Szekeres beste hittebestendig Van Dorp sprint naar atletiektitels a,4 111 King ontmoet veel begrip Battaglin geeft kleurloze Vuelta nog enige glans Ajax start cricketseizoen zelfverzekerd tegen HCC Hongaar wint in Amsterdam m r Zijerveld beste Nederlander MAANDAG 11 MEI 1981 LEIDEN - De atletiekkampioenschap- pen van het KNAU-district West 2 (Zuid-Holland en Zeeland), zaterdag en gisteren onder vrijwel ideale weers omstandigheden verwerkt op de kunststofbaan in Den Haag. werden de kampioenschappen van Yvonne van Dorp. Dit 15-jarige Leidse meisje, lid van de AV Holland, vestigde aller aandacht op zich met het behalen van drie fraaie titels. Daarmee had zij een groot aandeel in de medailleoogst van de AV Holland dat met nog vier ande re titels en diverse ereplaatsen één van de meest succesvolle verenigingen van deze kampioenschappen was. Ook bij leden van De Bataven Leiden en De Spartaan Lisse kwamen enkele ti tels terecht. Zoals gezegd, Yvonne van Dorp was dit weekeinde in Den Haag de grote uit blinkster. Vorig jaar serieus begonnen met atletiek bleek toen al via goede sprint- en springprestaties haar grote aanleg voor deze sport. Na een stevige wintertraining lijkt zij nu aan het be gin te staan van een beloftevol baan- scizoen. In Den Haag rolden er althans bij de meisjes B (15.16 jaar) voortreffe lijke prestaties uit. De 100 meter ging in een ongedacht snelle tijd van 12.3 seconden, op de 200 meter (met lichte tegenwind op het laatste rechte eind) finishte zij ver voor de concurrentie na 25.7 seconden en bij het verspringen zeilde zy naar 5.67 meter. Maar ook andere Holland-junioren de den van zich spreken. Regina van Duyn bijvoorbeeld had op de 800 me ter meisjes B werkelijk een straatleng te voorsprong. Na een zeer snelle ope ningsronde van 65 seconden was de concurrentie al kansloos. Zij kwam uit op een fraaie tyd van 2.18.2. Minstens zo overtuigend was de overwinning van Jan Jansen op de 3000 meter jon gens B. Halverwege de race trok hij er tussenuiten bracht een persoonlijk rc cord van 9.11.4 op de klokken. Ook op de 1500 meter was hij al hard gegaan derde in 4.09.3. En dan vooral ook niet te vergeten de sterke zege van Michel Moll op de 400 meter bij de jongens A. Spelenderwijs plaatste hij zich voor de finale waarin hij tot 50.5 seconden kwam. Op de 800 meter kwam daar voor hem nog een derde plaats bij in 1.57.6. De zevende Holland-titel werd in de wacht gesleept door Kees Rie- mens die de speer bij de heren naar een winnende afstand van ruim 57 me ter wierp. Van De Bataven Leiden vielen de A— meisjes Sandra Dorlas en Marice Hunck in de prijzen. Sandra Dorlas. die enige tijd met een blessure heeft gekampt, is weer op de weg terug en onderstreepte dat met een titel op de 200 meter in 25.3 seconden en een tweede plaats op de 100 meter in 12.4 seconden. Voor Marice Hunck dezelf de klasseringen op resp. de 800 meter (2.21.2) en de 400 meter. Peter Wezel ging enigszins verrassend strijken met de eerste plaats op de 800 meter bij de heren dankzij een sterke eindsprint die hem op 1.53.7 deed uitkomen. Mar cel Honsbeek moest op de 1500 meter jongens B zijn meerdere erkennen in Alphenaar Leendcrt Pcrsoons. De Ba taaf realiseerde een tijd van 4.07.8. Twee titels kwamen terecht bij Spar taan-atleten. Piet Waaning was de sterkste op de 5000 meter heren maar moest gezien het warme weer genoe gen nemen met een tijd van 