LEIDSCH DAGBLAD Paus had rustige nacht VNO wil af van centraal overleg J Marechaussee is bijstandsmoe aSS Makelaars: beperk subsidie op wonen Zware operatie na aanslag op St. Pietersplein Protest bij Adler over sociaal plan Voorbehoud plaatsen raketten gehandhaafd U zag gisteren de WD O Samen aan 't werk SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DONDERDAG 14 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36472 Directeur G. Koopman Hootdredadeur AAM. Sctiuurmans Ad| -hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*eau WieSogül 2311 BGLeoep Voor lel nrs w cokrtm ALMELO (GPD) - „Het is onmogelijk door te gaan met het verle nen van subsidies op wonen aan mensen die deze subsidies in feite helemaal niet nodig hebben. Een groot probleem voor de volkshuisvesting is dat velen niet zijn gewend voor hun woonge not te betalen wat het werkelijk kost" Voorzitter G C. H. R H. Smit van de Nederlandse Bond van Makelaars zei dat vanoch tend op het jaarcongres van zijn organisatie in cultureel centrum De Hagen in Almelo. Smit meent dat er in de bestaande subsidieregeling voor zgn. pre mie A-woningen voor de koper een groot gevaar schuilt. Als de koper zo'n woning later wil verkopen, is de kans groot dat de opbrengst lager is dan het bedrag waarvoor hij zelfheeft moeten kopen. De kans dat hij daardoor in grote financiële moeilijkhe den komt, is volgens Smit zeer groot. Volgens de NBM-voorzitter ligt het aantal verhuizingen minstens 40 procent lager dan in 1976. De daling gaat ten koste van een goede verdeling van de woningvoorraad. 'Niet langer vuile werk opknappen BESCHERMING DEN HAAG (GPD) - De protesten tegen het steeds weer inzetten van de Koninklijke Ma rechaussee bij demonstraties en protestac ties missen hun uitwerking niet. Bij de ma rechaussee openbaren zich verschijnselen van „bijstandsmoeheid". De marechaussees willen, als het gaat om politiebijstand, zich „niet langer laten gebruiken voor het op knappen van het vuile werk". Dat zei de voorzitter van de Marechaussee Vereniging, A. Ros, op de vandaag gehouden algemene vergadering van zijn organisatie. Volgens Ros worden door de protesten onder andere in verschillende publiciteitsmedia de marechaussees zo sterk gedemotiveerd, dat zij het „verder voor gezien houden" Ook de discussie in de politievakbonden over het in zetten van de marechaussee roept bij de ver eniging weerstanden op. „Bij collega's van de politie alsook bij de politievakbonden hebben wij tot onze teleurstelling en erger nis de volstrekte afwezigheid moeten vast stellen van enige steun en loyaliteit ten aan zien van de aanvallen op de marechaussee", aldus Ros. Ook de overheid zelf blijft volgens de voorzit ter ernstig in gebreke. „De marechaussee mag een duidelijke opvatting en steun van de overheid verwachten Dat is onder andere in Nijmegen met gebeurd en dat vinden wij een kwalijke aangelegenheid. De overheid wekt zo de indruk met twee maten te meten, omdat ze de Koninklijke Marechaussee be schouwt als een goedkoop wapen met goed kope arbeidskrachten" „De gevolgen hiervan zijn dat de marcchaus see terugtreedt in zijn isolement Of de Ko ninklijke Marechaussee wordt bij een stel selmatige aanpak inderdaad ontmanteld", aldus voorzitter Ros (Van f: T-: r verslaggevers) NIEUWVEEN - De rijkspolitie heeft gisteren bij ver schillende kwekerijen in Nieuwveen 31 buitenlan ders gepakt die er illegaal werkten. Het gaat om 29 Polen, een Turk en een man uit Bangladesj In over leg met het ministerie van justitie werd besloten de groep onmiddellijk het land uit te zetten. De Polen verbleven op het terrein van de ijslcub in Ter Aar, dat zomers als camping is ingericht. De meesten (22) waren vorige maand per auto aangeko men. Ze kregen opdracht hun spullen te pakken en direct te vertrekken. In hun paspoort