Omwenteling in bouwfraude Moet je lesboeken uit je hoofd leren? Bejaarde bruidsparen in stadhuis Biologie en economie Vervolging wegens meineed dreigt voorgetuigen DINSDAG 12 MEI 1981 LEIDEN - Toen burgemeester Goekoop kort na zijn installa tie liet weten geen huisbezoe ken aan diamanten echtpa ren meer te willen afleggen, beloofde hij wel de echtparen op het stadhuis uit te nodigen voor een feest. Gisteren was het zover. Bruidsparen die in de tweede helft van vorig jaar 60 of 65 jaar waren ge trouwd, waren gisteren geïn viteerd om de middag feeste lijk met de burgemeester door te brengen in de burgerzaal van het stadhuis. Veel van de volhouders van gis termiddag waren rasechte Leidenaren die meer dan zes tig jaar geleden in datzelfde stadhuis waren getrouwd. Wel in de oude versie van dat stadhuis dan, want zoals elke Leidenaar weet brandde het Leidse stadhuis in 1929 vrij wel geheel af, om pas in 1940 in een ietwat gewijzigde ver sie weer geopend te kunnen worden. En de echtparen van gistermiddag waren voor 1929 al lang en breed in de echt verbonden. De meesten in 1916 en 1921, de tijd dat burgemeester De Gijzelaar nog de enige echte Leie- Na het openingswoord van bur gemeester Goekoop - zijn vrouw was verhinderd - werden de bejaarde echtpa ren gistermiddag eerst op een oud filmpje ov?r de stadhuis brand vergast. Voor velen een gebeurtenis die zij zich als de dag van gisteren konden her inneren. Sommigen hadden vroeger zelf tussen de menigte toeschouwers op de Nieuwe Herman Emmink ondervraagd Leidse bejaarden: "Hoe heeft U uw man leren kennen?" Rijn staan kijken hoe het Leidse stadhuis in vlammen opging. Een optreden van Herman Em mink en zijn Leidse begelei der Henny Langeveld ging er bij de bruidsparen even goed in als de thee met gebak die eraan vooraf ging. En dan ging het in hoofdzaak niet om de "Tulpen uit Amsterdam" die hij de burgerzaal ingclm- de, maar eerder nog om de praatjes tussendoor. Want welke zestig jaar getrouwde man wil niet nog eens vertel len hoe hij zijn vrouw jaren geleden ontmoette? En als je nu toch zo dicht bij de burge- mester bent, dan kun je hem ook gelijk wel even vragen wanneer je nu eindelijk in aanmerking komt voor een huisje op de begane grond. De heer De Munnik wilde boven dien zelf nog wel even een voordracht houden over het leven en hoe de mensen daar niet altijd het beste van ma ken. "We welen tegenwoordig overal wel iets vanaf, maar in vrede leven kunnen we nog steeds niet". Niet alle gasten waren gister middag éamen met hun wetti ge man of vrouw gekomen. Zo voelde ook mevrouw Teske er meer voor een deuntje met Herman Emmink mee te zin gen, dan door hem uitgehoord te worden over haar echtge noot. "Hij wil toch zelf thuis blijven zitten?" Zonder enige plankenvrees ging ze vervol gens voor de microfoon staan om samen met Emmink "Beel den uit je kinderjaren" ten gehore te brengen. Een bezichtiging van de tweede etage van het stadhuis en een afscheidsborrel besloten de feestelijke middag voor de diamanten echtparen. Een middag die voor velen het huisbezoek dat vorige burge meesters brachten, overtrof. Hoewel, bij het zien van foto's van vorige colleges kon een mevrouw het toch niet nala- teA te zeggen: "Oh, dat is bur gemeester Vis, die kwam al tijd bij de bruidsparen op be zoek". Van 1 mei tot 14 mei zijn er weer de schriftelijke ein dexamens. Elke dag volgt onze verslaggever Saskia Stoelinga op verschillen de scholen in Leiden de examens. Zowel docen ten als kandidaten krij gen de gelegenheid iets te vertellen over de moei lijkheidsgraad van het eindexamenwerk. Vandaag deel 9 van de se rie: "Examenkoorts". LEIDEN - Moet je de inhoud van je leerboeken nu wel in je hoofd stampenof niet? Deze vraag houdt de