LEIDSCH DAGBLAD Derde ronde voor Fransen jr r Huur is soms 42 percent inkomen Baan voor Daey Ouwens Kroongetuige komt terng op verklaring Schooljeugd drinkt vaak flinke borrel Winnaar Mitterrand zal parlement ontbinden Moord op Westduitse deelstaatminister SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 11 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36469 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bis»au Wre S09H 1 23M BGleOen Voor tel nrs ne coWon Zeven jaar na schorsing terug bij gemeente (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - T.C. Daey Ouwens (50), de enkele jaren terug na een zeer geruchtmakende affaire op wachtgeld gestelde directeur van de Groenoordhallen, keert terug in actieve dienst van de gemeen te Leiden. Waarschijnlijk al per 1 juni 1981. Deze week nog zal zijn benoeming afkomen tot consulent (vroeger: inspecteur) van de lichamelijke oefening in Leiden. Hij volgt in deze functie P. Leenheer op die enkele jaren geleden met pen sioen ging. De vacature was tot dusver niet vervuld, zeer tot on genoegen van de Vereniging van Leraren MO Lichamelijke Oefe ning, die er al herhaaldelijk bij de gemeente op had aangedron gen dat er een nieuwe inspecteur of coördinator moest komen. Daey Ouwens was directeur van de Groenoordhallen van 1969 tot 1974, werd toen door de gemeen te geschorst en twee jaar later ontslagen "wegens gebrek aan tact". Het was een zaak die zeer veel stof opwierp en ook lande lijk de aandacht trok. Daey Ouwens vocht het ontslag aan. Zowel de ambtenarenrech ter (1977) als de Centrale raad van beroep (1978) stelde hem in het gelijk, zij het dat deze laatste instantie de gemeente niet wilde verplichten hem terug te nemen als directeur. Wel diende Leiden Daey Ouwens tot de pensioenge rechtigde leeftijd 80 procent (ruim 5000 gulden) van zijn sala ris uit te keren en daarnaast nog eens 50.000 gulden smartegeld te betalen. Wethouder Van Dam (Onderwijs) en Daey Ouwens verklaarden gisteren desgevraagd dat de be noeming tot consulent lichame lijke oefening nog niet geheel rond was, maar dat men in "een vergevorderd stadium" verkeer de. Het gaat om niet meer dan enkele formaliteiten. Daey Ou wens zei dat de besprekingen met de gemeente "in zeer plezie rige sfeer" hebben plaatsgevon den en dat men zich "zeer cou lant" jegens hem had opgesteld. (Zie verder pagina Leiden) UTRECHT(ANP) - Van de schoolgaande jeugd tussen dertien en zeven tien jaar drinkt zeventig percent geregeld zeer veel alcohol. Volgens de nationale commissie tegen het alcoholisme is cr daarom voor lichting nodig op scholen, in bedrijven en in gezinnen. In verband hier mee wordt deze week de nationale collecte alcoholvoorlichting gehou den en zal er voor of na het NOS-journaal diverse malen de socutera- film "Alcoholmisbruik, doe er wat tegen, geef er wat voor" worden uit gezonden. Het alcoholmisbruik veroorzaakt rechtstreeks honderden verkeerdoden per jaar en elk jaar worden er duizenden, vaak jonge mensen in aleo- holontwenningsklinieken opgenomen of door consultatiebureau^ be handeld. Dat er zoveel alcohol wordt gedronken komt volgens de commissie, om dat sterke drank door verkoop bij zowel de melkboer, de groenteman als de kruidenier, voor iedereen voor het grijpen ligt. Aangezien alcohol geen onschuldig genotmiddel 'i, is voorlichting over de risico's van misbruik daarvan noodzakelijk, meent de nationale c Leidse bouwfraude DEN HAAG/LEIDEN - In de bouwfraude-affaire rond de Lei- denaars J. van L. en F.R. heeft zich vanmorgen een onverwach te wending voorgedaan. Voor het Haagse gerechtshof, waar de zaak in hoger beroep dient, kwam de "kroongetuige" in deze affaire, de 34-jarige W. v.d. B. uit Rozenburg op eerder gedane ver klaringen terug. Nu beweerde hij méér te zijn ge weest dan alleen maar papieren directeur van onderaannemers- bedrijven. Volgens Van de B. heeft hij samen met de Rotter dammer W.S. wel degelijk perso neel aangenomen en in dienst ge had. Voor de rechtbank zei Van de B. vorig jaar nog dat zijn enige taak was als "directeur" van pa pieren