Meer banen weg bij Philips Bols ziet winst dalen Beurs Amsterda nm-iMiiiwa FNV doet oproep aan parlement Kenia moet weer voedsel importeren Verkoop kleuren-tv' sstagneert "Dollarkoers drukt olieprijs omhoog' DINSDAG 12 MEI 1981 Martinair De directie van de charter-lucht- vaartmaatschappij Martinair en bestuurders van de vervoersbon- den FNV en CNV hebben giste ren officieel de eerste CAO voor dit bedrijf bekrachtigd. Het be treft een volledige CAO voor het grondpersoneel, die een looptijd heeft tot 1 januari 1982 De CAO geldt voor ruim 400 Martinair medewerkers. Dit heeft een woordvoerder van Martinair meegedeeld. Verkade Koninklijke Verkade Fabrieken BV heeft over 1980, bij een licht gestegen omzet een winst na be lasting behaald van f 4.5 min te gen f 4.95 min m 1979. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van twintig pet 10 per aandeel van 50) op de oude aandelen en een dividend van vijf pet 2.50) op de in 1980 geplaatste aandelen. Staking Bij de grootste Ford-fabriek in En geland is gisteren een wilde sta king uitgebroken. Met de actie, waaraan werd deelgenomen door bijna 6.000 arbeiders, wilde het personeel protesteren tegen een nieuw reglement die juist tot doel had zulke stakingen te voor komen. Het conflict begon verleden week woensdag, toen een man wegens gebrek aan werkinzet tijdens de nachtdienst mondeling werd be rispt. Cheques Gisteren is de Postgiro-Rijkspost spaarbank begonnen met de ver koop van travellerscheques in dollars. De cheques worden ver kocht op vijftien advieskantoren en 360 postkantoren in ons land. via een systeem van verpakte cheques, genaamd Express Pac. De verkoop geschiedt in veel vouden van vijftig dollar, in twaalf verschillende verpakkin gen. De reischeques kunnen ook schriftelijk worden besteld. Milieu Bedrijven die voorzieningen heb ben getroffen ter bescherming van het milieu besparen zich mil joenen dollars. Door afval op nieuw te gebruiken wordt er zelfs winst gemaakt, zo heeft de ILO, de Internationale Arbeids organisatie. laten weten. Volgens Michael Royston. adviseur van de ILO bij projecten ter bevorde ring van de milieubescherming, kunnen schone afvalstoffen een onderneming doen groeien. Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaan- voer 6421 dieren, waarvan 4995 vandaag die als volgt te specificeren zijn: 188 slachtrunderen, 300 stuks gebruiksvee. 80 graskalveren. 2319 nuchtere kalve ren. 9 pony's. 1093 varkens. 78 biggen. 845 schapen of lammeren en 83 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtrunde ren (per kg geslacht gewicht) zelfde als gisteren. Prijsnoteringen slachtvee (per kg levend gewicht): nuchtere slachtkal- veren 1.25-2.00; slachtzeugen 2.63-2.74. Prijsnoteringen gebruiksvee (per stuk): melk- en kalfkoeien 1750-3125; vare koeien 1100-2450; pinken 800-1500; gras kalveren 400-1200; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 275-460. idem zwart 200-360; biggen 100-107.50; scha pen 200-270; lammeren 180-220; lamme ren overhouders 225-325; pony's 250- 750; geiten 20-100. Toelichtingen (resp. aanvoer-handel-prijzen) 'slachtrunde ren redelijk-redelijk-stabiel; kalf- en melkkoeien idem; varekoeien idem; pinken idem; graskalveren ruimer-rede- lijk-stabiel; nuchtere kalveren redelijk- vlot-hoger; pony's matig-matig-stabie); varkens ruimcr-redelijk-iets hoger; big gen redelijk-redelijk-iets hoger; scha pen en lammeren redelijk-vlot-stabiel; geiten redelijk-redelijk-stabiel. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: Van 11 mei. Waspeen Al per kist 35. 37.10. Was- peen All per kist 17.50 32.50. Waspeen BI per kist 40.- - 45.80. Waspeen Bil per kist 10.