werd geen aantekening gemaakt dat ze illegaal in ons land ver bleven. AMSTERDAM (GPD) - Voorzitter Van Veen van het Verbond van Neder landse Ondernemingen wil af van het jaarlijkse overleg in de Stichting van de Arbeid. In zijn slotrede tot het VNO— congres zei hij vanmiddag geen centrale afspraken meer te wil len maken over lonen en arbeids voorwaarden. Dat kan volgens Van Veen veel beter per bedrijfs tak gebeuren. Van Veen gaat daarbij nog een stapje verder dan zijn collega van Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en mo gelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Vannacht weinig wind. morgen tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. 15 MEI Zon op: 5.45 uur: onder: 21.28 uur. Maan op: 17.35 uur; onder: 4.57 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.54 en 14.19 uur, laagwater te Katwijk om 9.55 en 22.24 uur. LEIDEN - De 640 werknemers van de Adlerfabrieken in Leiden en in Cuyk hebben vanochtend de monstratief het werk neergelegd. De werknemers protesteren te gen de manier waarop de Duitse concerndirectie van Triumph- Adler het sociaal plan wil afwik kelen. De protestactie duurde tot twaalf uur vanmiddag De industriebonden FNV en CNV vinden dat de onderhandelingen over het sociaal plan de naam "onderhandelingen" niet waard zijn. "De directie wilde alleen maar weten hoe zij de 6.5 miljoen gulden die voor het sociaal plan is uitgetrokken kan verlagen, dooi aftrekposten zoals natuur lijk verloop of mensen die door een andere baan minder aan spraak maken op het sociaal plan". zei CNV-bestuurder Doekle Terpstra. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME Paus Johannes Paulus 2 heeft een rustige nacht gehad na de zware operatie die hij heeft ondergaan. Diegenen die niet over vervoer beschikten zouden vandaag op het vliegtuig worden gezet. Ze brachten de nacht door in de arrestantencellen van het Al- phense en Leidse politiebureau. De zaak kwam aan het licht toen twee weken geleden op de camping een tent van één van de Polen in brand vloog. Daarbij liep een Pool ernstige brand wonden aan een voet op. De man moest enkele da gen in een Alphens ziekenhuis worden verpleegd. De Polen, onder wie een aantal vrouwen, beschikten over toeristenvisa die drie maanden geldig zijn. Een groep van negen Polen die wel over een werkver gunning beschikte werd ongemoeid gelaten. Tegen de betrokken kwekers werd proces-verbaal opge maakt. De operatie, nodig na de aanslag die gisteren op de kerkvorst werd gepleegd, duurde van zes uur tot half elf gisteravond. Hoewel de paus geen ogenblik in direct levensgevaar schijnt te hebben verkeerd, werd later door de chirurgen bevestigd, dat het een zware ingreep was geweest. De ernstige verwon dingen, die de kogel in de inge wanden had aangericht, maak ten het wegnemen van delen van de darm en het aanbrengen van een tijdelijke kunstmatige uitgang noodzakelijk. Onmiddellijk na afloop van de ope ratie werd de paus overgebracht naar de intensive care-afdeling, waar hij tegen middernacht uit de verdoving ontwaakte. De hele nacht door bleef hij onder voort durende medische controle en vanmorgen om zes uur verklaar de prof. Crucitti, een van de chi rurgen die hem had geopereerd, dat zijn toestand redelijk mocht worden genoemd. Op het Sint Pietersplein brachten tientallen gelovigen de nacht wa kend en biddend door, terwijl bij het Gemelli-ziekenhuis, waar de paus wordt verpleegd, de autori teiten af en aan reden. Tussen de kardinalen en ministers werd ook de leider van de communis tische partij Enrico Berlinguer opgemerkt, die dadelijk na het bekendworden van de aanslag in overleg met andere partijleiders had besloten, de voorgenomen betoging voor de abortuswet niet te laten doorgaan en later op de avond persoonlijk naar de toe stand van de paus kwam