Cao-overleg nog niet uit het slop Vrij-uit Altijd de jeugd hebben, is ook niet alles Oranje voldoet aan wens Boot Nu wachten op "jawoord" FBO Finale Europa-cup II hangt van onzekerheden aan elkaar DINSDAG 12 MEI 1981 door Ruud Paauw Al jóren hoor ik dat er in de Ne derlandse biljarterij zoveel talentvolle jongeren rondlo pen. Ze worden bovendien ge traind, zo lees ik overal, door de beste biljarthoogleraar die er op aarde te vinden is: de Belg Tonny Schrauwen, in zijn tijd zelf een topkadrist. Dus wat denk je dan: eens zullen we gehakt maken van die Belgen, eens gaan we Ceu- lemans en Dielis de bijl, par don, de keu, in de nek leggen en hen vervolgens solide in het groene laken wikkelen. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst, nietwaar. Is er ooit iemand geweest die te gen deze granieten stelling iets heeft kunnen inbrengen? Dat zal dan nu gebeuren. Want de jaren kwamen en de jaren gingen en er verander de niks. De internationale bil- jarttitels gaan nog steeds in eindeloze reeks naar Dielis of Ceulemans. En als die een keertje uit vorm zijn, komt de Westduitser Müller of de Fransman Connesson opdra ven om het goud haastig in ontvangst te nemen. Voor Nederland met al dat ta- lent nooit meer dan zilver of brons. Je wordt er beroerd van, zo een- i tonig gaat het toe in de bil- a jartsport. Van Christ van der Smissen heb ik ooit gedacht dat het een he le grote zou worden. Hij maakte zo'n prachtige entree. Piepjong en ernstig brillend kaapte hij uiterst koeltjes ca rambolerend de Europese ti tel bandstoten voor de neus van Dielis weg. Het is al weer aardig wat jaartjes geleden. Maar na dat vroege succes stok te het. Van der Smissen heeft zich wel ontpopt tot een goede all-roundspeler, maar aan Europese- of wereldtitels komt hij niet meer toe. In Murcia, waar vorige week om de wereldtitel bandstoten werd gestreden, reikte hij niet verder dan de vierde plaats. Hij begon het toernooi, zo las ik ergens, goed uitgerust, met een heerlijk bruin gezicht, van die verrukkelijke Spaan- Jaja. Ik vond dat meteen al verd&cht. Joris v.d. Bergh, de grote sport journalist, heeft al dertig jaar geleden met grote stellig heid beweerd dat de ware kampioenen er nooit stra lend, met wangen als belle fleurtjes, uitzien. Hun teint is wit, er lopen scherpe lijnen door de kop en de ogen staan op venijnig. Ooit Ceulemans wel eens met een mooi bruin hoofd bezig gezien? Nee toch. Hij ziet er altijd zó bleek uit dat je on willekeurig denkt dat hij elk moment niet goed kan wor den. Maar hij rijgt wel zijn ti om te verliezen. Ik bedoel maar: Dielis en Ceulemans hebben met de toekomst, i wel lies. Inspecteur Christ van der Smissen tels als kralen aan elkaar. Nu moet ik, als ik de experts mag geloven, heel mijn hoop zetten op de jonge Jan Aer- Tiouts, een ongelooflijk talent. Het zal best, maar ik begin enigszins vermoeid te worden van die terminologie. Intussen verdwijnen de grote ti tels voortdurend in buiten landse broekzakken: Ceule mans, Dielis, Ceulemans, Die lis, Müller, Dielis, Ceulemans (hoewel laatstgenoemde dit jaar met maar één Europese titel nogal mager heeft ge scoord). In mijn slechtste momenten denk ik wel eens: bezaten we maar wat minder jong talent en wat meer oude knakkers die het gewoon verdommen Op 17 februari heb ik op deze plek een korzelig stukje ge schreven over het feit dat de gemeente Leiden al een paar jaar werkt zonder inspecteur voor de lichamelijke oefe ning. Ik schaarde mij daar mee aan de zijde van de Kon. Ned. Vereniging van leraren en onderwijzers in de licha melijke oefening, die al gerui me tijd bezig was het stad huis ervan te overtuigen dat men de bestaande vacature (Leenheer) moest opvullen. Maar van gemeente-zijde leek het er op dat men in het kader van de bezuiniging de inspec teurs-functie wilde wegmoffe len in een soort labyrinth van ambtenaren. De zaak zou en kele dagen later in de ge meenteraadscommissie van onderwijs komen en ik