Basketbalteam voor zeer zware opgave GAK wil één instantie voor alle uitkeringen Blunder van Christ van der Smissen Verandering in Philips top Sparta wipt Be Fair Italiaanse politicus vreest voor zijn leven Haagse portier van vierde moord verdacht VRIJDAG 8 MEI 1981 DOST SPORT PAGINA 15 MURCIA (GPD) - Met zijn onmis kenbare klasse mag Christ van der Smissen minstens tot de tien beste biljarters ter wereld wor den gerekend. De Spanjaard Jos Quetglas (33) zal dat topniveau nooit halen en is zelfs in eigen land een bescheiden carambo- leur. In het Spaanse Murcia ver raste Quetglas echter Van der Smissen, die op de openingsdag van het wereldkampioenschap bandstoten ontstellend stond te schutteren. Voor Jos Quetglas was het de meest opzienbarende winstpartij uit zijn loopbaan. En voor Van der Smissen een be schamende start van het toer nooi waarin hij als kanshebber was getipt. In het WK met Raymond Ccule- mans en Ludo Dielis bij de deel nemers is een nederlaag tegen de zwakste spelers meestal fataal. Dat moet Van der Smissen zich onmiddellijk gerealiseerd heb ben na zijn rampzalige optreden. De Brabander voerde het onbe trouwbare materiaal aan als ex cuus. maar Ceulemans. Dielis en Kobayashi begonnen de titelrace wel met een acceptabel moyen- Min of meer had Ceulemans na zijn aankomst in Murcia de moeilijke start al voorspeld. De Belgische grootmeester prepareerde zich vlak voor het toernooi nog in een biljartzaal met stokoude tafels. Ceulemans besefte: „Die Spaan se biljarts hebben dikwijls een vreemde afslag op de banden. Daarom wil ik alvast een beetje wennen aan een onberekenbare tafel. En ik weet uit ervaring dat het belangrijk is om voor het be gin van een kampioenschap ie dere dag te spelen". Voorafhad Christ van der Smissen zich in Murcia niet vertoond. Want hij beweerde ..Het is zin loos om ergens in een biliartzaal een toernooi voor te bereiden De Brabander vertoefde in de aanloop van het WK drie dagen aan de Spaanse kust. Zelfverze kerd begon hij aan zijn openings partij tegen Quetglas. maar daar in werd hij als een beginneling afgestraft. En Ceulemans schit terde (tegen Arenaza) als van ouds. Door zijn enorme routine had hij zich veel sneller aange past. Maar Ceulemans veroor loofde zich bovendien geen vakantiedagen aan de Spaanse stranden. Vijf keer in totaal heeft Ceulemans wereldtitel in het bandstoten voor zich opgeëist. In Murcia staat zijn reputatie nauwelijks op het spel. Ceulemans is in grootse vorm en bewees dat onlangs nog in het Europees kampioenschap Daar speelde de Mechelse café baas een record moyenne, maar werd hij door Ludo Diclis ge klopt In zijn laatste internationale toer nooi van dit seizoen aast Ceule mans op revanche. De ambities zijn nog niet afgebot en ziin tech niek vertoont nog geen slijtage Dat bleek wel tegen Arenaza. in een winstpartij die slechts ell beurten kostte. Ceulemans raas de in ijltempo naar te finish en eindigde met een bijna perfecte slotreeks van 92 Zoveel zwakker was de ouverture van Van der Smissen in de fraaie Casinohal van Murcia. Twintig beurten lang stond de Neder landse topspeler zelfs met een moyenne van amper 'drie' te stuntelen. „Ik begreep helemaal niets van dit biljart", stamelde hij na afloop. „Vooral in het be gin van de partij had ik geen en kele controle op de ballen Toen het al te laat was. kwam Van der Smitten plotseling in znn normale ritme Quetglas struikel de op vyf caramboles (195-142) van het einde en werd in die slot fase bijna ingehaald In de na- beurt kwam Van der Smissen nog dicht bij remise (200-197). maar die slopende partij had wel 35 beurten geduurd. Na de beginronde was Ceulemans de trotse leider In zijn spoor volgt Ludo Diehs. die de Argen tijn Berardi geen schijn van kans gaf Voorde Belgen is Kobayashi de meest gevreesde tegenstander in dit titelduel Want de Japan ner beheerst ook het bandstoten en is in het rechtstreekse duel ge vaarlijk. Na nederlaag tegen Zweden: 72-73 Kragtwijk 16. V.d. Lagemaat 6. Akci boom 26, Van Helfteren 4. Schotpercen tage: 54. Zweden: Nordgren 2. Nyström 6. Taxen 8. Karlsson 20. Terins 7. Eriksson 0. Fel- dreich 14. Yttergren 4, Skytteval 12. Schotpercentage: 59. De resultaten in groep A (Izmir) zijn: Nederland-Zweden 72-73 (40-37). West-Duitsland-Portgual 90-55 (42-38), Roemeniè-Bulgarije 112-87 (53-43). Bulgarije degradeert naar c- groep. Eindstand in de A-groep. 