14.39.8. Nico van Noort ging bij de heren het beste om met de discus (47.40 meter) maar viel met de kogel juist buiten de prijzen: vierde met 13.00 meter. Twee de plaatsen waren er op de horden- nummers voor de Spartanen Marjan van der Niet (een prima 14 7 op de 100m horden dames) en John van Loon (na een blessure toch weer 15.2 op de 110m horden heren). De successen en persoonlijke records voor AV Holland-leden konden dit weekeinde niet op want naast de bo vengenoemde prestaties rolden er nog heel wat goede verrichtingen uit: Jac queline Baljet tweede op de 100 meter horden meisjes B in 15.1 seconden. Martien van der Hoorn derde op de 3 km steeple chase heren in 9.09.2, Arjan de Haan vierde bij hoog jongens A met 1.90 meter en met de polsstok over 3 40 meter. Roel Hendnksen vijfde op de 400m horden heren in 56 6 secon den. Manon Komdcur vierde op de 1500m dames in 4.54.3. Hanneke van de Westen zesde op de 200m meisjes A in 27.3 seconden. Harry Otto op de 3 km steeple chase naar 9.56 4. Joop Grevelink en Cor van Loon beiden 52.2 seconden op de 400m heren. Van De Spartaan deed A-junior Paul de Koning het verdienstelijk op de 110 meter horden in 16 1 seconden. Kees van Beelen (Bataven) liep een sterke 1500 meter bij de heren in 4.08.0 en zyn clubgenote Cathy van Loon bracht het tot een derde plaats op de 800m meis jes B in 2.30.6 Een opmerkelijke pres tatie op de Alphense sin tel baan no teerde zaterdag C-junior Menno Swier van de AV Holland die de 100m hor den afraffelde in 14.5 seconden. AMSTERDAM (ANP) Evenals in 1979 heeft Ferenc Szekeres de internationale mara thon van Amsterdam gewonnen. De 34-jarige boekhouder uit Boedapest arriveerde zaterdag aan het begin van de avond na 2 uur 18 minuten en 11 seconden als eerste op de Dam. Szekeres was daarmee bijna zes minuten langzamer dan een jaar geleden in die voor Nederland zo gedenkwaardige loop over 42 ki lometer en 195 meter waarin Ge rard Nijboer met 2.09.01 de op één na beste tijd ooit gelopen maakte. Er lag echter wel een wereld ver schil tussen de marathon van 1980 en die van dit jaar. Op de 26ste april 1980 was de tempera tuur in Amsterdam met zo'n veertien vijftien graden ideaal voor een marathon. Nu werden de ruim 800 lopers uit achttien landen om vijf uur op weg ge stuurd terwijl de thermometer ruim boven de twintig graden stond. De hoge temperatuur - de Amsterdamse marathon werd daardoor ook in 1976 toen de Belg Karei Lismont zegevierde geplaagd - eiste vele slachtof fers. Tot hen behoorde ook de Amerikaan Benji Durden met 2.10.41 dertiende op de wereld ranglijst van het vorig jaar. Durden was als één van de favorie ten gestart voor de zesde editie van de Amsterdamse marathon. Hij finishte uiteindelijk als twaalfde in een tijd van tweeë neenhalf uur nog twee minuten achter de 51-jarige Amsterdam mer Piet van Alphen, die als eer ste veteraan de eindstreep pas seerde. Ferenc Szekeres besliste de strijd zeven kilometer voor de finish. In een park plaatste hij een de marrage die voor de andere vier lopers uit de kopgroep te mach tig bleek. Szekeres, twaalfde in de olympische marathon van Moskou, was met zijn land- en naamgenoot Janos Szekeres, de Nederlandse kampioen Cor Vriend, de Pool Zbigniew Pier- zynka en de Japanner Hatsuo Okubo na ruim 25 kilometer overgebleven van een kopgroep van negen. De negen waren direct na de start aan de kop gekomen. Parmentier als