Afromen aardgaswinst funest Cao-gesprek bouw vast: actie op til Beurs Amsterdam Grote behoefte aan belastmgontduiking Werkloosheid met tienduizend gedaald Topman SHV-concern vreest voor investeringsdaling: Wilis t in haven van Rotterdam fors lager DONDERDAG 14 MEI 198. Onveilige schepen Vanaf 1 november 1981 worden al le havens aan de Noordzee inbe grepen Rotterdam taboe voor schepen die niet voldoen aan de internationale overeengekomen veiligheidsnormen. Dan wordt een ILO-conventie van kracht die het de havenautoriteiten voor het eerst mogelijk maakt ver dachte schepen te laten inspecte ren en ter plekke voorzieningen te laten treffen om de veiligheid te waarborgen, ook al vaart een schip onder een vlag van een land, dat de conventie niet heeft geratificeerd. Koffie-oogst Biggen DEN HAAG (GPD) - Er is in prino pe in Nederland veel belangstel ling voor een nieuw type bankre kening. waarop men zijn geld kwijt kan: volkomen veilig, ano niem, tegen een aardige rente en volkomen veilig voor de nieuws gierige ogen van de fiscus Dit blijkt uit een psychologisch en economisch marktonderzoek, dat werd uitgevoerd door het bu rcau Ogilvie in opdracht van de Femis-Bank te Amsterdam Veertig percent van de onder vraagden zou in een voorko mend geval zeker zo'n bankreke ning openen. 22 percent zegt dit misschien wel. misschien niet te doen. Slechts 13 percent zegt het zeker niet te doen. De meeste animo om geld in bewaring te ge ven buiten de ogen van de fiscus hebben personen die er voor uit komen, dat ze zwart geld bezit ten. Daarnaast werd de meeste animo waargenomen bij gepen- sioneerden, personen boven de 45 jaar, welgestelden, ambtena ren en zelfstandigen. Maar ook bij mensen die wonen in Lim burg, Noord-Brabant en Zee land. Als de fiscus scherper de bank- en girorekeningen gaat controleren, zegt 22 percent van de onder vraagden hun geld in het buiten land onder te brengen, 11 per cent gaat het geld thuis bewaren, in de veel versmade oude kous, 10 percent gaat een safeloket hu ren. Slechts 36 percent laat het geld rustig op de bank staan en wacht af wat er gaat gebeuren. Slechts een enkeling zal de op het uitstaande geld ontvangen rente eerlijk opgeven aan de fis cus. De Femis-Bank kwam enige tijd geleden in opspraak door de ver zilvering van spaarbwijzen aan toonder, waardoor de fiscus veel al geen greep had op het op deze manier belegde zwarte geld. De ze week is als gevolg daarvan een registratieplicht van spaarbwij zen aan toonder van kracht ge worden. De Femis-Bank zegt. dat deze overheidsmaatregel om belastingfraude tegen te gaan weinig of geen effect zal sorte ren. omdat er naast de registra tieplicht geen legitimatieplicht bestaat. Met andere woorden: ie mand kan zijn zwart geld omzet ten in spaarbwijzen onder een valse naam. De Femis-Bank is vandaag weer met iets nieuws op de markt ge komen: het zogenaamde teleban kieren. Hiervoor krijgt de klant een soort computer thuis, die hij via zijn telefoon kan aansluiten op de computer van de bank. De bank verwacht, dat hiervoor ook belangstelling in het buitenland zal bestaan, waardoor buiten landse geld naar deze Nederland se bank zal stromen „De aan de Femis-Bank toevertrouwde gel den worden uitsluitend bij Ne derlandse banken onderge bracht". aldus de Femis-Bank. DEN HAAG.