UYS: „Kans is nu nihil Aantrekkelijk spel Roodenburg SJC ook in de bloemetjes Lisse: kans nog in eigen hand Drie goals Ronald Jansen Sterke kampioen van de derde klasse Hillegom zakt naar vierde klasse MAANDAG 11 MEI 1981 AMSTERDAM - Afgelopen. Voor bij. Uit. Normaal gesproken kan UVS het hoofdklasserschap niet meer prolongeren. Alleen als de Leidse ploeg de twee laatste wedstrijden (thui^ tegen DWV en uit tegen Neptunus) in winst om zet zou het stuk eventueel nog te redden zijn, maar die mogelijk heid is zo theoretisch dat geen enkele realist daar rekening mee houdt. "De kans dat we het nu nog redden is nihil", besefte ook trainer Gerard Désar gisteren na de 2-0 nederlaag bij Zeeburgia. Het is triest maar waar: UVS heeft niets meer in eigen hand. Aan het eind van de lange lijdensweg is het team volkomen afhanke lijk van anderen. Zelf tweemaal winnen is natuurlijk het eerste vereiste, maar is niet voldoende meer. Op papier zijn er dan nog wel allerlei mogelijkheden met het duel RVC-Neptunus voor de boeg (zondag aanstaande); in de praktijk hebben de Leidenaars vrijwel geen kans meer klasse- verlaging te ontlopen. Zou die een feit worden, dan bete kent het dat de club voor het eerst sinds 17 jaar een stapje te rug moet doen. Na de degradatie uit het betaald voetbal in 1962 en de direct daaropvolgende terug gang uit de eerste klasse van de amateurs, kwam UVS terug in de Leidenaars schlemielig maar verdiend onderuit bij Zeeburgia hoogste afdeling van de liefheb bers waarin tot nu toe onafgebro ken werd gespeeld. Vooral de laatste jaren werd die plek met pijn en moeite vastgehouden, het einde lijkt nu meer dan ooit na- by. UVS heeft de geest niet meer. de (degradatie)geest' heeft de ploeg te pakken. De jaren van fruste- rend forceren gaan hun tol eisen, de bekkies van de spelers ver krampen meer en meer en alles wat ooit mee moet hebben geze ten zit nu tegen. Afgezien van het feit dat er te weinig kwaliteit is om hoog mee te draaien in de hoofdklasse (vooral het gebrek aan een organisator, een speler met overzicht, wreekt zich in het veld telkens opnieuw), moet ook worden vastgesteld dat de blauwwitten niet veel geluk heb ben gehad met hun spelersmate riaal. Hans Neuteboom, een zeer solide verdediger toch, werd in een be langrijke fase uitgeschakeld door een blessure. Hans Kruit en doelman Chris Drillenburg on dergingen hetzelfde lot. Welis waar doen hun vervangers hun best. vooral sluitpost Groenen dijk paste zich snel aan, maar zulke ingrijpende wisselingen komen de rust in geen enkel elf tal ten goede, laat staan in een team dat wekelijks alle krachten aan moet spreken om de punten bijeen te sprokkelen. Dat kan een paar weken goed gaan, maar dat is niet voortdurend op te brengen en zeker niet als de te genvallers zich aandienen. En bij een elftal dat in die hoek zit, die nen die zich automatisch aan. Zo ook bij UVS, dat bij Zeeburgia op een wel uiterst schlemielige r ten onder ging. Natuurlijk, de zege voor de Am sterdammers was verdiend. Daar viel niets op af te dingen, omdat Zeeburgia gewoon beter combi neerde en over de betere voetbal lers beschikte. De wijze echter waarop de beide goals van Peter van de Brink tot stand kwamen, was typerend. Scheidsrechter Wisman speelde de hoofdrol in het Leidse drama. Bij de eerste Amsterdamse treffer was nog iets te zeggen voor zijn besluit dat het een geldige actie betrof. De manier waarop Van de Brink in de veertigste minuut met Groenendijk mee sprong naar de bal was op het oog niet onreglementair. Al beweerde de Leidse goalie dat hy wel degelijk uit balans was gebracht ("Ik kreeg een duw. greep mis en de bal ging via mijn rug het doel in"), zelfs Désar vond later dat er sprake was van een zuivere goal. Het enige echt schlemielige aan dat doelpunt was dan ook dat een identieke treffer van Bert Kort (een week eerder tegen Hil versum) was afgekeurd, reden waarom UVS de 1-0 van gisteren hevig aanvocht. Vanwege