schreef toen: "Ik houd. mijn hart vast, ook al omdat de materie wethouder Van Dam van onderwijs zo vreemd is. Een kei was hij vroeger als wethouder van fi nanciën Maar het om gaan met cijfertjes is iets an ders dan het omgaan met mensen. In dat laatste is Van Dam heel wat minder bedre ven, zoals nog onlangs bleek bij het uitbrengen van de scholen-saneringsnota. Met het zweet in de handen wacht ik af'. In de krant van gisteren heeft u kunnen lezen dat de benoe ming van een nteuu>e inspec teur (nu consulent geheten, dat klinkt wat minder streng op handen is. Het wordt Tom Daey Ou wens, de op ivacht- geld gestelde directeur van de Groenoordhallen, in zijn vrije tijd secretaris van het Kon. Ned. Gymnastiek Ver bond. Rond deze man zijn de emoties de afgelopen jaren hoog opgelopen, maar die af faire is meermalen in de krant beschreven. Die episode roer ik niet verder aan. Het gaat mij nu even om de man die de benoeming van Daey Ouwens heeft uitgedacht en voorbereiddiezelfde wet houder Van Dam voor wie ik mijn hart zo vasthield. Hem komt daarvoor een woord van lof toe. Niet alleen heeft hij het inspecteursprobleem opgelost, hij heeft tevens een opening gemaakt in de meest beruchte kwestie die het Leid- se stadhuis na de oorlog heeft meegemaakt: de kwestie- Daey Ouwens. Dat is bepaald geen sinecure, want die zaak zat muurvast. Van Dam kan dus wel wat meer dan alleen met cijfertjes omgaan. Inspecteur (2) Wethouder Van Dam vertelde mij zondagochtend dat hij op het idee was gekomen door een artikel dat ik eind decem ber over de zaak-Daey Ou wens had geschreven. Daarin had ik vermeld dat de op non- actief gestelde Daey Ouwens zijn tijd doorbracht met aller lei (onbetaalde) werkzaamhe den voor het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. De ge meente deed in feite dus niet anders dan die organisatie op een enorme manier subsi diëren, want zij betaalde het salaris van Daey Ouwens in middels gewoon door. Voor mijn laatste zin in dat artikel had ik mijn pen in sambal ge doopt: "Nou ja, de gemeente heeft wel beroerdere dingen gesubsidieerd". Van Dam: "Dat stuk heeft mij aan het denken gezet. Als Daey Ouwens dan toch zoveel voor de gymnastiek deed, misschien zou hij dan wel wat voelen voor de functie van consulent lichamelijke oefening. Maar eerst moesten we weten of hij er wel de juis te papieren voor had. Zoiets moet discreet gebeuren en dat kostte nogal wat tijd. Toen we eenmaal zo ver waren, zijn we het snel eens geworden Nee, maar. Heb ik waratje zelf een bouwsteen voor de oplos sing aangedragen. Dat mijn goede vader dat nog mag meemaken: zijn zoon als in spiratiebron voor bezuini ging bij de gemeentekas. Ach, ik wist wel dat ik het in mij had. Billie Jean Arme Billie-Jean King. Een verhouding met je secretares se hebben gehad en dan aan de hele wereld moeten uitleg gen i Laboratorium In de toekomst zullen u* op zwemgebied nog wel het een en ander horen t-an de uni versiteit van Iowa in de V.S. Daar heeft men, volgens de Herald Tribune, de zaken energiek en wetenschappelijk aangepakt. Wat men er wil creëren is hét zwem laborato rium van Amerika. Acht coa ches speuren naar talent en worden bijgestaan door een arts, die via bloedtesten in de galen houdt hoe ver je in de training wel mag gaan en een psycholoog. Deze laatste vindt dat zwemmen voor 90 procent een zaak is van men taliteit, "en juist die mentale kant wordt door de meeste coaches over het hoofd ge zien". De zwemmers worden onder water gefilmd door ex perts op het gebied van de menselijke beweging. Men hoopt zo tot verdere perfectie te kunnen komen. Op zichzelf is dit alles niets nieuws. In Oost-DuiIsland be nadert men de sport al jaren op ongeveer dezelfde wijze. Het Westen zal ook steeds meer die richting worden uit gedreven. Sportkampioenen komen straks alleen nog tot stand na blauwdrukken, reageerbui zen en wetenschappelijke for mules. Spontaniteit zal wor den weggecalculeerd. De vraag is nu