(GPD) - De daling van het aantal werklozen in ons land heeft zich in de afgelopen maand voortgezet. Na de daling in maart met 2800 zakte het cijfer in april verder met 10 200 Eind april stonden bij de arbeidsbureaus 333 700 mensen als werkzoekend ingeschreven Uit de voorlopige tellingen die het ministerie van sociale zaken heeft gepubliceerd, mag overi gens in het geheel niet worden afgeleid dat het met de werkloos heid de goede kant uitgaat. De daling komt helemaal voort uit het pure feit dat er in het voor- Het Braziliaanse koffie-instituut schat dat de koffie-oogst dit jaar 32,1 miljoen balen van zestig kilo zal opleveren, bijna het dubbele van de oogst van 17,4 miljoen ba len in het afgelopen jaar. Dit heeft de voorzitter van het insti tuut, Octavio Rainho, woensdag verklaard op een persconferen tie. Als de raming blijkt te klop pen is de oogst de grootste sinds het seizoen 1965, toen 37 miljoen balen werden binnengehaald. Ook de oogsten in 1959/60 (44,1 miljoen balen) en 1961/62 (39,6 miljoen balen) waren nog groter. Massa-ontslag De Britse staatsautomobielindus- trie British Leyland heeft plan nen ontvouwd die het ontslag van 4.000 a 6.000 werknemers tot gevolg kunnen hebben. BL wil de Rover-fabriek in Solihull slui ten en de productie van de TR-7 staken. Vorig jaar leed BL een verlies voor belasting van 387,5 miljoen pond (2,06 miljard gul den) en raakten 56.000 hun baan bij BL kwijt. UTRECHT (GPD)- Als de overheid besluit de aardgaswin sten nog verder af te romen, is dat funest voor de investe ringen in het bedrijfsleven en in het bijzonder voor SHV- Nederland. De resultaten van het Nederlands bedrijf van SHV-Holdings, Sint Maarten NV (handel en dienstverle ning) komen nu al voor de helft uit de opbrengsten van de aargaswinning rond Bergen, waarbij het bedrijf be trokken is. i slachtvarkens is de laatste tijd duidelijk teruggelo pen, hetgeen waarschijnlijk te wijten is aan de biggengriep, die eind vorig jaar de kop opstak en nogal wat slachtoffers onder de biggen maakte. Mede onder in vloed van de staking bij de Deen se slachterijen, die veertien da gen duurde, is de prijs van bacon in Engeland gestegen. De afzet van verse hammen uit Neder land kon daardoor worden opge voerd. Dit is bekend gemaakt door een woordvoerdee van het Productschap voor Vee en Vlees. Grafische industrie De grafische industrie voldoet aan alle voorwaarden om in een duur industrieland als Nederland te functioneren. Kenmerken zijn dienstverlening, kennis en snel heid. Daarom zou de overheid meer moeten doen om de groei van de grafische industrie te sti muleren en zo haar betekenis voor de Nederlandse economie veilig te stellen. Dat staat in het jaarverslag van de organisatie van fabrikanten van grafische producten FGE. Hoewel 1980 nog een bevredigend jaar is ge weest voor de grafische industrie is groei toch noodzakelijk om een bijdrage te blijven te leveren aan de economie, zo blijkt uit het jaarverslag. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veilig d.d. 13 mei 1981. Andijvie per kg. 49 - 52. Waspeen AI per kist 27,- - 33,-. All 20,- - 30,-. BI 33,- - 38,30, Bil 6.10 - 14.80. CII 2.- - 19,70 Aanvoer: 60 ton. Prei A per kg 35 - 76. Radijs (bos) 18, Rabarber 70 73, Sla(natuur) 43 - 46. (Bos) uien per kg 30 - 36, Peterselie- (krul) 27 - 59, Selderij 37 - 66. BASKETBAL - De basketbalver eniging Noordkop uit Den Hel der heeft drie nieuwe spelers ge contracteerd. Het zijn John van Vliet (voorheen Den Bosch). Cees Anema (Haarlem) en Dick de Boer (Celeritas). De vereni ging heeft een sporsor gevonden, waarmee een drie jarig contract is afgesloten. Volgens de heen P. Fentener van Flissingen, lid van de raad van bestuur van SHV, wordt de ver gissing gemaakt kleine aardgas velden te vergelijken met de reusachtige gasbel in Slochteren. Bij de kleinere velden gaat het vaak om zeer gecompliceerde en kostbare winningsmethoden Het heeft veertien jaar geduurd voordat de concessie Bergen SHV wat begon op te leveren Wanneer de belastingdruk op de aardgasopbrengst nog verder omhoog gaat, zal dat zonder twij fel effect hebben op de explora tie-activiteiten van SHV. Zoals