laatste omdat hij zich tussen de honderden fietsers op het par koers een weg naar de kop had moeten banen. Voor de lopers, die niet direct aansluiting kon den krijgen was het op de smalle wegen langs de Amstel door die fietsers een onbegonnen zaak om bij de koplopers te komen. Na vijftien kilometer was het al dui delijk dat "Amsterdam 1981" geen tijden van wereldformaat zou opleveren. Toen Szekeres in het Amstelpark toesloeg verkeerde Cor Vriend reeds in moeilijkheden. "Ik had de hele wedstrijd al last van lich te steken in mijn zij", aldus de Brabander die in Amsterdam reeds zijn derde marathon van dit seizoen liep nadat hij eerder was gestart in Tokio en Maas sluis. "Ik bemoeide mij bewust met het tempo maken in de kop groep omdat je dan minder pro blemen hebt. Toen Szekeres ver snelde moest ik onmiddellijk los laten. Daarna heb ik mij uitslui tend bepaald tot het vasthouden van mijn plaats als eerste Neder lander". De enige die Szekeres echt pro beerde te volgen was de 29-jarige Pool Pierzynka. Hij slaagde er ruim anderhalve kilometer voor de finish, op de Blauwbrug, ook in het gat te dichten. Maar toen Piersynka op Szekeres neerstree zette de Hongaarse routinier op nieuw aan. Toen kon de Pool de vijftien meter die hem van zijn tegenstander scheidde niet meer wegwerken. Piersynka kwam tenslotte zes seconden later over de eindstreep. Cor Vriend werd vijfde in 2.20.02. Evenals in 1980 werd Marja Wokke (ADA) de eerste dame die de eindstreep passeerde. De 24-jari- ge loopster werd in totaal 28ste met een tijd van 2.43.38. Bij de districtskampioenschappen atletiek, die het afgelopen week einde op vijf plaatsen in Neder land werden gehouden, hebben zes junioren voldaan aan de li miet voor de Europese jeugd kampioenschappen, die van 20 V m 23 augustus in Utrecht worden gehouden. In Den Haag zorgden twee jongens voor een limiet. Chris Leeuwen- burgh (Sparta) haalde zaterdag met de polsstok 4,75 meter (na tionaal record) en Marco Schmidt (VLTC) sprong 2,08 m hoog. In Sittard haalde Peter Zuidhof (Thor) met 2,09 meter ook de limiet voor het hoogsprin gen. Zuidhof blee overigens maar vier centimeter verwijderd van het jeugdrecord, dat op naam van Ruud Wielart staat. In Sittard bleef Robert de Wit (PSV) met 14.78 seconden ruim onder eis (15.24) op de 110 meter horden. In Groningen voldeed Janneke Bosma (Impala) aan de limieten op de 100 (12.0) en 200 m (24.84). De Friezin kwam uit op 11.8 en 24.5 seconden. In Haarlem zorg de Rob Druppers (Hellas) voor een limiet op de 1500 m (3.50.7). De eis voor afvaardiging staat op 3.52.0. Met John Blank (hoog) en Ene de Bruin (kogel en discus) hebben nu acht jongens en meis jes aan de minima voor Utrecht voldaan. In Sittard won Carla Beurskens (Fetsina) de 3000 m in 9.24.33. Harry Schulting (PH) liep de 400 m horden in 51.04. Jeroen Bron- wasser (PH) sprong 7,45 m ver. Juniore Ingrid Stoot (Sprint) liep de 400 m in 54,90 seconden. Klaas Lok (Phoenix) zorgde m Haarlem voor een snelle 1500 meter in 3.45.6. Sammy Monsels (Haarlem) was snel op de sprint. Ferenc Szekeres. Hü won de 100 en 200 meter in resp. 10.6 en 20.9 seconden. Ruud Wielart (Haarlem) was met 2,15 meter de beste hoogsprin ger. Bij de dames sprong Sylvia Barlag 1,80 meter hoog en haalde Edine van Heezik. eveneens van ADA, met een rugwind van 2,2 meter per seconde 6,41 meter bij het verspringen. Anne-Jan van de Veen (GVAV) veroverde