HTM-personeel staakt verder <»'fïPad Wiegel pakt D'66 aan Gemeenten hebben milieu-deskundigen nodig Gezondheidszorg Pais wil acht komt geld tekort studentenstops Ambassade in Peking nn kantoor Haagse raad zoekt oplossing Politie Amsterdam met arrestanten in de maag "Aanhouden van te grote broek" DINSDAG 12 MEI 198i Arnhems congres: ARNHEM (GPD) - Nederland moet overdekt worden met een netwerk van medisch-milieuhy- giënische deskundigen. De des kundigen kunnen in voorkomen de gevallen lokaal verantwoord milieu-onderzoek verrichten, ri sico's schatten en verantwoorde voorlichting geven. Op die ma nier ontstaat de gewenste ver trouwensbasis tussen lokaal be stuur en bevolking. Voor het vereiste aantal (30 tot 40) dient een specifieke opleiding in het leven geroepen te worden. Daar moet snel geld voor op tafel komen. Die suggestie deed prof. dr. R. L. Zielhuis, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam, vanmorgen in Arnhem op het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Op dat congres staat vandaag en morgen de pro blematiek rond het gemeentelijk milieubeleid centraal. Bij een onderzoek naar de relatie tussen milieu en gezondheid mag men, volgens Zielhuis, nooit uitgaan van de niet bestaande ge middelde bevolking, maar van de groepen die relatief het sterkst risico lopen. Het gemeen telijk beleid moet altijd afgesteld zijn op die risicogroepen. Daar toe dient men in de eerste plaats te rekenen: jonge kinderen, zwangere vrouwen en bejaarden. In ons land wordt ten aanzien van de gezondheidsrisico's de chemi sche milieubelasting overge waardeerd ten opzichte van de belasting door lawaai, door vlieg tuigen, verkeer en burengerucht. Sprekend over chemische verontreiniging duikt telkens weer het woord kanker op. By de toeneming van kankergevallen in Nederland spelen vooral rook- en voedingsgewoonten een rol. Men moet, aldus prof. Zielhuis, niet te veel naar de chemie toe schuiven. Zo gauw een bron van milieu verontreiniging is ontdekt, hoort men de roep om bevolkingson derzoek. Begrijpelijk, maar Ziel huis vraagt zich af of het verzoek wel steeds gerechtvaardigd is. Of de bezwaren ertegen niet te ge makkelijk onderschat worden. Er bestaan legio chemische stoffen die tot verschijnselen van vergif tiging kunnen leiden. De mens kan echter maar met een betrek kelijk beperkt aantal verschijn selen reageren op die stoffen, als mede op andere belastingen van uit de natuur of vanuit het indivi dueel of collectief leefpatroon. Met andere woorden: bevolkings onderzoek is vaak zinloos als het zich niet ook uitstrekt tot niet- blootgestelden. Zo'n onderzoek wekt naar het inzicht van prof. Zielhuis valse geruststelling of juist onnodige verontrusting. Bij aanleg Schiphollijn NS bespaart 32 miljoen DEN HAAG (ANP) - De spoorwegen hebben een meevaller ge had van 32 miljoen gulden in de kosten van de aanleg van de Schiphollijn. Volgens een recente opgave van de NS aan minis ter Tuijnman (verkeer en waterstaat) zal deze nieuwe lijn. die op 1 juni in gebruik wordt genomen, dan een bedrag hebben ge vergd van 800 miljoen gulden, 32 mihoen minder dan de laatste begroting Dit heelt de bewindsman laten weten op vragen vanuit de Tweede Kamer over het onderdeel spoorwegen van zijn begroting. Tuijnman wijst er echter nadrukkelijk op dat de geringere kos- ten voor een belangrijk deel teniet worden gedaan door aanzien lijke kostenstijgingen bij de aanleg van twee andere nieuwe ly- nen; de Nieuwcgeinlyn en de Flevolyn. In 1981 steekt NS twee mihoen in het project Leiden-Den Haag Mariahoeve en het jaar daarna tien mihoen in verbetering van de situatie bij de IJsselbrug bij Westervoort. De overschotten die in deze jaren ontstaan zijn nodig om de investenngspiek op te van gen in de jaren 1985-1988, wanneer de spoorwegen jaarlijks tus- 70 en 90 miljoen nodig denken te hebben voor acht projec ten. DEN HAAG (ANP) - De staking bij de Haagse Tramweg Matschappij (HTM) gaat voor onbepaalde tijd door. Dat is gistermiddag met grote meerderheid in het Haagse Congresgebouw besloten tij dens een massale bijeenkomst van het HTM-personeel. De bijeenkomst was georgani seerd door de vervoersbonden van FNV en CNV. Indien zich deze week nieuwe ontwik kelingen voordoen zal vrijdag opnieuw