Zware verliezen bij Estel Haagse staking kan naar R'dam overslaan Duisenberg: tijd nodig voor herstel Beurs Amsterdam W tort zakelijk Rotterdam samen met havens in Indonesië marktberichten lil eerste Wartaal bijna kwart miljard Sa. S ss Beursoverzicht VRIJDAG 8 MEI 1981 ECONOMIE PAGINA 23 De Italiaanse Fiat wil alle verkoop- en servicepunten in Nederland en Luxemburg handhaven, waaronder ook de filialen van importeur Leonard Lang B V. Binnenkort zal aan alle Fiat-dea lers een voorstel worden gedaan vpor de contracten over 1982. Dit heeft, aldus Leonard Lang. een Qirectiedelegatie van Fiat meege deeld in een bijeenkomst van de Nederlandse dealers in Amster dam. Van Kempen en Be geer De FNV- en CNV-leden die bij de bestekfabriek Van Kempen en Begeer in Coevorden werken, zijn akkoord gegaan met het so ciaal plan dat door de directie was opgesteld. Dat plan houdt in dat er 25 personeelsleden ontsla gen zullen worden. Bonden en directie zullen op 12 mei het so- cjaal plan definitief goedkeuren. Dit heeft districtsbestuurder R. Kedde van de FNV-Industrie- bond meegedeeld. EC-Italië De Europese Commissie heeft Ita lië voor het Europese Hof van Justitie gedaagd wegens het be perken van staalimport uit lid staten van de gemeenschap en uit andere landen, zo meldden bronnen van het Europese Hof in Luxemburg. Italië sloot vorig jaar november grotendeels haar grenzen voor staalimport. Frankrijk en enkele Oosteuropese landen werden hiervan de voornaamste slacht offers. Sparen In maart Werd bij de Bondsspaar banken op spaarrekeningen f 1355 min ingelegd en f 1309 min terugbetaald wat resulteerde in een spaaroverschot van f46 min tegen een ontsparing van f37 •min in maart 1980. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg het spaaroverschot f 69 min tegen een ontsparing van f93 min in de eerste drie maan den van 1980. RSV-Taiwan Ir. A. Stikker, voorzitter van de Raad van Bestuur van het RSV- concern, is op Taiwan waar hij «onder andere met de autoriteiten de contract besprekingen over de levering van de twee duikboten voortzet. De ondertekening van het contract zal waarschijnlijk in juni gebeuren. Behalve de contractbesprekingen zal Stikker waarschijnlijk ook nog gesprekken voeren met pre mier Sun Yun-Suan en met de chef van de generale staf, admi raal Soong Chang-Chih. "Holland Live" "Holland Live" zo heet een rijden de tentoonstelling van Neder landse land- en tuinbouwpro- dukten die. in de vorm van een dorpje met achttien oud-Hol landse huisjes, de komende drie jaar vrijwel alle grote steden van West-Duitsland zal aandoen. De activiteiten zijn op koninginne dag begonnen in Düsseldorf, waar de show nog tot 11 mei te zien is. Verder zijn dit jaar Duis burg en Essen aan de beurt. LEIDEN - Groenteveiling. 8 mei. Aardappelen 0.15 - 0.25, Andijvie.0.90 - 1.25. Peulen 17.30 - 18.90. Snijbonen 6.90 - 8.30. Stambonen 12,00. Chinese kool 1.50 - 1.60. Spitskool 2.10 - 2.40. Poste lein 2.90 3.35. Prei 0.76 - 0.82. Rabarber 0.65 - 0.86. Spinazie 1.50 - 2.80. Witlof 2.65 - 4.80. Bloemkool 1x6 3.40 - 3.90 Bloemkool 8 st 2.80 - 3.45. Bloemkool 10 st 2.15 - 2,75. Sla 0.46 - 0.75. Peterselie 0.25 - 0.67. Raapstelen 0.60. Radiis 0 84 - 0.91. Selderij 0.24 - 0.60. Papnka'kg 1.90 st. 0.46 - 0.61 GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - 7/5/81 Waspeen Al per kist 35-45.20; All 21-44; BI 40-46; Bil 8.20-24.90; Cl 10-37.50; CII 18.90-36.60. Aanvoer 124 ton. Prei A per kg 78-81; B 48; radijs (bos) 55; uien per kg 21-30; selderij 72. DEN HAAG (GPD) Wc moeten ons er op instellen dat het herstel van de werkgelegenheid, en dus van de Nederlandse economie, geen zaak is die je in één. twee of zelfs driejaar oplost. We moeten er op rekenen dat het een proces van veel langere adem zal zijn Dit zegt dr. Duisenberg in een af scheidsgesprek met het blad van de Rabobank, de organisatie die hij verruilt voor een directie- funktie bij de Nederlandsche Bank om volgend jaar als presi dent dr. Zjilstra op te volgen Volgens Duisenberg