Oorlogsverleden: toch onderscheiden Medisch team in Ouwehands' redt een orang-oetan Opzienbarende resus ontdekking in dierenpark jt Genoeg gepraat CIRCLE LEASE Eerste kinderen Voor do pleegouders overigens geen ongewone klus. Zij brachten in 1976 ook al het eerste kind van Sjaan en Bon go de dochter Bernardine. die nu dagelijks veel bekijks trekt in Ouwehand. met de fles groot Sjaan wilde toen niets weten van haar eersteling, een nor maal verschijnsel overigens bij orang-oetans Ook de tweede dochter, de in maart 1979 geboren Bosja. groeide op in het huis van Peter en Ans van der Kijk Pas de derde baby. de in februa ri vorig jaar geboren Karin, werd door de beide bos a pen geaccepteerd. Karin leefde slechts tien dagen, maar zorg de indirect voor het overleven van haar op eerste paasdag geboren broer Bons „Toen we Kann dood bij haar moeder vonden, was ze knal geel. Een normaal verschijn sel bn resus-kinderen. Dat zette 'me aan het denken herinnerd Van Foreest zich. Sectie op Karin toonde een verhoogde afbraak van rode bloedlichaampjes aan. Een resus-geval"* De diagnose van de dierenarts bleek trefzeker toen enkele maanden later het bloed van de opnieuw zwanger geraakte Sjaan werd geanalyseerd. Reden om het medisch team voor te berei den op de geboorte van een resus-orang-oetan. „Het is de moeite en de kosten - vergeet niet wat Ouwehand dit heeft gekost - waard ge weest. Het is alleen verschrik kelijk jammer dat moeder Sjaan is gegaan gegaan. Het Vaticaan - eerst het kind en dan de moeder - zal wel goed keurend knikken, maar zo lang we niet weten waardoor Sjaan is gestorven, blijf je toch met een onbevredigend gevoel zitten. Gelukkig weten we al wel dat het niet aan de verdoving - nodig om bij haar bloed af te tappen - heeft gele gen Maar het blijft jammer" aldus de Oosterbeekse dierenarts jonkheer Van Fo reest. De eerste wisseltransfusie in de nacht van eerste op tweede paasdag leverde echter niet het gewenste resultaat. De an ti stoffen in het bloed van Sjaan bekwamen Bons niet. Boris dreigde het niet te red den. maar Bongo, zijn vader, bracht uitkomst. Het serum uit zijn bloed werd in het bloedlaboratorium van het Elisabeth Gasthuis vermengd met de rode bloedli chaampjes uit het bloed van Sjaan. Het bleek een gouden greep van het medisch tea- Na de derde wisseltransAisie herstelde Bons merkbaar en trok de voor resus-kinderen kenmerkende gele kleur al lengs weg. Voor chef dierver- zorger Peter van der Eijk en zijn vrouw Ans brak toen een drukke tijd aan. Veel slaap hebben ze in de afgelopen we ken niet gehad, want om het andere uur moest de fragile orang-baby aan de fles. Maar ondanks de prille en kwetsba re levensgeesten hield Boris bij elke voeding een speel- goedbeestje onwrikbaar in zijn knuisten. ARNHEM - De overeenkomst tussen mens en aap is weer een bewijs rijker dank zij een opzienbarende ontdekking in Ouwehands' Dierenpark in Rhenen. Bij orang- oetans, behorend tot de grote mensapen, blijkt evenals bij de mens de resusfactor voor te komen. Dank zij deze ontdekking en een uniek samenspel tussen een team van artsen en het Arnhemse Elisabeth Gasthuis is een op eerste paasdag geboren orang-oetan-baby nog springlevend. De inmiddels al behoorlijk hari ge baby, Boris genaamd, is de eerste kritieke weken won derbaarlijk goed doorgeko men. Niet in het minst dank zij de goede zorgen van zijn pleegouders. Peter en Ans van der Eijk. Naar het zich nu laat zal Boris tijdig de babykamer in het huis van de chef dier- verzorger bij Ouwehand kun nen ruimen om plaats te ma ken voor het