Moderne huttenbouw in dorpskom Ter Aar Nieuwe burgemeester Lisse snel bekend Benoeming Gerrits: donderslag bij heldere hemel Maak rond Leiden snel meer bedrijfsterreinen Koelwagen te water DINSDAG 12 MEI 1981 C3Z2333iS TER AAR Het bouwen "op z'n Canadees" heeft nu ook in Ter Aar zijn in trede gedaan. Langs het Aarkanaal, ter hoogte van de brug in Aardam. ver rijst een 19 appartemen ten tellend gebouw, bijna geheel opgetrokken uit hout. Veel Ter Aarders kij ken met argusogen naar dit project, dat soms schertsend "moderne hut- tenbouw" wordt ge noemd. Toch is deze ma nier van bouwen volgens planmaker R. van der Meer uit Roelofarends- veen een prima methode die kwalitatief zeker niet minder is dan de traditio nele bouw maar deze eer der overtreft. De bouwmethode is afkomstig uit Canada. In dit land dat zovtfel hit te als grote kou kent. wordt de zogenaamde 'houtskeletbouw' veelvuldig toegepast. "In Canada en Amerika wordt zowel alles in hout uitgevoerd. Een jaar of tien geleden is deze manier van bou wen overgewaaid naar Neder land. Het zijn prima huizen. Aan deze manier van bouwen worden overigens dezelfde eisen gesteld die gelden voor een traditionele woning", aldus P. Onderwater, de architect die het plan in Ter Aar heeft getekend. Het plan voor de (koop) apparte menten is vorig jaar min of meer uit ncod van de grond gekomen. Eerst was het plan om op dit ter rein, waar ooit een molen stond, zes geschakelde villa's te bou wen. Door de economische te ruggang was dit plan echter niet haalbaar. Het plan van Van der Meer voor dit terrein wel. In goe de samenwerking met de Ter Aarse ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht kreeg het defini tieve bouwplan vorm en resul teerde in 10 tweekamer-apparte menten die worden neergezet met de houtskeletbouw-metho- de. Houtskelet "Het grootste voordeel van houts keletbouw voor de bouwer is dat je ongeveer 25 procent op de bouwkosten bespaard. Hierdoor is het mogelijk betaalbaar te bou wen. Want dat gebeurt in Neder land te weinig. Er wordt veel eerst gebouwd en daarna gaan ze kijken of het ook betaalbaar is. Ik werk andersom. Je moet bou wen naar wat er betaald kan wor den", aldus Van der Meer. De forse besparing op de bouwkos ten wordt bereikt door zo veel mogelijk in de fabriekshal te doen. Daar wordt alles op maat gezaagd en in elkaar getimmerd, eenvoudig gezegd. Eenmaal op de bouwplaats wordt het ge bouw door timmerlieden (van wie er enkele uit Canada afkom stig zijn) opgebouwd. De voordelen voor de bewoners van de appartementen zijn vol gens Van der Meer legio. De wo ningen worden namelijk 'inge pakt' met isolatie en de ervaring heeft geleerd aldus Van der Meer dat zowel de geluids- als de warmte-isolatie twee tot drie keer zo goed is als bij een tradi tioneel uit steen opgetrokken woning. "Je zal niet horen dat bij de buren een toilet wordt door getrokken", aldus Van der Meer. De Ter Aarders die momenteel nogal sceptisch tegen deze "rotte kies van Aardam" aankijken, kunnen volgens Van der Meer al over een week of vgf zien hoe het er uiteindelijk uit komt te zien. "Natuurlijk is het op het ogen blik een rot gezicht maar dat zal gauw veranderen. Het gebouw komt er prachtig uit te zien. Negentien tweekamer-appartementen in "houtskeletbouw'' uitgevoerd Ter Aar. Wacht maar af als het eenmaal klaar is", aldus Van der Meer. De verwachting is dat het gebouw in augustus van dit