1. West-Duitsl. 5 4 1 9 409-349 2. Zweden 5 3 2 8 351-368 3. Nederland 5 3 2 8 403-368 4. Roemenie 5 3 2 8 467-423 5. Portugal 5 1 4 6 329-403 6. Bulgarije 5 1 4 6 376-424. IZMIR (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg gaat als bijna kansloze naar Istanboel. Een minimale nederlaag. 72-73 (40-37) tegen Zweden van gisteravond betekent dat de quantitatief beperkte spelersgroep van Ton Boot de eindronde morgen zal beginnen met twee nederlagen, namelijk die tegen Zweden en West-Duitsland. Te spelen zijn nog de wedstrijden tegen Griekenland, Engeland en Turkije. Zweden streed voor slechts een handjevol toeschouwers in de slotwedstrijd van de groep te Iz mir voor zijn laatste kans. Neder land had zich woensdag al ge plaatst. Het was een wezenlijk verschil. De Scandinaviërs had den net dat kleine beetje meer vechtlust, dat vleugje extra wil en ijver, dat iets groter vonkje WADDINXVEEN/ALPHEN - Be Fair heeft zich gister avond niet bij de laatste acht van de strijd om de KNVB- beker West 2 kunnen scha ren. De Waddinxveense za terdagtweedeklasser verloor nogal onverwacht op eigen terrein van Sparta, dat in de zondag derde klasse uitkomt. Vijf minuten voor tijd viel de beslissing in het voordeel van Sparta: 0—1. De Rotterdam mers verdienden de zege om dat zij zich de beste kansen wisten te scheppen. Be Fair, dat met drie invallers aan trad, speelden ongeïnspi reerd en kwam nauwelijks aan doelrijpe kansen toe. Toernooi Op de eerste avond het jaarlijkse toernooi met zes Al- phense verenigingen heeft Alphen gisteravond een ver rassende 1-0 zege behaald op Alphense Boys. In Zwam- merdam - waar ook de ande re wedstrijden worden ge speeld - stond het halverwe ge nog 0-0. Pal na het begin van de tweede helft schoot Boys-speler Nico Verwoerd dc bal in eigen doel! Vanaf dat moment toonde Alphen zich de betere ploeg. De 1-0 voorsprong kwam in het sportieve duel dan ook niet meer in gevaar. Voor dinsdag 12 mei staat ARC-Alphia op het programma. Het toernooi duurt tot en met 30 mei, wan neer de finales worden ge speeld. heilig vuur en de overtuiging van het absolute moeten. Bij twee vermoeide ploegen geeft dat de doorslag in een wedstrijd waarin de score beiden kanten op kan. Nooit namelijk was het verschil groter dan vijf punten in een duel dat eigenlijk ook nimmer goed was. Vijf wedstrijden in vijf dagen is voor een gewone ploeg al een fik se opgave, voor het team voor Boot is het een hels karwei ge weest. Hij heeft maar zeven spe lers die hij werkelijk kan gebrui ken en feitelijk vijf op wie hij voortdurend kan rekenen. Dat absolute minimum van vijf is overigens ook pas in de laatste twee wedstrijden bereikt door dat Kragtwijk sinds woensdag speelt volgens zijn mogelijkhe den. Ook tegen Zweden was hij nadrukkelijk aanwezig met zes aanvalsrebounds. die direct tien punten opleverden en opnieuw een hoog schotpercentage: 75 procent. In de op zich goed werkende verdediging was hij te gen Zweden's enige echte prof, Feldreich, die in Spanje voor Valladolid speelt, ook uiterst nuttig. Feldreich immers bleef op veertien punten steken. Boot meent dat vermoeidheid meer een mentale dan een li- chaamlijke kwestie is. "Onze ploegarts Erik Jager zegt dat het moet kunnen, iedere dag een wedstrijd. Geestelijk is het na tuurlijk wel een belasting, wan Ton Boot laat de moed nog niet zakken. "Er zullen meer ploegen met onze problemen te maken krijgen neer je drie dagen achter elkaar voor de volle honderd procent op de toppen van je tenen moet staan. "Ga maar na, verliezen tegen Wcst- Duitsland met twee punten, win nen van Roemenie met drie pun ten en dan weer een wedstrijd met maar één punt verschil te gen Zweden. Ik verwacht dat de duels die nog komen in Istanboel allemaal op kleine verschillen zullen draaien en ik ben er van overtuigd dat er meer ploegen zijn die met ons probleem te ma ken zullen krijgen." Zweden kende de zorg van maar een zeer beperkt aantal inzetbare spelers veel minder. Coach Sven Jensen gebruikte negen man en dat is natuurlijk toch iets anders dan zeven. Van het Nederlandse zevental kwamen Van de Lage maat en Van Helftercn samen aan 26 minuten. De "rusttijd" werd verdeeld over Kragtwijk. die bovendien al acht minuten na