eerste kind van Peter en Ans van der Eijk. De baby wordt in augustus ver wacht. „We hebben goede hoop dat Bo ris het redt. Hij is nu voor het eerst boven zijn geboortege wicht", meent de Oosterbeek se dierenarts jhr. A. W. van Foreest. Hij is in de eerste plaats de man achter het suc ces. dat inmiddels internatio naal in kringen van dierge neeskundigen grote aandacht heeft getrokken. De ontdekking van de resus factor bij orang-oetans. Ma leis voor bosaap, betekent vrijwel zeker dat deze indruk- wekkende dieren definitief voor uitstervén zijn behoe- d. In vrijheid leven nog circa 5000 orang-oetans, uitsluitend op de eilanden Borneo en Suma tra. Hun toekomst da^r is ech ter allerminst zeker. Daar naast bevinden zich vele soortgenoten in gevangen- schap in dierentuinen over de hele wereld. Tot dusver stierven relatief veel in gevangenschap geboren orang-oetans een vroege dood. Over de oorzaak tastte de diergeneeskunde tot dus ver in het duister. Maar de ontdekking in Ouwehand kan een baanbrekende ommekeer betekenen. Bloedgroepen „Het is nu zaak om de bloed groepen van de in dierentui nen levende orang-oetans vast te stellen. Zodra dat in kaart is gebracht, kunnen we over de hele wereld voorko men dat apen met tegenge stelde resus-factoren met el kaar paren", aldus bioloog F Engelsma van Ouwehand, nauw betrokken bij de opera tie die Boris het leven spaarde en de wetenschappelijke ken nis over de orang-oetans een belangrijke dienst bewee- Zijn resus-kinderen bij r medisch gezien al jaren geen probleem meer. de internatio nale diergeneeskunde weet nu dat behalve bij onder an dere resus aapjes en chim pansees ook bij orang-oetans vermenging van resus- positief met resus-negatief bloed tot een fatale zwanger schap kan leiden. kaanse expert in bloedonder zoek bij orang-oetans van de universiteit van New York, kon niet worden voorkomen dat de moeder van Boris, Sjaan. drie dagen na de ge boorte van haar baby stier- f. Moeder dood Zonder de kennis die met resus- kinderen in de humane ge neeskunde is opgedaan, had Boris het overigens niet ge red. De betrokkenen mijden elke publiciteit, willen hun namen onder geen beding ge noemd zien, maar dierenarts Van Foreest aarzelt niet een wezenlijk aandeel in het suc ces toe te schrijven aan een kinderarts en een vrouwen arts van het Arnhemse Elisa beth Gasthuis. Dank zij hun kennis en vaardig heid werden de bloedtransfu sies die Boris in een koorts achtig paasweekeinde enkele keren kreeg toegediend, een succes. Maar ondanks deze gebundelde medische kennis aangevuld met een Ameri- Hoewel er sectie is verricht op het kadaver, is de doodsoor zaak van Sjaan voorlopig nog niet vastgesteld. Wellicht is het te wijten aan een complex van factoren, want Sjaan was nauw betrokken bij de pogin gen haar zoon Boris in leven te houden. Geen bloedbank Van Foreest: „Voor apen be schikken we in tegenstelling tot bij mensen, niet over een bloedbank. Bovendien was niets bekend over de bloed groepen van andere orang- oetans in ons land. Dus zat er ni^ts anders op om voor de vervanging van het bloed van Boris het bloed van de moe der te gebruiken". i De kleine orang-oetan tussen leden van het DEN HAAG - In de Neder landse kolonie in de hoofdstad van Mexico is opwinding ontstaan over de onderscheiding tot Of ficier in de Orde van Oran je Nassau van de voormali ge vice-voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in dat land, M. P. A. E. Lalieu. Deze man is in 1939 betrokken geweest bij het smokkelen van Nederlandse militaire uniformen naar Duitsland, die bij de inval