gemoederen van de ein dexamenleerlingen bezig. De twee vakken, biologie en econo mie, die gisteren op het program ma stonden vormden daarbij on derwerp van gesprek. Trudy Knijnenburg, een havoleer ling op de Boerhaave dag/avond scholengemeenschap is van me ning dat de economie-opgaven meer leken op een Nederlandse tekstverklaring. "Je kon veel za ken uit de inleidende verhaaltjes halen". Toch kan ze niet zeggen of ze het werk nu het predikaat makkelijk of moeilijk wil meege ven. "Als je antwoorden moet be redeneren zijn er een aantal mo- DEN HAAG/LEIDEN - 'Kroongetuige' Wally van den B. zorgde gisteren op de eerste zittingsdag van de Lemy-affaire in hoger beroep voor een verras sende omwenteling. De 34-jarige taxichauffeur uit Rozenburg, door de Haagse rechtbank in de cember vorig jaar tot an derhalf jaar gevangenis straf veroordeeld vanwe ge zijn aandeel in de Le my-affaire, ging compleet om. Van den B. had indertijd voor de rechtbank toegegeven dat hij een papieren directeur was van lege bv's. Zijn advocaat, mr. Huis man, schilderde de Rozenburger af als een half-debiele figuur op het kwade pad gebracht door de Rotterdamse playboy Wolfgang S. ('Wolf). Door te bekennen wat officier van justitie mr. Den Os hem ten laste had gelegd kwam Van den B. er met een eis van dertig maanden en een uiteinde lijke veroordeling van 'slechts' achttien maanden nog genadig vanaf. Zijn advocaat wilde dan ook, in tegenstelling tot de raads lieden van Van L. en R. (die tot vijf en vier jaar werden veroor deeld), niet tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in be roep gaan. "Omdat er voor mijn cliënt toch niet meer is uit te sle pen", aldus mr. Huisman onmid dellijk na de veroordeling in jie- cember. Gisteren, tijdens de eerste van mi nimaal drie zittingsdagen die het Gerechtshof aan de fraude zaak wijdt, kwam Wally weder om ten tonele. Ditmaal omdat hij door het openbaar ministe rie als getuige was opgeroepen in de zaak tegen Van L. en R.. Tot stomme verbazing van de advocaat-generaal mr. Bos ging het roer bij Van den B. falikant Wally verklaarde tegenover de pre sident van het Hof mr. Roggen dat de onderaannemersbedrij ven waarvan hij directeur was wel degelijk straatmakers in dienst hadden. Volgens Van den B. was er dus geen sprake van lege bv's waar het personeel van de Lemy werd ondergebracht zo dat dit aannemersbedrijf een voudig het Sociaal Fonds Bouw nijverheid (SFB) en de belastin gen kon oplichten. Van den B. zei gisteren dat zowel hij als 'Wolf regelmatig straatmakers hadden aangenomen voor de 'le ge bv's'. Een geheel nieuwe ver klaring dus van de wegens een drievoudige enkelbreuk in de ziektewet 'lopende' taxichauf feur die loodrecht op zijn eerder afgelegde verklaringen stond. De advocaat generaal mr. Bos dreigde Van den B. wegens mei need (liegen onder ede) te zullen vervolgen. "Ik ben me er terde ge van bewust wat er kan ge beuren als ik meineed pleeg maar dat doe ik niet. Wat ik nu zeg is de waarheid", aldus de Rozenburger. Gedaantewisseling De verklaring van Wally voor zijn plotselinge gedaantewisseling van papieren tot echte directeur: "Ik heb altijd onder druk gestaan van de Fiod, de politie, het SFB en de rechter-commissaris. Ze zeiden steeds tegen me dat wan neer ik zo door zou gaan vijf jaar kon krijgen en anders maar een jaar of twee. Dus deed ik op het laatst alles wat ze vroegen. Wan neer de rechter-commissaris vroeg: "Er werd zeker met die re keningen gerommeld?", dan zei ik: "Dat zal wel". Bovendien voelde ik me in die tijd niet zo lekker dus eigenlijk kon het me allemaal niets schelen. Als ik maar een zo laag mogelijke straf kreeg. Maar na die veroordeling kon ik eigenlijk niet meer met mezelf in het reine komen. Te genwoordig