KNVB komt met nieuwe opzet trainerscursus Meer jongeren werkloos Diskwalificatie voor winnaar GP Bejaardentehuizen willen af van negatieve kritiek ZEIST (GPD) - In het kader van de vele veranderingen waaraan het voetbal in Neder land eigenlijk continu onderhevig is, heeft de Technische Commissie (afdeling oplei ding) van de KNVB gemeend de huidige trainersopleidingen een drastische wijziging te moeten laten ondergaan. De begrippen A, B, C, D en E-cursus zullen vanaf september 1981 verdwijnen en worden vervangen door de begrippen Coach betaald voetbal, Oe- fenmeester I (bevoegd tot het trainen van alle klassen in het amateurvoetbal plus hulp trainer betaald voetbal), Oefenmeester II (tot en met de derde klasse van de KNVB) en Oefenmeester III (afdelingsvoetbal plus jeugd). De nieuwe opzet zal, naast het terug brengen van vijf naar vier soorten trainersopleidingen, in totaal drie jaar korter duren dan gebruikelijk was: van zeveneneenhalf naar viereneenhalf jaar. DINSDAG 12 MEI 1981 „De cursussen op zich zullen door deze vermindering echter niet in boeten aan kwaliteit", aldus de voorzitter van het bondsbestuur van de KNVB, Jo van Marle. „De Technische Commissie is echter van oordeel dat mensen die zijn geinteresseerd in dit soort oplei dingen, steeds minder zin heb ben in langdurige cursussen. Vandaar dat men heeft voorge steld, en het bondsbestuur heeft dat ook geaccepteerd, de periode van oefenmeester III tot coach betaald voetbal te beperken tot drie jaar. Kwaliteit blijft echter gewaarborgd, evenals het aantal te besteden uren aan deze oplei dingen". Naast deze opleidingen - om het di ploma Oefenmeester III, waarin de vroegere begrippen E en D- diploma's zijn samengevoegd, te behalen zal men een half jaar moeten studeren, terwijl de ove rige opleidingen plus minus een jaar vergen - start de KNVB van af september tevens met een op leiding voor profs, inclusief jeugdtraining, en een docenten opleiding. Voorts zal de KNVB een enquête i Marle: "De kwaliteit blijft gewaarborgd MONZA (ANP) - De internationa le jury van de Grand Prix van Monza heeft de Fransman Eric Saul, die zondag de race in de kwart-literklasse won, gediskwa lificeerd. De Italiaan Maurizio Massimiani zal nu als winnaar van deze Grand Prix de geschie denis ingaan. Eric Saul was, evenals de ook gediskwalificeer de Patrick Fernandez (Fra) en Angel Nieto (Spa), te laat aan de start verschenen. Het drietal werd naast diskwalificatie een geldboete van 300 Zwitserse franken (360 gulden) opgelegd. Er zullen dit jaar geen motorra ces gehouden mogen worden op circuits die niet voldoen aan de gestelde veiligheidseisen voor het jaar 1981. Dit heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken in overleg met staatssecretaris Wallis de Vries van CRM meege deeld aan de burgemeesters van alle gemeenten. De bewindsman verzoekt de burgemeesters erop toe te zien dat bij het verlenen van ontheffingen de voorge schreven maatregelen ook wor den nageleefd. Het verzoek van minister Wiegel moet worden gezien als een ver volg op de voorstellen, die zijn gedaan door de zogeheten veilig heidscommissie onder voorzit terschap van de heer Jorritsma van CRM. Deze commissie, waarin o.a. ook motorcoureur in het noorden van het land hou den om te onderzoeken of daar voldoende trainers geinteres seerd zijn in een lokale opleiding tot Oefenmeester I, de vroegere B-cursus. Van Marle: „Het blijkt dat er in het noorden van het land te weinig trainers met een B-licentie zijn. Een veelgehoorde klacht daar is dat de afstand van bijvoorbeeld Groningen-Zeist veel te groot is en men er dan ook maar van afziet om de B-cursus te volgen. Wij zullen nu gaan be kijken hoe die belangstelling is wanneer men de B-cursus in bij voorbeeld Groningen houdt. Overigens is het nog niet eens ze ker, dat wanneer blijkt dat er ge noeg animo voor bestaat, de KNVB ook daadwerkelijk be sluit tot het in het noorden kun nen volgen van de opleiding". Daarmee verwijst Van Marle al naar de eventuele moeilijkheden die kunnen ontstaan wanneer de KNVB zou besluiten het Noor den tegemoet te komen. Tot nu toe werden