WÊ Opslag kernafval tijdelijk T v f IRA - hongerstaker ouderlijke woning Lijk naar Hulp aan Indonesië blijft even hoog Kipper gestoord KIES OOK VOOR DE VARA 035-711911 Regering rekent niet op zoutkoepels: Nog weinig zicht op tekort Rijk" Cliristenen kunnen niet langer zwijgen Ü3E®— PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD)- Indonesië k rij Kt dit jaar evenveel hulp als in 1980 van de derticri rijke landen, die in de 1CGI - ijn verenigd Do voor.ilter van de vergadering, minster van onlwikkchngssan en werking Jan t e Koning, rei woensdag aan het eind van de twee daagse besloten IGGI conferentie in Amsterdam.dat het bedrag dal Jakarta gevraagd had (2.1 miljard dollar) voor het grootste deel was toegezegd door de deelnemen de landen en internationale financiële organisaties. Hij herhaalde dat Nederland daarvan 185 miljoen gulden zal bijdragen Hel feil dat de Indonesische economie er momenteel, dank - ij de gestegen inkomsten uit de export vt n olie. florissant voor staat heeft niet geleid lot een verlaging van de hulp. of hel verzwaren van de voorwaarden van de leningen DONDERDAG 14 MEI 1981 (Van onze correspondent Lia van Beekhoven) LONDEN - liet stoffelijk over schot van Francis Hughes, de dinsdag overleden 2f-jarige hon gerstaker. is gisteren van de Ma- ze-ge van ge nis overgebracht naar zijn ouderlijk huis in Bcllaghy. waar hij vrijdag begraven zal wor den. Hoewel duizenden mensen in groepjes in het katholieke West- Belfast wachtten op de kist met het lichaam van Hughes, kregen zij die niet te zien. De politie stond erop de kist onder een zwaar escorte onmiddellijk over te brengen naar Bellaghv. 50 km Kamer zwaait programma woningbouw lof toe DEN HAAG (GPD) - Het wo ningbouwprogramma van staatssecretaris Brokx is gis teren bijzonder mild beoor deeld door de Tweede Kamer tijdens het debat over de voortgang van de woning bouw. Met uitzondering van Pvd A-vertegenwoordiger Van Dam werd de regering lof toegezwaaid omdat in de eerste drie maanden van dit jaar voor bijna 35.000 gesub sidieerde woningen vergun ningen zijn afgegeven. De re gering streeft naar een totaal voor dit jaar van 117.000 wo ningen. De staatssecretaris nam de lof van vooral de regeringsfrac ties CDA en VVD niet al te bescheiden in ontvangst. ,,Ik ben met opgeheven hoofd dit debat ingegaan" zei hij. „Nog nooit is het bouwprogramma zo hoog geweest na de Twee de Wereldoorlog als nu". PvdA'er Van Dam uitte echter felle kritiek. Het bouwpro gramma is volgens hem pas verhoogd na sterke aandrang van de Kamer, zodat het nau welijks een verdienste van Brokx is. Hij zei daarbij te be twijfelen of dit kabinet in staat zou zijn het programma ook uit te voeren. Het hoge aantal beschikkingen van 35.000 zou slechts een verkie zingsstunt zijn. Het kamerlid kritiseerde het ontbreken van bouwplannen op lange termijn: „Niemand weet nog hoe het woning bouwprogramma van vol gend jaar eruit zal zien. Om het huidige programma de komende jaren te kunnen voortzetten, is er een tekort van vier miljoen gulden". Van Dam drong er bij de staatssecretaris op aan de woonlasten voor de laagste inkomensgroepen te verla gen door af te zien van de ver snelde huurharmonisatie. Een ingediende motie hier over lijkt eenter weinig kans te maken. Zowel VVD, CDA en D'66 uit ten hun bezorgdheid over de terugval van de bouw van vrije-sectorwoningen. Dat is volgens deze fracties niet al leen slecht voor de werkgele genheid in de bouw, maar zal ook zijn terugslag hebben op de bouw van gesubsidieerde woningen. Deze worden deels gefinancierd uit de op brengst van grondverkoop voor vrije sectorwoningen. van Belfast Dit in tegenstelling tol de wens van zijn familie en de IRA. De loyalistische (protestant se) gemeenschap in dat stadje had de politic eerder verzocht geen para-militaire begrafenis toe te sUan in het dorp. Het gaat om kernafval dat bij op werking van in de centrales van