de in consequentie. "En negen van de tien scheidsrechters keuren zo'n goal toch af", gaf ook Zeeburgia- trainer Kamminga toe. Echt in de fout ging Wisman in de tweede helft, waarin hij aantoon de bepaald niet die ene positieve consequent handelende uitzon dering te zijn. Een kwartier voor het einde liet hij de zware over treding die Beumer in het Am sterdamse strafschopgebied maakte tegen Hans van Leeuwen onbestraft. Inplaats van de kans op 1-1 die UVS via een penalty dacht te krijgen, werd uit de te genaanval direct de 2-0 (opnieuw van Van de Brink) ter wereld ge holpen. UVS was na dat cruciale moment echt ziedend, "want strafschop is strafschop, ook op het terrein van de tegenpartij maar de belegering van Wisman haalde niets uit. 'Terwijl het niet eens discutabel was of het een overtreding was. Dat was het ge woon en het was nog een zware ook viel alweer Kamminga de Leidenaars bij. Het maakte de nederlaag van de blauwwitten extra sneu. maar niet minder terecht. Het veel be ter combinerende Zeeburgia ver gat alleen ruimere afstand te ne men, wat gemakkelijk had ge kund. Immers, tegenover een en kel balletje op de paal (Oosterlee) en een paar verdwaalde afstands schoten (Bekooy) van het vech tend rommelende UVS zette de Amsterdamse ploeg een aantal fraai uitgespeelde mogelijkhe den. Die werden verder niet be nut. mede dankzij het goede werk van Groenendijk, wat de op zich verdiende nederlaag voor UVS extra moeilijk te verteren maakte. Terwijl de tegenstander de defintieve prolongatie van het verblijf in de hoofdklasse ging vieren met een koud buffet, moest de Leidse ploeg met een nare smaak afreizen. In de we tenschap dat het vermoedelijk voorbij is. afgelopen, uit. Ten minste, normaal gesproken. PAUL DE TOMBE LISSE - De reactie van Lisse-spe- ler Jack van Ruiten was begrij pelijk. Toen zijn trainer Jan Faas voor de zoveelste maal uit zijn dug-out schreeuwde:"Midden- veld, sneller aansluitenrea geerde laatste man Van Ruiten "Jan. hou je een beetje kalm als jeblieft. Het is zo moeilijk met dit weer." Met deze woorden verde digde Jack van Ruiten terecht zijn ploeggenoten. Want on danks de drukkende weersom standigheden speelde Sportclub Lisse gisteren tegen Texas DHB een aardige partij voetbal. De warmte verhinderde de thuis club niet om met aanvallend voetbal, in een redelijk tempo uitgevoerd, de Hagenaars naar een terechte 3-1 nederlaag te spe len. Het opgekomen publiek kon tevreden zijn met de vertoning die beide ploegen opvoerden. Door deze overwinning heeft Lisse nog steeds een kans op het kampioenschap in de tweede klasse. Als de Lissenaren zondag winnen van de aanstaande de gradant LDWS, bedraagt het ver schil met koploper Roodenburg LEIDEN - Roodenburg schopte de deur, die toegang geeft tot de eerste klasse, gister middag keihard open. Puntspeler Ronald Jansen ging voorop in het sloopwerk tegen Oranjeplein. Dankzij een puntgave hattrick van de blonde spits haalde de Leidse rang lijstaanvoerder een belangrijke 3-1 overwinning binnen tegen de Haagse degradatie kandidaat. week is Roodenburg vrij) nog voor de boeg kan er natuurlijk nog het één en ander gebeuren. Afgaande op de verrichtingen in het eerste part tegen de Hage naars moet echter verondersteld worden dat de Mouter-elf het ge woon redt. En dat zou een goede zaak zijn. Als één van de weinige ploegen in de tweede klasse speelt Rooden burg immers aanvallend en dus aantrekkelijk voetbal. De ploeg slaagt er niet altijd in de offensie ve bedoelingen tot uiting te bren gen, maar de drang om aan te vallen is in elk geval steeds aan wezig. Behalve dan gisteren na de 3de treffer van Jansen. Twaalf minuten na de thee 'schoot de Leidse topscorer opnieuw raak, waarna de thuisclub het voor ge zien hield. Alleen Richard Klein en de voor Jansen ingevallen ju nior Boudy Pijnakker waren nog voorin te vinden, terwijl het ove rige gedeelte van het elftal zich terugtrok, op die manier het ini