Nieuwe Franse oppositie is nu al verdeeld Libanon worstelt om te overleven Schmidt bij Thatcher M Domainedela Chartreuse Appellation 0tt Ingeklemd tussen aartsvijanden Israël en Syrië DINSDAG 12 MEI 1981 PAGINA II PARIJS - De nieuw verko zen president Frangois Mitterrand liet zich de eer ste dag na zijn overwin ning niet zien, terwijl de nieuwe oppositie van gaul listen en giscardisten el kaar al in de haren vloog. De socialisten hebben hun confron tatie met de communisten nog uitgesteld. Een akkoord tussen beide linkse partijen zal noodza kelijk zijn om Mitterrand het re geren mogelijk te maken. Intus sen zijn de speculaties al begon nen over de parlementsverkiezin gen die de nieuwe president wil uitschrijven en die in twee ron den zullen worden gehouden op 21 en 28 juni. In het kamp van de nieuwe opposi tie begint het door te dringen dat de overwinning van „links" voor een niet onaanzienlijk deel te danken is aan traditionele „rechts"-stemmers, die meer dan genoeg hadden van het regime- Giscard. Omdat deze stemmers afkomstig zijn uit de gaullistische hoek, doet gaullistenleider Chi rac nu al zeer snel pogingen zich tot leider van de nieuwe oppositie op te werpen. Eén blok Oud-premier Chirac zou - naar werd gezegd - al hebben aange stuurd op een rol in de oppositie om zich met meer succes te kun nen voorbereiden op de presi dentsverkiezingen over zeven jaar. Hij heeft nu de aanhangers van de verslagen president Gis- card opgeroepen om in de parle mentsverkiezingen van juni sa men te werken zodat de nieuwe oppositie als één blok in het par lement kan opereren. Het spreekt in deze theorie vanzelf dat Jac ques Chirac degene zou moeten zijn die dit blok in alle exclusivi teit bespeelt. Premier Barre hééft gisteren in een korte verklaring en zonder na men te noemen een scherpe aan val op Chirac en zijn gaullisten gedaan die hij er voor verant woordelijk stelt de Vijfde Repu bliek - het geesteskind van gene raal De Gaulle - in gevaar te heb ben gebracht. Op het Elysée broedt de plotseling onzichtbaar geworden en verslagen president op nieuwe plannen. Geruchten willen dat hij denkt over de vor ming van een „liberale" partij- In het gezaghebbende dagblad „Le Monde" verheelt hoofdredacteur Fauvet zijn tevredenheid over de verkiezingsuitslag niet. Hij waar schuwt in zijn hoofdartikel de nieuwe meerderheid ervoor niet te denken dat ze op eigen benen hebben gewonnen. In de eerste ronde waren het de ecologen, al dus Fauvet, en nu zijn er afvallige gisgardisten bijgekomen. Afgang Tevens stelt dc hoofdredacteur van| „Le Monde" dat het verlies voor Giscard de eerste en tevens gi gantische persoonlijke afgang betekent. Zo zelfs dat Fauvet her innert aan de verslagen De Gaul le, die meteen de dag volgende op zijn nederlaag in '69 het Elysée verliet en zich nooit meer in het LONDEN (DPA) - Bondskanse- t u'os nogal winderig toen de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt gisteren i een officieel bezoek aan de Britse premier Thatcher. Engeland arriveerde openbaar vertoonde. Tot de komst van Mitterrand zou vol gens de grondwet opnieuw de voorzitter van de senaat de rol van president kunnen oveme- Premier Barre zal dezer da- lier Helmut Schmidt van West- Duitsland en de Britse premier Margaret Thatcher zijn gisteren bij Londen besprekingen begon nen in het kader van het halfjaar lijkse Brits-Westduitse overleg. gen zijn ontslag aanbieden. Hij Het belangrijkste onderwerp be- wenst dit aan de nog zittende pre sident te doen en niet aan Fran cois Mitterrand trof de financiering 1 begroting. De Britten, drage al in 1980 werd ADVERTENTIE Cötes-tlu- Rhone Contrólée du-Papegebied. Diepe van kleurinici veel warmte e Ideaal bij wild en pikante kaasv it hetChateauneuf- Import en distributie DEIOWE fe»l ntS.SftQt^d» I QOQC' 1 derd, willen een verdere verla ging en zij hopen hiervoor steun bij de Bondsrepubliek te vinden. Als grootste financier van de EG- begroting zou Bonn naar