Grimmige discussie over ITT Nieuw fietspad en begin aanleg park Affaire-Wiegel: kritiek optreden politie Lisse Ongenoegen over sponsering basketbalclub Bewegingscen t rum officeel open Festiviteiten in Koudekerk HAVENDWARSSTRAAT DONDERDAG 14 MEI 19R1 HOOFDDORP - Het enige eensluidende standpunt dat de betrokken partijen in de spon- soringskwestie rondom basketbalvereniging Hoofddorp gisteravond innamen luidde dat het een nuttige avond was geweest. Nuttig omdat het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Haarlemmermeer (COSH), de organisator van de discussieavond, erin was geslaagd alle betrokken partijen bijeen te brengen. ste optreden van ITT in Chili probeerde hij duidelijk te maken dat multi nationals een verre gaande invloed kunnen uitoefe nen op het lokale overheidsbe leid. Drimmen noemde onder meer het bedrag van een miljoen dollar dat het ITT-management in 1973 zou hebben gegeven aan de CIA. wat uiteindelijk zou heb ben geleid tot de omverwerping van het Allende-regime. zoals be paalde groepen beweren. En inderdaad, op het strijdtoneel in het raadshuis bevond zich ie dereen die al eens een bijdrage heeft geleverd aan de discussie over de omstreden sponsoring door ITT in Hoofddorp. Na het inleidend betoog van COSH-voorzitter J. Hevtel kwa- Welgestelden woord. Nico Dekker van de Open oecumenische beweging Badhoevedorp (OB), door Dek ker omschreven als "een groep christenen dat behalve allerlei andere dingen ook de krant leest" noemde het huwelijk dat Hoofddorp-voorzitter Zwaan gaf sponsor ITT en Hoofddorp zijn aangegaan "een klap in het ge zicht voor alle in Nederland ver blijvende Chilenen". Drimmen van het Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor In vesteringen (OSACI), een onder zoekingsinstituut van de Neder landse kerken en christenen, ge bruikte zijn spreektijd voor een uiteenzetting over de gevolgen van het opereren van een grote internationale onderneming in een Derde-Wereldland. Aan de hand vanJietjdooMicmjT^^ Ook Verwaayen. hoofd voorlich ting ITT. toonde zich verbaasd over de losgebrande discussie. Hij probeerde het beeld dat Hoofddorp wordt gesponsord door de topmanager van ITT uit de wereld te helpen. "ITT is een sterk gedecentraliseerde onder neming. Hoofddorp wordt slechts gesponsord door een be drijfsonderdeel van ITT". Uitspraak uitgesteld .DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De uitspraak in de zaak van de geschorste Alphense arts Platteschor contra het zieken fonds Alphen en omgeving is vanmorgen door het Haagse ge rechtshof vier weken uitgesteld. Begin 1980 zegde het zieken fonds de samenwerking met de Alphense huisarts op. Hij zou te dure medicijnen voorschrijven en zijn patiënten te vaak door verwijzen naar specialisten. Ook werden er door het ziekenfonds vraagtekens gezet bij zijn "me disch functioneren". antwoord op de vragen zijn vereniging met een sponsor in zee is gegaan en waarom dat juist ITT is geworden. "Het is niet langer mogelijk sport te be drijven zonder geld van buiten. Dit vanwege de buitengewoon hoge tarieven die worden gere kend voor het gebruik van de sportaccommodaties". "We zouden natuurlijk ook onze contributie kunnen verhogen", meende Zwaan, "maar op die manier wordt sportbedrijving iets dat alleen is weggelegd voor welgestelden. Wij als grootste basketbalvereniging van Neder land hebben gekozen voor zowel recreatieve als topsport. Bij Hoofddorp prevaleert het laatste maar ons eerste herenteam dat het vlaggeschip voert van onze vereniging heeft recht op een op timale begeleiding", aldus Zwaan. Over ITT zei de Hoofddorp-voor zitter dat het niet de eerste spon sor-kandidaat is geweest "maar gewoon eentje uit het rijtje". Aan de zaal legde hij de vraag voor waarom de multinational ITT in Nederland wel wordt geaccep teerd maar wordt afgewezen als geldschieter van een sportver eniging. "Waarom is de sport toch altijd het kind van de reke ning?". vroeg hij zich af. Reclame Op een vraag van