tiatief aan Oranjeplein latend. In de laatste minuut kwam de Haagse ploeg, die in de kleine Johnnie de Bruin zijn beste spe ler kende, dankzij een treffer van Peter v.d. Hoek nog op 3-1. En dat terwijl de Noordbewoners na de pauze op weg leken naar een monsterzege. Zonder echt tot grote hoogte te reiken, speel de het Leidse elftal een verfris send spelletje, dat het publiek (zo'n slordige 400 mensen) best vermaakte. Het middenveld, dat op het moment bestaat uit een mixture van jeugdig enthousias me (Jürgen Kok en Hennie Koet) en routine (Hans Tisseur), slaag de er regelmatig in de spitsen Ri chard Klein, Ronald Jansen en John van de Wetering in stelling te brengen. De puntspelers kon den na afloop terugzien op een goede wedstrijd, al viel V.d. We tering in de tweede rondgang te rug. Wanneer de grillige vleugel speler werd aangespeeld, volgde er meestal een aardige actie, die evenwel te vaak geen voortzet ting kende. Klein en zéker Jan sen speelden wat dat betreft nut tiger. De Leidse defensie Ligt voet-De Groot-Van Kooperen en Ciere speelde een degelijke par ty, terwijl Ligtvoet en Ciere ook nog eens in aanvallend opzicht goed werk deden. Aanvankelijk kenden de Hage naars een licht overwicht, maar als snel nam de thuisploeg het twee punten. Aangezien Lisse de Leidse club nog op bezoek krijgt, hebben de oranjezwarten hun kampioenskansen volledig in ei gen hand. In het duel tegen Texas speelden de gastheren vanaf de eerste mi nuut op de aanval. Op luidruchti ge wijze aangespoord door oe- fenmeester Faas probeerden de Lissenaren de Haagse tegenstan der meteen aan te pakken, zodat Texas, met de nodige technische spelers in de ploeg, geen kans had om rustig een aanval op te bouwen. De Hagenaars hadden in de beginfase duidelijk moeite om de bal in ploeg te houden en zodoende een gevaarlijke aanval te produceren. Zodra Lisse in balbezit was gekomen, sloten de Lissese linies snel aan om de te genstander onder druk te zetten. Na twaalf minuten.resulteerde dit in een voorsprong De bal be landde na een afgeslagen corner voor de voeten van Ron Mesman die steenhard uithaalde 1-0. Mesman had er zin in, want even later knalde hij buiten bereik van Texas doelman Aad Buitendijk op de binnenkant van de paal Wim van Beek verzuimde de voorsprong van zijn ploeg te ver groten. Tweemaal miste de Lis- se aanvaller in kansrijke positie. Ook Texas kreeg kansen, maar zowel Fred Prosman als John de Wolf wisten geen doel te treffen. Niettemin kwamen de Hage naars nog voor de pauze op gelij ke hoogte Wegens gevaarlijk spel gaf scheidsrechter Lagen dijk de bezoekers een vrije trap op korte afstand van het Lissese doel. Leen de Graaf tikte de bal naar aanvoerder Bennie Roode die dwars door de Lisse-muur heenknalde: 1-1. De tweede helft was natuurlyk van een minder gehalte De zon had zijn werk gedaan en het tempo zakte in vergelijking met de eer ste 45 minuten. Een benutte strafschop van Ron Mesman. Frits Tschur was neergehaald, betekende 2-1 Een kwartier voor tijd besliste invaller Chris van Damme de wedstrijd helemaal. Op beheerste wijze bracht hy de eindstand op 3 1 DINK BINNENDIJK initiatief over. Nadat Klein in de 20ste miuut een goede kans had gemist, kwamen de blauwzwar ten even later op voorsprong. Jürgen Kok passeerde op rechts een opponent en leverde een ga ve voorzet af, die Ronald Jansen in 1-0 omboog. De gasten pro beerden hierna nog wel wat, maar met Aat de Groot in het centrum van de verdediging was er voor Oranjeplein weinig eer te behalen. En wanneer De Bruin of Vink een keer doorbrak, toon de Sjaak Nievaart zich attent Op slag van rust zorgde Jansen voor 2-0 Na een corner van Klein kop te de dienstplichtig militair raak (keeper Leo Vis ging in de fout door uit zijn doel te komen): 2-0. Na het derde doelpunt van Jansen in de 57ste minuut (hy knalde van dichtbij in na voorarbeid van Klein en Kok) hield Roodenburg het voor gezien, terwijl Oranje plein juist rijp