jaar wordt op geleverd. Het appartementen complex wordt gelooid met de naam 't Grachtje, naar dc gracht die vroeger rond de molen heeft gelopen. Lisses nieuwe burge meester mr. R. Gerrits: "ik voelde dat ik in het Brabantse Nuenen niet zo goed paste...." LISSE - Voor de raadsleden van Lisse is de benoeming van mr. R. Gerrits tot niéuwe burgemeester van Lisse als een donderslag bij heldere hemel gekomen. Niemand van de gemeenteraad had reeds op dit tijdstip de be kendmaking van de nieuwe man verwacht. "Er moet er gens een lek zijn ontstaan", zo werd gesteld. •Het was de bedoeling dat de nieuwe burgervader van Lis- se eerst bekend zou worden gemaakt na het officiële af scheid van burgemeester Be rends. Dat afscheid is eind i gepland. Met name CDA- Smith is niet te spreken over de vroege be kendmaking. De fractievoorzitter van het CDA zegt met de benoeming van Gerrits "voorzichtig opti mistisch" te zijn. "Ik ken de man nauwelijks dus een goed oordeel durf ik nog niet te ge ven", aldus Smith. Hij is in elk geval blij dat het een CDA-er is geworden. Nagenoeg alle fractie-voorzit ters in de Lissese raad zijn verheugd dat met de benoe ming van Gerrits rekening is gehouden met de profiel schets zoals de politieke par tijen in Lisse die destijds ge zamenlijk hebben opgesteld. Volgens die schets zou het een man van middelbare leef tijd moeten zijn, met de nodi ge ervaring liefst als burge meester, wethouder van een grote gemeente of Tweede- Kamerlid. Aangezien Gerrits reeds burgemeester is van Nuenén, stemt dat de plaatse lijke politici tevreden. Rosdorff (PvdA) was vanmor gen nog niet op de hoogte van de benoeming. Hij noem de het positief dat Gerrits er varing heeft in het welzijns werk en dat hij reeds in juni aan de slag kan. "Dan komt hij niet midden tijdens de be grotingsbehandeling binnen zetten. En dat zie ik als een groot voordeel". Dat het een CDA-man is geworden ver baast Rosdorff niets. "Na een PvdA-er in Warmond had ik de hoop al opgegeven dat Lisse een progressieve bur gemeester zou krijgen. Maar misschien is het wel en pro gressieve CDA-er. Dat zal de tijd moeten leren", aldus de socialist. Het D'66/PPR raadslid Van Ruiten juicht het toe dat de naam van de nieuwe burge meester van Lisse reeds be kend is gemaakt en dat hij op een zo korte termijn in dienst treedt. "Ik heb nooit begre pen waarom moest worden gewacht met de bekendma king tot na het afscheid van Berends. Overigens was ook Van Ruiten vanmorgen offi cieel nog niet op de hoogte van de benoeming. Zij zei wel gelukkig te zgn met het feit dat Gerrits ervaring heeft op het gebied van wel zijn. "Want daar mag best wat aan worden gedaan m Lisse". stelde Van Ruiten. Ook zij had liever een progressieve burgemeester tien neerstre ken in Lisse. Dat het een CDA-man is geworden komt bij haar niet als een veras sing. "Dat was natuurlijk wel te verwachten" WD-raadslid Robertus liet desgevraagd weten nog "niet zinnnigs" over de nieuwe eer ste burger van Lisse te kunn- nen meedelen. "Het gaat er om dat de man een goed be stuurder is. Het moet blijken of dat bij Gerrits het geval NUENEN - Als het aan de weergoden had gelegen was de huidige burgemeester van Nuenen, mr. R. Gerrits, waar schijnlijk nooit benoemd tot eerste burger van Lisse. Terwijl het nieuws in het bloembollendorp nog nauwe lijks was doorgedrongen, barstte in het Brabantse Nue nen het noodweer los. Hagelstenen, onweer