UEFA aan het denken gezet Judocoach: "Ik heb de Zwarte Piet niet verdiend Moser deelt een psychische klap uit in de Giro Koopmans niet naar Tour Vrij V9) Tiflis wint beker in kille atmosfeer Maradona wil jeugd trainen Bulgarije wint: 4—0 DONDERDAG 14 MEI 1981 TRIEST (UPI/SID) - Francesco Moser heeft gisteren in de proloog van de 64ste Ronde van Italië de eerste klap uit gedeeld aan zijn aartsrivaal Giuseppe Saronni. In de indi viduele tijdrit over 6.6 kilometer, die onder ideale weers omstandigheden werd gehouden, was Moser zes secon den sneller dan Saronni, de Giro-winnaar in 1979. Erg veel zal het de 24-jarige Ita liaanse kampioen niet kunnen schelen, want de organisatie van de Giro heeft dit jaar een ander tijdvergoedingssysteem inge voerd. De winnaar van elke etap pe krijgt een bonificatie van der tig seconden, de nummer twee twintig seconden en de nummer drie krijgt tien tellen. Saronni, die dit seizoen in de Tirre- no - Adriatico ook al in de clinch lag met zijn 29-jarige landgenoot, heeft in het verleden eens te meer bewezen, dat hij in de eind sprint snel is. En zeker sneller dan Moser. Toch kan de "over winning" van Moser in de pro loog ook een psychologische winst zijn. Geen van beide Italiaanse kempha nen slaagde er overigens in de start van de 3873 kilometer lange Giro d'Italia te winnen. De eer was weggelegd voor de Noorse tijdritspecialist Knut Knudsen, die Moser juist één seconde voor bleef. Bij afwezigheid van andere specialisten als de Belg Daniél Willems en Gerrie Knetemann was de opgave voor Knudsen ook niet al te zwaar. Evenals de Ronde van Spanje moet ook de Giro een werkelijk sterk deelnemersveld ontberen. Bernhard Hinault, de winnaar van de vorige editie, is niet aan wezig. En ook de ploeg van Peter Post, met onder anderen Jan Raas, Gerrie Knetemann en Joop Zoetemelk, zag van deelneming af. Bovendien reisden ook de Belgi sche toprenners Roger de Vlae- minck, Fons de Wolf en Daniél Willems niet naar Italië af. De kans dat een Italiaan in eigen land zal triomferen is dan ook erg groot. Van de 130 gestarte renners hebben er maar liefst 84 de Italiaanse nationaliteit. AMERSFOORT (GPD) Nederland terugbrengen naar de top van het Europese judo Dat was het doel dat coach Henneveld zich begin dit jaar stelde toen hij bij de Judo- bond Nederland in dienst trad als technisch directeur. Alle tegenstellingen en intriges zouden voorgoed en altijd vergeten moeten worden en alles zou ondergeschikt gemaakt moeten worden aan het grote doel. Hoewel Moser niet de proloog won van de Giro kan hij toch tevreden zijn. Hij versloeg zijn grote rivaal Saronni. De Maassluizer ging ambitieus te werk. Knoopte gesprekken aan met sportschoolhouders die in het verleden steeds hadden te gengewerkt en presenteerde de topjudoka's medio maart na de nationale kampioenschappen in Harderwijk een plan waaraan voldaan zou moeten worden om voor de grote internationale toer nooien in aanmerking te komen. Behoudens enkele spelregels zag het er op papier best aardig uit Het enige dat Henneveld vergat, BADHOEVEDORP (GPD) - De kans dat voor het eerst sinds een jaar of tien weer twee Nederland se wielerploegen in de Tour de France zitten, is verkeken. Hoe wel de beslissing officieel nog genomen moet worden, staat het vast dat HB zijn kandidatuur in trekt. Volgende week vindt er een bijeen komst plaats waarop sponsor Rody Hoogenboom, ploegleider Henk Koopmans en de renners in gezamenlijk overleg beslissen over deelname aan de Ronde van Frankrijk. Na de ervaringen in de dit weekeinde beindigde Ron de van Spanje zijn de drie partij en afzonderlijk echter al tot de Van de tien renners haalden er zes (onder wie kopman Jos Lammer- tink) en steunpilaar Johan van der Meer) het einde niet. Sponsor Rody Hoogenboom: „Zo goed als we het seizoen begonnen in de Ruta del Sol, zo matig gaat het nu. De Ronde van