leek voor de slachtbank. In de laatste minuut kwam de Haagse ploeg dankzy V.d. Hoek nog verdiend op 3-1. LDWS: kwestie van tijd nog... LEIDEN - Het Leidse LDWS kan na het 1-1 gelykspel tegen RKDEO de degradatie bijna niet meer ontlopen. By winst had LDWS nog een kansje gehad, maar zover lieten de Nootdor pers het niet komen. Met het ge lijke spel bleven ze LDWS zes punten voor. Trainer Bekkering verwachtte een defensief RKDEO. Hij kwam bedrogen uit. De Nootdorpers zochten met hun twee spitsen direct de aan val. De middenvelders vulden de spitspositie jn Na tien minuten was het al raak. Een kopbal van Willem Hooymans werd door Wim Visser keurig gestopt, maar dezelfde Hooymans legde de te rugspringende bal terug op Paul Blokland die simpel in kon schuiven: 0-1. Van het gehandicapte LDWS, zon der de geschorste Cees en Ger de Roode en de vertrokken Ger Nagtegeller, werd toen wat vuur werk verwacht Tenslotte stond de degradatie voor de deur Dit gebeurde echter niet Uiterst tam werd er naar voren bewogen, waar de lange Nootdorpers wei nig moeite hadden met de door zichtige hoge ballen De thuis ploeg had nog mazzel dat keeper Wim Visser het soepel combine rende RKDEO van verdere sco res afhield. Na de pauze verscheen er een heel ander LDWS Jerry Fakkel liet de verdediging voor wat het was en ging in de spits rommelen Bart en Ene van der Weyden ga ven met wat dribbels de aanval wat meer gevaar Uitblinker Piet Ouwehand was op het midden veld de stuwende kracht achter dit plotseling wel agressief voet ballende LDWS Bij een van zijn solo's werd Bart van der Weijen door Leo van Hagen binnen de lynen neergelegd. Bart van der Weyden gaf Theo Jansen vanaf de stip geen enkele kans 1-1 LDWS had nog een kwartier. De ploeg zocht onstuimig de aanval, maar had niet de kracht en de klasse een beslissing te forceren. Jan Bekkering gooide er nog wat wissels tegen aan. maar die kon den het ty ook niet keren. De mooiste kansen waren zelfs nog voor RKDEO. maar Nico van Beek knalde de bal drie maal op nj huizehoog over. WILL MOERER Het kampioenschap, dat aan de«n- dere kant van de drempel ligt, heeft de Kooiclub derhalve voor het oprapen. Zeker nu concur rent Sliedrecht een belangrijk punt (0-0) liet liggen bij Vcr- burch. Met de ontmoetingen te gen Lisse en RKDEO (volgende Winst voor WSB en LFC LEIDEN - WSB-Tonegido 1-1. In een lauwe partij kwamen WSB en het Voorborgse Tone- gido een puntendeling overeen. Tonegido was de eerste helft de betere ploeg en ging dan ook ver diend met 0-1 rusten door een treffer van Tom Pekking. Na de pauze had WSB het beste van het spel en leek Tonegido al te veel gegeven te hebben. Gerry van der Burg liep een doorge- kopte bal van Albert van der Burg in het lege doel en bracht daarmee de eindstand op het bord. LFC-HBS 2-0. Door deze 2-0 ze ge op de Hagenaars bracht LFC zich definitief in veiligheid. Bles Zuma (weer terug na een schor- sing) bracht LFC uit een straf schop op 1—0. In de tweede helft ging HBS op jacht naar de gelijk maker, maar uitblinkers Peter van der Wal en Frank van Veen hielden LFC overeind. Vlak voor tijd maakte René Bekooy en na voorbereidend werk van Bles Zuma er zelfs 2-0 van. Doelman Vis komt te laat uit zijn doel en hoog opspringend presenteert Ronald Jansen hem de rekening2-0. SASSENHEIM Net zoals alle moeders in Neder land werden ook de voetballers van^SJC gisteren met bloemen overstelpt. Aanleiding voor dit feeste lijke tafereel was de 3-0 overwinning van de Noord- wijkers, die het kampioenschap van de derde ople verde. Terwijl de champagne zich na afloop een weg door de dorstige SJC-kelen baande, droop 'slachtoffer' Teijlingen af met de wetenschap, dat de de ploeg volgend seizoen wellicht een afdeling lager zal moeten acteren. Er zal een wonder moeten ge schieden wil de Sassenheim- se équipe van het degrada tiespook worden verlost. Theoretisch heeft de Menne- weg-formatie' nog een kans. Volgende week zoii dan