en windsto ten teisterden gisteravond het dorpje. Gerrits liet zich echter niet door de weersomstandigheden van de wijs brengen. "Ik ben ontzettend blij met mijn benoeming tot bur gemeester van Lisse. Wat dat be treft ben ik geloof ik een zon dagskind", zegt de nieuwe eerste burger van Lisse in opperbeste Stoel stemming, terwijl zijn huiskamer nog volzit met kennissen, familie en raadsleden, die hem alvast snel even komen feliciteren met de benoeming. werd benoemd. In 1969 werd Gerrits aangesteld als burge meester van Grave, om in 1977 te worden benoemd tot burgerva der van Nuenen Mr. Gerrits is geboren Brabander en lid van het CDA. Zijn wieg stond op 6 oktober 1936 in Den Bosch. Hij verhuisde na enkele jaren naar Naarden. Nam uitein delijk zitting in de gemeenteraad en werd in 1966 tot wethouder Ongeveer vier jaar heeft hij dus uit eindelijk de ketting in het foren sendorpje nabij Eindhoven om gehad. Een niet al te lange perio de. Voelde hij zich wel thuis in Nuenen? Zonder slag of'stoot er kent Gerrist dat hij zich niet zo gelukkig voelde in Brabant. Hij zegt: "Een jaar geleden begon ik mij echt af te vragen of ik in Nuenen wel op de juiste stoel zat. Ik voelde dat ik toch niet zo pas- Aanbeveling van provincie DEN HAAG - De werkloos heid in Zuid-Holland zal met krachtige maatrege len moeten worden be streden. In de regio's Lei den, Den Haag en Bollen streek moeten daarom snel voldoende bedrijfs terreinen komen. In het gebied Alphen en omgeving vormt onder andere de te smalit secundaire weg 7 een grote hin derpaal voor het economisch be leid Dit zeggen gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Volgende week donderdag komt het dage lijks bestuur van de provincie met een aantal voorstellen naar aanleiding van het verschijnen van de nota "De economie van de provincie Zuid-Holland". Zo draagt de nota verder als oplos sing voor de werkloosheid aan dal in het kader van de stadsver nieuwing behoud en vestiging van kleinere en ambachtélijke bedrijven moet worden bevor derd sche zaken. Dat departement vroeg de provincies periodiek te rapporteren over dc sociaal-eco nomische situatie in hun gebied. In deze rapportage diende het ac cent te liggen op het "signaleren van praktische knelpunten". Knelpunt Éen zo'n knelpunt is onder meer het gebied Zuid-Holland West. Zoals bekend is daar een nijpend tekort aan bedrijfsterreinen. Hierdoor komt onder andere het stadsvernieuwingsbeleid steeds meer op de tocht te staan: dat wil zeggen het uit de stad krijgen van milieuhinderlijke bedrijven wordt steeds meer onmogelijk. "Dit zal de woningbouw in de bin nenstad steeds meer frustreren en de levensvatbaarheid van de bedrijven zeker niet ten goede komen. Bovendien kunnen de gezonde, reeds op bestaande be drijfsterreinen gevtstigdd bedrij ven die willen uitbreiden en dit ter plekke niet kunnen, ook niet worden verplaatst". Het zogenaamde doorstromingsbe- leid van bedrijven komt hierdoor op de tocht te slaan. Dit betekent volgens gedeputeerde staten dat gezonde bedrijven die aan de binnensteden zijn gebonden geen nieuwe bedrijfsruimte kan worden geboden in de huidige binnenstad. "Ook deze categorie komt dus in de knel", aldus het nrovinciaal bestuur. .Bednjtsterreinen De provincie voert op dit moment besprekingen met de gemeenten Rijnsburg en Oegstgeest om grond te reserveren voor be drijfsterreinen. "Nu de Leidse universiteit