alleen nog wan neer de laatste lach in de top sport in het museum wordt bijgezet. Toch nog zege basketballers ISTANBOEL - Nederland is tenminste niet als totale ver liezer uit Istanboel vertrókken. De laatste wedstrijd, van geen enkel belang meer, ook niet voor de Engelsen, werd gewonnen met 96-82. De wedstrijd was halverwege al beslist: 53—32. Zowel Nederland, zeker zesde, als Engeland, in ieder geval derde, misten de gespannenheid en de noodzaak er wat van te maken. De Engelsen bakten er ook werkelijk niets van, zeker in de eerste helft. Nederland en vooral Akerboom en Hagens wilden nog één keer alles er uit slepen wat er in zat. De ploeg speelde met dezelfde overgave als de vo rige keren en maakte een gretig gebruik van de enorme zwakhe den bij de Engelsen. Voor rust gebeurde dat genadeloos, in de tweede helft (Cramer) iets slordi ger en minder geconcentreerd, waardoor een gedeelte van de enorme voorsprong moest wor den ingeleverd. De overwinning had natuurlijk maar een beperkte waarde. En geland, dat gewonnen had op de momenten dat het werkelijk moest en kon, tegen Turkije en Zweden, stond in een vrijheid blijheid stemming binnen de lij nen. Nederland echter wilde iets goed maken na de tegenvallers, juist tegen een team dat naar de mening van de meeste spelers ten onrechte de sprong Europese A-groep wel had ge maakt. Kort na het verlies van zondag avond tegen Turkije heerste er binnen de groep van vaste spe- DÜSSELDORF - Geen officiële sen. Dat het vuur nog brandde bleek al meteen. Met een aantal snelle uitvallen door Hagens en Cramer werd in de eerste minu ten een gat geslagen en de wil er wat moois van te maken bleef be staan toen duidelijk werd dat er naar believen kon worden ge wonnen. Wat na rust iets vermin derde was de concentratie. Het was allemaal wat te gemakkelijk gegaan. Boot zou zijn bankzitters ook hebben kunnen inzetten, zonder bezwaar. Hij gunde ech ter slechts Ronald Schilp een handvol minuten. Hij verlangde van de groep waar hij op ge bouwd had, dat die ook het werk zou afmaken. Voor Kragtwijk, die niet onder de druk speelde als tijdens de wedstrijd tegen Turkije, Hagens, Cramer. Faber en Akerboom, samen weer goed voor 167 van de speelminuten was dat geen probleem. De nog altijd doorwerkende nederlaag uit Izmir tegen de Zweden zat ook hen nog steeds behoorlijk dwars en ze lieten de Engelsen doorgaan onder het juk van hun revanche-gedachten. i—82 (53-32). Nederland: Cramer 16; Hagens 12; Faber 5; Kragtwijk 20; Van der Lagemaat 0; Aker boom 37; Van Heisteren 4; Schilt ZEIST (GPD) - De subsidie aan het betaald voetbal staat op het punt opgeschort te worden. Mocht de Federatie van Betaaldvoetbal Organisaties (FBO) besluiten het giste ren door het bestuur van de WCS (spelersvakbond) en door haar algemene ledenverga dering unaniem geaccepteerde tegenvoorstel inzake de vastgelopen cao onderhandelingen niet te accepteren, dan zal donderdag in de Tweede Kamer de motie van Joop Worrell (PvdA) ingediend worden. Deze motie, die opschorting van de CDA al eerder liet weten zijn ver subsidie aan het betaalde voetbal antwoordclijkheid deze keer niet voor het volgend seizoen inhoudt te zullen ontlopen en de motie te zolang er geen cao voor contract- zullen ondersteunen spelers is afgesloten, zal zeker de Het tegenvoorstel van dc WCS is meerderheid in de Kamer halen, een gevolg van de buitengewone daar Ben Hennekam van het algemene ledenvergadering van Kees Akerboom: goed 2. Scoringspercentage Neder land: 54. Engeland: Stimpson 14; Tathen 10; Hartley 2; McAuley 6; Dan Lloyd 16; David Lloyd 20; Hopkins 2; Richards 6; Berry 0; Burns 6. Scoringspercentage Engeland: 47. Griekenland is winnaar geworden van het toernooi om het Europe se basketbalkampioenschap in de B-groep. De Grieken versloe gen in de laatste wedstrijd West- Duitsland met 81 -79 na een rust stand van 38-47. De eindstand i Griekenl. West-Dld. 5 4 Engeland 5 2 Turkije 5 2 Zweden 5 1 Nederland 