CPN-gcmeente raadslid Botman antwoordde Verwaayen dat ITT geen sportie ve prestaties als voorwaarde heeft gesteld voor de sponsor overeenkomst. Botman vroeg daarop waarom dat dan wel is ge beurd met de naamskoppeling (ITT-Hoofddorp). Zowel Ver waayen als Zwaan diende Bot man van repliek: Verwaayen: "Bij een sponsorover eenkomst is er altijd sprake van wederzijdse belangen. Hoofdorp is gediend bij een sluitende ba lans. wij als ITT komen er graag voor uit dat we werk bieden aan 4500 mensen in Nederland. Daar gaan we niet voor achter een boom staan". Zwaan: "De enige reclame die wij maken voor ITT is prestatieve re clame en dat gebeurt vooral door het eerste herenteam. Geen en kelejeugdspeler hoeft met recla me op zijn shirt rond te lopen". Woordenwisseling Het debat, dat een nogal grimmig verloop had, ontaardde in een heftige woordenwisseling tussen Auer (VVD) en Divendal (CPN) Auer beet Divendal toe toen deze zei grote moeite te hebben met ITT als sponsor omdat "mijn par- tijgenotern zijn afgeslacht in Chi li". dat het Divendals partijgeno ten zijn die de mensen in Afgha nistan afslachten. bewegingscentrum r 'V t fysiotherapie-afdeling NOORDWIJK Inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid van Zuid-Holland en Zeeland, de heer J. Mets, heeft gistermiddag de officie- Ie opening verricht van de af deling fysiotherapie en het bewegingscentrum van de Van den Berghstichting in Noord wijk. Mets onthulde als vertegen woordiger van de verhinder de staatssecretaris van volks gezondheid en milieuhgiëne, mevrouw Veder-Smit, een paddestoel met twee pijlen naar de gebouwen. Na de opening volgde een rondleiding door de gebou wen. Een nieuwtje in het ge bouw voor fysiotherapie is een loopbad waarbij de be wegingen onder water kun nen worden bekeken. Het bewegingscentrum bestaat uit drie zalen voor bewe- gingsactivileiten en een zwembad. Het bad met een waterpartij en verschillende vijvers, speciaal voor bewo ners die weinig kunnen be wegen, is uniek voor Neder land. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Met de nodige fes tiviteiten en officiële han delingen heeft Koudekerk gisteren het provinciale fietspad Mattenkade in gebruik genomen en is een begin gemaakt met de aanleg van het Hofstede park aan de Kerklaan. De eerste plannen voor het fiets pad dateren uit 1976. Een jaar la ter werd het fietspad naar Ruige- kade en langs Hondsdijk als fietspad nummer 81 opgenomen in het provinciaal fietspaden plan. Het heeft de nodige moeite gekost om de benodigde grond in handen te krijgen, maar uit eindelijk lukte het. Drs. J. Borgman, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, was uitgenodigd de officiële ope: ning van het fietspad voor zijn rekening te nemen "De aanleg van het fietspad door het open weidegebied is niet gemakkelijk geweest. Aan de ene kant moest het open gebied zoveel mogelijk worden gespaard, terwijl aan de andere kant de recreatieve fiet ser behoefte heelt aan wat be schutting. Na veel praten en overleg met ondermeer Staats bosbeheer is er een redelijk com promis tot stand gekomen", al dus Borgman. De 2.300 meter fietspad met een aantal picknickplaatsen, brug getjes en beplanting heeft de provincie 1,2 miljoen gulden ge kost. Er zijn enige informatiebor den geplaatst en er zijn voor de fietser onderweg een aantal trim- mogelijkheden. De gemeente Koudekerk heeft de provincie een picknicktafel en bank aange boden, die speciaal geschikt zijn voor gehandicapten, een ca deautje waarmee gedeputeerde Borgman in ziin schik was. Borgman waarschuwde ervoor, dat de fietspaden in het westen van het land niet te smal worden ge maakt: "in Drente kunnen de fietsers met smalle paadjes uit de voeten, maar in het westen wordt het ook op de fietspaden steeds drukker. Op sommige plaatsen is het tijdens mooie zondagen al zo druk. dat er files dreigen te ont staan". Een apart probleem vormen de "racecreantcn" die de fietsre- creanten in de wielen dreigen te rijden. Vooral