staan werk gelegenheid en de rentabiliteit van bedrijven niet los van elkaar. nijmegen )gpd) Estel. het Nederlands-Duitse staal concern waarin Hoogo vens en Hoesch samen werken, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een verlies van 243,7 miljoen gulden geleden. Een verlies, dat naar verheniding nog ernstiger is dan het verlies over het gehele vorige jaar. dat 488 miljoen gulden bedroeg. Dit zei drs. J. D. Hooglandt. voorzit ter van de Raad van Bestuur tij dens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag iian Estel. De omzet daalde van 3,6 tot 3,3 miljard. Het verlies in het vierde kwartaal van 1980 was groter, namelijk 269,5 miljoen gulden, maar daar in was een aantal incidentele eenmalige posten verwerkt, die die zijn verbonden aan de reorga nisatie van het concern. ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbonden FNV vrezen dat er bij drie Rotterdamse graancon- trolebedijven de komende jaren door vergaande automatisering enkele honderden arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. De bedrijven zouden te duur werken en slechts door samen werking en 'rigoureuze automa tisering' hun positie kunnen be houden. aldus FNV-districtsbe- stuurder Frank Kloosterman. Bij de drie bedrijven die het graan dat in de Rotterdamse haven wordt overgeslagen op kwaliteit Volgens hem kan de werkgelegen heid alleen maar worden onder steund als de rentabiliteit van het bedrijfsleven daartoe moge lijkheden geeft en dus wordt ver- Hooglandt zei te verwachten dat het eerste kwartaal een diepte punt is geweest. In het tweede kwartaal wordt een aanzienlijk geringer verlies verwacht. De re sultaten over de tweede helft van dit jaar zijn nog onzeker en kun nen worden beinvloed door de effecten van een nieuwe markt regeling op staalgebied binnen de EG. Hij zei verder te verwach ten dat er bij het uitvoeren van de maatregelen cot het eind van dit jaar geen financiële moeilijk heden zullen optreden. Het verlies van Estel vorig jaar heeft het totale verlies van het concern sinds het uitbreken van de c,taaicrisis gebracht op 1,6 mil jard gulden. Volgens Hooglandt steekt dat verlies relatief nog niet eens zo slecht af bij de resultaten van de meeste concurrenten in de EG. De twaalf grootste staal concerns in de EG leden in 1980 gezamenlijk een verlies van bijna 8 miljard gulen. Per ton geprodu- dem BSijaEstd"aVditSvèdes8op 48 en juiste hoeveelheid controle ren. werken momenteel vijfhon derd mensen. De bonden base ren zich op een rapport van een organisatiebureau dat zij in han den hebben gekregen. De drie betrokken bedrijven zijn Palthe en Haantjes, Peterson en de Centrale Graanfactorij. Een woordvoerder van dat laatste be drijf vindt de voorstelling van za ken door de bonden "sterk over trokken". Volgens hem is er nog niets besloten, en worden de bonden binnenkort bij het over leg betrokken. beterd. Duisenberg zegt. dat dit proces nog te weinig op gang is gekomen. Maar wat de mentali teit betreft, lijkt eindelijk het be sef doorgedrongen dat er een Volgens Hooglandt komt door de ze concurrentievervalsing de continuiteit juist in gevaar van die bedrijven die onder normale marktverhoudingen in het alge meen de gunstige papieren zou den hebben. Dat zijn de bedrij ven die tot nu toe niet of nauwe lijks door hun overheden ge steund zijn en de verliezen ten koste van hun reserves hebben opgevangen. Wanneer Estel op dezelfde wijze gesteund zou zijn als de meeste van zijn concurrenten, dan zou het verlies over de periode van 1975 tot en met 1980 meer dan twee maal zijn gecompenseerd. Volgens Hooglandt moeten de regeringen van Engeland. Frank rijk. België en Italië in de jaren 1978 en doorlopend tot 1983 een bedrag van 60 tot 70 miljard gul den in hun staalindustrie hebben gestoken. Gemiddeld betekent dat een steun van zo'n 100 gul den per ton staalproduktie. ter wijl. wanneer de jongste steun- plannen erin worden betrokken, het bijvoorbeeld in Engeland al naar de 200 gulden per ton gaat. Estel heeft