ïnfor- In de Turkse hoofdstad Anka ra is vandaag officieel mee gedeeld dat de Turkse rege ring heeft gevraagd om de uitlevering van Mcchmct Ali Agca, de Turk die ervan wordt verdacht dat hij giste ren de aanslag op paus Jo hannes Paulus 2 heeft ge pleegd. Turkije heeft bovendien twee Turkse leden van Interpol, de internationale politic-or ganisatie met zetel in Parijs, naar Rome gestuurd, om de Italiaanse politie bij haar onderzoek terzijde te staan. pleitte voor meer ruimte tot on derhandelen op het niveau van bedrijfstakken, maar het centra le ovrleg niet geheel wilde af schaffen. Van Veen haalde vanmiddag fel uit naar politici die een nationaal in komensbeleid bepleiten. "Daar kan de onderneming geen kant mee uit", zo zei hij. In zijn rede herhaalde Van Veen zijn pleidooi voor een vergaande matiging bij de overheid Er moet meer ruim te voor het bedrijfsleven komen en dat kan alleen als zowel de overheid als de werknemers ma tigen. Van Veen zei door de verkiezings programma's niet bijster vrolijk te zijn gestemd. "Dc onderne ming is een levend organisme, waar mensen alleen dan opti maal samenwerken, als ze gemo tiveerd worden. De aanmoedi gingen daartoe zijn in de ver schillende programma's een schaars artikel Op tientallen plaatsen vindt men taken en las ten waarmee de onderneming wordt opgescheept. Maar wie gaat er nu zorgen dat de onderne ming weer kan draaien?", zo vroeg Van Veen zich af Prof. Giancarlo Castigliom van het Gemelli-ziekenhnis bracht ver slag uit over de gezondheidstoe stand van de paus. President Pertinl stond er zelfs op de nacht in het ziekenhuis door te brengen. Het enige wat op dit ogenblik ze ker is, is dat de voorgenomen rei zen van de paus naar Zwitser land en Engeland, die voor eind mei en juni waren voorzien, niet kunnen doorgaan Maar men is er hier van overtuigd, dat hij zich door de gebeurtenissen van gis teren niet zal laten weerhouden van zijn reizen naar alle uithoe ken van de wereld, die, zoals de eerste jaren van zijn pontificaat hebben aangetoond, een hoofd punt van zijn programma uitma ken. Ook zal het moeilijk vallen hem te overreden om scherpere veilig heidsmaatregelen te accepteren Zoals hij aan de aartsbisschop van Parijs. Jean-Marie Lustigcr, heeft gezegd, beschouwt hij die als enkel geschikt voor 'groten en machtigen van deze aarde' en niet voor hemzelf, die zich als vertegenwoordiger van de armen en nedengen ziet. Hij hield be wust rekening met de mogelijk heid van een aanslag: „Niemand is zeker van zijn leven", zei hij onlangs tot een Italiaanse journa list. De mislukte aanslag op zijn leven zal zijn populariteit nog doen stijgen en zijn persoonlijk presti ge vergroten. Vandaar dan ook dc bezorgde vraag van sommige Italiaanse politici, of het referen dum over de abortuswet, aan staande zondag, wel moet door gaan: ze zijn kennelijk bang voor een emotionele reactie van de Italiaanse kiezers, die wel eens vóór de paus en tegen de wet zouden kunnen stemmen. Intussen heeft de minister van bin nenlandse zaken Rognoni al la ten weten, dat het referendum gewoon doorgaat. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft tijdens de NAVO-raad in Rome geen nieu we verplichtingen op zich geno men in de kwestie van dc moder nisering van de nucleaire raket ten. Instemming met het slot communiqué van de NAVO- raad. waarin de modernisering „essenticler dan ooit" werd ge noemd, laat het Nederlandse voorbehoud op het punt van plaatsing van 48 kruisraketten op ons grondgebied onverlet Mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) zei dit vanmorgen in de Tweede Kamer in ant woord op vragen van de commu nist Wolff. Van der Klaauw zei wel, dot het ho ge produktielempo van de Russi sche SS 20-rakettcn dc overwe gingen die in 1979 tot de moder- niscringsbeslissing van de NA VO hebben