de op vatting van de Britten meer dan alle andere EG-landen geïnteres seerd moeten zijn in een 'redelij ker' verdeling en een verminde ring van de financiële lasten. Aan het slot van de eerste dag ver klaarde de woordvoerder van de Westduitse regering dat de bondskanselier er geen twijfel over had laten bestaan dat hij fundamentele veranderingen verwacht in de binnenlandse po litiek van Frankrijk onder de nieuwe president. Dat geldt vol gens Schmidt vooral voor econo mische en sociale kwesties. De Bondsrepubliek verwacht even wel dat de zeer nauwe betrekkin gen met Frankrijk, die in het ka der van het Frans-Duitse verdrag zjjn ontwikkeld, door de veran dering aan de top in Parijs niet zullen worden beïnvloed. Wat de buitenlandse politiek van Frank rijk betreft vertrouwt Bonn erop dat deze praktisch ongewijzigd zal blijven. Schmidt hoopt zo spoecug moge lijk met de opvolger van presi dent Giscard d'Estaing topover- leg te kunnen aanvangen. Premier Thatcher verwacht Mitter rand op de EG-top van eind juni in Luxemburg te ontmoeten. panje: Onbekend soort longontsteking MADRID (AFP Reuter) - De «kk te waaraan verscheidene mensen in dc streek rond dc Spaanse hoofdstad Madrid zijn overleden is een onbekend soort longont steking Dit heeft het Spaanse ministerie van volksgezondheid gisteravond bekendgemaakt. Ongeveer honderd personen lijden aan deze ziekte die tot nog lot aan vijf personen het leven kost te. Het ministerie sprak de be richten in de pers tegen dat de ziekte iets te maken heeft met de zogenoemde legionnairsziekte (ADVERTENTIE» Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt xe naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën,literatuur. atlassen, oude pren ten. enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. yW De Slegte is een goeie oude boekenUJ voor uw Boekhandel J. de Slegte I Breestraat 73.2311 ('J loeiden. Tel 071 122007 Libanon lijkt niet alleen op weg naar een nieuwe burgeroorlog, de spanningen in het Midden- Oosten maken van het land een •potentieel slagveld voor Israëli sche en Syrische legers. Onder de paraplu van Amerikaanse en Russische belangen vecht in dit kleine land schijnbaar iedereen tegen iedereen. Toch houdt 90 procent van de Libanezen zich buiten de vele conflicten die da gelijks tussen de talrijke groe peringen worden uitgevochten. BEIROET - De verdeeldheid in het Midden-Oosten, tussen mqslims, joden en christen van velerlei op vattingen en overtuigingen is op kleine schaal terug te vinden in het relatief nietige Libanon. Door de eeuwen heen heeft het land zo veel bezettingen gekend, volks verhuizingen en vluchtelingen stromen ondergaan, oorlogen en burgeroorlogen meegemaakt dat er sprake is van een smeltkroes van godsdiensten, politieke am bities en financiële belangen. In geklemd tussen de aartsvijanden Israël en Syrië dreigt de al lang niet meer onafhankelijke repu bliek vermalen te worden onder druk van de toegenomen span ningen tussen Arabieren en Is raeli's. Hoewel het land sinds de stichting van de onafhankelijke republiek in 1926 doorging als het Zwitser land van het .Midden-Oosten, speelden al sinds de oudheid de onderlinge tegengestelde belan gen een grote rol in de landspoli- tiek. Sinds de komst van de Pale- stijnen, bijna tien jaar geleden lijkt definitief de klad gekomen te zijn in de leefbare onenighei- De komst van de Syriërs als Arabi sche vredestichters en de openlij ke steun van Israël voor opstandi ge christelijke leiders als majoor Haddad maakt dat een internatio naal conflict op Libanees grond gebied tot de mogelijkheden be hoort. Over de hoofden van de strijdende partijen en vredes- stichters in Libanon heen woedt inmiddels een diplomatieke oor log, waarbij crisisteams in Was hington en Moskou de troefkaar ten in handen lijken te hebben via hun bondgenoten, Israël en Sy- Beide landen, Syrië en Israël, heb ben historische aanspraken op Libanon maar leken beide tot dusverre bereid zich