het HTM-personeel bijeen worden geroepen. De gemeenteraad van Den Haag heeft B en W gisteravond in de raadsvergadering verzocht de noodzakelijke stappen te onder nemen om minister Tuijnman van verkeer en waterstaat op korte termijn te overtuigen van de noodzaak van het toekennen van de ongemakkentoeslag voor het rijdend personeel van de HTM. Op basis hiervan zal binnen een termijn van twee maanden op nieuw deze kwestie ter discussie worden gesteld. De raad van be heer kreeg gisteravond van de raad toestemming bij wijze van voorschot gedurende twee maanden een uitkering van 68 gulden aan het HTM-personeel toe te kennen. De raad van beheer van de HTM heeft inmiddels B en W van Den Haag verzocht na te gaan of er juridische mogelijkheden aan wezig zijn om de beslissing van minister Tuijnman - alleen in schaling van het rijdend perso- neel van de HTM naar loonschaal zes - en tegelijkertijd afschaffing AMSTERDAM (GPD) - De bezui nigingen bij de Rijkspolitie en het tegengaan van overwerk, hebben een forse aanslag ge pleegd op het arrestantenvervoer van de Amsterdamse gemeente politie. Arrestanten die normaal door de parketgroep van de Rijkspolitie worden vervoerd, worden sinds enige maanden door transpor teurs van de gemeentepolitie be geleid. Overwerken is sinds de cember vorig jaar voor de parket- groep uit den boze, waardoor de hoofdstad met zijn arrestanten dreigt te blijven zitten. Na overleg tussen politiebonden, de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie en het mi nisterie van justitie is inmiddels besloten tot herstructurering van de parketgroep. Volgens Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Politiebond zal het echter nog wel even duren voor deze herstucturering zijn beslag krijgt. Naast de hoofdstad heb ben, volgens Van der Linden, ook de andere grote steden als gevolg van de bezuinigingen bij de Rijkspolitie problemen met het arrestantenvervoer. van de zes procent ongemakken- toeslag - te betwisten. Het colle ge heeft toegezegd zich na dit ju ridische advies nader te zullen beraden. B en W van Den Hag bepleitten voorts het inschakelen van een onpartijdige derde, die het colle ge zal kunnen adviseren over het standpunt van de overheid inza ke de toekenning van de onge makkentoeslag. Het raadsvoorstel inzake de HTM- kwestie werd met ruime meer derheid aangenomen. Alleen de fracties van PvdA en PPR stem den tegen. Een amendement van het PvdA-fractielid Van der Vel den, het maandelijkse voorschot van 68 net zolang uit te betalen totdat overeenstemming met mi nister Tuijnman van verkeer was bereikt, werd verworpen. Door de staking van het openbaar vervoer heeft de detailhandel in de Haagse binnenstad een scha de van tegen de tien miljoen gul den opgelopen. Dit zegt de secre taris van de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf in Amster dam, mr. G. van Woerkom. De raad betreurt het dat het HTM- personeel gisteren heeft besloten de staking voor onbepaalde duur voort te zetten. "Als dienstverle nend bedrijf moet de HTM bij ac ties letten op de consequenties voor het publiek, dat op geen en kele manier betrokken is bij het conflict. Behalve dat het van dat openbaar vervoer afhankelijk is", aldus Van Woerkom. Staatssecretaris Veder-Smit volksgezondheidheeft gisteren in het Haagse SER-gebouw J P.M. Hendriks met een handdruk als voorzitter van de centrale raad ooor de volksgezondheid geïnstalleerd. DEN HAAG (ANP) Minister Pais DEN HAAG (GPD) - De financie ring is nog het grootste probleem bij de nieuwe opzet van de ge zondheidszorg. Dit zei J. P. M. Hendriks gisteren bij zyn instal latie als voorzitter van de Centra le Raad voor de Volksgezond heid. Hij doelde hierbij op de noodzakelijkheid van een rege ling voor de volksverzekering ziektekosten. Het handhaven van de kwaliteit in de gezondheidszorg ondanks de financiële krapte, is volgens de nieuwe CRV-voorzitter een van de grootste vraagstukken waar voor de volksgezondheid zich ge steld ziet. De tyd kan niet ver meer zijn dat wy voor keuzen zullen worden gesteld, dus prio riteiten moeten bepalen, aldus Hendriks. Dat is niet alleen een politiek onderwerp. (Van onze verslaggevers) LEIDEN - VVD-lijsttrekker Wiegel heeft gisteravond tij dens een luidruchtige verkie zingsbijeenkomst in de Ho- baho-hallen in Lisse D'66 flink op de korrel genomen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve 2 Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parys Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. 