alle trainersopleidin gen op het sportcentrum in Zeist gehouden; gaat men „de grenzen verleggen", dan zou het niet on denkbaar zijn dat ook geïnteres seerden in de B-cursus in het zuiden des lands zullen aandrin gen op een zelfde mogelijkheid. De opleiding tot Oefenmeester III duurt dus een halfjaar en bestaat uit veertien praktische en theore tische lessen. Tijdens de oplei ding is de cursist verplicht voor dertien weken tenminste een uur per week stage te lopen bij zijn eigen of een andere vereniging. Jan Kasper, hoofd opleidingen van de KNVB: „Op die manier worden de clubs door middel van de praktijk beoefening direct betrokken bij de opleiding van de kandidaten. Tevens kunnen de kandidaten de oefenstof reeds toepassen in de praktijk, er al mee leren spelen". De opleiding tot Oefenmeester II duurt een jaar en bestaat uit 24 praktische en theoretische les- sen-thema's van elk drie uur. Ook hier dient de kandidaat we kelijks stage te lopen bij een ver- engiging. „In deze opleiding ne men met name de jeugdthema's (net als bij de profopleiding) een aparte plaats in", aldus Kasper. Om Oefenmeester I te kunnen wor den, dient men 15 tweedaagse bijeenkomsten op Zeist, en dus in de toekomst mogelijk in het noorden, bij te wonen. Kasper: „Bij deze opleiding staat het le ren analyseren van wedstrijden centraal, daarvoor zullen ook gastdocenten worden uitgeno digd". De opleiding tot coach betaald voetbal zal nog niet per septem ber ingaan. Men verwacht dat met deze cursus pas met ingang van het seizoen '82-'83 wordt aan gevangen. Tot die tijd echter zal ook de A-cursus vervallen. Van Marle: „Het is de bedoeling dat dit eigenlijk de breedste cursus van alle wordt. Niet alleen zal aandacht worden besteed aan puur voetbaltechnische zaken, maar zeker ook aan hoe men moet inspelen op zaken die zo wel binnen als buiten het veld kunnen gebeuren en waar we de laatste jaren steeds veelvuldiger mee geconfronteerd worden. Daarnaast zal deze opleiding ook een stuk management' in zich krijgen. Een allround-opleiding zou je kunnen zeggen". Wetenschappelijk instituut PvdA DEN HAAG (GPD) - Er zijn in Nederland twee maal zoveel jeugdwerklozen als het ministerie van sociale zaken steeds zegt. In 1979 waren er volgens de officiële cijfers al 90.000 jonge werklozen, maar daar moeten minstens nog eens 90.000 „verborgen" jeugd-werklozen bijgeteld wor den. Dat beweert de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk insti tuut van de Partij van de Arbeid, in het gisteren verschenen rapport „Vroegrijp voor de WW", dat vandaag zou worden aangeboden aan Tweede-Kamervoorzitter dr. D. Dolman. Het gaat uitvoerig in op de i oorzaken, aard en omvang van de jeugdwerkloosheid. Door de veel hogere algemene werkloosheid die sinds 1979 is opgetreden, zal dit cijfer nu wel licht nog aanzienlijk hoger zijn. Onder „verborgen werklozen" worden die mensen verstaan die in wao en wsw terecht komen of Storingen in kerncentrales "normaal" DEN HAAG (ANP) - Het aantal storingen in het afgelopen jaar in de kerncentrales Dodewaard en Borssele is in vergelijking met andere industriële installaties normaal. Dit blijkt uit het overzicht dat de exploitanten aan de overheid hebben verstrekt. Het is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De opgetreden storingen in de beide kerncentrales in 1980 ko men qua aantal en ernst globaal met de voorgaande ja- In het overzicht is een categorie-in deling gemaakt om tijdens een proefperiode ervaring op te doen met een systematische storings rapportage. De meeste storingen werden ingedeeld in de categorie drie: storing van een onderdeel of systeem die gezien de beschik bare reserve geen onmiddellijke uitschakeling van de reactor ver eist. maar wel een vermindering van de beschikbaarheid van vei ligheidssystemen geeft. Voor Borssele waren er vijftien sto ringen in de derde categorie, voor Dodewaard zeventien. Jongeren worden onevenredig door de werkloosheid getroffen, vooral meisjes, jongeren uit cul turele minderheidsgroepen of met lagere of onvoltooide oplei ding. Jongeren worden vaak als eersten het slachtoffer bij