Spanje is erg tegengevallen en dat betekent dat deelname aan een veel zwaar dere Tour de France een regel rechte afgang wordt". Ploeglei der Henk Koopmans: „Als ik vol gende week mijn stem moet uit brengen, dan zal ik adviseren om niet te gaan. Deze ploeg mist de Aan de hand van de jongste erva ring, is Rody Hoogenboom tot de conclusie gekomen dat doorgaan met een ploeg in het volgende wielerseizoen alleen zin heeft wanneer er een gerenommerde renner kan worden aangetrok ken: „Een coureur", aldus Hoo genboom, „die de ploeg draagt en die voor het nodige succes kan zorgen. Anders zie ik het niet meer zitten. Fin&ncieel moet dat te doen zijn want er hebben zich voor 1982 al verschillende fir ma's bij mij gemeld die als co- sponsor willen meedoen". was dat hij niet met Oosteurope- se judoka's te maken had Het gevolg een rel ven jewelste Der tienjudoka's kwamen in opstand en weigerden aan het handje van de technisch directeur mee te lo pen. Ze werden geschorst voor deelname aan de centrale trai ningen. met alle gevolgen van dien en probeerden alsnog hun gelijk te halen bij de rechter om in aanmerking te komen voor een plaatsje in de ploeg naar de Europese kampioenschappen De president van de Haagse recht bank wees de eis van de groep van 13 van de hand Beide partij en zitten nu met de brokken. Ne derland stuurt deze week een soort derde-rangsploeg naar de Europese kampioenschappen in Hongarije en de 13 topjudoka's voelen zich alles behalve happy. Ook Henneveld is dat niet. al laat hij dat niet openlijk blijken Dat het eerste deel van zijn fasen- plan op een regelrechte misluk king is uitgedraaid, is naar zijn oordeel niet zijn schuld. „Ik heb gehandeld in het belang van het Nederlandse judo. Dat er zoveel ellende uit mijn plan is voortge komen. heb ik ook niet kunnen voorzien. Aan de ene kant na tuurlijk jammer, maar aan de an dere kant toch ook wel weer po sitief. Het was wel eens nodig puin te ruimen om opnieuw te kunnen beginnen". DÜSSELDORF (GPD) Het geringe aantal toeschouwers dat gisteravond in Düsseldorf aanschouwde hoe Dinamo Tiflis door een 2-1-zege op Carl Zeiss Jena het eerste grote Europese succes bewerkstelligde, moet de UEFA toch aan het denken hebben gezet. De akelig lege plekken in het Rheinstadion (met 9000 kijkers net voor een achtste gevuld) zouden voor de Europese voetbalunie volop aanleiding moeten zijn de wijze te herzien waarop de zaak uiteindelijk wordt beslist in het Europa-Cup-II-toernooi. Op deze voor niemand echt leuk. Niet voor de voetballers, die het hoog tepunt in hun clubcarrière liever tegen een inspirerender entoura ge zouden hebben beleefd; niet voor de organiserende stad en niet voor het Europese voetbal, waarvoor bepaald geen reclame werd gemaakt met het spookspel voor lege tribunes, waarvoor liefst 41 landen zendtijd hadden uitgetrokken. De voetballers viel achteraf niets te verwijten, al kwamen Carl Zeiss Jena en vooral het eerder hoog geprezen Dinamo Tiflis pas laat op dreef. Technisch was het ze ker niet slecht, maar het duel kende te veel stille momenterL Te weinig ontbrandde aanvanke lijk het echte vuur bij de Oost duitsers en te sporadisch toonde Dinamo aan hoe het echt kan voetballen. Kwestie van finale- nervositeit vermoedelijk. Dina mo kreeg die laat maar net op tijd het beste in bedwang en her vond zich waardoor de 2-1-zege terecht was. BUENOS AIRES (SPI)) - De Argentijnse topvoetbalier Diego Maradona zal na het wereldkampioenschap van het volgend jaar mogelijk naar de Verenigde Staten gaan. "Ik heb het plan daar een club te kopen en de Ame rikaanse jeugd het voetbal te onderwijzen", aldus de twintigjarige Maradona. De aanvaller van Boca Juniors zal daarmee in de voetstap pen van Pele treden, die tij dens zijn werkzaamheden bij Cosmos meehielp het voetbal in Noord-Amerika populair te maken. als een soort stille omgang moes ten