5 1 0 10 435-410 1 9 384-339 3 7 385-404 3 7 374-362 4 6 325-384 4 6 419-423 Ierse laat Boot, i stemming v nu het er toch niet meer op aan komt, de jongeren maar eens een kans geven. De coach wilde dat niet en de spelersgroep heeft het zondermeer gepoogd in zijn ver langen er het beste van te maken. Dat leidde tot een opmerkelijke concentratie, een felheid onder de borden die een geweldige re- bound-overwicht opleverde en een veel groter nauwkeurigheid met schieten dan bij de Engel- Tsjechen winnen landenbeker DUSSELDORP - Na de Davisbe- ker heeft Tsjechoslowakije ook een succesvolle greep gedaan naar de landenbeker. In de finale versloeg de Tsjechoslowaakse ploeg moeizaam Australië met 2—1. Tomas Smid en Ivan Lendl mochten na afloop de beker en de overwinningspremie van 130.000 dollar (325.000 gulden) in ontvangst nemen, maar zij heb ben er in de eindstrijd keihard voor moeten werken. Peter McNamara en Paul McNamee toonden in die finale namelijk aan, dat het Australische tennis terug is van weggeweest. De Australiërs hadden dat vorig jaar op Wimbledon al laten zien. Met name in het dubbelspel, waarin zij zegevierden, kon nie mand hen iets maken. Gisteren in Dusseldorp, het toernooi dat 60.000 belangstellenden trok zal ook volgend jaar hier worden ge-] houden, lieten McNamara en McNamee het 'evenwel juist in het beslissende dubbel afweten. Lendl en Smid hielden hun op ponenten steeds onder druk, waardoor zij het juiste ritme niet konden vinden. persconferentie. Niemand die het juiste tijdstip wist waarop de bei de ploegen zouden arriveren. Geen mens die kon vertellen wanneer de voetballers zouden trainen en een voorverkoop die voorlopig gestokt was bij een om zet van een paar duizend kaarte- Het lijkt absurd, maar het is de har de realiteit. Alle bovengemelde feiten hebben betrekking op een Europa-Cupfinale. De" aanloop naar dc eindstrijd in het toernooi voor bekerwinnaars tussen Dy namo Tiflis uit Georgië en het Oostduitse Carl Zeiss Jena hangt aan elkaar van onzekerheden. Het enige dat echt vaststaat, is dat de twee elftallen morgenavond om 20.15 uur in het Rheinstadion van Düsseldorf tegenover elkaar zullen staan en dat de Italiaanse arbiter Lattanzi dan het startsein zal geven. Voor het overige tasten de organisatoren twee dagen voor de beslissende partij nog al tijd in het duister. De kans dat voor hen de zon figuur lijk net zo gaat schijnen als letter- lijk het geval is in dc Hollands warme stad aan de Rijn. is boven dien uiterst gering op het vitale punt van de publieke belangstel ling. Het is dat de confrontatie tussen de twee Oostblokploegen in een aantal landen wordt uitge zonden, anders zou die zich echt in betrekkelijke anonimiteit af spelen. Inclusief duizend Oost duitse supporters, die Jena naar gehoopt wordt zal meebrengen en misschien een paar honderd Georgiërs. die naar Düsseldorf zullen trekken, komen vermoe delijk een in totaal maximaal slechts 10.000 belangstellenden op het treffen af. De Westduitsers vrezen dan ook dat dc UEFA-president dr. Artemio Franchi de beker zal moeten uit reiken in een bijna leeg stadion en dat de Bondsrepubliek als ge volg daarvan niet zo snel meer een finale toegewezen zal krijgen in de nabije toekomst. Toch is de geringe belangstelling zeer ver klaarbaar. In Düsseldorf zit de te leurstelling over de uitschakeling van dc plaatselijke club Fortuna (de Westduitsc bekerhouder) er nog diep in cn een topper als Dy- namo-Carl Zeiss spreekt wester lingen natuurlijk nauwelijks aan- Qua voetbal kan het niettemin best een interessante partij worden; als de botsing van twee uitersten afkomstig uit hetzelfde denksys teem. Carl Zeiss geldt als de typi sche Oostblok vertegenwoordi ger. die het voornamelijk van het collectief gedisciplineerde krachtvoetbal moet hebben. Dat is ook de ploeg met dc meeste er varing van de twee (de finale wordt het 71ste Europese duel voor de club) en het elftal dat een ware cupfightersmentaliteit