bv's blanco facturen te ondertekenen en dat de werk zaamheden feitelijk werden uit gevoerd door de Lemy bv, het Leidse bedrijf waar Van L. en R. respectievelijk directeur en boekhouder waren. De verklaring van W. v.d. B. gold destijds bij de Haagse rechtbank als belangrijk bewijsmateriaal. De Rozenburger is tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld en is in tegenstelling tot Van L. en R. niet in hoger beroep ge gaan. De Rotterdammer W.S. is door de twee Leidenaars steeds de kwade genius in deze miljoe- nenzwendel genoemd. S. heeft tot nu toe gezondheidsredenen aangevoerd voor' zijn weigering om voor de rechter te verschij nen. Kinder operette verstoord (Van onze correspondent) HIJKEN (GPD) - De kindero perette, die de 25 leerlingen van de openbare lagere school in Hijken zaterdag avond voor ongeveer hon derd inwoners van het dorp in een café zouden opvoeren, is voortijdig geëindigd. Oor zaak daarvan waren vijf man nen uit Beilen, die het café even na aanvang binnen kwa men stormen. Het vijftal begon met stoelen, bierglazen en dienbladen te gooien. De kinderen werden snel naar buiten gebracht en de aanwezigen wisten de vijf de cafédeur uit te werken. Daarbij werden flinke klap pen uitgedeeld. Twee van de raddraaiers liepen lichte ver wondingen op. Op PARIJS (AFP/GPD) Nu de Franse socialist Francois Mitterrand gisteren bij de tweede ronde van de verkie zingen tot president is gekozen, richten de Franse politici al het oog op de 'derde ronde'. PARIJS - Grote vreugde onder de Franse socialisten na de verkiezings overwinning van Frangois Mitterrand. Met rode vlaggen en de Franse driekleur reden zij vannacht juichend door de straten van Parijs. Die 'derde ronde' zijn de parle mentsverkiezingen die voor de deur staannu Mitterrand heeft aangekondigd de overwegend rechtse volksvertegenwoordiging te ontbinden. De uitslag van deze verkiezingen wordt op 28 juni verwacht. Wanneer in dat nieu we parlement de uitslag van gis teren wordt weerspiegeld, zal Mitterrand op weg kunnen gaan in de richting van zijn 'socialis tisch project'. Zinkt de Franse kiezer echter de moed in de schoenen na zijn pro test-daad van gisteren, en keert het parlement in een min of meer gelijke samenstelling terug, dan zal het land zo goed als niet te regeren blijken. Geruchten willen dat de verslagen president niet zal wachten met zijn 'troonsafstand' tot de officië le datum van 25 mei. De over dracht zou al 14 mei plaatsvin den. Giscard d'Estaing zou er bo vendien over nadenken zich in de komende verkiezingen kandi daat te stellen in zijn oude kies district, om dan eind juni als par lementslid terug te keren en de oppositie tegen Mitterrand aan te voeren. Giscard zou hiertoe een liberale partij willen stichten. Het is waarschijnlijk dat oppositie leider Giscard een deel van de gaullisten achter zich zal krijgen. Francois Mitterrand is tenslotte de eerste president van de 'tradi tionele' oppositie in de Vijfde Verzet tegen grote stijging woonlasten ALKMAAR (ANP) - De woonlas ten stijgen tweemaal zoveel als alle andere kosten. Dat betekent dat huurders in de nieuwbouw 35 tot 42 percent van hun inko men moeten opbrengen voor hun woongenot. Dit heeft de Alkmaarse Huurders Overkoe peling (AHO) vanmiddag be kendgemaakt na een onderzoek naar de effecten van de Huurwet, dat werd ingesteld in samenwer king met de gemeente Alkmaar en de plaatselijke woningbouw verenigingen. Volgens de AHO ligt de oorzaak nieuw warm Warm, zonnig en mogelijk een regen- of onweersbui. In hoofdzaak in de zuidelij ke provincies. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden. Middag tempera tuur van 23 tot 28 graden. Wind uit oost tot noordoost, in het Waddengebied krachtig, elders overwegend matig. 