in de mei dagen van 1940 moesten dienen als vermomming voor Duitse militairen. Volgens dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie was Lalieu ook in dienst van de Duitse contra spionage. In deel twee van zijn geschiedenis van Nederland in de Tweede We reldoorlog gaat dr. Lou de Jong uitvoerig in op deze affaire en noemt Lalieu met name. „Ik kan mij herinneren dat ik een brief wisseling heb gehad met een Ne derlander in Mexico, die infor meerde naar het oorlogsverleden van Emiel Lalieu". zegt Lou de Jong nu. „Ik heb hem terugge schreven dat ik niet zo zwaar til aan die uniformensmokkel uit 1939. Maar het is natuurlijk te dol om een man die zich aan dit soort van verraad heeft schuldig ge maakt nu nog een koninklijke on derscheiding te geven. Als het ministerie van buitenlandse za ken bij justitie zou hebben geïn formeerd was het dossier van La lieu ongetwijfeld op tafel geko men", aldus dr. Lou de Jong. De Nederlandse ambassade m Me xico bevestigde vrijdag dat het om de, door De Jong genoemde Lalieu' gaat. Volgens de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken is de voor dracht voor het verlenen van de koninklijke onderscheiding, zo als gebruikelijk wanneer in het buitenland verblijvende Neder landers in het geding zijn. van de ambassade afkomstig. De Neder landse ambassadeur, mr. J. C. P. Baron Speyart van Woerden heeft bij de voordracht vermeld dat er twijfels waren over het oor logsverleden van Lalieu. De Ne derlander zou volgens de ambas sadeur echter bij een officieel on derzoek van alle blaam zijn gezui verd. Deze aantekening is. aldus de woordvoerder, doorgegeven aan het betrokken vakministerie, m dit geval economische zaken. Daar heeft men echter geen be zwaar gezien in het verlenen van de onderscheiding en buiten landse zaken het fiat gegeven. Mi nister Van der Klaauw heeft de voordracht uiteindelijk met zijn handtekening bekrachtigd. De woordvoerder bevestigde dat het een ongebruikelijke zaak zou zijn een Nederlander met een aan- Lalieu zelf zei gisteren tegenover onze correspondent in Mexico, Rob Sprenkels, dat hij niet ver baasd was een koninklijke onder scheiding te hebben gekregen. „Ik heb me dertig jaar lang in Me xico ingespannen voor de belan gen van het Nederlandse be drijfsleven". aldus Lalieu. Hij vond het onbegrijpelijk dat zijn verleden nu weer wordt opgera keld. „Ik heb met deze dingen niets te maken gehad. Ik ben wel een paar keer gearresteerd, maar nooit gedagvaard. Het is nooit tot een proces gekomen, omdat erte gen mij geen bewijzen waren in te brengen. Ik heb in de oorlog een hoop mensen kunnen helpen, of het nu joden waren of niet. maak te niet uit. Daarvoor had je na tuurlijk wel contacten nodig", zei hij. suggererend dat er wel vuile handen gemaakt moesten wor- AD VERTENTIE I We moeten aan de slag om ons land, onszelf en onze kinderen een g( >etie toekomst te geven. Samen aan 't werk, dat wil de WD. Meer banen, meer deeltijdbanen ook. Betere startkansen voor onze kinderen. Een nieuw woningbouwbeleid, waarbij er betaalbare huurwoningen bijkomen, ook voor êón- en tweepersoons huishoudens. Help mee dit beleid uit te voeren. Stem op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. Samen aan 't werk y Antwoordnummer 1877,2500WB DenHaag,tel.070-611121 den. Voor verder commentaar verwees hij naar zijn Nederland se advocaat. Lalieu was volgens dr. De Jong be trokken bij Hitlers voorbereiding en. in oktober 1939. voor de inval in Nederland. Het was zijn bedoe ling om bij Maastricht de Maas over te steken om van daaruit zo snel