bekend maakte minister Van Aardenne van economische za ken deze weken bekend een der gelijk maatregel in voorberei ding te hebben. Duidelijk werd echter dat de maatregel niet meer doordal kabinet genomen zal worden, maar overgelaten wordt aan een nieuwe coalitie. Tijdens een toelichting op het van Aardgas voor tuinders vier cent duurder DEN HAAG (ANP) - De aardgas- prijs voor de glastuinbouw gaat dit jaar vier cent per kubieke me ter extra omhoog. Aan het eind van het jaar zal hij daardoor 30,4 cent per kubieke meter zijn, in plaats van 26,4 cent, zoals eerder was overeengekomen. Over de extra-verhoging hebben het Landbouwschap, de Gasunie en de VEGIN (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland) gisteren een be ginselakkoord bereikt, dat van daag nog formeel moet worden bekrachtigd door de directie van de gasunie en het hoofdbestuur van de VEGIN. VOLLEYBAL Het Westduitse heren volleybalteam heeft een vriendschappelijke wedstrijd te gen Roemnië met 1-3 verloren. De setstanden waren: 5-15, 5-15, 15-10 en 6-15. VOLLEYBAL - Zweden en West Duitsland hebben tijdens het kwalificatietoernooi voor het Eruopees kampioenschap voor dames in Rheine hun eerste wed strijden gewonnen. Zweden ver sloeg Israel met 3-0 (15-3. 15-13, 15-7), West-Duitsland won. even eens met 3-0. van Joegoslavië (15-10, 15-7, 15-7). Naast deze vier ploegen moet ook Noorwegen zich in dit toernooi proberen te plaatsen voor de eindronde. daag verschenen jaarverslag, liet het SHV-bestuur er geen twijfel over bestaan dat de activiteiten van het levensmiddelenbedrijf Hamido in Den Bosch zouden worden beindigd. Dat bedrijf, een restant van de overneming door SHV van De Gruyter, heeft de afgelopen jaren een verlies van 70 miljoen gulden opgele verd. Hoewel er nog naar moge lijkheden gezocht worden om bepaalde produktielijnen van het bedrijf bij anderen onder te brengen, is SHV van plan de zaak in ieder geval af te stoten. Bij het bedrijf werken nu nog 270 In de komende weken zal met vak bonden en ondernemingsraad worden besproken hoe die zaak moet worden geregeld. Indertijd is met de vakbonden overeenge komen dat Hamido binnen twee jaar kostendekkend zou moeten zijn. Dat is niet gebeurd, het ver lies vorig jaar bedroeg meer dan 5 miljoen. We kunnen de werkge legenheid garanderen tot 1 juli aanstaande, dan is het afgelopen, aldus bestuurslid drs. D. R. de Kat. SHV heeft inmiddels uit een land in het Verre Oosten opdracht ge kregen de mogelijkheden van een drijvende kolenoverslagha- ven te bestuderen. Wanneer der gelijke dokken gerealiseerd kun nen worden, zijn dat opdrachten van zo'n 100 miljoen per stuk, waarvan een belangrijk deel in Nederland uitgevoerd zou kun nen worden. SHV heeft met dit project in ieder geval de belang stelling van Taiwan, Korea, de Philippijnen en China gewekt. Op kolengebied is SHV wellicht de grootste handelaar ter wereld. Jaarlijks betrekt het concern meer dan een miljoen ton kolen uit Polen. De aflevering daarvan gaat de laatste tijd met horten en stoten. Eind vorig jaar moest zelfs naar andere leveranciers worden uitgeweken, hetgeen nogal wat extra kosten met zich meebracht. Het afgelopen jaar heeft SHV voor rond 225 miljoen gulden geïnves teerd waarvan 35 miljoen in Ne derland. De nadruk bij het con cern ligt in de uitbreiding van de zelfbedieningsgroothandel Ma- kro. in Zuid-Amerika en de Ver enigde Staten. De omzet van de groep steeg vorig jaar van 8,87 miljard in 1979 tot 10,1 miljard In Nederland lag de omzet op 2,9 miljard (1979 2,6 miljard). De stijging van het be drijfsresultaat van 242 miljoen tot 284 miljoen is vooral te dan ken aan de olie- en gasactivitei- ten en de zelfbedieningsgroot handel. De nettowinst steeg van 109 