Borssele en Dodewaard gebruikt splijtstof vrijkomt en dat uit Frankrijk en Engeland - de lan den waar opwerking plaatsvindt Veehouder laat koeien ruim maand verhongeren DIEVER (GPD) Ruim een halve meter mest met daarin veertien uitgemergelde pinken en kalve ren. Dat trof de rijkspolitie in Diever gisteren aan in de stal van veehouder S. Trompetter uit Wapse (Drenthe). De dieren wa ren verhongerd en lagen er al ze ker een maand. Ze wéren groen uitgeslagen. In de stal hing een afschuwelijke stank. De politie was ingeseind door een plaatselijke veearts. Hij was na een tip van een buurtbewoner een kijkje gaan nemen bij de boerderij van de 55-jarige vee houder. De kadavers zijn met be hulp van de brandweer, voorzien van persluchtmaskers, uit de schuur gehaald. Volgens de politie had de veehou der sinds begin februari de die ren, niet meer verzorgd. De twaalf pinken en twee kalveren zijn door ondervoeding gestor ven. Een buurvrouw van de vee houder verklaarde nooit iets te hebben gemerkt of geroken. „Wij dachten dat hij zijn dieren had verkocht". Een politiewoordvoerder verklaar de dat de man zwaar overspan nen en sinds begin februari daar voor onder doktersbehandeling is. Sinds die tijd heeft hij de stal. die gescheiden is van het woon huis. van zijn bewustzijn uitge sloten, aldus de woordvoerder. De veehouder, tegen wie proces verbaal is opgemaakt wegens dierenmishandeling, is opgevan gen door buurtbewoners. Bellaghv beslaat voor ongeveer de helft uit protestanten. De IRA zal daarom hiermee zeker niet ak koord gaan. Hughes was in IRA- ogen een harde en moedige strij der. die zijn speciale teraardebe stelling niet onthouden mag wor- naar Nederland wordt terugge stuurd. De regering waagt zich aan haar voorspelling over tijde lijke opslag in haar reactie op op merkingen die uit de Eerste Ka mer zijn gerezen over de opwer- kinsgcontracten die voor de bei de kerncentrales zijn afgesloten. Op de departementen wordt al ge studeerd op het gebruik van tij delijk opslagfaciliteiten, nu de regering stelt het reëel te vinden dat er in de jaren negentig nog geen zicht is op een definitieve methode van opslag. De regering stelt wel dat de huidige opslagfa ciliteiten van de centrales van Borssele en Dodewaard niet ge schikt zijn voor het tijdelijk be waren van hoog-actief kernafval. Daar komt bij dat er bij de keuze van de twee plaatsen waar kern centrales zijn gebouwd, nooit re kening is gehouden om extra op slagfaciliteiten. Volgens de regering is het niet al te moeilijk om tijdelijke opslag voorzieningen te realiseren, ook niet wanneer die tijdelijke opslag -en daar ziet het naar uit- vrij langdurig zal zijn. Zelfs wanneer de maatschappelijke discussie over de toekomstige energie voorziening wordt besloten met de conclusie dat Nederland niet met kernenergie doorgaat, dan moet met opslag van kernafval - dat immers nu al is geprodu ceerd - rekening worden gehou den, aldus de regering in haar reactie aan de Senaat. Het is na melijk allerminst zeker dat in het buitenland permanente opslag mogelijkheden worden gevon den. Het kernafval betreft, zoals gezegd, het afval dat bij opwerking van splijtstofstaven uit Borssele en Dodewaard vrijkomt. Opwer king gebeurt bij respectievelijk Cogema in Frankrijk en het Brit se BNFL. De opwerkingsover- eenkomsten tussen PZEM en GKN enerzijds en de buitenlan ders aan de andere kant, zijn ge heim. Dat laatste is voor opposi tiepartijen in zowel de Tweede als de Eerste Kamer aanleiding om zich fel tegen de contracten te verzetten. Ook de linkse sena toren zijn zeer kritisch over het feit dat de contracten niet op de voor het parlement gebruikelijke manier ter inzage liggen. den. De rechter die hem destijd veroordeelde, noemde Hughes een even keihard als fanatiek ter rorist. Evenals bij de begr; fenis van de eerst hongerstaker Bobby Sands vorige week. wordt ook nu verwacht dat de IRA in gcvechl- DEN HAAG (ANP) - Zowel ten aanzien van het financieringste kort van het Rijk - het verschil tussen de inkomsten en uitgaven als wat de belastingontvang sten betreft bestaat er op dit mo ment nog onvoldoende inzicht om te zeggen of de ongunstige ontwikkelingen van het eerste kwartaal van dit jaar zich voort zetten. Raketten. De vereniging van aca demici in de Evangelische Kerk van Duitsland heeft de Westduit- se regering opgeroepen het be sluit tot modernisering van de middellange-afstandsraketten te herzien. Dat zou volgens de aca demici een eerste siap zijn in de richting van onderhandelingen die moeten leiden tot een atoom- wapenvrije zone in Europa. "Tegenover de oneindige hoeveel heid vernietigingsmateriaal in Europa kunnen christenen, al of niet in het ambt, niet langer zwij gen". schrijven de academici aan de Duitse ministerraad. Zij bepleiten een vrede die niet af hankelijk is van machtseven wicht maar van erkenning van de vredesbehocflen van de an der Die ander is de Sovjet-Unie, "die tweemaal een Duitse invasie heeft beleefd". "Daar de Russen dit geen derde keer wensen, hou den zij de mogelijkheid open zelf de eerste slag toe te brengen" De vereniging van academici sluit zich aan bij de opvatting, dat het technisch mogelijk is. een uit sluitend conventionele bewape ning met defensieve taken op te bouwen. Deze zou geen zinvol doel voor een aanval met kern wapens zijn en de tegenpartij ook geen reden geven om de be wapeningswedloop nog verder op te voeren. Kernwapens. Volgende week maandag en dingdag komen rooms katholieke theologen, op uitnodiging van de theologische faculteit van de Katholieke Uni versiteit, in Nijmegen bijeen voor discussies over het kernwa- penvraagstuk en de houding van de Rooms-Katholieke Kerk te genover de bewapeningswed loop. Uitgangspunt zal zijn het slcnuc en met geweersalvo's af scheid zal willen nemen var. Hug- hc.s. De aartsbisschop van Ierland kar dmaal O'Fiaich. heeft er opnieuw bij de Britse premier op aange drongen zich flcxibloler op te stellen tegenover de hongersta kers. Hel lijkt echter niet waar schijnlijk dat „IJ.eren Maggie" gevolg zal geven aan het ve r. ook van de aartsbisschop De 1 li il k regering hceM altijd gelooid dat als de dood van de eerste honger staker .onder noemenswaardige confrontaties zou verlopen, de dood van de anderen minder in druk zou maken Dat zei minister Van der Stee van financiën gisteren in zijn ant woord tijdens het debat in de Tweede Kamer over het ombui gingspakket en de voorjaarsnota, die de stand van zaken rond de uitvoering van de begroting aan geeft. Het financieringstekort van het Rijk bedroeg aan het eind van rapport van de vredesbeweging Pax Christi "Rooms-Kathoheke Kerk. kernwapens en ontwape ning" (van oktober vorig jaar) Dat stemt in met de leuze van het Interkerkelijk Vredesberaad "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land". Het is de bedoeling, de uitspraken van dit beraad als advies aan de Nederlandse bisschoppen voor te leggen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen dl I ming tot geestelijk verzorger van het prot.-christelijk verpleeghuis te Naarden en Hilversum C Vos Amsterdam Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Boornbergum en Kor- tehemmen (Fr.) kandidaat A B. Wolters aldaar, naar Heeg (Fr het eerste kwartaal van 1981 7,2 .procent. Het verschil tussen da' gemiddelde en de jaarraming is dit jaar met 1,95 procent aanmer kelijk groter dan andere jaren, maar minister Van der STee zei nog onvoldoende gegevens te hebben om daar harde conclu sies uit te trekken. Hetzelfde geldt wat de bewinds man betreft voor de tegenvallen de belastingontvangsten. In het eerste kwartaal van dit jaar lig gen die 1,8 miljard gulden lager dan in dezelfde periode vorig jaar en 800 miljoen lager dan het gemiddelde in de eerste kwarta len van de jaren 1975-1979. kandidaat J. van der Veen Sncck. de benoeming tot lucht