rust zijn vierde fout kreeg. Fa- ber en Hagens, Cramer en Aker boom stonden de volledige speeltijd in het veld. Akerboom bleek de eerste helft ge makkelijk aan te kunnen y.»o UTRECHT (ANP) - Het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor GAK pleit voor één organi satie waarin alle in ons land be staande volksverzekeringen en werknemersverzekeringen wor den ondergebracht. Nu worden de volksverzekeringen en sociale NAPELS (AP) - De ontvoerde Italiaanse politicus Ciro Cirillo heeft in twee door hem geschreven brieven de indruk gewekt dat zijn ontvoer ders, leden van de Rode Brigades, hem zullen doden tenzij de regering leegstaande huizen vordert en deze aan daklozen slachtoffers van de aardbeving geeft. Dit is gisteren door de Italiaanse politie meegedeeld. De stadsguerrillero's hebben nog geen voorwaarde bekendgemaakt voor de vrijlating van Cirillo. een vooraanstaande politicus uit de regio Na pels. De brieven suggereerden echter dat hij gedood zal worden als de autoriteiten niet iets doen aan de levensomstandigheden van de meer dan 200.000 mensen die getroffen zijn door de aardbeving van 23 no vember. De politie verklaarde dat men aanneemt dat de brieven door Cirillo's ontvoerders zijn gedicteerd, zoals dat ook bij eerdere ontvoeringen het geval was. De brieven waren gericht aan twee collega's van Cirillo. Zij werden, ver gezeld van een communiqué van de Rode Brigades, door journalisten in Napels en Rome in openbare prullebakken aangetroffen, nadat in anonieme telefoontjes de vindplaatsen waren meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - De Haagse portier Koos H. wordt van een vierde moord verdacht. Begin ju ni staat hij terecht voor de moord op drie meisjes. Gisteren is zijn mogelijke betrokkenheid bij de moord op de 7-jarige Haagse Maitrie Koeldiep aan het licht ge komen. Aanvankelijk hield justitie het voor onmogelijk dat Koos H. de ze moord op zijn geweten kon hebben. De portier zou namelijk op het moment van het misdrijf, juni vorig jaar, nog in de gevan genis hebben gezeten. Volgens registratie van justitile autoritei ten kwam Koos H. precies een dag na de moord op vrije voeten. Er wordt nu rekening mee ge houden dat de portier een dag eerder is vrijgelaten dan de pa pieren aangeven. verzekeringswetten uitgevoerd door tien zelf administrerende bedrijfsverenigingen, het GAK. de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst, ziekenfondsen, par ticuliere ziektekostenverzeke raars, Sociale Verzekeringsbank en Raden van Arbeid. Het GAK wil daar de bezem door halen, zodat de verzekerden straks maar met één organisatie te maken hebben. Om het con tact met het publiek te verbete ren wil het GAK een groot aantal lokale vestigingen in het leven roepen, waar de mensen met al hun vragen en problemen te recht kunnen. Ongeacht of het nu om een werkloosheidsuitke ring gaat of om kinderbijslag. De hoofddirectie van het GAK heeft haar visie op de toekomsti ge uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekeringen neerge legd in een nota. Er is op dit mo ment in ons land een discussie gaande over hoe het ingewikkel de stelsel van sociale verzekerin gen eenvoudiger kan worden uit gevoerd. In 1979 brachten de or ganisatiebureaus Berenschot en Bosboom daartoe al verslag uit aan de Sociaal Economische Raad. De departementale pro jectgroep Lamers kwam daarna met een rapport, waarna werkge vers- en werknemersorganisaties hun visie op tafel legden. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken heeft inmiddels bij de SER qen adviesaanvraag inge diend voor de reorganisatie van de uitvoering van de sociale ver zekeringen Een commissie uit de SER zal dat advies binnen kort naar buiten brengen Het GAK heeft volgens éen van haar hoofd-directeuren. G 11 van Dongen, alle bestaande scena rio's geanalyseerd, de gemeen schappelijke elementen en te genstellingen naast elkaar ge legd om vervolgens met een ei gen constructie te komen. Gestolen examens weer terug SCHIEDAM (GPD) - De 41 lbo-leerlingen aan de scho lengemeenschap Nieuwelant in Schiedam zitten in span ning over dc vraag of ze alle maal hun eindexamen En gels moeten overdoen. De op gaven Engels die ze vorige weck vrijdag maakten, wer den nog dezelfde dag gesto len, maar lagen vanochtend in de brievenbus van de school. Directeur