miljoen tot 163 miljoen, het aantal personeelsleden nam met rond 1000 toe tot 29.000. De Industriebonden FNV en CNV hebben gisteren de schnjfmaehinefabriek Remington Rand in Den i bezet. De fabriek, die in Amerikaanse handen is. wordt met sluiting bedreigd en dat betekent dat er 8 arbeidsplaatsen dreigen te verdwijnen. Verwacht wordt dat binnenkort faillisement wordt uitgesproken DEN HAAG (GPD) - De Hout- en Bouwbonden FNV en CNV gaan zich vandaag beraden ever een actieplan, nu het cao-overleg met de bouwwerkgevers op niets is uilgelopen. „We hadden de werkgevers nog een brief ge schreven als een laatste poging om ze tot rede te brengen. Het antwoord is echter negatief, de werkgevers willen helemaal niets", aldus Dilo van Comme Nee van de Hout- en Bouwbond CNV. Volgende week denken de bonden te gaan onderhandelen per be drijf. ,,We hebben van een flink aantal werkgevers in de bouw begrepen dat ze het niet eens zijn met hun onderhandelaars. Dan gaan we nu maar proberen om via het afsluiten van bedrijfsca- o's het werkgeversfront te door breken", aldus Van Comme Nee De bonden zullen ook overwe gen om uit alle overlegstructuren waar zij met de werkgevers te maken te stappen Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid waren in princi pe overeengekomen om dit jaar te komen tot een nieuwe loon- structuur in de bedrijfstak. Daar bij was reeds afgesproken dat het aantal loongroepen van acht naar vijf zou worden terugge bracht. Enkele weken geleden stelden de werkgevers plotseling als tegeneis dat bij de invoering van een nieuwe loonstructuur het vakantiebonnensysteem af geschaft zou moeten worden. „Uit het gehele overleg is ons ge bleken dat de werkgevers geen enkel alternatief willen voor de afschaffing van de vakantiebon nensysteem", aldus de onder handelaars van de bonden. Juist aan dit vakantiebonnensysteem zijn veel sociale zekerheden op gehangen zoals doorbetaling van een vorstverlet, de opbouw van pensioenrechten „Eigenlijk komt het erop neer dat de werk gevers van opgebouwde sociale verworvenheden en van het So ciaal Fonds voor de Bouwnijver heid afwillen", aldus Van Com me Nee. Afhankelijk waren beide partijen van plan om bij enkele bedrijven een proef te nemen met de af schaffing van het vakantiebon nensysteem. maar in de laatste weken bleek dat de werkgevers jaar nu eenmaal meer werk te vergeven is dan in de winter maanden. Schakelt men deze zogenoemde seizoensinvloed uit door toepas sing van de rekenmethode die de statistici gebruiken om alk- maanden wat de werkgelegen heid betreft met elkaar vergelijk baar te maken, dan wijkt de ont wikkeling op de arbeidsmarkt niet af van die in de voorgaande maanden. Wanneer voor april de gunstige in vloed van het voorjaar wordt weggelaten, komt er een werk loosheidscijfer uit van 353 400 Dat ligt 12 700 hoger dan he t ge corrigeerde cijfer van eind maart, dat op zijn beurt alweer 20.500 hoger lag dan dat van eind februari. Een zelfde tegenstelling tussen de feitelijke cijfers van de tellingen en de (theoretische) gecorrigeer de cijfers doet zich voor bij de va catures die bij de arbeidsbureaus staan geregistreerd. In werkelijk heid nam de zogenoemde 'open staande vraag naar personeel toe met 1700 tot 24.600; het hadden er in deze tyd van het jaar echter veel meer moeten zijn, vandaar dat er in de theoretische cyfers sprake is van een daling van het aantal openstaande banen met 2400 (tot 25.400). ROTTERDAM (GPD) - De haven van Rotterdam holt achteruit. Die conclusie kon gisteren wor den getrokken uit in de haven commissie behandelde herbe groting van het gemeentelijk ha venbedrijf van Rotterdam. Het vorig jaar begrootte men voor 1981 nog een wfast van ">i mil joen gulden. Op basis