ontsla gen. Ook worden zij het eerst ver vangen wanneer vrouwen in deeltijdarbeid worden aange trokken. Volgens de WBS is de hoogte van het minimum-jeugdloon - door de regering veelvuldig aange voerd als oorzaak voor de jeugd werkloosheid - nauwelijks van invloed. Ook de rol van de partië le leerplicht (werkende jongeren die soms enkele dagen per week naar school moeten en daardoor voor werkgevers minder „aan trekkelijk.' zyn) wordt volgens het rapport overdreven. De sterke jeugdwerkloosheid komt vooral door het tekort aan banen, de zwakke arbeidsmarktpositie van jongeren en de strenge selec tiecriteria die de werkgevers aan leggen. Jeugdwerkloosheid is een economisch probleem en geen sociaal-cultureel of onder wijsprobleem. De WBS verwacht dat de jeugd werkloosheid de komende jaren nog verder zal stijgen. De geringe economische groei en het grote aanbod op de arbeidsmarkt zijn daarvoor de belangrijkste rede- Aanpak van de jeugdwerkloosheid vereist volgens het rapport het creëren van 600.000 tot 700.000 banen tot 1990. Daarvoor zijn no dig: uitbreiding van de werkgele genheid, werktijdverkorting tot 35 uur per week en het sterk be vorderen van deeltijdarbeid. De vijftien Turken in de Amsterdamse kerk De Duif, die zaterdag aan een hongerstaking zijn begonnen, vullen hun tijd ondermeer door zang en dans. De Turken zijn van plan hun hongerstaking een week vol te houden om te protesteren tegen de voortdurende schending van de mensenrechten in Turkije en het uitblijven van een echte democratie in hun land. EDE (ANP) - De maatschappelij ke controle op de bejaardente huizen is erg kritisch en vaak te scherp. De directies van deze te huizen moeten er in het belang van bewoners en medewerkers voor zorgen, dat de negatieve pu bliciteit wordt ingedamd. Voor zitter M. Kok van de vereniging van directies van bejaardente huizen zei dit gisteren in Ede tij dens de algemene ledenvergade ring van zijn organisatie. De negatieve publiciteit rond de bejaardentehuizen wijt Kok voor een deel aan de werkers in de be jaardenzorg zelf. Hij riep de le den van zijn vereniging op er voor te zorgen dat "wij ook in po sitieve zin overkomen". Kok herhaalde de kritiek van zijn organisatie op de rijksoverheid, die het particulier initiatief in de bejaardenzorg zou willen kort wieken. "De overheid wil de ou deren met de wet in de hand de gelegenheid geven om mee te denken en mee te besturen in het beleid van het verzorgingstehuis. De wijze waarop dit gebeurt, roept echter de gedachte op alsdus Kok. "dat de overheid misschien zelf toch de grootste betuttelaar is". Als het particulier initiatief in de bejaardenzorg "de nek wordt omgedraaid" zullen de directies volgens Kok binnen afzienbare tijd louter "zetbazen zijn om op de winkel te passen". "Gevangenis heeft meer geld nodig" BREUKELEN (GPD) - Het ge vangeniswezen zal een van de grootste problemen worden voor een nieuw kabinet. Dat heeft de huidige staatssecretaris van jus titie. mevr. mr. E Haars gezegd tijdens een CDA-spreekbeurt in Breukelen. Volgens de bewindsvrouwe zal er voor het gevangeniswezen meer geld beschikbaar moeten ko men. Haars meent dat dit geld noodzakelijk is voor de bouw van extra gevangenissen en het aantrekken van meer gevange nispersoneel. Haars: "We hebben dit jaar te maken met aanzienlijk meer gestraften dan vorig jaar. De begeleiding en opvang van deze gevangenen noodzaakt ons tot extra financiële offers". Rus Mitsjenko blijft in Vredeskoers op kop ERFURT (ANP) - Ivan Mitsjenko uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in de derde etappe van de Vre deskoers de leiding in het alge meen klassement behouden. De Oostduitser Olaf Ludwig won de individuele tijdrit naar Erfurt. Hij legde de 35 kilometer af in 44 minuten en 5 seconden. Mitsjenko eindigde als twaalfde op ruim drie minuten. Zijn voor sprong op nummer twee in de rangschikking, zijn landgenoot Sjachid Zagredinov, bedraagt nu 1 minuut en 36 seconden. De vierde etappe van de Vredes koers, over 89 kilometer van Erf urt naar Gera, kende een rustig verloop. Logisch gezien de in spanningen die de renners zich