Communicater haalt gehandicapten uit isolement Nieuw tuinhekje maken Gietklei voor de keukenoven Kakkerlakkenval Miniatuur schrijfmachine Nederlandse vinding Snoerloze poets machine voor allerlei klussen i-machine in op mars «BH - Zo doe je dat Combi-rek... niet zo gek Een tweede camera Onderdeken De kleinste schrijfmachine ter wereld is van oorsprong een Nederlands idee. Het apparaat blijkt - al is het niet bekend in grote kring - een uitkomst te zijn voor zwaar gehandicapten. Voor mensen met een spraak- en -of gehoorstoornis is het vaak de enige mogelijkheid om met de omgeving te communiceren. De fabrikant noemt het apparaat dan ook terecht "communicator". MAANDAG 11 MEI 1981 Het oorspronkelijke concept is niet afkomstig van technici, maar van twee Nederlandse psychologen, drs. J.M.A. van Mierlo en dr. A. van Uden. Wat zij voor hun patiënten wensten was een apparaat waar meervoudig gehandicapten toch de mensen in hun omgeving mee konden bereiken. Zij dachten in de eerste plaats aan mensen die zich moeilijk verstaanbaar kunnen maken en aan hen die de pen niet kunnen hanteren. Het toeval wilde dat de oprichter van hel Japanse optische concern Canon, dr Takeshi Mitarai, van huis uit zelf een gespecialiseerd arts was. Als gynaecoloog had hij een grote belangstelling voor gehandicapten. Het idee van de twee Nederlanders sprak hem direct aan toen hij met ze in contact kwam. Er bleken echter jaren van research en ontwikkeling nodig te zijn voor het apparaat zijn huidige gedaante kreeg. Gelukkig kwam ook hier IC-techniek (het samenpersen van veel electronische componenten in een chip) van pas. Lichtgewicht Toch heeft het apparaatje maar geringe afmetingen: 13 cm breed. 8,5 cm hoog en 3 cm dik. Het weegt 280 g., waardoor het makkelijk mee te nemen is. De communicator kan op een standaard bevestigd worden (ook aan een rolstoel) of aan de pols worden meegedragen. Er zijn 52 tekens beschikbaar die gerangschikt zijn na een uitvoerige frekwentie-analyse van Engels, Duits, Frans, Spaans en Nederlands. Daarbij werd vastgesteld hoe vaak bepaalde letters in de talen voorkomen. Het apparaat geeft geen kleine letters, alleen kapitalen. De bediening is uiterst eenvoudig en dat moet natuurlijk ook. Al na korte tijd kan men een snelheid van 83 tekens per minuut makkelijk halen. De "uitgetypte" tekst wordt via een thermische schrijfkop afgedrukt op een speciale papierstrook. De maximum snelheid is tien tekens per seconde. Omdat de papierrol vijftig meter lang is kunnen er zo'n 12.500 tekens op worden afgedrukt voordat hij vol is. Medische toepassingen De Communicator wordt gebruikt in verpleeghuizen (bij logopedie. ergo- en fysiotherapie), ziekenhuizen (beademing, neurologie, KNO-afdelingen), revalidatiecentra, scholen voor meervoudig gehandicapte kinderen, doveninstituten, psychiatrische ziekenhuizen en diverse tehuizen. Maar ook thuis en in de maatschappij kan, de anders geisoleerde gehandicapte, met zijn medemensen in contact treden. Het gaat dus om mensen, oud of jong, die zich niet of moeilijk verstaanbaar kunnen maken en niet duidelijk kunnen schrijven. Zulke stoornissen kunnen aangeboren zijn of zich bij een ziekte manifesteren. Er is een enquête ingesteld naar de belangrijkste gebruikersgroepen in verscheidene klinische situaties. Daarbij bleek dat patiënten die spastisch zijn, of lijden aan doofheid, spierstijfheid, spierdystrofie, multiple sclerose en allerlei aandoeningen van de luchtwegen, baat bij de Communicator kunnen hebben. Ook voor patiënten die tijdelijk niet kunnen spreken bij kunstmatige beademing of kinderen die met een nierdyalyse-apparaat zijn verbonden, heeft het zijn nut. Hulpmiddelen Daarom wordt het apparaat ook geleverd met allerlei hulpmiddelen. Bijvoorbeeld een dunne dekplaat, die zorgt dat de toetsen iets verdiept komen te liggen, zodat maar één toets tegelijk ingedrukt kan worden. Vooral bij motorisch gehandicapten van veel belang. Als er helemaal geen handfunctie meer is, kan een dikkere kap worden opgezet, zodat de toetsen kunnen worden bediend door middel van een stokje of potlood in de mond. Voor wie bediening met de mond nog een probleem is (ademhaling) is in Amerika een speciale