van de cij fers van de eerste maanden van dit jaar is daar nog maar 7 mil joen gulden winst van over. Er is geen enkele garantie dat in de nog resterende maanden van dit jaar sprake zal zyn van enige ver betering. Integendeel, het zou allemaal nog wel eens slechter kunnen uitpak ken. Raamde men vorig jaar nog 300 miljoen ton aan overslag; dit is nu nnar 250 miljoen ton bijge steld. Hoewel er buiten het stuk goed en de containeroverslag sprake is van een daling over de gehele lijn. komt als voornaam- ak de scherpe daling i de i afvo zich wat betreft de voorgenomen proef door het sociaal fonds zich terugtrok. „De houding van de werkgevers in de bouw komt er nu op neer dat voor de nog werkende 250.000 bouwvakkers in ons land de jaren twintig weer terugkeren", aldus een verbitter de Van Comme Nee. Wat bij de onderhandelingen beide bonden ook zwaar op de maag lag was de ingevoerde referte-cis van 130 dagen. Dat wil zeggen dat een werknemer 130 dagen onafgebroken moet hebben ge werkt alvorens in aanmerking te komen voor een ww-uitkenng „Door de opstelling van de werk gevers nu loopt een werknemer in de bouw de kans naar de bij stand te moeten als hij wordt ontslagen. Bovendien betalen de werkgevers het vorstverlet bij af schaffing van de vakantiebon nen niet door. Dit kan betekenen dat een groot aantal werknemers in de bouw ongeveer met sin terklaas het ontslagbriefje krij gen vanwege het slechte weer en dan nog voor de kerst naar de bij stand kan", aldus Van Comme Nee. olie uit de bus Geladen en gelost schatte men de ruwe olie het vo rig jaar op ruim 135 mihoen ton. De nieuwe raming beweegt zich op 97 miljoen ton. een daling van 28 procent. In geld uitgedrukt betekenen 38 miljoen ton ruwe olie een der ving aan zeehavengeld van 39 miljoen gulden, en aan haven loodsgelden 2 miljoen gulden. Een andere belangrijke factor is ook het teruglopen van de ertso verslag van 43,8 miljoen ton naar 35,9 miljoen ton, terwijl ook de gestegen rentelasten nadelig op dit geheel doorwerken. Direc teur ïr J Molenaar van het ge meentelijk havenbedryf. die hoopt dit jaar toch nog quitte te kunnen spelen, zegt nu al bang te zijn dat het havenbedrijf volgend jaar in de rode cijfers zal belan den Het meest sprekend zijn echter wel de cijfers van Koninklijke Dirk zwager uit Maassluis Dit bedryf houdt een nauwkeurige registra tie bij van ieder schip dat de ha ven van Rotterdam binnenloopt of vertrekt. In de eerste vier maanden van het vorig jaar kwa men er 11 470 schepen Rotter dam binnen, dit jaar in dezelfde periode 10 558 een teruggang van 912 schepen DONDERDAG 14 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN GOUD EN ZILVER Zilver fijnmcUi.il 832 - 93N BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs zyn vandaag de noteringen van de obligaties gedaald Over de gehe le linie brokkelden de prij/en af. waarby de koers van de eerder dit jaar uitgegeven 12 pet staats lening daalde tot een nieuw diep tepunt van 100 20 ofwel een punt onder de uitgifteprijs In de aandelensector ging KLM verder naar boven op Amen- sty- BELEGGINGS INSTITUTEN ging van de dollar. By de ope ning werden zaken gedaan op 126.70, wat een u inst beteken de van ruim vier gulden ten op zichte van gistermiddag Philips werd voor het «-erst met f 1,20 slotdividend verhandeld en daarmee rekening houdend ging de koers zestig cent naar bo ven tot 20.80 Koninklijke Olie handhaafde zich op 95.60 en Unilever trok bijna <-cn halve gulden aan tot 146,70 Akzo en Hoogovens brokkelden enkele dubbeltjes af tot respec tievelijk 22,50 en 17.20 Van de bankaandelen moest de NMB 2.50 omlaag tot 157 ABN en Amro bank stonden eveneens leU onder druk

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25