in Amsterdam, de Honbgaa Publiciteit over "relatie" niet schadelijk voor tennisster WASHINGTON - Billie Jean King heeft aangeboden af te treden als voorzitter van de vereniging van Amerikaanse tennisspeelsters. De kans dat het aanbod wordt aangenomen, is niet erg groot. Tot dusverre is de bekentenis van de vroegere Wimbledonkam- pioene, dat zij een lesbische ver houding heeft gehad met haar vroegere secretaresse met veel begrip ontvangen. In zakelijk opzicht heeft Billie Jean King er tot dusverre geen enkel nadeel van ondervonden. De reclame-contracten bleven gehandhaafd en geen van de sportieve verplichtingen, die zij op zich had genomen, werd afge zegd. Ook het plan om een damesdubbel te vormen met Andrea Jaeger gaat door. De ouders van het vijf tienjarige meisje vonden in de geruchtmakende affaire geen aanleiding om de geplande com binatie af te zeggen, ook al had King dat wel voorgesteld. De te levisiemaatschappij NBC hand haafde King als presentatrice met als verklaring dat het privé- leven van de medewerkers nie mand iets aangaat. Desondanks hebben enkele kran ten en sporttijdschriften de hele affaire groot gebracht. E> zijn verslaggevers, die beweren dat het geval van Billie Jean zoiets is als het topje van de ijsberg. Bij tennis- en golfspeelsters zouden lesbische verhoudingen wijd verbreid zijn. Jongere speelsters zouden veelvuldig door ouderen worden verleid. Billie Jean King en andere sportlieden wijzen de ze beweringen als onzinnig van de hand. De affaire is aan het licht gekomen, toen de vroegere secretaresse van de tennisspeelster, Marilyn Barrett (33), King voor het ge recht daagde, omdat deze tijdens hun zeven jaar durende relatie het één en ander beloofd zou hebben: onder meer levenslange financiële ondersteuning en een huis aan het strand in het mon daine Malibu bij Los Angeles met een waarde van meer dcan een miljoen gulden. Barnett woonde zes jaar in dat huis. Ze viel er vorig jaar oktober van een dertien meter hoog bal kon en bezeerde zich daarbij zo danig aan de rug, dat zij alleen met behulp van een steun-appa- raat kon lopen. King bestreed aanvankelijk de af faire met de vier jaar jongere vrouw. Anderhalve dag later be legde zij echter samen met haar man Larry King en de wederzijd se ouders een persconferentie, waarop zij alles toegaf. In een la ter televisie-interview met de be kende Amerikaanse journaliste Barbara Walters sprak Billie Jean King zeer open en bezon nen over het "schandaal": Haar privé-leven was altijd iets heiligs voor haar geweest, zo zei ze. Daarom was ze zo teleurgesteld, dat 'iemand in mijn leven dat niet zo ziet'. In de grond van de zaak betitelde zij de affaire met Marilyn Barnett als een 'grote fout. omdat ik im mers getrouwd ben'. De tenni- spromotor Larry King, die met Billie Jean al zestien jaar is ge trouwd, nam in hetzelfde inter view een deel van de schuld op zich: 'Ik heb er in zoverre aan bij gedragen, dat ik er nooit was. Ik had toendertijd zeventien tennis clubs en bouwde een tijdschrift op'. Hij was blij geweest, toen Billie Jean aan Marilyn gezelligheid beleefde. Toen hij later van de af faire hoorde, was hij weliswaar jaloers geweest, maar "door een man zou ik me meer bedreigd hebben gevoeld". Billie Jean King, die in de Verenig de Staten door haar energieke optreden voor c emancipatie populair is, kreeg ook nog de vraag voorgelegd, of zij geloofde dat