heb ik er gewoon nachtmerries van. Ik wil niet dat mensen de dupe worden van din gen die iemand anders heeft ge daan". Met die 'iemand anders' bedoelde de 'kroongetuige' zijn toenmali ge vriend en baas ("Ik deed alles wat hij zei") 'Wolf. De man die volgens Van L. en R. de 'grote man' is om wie het hele fraude- spel draait. S. is tot nu toe op de achtergrond gebleven omdat hij over medische indicaties be schikte. Voor een van de komen de zittingsdagen schijnt de Rot terdammer evenwel 'met bevel tot medebrenging' als getuige te zijn gedagvaard. Met zijn compleet veranderde 'kijk op de Lemy-affaire' wist Wally van den B. het Hof gisteren nu niet direct te overtuigen van de onschuld van Van L. en R.. Mr. Roggen merkte dan ook op: "U heeft ondertussen heel wat ver schillende verklaringen afge legd. "Of u nu facturen onderte kent of verbalen, maakt geloof ik weinig uit. U tekent net zo mak kelijk". Maar niet alleen Van den B. bleek zijn visie te hebben gewijzigd. Ook een van de andere bv-direc- teuren, de 33-jarige K., 'ging om'. De man verklaarde dat hij voor een van de rekeningen die als be wijsmateriaal waren gebruikt voor de veroordeling van Van L. i R. wel degelijk geld te hebben ontvangen. Met andere woorden: de desbetreffende rekening was volgens de bv-directeur alles be halve vals. "Ik heb voor die fac tuur geld ontvangen. Het totaal bedrag minus de nettolonen van de werknemers". Volgens K. heeft hij indertijd te genover de rechtbank een belas tende verklaring voor de Lemy afgelegd omdat er op hem was ingepraat. "De advocaat van Wally, die ook de advocaat was van 'Wolf, zei steeds tegen mij dat als ik zus en zo zou vertellen het allemaal wel mee zou val len. Ik heb me gek laten praten dus heb ik maar gedaan zoals zij 't wilden". Door het afleggen i tegenstrijdi ge verklaringen voor de recht bank en het Hof hebben zowel Van den B. als K. dus meineed gepleegd. Aan het openbaar mi nisterie dus de taak om aan te to nen dat de laatst afgelegde ver klaring van de beide getuigen 'meinedig' is. De verdediging zal tijdens de komende zittingsda gen (aanstaande donderdag en volgende week dinsdag) uiter aard alles in het werk stellen om het tegenovergestelde te bewerk stelligen. Om, daar op voortbor durend, het Hof er van te overtui gen dat de Lemy de dupe is ger- worden van enkele malafide on deraannemers die onder aanvoe ring van Wolfgang S. de schuld op de schouders van het Leidse duo Van L. en R. hebben willen schuiven. JAAP VISSER gelijkheden. Je hebt geen zeker gevoel van dit is de juiste uit komst". De vier opgaven waren overigens wel actueel. Eén over de spoor wegen als monopoliebedrijf en over de subsidiëring van het openbaar vervoer. Niet al te moeilijk vond Trienette de Rui ter. "Vraag twee over de beta lingsbalans is in feite puur leer werk. maar als je de economi sche berichtgeving in de krant goed volgt dan kun je die vragen over de valutamarkt en De Ne- derlandsche bank volgens mij zo maken". De derde vraag zou je een stan- daardopgaaf kunnen noemen, waarbij het nationaal inkomen uit de besteding moest worden verklaard. Daarbij kwam het Keynesiaans model van de eco nomie om de hoek kijken. Ten slotte hielden de havo-kandida ten zich bezig met de gevolgen van het loslaten van de mini mumprijs voor melk. De eerste vraag luidde als volgt: "Zijn mi- nimuprijzen in eerste instantie bedoeld ter bescherming van de consument of van de producent? Verklaar het antwoord". Ook de vwo-kandidaten vonden hun werk niet al te moeilijk. "Ik heb het rekenmachientje niet no dig gehad", vertelt Munel En gels, die haar studie in de avond uren volgt. "Veel inzichtsvragen over actuele onderwerpen". Si Ganga en Kees Ververs zijn blü met de inzichtsvragen. Opgave