machtpredikant A Schiebaan Veldhoven (laatstelijk zendings predikant in Midden-Java), de benoeming tot geestelijk verzor ger van een verpleeghuis te Hecmse (Ov H Langenburg Hoogkerk; beroepen te Heilo A Boelhouwcr Leersum. te Frane- ker L. de Ruiter Winschoten Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Enschede- Zuidwest H J. Boiten Bedum, te Zaamslag H. K. Bouwkamp Gramsbergen. Leger des Heils. Luitenant kolo nel R. J. Schurink (57) is chef-se cretaris geworden van het Leger des Heils in ons land. als opvol- ger van de onlangs overleden lui tenant-kolonel Verhagen De nieuwe chef-secretaris - die on- ADVLKTEN TIE Artsen achten LONDEN (AP) - Peter Sutcliffe. de Yorkshire Ripper die heeft bekend 13 vrouwen te hebben vermoord, is een "klassieke schi zofreen" die niet in staat is om werkelijkheid en illusie te schei den en een pathologische drift tot moorden bezit Dat is de uit slag van een psychiatrisch rap port over de Ripper dat gisteren openbaar werd gemaakt Volgens de psychiater Hugo Milno hebben gesprekken met de 34-ja- rige vrachtwagenchauffeur hem ervan overtuigd dat Sutcliffe werkelijk geestelijk gestoord is en niet slechts simuleert, zoals het openbaar ministerie eerder had beweerd. Sutcliffe heeft een volledige be kentenis afgelegd met betrek king tot de moord op de 13 vrou wen. van wie acht prostitutes. Hij zei zich echter slechts schul dig te achten aan doodslag en niet aan moord met voorbedach te rade omdat hij ten tijde van zijn misdrijven "ontoerekenings vatbaar" was. 'New Pop' op 16 augustus DEN HAAG (CPD) - Hot vijfde Rotterdamse New Pop Festival wordt vervroegd naar zondag 16 augustus Dit gratis toegankehj ice festival zou eerst op zondag 30 augustus worden gehouden. De nieuwe datum is de laatste dag van de schoolvakanties De KRO zal van deze manifestatie opna men voor radio en televisie ma ken. (ADVERTENTIE) SOCIALISTIESE PARTIJ SC M Tr 01066 00^ middellijk onder de comman dant staat - is leider geweest van verschillende plaatselijke korp sen in ons land. waaronder Lei den, heeft op het hoofdkwartier van het Leger in Amsterdam ge werkt en was laatstelijk 'veldse- eretaris' in Duitsland. i rclddlafconail.Dei 'Werelddiakonaat' van de Neder landse Hervormde Kerk heeft f 5o.ono beschikt» ir |i U 11 vooi een opbouwprogramma van de Wereldraad van Kerken in Cam bodja Eind vorig jaar schonk de commissie al f 30.000 voor dit doel. OtTMradnn vangenisscn zijn "schandalig vol". Dat vindt d( 1 ommi Ie voor justitie en zielzorg in gevan genissen' van de protestantse fe deratie in Frankrijk Zij consta teert. dat 43 000 mensen zyn ge detineerd in gebouwen die maar op 27 000 bewoners zijn bere kend. Vooral de gebouwen waar gearresteerden tijdens het voor onderzoek worden onderge bracht zyn overvol. ADVERTENTIE WKennis en inzicht van de wereld om je heen is van groot belang om mee te kunnendenken en te kun nen praten in een democratie. Onderwijs moet mensen daarom mondig maken V en alle mensen gelijke kansen geven. Dat doet juist de - fV" r\* y VARA in haar programma's ook. Een omroep als de VARA is daarom eenwezenlnk onderdeel van een progressief onderwijsbeleid.** Steun de VARA Geef u op ais lid voor f 10.- per iaar ol a. abonnee op de VARAGIDS voor f 1. 0 per kw.ir DEN HAAG (GPD) Het ligt voor de hand dat Nederland in de negentiger jaren zal kiezen voor het tijdelijk bewa ren van kernafval, in plaats van het dan al opslaan van dat radio-actieve afval in zoutkoepels. MILAAN (DPA) Eén van de leiders van de Rode Brigades. Mario Meren(rechts op de foto) is gisteren veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf Hij zou de leider zijn van de groep terroristen die in 1978 de oud premier Aldo Moro ontvoerden en vermoordden. Een ander lid van de Rode Brigades, de hoogleraar Enrico Fenzi (links), kreeg zeven jaar en acht maanden gevangenisstraf. tl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11