bezi- t. lena. dat via AS Roma, cuphouder Valencia, Newport County en Benfica vaak vechtend Düssel dorf bereikte, heeft in twee 38- jarige spelers de grote steunpila ren. Doelman Grapenthin. de in ternational die tot het WK van '82 wil doorgaan, en linksbuiten Eberhard Vogel, voor wie de aan staande finale het afscheid van zijn actieve carrière zal beteke nen. Zij dragen het sterk verjong de team, dat verder toch al drie echte internationals telt (Kurbju- weit. Schnuphase en Bilau). Dynamo is in alle opzichten de te genhanger. Speels, tempera mentvol. artistiek bijna en sterk gericht op aanvallend voetbal met veel individualisten. De be- kendsten: libero Alexander Chivdze. de Russische voetballer van het jaar. en natuurlijk David Kipiani. Hij is Dynamo, de spel maker om wie alles draait bij het „Benfica van de Sowjet-Unic" (SOlll Feyenoord's VttUN Jl D k het team loofde). Draait Kipiani, dan draait het elftal, zoals Fcve noord ondervond in Tiflis Draait hij niet (zoals later in Kuip), dan blijven de razendsnelle vleugel spitsen Shengelia en Gutsaev verstoken van veel goede balie- Dynamo. via Kastoria. Waterford. Westham United en Feyenoord in de eindstrijd gekomen, is favo riet Al zal het uitgerekend voor het team van de rijkste club van de socialistische landen (het sta dion in Tiflis met 80 000 plaatsen is heel vaak uitverkocht) wel vreemd zijn voor lege tribunes te moeten spelen PAUL DE TOMBE Zeist plaatsvond, zogenaamd compromisvoorstel inzake de cao met algemene stemmen aanvaard. Het voorstel houdt voornamelijk in dat de cao voor het lopende seizoen wordt afgestemd op de cao van het sei» zoen 79- 80 Voorts zou er in de cao voor het nieuwe seizoen niet meer gesproken dienen te wor den over een werkweek in uren, maar in percentages Dit laatste was ook de aanleiding waarop dc besprekingen tussen dc WCS en FBO stuk liepen Om het minimumloon van de semi- prof te bepalen, was men voor het seizoen '79-'80 overeengekomen dat een full-prof 36 en een semi- prof 22 uur bij zijn club in dienst moest zun. Het minimumloon voor de scmi-prof werd dus vast gesteld op 36-22. De FBO was daarentegen na een enquête onder de clubs van me ning dat scmi-profs bij lange na geen 22 uur in dienst waren en zag dat aantal liever terugge bracht tot 20. met een uitwijkmo gelijkheid tot zelfs 18 uur De WCS wilde echter niet verder te ruggaan dan 20 uur voor de scmi- prof. Het compromisvoorstel, dat mede tot stand kwam door Jan Masman, voorzitter van dc stich ting Arbeidszaken die als inter mediair optrad, hield voorts in dat 15 spelers van de A-selectie tenminste 55.5 procent van het minimumloon dienen te ontvan gen. De overige spelers zouden tenminste 50 procent moeten ver- dienen De WCS op haar beurt kan zich wel met het percentage, doch niet met het aantal spelers verenigen, gisteravond werd een tegenvoor stel aan de FBO gelanceerd, dat hei aantal van 15 tpela van de A selectie aanvecht De spelers vakbond en haar leden zijn van mening, dat in de eredivisie 20 en in de ecrste-divisie 16 spelers dat percentage van het minimum loon moeten verdienen, Dc ver gadering stelde voorts het nieu we vertrekpunt van de FBO te waarderen en verklaarde zich ak koord met de verlenging van de cao voor het lopende seizoen. „Het hervatten van het overleg", aldus voorzitter Karei Jansen van de WCS. „houdt echter niet in or het volgend sci- Dc ondcrhandelin- zijn nog niet eens dat de c gen daarvo geopend". hl de FBO niet in willen gaan op dit tegenvoorstel van de WCS, dan zal Joop Worrell don derdag in ieder geval zijn motie in stemming brengen En dat zou dus betekenen, dat d. overheids subsidie aan het betaald voetbal voor volgend seizoen opgeschort zal worden Een maatregel die hard aan zal komen bij zowel de clubs als de spelers, daar de be grotingen voor het volgende sei zoen reeds zijn ingediend bij het Budget Bewakings Instituut (BB1).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9