bij Quick gewonnen moeten worden terwijl concurrent DSO puntloos zou moeten blijven. Beide ploegen zou den dan in punten gelijk ko men. Afgaande op de verrich tingen van gisteren lijkt die stelling bij voorbaat al geen kans van slagen te hebben. Hoewel Teijlingen-oefen- meester Martin voor het streekduel nog goede hoop had en voorspelde "dat SJC opgerold zou worden", be wees zijn ploeg op pijnlijke wijze het tegendeel. Geen en kele maal behoefden de elf van trainer Duindam in de energiebuidel te tasten om dat Teijlingen zich zonder te genstand naar elke hoek van de met kalklijnen omzoomde speelweide liet leiden. Alleen de Sassenheimse aanvoerder Hennie Zoet bleek een stoor zender, die de Noordwijkse opbouwwerkzaamheden meer dan eens ontregelde. Zoet was echter een eenling in de woestijn. Omdat zijn ploeggenoten niet bij machte bleken SJC redelijke tegen stand te bieden, gaf de rood harige middenvelder halver wege de tweede helft de strijd op. Dat was voor de thuisploeg het sein om de poort achterin wijd open te zetten maar de zwart-witte brigade vond het welletjes. Na de snelle 0-1 en pal na de hervatting gescoorde 0-2 liet de titelkandidaat zich niet meer verleiden tot inspan nende daden, die door de fel schijnende zon toch al tot een minimum waren beperkt. Uit een serie opgelegde kansen zorgde invaller Hans Caspers voor de derde Noordwijkse treffer. De eerste viel al na tien minu ten. De behendige linkerspits Maarten Plug speelde zich knap vrij en legde het leder loepzuiver op het hoofd van de kleine Jos Alders, die in de rechterbovenhoek raak mikte: 0-1. De Noordwijkers, die aan een gelijkspel genoeg hadden voor het behalen van de titel, leken op dat moment van een last verlost want on bevangen werd nadien het vijandelijke doel opgezocht. Teijlingen stond erbij en keek ernaar. Van combineren kwam nauwelijks iets omdat de meeste spelers niet bij machte bleken de bal langer dan tien seconden aan de voet te kunnen houden. De vleugelspitsen Van der Krogt en Brocks bijvoorbeeld pro beerden eerder met de recla meborden dan met een me despeler een één-tweetje aan te gaan. Rustig kon SJC zich daardoor met de aanval be zighouden. Jos Alders, Ge rard Oude Veldhuis en Fokke van de Reydt verzuimden hun ploeg naar een grotere voorsprong te schieten. Maartén Plug deed dat 2 mi nuten na rust wel. De aanval ler rondde uitstekend voor bereidend werk van aanvoer der Piet Alders naar behoren af: 0-2. Die treffer deed alle spanning uit het duel wegvloeien. Teij lingen legde het hoofd in de schoot en liet zich gewillig naar de slachtbank leiden. SJC, dat zijn keeper Zuid hoek nog twee strafschoppen zag stoppen (arbiter Hartman liet de eerste inzet van Van Nobelen overnemen) toonde echter clementie door uit een handvol opgelegde mogelijk heden slechts éénmaal (Hans Caspers) te scoren. De 0-3 ze ge maakte wel duidelyk dat de ploegen in de tweede klas se volgend seizoen rekening met SJC zullen moeten hou den. Oefenmeester Duindam beschikt over een technisch uitstekende selectie, die de twee j&ar geleden in de vierde klasse uitgezette promotie- lyn wel eens door zou kun nen trekken. Teijlingen daar entegen volgt een andere weg ROB ONDERWATER Het kampioensteam van SJC met de traditionele bloemen. DEN HOORN - Door een 4-1 ne derlaag tegen Den Hoorn is Hil legom gedegradeerd. De Hille- gommers moesten dermate ver zwakt in het veld komen( vijf in vallers, van wie één uit het ze vende). dat van een echte wed strijd geen sprake was. Tot de pauze kon Hillegom het nog wel bolwerken, al was Den Hoorn een stuk gevaarlijker (paal). Na de thee wenste de thuisploeg het karwei snel af te maken. De in vallers bij Hillegom bleken con ditioneel veel te zwak en binnen de kortste keren stond de 3-0 op het scorebord. Meidert de Jong scoorde nog wel tegen, maar vlak voor tijd bracht Den Hoorn de marge weer op drie doelpunten 4-1.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15