteren legde bij een provinciale Arob- commissie in Den Haag zal zeker hebben gedacht dat er plannen makers zijn die een autosnelweg door een natuurgebied willen aanleggen. Niets is minder waar; er moet echter wel een fietspad komen in Wassenaar. Dat was voor een groot aantal in woners van het villadorp aanlei ding bij de provincie aan te klop pen om bezwaar aan te tekenen tegen het besluit van b en w van Wassenaar een fietspad van land goed De Paauw naar de Zijde- weg aan te leggen. Drs. K.F.J. Niebling, drs. J. van Gogh, mr C R F Kalff en min stens dertig andere inwoners van het lommerrijke dorp kregen gis teren in het provinciehuis in Den Haag de gelegenheid hun bezwa ren tegen het fietspad door land goed De Paauw te ventileren. Dc gemeente zegt het fietspad over gebaande paden te willen leiden. "Het maken van een nieuwe weg is dan ook niet of nauwelijks aan de orde". Door de aanleg van dit pad zal volgens de gemeente geen afbreuk worden gedaan aan de natuur- en cultuurhistorische waarde van het gebied. rs van Was- Een greep uit de bezwaarschrif ten: "De fietspaden leveren ge vaar op voor wandelaars, vooral voor kleine kinderen en ouden van dagen en niet te vergeten ook voor honden", schrijft drs. Van Gogh. Bovendien zegt deze verontruste inwoner van Wasse naar dat de fietspaden daar over bodig zijn "Fietsers zullen er nauwelijks fietsgenocgcn aan be leven", zo weet deze doctoran dus nu al te melden. J.E.A. van der Plas letterlijk tegen de Arobcommissie: "Evenals u ben ik voor zoveel mogelijk fiets paden in de gemeente, maar in dien er in de directe omgeving voldoende stille wegen en/of fietspaden zijn welke haast de zelfde route volgen is het volgens mij zeer kwalijk dat er door een landgoed, waar alleen wandelpa den zijn een fietspad zal worden opengesteld daar dit naar mijn mening de rust danig zal versto- Drs. Niebling acht onder meer een efficiente controle op het ge bruik van het fietspad niet moge lijk. Hij vreest dat bromfietsen van het pad gebruik zullen gaan maken. Inplaats van het bevor deren van de recreatiefunctie, zal met de aanleg van het fietspad het woon- en leefgenot verder aangetast worden, zo deelde hij de commissie mee. Drs. Van Gogh vreest verder nog onder de voet te worden gereden door race-fietsen: "De ervaring leert dat als men eenmaal fietsers toelaat op een pad, zij op vele an dere wandelpaden daar in de buurt gaan rijden. Bovendien ko men er onvermijdelijk race-fiet sen. Een racebaan kan toch niet de opzet van de plannen zijn?". Namens een actiecomité richtte mr. Kalff zich tot de commissie. Hij zei onder andere dat de ge meente een stuk grond waarover het pad moet gaan lopen nog niet eens in eigendom heeft. Tot op heden is deze "kwestie" nog niet opgelost, reden waarom het tracé nog steeds niet vaststaat. "Dat u desondanks toestemt in de aanleg van dit fietspad acht ik derhalve onjuist". Hij wil dat Ge deputeerde Staten hun beslis sing opnieuw zullen overwegen en geen toestemming voor het fietspad zullen geven. i de wandelpaden op het Landgoed De Paauw ook fietspaden WARMOND - De raadscommissies van openbare werken en ruimte lijke ordening in Warmond wei gerden gisteren een beslissing te nemen over het al of niet toeken nen van een bouwvergunning van de Nederlandse Spoorwe gen, voor het plaatsen van ge- luidwerende schermen langs de Schiphollijn. De commissieleden vonden dat ze te weinig tijd en gelegenheid hadden gekregen om de zaak af doende te bestuderen. Boven dien waren er zoveel mensen uit dc straten langs de Schiphollijn naar de publieke tribune geko men, dat het hen beter leek een hoorzitting van de vergadering te maken. Het plan van de spoorwegen be staat uit drie delen: een deel schermen langs de Padoxlaan en de Van Wassenaarstraat; een deel aarden wal met schermen langs de Van Wassenaarstraat en weer schermen waar dc lijn om hoog gaat. De schermen zullen een hoogte van 1.50 meter gaan krijgen, behalve op het laatste stuk, waar een 1 meter voldoen de is. Op vragen uit de commissie, waar om de aanvragen pas zo laat wa ren ingediend, antwoordde de woordvoerder van de NS, Cuul- berg, dat er pas enkele maanden geleden genoeg technische gege vens beschikbaar waren over de schermen. De VVD-raadsleden Corijn en Van Kleef vroegen waarom de commissies niet eer der in het overleg waren betrok ken. Loco-burgemeester Van Schagen: 'We moesten eerst we ten of het plan overeenstemde met de eisen van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne en welke