12 mei Zon op: 5.50 uur; onder: 21.23 uur. Maan op: 14.16 uur; onder: 3.54 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.05 en 23.55 uur, laagwatcr om 6.35 en 19.26 FRANKFURT (AFP/DPA/Reuter) De minister van economische zaken en verkeer van de Westduitse deelstaat Hessen, Heinz Herbert Karry, is vanochtend in zijn woning in Frankfurt vermoord. Karry werd door een onbekende doodgeschoten. Volgens de politie drong de dader om vijf uur het huis van Karry binnen. Daar vuurde hij vermoedelijk met een pistool drie schoten af op de politicus die nog in bed lag. De vrouw van minister Karry bleef onge deerd. Karry, die ook penningmeester was van de Liberale Partij (FDP), stierf anderhalf uur na de aanslag in het ziekenhuis. Het open baar ministerie in Karlsruhe sluit niet uit dat minister Karry het slacht offer is geworden van een terroristische aanslag. De aanvaller - moge lijk is er sprake van meer personen - zou via een ladder en een open raam de slaapkamer van de minister zijn binnengedrongen. Karry had de afgelopen weken een groot aantal telefoontjes ontvangen, vermoe delijk bedoeld om er achter te komen wanneer hij thuis is. De Hessische minister van binnenlandse zaken, Ekkehard Gries, zei er niet aan te twijfelen dat het gaat om een politieke moord. Een woord voerder in Bonn verklaarde dat de Westduitse regering diep geschokt is door de dood van minister Karry. De 61-jarige Karry werd in Hessen door links en milieubeschermers scherp gekritiseerd wegens plannen voor uitbreiding van het vliegveld van Frankfurt en de voorgenomen bouw van een verrijkingsfabriek voor nucleaire brandstof. van de hoge woonlasten in arti kel 17 van de Huurwet, waarin staat dat er voor een leegkomen de woning een nieuwe "redelijke huurprijs" mag worden ge vraagd. Volgens de organisatie heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) er bij de so ciale verhuurders op aangedron gen dit huurwetsartikel ook in de sociale woningbouw te gebrui ken. Dat betekent dat in de meeste commercieel verhuurde complexen de huren met 100 tot 200 gulden zijn verhoogd, aldus de AHO. De organisatie bepleit dat er, bij het ontbreken van controle op het huurwetsartikel, een mel dingsplicht aan de gemeentelijke overheid wordt ingesteld. Ook zou er van gemeentewege con trole moeten worden uitgeoe fend op huuraanpassingen. Over de voor volgend jaar voorge stelde extra huurverhoging van 8,5 percent is de huurdersorgani satie helemaal niet te spreken. Zij vindt dat die moet worden in getrokken. De huidige toepas sing van het gewraakte artikel 17 van de Huurwet leidt volgens de AHO tot het volledig vrijlaten van huurverhogingen, wat bij het aannemen van de wet zeker nooit de bedoeling is geweest. Daarom moet de inhoud van het artikel sterk worden herzien "als men tenminste wil naar een so ciale woningbouw voor de lagere inkomens", aldus de organisatie. Republiek. Als de grootste te genstander van generaal De Gaulle zit hij nu op diens troon en maakt gebruik van zijn rege ringsstructuur. Voor gaullisten- van-de-oude-stempel is dit een ondraaglijke situatie. Giscard zal daar gebruik van maken. Reacties De ochtend na de verkiezing ver liest de overheersend conserva tieve Franse pers zich in sombe re beschouwingen. De nadruk in de commentaren ligt op de perio de van onzekerheid en wellicht chaos, die Frankrijk volgens hen nu tegemoet gaat. In de linkse pers worden vanzelf sprekend andere geluiden ge hoord, hoewel het partij-orgaan van de communisten, l'Humani- té, zich bijzonder voorzichtig weet uit te drukken. Washington is verrast door de overwinning van Mitterrand. Te gelijkertijd is men zeer bezorgd over deze ontwikkeling. De rege- ring-Reagan had vóór de verkie zingen geweigerd een voorkeur uit te spreken voor een van de kandidaten, maar het is duidelijk dat zij Giscard graag had zien winnen. Het Russische persbureau Tass meldde de overwinning van de socialist zonder enige reactie of commentaar van de leiders in het Kremlin. De Britse premier Margaret That cher stuurde Mitterrand haar "warme gelukwensen". Zij hoopt op een spoedige ontmoe ting om de goede traditie van sa menwerking voort te zetten. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de socialist eveneens harte lijk gelukgewenst en tegelijker tijd verklaard dat hij er alles aan zal doen om de voor Europa zo belangrijke Duits-Franse samen werking te bevorderen. In Nederland liepen de reacties langs het politieke spectrum zo als te verwachten. De PvdA noemde de overwinning van Mit terrand een versterking van links in Europa en de hele wereld. De WD was terughoudend in haar eerste reactie. Voorzitter Kort hals Altes zei dat de nieuwe Franse president een gematigd beleid moet voeren, om te voor komen dat Frankrijk een insta biele factor gaat vormen in Euro pa. In afwachting van de 'derde ronde' heeft de verkiezing van Mitter rand vannacht een ware volks vreugde veroorzaakt. Op de Pla ce de la Bastille in Parijs heerste een sfeer zoals op de nationale feestdag van Frankrijk. (zie ook pagina 9). 22 PAGINA'S Vanenburg nieuw talent bij Ajax PAGINA 13 Geen toeslagen HTM-personeel Verlies socialisten in West-Berlijn PAGINA 9 Noordwijk pas laat naar winst Mitterrand Frankrijk heeft zijn eer ste linkse president, yW sinds in 1958 de Vijf- de Republiek met Charles de Gaulle tot stand kwam. Op 25 mei zal Fran cois Mitterrand als hoogste ge zagsdrager het Elysépaleis bin nengaan. De Fransen hebben het dit keer wèl aangedurfd, was de reactie van één van de Franse commentatoren, direct nadat de uitslag bekend was geworden. Htj doelde hiermee op het feit dat Mitterrand - vaak de eeuwige ver liezer genoemd - na de derde keer pas met succes een poging deed het presidentschap te vero veren. Het was dan ook niet voor niks dat verliezer Giscard d'Es taing als een van de - weliswaar volgens Giscard slechte-eigen- schappen van Mitterrand diens hardnekkigheid noemde. De nieuwe Franse president, die voor zeven jaar is gekozen, zal hoe dan ook de steun van de machtige Franse communisten, onder leiding van de stalinist Marchais, moeten zien te verove ren. Een Franse president heeft weliswaar veel macht - In feite meer dan het parlement - maar om te regeren moet hij toch wel kunnen beschikken over een meerderheid in datzelfde parle ment. Op dit ogenblik beschikt Mitterrand over slechts eenvijfde van de zetels in de Franse Twee de Kamer, de Nationale Vergade ring. Mitterrand zal op korte termijn die Nationale Vergadering ontbinden en voor juni nieuwe verkiezingen uitschrijven. Vervolgens zal de nieuwe president een socialisti sche regering vormen, die vooral homogeen zal zijn. Omdat hij in die periode geen parlementaire steun nodig heeft zal hij, volgens Franse politieke insiders, een aantal linkse politieke stokpaard jes berijden, zoals de verhoging van het minimum-loon en ouder domspensioenen en onderhan delingen beginnen over een 35- urige werkweek. Dit in een welbe wuste poging steun te krijgen van de communisten, die hij straks weer nodig heeft om een linkse meerderheid in de Nationale Ver gadering te krijgen. In feite ma noeuvreerde Giscard d'Estaing ook op deze manier ten opzichte van de gaullisten. Hoewel Mitterrand als echte realis tische Fransman over kernwa pens en kernenergie anders denkt dan zijn Europese partijge noten is de komst van een socia listische president in Frankrijk vermoedelijk van veel betekenis voor de Amerikaanse buitenland se politiek. De Europese socialis ten - dat geldt behalve voor de Nederlandse socialisten, voor la bour in Engeland, alle Scandina vische socialisten en een belang rijke vleugel van de Westduitse SPD - zijn het in het geheel niet eens met de Amerikaanse bui tenlandpolitiek in het algemeen en de bewapeningspolitiek in het bijzonder. Het is uiteraard nog veel te vroeg om werkelijk iets concreets te zeggen over de nieuwe toekomst van de Fransen. De histone leert dat Frankrijk onder linkse leiding bijna altijd verdeeld raakt en dat er stabiliteit heerst wanneer het geregeerd wordt door het cen trum. Voorlopig moet het avon tuur van Mitterrand nog helemaal beginnen Een avontuur, waann de communist Marchais een hoofdrol zal moeten spelen wil Mitterrand überhaupt aan rege ren toekomen. LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats: Gironr Frangois Mitterrand, de nieuwe Franse president. S.v p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de kranj

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1