26 1 half bew. 25 1 zwaar bew. 26 1 geheel bew. 27 1 half bew. 26 onbew. 23 1 zwaar bew. 24 onbew. 25 1 zwaar bew. 23 licht bew. 23 zwaar bew. 18 onbew. 19 1 onbew. 25 1 geheel bew. 18 licht bew. 21 1 zwaar bew. 23 :waar bew. 14 onbew. 21 half bew. 20 regen 16 onbew. 23 1 zwaar bew. 17 1 geheel bew. 22 1 onbew. - half bew. - zwaar bew. 23 onbew. 19 i half bew. 23 r bew. 20 13 06 zwaar bew. 21 onbew. - onbew. 22 zwaar bew. 25 Hij beschuldigde de lijsttrek ker van de democraten. Ter louw, van paniekvoetbal en daagde hem uit diens kriti sche uitlatingen aan het adres van de PvdA, die een "catastrofaal beleid" zou voe ren, waar te maken. "Zeggen dat je bondgenoot en beste politieke vriend nood lottig beleid voert, dat kan ei genlijk niet", aldus Wiegel. "Tenzij D'66 uit de woorden van haar lijsttrekker de poli tieke consequenties trekt". Hij daagde de democraten uit te streven naar een regering met een andere kleur. Doen zij dat niet, dan is volgens Wiegel de kritiek op de PvdA niet anders uit te leggen dan een doorzichtige poging de schijn van de onafhankelijk heid op te houden. "Dan is het niet anders dan het aan houden van een te grote broek", zei hij. De toespraak van de WD-lyst- trekker was er duidelijk op gericht D'66 los te weken van de linkse partijen, want Wie gel prees ook de verrichtin gen van de democraten. Hij wees bijvoorbeeld op de steun die het kabinet-Van Agt van D'66 heeft gekregen voor de loonmaatregel. Veel verder dan het berijden van oude stokpaardjes ging Wiegel niet. Zo kreeg hij van de ruim 1200 aanwezigen donderend applaus toen hij zei dat misbruik van de socia le voorzieningen - "en overi gens ook van de belasting wetgeving" - streng moet worden aangepakt. Ook stel de hij vast dat de lonen in Ne derland nog te hoog zijn en zei hy het gerechtvaardigd te vinden dat de minimum jeugdlonen minder omhoog gaan dan de overige lonen. Verhoging van de laagste jeugdlonen, zei hy, is funest voor de jeugd zelf. Ook kritiek PvdA Behalve van de WD kreeg D'66 gisteren ook van de PvdA geduchte kritiek te in casseren. Den Uyl herhaalde in Hoogcveen zijn verwijt dat D'66 het CDA in de fauteuil van de macht zet. De uit spraak van Terlouw dat een progressief (lees: links) kabi net op verzet van de werkge vers zal stuiten, noemde Den Uyl onzin. Hij concludeerde dat Terlouw "knap zenuw achtig" begint te worden. Den Uyl zei dat het er sterk op lykt dat D'66 in feite hele maal geen ander beleid wil dan het beleid van CDA en WD in de afgelopen jaren. "Zeker, de mogelijkheid voor een progressieve meerder heid is beperkt. Wie die kans open wil houden, moet het niet van een stem op D'66 hebben". Verweer D'66 Van de kant van D'66 namen lijsttrekker Terlouw en het kamerlid Engwirda gisteren de handschoen op. Terlouw zei dat het sociaal-econo misch beleid van het huidige kabinet op alle punten had gefaald. "Daarom zal D'66 de combinatie CDA-WD niet opnieuw in het zadel hel pen". De lijsttrekker van D'66 her haalde zijn uitspraak dat een links kabinet met steun van CPN, PSP en PPR nooit het vertrouwen van het bedrijfs leven zou kunnen krijgen. Vandaar dat de PvdA op de verkeerde weg is met het Engwirda sprak gisteren van de "wanhoopscampagne" waarmee de WD de laatste weken probeert de andere partijen aan te pakken. Enige logica valt uit de verschillen de uitspraken echter niet op te maken, meende het kamer lid. Hy vond het bovendien opvallend dat de WD aan de ene kant D'66 een construc tieve partij noemt, maar aan de andere kant een stem op D'66 blijft omschrijven als 1 teun voor de PvdA. Geertsema De Gelderse commissaris der koningin en WD-voorman mr. W.J. Geertsema zei gis teravond op een verkiezings bijeenkomst in Hilversum niet te verwachten dat CDA en WD hun huidige coalitie straks te kunnen voortzetten "Het is zonneklaar", zei hy. "dat de compromissen die we als WD hebben moeten slui ten een forse teleurstelling betekenden voor veel aan hangers". Mitterrand CDA lijsttrekker Van Agt zei gisteravond in Groningen dat