'Uniformen geven aan dat iedere scout gelijk is' "B en W hebben schromelijk gefaald WD wil snel aanleg weg via Valkenburg eidse agenda Botsing op Haagweg Weinig goede woorden rond zaak Ambachts- en Baljuwhuis Sint Jorismarsen 35 jaar Vrouw in woning beroofd Raadslid pleit voor snelbus DINSDAG 12 MEI 1981 ITV toch in de ether LEIDEN - De Lcidse t.v.-piraat, ITV, is vannacht van kwart voor twaalf tot kwart voor één op dc televisie geweest. Er werden beelden van "Toppop" uitgezon den. - Ondertussen is de politie in samen werking met de ITT nog steeds bezig met het onderzoeken van de zendapparatuur die zondag avond in de Arendshorst (Meren- wiik) werd aangetrolTen. De politie had die avond een tip ge kregen dat de ITV vanuit de voornoemde flat bezig was met een uitzending. Eenmaal aange komen bleek er inderdaad appa ratuur aanwezig te zijn. Of daar ook daadwerkelijk een IT- V-uitzending mee is verzorgd moet de politie nog onderzoe ken. "Zo niet, dan krijgt de eige naar z'n spullen gewoon weer te rug", aldus de politie. Aandrang op SW 4 in Wassenaar de gewonden in zaten. LEIDEN - Op tyet kruispunt Chur- chilllaan-Haagweg in Leiden deed zich vanmorgen een auto ongeluk voor, waarbij drie zwaargewonden vielen. Een au tomobiliste op de Churchilllaan verleende geen voorrang aan een auto die op dc Haagweg in de richting van de Haagse Schouw reed. Een botsing was het ge volg. De bestuurder van de op de Haagweg rijdende auto werd niet gewond. In de auto op de Chur chilllaan zaten twee families uit Zaltbommel, op weg naar het strand. Een echtpaar dat voorin zat werd niet noemenswaardig gewond. Een familie achterin wel: de 23-jarige moeder liep zware inwendige verwondingen op, de 23-jarige vader een zware hersenschudding en een vierja rig zoontje ernstig oogletsel. De slachtoffers werden naar het AZL gebracht. WASSENAAR - De Wassenaarse WD wil een verhoogde druk vanuit de gemeente om te komen tot realisering van de SW 4. Dat wordt een verbinding tussen dc provinciale binnenroute langs de kust en de Haagsche Schouw, over het grondgebied van de ge meente Valkenburg. De SW-4 kwam gisteravond uitgebreid ter sprake tijdens een bijeenkomst van het verkeers- en welzijns- overleg, een overlegorgaan tus sen leden van de plaatselijke raadscommissie technische diensten en een delegatie uit de Vereniging Vrienden van Wasse naar, die ruim duizend leden telt. Naast de SW-4 kwam ook de noor delijke randweg tijdens het over leg meer dan eens ter sprake. Burgemeester Staab vroeg de le den zich niet uit te putten in het schilderen van visioenen. "Daar mee schept u onrust onder de be volking. De meerderheid van de gemeenteraad wil nog steeds geen noordelijke randweg, dan moeten we ook geen smoesjes ophalen". Zolang de SW-4 er niet is, kan Was senaar met het overmatige ver keer dwars door de woonwijken geen enkele kant uit, zo werd gis teravond duidelijk gemaakt. De WD wil in elk geval geen noor delijke randweg, want volgens raadslid Nieuwzwaag wordt dat VOORSCHOTEN - De gemoede ren rond de afwijzing van subsi die voor het Ambachts- en Bal juwhuis in Voorschoten door het ministerie en dc behandeling daarvan in besloten vergaderin gen lopen nog steeds meer op. Gisteravond had de raadscom missie voor financiën weinig goede woorden over voor het col lege van burgemeester en wet houders ten aanzien van de acti viteiten rondom beide monu menten. Aan de orde kwamen de consequenties voor Voorschoten nu is gebleken dat de subsidie van het ministerie lager uitvalt dan werd verwacht.De staatsse cretaris van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zo als bekend laten doorschemeren dat niet moet worden verwacht dat Voorschoten 700.000 gulden subsidie krijgt. In de raadscommissie voor welzijn werd deze zaak in beslotenheid besproken, in de raadscommis sie voor openbare zaken werd ze doorverwezen naar de besloten commissie bestuurszaken. De commissieleden voor financiën waren gisteravond al op de hoog te dat de burgemeester de beslo ten vergadering van de sie bestuurszaken niet wilde la ten doorgaan wegens gebrek aan agendapunten. Kwaad Hierover maakte CDA-er Meers hoek zich bijzonder kwaad. Hij betoogde dat nu de zaak Am bachts- en Baljuwhuis pas in de maand juni kan worden behan deld. Dat betekent volgens hem dat de restauratie dan moeilijk meer teruggedraaid kan worden en hij veronderstelde