wijzigingen in strijd zouden zijn met de veilig heidsvoorschriften van de NS". Mensen van de publieke tribune vonden het vreemd dat er nu pas met inspraak begonnen was. De meetrapporten van de NS wij zen uit dat de schermen afdoen de zijn, maar in de zaal werd daar nogal aan getwijfeld. Cuulberg antwoordde, dat wanneer zou blijken dat de schermen niet ge noeg zijn, er voorzieningen aan de huizen worden getroffen. Over het uitzicht op de donker groene aluminium schermen werd weinig gevraagd. Van Schagen zei dat waar mogelijk beplanting zou worden ge plaatst. om de chermen zo veel mogelijk aan het oog te onttrek ken. Dr. Pfiffikus op dreef met Dürrenmatt LEIDEN In het Micro-theater van Imperium had gisteravond de opvoering plaats van Friedrich Dürren- matt's 'Romulus der Grosse' door de Vereniging van Duits studerenden in Leiden 'Dr. Pfif fikus'. Het is de zesde maal, dat Sjaak On- derdelinden zich als regisseur van een Duitstalig stuk, althans bij 'Dr Pfiffikus', opwerpt. En, naar gisteravond bleek niet on verdienstelijk. Van de toneel voorstelling van vorig jaar waren alleen Mick v.d. Veen en Huub Weeber overgebleven. Voor het overige had Sjaak Onderdelin- den zijn geluk moeten beproe ven bij andere spelers en speel sters, van wie er sommigen voor de eerste maal toneel speelden. Dit mocht echter niet verhoeden, dat een paar spelers zeer herken bare rollen neerzetten. Op de eer ste plaats moet Mick v.d. Veen worden genoemd wegens zijn imposante dramatische inbreng als Romulus Augustus. Maar ook zijn vrouw Julia gespeeld door Ellen v.d. Velde en zijn dochter Rea (Gonne Corba) droegen bij tot het ondubbelzinnig succes van deze Duitstalige toneelvoor stelling. Gegeven het feit, dat het Imperium-theater zich niet leent voor ingewikkelde lichtstanden en men som met fel zaallicht ge noegen dient te nemen, werd toch een toneelstuk van zeer re delijk niveau neergezet. Ook de komische noot mocht in dit door de in Zwitserland geboren Frie drich Dürrenmatt geschreven to neelstuk niet ontbreken. Resumerend kan worden gesteld, dat dit door de duidelijke articu latie ook voor de niet vloeiend Duitssprekende goed te volgen toneelstuk vanavond terecht wordt herhaald. BERT KOEKEBAKKER DONDERDAG Leiden - Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 20 u Heemtuin Leiderdorp, natuurwande ling, start bij Persant Snoepweg, 19 uur. Groot-Auditorium universiteit, sympo sium over universitair onderzoek en maatschappij. 19.30 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. K&O - drie dia-lezingen over de Franse landstreek Bourgondiè in de kapelzaal aan de Oude Vest, 14 en 21 mei. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, fo rumavond politieke partijen, 20 uur. Noordwijk - strandloop korfbalvereni ging Warmond, vuurtoren, 19.30 uur. Leiden, Nieuwe Rijn: straatestafette De Bataven, 20.00 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 8 mei tot 15 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 123553: apotheek Boehmer. Florijn 19, Win kelhof LeiderdorD. tel. 89440. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel ten noorden van de Rijrt 134604, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 Warmond - A. Vriend. De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Weer bommelding Engelse school VOORSCHOTEN - De Engel- se school in Voorschoten is gisteren opnieuw ontruimd na een bommelding. Rond kwart over elf gisterochtend werd de politie gewaar schuwd dat om half een een bom zou ontploffen in de school. De schoolkinderen en het onderwijzend personeel hebben kort daarop de school verlaten. Tegen half twee bleek na onderzoek door de politie dat er geen bom in de school was ge plaatst. Het is nu voor de tweede keer in iets meer dan een maand dat de school wordt opge schrikt door een dergelijke melding. Toen werd gedacht aan een poging van iemand om een examendag te versto ren. De politie tast nog volko men in het duister rond de identiteit van de bommelder. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hootdkantoor. Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186.70. Per post f 276,10 Losse nummers f 0,70. Directie Hoofdredacteur: A.A.M. Scf.uurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw Alg. redactiechef: M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooneveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst mot eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. ZaadnoordIJk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2