hoofdsprict ontwikkeld, die als een bril of met een band kan worden bevestigd. Ook aan bijbehorende loep is gedacht om het letterbeeld te vergroten. Diverse standaards zijn verkrijgbaar. Voor slechtziende of blinde mensen is een braille-toetsenbord ontworpen. Hoewel de Communicator in de medische wereld wel bekend is, blijkt telkens dat veel mensen daarbuiten ook met het apparaat uit een geïsoleerde positie geholpen kunnen worden. De miniatuur schrijfmachine, kost volledig uitgerust: 1.100,-. Canon Nederland, die 'het toestelletje in de handel brengt, heeft als adres: Cruquiusweg 29, 2102 LS Heemstede. Op de beurs Karwei zagen we een handige en veelzijdige poetsmachine, voorzien van vele accessoires en geschikt voor allerlei poets- en po- lijstklusjes. Deze nieuwe Ma- kita-machine wordt gevoed door een batterij-unit, die door middel van een bijgele verde oplader snel aan het stopcontact kan worden 'bij getankt'. Niet alleen het ont breken van een aansluitsnoer is een praktisch voordeel; ook de elektrische veiligheid die snoerloze machines nu een maal in zich hebben, vormt een pluspunt. Overigens is dit nieuwe appa raat natuurlijk niet alleen een gemechaniseerde schoen poetser: meubels, vloeren, spiegels, kortom, alle opper vlakken die met enige kracht gereinigd en daarna glanzend moeten worden opgepoetst kunnen ermee worden be handeld. Dank zij de uitge kiende set hulpstukken kun nen er ook roest, hardnekkige aanslag, oude verf enz. mee verwijderd worden. De ma chine wrijft bij een poetsbe handeling niet alleen uit, maar zet de te behandelen op pervlakken (met de poets mop) ook in de was, waarna deze met de schapewollen vacht kunnen worden uitge- Het lichte gewicht van de machnne (1 kilo) maakt het werken, ook voor kinderen, moeiteloos. In de ijzerwaren- en gereed- schappenhandel is deze me chanische poetser voor f319 (adviesprijs) te koop. Onder de naam 'Ovenklei' van Westwood is sinds kort een gietklei in de handel, die op een lage temperatuur (180 graden Celcius) in elke keu kenoven kan worden gebak ken. Het resultaat is dan een keramisch hard produkt. De hardheid ervan kan men ver gelijken met die van kunst- klei (Darwi, Das Pronto). De techniek van het kleigieten is niet nieuw; op deze manier vervaardigt de keramische in dustrie kopjes, schotels, bor den enz. in serie- of massapro- duktie. Wel nieuw is het feit, dat u deze professionele tech niek gewoon aan de huiska- mertafe 1 kunt doen en u zelfs geen speciale oven nodig heeft. Snel maar zeker maakt u net zoveel van dezelfde pop- pekopjes, (tuin)kabouters, dierfiguren, schaakstukken en dergelijke als u nodig heeft. Het principe is zo eenvoudig, dat bijna een kind de was kan doen. Allereerst wordt de vloeibare' Westwood-gietklei in een gipsmal (de zogenaam de gietvorm) gegoten. In deze mal bevindt zich een afdruk (de gietholte) van het gewen ste eindprodukt. Eenvoudige mallen uit èèn stuk kunt u zelf maken van modelgips; van de meer ingewikkelde figuurtjes zijn kant en klare gipsmallen te koop. Het droge gips zuigt water uit de gietklei, waar door zich een vast laagje klei tegen de gipswand vormt. Na verloop van tijd is deze laag zo dik geworden (3 tot 5 mm), dat de overtollige gietklei uit de vorm kan worden gegote- Het dunwandige kleiprodukt, dat nog tegen de gipswand zit, moet daarna enige uren dro gen. Door het verdampen van het water krimpt de klei, zo dat het produkt van de gips wand loskomt en uit de vorm gehaald kan worden. Als de gipsvorm is gedroogd, kun nen we hem opnieuw gebrui ken. Ondertussen is ook he kleiprodukt door en door ge droogd en kan het de keuke noven (of grill-bakoven) in Door een speciaal toegevoeg de verharder is de (in verhou ding lage) temperatuur van 180 graden voldoende voor een keramisch-hard eindpro dukt. Indien gewenst, kan de klei ook in een pottenbakker oven en op ongeveer 1000 graden gebakken en vervol-., gens geglazuurd worden. Dat laatste is niet mogelijk wan neer u de keukenoven ge bruikt. Maar niet getreurd: na het bakken maakt u het werk stuk met hobby-verf, kleur- vernis of koudglazuur net zo mooi als u wilt. Het is dan bij na niet van 'echt' te onder scheiden. De gietklei voor de keukenoven