het in de open baarheid komen van hun lesbi sche relatie een meer tolerante houding ten opzichte van vrou welijke homosexuelen zou kun nen hebben bewerkstelligd "Dan zou het tenslotte nog er gens nuttig voor zijn geweest", MADRID (ANP) - Giovanni Battaglin is na Angelo conterno (1956) en Felice Gimondi (1968) de derde Italiaanse profwielrenner die de Ronde van Spaiye op zijn naam heeft gebracht Battaglin won gisteren in Ma drid na negentien etappes de 36ste Vuelta. die ovigens gekenmerkt werd door een uiterst pover deelnemersveld. Als beste Nederlander klasseerde zich Peter Zijerveld. Hij eindigde op de vijftiende plaats met 19 minuten en 55 seconden achterstand op de winnaar. Tien plaatsen hoger dan in de vorige editie, waarin de prof uit Alphen aan den Rijn voor het eerst zijn klimmerskwaliteiten had getoond Met Battaglin hebben de organisatoren in feite een "goede" winnaar ge kregen De 29-jarige Italiaan was één van de weinige toppers, die op 21 april in Santander aan de start verscheen voor zyn overwinning. In die rit door het Sierre Nevada-gebergte reed hij de jonge Fransman Regis clère uit het leiderstricot Battaglin stond de trui niet meer af. ondanks hevige aanvallen van Spaanse zijde Voor de ploeg van Henk Koopmans verliep de 36ste Vuelta niet slecht Al was het aantal etappe-overwinningen aan de magere kant. Alleen Hed- dy Nieuwdorp en Jos Lammert ink mochten na de overwinning bloe men in ontvangst nemen. Tegenover de twee etappezeges stond de goede prestatie van Zijerveld, die als vijftiende eindigde. In de laatste etappe slaagde Jos Schipper er net niet in het aantal Nederlandse dag overwinningen op drie te brengen. Hij was met de Spanjaard Javier Cedena ontvlucht uit het peloton, maar hij werd in de eindsprint versla gen. Prim De Zweed Tommi Prim heeft voor een verrassing gezorgd door de 35ste ronde van Romandie te winnen. De grote verliezer was de Italiaan Giu seppe Saronni, die als favoriet was gestart maar die Prim uiteindelijk moest laten voorgaan. Het betekende de eerste zege van de 26-jange Zweed in een meerdaagse wedstrijd. Hij werd de opvolger van Bernard Hinault, die dit keer niet deelnam De laatste dag stond overigens in het teken van de Nederlanders Peter Winnen, de tweede jaarsprof uit de Belgische ploeg van Walter Godef- root, wist zijn verrassende derde plaats in de algemene rangschikking vast te houden. Voorts deed eindelek de ploeg van Post van zich spre ken. Johan van de Velde won gisterochtend de nt in lyn van Anzére naar Martigny en Gerrie Knetemann bevestigde zijn reputatie als tyd- rijder in de afsluitende tydnt. Joop Zoetemelk stelde teleur. Hy eindig de in de tijdrit als 32ste op bijna drie-en-een-halve minuut van zijn ploeggenoot Knetteman. Groningen drie titels: hinkstap- sprong (15,56 m), ver (7,16 m) en 100 m (10.7 sec.). De Westduitser Klaus Ploghaus heeft tijdens voorwedstrijden voor de Westduitse clubkam pioenschappen in Darmstadt voor de beste wereldprestatie ko gelslingeren gezorgd. Ploghaus haalde een afstand van 76,72 me ter. Billie Jean King Oosterbosch Evenals Jo Maas in de Ronde van Belgie, twee weken geleden, heeft zaterdag ook Bert Oosterbosch op de laatste dag van een meerdaagse wielerwedstrijd venijnig toegeslagen Het verschil tussen beide cou reurs uit de ploeg van Peter Post was alleen dat Maas in de ploegentijd rit te Bredene de hulp van zijn ploeggenoten nodig