in die periode steun ontvangen uitsluitend in de vorm van investeringssubsidies voor een totaalbedrag van 3 gul den per ton hard beleid nodtg is om het her stel te bewerkstelligen Het re sultaat van een dergelijk beleid zullen we echter pas na vele ja ren kunnen weten. Toch moeten we zo'n beleid nu voeren", meent hij In het gesprek zegt dr. Duisenberg dat hij in zijn toekomstige funk- tie de lijn van zijn voorgangers Holtrop en Zijlstra wil doorzet ten. "De toestand van de rijksfi nanciën en de ontwikkeling van de betalingsbalans legecn wel haast op dat er een beleid ge voerd wordt in de lijn en de stijl dat de afgelopen jaren is ge beurd". aldus Duisenberg. ROTTERDAM DEN HAAG (GPD) - De staking van het Haagse tram- en buspersoneel kan lei den tot acties bij andere bedrij ven in het stads- en streekver voer in het land. Deze verwach ting hebben de Vervoersbonden van FNV en CNV uitgesproken Het uitstralingseffect van de HTM-staking wordt „aanzien lijk" genoemd De kans bestaat dat de Haagse ac tie allereerst overslaat naar Rol terdam. Voorzitter Siep Doren bos van de ABVA KABO afde ling Rotterdam sluit dit niet uit, los van de vraag of de Haagse ei sen worden ingewilligd. Begin juni zal de ABVA KABO in Rol terdam enkele bijeenkomsten beleggen om met het personeel VBn RET. hei RotteiM i' vervoerbedrijf, te overleggen over de beloningsversehillen tui sen Rotterdam. Den Haag (HTM) en Amsterdam (GVBAi al.In Dorenbos. Indien de Haagse ei sen worden ingewilligd, wordt het rijdend HTM-personeel bru- JAKARTA (GPD) - Rotterdam en Jakarta gaan op havengebied nauw met elkaar samenwerken Dat verklaarde gisterochtend burgemeester Andre van der Louw na de opening van het nieuwe Nederlandse culturele centrum in Jakarta, het Eras- mushuis. De samenwerking zal bestaan uit enerzijds het be to per maand f 110 beter betaald dan het RET-person eel. Omdat minister Tuijnman (ver keer) heeft verklaard de eis van de stakers (6 procent loonsverho ging) waarschijnlijk niet over te zullen nemen, kan de staking in Den Haag een langdurige affaire worden. Het CNV had inmiddels laten weten achter een desnoods langere staking dan van vijf da gen te staan. Minister Tuijnman zal zijn definitieve standpunt pas volgende week vrijdag 15 mei be kendmaken. heeft hij laten we- ten De HTM bedient met trams en bus sen Den Haag. Voorburg. Rijs wijk en Leidschendam en heeft ook een tramverbinding naar Delft. Dagelijks heeft het bedrijf circa 320 000 instappers Donder- dag ging het nidend personeel volgens aankondiging van vorige week in staking, vooral nadat de president van de Haagse recht- bank woensdag kq kmt geding had uitgesproken dal dé staking niet onrechtmatig was. schikbaar stellen van kennis op het gebied van havenactiviteiten en eventueel technische hulp bij de uitbreiding van de haven van Jakarta en andere havens in In donesie anderzijds zou Indone sië gebruik kunnen maken van de faciliteiten van Rotterdam bij de doorvoer van zyn produktcn naar de Europese landen. Van der Louw heelt in gesprekken met Indonesische autoriteiten, onder wie de minister voor we tenschap en technologie, prof. Dr Habibie, gewezen op een aan tal voordelen dat de Rotterdam se haven biedt. „Rotterdam is de poort naar Europa. Het is van grote betekenis, niet alleen voor het bekende werk van los9cn en landen. Maar Rotterdam wordt ook van grote betekenis als dis tributiecentrum. Verre landen, niet alleen Indonesië, maar bij voorbeeld ook Australië exporte ren goederen naar Europa. Soms willen zij met die goederen met een op de markt in Europa reage- „Als dat m Australië moet gebeu ren en ze moeten dan nog wor den vervoerd naar Europa dan is de onmiddellijke re«CÜe weg omdat het transport erheen te veel tijd in beslag neemt. Daar om gebruikt Australië nu Rotter dam als een soort distnbutiecen trum waar je voorraden opslaat en waarmee je handelt als je het goed uitkomt Voor Indoncsi bij voorbeeld kan het grote voorde len hebben, bijvoorbeeld als het Rotterdam gebruikt