mogelijk Belgiè binnen te vallen. Een afdeling speciaal op geleide militairen zou daartoe in Nederlandse uniformen gesto ken worden om de verkeersbrug- gen over de Maas bij verrassing te nemen. Die afdeling moest dus ergens de Nederlandse grens pas seren. Hoe kon men daar de doua ne uitschakelen? Hitier overwoog korte tijd over rompeling met behulp van als vrouwen verklede militairen. La-- ter leek het hem beter die militai ren in het uniform van de Neder landse marechaussee te steken. Hij gaf opdracht om een aanzien lijk aantal Nederlandse unifor men te bemachtigen, niet alleen van het leger, maar ook van de marechaussee, de douane, de spoorwegen, de gemeentepolitie en de PTT Dat zou in die tijd heel gemakkelijk geweest zijn. want ook toen al liet Nederland het merendeel van zijn uniformen in Duitsland ma ken. Maar dat beseften Hitier en zijn spionage-afdeling niet. De centrale van de Abwehr in Berlgn zocht contact met een officier van justitie die regelmatig in Neder land kwam, Richard Gerkcn. Die kende wel enkele Nederlandse handelaars die hem aan de ge vraagde uniformen zou kunnen helpen. M. P A. E. Lalieu en Ab van Olst. Lalieu deed al spionage werk voor de Duitsers in de ha ven van Antwerpen en aan de Ma- ginotlinie. Ab van Olst zocht een joodse koopman in gedragen kle ding in Amsterdam op met de mededeling dat hij voor een op voering van de operette. „De Graaf van Luxemburg" in Osna- bruck een groot aantal Neder landse uniformen nodig had. De joodse handelaar kreeg arg waan. noteerde het nummer van de auto en waarschuwde de poli tie. De auto werd bij Denekamp aangehouden en doorzocht een hele collectie militaire kleding kwam te voorschijn, benevens uilmonsteringsstukkcn van de Nederlandse Spoorwegen, van d<- gemeentepolitie cn van dc Ne derlandse posterijen Antwerpen, reisde spoorslags naar Osnabruck kreeg daar een schriftelijke verklaring van de di recteur van het Sladt Theater, dat de uniformen alleen maar be stemd waren geweest voor een operetteuitvoering Met die ver klaring trok hij naar Amsterdam. Maar de politie was er niet van onder de indruk en Emil Lalieu werd gearresteerd. In een notitieboekje vond dc politie uitgebreide gegevens over de Antwerpse haven en de Franse verdedigingslinie. Maar de ver dachten hielden styf vol dat zij alleen maar requisieten voor een operette hadden gekocht. Lalieu werd vrijgelaten. In de mei-dagen van 1940 werd hij echter met 21 anderen opnieuw als staatsge vaarlijk in hechtenis ^genomen Eenmaal door de Duitsers be vrüd bleef hu gedurende de oor log werken voor de Duitse con traspionage. Dr. De Jong schrijft in een voetnoot letterlijk ..Het in 39 40 door de Nederlandse justitie ten aanzien van deze affaire opgebouwde dossier is niet terguggevonden. Gedeeltelijk werd de affaire gere construeerd ten behoeve van de naoorlogse berechting van Lalieu en Van Olst. hetgeen bemoeilijkt werd door het feit dat de Duitse superieur, het hoofd van de Ab- wehrstelle Munster. Richard Ger kcn in 1947 en '48 de fictie van de „operette-uitvoering volhielde- ADVERTENTIE De zaak f ntgcr Geen gepieker over prijzen, gezeur over beurten, bonnetjes voor brandstol gedoe bij een deuk. irritaties bij inruil, blokkering van kapitaal. Eén positief gesprek over auto-lease kan u van veel overbodige lasten bevrijden Nodig ons uit cn kies de voor u meest efficiënte vorm van wagcnparkbchccr Cunpcralicvc Vereniging C'irele Lease H A Arnhemse* eg Piwlbus I UK. Wfcl Hl) Aiik'iOooil Uk-loon HlUMO ui k-k-\ WIKIIK ui

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13