dat burge meester en wethouders geen en kele stap ondernomen hebben om de 700.000 gulden alsnog te bemachtigen. In de ogen van Meershoek heeft het college van B en W schrome lijk gefaald en nog niet eens na gedacht over de gehele zaak. De brief met de afwijzing komt vol gens Meershoek eerst na de ver kiezingen maar ook B en W en de raad gaan niet vrijuit, want ner gens staat dat die subsidie schrif telijk is toegezegd. Wethouder Van Dalen stelde dat het tot nu toe een normale zaak was dat wanneer mondelinge toezeggingen worden gedaan. rustig kon worden begonnen met een restauratie. "Helaas blijkt dit thans niet meer op te gaan", aldus de wethouder. Hij vertelde verder dat de burge meester op de datum van de commissievergadering voor be stuurszaken aanwezig moet zijn bij een vergadering van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten en dat de gemeente inderdaad wacht op een officiële afwijzing. Strategie De commissieleden gaven de wet houder gisteravond de opdracht om maar snel aan de bel te trek- OEGSTGEEST - "Een pret tige en sportieve middag, een waar padvind(st)ers- feest, iets zoals Oegstgeest nog nooit beleefd heeft". Maart 1946, een oproep in het maandblad van de Oegstgeester padvind- (st)ers, een aankondiging die bol stond van de pre tenties, zo leek het althans voor de buitenstaander. En de initiatiefnemers gingen nog verder: "De plannen zijn om de ze marschen ieder jaar weer te houden". Een jaar later gebeur de dat ook weer en kreeg de mars de naam mee van de schut spatroon van de padvinders, Sint Joris. Nu 35 jaar later heb ben de organisatoren in de ogen van duizenden deelnemers door dc jaren heen hun voorspelling waargemaakt. De Oegstgeester ontmoetingsdag voor padvind(st)ers, qua opzet en deelname uniek in Nederland, wordt volgende week zaterdag met het startsein van de marsen door minister Gardeniers, voor de 35ste keer in successie gehou den. Begonnen met 750 deelnemers in het eerste jaar en met een top van meer dan 6000 in 1971, toen prin ses Margriet het gebeuren bij woonde. lopen de laatste jaren nog altijd rond de 4000 scouts mee door Oegstgeest en de regio, daarbij langs dc route gadegesla gen door honderden belangstel lenden. "Het is mooi dat je zo'n ouderwets gebeuren als een wandelmars kunt doorzetten in deze tijd. Het aardige van deze marsen is dat niet zozeer op de prestatie wordt gelet. Een leuke sfeer is het be langrijkste, zeg maar de kracht van het geheel. De hele festivitei ten erom heen, zoals de markt trekken mensen aan. De tuin van kasteel Poelgeest, waar de mar sen beginnen en eindigen, leent zich daar uitstekend voor. Als we van een parkeerterrein van een voetbalveld zouden starten, zou de sfeer ver te zoeken zijn, met als gevolg veel minder deelne mers". vertelt Leiderdorper Jan van der Steen, in de beginjaren als welp deelnemer aan de Sint Jorismarsen en na verloop van tijd deel uitmakend van de orga nisatie. Veranderd "Het hele festijn is wel veranderd. Lopen om een medaille is iets wat vandaag de dag niet meer veel jongeren doen. Ze doen nu hoofdzakelijk mee voor de sfeer. Hfet hele scouting is nu uiteraard anders dan vroeger. Tijdens de oorlogsjaren was de vereniging verboden. Gelijk na de oorlog vonden vele padvind(st)ers het dan ook prachtig om weer hun uniform te mogen aantrekken en te marcheren. Het was ook niet zozeer een kwestie van vrije keu ze toendertijd. Je deed er simpel weg aan mee omdat we niks an ders hadden, geen voetbal, geen fiets, niks. Nu heeft de jeugd ge lukkig veel meer mogelijkhe den". De interesse voor het padvinders- gebeuren na de oorlog was een uitstekende voedingsbodem voor het ontstaan van dc St. Jo rismarsen. De plaatselijke ver eniging Jong Oegstgeest, die ver schillende clubs in deze gemeen te overkoepelde (onder andere ook de padvinders) vierde in 1946 haar zilveren jubileum. De padvindersgroep organiseerde ter gelegenheid daarvan de eer ste mars, voorafgegaan door de hierboven geciteerde oproep. "Toentertijd vonden we allemaal het marcheren nog prachtig. Nu moetje moeite doen om de deel nemers in de rij te laten lopen. Dat echte marcheren past in deze tijd niet meer. De jeugd unifor meert zich ook niet meer zo gauw. De vereniging, die overi gens met zo'n 105.000 leden in heel Nederland nog duidelijk leeft, komt eigenlijk steeds min der in de kijker te staan. Vroeger waren zij in uniform duidelijk aanwezig. Je zag ze door de stad marcheren. 