als een dis tributiepunt voor hout", aldus Van der Louw Gevraagd naar zijn mening over het regime in Indonesië, zei Van der Louw voorzichtig; „Ik ben hier voor het eerst en je moet dan niet de pretentie hebben dat je de hele politieke situatie hier kent. Iedereen verzekert mij voortdurend, ook mijn politieke vrienden hier. dat Indonesië een heel gecompliceerd land is. De Indonesiërs zelf zijn, lijkt me. geen mensen van harde oorde len. ook niet in politieke zin. Dus ik zal die ook niet geven". Krant duurder AMSTERDAM (ANP) - De prijzen van dagbladabonnementen gaan met ingang van 1 juli met dertig cent per weck omhoog. De losse- nummerprijzcn zouden met in gang van dezelfde datum met vijf cent moeten worden verhoogd Dit is besloten tijdens een vergade ring van de Nederlandse Dag bladpers (NDP), de organisatie van krantenuitgevers, in Ara itei dam. De minister van economi sche «alten heeft de prtyuttnpft* sing goedgekeurd. De tram- en busforenzen uit het Haagse gebied hebben zich snel weten aan te passen. De grote fietsroute door Den Haag was flink drukker en de taxi's reden per uur tweemaal meer ritten dan gewoonlijk. In de hele stad werd meer gefietst en veel auto's vervoerden meer inzittenden dan de taxi's. Desondanks, maar niet in het minst doordat de 400 logge trams en bussen van de HTM niet waren uitgereden, was van een stadsomvattende ver keerschaos geen sprake Zeer veel drukker was het wel in de treinen naar Den Haag Intussen lijdt de HTM door de sta king minder verlies dan gewoon lijk. hoewel de verliezen worden gecompenseerd door Verkeer en waterstaat Een woordvoerder van d<- i(TM Km vi Ugdk d if k dagelijkse inkomsten ongeveer 100.000 gulden bedragen, maar dat de besparingen groter zijn nu de HTM-directie over de gestaak te dagen geen omstreden salaris sen hoeft uit te betalen. Banen weg bij graanbedrijven Hypotheekrente per 7 mei 1981 Annuïteiten- hypotheken A.B.N. Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rijkspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard Leven hypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L Nationale Nederlanden 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar rentepercentages met Gem. garantie opgave bank werkelijk 11,75 11,25 11.75 12,22 12,50 11,77 12.31 zonder Gem. garantie opg bank werkelijk 11,5 12,0 11.5 12,0 12.22 12,77 12.04 12.58 Copyright 'vereniging eigen huis' te Amersfoort Hooglandt schetste opnieuw de vi cieuze cirkel waarin de Europese staalindustrie is terechtgekomen en waarin zij. wanneer dat niet wordt doorbroken, dreigt te ver stikken. Over capaciteiten die leiden tot verliezen, die weer lei den tot overheidssubsidies, waardoor onrendabele produk- tie-eenheden in stand worden ge houden. Dat leidt weer tot onder bezetting en opbrengstprijzen die niet aan de kostprijs zijn ge relateerd en dat leidt vervolgens weer tot verliezen overheidsubsi- dies enz., waarmee de cirkel ge sloten is. APELDOORN (ANP) - De gemeentepolitie van Apeldoorn is samen met de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen begonnen met een tweedaags massaal onderzoek naar de conditie van zware vracht wagens. Gecontroleerd worden onder meer het gewicht, de technische staat, de aard van de vervoerde goederen en de motorrijtuigenbelas ting. VRIJDAG 8 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD rrir.r- ssrrxasr,,» s s gKTttïï... Irrsr pond J W 422 AMSTERDAM (ANP) - Dc Am- en beurs heeft de le aandelen vrij goed handhaven, maar m veel andere sectoren van de beurs brokkelden de prijzen Zwak in de markt lagen o m de elen Nedlloyd Iger op 128.50 om kan te trekken Van ng als reactie op het n dc toelichting op die gegeven, met 0.70 omlaag VdH .1. I K ^n Unilever een' -.50 op respectieve - en 145.80 Iloogo-' eerste instan- dic in het S3 S3 geleden met een iot een laagste' herstel. Akzo, ;cr op f 22.60 jveranderd op 1 21.30 Van dc bankaandelen moest NMB nog 2.50 achteruit tot I 157

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23