een deel van de ruimteclaim op onder andere het grondgebied van Oegstgeest heeft laten vallen, is er een goede kans dat de terreinen bij die twee plaatsen van de grond komen. Voorlopig is er echter nauwelijks bedrijfsterrein voorhanden". In de ontwerpbestcmmingsplan- nen Roomburg en Stevenshof jespolder is wel ruimte voor be drijfsterreinen opgenomen, maar naar het zich laat aanzien komen deze niet voor 1985 beschikbaar Tot die tijd is slechts het bedrijfs terrein 't Heen in Katwijk be schikbaar. In de praktijk blijkt echter een groot deel van de uit de binnenstad te plaatsen bedrij ven niet willen uitwijken naar Katwgk. te in dit dorp. Dat heb ik wel eens hardop gezegd. En dat moet ook kunnen". Gerrits zegi een westerse mentali teit" te hebben. Een duidelijke reden voor hem om naar de vaka- ture in Lisse te solliciteren. Bo vendien heeft hij nogal wat ban den in "het westen" die hij nooit heeft kunnen loslaten, zo laat hij blijken. "De balans sloeg uitein delijk definitief over". Duidelijk is ook dat het besturen van Nuenen voor Gerrits niet el ke dag een bepaald plezierige taak is geweest. Eind vorig jaar vond een controverse plaats in de gemeente tussen de 'oude en nieuwe' generatie. Daarbij be staat de gemeenteraad in Nue nen uit veel kleine partijtjes. Of schoon de raadsleden, volgens Gerrits, het jammer vinden dat hij Nuenen verlaat, lijkt het verleden een rol te hebben ge speeld in zijn sollicitatie naar de functie in Lisse. Kom Het bloembollendorp is voor Ger rits geen onbekende gemeente. Hij kent het dorp een beetje. Met name de oude dorpskom, maar ook de buitenwijken spreken hem aan. "En dan de voorzienin gen. hè", gaat de vriendelijk ogende Gerrits, die onlangs nog een bezoekje aan Lisse bracht, verder, "ze hebben daar bijna al les. Nee, ik denk heel positief over Lisse". De nieuwe burgemeester van het bloemendorp woont momenteel samen met zijn vrouw en drie dochters (15. 14 en 8 jaar oud) in een luxe villa aan de rand van Nuenen. "Ja", zegt hij ietwat fronsend, "dat huis moet ik nog zien ku nt te raken Daar rust een TER AAR - Een koelwagen van een vleesvervoerbedrijf uit Ter Aar is gistermorgen omstreeks negen uur in de sloot langs de Aardamseweg terecht gekomen. De bestuurder van dc koelwa gen, een 27-jarige Alphenaar. liep hierbij een nat pak op. de koel wagen werd zwaar beschadigd. De Alphenaar moest uitwijken voor een personenauto die. rij dend richting Ter Aar. een fietser inhaalde. De koelwagen reed in de berm en kwam vervolgens in dc sloot terecht. Dc personenau to is nog niet achterhaald. In ver- band met de takelwerkzaamhe den was de Aardamseweg giste ren van half twaalf tot een uur afgesloten voor het verkeer. loodzware hypotheek op. En wat krijg ik in Lisse. Daar ben ik ei genlijk wel benieuwd naar". Zijn vrouw ziet in de verhuizing geen enkel probleem. "Ik ver lang nu al naar Lisse". vertrouwt zij ons toe. "Lekker dichtbij de zee. Niet ver van onze kennissen. En misschien raak ik in Lisse eindelijk mijn hooikoorts kwijt". De drie dochters, die het huis vanwege de drukte 's avonds maar hebben verlaten, zijn min der tevreden over de op handen zijnde verhuizing. "Maar dat was te verwachten. Ze zitten hier alle drie nog op school. Het wordt een verandering voor ze. Dat valt de eerste tijd niet mee. Het is lo gisch dat zij minder ingenomen zijn met mijn benoeming", ver klaart Gerrits. Openheid Over zun