vier waar wel rekenwerk bij aan te pas kwam vonden ze dan ook het moeilijkst. Biologie Voor de mavo, havo en vwo kandi daten die biologie in hun pakket hebben gekozen vormt dit vak jaarlijk een lastig onderdeel. Niet zozeer vanwege de moeilijk heidsgraad van de opgaven, maar meer door de enorme hoe veelheid stof die de leerlingen moeten bestuderen. Bart de Vreede. leraar aan de Boer haave, vond het mavo-werk saai, maar heel goed te maken. "Er za ten geen verrassingen in. Als je een aantal toetsen heb gemaakt, weet je wat er komt Waar de ma vo-leerlingen moeite mee heb ben is het zorgvuldig lezen. Daar zullen er wel enkelen over ge struikeld zijn. Er zaten namelijk een paar ingewikkeld geformu leerde vragen bij". Havo-leerlingen Leo Helms en An- nelies Schijf vonden het werk niet onoverkomenlijk. "Veel in zichtsvragen. Als je het absoluut niet wist kwam je met helder denken toch een heel eind". Over het voor velen gevreesde onder werp genetica of erfelijkheids leer waren vijf vragen, "gok- werk", noemden de meeste kan didaten dat. De Vreede attendeert ze even op het traditionele geniepigheidje bij vraag 40. ook een vraag over erfelijkheidsleer. In de opgave stonden een aantal gegevens met een daaraan verbonden conclu sie. De leerlingen moesten hier kiezen voor het antwoord waarin stond dat "er te weinig gegevens waren om een van deze conclu sies te trekken". Docente biologie, mevrouw L.A.de Rooy vind het minder juist dat er vragen in het werk sluipen die je zonder biologickennis toch kunt beantwoorden. "Inzichtsvragen vind ik prima maar je moet ze wel toepassen op het vak zelf. Ik besef wel dat dit verschrikkelijk moeilijk is". Het vwo-werk vol deed aan haar verwachtingen. Haar leerlingen vonden het erg moeilijk. "Met name de dubbele vragen", zegt Cathy van Dries ten. "Als je het ene antwoord wist en het andere niet kon je nog verschrikkelijk de mist in gaan omdat van de vier meerkeu- zeantwoorden twee altijd heel veel op elkaar lijken". Eigenlijk zouden ze die tweede vraag ook met een aantal punten moeten honoreren, meent Lida Meyer "Je zat toch in de goede rich ting?" ADVERTENTIE Restaurant voor fijnproevers! MENU iedere maandag t/m donderdag Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 - 122176 IEDERE DAG GEOPEND V A. 18.00 UUR ZONDAG V A. 17 00 uur Krachtige runderbouillon met grove groenten FILET DE BOEUF AU POIVRE VERT Stukjes gegrilde ossehaas met daarover een peper-roomsaus. PARFAIT AU CHOCOLAT zelfgemaakte luchtige ijscompositie van f 33.50 vo< f24,50 Guusjebrug Met groot gemak gleden de tien meter lange heipalen gisteren in de Oude Rijn. Palen voor de omstreden "Guusje"-brug (officiële benaming, de "Dul- lebrug"), ter hoogte van drukkerij Brill. Guusje moet 5 juni klaar zijn. Evenals de Waagbrug en "Basje" (oftewel de "Sint Se- bastiaansbrug") over de Nieuwe Rijn moet Guusje de verbinding Haarlemmer straat-Breestraat beter "door- schrijdbaar maken". Alle drie de bruggetjes zijn op proef. Als tellingen geduren de twee jaar uitwijzen dat de bruggetjes niet minder schoenslijtage opleveren, dan... Maar wie gelooft er ei genlijk dat de bruggetjes nog weg te branden zijn als ze er eenmaal liggen? Stads- en brugwachter George Gussen- hoven, een van de bezwaar makers, in elk geval niet. Werknemers van het aanne mersbedrijf Dijkers en Pijl hopen Guusje 5 juni klaar te hebben. Een sober bruggetje, met houten leuningen in plaats van popleuningen. De gemeenteraad trok 90.000 gulden voor Guusje uit, maar de aannemer denkt het werk voor zo n 40.000 gulden min der te kunnen klaren. hebben we te maken met een explosie van vernielzucht. Regelmatig was er ook al ge knoeid met de machine van Joosse. maar nog niet zo erg als deze keer De man heeft