wordt geleverd in potjes van bijna een halve liter; de ad- Er is een groeiende belangstelling te constateren voor het „mini- elektrisch gereedschap" dat al veel eerder ontdekt was door mo delbouwers en anderen die hun knutselvaardigheid uitleven in het fijnere werk. Die groep creatievelingen is groeiend, maar ook „gewone" doe-het-zelvers blijken wel wat te zien in die piepkleine machinerie. Er zijn diverse uitvoeringen te koop, waarbij men onder andere de keuze heeft tussen 220 volt en via een transformator op zwakstroom werkende exemplaren. Sommige merken beperken zich tot een machine met een (meestal groot) aantal accessoires, andere leveren desgewenst ook op spangereedschappen waarin de „mini-boortol" vast kan worden opgesteld. Daarnaast zijn er nog mogelijkheden dm via een spe ciale aansluiting op andere kleinschalige machines hetzelfde werk te doen, zoals bijvoorbeeld met de kleine figuurzaagmachi ne waarop een flexibele as kan worden aangesloten. De mogelijkheden van dit mini-gereedschap zijn vele. De machine kan gemakkelijk in één hand worden gehouden en afhankelijk van het ingespannen accessoire kan men dan boren (heel kleine diameters), slijpen, graveren, polijsten, snijden, zagen, schuren, frezen", ontbramen enz. Voor de „reeds gevestigde" modelbouwer of beoefenaar van een of andere precisiehobby is de mini-machine een onmisbaar stuk uitrusting, voor degenen die zoiets kopen omdat er zo verleide lijk uitziet vormt het veelal een aanleiding om zich in allerlei nieuw te ontdekken creatieve bezigheden te storten. Het is tupisch huiskamergereedschap, waarmee je aan tafel bezig kunt zijn zonder de huisgenoten met lawaai te storen. Het kan veelal ook zonder bezwaar in handen van wat grotere kinderen worden gegeven; het zal hun handvaardigheid en expressiemo gelijkheden zeker bevorderen. Daarnaast is dit gereedschap vaak ook erg praktisch, bijvoorbeeld bij reparatie of opknappen van heel kleine voorwerpen. Gespe cialiseerde gereedschappenzaken hebben minstens één merk in huis. Misschien zelfs wel éen folder waarin alle mogelijkheden worden omgeschreven. Last van kakkerlakken? Iemand heeft een handige, milieuvrien delijke manier bedacht om die beestjes die een vies klinkende naam paren aan een nu ook niet bepaald smakelijk gedrag, te vangen. De val lijkt op een modern gebouwtje; er zit een ope ning in waardoor kakkerlakken, aangetrokken door een verlei delijke lokstof, nieuwsgierig naar binnen gaan om dan een snel einde te vinden. De val is onder de merknaam Roatel onder andere bij drogisten te koop, voor 15 gulden (adviesprijs) en als je echt last van kakker lakken hebt is dat geen geld. En als uw drogist er nog nooit van gehoord heeft, vraag dan aan importeur Biquantro in Wieringer- werf (tel. 02272-2609) of hij een leverancier in de buurt kan opge ven. viesprijs bedraagt f7,35 per potje. Het materiaal - evenals gipsmallen en dergelijke - wordt geleverd door handen- arbeidwinkels en zaken, wel ke zijn gespecialiseerd in ke ramische produkten. Voor verkoopadressen kunt u bel len naar de importeur^Ve-Ka te Dreumel, telefoon 08877- 1667. (1) Als het tuinhekje ging toe is, maak dan dit voorjaai eens een nieuw. En dan zó dat het niet na korte tijd weer van ellende uit elkaar zakt en er haveloos uit gaat zien. Het kan van gewoon vuren, maar grenen is beter en dat maakt (bij deze geringe hoe veelheid materiaal) niet zoveel uit in prijs. Zaag de delen die even lang worden tegelijkertijd op maat. (2) Schuur alle delen goed glad (vlakken en zijkanten) en besteed vooral veel zorg aan het 'dicht- schuren' van de kopse kanten. Vervolgens zorgvuldig alle scher pe kanten 'breken', dat is: met schuurpapier een heel klein beetje afronden. Wanneer u dat mooier vindt, kunnen de zijkan ten ook halfrond worden ge schaafd. Daarna vanzelfsprekend ook weer zorgvuldig schuren. (3) Om te verhinderen dat de kopse kanten, die immers het gevoe ligst zijn voor opname van vocht, op den duur tot houtrot aanlei ding geven, strijkt u ze dun in met tweecomponentenlijm, goed 'dicht' smeren en overtollige lijm wegvegen. Wanneer de tweecom ponentenlijm hard is, zijn de kop se kanten volledig afgesloten. Het transparante lijmlaagje