min of meer neer te leggen bij de bestaande krachtsverhoudingen in Liba non. Het Syrische leger, met een mandaat van de Arabische Liga als vredesmacht naar Libanon gestuurd, syrrtphatiseerde open lijk met de linksgerichte Libane se Nationale Beweging en de Pa- lestijnen. Israël steunt daarente gen de christelijke milities van velerlei pluimage en wel in de eerste plaats de Grieks- orthodoxe deserteur uit het Liba nese leger, majoor Haddad, die langs de grens met Israël een vrij staat heeft uitgeroepen. Ook in het noorden spelen christe nen en de Falange-partij een be langrijke rol terwijl de PLO zich meer in het Zuiden heeft ge nesteld. Om confrontaties tussen christenen en Israël enerzijds en Palestijnen en moslims ander zijds zo veel mogelijk tegen te gaan wordt een deel van Zuid- Libanon vervolgens gecontro leerd door eenheden van het Uni- fil, het vredesleger van de Ver enigde Naties waarin ook Neder landse contingenten deelneme- Bij het opstellen van de Libanese grondwet in 1926 is terdege reke ning gehouden met de religieuze verdeeldheid van de bevolking. De president zou rechtstreeks ge kozen worden, maar al snel werd het traditie dat een Maronitische christen deze post ging vervullen. Het uit een kamer bestaande par lement kreeg een evenredige ver tegenwoordiging van de verschil lende geloofsgemeenschappen: Maronieten, Grieks-orthodoxen. Grieks-katholieken van christe lijke zijde en Soennieten, Shi'ie- ten en Droezen van islamitische zijde (alhoewel de geleerden het niet eens zijn over de vraag of Droezen nog islamieten genoemd kunnen worden). In de jaren dertig ontstaan eigenlijk de voorlopers van de huidige pa ramilitaire organisaties wanneer de verschillende geloofsgemeen schappen in navolging van de op fascistische leest geschoeide Sy rische Nationale Partij jeugdbe wegingen in het leven gaan roe pen. De bekendste daaronder werd de Falange. opgericht door de Maroniet Pierre Gemayel, die op dit moment door zijn zoon Bashir wordt geleid. Ook de Droezen bundelden in deze tijd hun politieke krachten onder lei ding van Kamal Djoemblatt. Tijdens de Tweede Wereldoorlog ontstond wat genoemd wordt het Nationale Pact. De moslims er kenden in feite de zelfstandig heid en de territoriale or schend baarheid van het land volgens de grenzen van 1920 en zagi n af van hun pogingen aansluiting te krij gen bij andere islamitische lan den. De christenen, ethnisch ge zien eveneens Arabieren, zagen af van hun traditionele buiten landse bescherming (die terug gaat tot de middeleeuwse kruis tochten) om deel te gaan uitma ken van de Arabische groep lan den in het Midden-Oosten, later de aansluiting bij de Arabische Liga. Van groot belang voor het voortbe staan van de Libanon was de op richting van de staat Israel in 1948 en de daaropvolgende oorlog en vluchtelingenstroom. Naar schatting kwamen er bij deze eer ste stroom 127.000 Palestijnen Li banon binnen en werden groten deels in kampen ondergebracht. Alleen de gegoede zakenlui en een aantal intellectuelen kwa men goed terecht in Beiroet. Te gen het eind van de jaren vijftig ontstaan hier de Palestijnse ver zetsbewegingen als El Fatah (me de opgericht door de huidige lei der Jasser Arafat) en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van de Grieks- orthodoxe kinderarts Georg Ha- basj. Van vluchtelingen ontwikkelden de Palestijnen in Libanon zich tot verzetstrijders en hun acties te gen de joodse staat leidden weer tot repressaillemaatregelen van Israël. In de Libanese politiek heerste grote verdeeldheid over de mate van vrijheid die de Pale stijnse guerrillastrijders verleend moest worden en voor- en tegen standers raakten regelmatig slaags in de straten van Beiroe- Libanons interne tegenstellingen zijn vooral terug te voeren op de wanverhoudingen tussen chris tenen en moslims en het alles doordringende politiek confes- sionalisme. Alle overheidsbanen van president tot en met straatve ger worden toebedeeld op sekta