er een ontzettende tik van ge had. Als je op zo'n manier be zig moet zijn met recreatieve voorzieningen Geen geziek Bent u ook opgeroepen "voor de stemming ter verkeizing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal". Misschien gaat 't slechts om de kiezers' baard, maar wat moeten we met verkeizingen. De afdeling verkiezingen'' van de gemeente heeft de druk fout op de oproepingskaart ex art 16 der Kieswet ont dekt Maar tilt er niet zwaar aan. Geen geziek, iedereen 'n riek. "We konden moeilijk de 80.000 verspreide oproep kaarten opnieuw laten druk ken", zie ons een woordvier- der van de afdeling "verkei zingen". Jubelverhaal De Adviesraad voor de Binnen stad is niet meer. Leve de Ad viesraad. Zo ongeveer lijkt de WD erover te denken. Ten minste, als we het plaatselijk WD-blaadje lezen. Daarin staat een jubelverhaal over de Adviesraad. In dat artikel wordt eraan herinnerd dat de WD in '71 instemde met het instellen van de raad. "Deze Adviesraad, die nu nog be staat en veel en goed werk verricht, is het oudste en meest oorspronkelijke in- Over ruim drie weken Ugt spraakorgaan van het ge meentebestuur". aldus het Leidsch Liberaal Bulletin. "Veel plannen van het gemeen tebestuur zijn door de zakelij ke opstelling van de Advies raad in goede zin bijgesteld of beïnvloed. Ook de VVD- gemeentcraadsfractie heeft menigmaal uit de gegevens van de Adviesraad kunnen putten. Onlangs heeft nog een heel plezierig contact plaatsgevonden tussen het afdelingsbestuur van de WD en het dagelijks bestuur van de Adviesraad". Het blad laat daarop een op roep voor nieuwe Advies- raadsleden volgen onder het motto "Als Leiden U werkelijk ter harte gaat. doet U het. Deelname kost geen geld". Het Liberaal Bulletin heeft tot overmaat ook nog tussen de Kerkbrug een vraaggesprek opgeno men.met de schrijver van het jubelverhaal, WD-lid Van Cruysen. Gisteravond besloot de ge meenteraad de Adviesraad op te heffen, met een krappe meerderheid van PvdA en. VVD VVD-fractieleider Fred Kuijers: "Zo zie je maar weer. De redactie is volkomen on afhankelijk". "Recreatie" De kraanmachinist P. Joosse uit Gonnchem is vorige week getroffen door een ernstige hartaanval. Nog steeds nauw gezet bewaakt door een mo nitor ligt hi) in het zieken huis. Volgens chef buiten dienst Siebenga van de plant soenendienst lijdt het geen de Sint Jansbrug een nieuwe brug, de Guusjebrug. Geziek twgfel dat Joosse het slacht offer is van baldadigheid in de Boekhorst. Joosse werkte met zijn eigen draadkraanmachine aan een geluidswal die de bewoners van de Boekhorst zal moeten beschermen tegen lawaai overlast als de Dr Lelylaan is doorgetrokken naar de Ples- manlaan. Toen Joosse vorige week maandag op zijn werk kwam trof hij zijn machine totaal vernield aan. Alle rui ten kapot, handels vernield en leidingen doorgesneden. Joosse wordt betaald per "draai-uur". Zijn werk was kapot gemaakt. Dezelfde dag kreeg hij 's avonds de hart aanval. "Het is puur opgekropte erger nis bij de machinist", zegt Siebenga van de plantsoe nendienst. "De laatste tijd Door het geziek van de Cen trumpartij en de Nederlandse Volks Unie hebben de Leidse kiezers nog geen kieslijsten in huis. U weet wel, die lij sten waaruit bijvoorbeeld valt af te lezen dat het voor malige Leidse raadslid Ad van der Waals met meer on der het kopje CDA (christen democratisch appèl) schuil gaat maar onder het kopje van de EVP (evangelische volks partij). Doordat het tot op het laatste moment onzeker was of de racistische Centrumpartij en de Nederlandse Volksunie in het Leidse kiesdistrict mee mochten doen. zun de lijsten pas eind vonge week van de drukker gekomen. De PTT verspreid de lijsten deze week.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3