had. terwijl Bert Oosterbosch op de laatste dag van de Vierdaagse van Duinkerken de concurrentie vernederde in een individuele tijdrit Als enige dook de Emdhovenaar in de afsluitende tijdrit over 12.3 kilometer onder de grens van vijftien minuten: 14.59. Daarmee maakte hy de 18 seconden achterstand op Sean Kelly, die tot de tijdrit de leiding had gehad, ruim schoots goed In een fantastische styl zegevierde hy in de straten van Duinkerken. Stephen Roche, de winnaar van Parijs - Nice, benaderde de tydntspe- cialist en voormalig wereldkampioen achtervolging by de profs nog het dichtst. Maar zelfs de Ier moest een halve minuut prysgeven. Ook we reldkampioen Bernard Hinault. die last had van kiespijn, kon Ooster bosch niet byhouden. De Breton verloor 39 seconden op de winnaar en bezette daarmee de vierde plaats. Vredeskoers De Wielrenners uit de Sowjet-Unie hebben gisteren in de Vredeskoers keihard toegeslagen. Ivan Mitsjenko won de tweede etappe van Mag denburg naar Erfurt over 208 kilometer in 5 uur 15 minuten en 27 se conden. De 21-jarige Russische debutant nam tevens de leiderstrui over van zijn landgenoot Sjachid Zagretdinov, die op 26 seconden als vijfde eindigde. Op de eindstreep jad Mitsjenko een voorsprong van 12 seconden op een andere landgenoot, Joeri Katsjirin, die tweede werd De eerste vyf renners, vier Russen en een Pool, hadden een voorsprong van ongeveer negen minuten op het peloton. Toon van der Steen bezet te de achtste plaats. Boom staat in de algemene rangschikking overigens als beste Nederlan der geklasseerd. Hij staat op de 22ste plaats. ADVERTENTIE Echte dorst... dan Canada Dry Bestel 't boek Tennis Tips van Borg. Stort 9,M op giro 35491591n.v. Canada Dry, Maarheeze. Enwin 'n Donnay tennistas! Kijk in de winkel op de achterzijde van de Canada Dry-fles. De cricketafdeling van de Sportvereniging ASC, Ajax, heeft het nieuwe sei zoen zelfverzekerd ge opend. Slachtoffer was het Haagse HCC III dat met 0 wedstrijdpunten naar Den Haag mocht te rugkeren. Het weer van gisteren was bij uit stek geschikt voor cricket, het was voor een eerste keer eigen lijk iets te warm. Op de fraaie ac commodatie aan de Hofbrouc- korlaan te Oegstgeost was het echter goed toeven Ajax-captain Ton Eldenng verkoos na gewonnen toss als eerst te gaan batten, met deze warmte een verstandige beslissing De Oegstgecstenaren bereikten via een regelmatig scoreverloop een totaal van 126 runs voor het ver lies van 9 wickets, dit na de geli miteerde 60 overs. De bydragen kwamen van het bat van Ray v d Berg (19), Henk Langerhorst (20). Frits de Jongh (37), en Rcns de Graaf (14 not out). Overhand De Hagenaren mochten eveneens in 60 overs trachten dit totaal van Ajax te passeren Van meet af aan hadden de bowlers van Ajax de overhand, hetgeen wel blykt uit enkele tussenstanden: 17 voor 1. 24 voor 3. 43 voor 5. 65 voor 8 en uiteindelijk was HCC voor 71 all out. na 33 overs In de boeken werden de volgende per soonlijke bowlingprestaties ge noteerd: Frits de Jongh 2 voor 13 in 9 overs, Johan Langerhorst 5 voor 27 in 13 overs, speler-coach Eddy Fifield 1 voor 9 in 6 overs en captain Ton Eldenng 2 voor 2 in 1 V» over Een uitstekende prestatie van de Oegstgeestenaren aan het begin van de competitie in de Over gangsklasse van de Kon. Ned. Cricket Bond A.S. zondag ontmoet Ajax het Am sterdamse VW te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19