in de ochtenduren tijdens een in dividuele tijdrit over 35 kilome ter hadden moeten getroosten. Eindelijk was er ook een kans voor de Nederlandse ploeg zich op de voorgrond te stellen. Met name de renners uit de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en Polen hadden er in de eerste dagen voor ge zorgd, dat de Nederlanders geen reële kans meer hadden op de eindzege in deze loodzware koers voor amateurs. In een slakkegang ging het peloton richting Gera. Er werd een ge middelde snelheid gemeten van nauwelijks 33 kilometer per uur. In de eindsprint werden zich drie Nederlanders, Dries Klein, Hans Boom en Wim Jennen, maar geen van deze drie slaagde erin de etappe te winnen. De dagprijs ging naar de Bulgaar Wenelin Hubenov, Klein werd derde, Boom bezette de vijfde plaats en Jennen eindigde als ze vende. Vandaag is de rustdag. Wil Hartog zat, werd vorig jaar in het leven geroepen na enkele zware ongelukken met dodelijke afloop op zogenaamde straten- circuits. Twee duels voor Arnesen ZEIST (ANP) - De Ajacied Frank Arnesen en de PSV-er Piet Wild schut zijn voor twee wedstrijden geschorst. De tuchtcommissie van de KNVB legde beide spe lers bovendien een geldboete van 500 gulden op. Tijdens de be kerwedstrijd tussen Ajax en PSV op 5 mei kregen Arnesen en Wildschut hun derde gele kaart. Bruinenberg komt naast Van Parreren MIJDRECHT (ANP) - Na de vier de ronde in de strijd om het na tionaal kampioenschap schaken gaan Hanneke van Parreren en Carla Bruinenberg samen op kop met elk 3'/2 punten. Van Parre ren had het erg moeilijk tegen de 15-jarige debutante Heieen de Graaf. Deze veroverde zich een klein voordeel, maar kon dit toch niet geheel omzetten. Remise was het resultaat. Carla Bruinenberg die Pernette Came ron als tegenstander trof kon hiervan profiteren, hoewel zij in eerste instantie haar partij moest afbreken. Hierna ontwikkelde zij echter een gedegen eindspel, waarop Cameron niet het juiste antwoord had. Ada van der Giessen versloeg Mar jolein Theunissen, die na een sterk begin niet de goede voort zetting in het middenspel kon vinden. Cora v^rt Gent toonde zich de meerdere van Mieke van Eist en Cochita Pluymert en Ellis Vogel beslisten al snel tot remi- Stand na vierde ronde: 1. Van Parreren en Bruinenberg 3»/2 punten. 3. Vreeken en Van der Mije 3. 5. Van der Giessen, Belle en de Graaf 2Vi. 8. Van Gent en Vogel U/2. lO.Theunissen, Nagel, Van Eist en Pluymert 1. 14.Cameron V2. LEZERS SÜHRlJVEN: Abortus Er zijn nu vijf dagen voorbij en nóg maakt m'n lijf zich klein, krimpt in elkaar bij de herinneringen die me als spookbeelden blijven ach tervolgen over het ingrijpen van de ME en politie in Den Haag tij dens de abortusdemonstraties op het Binnenhof. Nóg voel ik mijn woede, machte loosheid én angst toen ik een agent tegenkwam tijdens een (hoopte ik) ontspannende wan deling op het Vrijthof in Maas tricht. 30 april-1 mei en het afgelopen weekend bracht ik in Zuid-Lim burg door. Ver van Den Haag, vér van de plekken waar emoties me de baas werden. Ik kreeg nét geen gummiknuppel van een ME'er op mijn lijf, wel dreunen in mijn emoties. Psychische blauwe plekken, onzichtbaar, maar o zo voelbaar, veroorzaakt door beelden van in elkaar gesla gen k was op het Binnenhof met mijn fluitje, ratel en opgetuigde be zem met leuzen: "Abortus vrij - weg met die wet" en "Ik word zó moe van al dat demonstreren". Mijn moeheid is spoorslags ver dwenen, mijn strijdlust des te in tenser geworden. Ik zal géén ge weld met geweld bestrijden, maar a.s. zaterdag 16 mei om 13.30 uur vanaf het station in Maastricht zal ik des te overtui gender meedemonsteren mét mijn fluitje, ratel en opgetuigde bezem voor de internationale abortusstrijd. vooral gericht op de vrouwen in Spanje die een ge vangenisstraf te wachten staat i.v.m. het uitvoeren of laten doen van een abortus. Vrouwen én so lidaire mannen, laten we onze strijd voortzetten en onze ver worvenheden niet afpakken. Ik blijf eisen: Abortus vrij, abortus in het ziekenfonds, de vrouw be slist. Maar mijn innerlijke blauwe plek ken zeggen me steeds weer: Ik ben zo ontzettend kwaad. KATHINKA