geleid, des te klem mender heeft gemaakt Volgens de minister zullen dc Verenigde Staten trachten in september (meteen na een ontmoeting van hun minister Haig met diens Sowjet collega Gromiko) de on derhandclingen over beheersing van de Euro strategische bewa pening volop op gang te bren gen Zicht op resultaten van die bespre kingen /ai een belangzi spelen bij cle beslissing die Ne derland, zoals twee jaar gelden toegezegd, in december van dit jaar zal nemen over plaatsing van de omstreden raketten. „De bondgenoten verwachten onge twijfeld dat Nederland zich aan haar toezegging zal houden", al dus Van der Klaauw 30 PAGINA'S Gijsen: "Priester uit Eerste Kamer Lochem-Pop verwacht, 50.000 bezoekers Snel vertrek Franse premier PAGINA 9 Aardgaswinst niet afromen PAGINA 23 Dat het vrijwel onmo gelijk is hoogwaar- digheidsbekleders tn het openbaar - tenzij in een pantserauto met kogelvrij glas - tegen aansla gen te beschermen, bleek b«j de aanslag op de Amenkaanse pre sident Reagan en is nu weer ge bleken bij de mislukte moordaan slag op paus Johannes Paulus 2. Bovendien brengt de manier waarop deze paus zijn functie uit oefent, extra risico's met zich mee als het gaat om zijn veilig heid Hij reist niet alleen veel meer dan zijn voorgangers ooit hebben gedaan, de contacten die hij met het publiek onderhoudt zijn veel opener en intenser In zijn optreden is hij voor veilig heidsmensen onberekenbaar Onlangs heeft de paus zelf ver klaard dat hij zich niet tegen aan slagen wilde laten beschermen Zijn argument was dat dat met mogelijk zou zijn Men kan zich afvragen of een dergelijk fatalis me wel verstandig is Ook al le vert de veiligheid van dit soort au toriteiten grote problemen op en ook al is er geen waterdicht sys teem te bedenken, waarbinnen de te beschermen man of vrouw toch nog redelijk vrij kan hande len. men kan mei stellen dat het dan ook geen zin heeft de risico's zoveel mogelijk in te dammen Paus Johannes 2 is nu ruim tweeenhalf jaar in functie In die tijd zijn er twee serieuze po gingen gedaan om hem van het leven te beroven Argumenten genoeg om het veiligheidsrisico aan de orde te stellen Maar het e'fect van veiligheids maatregelen staat of valt met de medewerking van en het begnp van de te beveiligen persoon. In het geval van de paus kon er slechts sprake zijn van beperkte veiligheidsmaatregelen, omdat de paus zelf met verder wilde gaan Bij veiligheidsmaatregelen gaat het erom een voor beide partijen aanvaardbaar mid den te vinden tussen het functio neren van de autoriteit en het risi co van een aanslag. In dit ver band moet vermeld worden dat de paus - overigens om begrijpe lijke redenen - geweigerd heeft in te gaan op een verzoek van zijn veiligheidsdienst (pas ingesteld nadat paus Paulus de Zesde in 1970 op de Filippijnen door een man met een mes werd bedreigd) om de wekelijkse audiënties op het Sint Pietersplein af te gelaste- n En precies bij zo'n gelegenheid is er op de paus geschoten Mocht de aanslag voor de paus geen aanleiding zijn meer toe te geven aan de wensen c q eisen van zijn veiligheidsdienst - wat president Reagan na de aanslag wel heeft gedaan - dan moet men constateren dat een aanslag op hem ook in de toekomst m princi pe meer tot de mogelijkheden zal behoren dan wellicht strikt ge sproken noodzakelijk hoeft te zijn En de vraag is wie daarmee is gediend. En u hoorde minister Wiegel, staatssecretaris Smit-Kroes en fractie voorzitter Rietkerk. Word lid en bel vandaag 070-611121 of schrijf: Antwoordnummer y 1877, 2500 WB Den Haag. LEIDSCH f DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén notcen als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon mgevukJ in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de kranig Jjj^nt Sh(£L in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1