rische basis en wel in de verhou ding zes staat tot vijf. Dat wil zeg gen zes christenen tegenover vijf moslims. Ook de parlementsze tels, 99 in getal, zijn zo verdeel- Dit systeem werkt verregaande cor ruptie en nepotisme in de hand. De christenen beheersen traditio neel het economische, politieke en sociale leven in Libanon. De verhouding zes staat tot vijf is ge baseerd op een volkstelling m 1932. Sindsdien zijn de getalsver houdingen in Libanon sterk ge wijzigd. maar dit wordt politiek nergens tot uitdrukking ge bracht. Ondanks het feit dat de christenen op dit moment circa 38 procent van de bevolking uit maken. nemen zij nog steeds een bevoorrechte positie in het land Over het algemeen zijn christenen in Libanon dus welvarender, hebben een betere opleiding ge noten en kunnen die aan hun kin deren geven, hebben meer kan sen in het leven dan moshm- Libanezen. Waarmee natuurlijk niet gezegd is dat er geen rgke moslims of arme christenen te vinden zouden zijn in Libano- hun interne problemen - s een moeilijke zaak omdat de christenen weigeren hun bevoor rechte positie s op te geven - dan nog zou de Libanese crisis niet bezworen kunnen worden en wel door de enorme invloed op alle partijen in het land van externe factoren. Libanon is op de aller eerste plaats het slagveld van het Israèlisch-Palestijnse conflict (er wonen 400.000 sterk gepolitiseer de Palestijnen in Libanon), en tot op zekere hoogte van inter- Arabische en andere Midden- Oosten -tegenstellingen. Zo Libanon het eerste slachtoffer van de Israehsch- EgyptischeAmcrikaanse Camp David-akkoorden: alle daarvan buitengesloten partijen (PLO, Syrië. Sowjet-Unie enz.) botsen direct of indirect met het opper machtige Israël dat Libanon be handeld als een soort „militair oe fenterrein", zoals een westers di plomaat het eens in Beiroet uit drukte. De partijen i Liba- Er zijn 17 erkende christen-e limkerkgenootschappen u. non Ze zijn nauw verbonden met politieke partijen die allen partij- milities hebben. Daarnaast zijn er talloze privé legertjes. je grootste groepering onder de christenen in Libanon zijn de Ma ronieten. Ze beschouwen zichzelf als de elite, voelen zich meer „Li banees", dan Arabier. Maronie ten gaan meteen in rap Frans over wanneer zij merken dat er een Europeaan in de buurt is. Christen-rechts De machtsbasis van de Maronieten is de Falange-partij. in 1936 opge richt. op fascistische leest ge schoeid Militie: 30.000 man. uit stekend getraind en onder andere bewapend door Israël met tanks en artillerie. In 1980 hebben de Falangisten de met hen rivaliserende christen- rechtse Chamoenisten militair onderworpen De Falange, machtsbasis Oost-Bciroet en het centrale bergland, is dus alleen heerser. De partij is anti-Syrisch, anti-Palestijns, fel nationalis tisch. en sympathiseert met Is rael en Haddad De Falangisten en Chamoenisten pretenderen alle christenen in Li banon te vertegenwoordigen, maar dat is niet waar Afgezien van de activisten, is de christen bevolking in het door de Falan gisten beheerste deel van Liba non. passief en wordt geterrori seerd door de partij, die een staat in een staat vormt In Noord-Libanon wonen ook Ma ronieten. maar deze zijn fel anti- Falangistisch. Zij scharen zich rond oud-president Frai\jieh, die een bloedwraakvete met de Fa langisten heeft. Franjieh is pro- Syrisch. Het christen-rechtse kamp is dus nogal verdeeld. Christen-links De overgrote meerderheid van de Libanese christenen is machte loos. Zij sympathiseert met de ge matigde Maronitische politicus Raymond Edde. die al tweemaal tevergeefs geprobeerd heeft om president te worden. Edde woont in zelf opgelegd politiek asiel in Parijs. Moslim-rechts - Islamitische vergadering. Tradi tioneel Soenitische politieke en religieuze leiders. Kleine privé milities. - Groepering rond kamervoorzitter Kamel al Assaad. Traditioneel Shi'itische politieke en religieuze leiders. Kleine privé milities. Moslim-links Alliantie van