'Nu moet je erop uit om padvinders te vinden. Je komt ze tegen in natuurgebieden en bijvoorbeeld de zeeverken ners op de Kaag. Ze zijn er dus toch nog". Gelijk Jan van der Steen is zich ervan be wust dat er duidelijk verschil lend gedacht wordt over het scoutingbestaan, met name over de vaak militaristische verschij ning, die door de uniformen, en vroeger door de autoritaire struc turen en het marcheren in de hand wordt en werd gewerkt. Hij bestrijdt dat scouting militaris tisch is. "Wie vroeger naar buiten wilde om te kamperen moest bij de padvinders gaan. Ik begrijp dat het uniform wat militair overkomt, maar oorspronkelijk is dat bedoeld om aan te geven dat scouts allemaal gelijk zijn. Tijdens de beginjaren van het scouting waren er nog geen uni formen. In die tijd was aan de normale dagelijkse kleding van Deelnemers aan de St. Jorismarsen bij het kasteel Poelgeest, volgens de organisatie een sfeerbepalend beeld. "Vertrek en aankomst op een of ander parkeerterrein zou de sfeer geen goed doen", aldus Van der Steen. de deelnemers duidelijk het standsverschil te zien. Je was als kind al getekend er. werd in een bepaald hokje geduwd als je geen geld had om nette kleren te kopen. Met de uniformen wer den de verschillen in stand opge heven. Verder is het voor de be zigheden van de padvind(st)ers erg praktisch om een uniform te dragen. Feitelijk was het echter ook nog een organisatie die was gebaseerd op de hulpverlening. Vroeger werden oude mensen die verkommerden in eenzaam heid door de padvinders opge zocht. Nu moet je daar van de professionele hulpverleners met je handen vanaf blijven. Vroeger hadden de padvinders aan hun uniform de herkenbaarheid als hulpverleners". "Er is altijd een roep geweest dat het militaristisch was. Maar je had binnen de padvinderswereld duidelijk twee verschillende stromingen. Er hebben natuur lijk mensen de leiding gehad die de militaire kant uitwilden. Som migen vonden het niet militair genoeg. Anderen vonden het te militaristisch. Er waren leiders bij die het echt op de natuur gooiden, die totaal niet militair dachten en de kant op wilden van zeg maar de ontdekkingsrei zigers, het ontdekken van de we reld om je heen". "Degenen die het niet militair ge noeg vonden richtten later afzon derlijke groepen op en zyn voor het grootste deel uit de scouting- beweging verdwenen. De unifor men zijn veranderd, de korte broeken en de grote hoeden zijn geen verplichting meer. Ook de insignes zijn meer en meer ver dwenen. Zeker in Nederland kun je dit vandaag de dag niet meer doen. Het is allemaal erg eenvou dig geworden en terecht". "Het ligt er natuurlijk ook aan hoe je tegen zo'n heel gebeuren aan kijkt. Een majoreltegroep of mu ziekkorps marcheert in uniform toch ook in de pas. Je kunt je dan afvragen waarom dit als iets nor i mening Traditie Jan van der Steen dat het scoutingbestaan de talrijke mogelijkheden is om met de jeugd bezig te zijn. "Het is een stukje traditie dat al jaren plezier geeft". Daarop lijkt ook het voortbestaan te zijn geba seerd. "Als het aan de organisatie ligt zul len wij nog jaren de St. Jorismars laten doorgaan. Maar we zijn af hankelijk van de medewerking van allerlei instellingen. Tot nu toe hebben we die nog. Belang rijk is of we bij kasteel Poelgeest kunnen blijven, omdat dat sfeer bepalend is en hoe de verkeers- ontwikkeling in de omgeving is. Over belangstelling hebben wij niet te klagen. Uit het hele land komen inschrijvingen, zelfs van hier gevestigde buitenlandse groepen". CHARLES LENNARTZ DINSDAG dan de zoveelste sluiproute. Ze ker wanneer die niet zou aanslui ten op Rijksweg 4 (Amsterdam- Rotterdam). CDA-er Schelhaas stelde gister avond onomwonden: "Wanneer de SW-4 er niet komt, dan zie ik een failliet van twintig jaar Was senaars verkeersbeleid". PvdA- er Greep was erg somber en hij verwacht dan ook niet dat de SW-4 er nog deze eeuw komt. "Laten we maar een randweg aanleg op eigen kosten", zo zei Greep. "Desnoods als locale ont- sluitingsweg, zonder verbinding met de rijksweg. En we kunnen ook veel grotere woongebieden verkeersluw maken dan r teel met de kleine ken bij de staatssecretaris om uit te zoeken of inderdaad de subsi die niet wordt gegeven. Wethou der Van Dalen beloofde de zaak ernstig te nemen. Getracht