- - 20.50. Waspeen Cl per kist 25.50 29. Aanvoer 51 ton. Prei per kg. 49 - 80. Sla (natuur) 50 - 60. Uien per kg 21-48. Selderij 38 - 46 UTRECHT (ANP. - D. FNV heeft gisteren et n laatste dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan om de jongste bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt af te wijzen. Met name de wijze waarop het kabinet om springt met de allerlaagste in komens is onaanvaardbaar, zegt de fedpratieraad van de FNV FNV^bestuur en voor zitters van de aangesloten bonden) in een brief aan de Tweede Kamer, die vandaag over de regeringsplannen de batteert. De FNV stelt dat een ernstige daling van de minimum-in komens moet worden opge vangen. De FNV zegt al in een vroegtijdig stadium te hebben gewaarschuwd dat dit de "wrange vruchten van "Wijs bezuinigingen af het regeringsbeleid zouden zijn". Ook vindt de FNV het maken van een onderscheid tussen de minimuminkomens "fu nest en discriminerend". De koopkracht voor de laagstbe taalden moet zonder onder scheid voor alle mensen met een minimuminkomen be schermd worden. Dergelijke maatregelen moeten alge- de ïeen geldend zijn, voor 'erkenden en niet- erkenden. voor allecnslaan- gchuwden. Het kabinet wil gezinnen met maar één minimuminkomen een eenmalige tegemoetko ming geven van 250 tot 450 gulden Die maatregel is vol gens FN V-bestuurder Her man Bode niet alleen princi pieel onaanvaardbaar maar ook praktisch onuitvoerbaar Volgens Bode hebben de uit voeringsorganisaties (zoals de gemeentelijke sociale diensten) al laten weten dat zij met de maatregel niet uit de voeten kunnen. "Het is on mogelijk om van iedereen de gezinssamenstelling na te gaan", aldus Bode. "Als de Kamer met dit plan onver hoopt akkoord gaat dan loopt de boel straks toch onherroe pelijk in het honderd Daar willen wij ook nadrukkelijk voor waarschuwen". Als de kamer toch ja" zegt le gen de regeringsplannen dan is alle hoop van de FNV ge vestigd op een nieuwe rege ringsploeg. Die moet het be leid van de huidige regerings coalitie corrigeren, aldus Bo de. NAIROBI (UPI)- Kenia zal dit jaar voor de derde achtereen volgende keer voedsel mot ten inporteri n blijkt uit een studie van het Kcniase parlement Ook de toekomst van de Keniase landbouw zn-t er nu t rooskleurig uit. Kenia moet dit jaar 350.000 ton maïs. 118.000 ton tarwe en 13000 ton melkpoeder im porteren. Het rapport voor spelt verder dat in plaats van de in het vooruitzicht gestel de record-maisoogst van 26 mihoen balen, de oogst 1980- '81 iets meer dan zeventien miljoen balen mais zal ople veren. Dat is nog minder dan de op zich al rampzalige oogst van achttien miljoen balen, vorig jaar De tarweproduktic zal dit jaar iets toenemen, en wel tot 189 000 ton, vergeleken met 155.000 ton vorig jaar. Maar het peil van het recordjaar 1967'68. toen 241000 ton werd binnengehaald, wordt bij lange na niet gehaald E1N1JHOVEN (ANP) - ln de fabriek van kleuren beeld buizen van Philips in Eindhoven verdwijnen de komen de driejaar 650 arbeidsplaatsen. Een deel van dat verlies is al in maart van dit jaar door Philips aangekondigd. Op 1 januari van dit jaar werkten er bij de fabriek voor beeld buizen nog 1767 mensen. De "sanering" van de beeldbuisac tiviteiten bestaat in feite uit twee onderdelen. Door sluiting van de afdelingen ontwikkeling, be- drijfsmechanisatie en het kwali teitslaboratorium verdwijnen 290 banen. Deze maatregel is nó dig om de hoge ontwikkelings kosten met 25 miljoen gulden per jaar te drukken. Enkele jaren geleden kon Philips die kosten nog wel opbrengen omdat de markt voor kleuren-tv's groeide. Nu dat niet meer het geval is moet er ingegrepen worden, aldus Phi lips. Door de kostenbesparing wordt ook de concurrentieposi tie verbeterd. Daarnaast wordt ook de fabriek zelf gereorganiseerd. Die fabriek wordt niet langer beschouwd als produktie-eenheid maar als zo genaamde moederfabriek bin nen het wereldontwikkelings centrum voor kleurenbeeldbui zen. Dat wil niet zeggen dat er in de Eindhovense fabriek hele maal geen buizen meer gemaakt zullen worden. Philips wil er jaarlijks nog zon 130.000 van de band laten lopen. Vroeger maak te de fabriek er 400.000 per jaar. In het kader van dit deel van de reorganisatie wordt de drieploe gendienst afgebouwd tot een dagdienst. Daar is inmiddels al een begin mee gemaakt. Door deze ingreep bespaart Philips jaarliiks 20 milioen gulden. ZWOLLE (ANP) - In Overijssel staan volgens de ontwikkelings maatschappij van deze provincie zeker enkele duizenden arbeids plaatsen op de tocht doordat steeds meer bedrijven in finan ciële nood komen. In de eerste vier maanden van dit jaar vroe gen 14 ondernemingen - met in totaal 3.000 mensen in dienst - via de Overijsselse ontwikke lingsmaatschappij (OOM) om overheidshulp. In dezelfde perio de van het vorig jaar lag dat aan tal .40 procent lager. Uit 1980 zijn 15 noodlijdende bedrijven "over gebleven" die nu nog goed zijn voor een paar