nieuwe Uak wil Gerrits nog niet al te veel kwgt. Contact met de gemeentebestuurders van Lisse was er gisteravond nog niet geweest. Dat staat vandaag op het programma. Wel is be kend dat Gerrits een man van "openheid" is. Niet alleen van wege zijn vele bestuurlijke func ties in het welzijnswerk, maar ook omdat hg "niets anders ge wend is" Gerrits: Alles is hier openbaar, al le commissievergaderingen en overlegorganen bmnen de ge meente Of ik dat in Lisse ook ga invoeren"' Ja, dat ligt mede aan de raad. Wij moeten daar dus maar eens over gaan praten" Overeenkomsten tussen Lisse en Nuenen bestaan er volgens hem nauwelijks. "Lisse staat echt op zichzelf, terwgl Nuenen een voorstadje van Eindhoven is. Met alle problemen van dien Gerrits, voor wie zgn benoeming tot burgemeester van Lisse een promotie betekent (Lisse telt meer inwoners dan Nu.n.m heeft nogal wat 'nevenfuncties' in het welzijnswerk. Hij maakt deel uit van de provinciale jeugd- en jongerenraad. is voorzitter van de landelijke vereniging voor speeltuinwerk en jeugdre- creatie en houdt zich vooral be zig met de democratisering bin- aFSII h^0^?jatr(^enwcr'1 Enkele van die fi#icties wil hg. zo laat Gerrits weten, afsloten En kele ook niet. En dan denkt h(j met name aan zijn activiteiten binnen het bejaardenwerk. "Ik ben nu eenmaal een man uit dc zachte sector (het welzijnswerk- red.) en dat laat ik niet zomaar los". Gerrits is officieel per 16 juni in Lisse benoemd om de scheiden de burgemeester Berends op te volgen Wanneer db officiële in huldiging plaatsvindt, daarover is vooralsnog niets bekend. Parkeer garage kost 15.000 per plaats KATWIJK - De parkeergarage onder het nieuwe flatgebouw dat wordt gebouwd aan dc Piersonstraat in Kalwgk gaat 625 000 gulden kosten. Dat is 15.000 gulden per parkeer plaats. De bouwkosten van het totale project worden geschat op 15 tot 18 miljoen gulden. De commissie voor financiën en economische zaken kreeg dat gisteren te horen. Deze com missie, bestaande uit een aantal leden van de gemeen teraad. moet advies uitbren gen over de bouw. CDA raadslid J J. Timmer mans hoopte dat het met de ze parkeergarage niet zo zou gaan als met parkeergarages die elders zijn gebouwd en die vrijwel niet worden ge bruikt Wethouder Van Dijk (SGP) opperde dat het mis schien mogelijk zou zijn de parkeerplaatsen te binden aan de woningen. Dat stuitte echter in de commissie op be zwaren Met name M A dc Vries (Vrge Lgst) achtte dit niet uitvoerbaar. Wielertocht van politie Ruim 250 politiemensen starten morgenochtend om 10.00 uur vanuit Noordwgk voor een wielertoertocht door dc bollen streek. De tocht wordt georganiseerd door de Politie Sport- en Ontspan ningsvereniging en is alleen be doeld voor trim- en 'racefietsers'. De organisatie zorgt voor een volgwagen. Vong behoorde ook dc populaire Roterdamse copimissuris Blaauw tot de deelnemers. Hg kwam op de fiets uit de Maasstad en peddelde na de 150 kilometer rond Noordwgk te hebben afge legd. weer op zgn gemak terug Of hij ook dit jaar van dc partg zal zgn is nog niet bekend Concert Katwijk op donderdag KATWIJK In het artikel in het Leidsch Dagblad van afgelopen vrijdag over het jubileumconcert dat het Katwgkse Rijnstreek- koor deze week geeft is een foutje geslopen. Er stond dat het concert dinsdag 14 mei zou plaatsvinden Dat moet uiteraard zgn donderdag 14 mei.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15