lange, rechte fiets paden - zoals bijvoorbeeld de Mattenkade - zijn geliefd bij de amateurwielrenners. De eerste paar honderd meter van het fietspad zijn extra breed ge maakt omdat dat gedeelte tevens als landbouwontsluitingsweg dienst doet. Via het nieuwe fiets pad is ook een aantrekkkelijke route naar het Braassemermeer ontstaan. Burgemeester G. Swaan deed de gedeputeerde de suggestie om tussen het fietspad Mattenkade en de Heimanswete ring een nieuwe fietsverbinding te maken. Gedeeltelijk ligt er al een pad. Voor het gemak kreeg Borgman de tekeningen vast Park De tweede festiviteit in Koudekerk betrof het buurtpark nabij vrije tijdscentrum De Ridderhof. De gemeenteraad koos voor de naam Hofstedepark. Het drie hectare grote recreatiegebied wordt aangelegd door de mensen van de gemeentelijke Sociale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn. De kosten bedragen vier ton. De provincie verleende Het provinciale fietspad Mattenkade werd uiteraard fietsend geopend V Iers. voorzien van een zonnedak. Voorop rijden gedeputeerde Borgman en burgemeester Swaan met mevrouw Borgman. De naam Mattenkade komt verbinding naar de Ruigekadc uit de pot "kleine landschappe lijke beplantingen" de maximale subsidie van 150 000 gulden Te- samen met wethouder mevrouw M.A.M. Le Large-van Breukelen sloeg gedeputeerde Borgman met een handblol: een peiler voor een bruggetje de grond in. De circa 700 leerlingen van alle Koudekerkse scholen moedig- n het tweetal zwoegers luid i. Vervolgens lieten de kinde- ballonnen de lucht invliegen, adreskaartjes De feestelijke dag werd besloten in het Koudekerks gemeentehuis, waar onder meer burgemeester D Brouwer de Koning zijn vol doening over het nieuwe fiets pad uitsprak. Ook de inwoners Katwijk eist van houwers lidmaatschap garantie- instituut woningbouw KATWIJK De gemeente Kat wijk zal in de toekomst bouwgrond slechts verkopen •an aannemers dk n tan gesloten bij het Garantie In stituut Woningbouw (GIW) Een tweede voorwaarde is dat het bouwplan door de aannemer by het instituut moet worden aangemeld De garantieregeling van het GIW is een waarborg voor de koper van een woning Bij voorbeeld in het geval dat de aannemer tijdens de bouw failliet gaat De koper is er dan van verzekerd dat de wo ning wordt afgebouwd Aan nemers die bij het instituut zijn aangesloten zijn ver plicht ervoor te zorgen dat de woning bij de oplevering vol doet aan de garantienormen van de stichting Tot nu toe heeft de gemeente Katwijk geen gebruik ge maakt van de diensten van het garantie-instituut. Dat ge beurde niet. omdat de garan tieregeling slechts van lot- passing kan zijn indien de aannemer voor eigen reke ning en risico bouwt Op die wijze is de laatste jaren in Katwijk zelden meer ge bouwd. De meeste bouw grond wordt door de gemeen te rechtstreeks aan de toe komstige eigenaar bewoner verkocht. De aannemers tre den bij deze werkwijze op in dienst van de opdrachtgever, in dit geval de gemeente, die derhalve ook het risico draagt. Premie A-woningen, die wor den gebouwd met financiële steun van het rijk, moeten in principe altijd worden aange meld bij het Garantie Insti tuut. Het rijk kan daarvoor ontheffing verlenen. Dat is gebeurd bij de bouw van 68 premie A-koopwoningen in Rijnsoever. Het njk meende dat Katwijk voor voldoende waarborgen voor de kopers had gezorgd. Het Katwijkse gemeentebe stuur zal in het vervolg ook particuliere kopers van bouwgrond wijzen op het be staan van het garantie-insti tuut. Omdat de koper in dit geval als opdrachtgever op treedt en de garantie regeling volgens de richtlijnen van het GIW niet van toepassing kan zijn, is daarvoor inmiddels een noodregeling ontworpen. Het bouwplan voor een flatge bouw aan de Piersonstraat in Katwijk-Hoornes wordt ook bij het garantie-instituut aan gemeld. De leden van de ge meentelijke commissie voor het grondbedrijf en de sane ring - een groepje raadsleden dat burgemeester en wethou ders van Katwijk van advies dient - heeft daarop aange drongen. De commissie meende dat bij de bouw van het fiatgebouw geen enkele risico mocht worden gelo pen "Stel dat een aannemer in schrijft voor dertien miljoen gulden en de prijs uiteinde lijk 14 miljoen bedraagt, dan gaat de gemeente mooi de boot in", aldus wethouder Van Dijk. "Dat risico mogen wij niet lopen". oor de notabelen waren er vïerwie- wethouder Le Large, gevolgd door eeds voor op een kaart uit 1661 als van Woubrugge en Hoogmade zullen er immers dankbaar ge bruik van kunnen maken. "Men weet dat wij fervent tegenstan der zijn van sluipwegen tussen Woubrugge en Koudekerk, maar een sluipweg in de vorm van dit fraaie fietspad, daar heb ik in het minst gfen bezwaar tegen", al dus Brouwer de Koning. HAZERSWOUDE DORP - Bij het afstappen van zijn fiets heeft gistermiddag de Hazerswoude- naar C v V zijn evenwicht ver loren en is geyallen. De man is overgebracht naar het Elisabcth- ziekenhuis in Leiderdorp Het ongeval vond plaats op de Mid delweg De man die een kistje met bloemen op zijn bagagedra ger vervoerde moest volgens de politie vermoedelijk zon been te hoog oplichten om van zijn fiets te stappen. Geld voor De bestaande laatste tijd onderwerp mende kritiek vanwege de schadelijke bijwerkingen toen onderzoek mannenpil DEN HAAG (GPD) - landse regering zal zoek naar eei ceptiemiddel nancieel steunen, staatssecretaris Wouters (erm, emancipaueza- ken) vanochtend aangekondigd bij de presentatie v actieprogramma v< tiebeleid. O E5gyy2"i lEl»n5 [8 53 STJ iljlsEsrasa»* ^ir *- «5W- i s id* i' tóji, m n— r emancipa- In China worden al uitgebreid proeven gedaan met een pil voor mannen. Volgens het actiepro gramma moet er ook een onder zoek komen naar een nieuw anti conceptiemiddel voor vrouwen. ■ÉBiidSlelen zijn de clal 1 dit type werden op diversen plaatsen in Lisse op tSSitll openbare gebouwen geklad. LISSE - Tijdens het eerstvolgen de Lis (overlegorgaan tussen burge meester. wethouders en fractie voorzitters van de politieke par tijen) zullen de ongeregeldheden zoals die zich dezer dagen tijdens en na een WD-büeenkomsl in het bollendorp hebben voorge daan aan de orde komen. Dat be loofde burgemeester Berends op VOORHOUT De Rijkspolitie in Voorhout heeft gisteren op de Jacob* van Beieren weg in Vooi hout een snelheidscontrole ge houden. Bij de controle werd de snelheid van 260 automobilisten gemeten. 47 reden te hard. 23 maakten het echt te bont en kregen een be keuring Volgens de politie lag de snelheid van de overtreders tussen 65 en 84 kilometer per uur vragen van het WD-raadslid Ro- bertus. Maandagavond werd een biji-en- komst in Lisse, waarin Hans Wie gel als spreker optrad, door rel schoppers danig verstoord. In de nacht van dinsdag op woensdag werden in het bollendorp diverse muren met leuzen beklad. De WD heeft zich. al werd dit niet hardop beweerd, nogal geergerd aan deze voorvallen Robertus vroeg zich af of dergelijke onge regeldheden niet hadden kun nen worden voorkomen door tij dig ingrijpen van de politie Hij suggereerde dat de bezuinigin gen bij de politie daarbo wellicht een rol hadden gespeeld. Berends meende dat dergelijke ca lamiteiten niet te voorspellen zijn. Het was hem wel duidelijk geworden dat niet langer mag worden aangenomen dat in Lisse Drie verdachten, die in verband met het bekladden van ongeveer 15 panden met onder meer anti- Wicgelleuzen waren aangehou den, zijn inmiddels weer op vrije voeten Een ruwe schatting is dat zij voor enkele duizenden gul dens schade hebben aangericht Enkele met leuzen bekladde mu- no /nn ntat meer te n Inigi n Into meer dê muren vsn mq Lisses bankgebouw moeten op nieuw worden geschilderd Nieuwe aanhoudingen worden niet meer verwacht De zaak is nu in handen van de officier van justitie. De drie verdachten, de 27 jarige mevrouw M A. van Z., de 42 jarige mevrouw J G van B en haar 19-jange zoon O W H H zijn in de nacht van dinsdag op woensdag opgepakt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21