zal worden om zeer snel toch een da tum vast te stellen voor de com missie bestuurszaken om zo de strategie vast te stellen. Die strategie moet volgens alle commissieleden wel geheim blij ven wil zij een kans van slagen hebben. Aikens (D'66) bleef, zo als al eerder, vóór een openbare behandeling omdat het om de besteding van gemeenschaps geld gaat. Leiden - Stichting Welzijn. Breestraat 117, projectgroep Pancras-West, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film Au relia Steiner van de Franse regisseuse Marquerite Duras, vanavond, morgen avond en don-avond, 20 uur, do ook 22.15 uur. Kapelzaal K&O gebouw - Oude Vest. de Korfbalvereniging Zuiderkwartier - ie- dere dinsdag en donderavond een zo^ meravondtoernooi. 19 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 upr. tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahé'i gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67. ma. di. do. vr, van 16-22 uur. tel. 126052 Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in cnfiict zijn of dreigen te komen met po litie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Wassenaar - Dorpscentrum. School straat 6, spreekbeurt Joep de Boer (CDA). 20.30 uur. Wassenaar - Jeroenhuis, Kerkstraat: Spreekbuurt Ed Nijpels (VVD), 20.00 WOENSDAG Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Endegeest - Commissie Endegeest, 17.30 uur. De Lakenhal - deelcommissie de Laken hal. do 16.30 uur Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen: do, soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 8 mei tot 15 mej door: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7. tel. 123553; apotheek Boehmer. Florijn 19. Win kelhof Leiderdoro. tel. 89440. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 203, Sassenheim. tel. 02522-12022. VOORSCHOTEN - Een 71-jarige vrouw uit Voorschoten is gister middag in haar woning aan de Wijngaardenlaan beroofd door een jongeman. De dader, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, belde omstreeks tien voor drie bij de vrouw aan. Hij kwam vol gens de politie binnen door een smoes op te hangen. Eenmaal in de huiskamer griste hij snel zo'n 1000 gulden uit de tas van de vrouw en maakte vervolgens dat hij wegkwam. Boot gestolen ZOETERWOUDE - Bij de politie in Zoeterwoude is gistermiddag aangifte gedaan van diefstal van een speedboot ter waarde van 30.000 gulden. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ont breekt, stalen de boot van het niet afgesloten terrein van de fir ma Marien Bouwer aan de Hoge Rijndijk. Volgens de politie gaat het om een zeer exclusieve boot, omdat er slechts twee exempla ren van dit model in Nederland zijn. Botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST - Eon 56-jarige automobilist uit Oegstgeest is gisteravond rond acht uur tegen een geparkeerde wagen op de Hofdijck geknald. Later bleek dat de man onder invloed van al cohol reed. De geparkeerde wagen bleek on herstelbaar te zyn. De schade aan de wagen van dc Oegstgccs- tenaar viel volgens de politie wel WASSENAAR - Het CDA-raadslid Schelhaas drong gisteravond tij dens een vergadering van het verkeers- en welzijnsovcrleg in Wassenaar aan op een snelbus naar Leiden. Er worden op het ogenblik in Wassenaar handteke ningenacties onder de ingezete nen gehouden om verbetering in het buslijnennet te krijgen. Dc CDA-er voelt meer voor een snel- dienst naar Leiden dan naar Voorschoten, omdat niet alle treinen daar stoppen. Verder vindt de christen-demp- craat de aanleg van verkeerslich ten aan de Wittenburgcrweg' Landscheidingsweg pure nood zaak. Het busvervoer naar Den Haag is nu niet aantrekkelijk vanwege het lange oponthoud op dat zeer drukke kruispunt, aldus de CDA er Gemeente-ambtenaar Versluijs zei gisteravond de indruk te hebben dal de Haagse Tram Maatschap pij weinig bereid is om de NZH tegemoet te komen voorzover die onderneming Den Haag aan doet. De eerdere verbindingslijn naar Voorschoten was een mis lukking, zodat Wassenaar zelfs niet meer als bestemming van de NS wordt vermeld. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement 1186.70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wirtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tal. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551 Wassenaar W. Olyslagera 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2