duizend arbeids plaatsen. De vakbonden hebben nog geen standpunt over de ontslagen in genomen. Zij vinden wel dat de fabriek massaproduktie moet handhaven omdat anders ge vreesd wordt dat het hele bedrijf ten dode is opgeschreven. Ten aanzien van de totale vestiging willen de vakbonden wachten op een alternatief plan dat momen teel wordt uitgewerkt door de ondernemingsraad. Zolang dat plan er niet is zullen de bonden geen enkele afspraak met Philips maken, ook niet over het sociale plan. Van de 650 ontslagen die bij Phi lips vallen zijn er de afgelopen maanden al 440 aangekondigd. Zo was al bekend dat door de slui ting van de afdelingen ontwikke ling. bedrijfsmechanisatie en het kwaliteitslaboratorium 80 ar beidsplaatsen verdwijnen. Daar komen nu dus 210 arbeidsplaat sen bij. Door de reorganisatie bij de feite lijke beeldbuizenfabriek ver dwijnen 360 arbeidsplaatsen. Dit aantal was al eerder door Philips bekendgemaakt. TOKIO - Geïnteresseerd buigt keizer Hirohito van Japan zich c groot Japans dagblad onlangs in gebruik nam. beeldschermsysteem, dat Kans op sluiting slijterijen NIEUW-VENNEP (ANP/GPD) - De winst die Lucas Bols. produ cent van gedestilleerd, vorig jaar in Nederland heeft behaald, is te ruggelopen tot twee miljoen gul den. Door de teruglopende ver kopen zullen misschien 30 van de 100 Gall en Gall-winkels (drankwinkels in eigendom van Bols) moeten worden gesloten. Lucas Bols maakte dit gisteren be kend. Dat het bedrijf deson danks zegt "optimistisch" over de toekomst te blijven is te dan- r>r> LONDEN (Reuter) - In de meeste Westeuropeso landen is de olieprijs sneller gestegen door de koersstijging van de dollar dan door prijsver hogingen door de OPEC. de Organisatie van Olie Exporterende Lan den. zo schrijft het vakblad Petroleum Intelligence Weekly. De laatste tijd is hoogwaardige olie uit Afrikaanse landen 25 tot dertig procent duurder geworden, terwijl de meeste OPEC-landen hun prijs met "slechts" tien procent hebben verhoogd De OPEC stelt haar olieprijs vast in dollars De Amerikaanse muntten heid is in koers gestegen door de hoge rentetarieven in de VS en door de hoop die is gevestigd op de economische plannen van president Reagan. ken aan de bijdrage die verkopen in het buitenland opleverden. Een fles jenever kost in de winkel gemiddeld f 15,50, daar zit f 11.96 accijns en btw op. Voor de reste rende f 3,54 moet het worden ge maakt, verpakt en verstuurd. Verder moeten de machines en de apparaten van de distillateur eruit betaald worden, de groot handel en de detailhandel. Kort om. een centenkwestie en een verklaring waarom de winst van Bols in Nederland vorig jaar sterk is teruggelopen. Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur van Bols. de heer J A. Bouwens, is er sprake van een grote onevenwichtigheid m de accijnsheffing in Nederland. De accijnsheffing op gedistilleerd berekend per liter alcohol van 100 is nu vijf maal zo hoog als die op bier. Volgens hem zou het zinvol ler zijn om de accijns op bier te verhogen omdat dat in de consu mentenprijs niet zo sterk tot uit drukking komt. Voor de overheid heelt het weinig zin de accijnzen op gedistilleerd met 25 procent te verhogen wan neer als reactie daarop de afzet met 25 proeent daalt. Bouwens zei dit ten toelichting op het van daag versenenen jaarverslag van Bols. Bols heeft vorig jaar duide lijk te lijden gehad onder de afne mende koopkracht ten gevolge van de recessie en de forse ac cijnsverhogingen in Nederland en enkele andere landen. De accijnsverhoging in Nederland van begin 1980 heeft sterke in vloed gehad op de winstbijdrage van de Nederlandse tak van het bedrijf, die daalde van 24 lot nog maar 3 procent. De verdiensten van Bols zijn het afgelopen jaar voornamelijk uit het buitenland gekomen. De marges op gedistil leerd liggen daar veel hoger dan in Nederland, wel 100 tot 200 keer beter, zo zei Bouwens. Voor de gehele Nederlandse gedistil- leerdindustrie liep de afzet vorig jaar 30 procent terug De teruggang in de verkoop in (Ne derland heeft ook gevolgen ge had voor de keten van delailhan- dclzaken die Bols onder de naam Gall Gall exploiteert. Die win kels waren het afgelopen jaar ver liesgevend. Bols verminderde de afgelopen jaren het aantal win kels al van 180 tot nu 100 en niet uitgesloten