vormt visueel beslist geen sto rend element. (4) Maak als laatste deel de diagona le schoor op maat. Teken de schuine kanten nauwkeurig af, zaag ze af en behandel dit deel precies zoals alle overige delen: schuren en de kopse kanten af sluiten met tweecomponenten lijm. Nu even nagaan of alles pre cies klopt (het hekje 'droog' in vorm leggen) en behandel alle de len (los!) tweemaal met een im pregneermiddel. (5) Wanneer de delen droog zijn, lijmt u het hekje definitief in el kaar. Doe dit eveneens met die tweecomponentenlijm; dat de delen al behandeld zijn met een impregneermiddel is bij dit soort lijm geen bezwaar. Strijk de raak vlakken in, leg het hekje op een vlakke ondergrond en verzwaar de verbindingen enigszins ('pers kracht' is niet nodig). Gebruik geen spijkers of schroeven, die veroorzaken bij zo'n aan weer en wind blootgesteld object juist houtrot, op den duur. (6) Aan het gebruik van schroeven voor het beslag (die wat ouder wetse 'hengen' doen het erg leuk op zo'n hekje) is moeilijk te ont komen, maar als u dat wilt, kan het ook wel met tweecomponen tenlijm. De achterkanten dan vet vrij schuren en iets opruwen. En als u liever schroeft: neem dan koperen schroeven. Niet te lang: de schroefpunt mag er niet aan de andere kant uitkomen! Een heel praktische, niet zo 'op de luxe toer' gerichte manier van woninginrichten is het toepassen van simpele houten rekken. Ze hebben in al hun eenvoud toch een bepaalde charme. Een al zo'n eeuw in het houtvak opererende Nederlandse fabri kant (Halbertsma, onder andere bekend van'de deuren) heeft on langs een compleet uitgewerkt rekkensysteem gelanceerd. Ge maakt van vurehout, ongelakt, dus alle mogelijkheden voor af werking naar eigen smaak bie dend. Dit 'Combirek-systeem' is verkrijg baar in de vorm van complete pakketten, maar alle onderdelen zijn ook los verkrijgbaar. Er kun nen hele interieurs voor woon-, slaap- en werkvertrekken mee worden opgebouwd. Aan alles is gedacht: de jukken voor het op bouwen van de stellingen, leg borden, deuren (ook schuiven de), laden, bureaubladen, platen- rekken, tafels, bedden. Om een adres in de omgeving kan worden gevraagd aan de fabri kant in Grouw, telefoon 05662- 2941. Een „tweede camera" is helemaal niet zo onzinnig. Niet alleen op vakantie, maar ook voor de gewo ne huiselijke fotografie. Stel dat je in Spanje een hele dag hebt lopen fotograferen, met een „laaggevoelig gewapende" came ra. Dan ga je even rustig voor een drankje zitten, de zon zakt snel weg en er doet zich een leuk foto object voor. Handig om dan een gevulde camera met een hoogge- voelige film bij de hand te heb ben. Nog een overweging, met twee ca mera's heb je altijd de mogelijk heid bij de hand om zowel direct kleur als zwart-wit te kunnen schieten. Of negatief- en diafilms. Zo'n tweede camera hoeft hele maal niet duur te zijn. Naast de doodgewone pocketcamera is bijv. een compactcamera (niet in gewikkeld, niet duur) een prakti sche aanvulling. Ook de „direct-klaar-camera" kan als uitbreiding van het fotografi sche arsenaal dienen. Een vederlichte onderdeken die onze nachtrust nog beter helpt verzorgen dan de oude, vertrouwde molton. Doordat de kapokmatras steeds meer plaats maakt voor kunststof produkten is een luchtige maar toch isolerende onderdeken die tevens vocht absorbeert van groot belang voor een gezonde slaap. Onder de merknaam Medialana is er sinds kort zo'n deken op de markt. Een produkt dat alle goede "slaap-eigenschappen" in zich verenigt. Om een klam bed te voorkomen moet vooral dat vocht goed worden weggeventileerd, waarbij niet te veel warmteverlies mag optreden. Die regulering gaat via de lakens en de dekens of het dekbed, maar ook naar onderen via onderbed en matras. Wat een schuimrubber of polyether matras in beperkte mate doet, doet de Medialana onderdeken optimaal. Omdat hij is samengesteld uit natuurlijke materialen. Hij heeft een dikke vulling van zuiver scheerwol en een tijk van zachte, poreuse katoen. Deze deken neemt de lichaamswarmte snel aan en houdt die goed vast. Daarbij wordt het lichaamsvocht afgevoerd, zodat het bed droog blijft en gelijkmatig warm.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10