progressieve socialis ten (Jumblatt junior), communis ten. baath-isten. aanhangers van de overleden Egyptische presi dent Nasser en nationaal Syri sche socialisten Talloze milities, totaal circa 15.000 man. Moslim-links is hopeloos verdeeld, nog veel meer dan de christenen. Strijdpunten zijn bijvoorbeeld gedeelde loyaliteiten ten opzich te van Irak en Syrië (pro-Irak baath-isten contra pro-Syrié baath-isten) en ten opzichte van het lraaks lraan.se conflict. UpmcrKeiijK in dit verband is de opkomst van „Amal". de zeer ge duchte militie van Shi'itische Li banezen. Shi'iten vormen de grootste religieuze groepering in Libanon (circa 1 miljoen), maar zijn economisch cn sociaal het meest achtergesteld. Shi'iten wo nen vooral in Zuid Libanon, waar zu voortdurend bloot staan aan Israëlische strafacties maar waar van zij de schuld steeds meer bij de Palestijnen leggen dan bij Is rael Het Shi'itische moslim-reveil in Li banon is ingegeven door Chomei- ni's Shi'itische revolutie in Iran. In Libanon wordt op dit moment het Iraaks-Iraansc conflict op kleine schaal uitgevochten tus sen pro-Iraakse baath-istcn en pro-I raak se Palestijnen tegen pro Iraanse Shi'iten geholpen door pro-Syrirsche groepcringc- Palestijnen Fatach. de meest gematigde hoofd stroom onder Arafat voert een onafhankelijke koers De PLO. waarin naast Fatach een groot aantal andere groeperingen zijn opgenomen, wordt ontkracht door pro-Syrische en pro Iraakse Palestijnse vleugels die elkaar bestrijden. Zuid-Libanon - Gedeeltelijk onder Unifil- controle. - De Haddad-enclave: christen- rechtse milities en legermuiters. Geheel onder militair en politie ke controle van Israël. Er zijn ook Israëlische stellingen en militair personeel in Haddads-land. In de enclave is 60 procent Shi'itisch- moslim en 40 procent christe- israeis claim „de Libanese christe nen" te verdedigen is nergens op gebaseerd: het merendeel van dc bevolking in de Haddad-enclave is moslim, en wat de rest van de Libanese christenen betreft (met uitzondering van dc Falangisten), stelt deze geen prijs op de „pro tectie van de joodse staat". In Zuid-Libanon zijn naast de Pale stijnen en hun moslim-linkse bondgenoten ook nog actief 600 man van het zogenaamd Libanec- s- Arabisch leger, dat zijn moslim- legermuiters. een soort religieuze tegenhanger dus van de Haddad- iHBTriMUn Al deze opgesomde para militaire organisaties in Libanon zijn ille gaal. Direct of indirect zijn er niet meer dan 300 000 mensen bij be trokken of er economisch afhan kelijk van Dat is tien procent van de Libanese bevolking. Dat wil zeggen dat 90 procent van de Libanese bevolking. 3 miljoen mensen, de gnjze massa dus. niets van de milities wu. Legale strijdmachten in Libanon Legaal in Libanon zijn - a Het Libanese leger. 25 000 man. Vanwcgeistisc he overwegend chnsten-officierkorps. wordt het leger door moslim-links gewan trouwd - b. Unifil VN macht, 6000 man in Zuid-Libanon. - c. Libanese politic cn gendarme rie (zijn als de dood voor de mili- tftia i - d. Arabische vredesmacht. 28.000 man. Is in Libanon onder man daat van de Arabische liga en op uitnodiging van de Libanese re gering De Arabische vredes macht vertegenwoordigd in naam dus de Libanese overheid. Dc vredesmacht bestaat voor 95 procent uit Syrische eenheden en voor 5 procent uit bataljons van het zogenaamde Palestijns be vrijdingsleger PLO Probleem met dc Syriërs is dat zü. als het erop aankomt, niet naar hun commandant in naam - de Libanese president Sarkis - luis teren, maar de buitenlandse poli tiek van de regering in Damascus uitvoeren. Deze politiek is geba seerd op een defensieve strategie ten op/ichte van Israel, op het handhaven van de status quo in Libanon, cn op het militair be strijden van die Libanese milities die het Libanese staatsgezag on dergraven en met Israël samen werken de Falangisten en de Haddad milities MARIEN VAN DEN BOS RIENKO WILTON

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11