wordt dal die terug gang nog verder gaat. Een ten dens die overigens m de gehele slijterswereld merkbaar is Vol gens Bouwens moet er ook daar rekening gehouden worden met een drastische sanering. Dc eerste maanden van dit jaar zijn overigens voor Bols beter verlo pen dan dezelfde periode vorig jaar. Het bestuur ziet de toekomst dan ook met optimisme tegemoet en verwacht dat wanneer de za ken zo door zullen blijven gaan. de resultaten dit jaar aanmerke lijk beter kunnen uitkomen tenzij natuurlyk een nieuwe accijnsver hoging roet in het eten zou gooie- Vong jaar daalde de totale winst van Bols (dus inclusief de buiten landse verkopen) met 4.8 procent tot 13.2 miljoen gulden. Om de kosten te besparen, wordt nu een programma van stroomlijning doorgevoerd. Natuurlijk verloop wordt niet aangevuld. Het vorig jaar daalde het personeelsbe stand van Bols van 2100 tot 1980 Die daling komt vooral voor reke ning van dc saneringsvan de Zuidamerikaansc activiteiten ln Nederland liep het personeelsbe stand terug van 924 naar 917 DDR plaatst bestelling voor auto's in Japan TOKIO (DPA. Reuter! - De DDR heeft bij het Japanse automobielconcern Toyo Kogyo tienduizend auto's van het type Mazda 323 besteld met een totale waarde van veertig mil joen dollar (ongeveer hon derd miljoen gulden). Dit heeft de Japanse handels onderneming Sumitomo, die de transactie regelt be- kengemaakt. De auto's moeten voor het eind van het jaar worden geleverd Het is voor het eerst dat de DDR auto's in Japan koopt. De auto's moe ten het tekort opvullen dat is ont staan doordat de Sowjet-Unie om niet nader genoemde rede nen de levering van 30 000 La- da s heeft geannuleerd Het is echter wel duidelijk dat de Rus sen de auto's liever in Westerse landen slijten. De Sowjet-Unie voert dit jaar slechts 1500 Lada s naar dc DDR uit en volgend jaar maar 3000, terwijl het er 30 000 zouden moe ten zijn Tot verleden jaar namen de Lada's ongeveer twintig per cent van de Oostduitsc auto markt voor hun rekening. De wachttijd voor aspirant-kopers bedraagt tien jaar. Er zijn op het ogenblik ook op an dere terreinen zakelijke contac ten tussen de DDR en Japan. In de Japanse industrie is verno men dat wordt onderhandeld over de levering van industriële installaties door Japan. Het zou daarbij gaan om een installatie voor het kraken van olie van 500 miljoen dollar, een staalgietenj van 150 miljoen dollar, een koud- walseru voor dunne plaat voor 100 miljoen dollar en een fabriek voor de produktie van elektroni sche apparaten van 250 mihoen dollar. De Japanse onderneming Hitachi heeft verder laten weten het ver zoek te hebben gekregen mee te werken aan de bouw van een fa briek voor de produktie van au- diosysternen en daarvoor dc be nodigde onderdelen te leveren De Japanse krant Nihon Kaïzai Shimbun heeft gemeld dat de DDR een fabriek voor de pro duktie van videocassetterccur- ders wil, maar volgens Hitachi is dat niet het geval De DDR heeft in februari al een complete in stallatie voor de produktie van kleurenbeeld buigen van 400 mil joen dollar besteld bij de onder nemingen Toshiba en Nippon- Glas DINSDAG 12 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN Pakhoed Holding BINNENLANDSE AANDELEN Nagron Nid.i|» BELEGGINGS- INSTITLTEN GOLD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs zijn vandaag veel prijzen omlaag in gaan. De opnieuw zwakke stem ming op de Amerikaan s<- U-urs en winstnemingen hadden tot gevolg dat de koersen inzakten Flauw in de markt lagen o m. de. verzekenngsfondsen Nationale Nederlanden en Amev en in de. lokale sector van de beurs ging Borsumy-Wehry achteruit De obligaticmarkt opende onveran derd tot een tractie lager Tegen 99.50 pet stond vandaag dc in schrijving open op 100 min ka- piUalobhgatics Amro bank De belangstelling voordc/c lening werd groot Van de intcrnatmna Ie aandelen moest Koninklijke Olie aan het begin van de beurs twee gulden achteruit tot I 94 60 Akzo reageerde op de mededelin gen over het eerste kwart.i.il met c-en achteruitgang van twintig cent op f 23.50 Philips, die mor gen met dc- kwartaalcijfers komt. ging vijftig cent omlaag tot t 21.30 L'nilcvcr verloor ruim twee gulden op 145,70 cn Hoogovens ging tien cent achter uit tot 17.3d

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17