de pas gekozen socialistische president van Frankrijk, Mit terrand, "een heel wat realis tischer defensiegebeleid voorstaat dan de PvdA by ons". Van Agt: "Niet voor niets had Moskou liever Gis- card. De Nederlandse socia listen kunnen daar wat van leren". Hy zei dat de PvdA op defensiegebied internatio naal de trein gemist hecfl. Hendriks gaf als staatssecretaris van volksgezondheid in 1974 met zijn Structuurnota Gezondheids zorg de aanzet tot de aan de gang zijnde hervormingen. Hij consta teert nu dat de opeenvolgende kabinetten de gevolgen van die nota hebben doordacht en dat de daarin geschetste opzet in orde nende wetgeving wordt vastge legd. Veel minder buitenlanders DEN HAAG (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar heb ben 4900 buitenlanders zich in ons land gevestigd. Dat is aan zienlijk minder dan in de eerste drie maanden van het vorig jaar, toen 12.200 buitenlanders hier kwamen wonen. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die gisteren door het ministerie van economi sche zaken bekend zyn gemaakt. De daling wordt onder meer ver oorzaakt door het teruggelopen aantal Surinamers dat naar ons land kwam: 700 tegenover 4800 vorig jaar. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais onderwijs en wetenschap pen wil studentenstops vaststel len voor acht studierichtingen. Voor drie ervan, geneeskunde, diergeneeskunde en lichamelij ke opvoeding, wil hy achtereen volgens 55, 5 en 10 eerstejaars minder toelaten dan de Acade mische Raad heeft geadviseerd Hy gaat wel mee met het advies om meer eerstejaars tot de rech tenstudie toe te laten, dan de ca paciteit aangeeft volgens de fi nanciële afspraken met de uni versiteiten en hogescholen. Voor sociale gezondheidskunde, tand heelkunde. taal- en literatuurwe tenschappen en industriële vormgeving volgt de bewinds man de raad. Volgens Pais wykt de Academi sche Raad voor enkele studie richtingen af van de capaciteit die uit de financiële en meerjare nafspraken is af te leiden. Hy wil in principe niet afwijken van de resultaten van het overleg met de instellingen. De minister stelt de volgende ma xima vast: geneeskunde 1955, so ciale gezondheidskunde 150, tandheelkunde 465, diergenees kunde 175, lichamelijke opvoe ding 120, taal- en literatuurwe tenschappen 75, industriële vormgeving 144 en rechtsge leerdheid 4825. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft besloten haar ambassade in de Chinese hoofdstad Peking terug te bren gen tot het laagste diplomatieke niveau. Sinds gisteren is de offi ciële naam van de Nederlandse missie „kantoor van de zaakge lastigde van het Koninkryk der Nederlanden". Dit is gisteren meegedeeld door de woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken. Hiermee voldoet Nederland aan een verzoek van de Chinese rege ring. die een week geleden een zijdig een soortgelyke stap nam. uit irritatie over wat Peking noemde „het rekken van de on derhandelingen" over het verla gen van de diplomatieke betrek kingen. Gistermiddag heeft de Nederland se regering aan de Chinese tijde lijke zaakgelastigde, de heer Kao Chieh. haar verwondering over gebracht na het eenzydig beëin digen van de gesprekken over een gemeenschappelyk commu niqué. Het enige punt dat nog niet tot een oplossing was ge bracht. aldus de woordvoerder van het ministerie, was de naam geving van de diplomatieke ver tegenwoordiging over en weer De verslechtering van de diploma tieke betrekkingen tussen Ne derland en de Volksrepubliek China volgde op de weigering van de Nederlandse regering om terug te komen op haar toezeg ging het RSV-concern een ex portvergunning te verlenen voor de levering van twee duikboten aan Taiwan. Peking beschouwt Taiwan als een provincie van China, een zienswijze die overi gens door Nederland en de inter nationale gemeenschap wordt onderschreven. GIF - Op de eerste dag van de ontgraving onder twee woonhui zen in Krimpen ad Lek (kosten 600 000 gulden) zyn gisteren vyf- tien vaten gevonden. Een gedeel te daarvan is gevuld met verfpas ta. Deze pasta, mogelijk afkom stig uit een spuitenj. is vrywel zeker verantwoordelijk voor de verontreiniging met tolueen en xyleen, aldus een woordvoerder by de ontgraving. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7