afwerken, nadat UEFA-presi- dent Artemio Franchi de bokaal had uitgereikt, maakte alleen maar duidelijker dat het toe te juichen zou zijn als het finalebe- leid ter discussie zou worden ge steld. Daarvoor zijn twee op het oog simpele mogelijkheden voorhanden, waarvan de eerste al met een klein beetje organisa torische flexibiliteit uit te voeren zou zijn. De huidige toewijzigingsprocedu- re van de UEFA zou dan gewoon moeten worden omgedraaid. In plaats van eerst de stad aan te wijzen, waarna moet worden af gewacht welke ploegen zich plaatsen, zou de keus voor de plaats afgestemd moeten worden op de ploegen die als winnaar uit de halve finales tevoorschijn ko men. Tot de eindstrijd rest dan gewoonlijk nog voldoende tijd voor de organisatie van het duel. In Düsseldorf had men de be schikking over drie weken; tijd genoeg voor de UEFA alsnog in te grijpen en naar een Oosteuro- pese stad uit te wijken, waar Di- namo-Carl Zeiss ongetwijfeld een luidruchtige hit was gewor den. Hoewel de negatieve voorbeelden uit het verleden voorhanden wa ren met FC Magdeburg- AC Mi lan in 1974 in Rotterdam voor 5000 kijkers en met Dinamo Kiev-Fercncvaros in 1975 in Ba sel voor 12.000 kijkers, deed de Europese unie niets. „Omdat er heel veel bij komt kijken wat van tevoren is vastgelegd aldus UE- FA-perschef Rothenbuhler. „We hebben rekening te houden met de contracten met de Eurovisie en met de zaken die reclame ma ken. Daarvan kunnen we niet op eens afwijken". Een andere reden die onuitgespro ken bleef, is dat de UEFA uiter aard liever westerse dan Oosteu- ropese valuta incasseert. Ook nu weer sprong die bond eruit om dat sowieso 25 procent van de zes ton bedragende tv-rechten werden geincasseerd. Dat mag echter geen maatstaf zijn; bij het voetbal gaat het om de toeschou wers en zo'n Europa-Cupfinale ontleent een deel van zijn char me toch aan de speciale atmo sfeer. Die ontbrak gisteravond. Het enige voordeel van de gerin ge bezetting in het stadion was dat nu de 1000 Jena-supporters en de paar honderd Georgièrs zeer goed te horen waren. Het zouden er bij dit soort gelegenhe den veel meer kunnen zijn als be sloten zou worden, als andere mogelijkheid, de eindstrijd in twee duels te laten verspelen. Een uit en een thuis, zoals in de UEFA-Cup. Dat is vorig jaar aangekaart door verschillende landen en de UE FA zou dat bestuderen, maar heeft daarover nog geen uit spraak gedaan. Voorlopig is de stelling steeds geweest dat de eindstrijd „een hoogtepunt moet blijven", aldps Rothenbuhler. Dat was het1 gisteravond alleen Gepaste vreugde bij de spelers van Dinamo Tiflis na het behalen van de Europa Cup voor bekerwinnaar In ?en kille atmosfeer werd het Oostduitse Carl Zeiss Jena verslagen voor een minderheid. Voor Dina mo Tiflis, dat weliswaar op ach terstand werd gezet door Hoppe (63ste minuut, na een defensie fout) maar dat daarna zichzelf werd en via Gutsaev (67ste mi nuut) en Dareselia (87ste minuut) het individuele voetbal liet zege vieren over het collectieve vecht spel zonder uitblinkers. Een ont knoping die een betere entoura ge had verdiend dan in Düssel dorf het geval was. Dat moet de UEFA. die met een minuut stilte tijdens het duel het overlijden van de Oosterijkcr Seipelt (voor zitter van de scheidsrechters- commissie) liet herdenken, toch tot nadenken stemmen PAUL DE TOMBE SOFIA (UPISID'Reuter) - Het Bulgaarse voetbalelftal heeft de kans zich voor de eindronde van het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje te plaatsen behou den door gisteren met 4-0 van Finland te winnen. Voor tiendui zend toeschouwers maakten de Bulgaren in Sofia gebruik van machteloosheid van het Finse team. De treffers in de eenzijdige wed strijd kwamen van Slavkov (2). Kostandinov en Tswetkov. Bul garge bezet in groep I nu de der de plaats Oostenrijk heeft even veel punten, maar heeft een iets beter doelsaldo dan