KOLBERT AERT VAN NESLAAN 427 2340 BE OEGSTGEEST Bij te weinig ruimte kerken van beton.... De predikant van de gerefor meerde kerk van Bad Bentheim (in het Duitse grensgebied), ds. E. F. Alberts, heeft vanmorgen de nieuwe synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland geopend. Deze synode komt, zo als gebruikelijk, verder in Lunte- ren bijeen, maar gaat straks toch als de 'synode van Bad Ben theim' de geschiedenis in. In het grensgebied bestaat een aan tal plaatselijke kerken - voortge komen uit de kerkelijke afschei dingsbewegingen van de vorige eeuw in ons land - die de Evan gelisch Altreformierte Kirche vormen en die zijn aangeslotewn bij de Nederlandse Gereformeer de Kerken. Bad Bentheim viel ditmaal de eer te beurt, de syno de te ontvangen en te laten be ginnen. Aan de hand van een historische schets vroeg ds. Alberts de syno de om 'matiging'. "Niet ólles kan en moet door synoden worden geregeld. Het initiatief en de ver antwoordelijkheid kunnen op plaatselijk niveau best meer wor den versterkt". Ook pleitte hij er voor, niet alles wat in de kerken groeit en misschien op wildgroei lijkt maar meteen aan 'onze com puternormen' aan te passen, of het nu links is of rechts. "Als men ergens een bepaalde speel ruimte heeft ontdekt, moet niet onmiddellijk het bordje 'verbo den' worden opgehangen. Geven we elkaar onvoldoende ruimte, dan vrees ik dat we straks niet alleen steden maar ook kerken van beton overhouden". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Op- en Nede- randel W. Verboom Waddinx- veen; aangenomen naar Amster- dam-Buitenveldert L. de Liefde Vlissingen; bedankt voor Assen J. A. Kanis Joure, voor Gelder- malsen en voor Rhenen B. J. Kruit Numansdorp; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Kat wijk aan den Rijn L. Boer Kat wijk aan Zee. Nederlands Gere formeerde Kerken: beroepen te Maassluis J. Schelhaas Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Middelburg- Zuid D. Rietdijk Vlaardingen;. bedankt voor Krabbendijke M. Mondria Waardenburg, voor Al melo E. Vénema Drachten, voor Wolfaartsdijk (Z.) A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Meer vrouwen Cijfers. Uit een statistiek van de Hervormde Kerk over 1979 blijkt, dat het aantal dopelingen sinds 1976 met 15 procent is ge daald. Van de 175.000 kinderen die in 1979 in ons land werden geboren werd bijna 14 procent bij de burgerlijke stand als 'her vormd' opgegeven, ruim 24.000 dus, van wie er 17.000 werden ge doopt. Ongeveer 10.000 leden de den in dat jaar openbare belijde nis. Een geringe daling vergele ken met 1976. Bijna een vijfde van de hervorm den gaat zondags naar de kerk. Op hoogtijdagen is dat meer, na melijk 25 procent. Het aantal her vormd gesloten huwelijken neemt ook af: in 1976 nog ruim 9000, in 1979 ongeveer 7200. Steeds meer vrouwen komen in kerkelijke functies, het meest bij de diakenen, waar nu al 33 pro cent vrouw is. Bij de kerkvoog den is dat maar 6 procent. De fi nanciële bijdragen vertonen een stijging, van 3 procent in Zee land tot 10 procent in Zuid-Hol land. Hertrouwen. Het nieuwe wet boek van het Vaticaan dat over een paar weken van kracht wordt bepaalt, dat een gehuw de diaken die weduwnaar wordt niet gebonden is aan de huwe lijksbeletselen die gelden voor kerkelijke ambtsdragers. Hij mag dus hertrouwen. Tot dusver mocht een gehuwde diaken na het overlijden van zijn vrouuj geen tweede huwelijk aangaan. De celibaatswet blijft echter wel van kracht voor ongehuwden die de diakonaatswijding ontvan gen. Hongerstakers. De rooms-katho- lieke bisschoppen van geheel Ierland hebben verklaard, dat geen kerkelijke begrafenis wordt geweigerd voor diegenen die om politieke redenen door honger staking zijn gestorven. Zelf moord is, volgens de leer van de ze kerk, een zware zonde, maar het Ierse episcopaat vraagt zich af of hongerstaking op politieke gronden wel zelfmoord is. Dat betekent overigens niet, dat de kerk een dodelijke hongersta king goedkeurt. Zij zal zich moe ten inspannen om de hongersta ker van zijn voornemen af te brengen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10