de Bulgaren Het Hongaarse voetbalelftal heeft gisteravond in Boedapest een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap '82 tegen Roemenie met 1-0 gewonnen In een middelmatig duel zorgde Fa zekas in de achttiende minuut voor het enige doelpunt in de wedstrijd. Hongarije behield door deze zege een kans op plaat sing voor de eindronde m Span je Uit groep 4 gaan twee ploegen over naar de eindronde Henneveld zegt ervan overtuigd te zijn dan de hele affinre niet die proporties zou hebben aangeno men als de judoka's de eerste centrale training niet geboycot hadden en na afioop van de eer ste trainingsdag hun ongenoe gen kenbaar hadden gemaakt. „En of twee jongens hebben de zaak opgeruid Mij is de Zwarte Piet toegespeeld, terwnl ik hem Er bestaan sterke vermoedens dat de Judobond Nederland weer een dienstverband zal aangaan met oud-bondseoaeb Peter Snij ders. De Eindhovenaar kon be gin dit jaar niet rond komen met het bestuur van de JBN vanwege te hoge financiële ei sen. In de Engelsman Starbrook werd een vervanger gevonden. Een week of w at geleden vroeg Starbrook echter ontbinding van zijn contract. Eind deze week zal er al gespro ken worden met een kandidaat- bondscoach. Dat zal met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid Peter Snijders zijn. waarmee Henneveld een dag w at of geleden in Japan tij dens een seminar uitvoerige be sprekingen beeft gevoerd. Daar heeft Snijders ook de weg vrij gemaakt voor een UnckMT, Ook de bond is gebaat bij een heroptreden van de Eindhove naar, w ant in zijn come-back zal ongetwijfeld een groot aantal rebellerende judoka's een aan leiding vinden weer deel te gaan uitmaken van de kern ploeg. niet verdiende De regels die des tijds zijn opgestéld zijn p bon n uit gesprekken met Snijders (oud-bondscoach) en de judoka's en dienen in feite als bescher ming voor de judoka's van de kernploeg Dat moet men zich got i gun n ili en n Direct na de Europese kampioen schappen treedt fase twee van Hennevelds begin van dit jaar uitgestippelde plan in werking De periode tot aan de wereld kampioenschappen dus. die over een dikke vier maanden in Maas tricht zullen worden gehouden. Voor de judobond is dit een pres- tige-object Niet alleen organisa torisch wil men zijn zaakjes goed voor elkaar hebben, bok op spor tief gebied wil voorzitt* r Van Oosten geen modderfiguur slaan. Alle beschikbare krachten zullen daarvoor gemobiliseerd worden en het zal dan ook nie mand verbazen dat de heren bondsleiders een groot aantal van rebellerende judoka's daar voor nodig hebbe n Momenteel wordt er dan ook ach ter de schermen hard gev npro dat alle et zyn. partijen aanvaardbaar n Bovendien is nog alttjd r zien in dc vacature van oud- bondscoach Peter Snijders. Di rect na de Europese kampioen schappen hopen het bondsbe- stuur en technisch directeur Koos Henneveld de plannen te kunnen ontvouwen Duidelijk is al wel dat er op een wat vrijblij vende wijze getraind zal gaan worden. In principe zal iedere ju doka op de centrale trainingen welkom zijn. „Dat neemt met weg dat er natuur lijk toch wel bepaalde spelregels in acht moeten worden geno men' aldus Henneveld ..Ik ben ook best bereid de jongens een bepaalde vorm van inspraak toe te staan De jongens hebben ech ter kenbaar gemaakt nog verder te willen gaan en ook medezeg genschap op te eisen Ik denk dat we daar niet aan kunnen vol doen Naar mijn mening ontstaat dan een onwerkbare situatie", al dus de technisch directeur die zegt niet rancuneus te zijn tn op zichte van de zogenaamde op roerkraaiers „Als er iets fout is gegaan, kijk ik eerst of ik zelf wel helemaal vrij uit ga Als dat niet het geval is durf ik dat ook wel openlijk te bekennen In deze hele affaire i de las eld iden ben ik te- idee ook be land is gt v al- de gedachte om zijn ontsi „Ik heb in d

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15