C. Schoenmakers van de scholengemeenschap weet nog niet hoe de examen commissie hierover denkt. „Mijn eerste indruk is dat de opgaven er goed uitzien. Knoeierijen heb ik niet aan getroffen. Maar we moeten nu met de commissie in de slag. Het is de vraag hoe men er daar over denkt." Degene die vorige week de op gaven stal. heeft ze vanoch tend of vannacht weer terug gebracht. Schoenmakers „Maar ik heb de leerlingen dan ook flink onder druk ge zet. Ik heb hen erop gewezen dat door de diefstal alle me- dedeleerlingen gedupeerd worden Gelukkig heeft dit resultaat gehad. De opgaven lagn in de bus, keurig met een touwtje eromheen zelfs." Hoewel nog onzeker is of de ex amencommissie de gestolen en weer teruggebrachte op gaven accepteert, is het wel zeker dat de leerlingen in ie der geval uiterlijk 10 juni de opgaven kunnen overmaken. Ze doen dan mee in de her kansingsronde punten (tegen een percentage van 73) waren meer de helft van het Nederlandse totaal. Na rust echter kwamen cr nog slechts twee voltreffers bij uit negen po gingen en dat bleek fataal voor Nederland. De Zweden, die na rust vier man in de zone hielden en Akerboom een persoonlijke verdediging gaven, bereikten met deze box-and-one precies wat zij wilden. Want als de schut ter Akerboom vrijwel niet te overwinnen moeilijkheden ont moet. dan is ook de verdediger Akerboom een fractietjc trager. Had het schot van Akerboom al voor rust weggevallen, dan had den de illusies op winst al vrij spoedig ingepakt moeten wor den. Nu bleef Nederland tot drie kwart van de strijd een streepje voor, het grootste verschil was vijf punten, onmiddellijk na rust. In de tiende minuut van de twee de helft echter kwamen de Zwe den voor het eerst na de ope ningsfase weer op een voor sprong. Die marge bleef tussen steeds de één en de drie punten schommelen. Om te kunnen had Nederland geluk nodig gehad en dat kon de ploeg, van wie Faber en Cramer werkelijk op hun tandvlees liepen, niet meer af dwingen. De noodzaak van hot moeten die de Zweden steeds hadden gevoeld (elf keer balver lies) beklemde in de laatste vijf minuten ook de Nederlanders Twee minuten voor tijd nam Boot zijn laatste time-out. Hij drukte dc spelers, die werkelijk alles ge ven wat zij in huis hadden, op het hart feller in de verdedigingsre bound te aan en meer dc ruimte in de bucket bij de aanval te ge bruiken. Maar dat nu was net niet op te brengen, voor niemand eigenlijk. Daardoor werd verlo ren van de Zweden, die dinsdag door Bulgarije waren ingepakt, woensdag door West-Duitsland afgemaakt, maar er nog één keer echt helemaal waren toen het werkelijk nodig was LEIDEN - De Engel speelt van avond het tweede duel in het ka der van de strijd om het Neder lands kampoenschap. De tegen stander heet het Eindovensc Pe- joco Boys (kampioen district Zuid 1) en het duel wordt ge speeld in de Lisser THB hal. De wedstrijd begint om 20.30 uur Randstad Sport in veiligheid VOORSCHOTEN Randstad Sport heeft zich gisteren door een 1-0 overwinning op Forchol- te in veiligheid gebracht. De strijd om degradatie in de vierde klasse A (zondag) spitst zich nu geheel toe tussen Docos en KRV. Er zijn nog twee wedstrijden te spelen. Het inhaalduel gisteren m Voor schoten eindigde in een verdien de zege voor dc zwartwitten. Voor nog flink wat toeschouwers liet Randstad voor rust twee fraaie kansen op een openings treffer liggen Twintig minuten voor tijd viel de beslissing. Cees Kolfschoten maakte zich knap vrij en zijn voorzet werd door Piet Douwes simpel tegen het net gedrukt 1-0 Daarna kwam Randstad toch nog even in moei lijkheden en ook goed weg toen een speler van Foreholte de bal keihard op het houtwerk knalde. Jeugdteam UVS- Feyenoord: 0-3 LEIDEN - Het regionale jeugd team van UVS speelde gister avond zijn laatste competitie wedstrijd. Op eigen terrein gin gen de pupillen van Aad Koren met 0-3 onderuit tegen Fcve- noord, dat door deze zege het kampioenschap binnenhaalde. De Rotterdammers toonden zich weliswaar technisch beter maar op grond van een enorm enthou siasme konden de Leidenaars het goed bijbenen. Wanneer Feyenoord het tempo enigszins verhoogde moesten de blauw- witten evenwewl afhaken. In de gelijkopgaande eerste helft kwsam Feyenoord na een half uur op 0-1Na de rust leek het er lange tijd op UVS gelijk zopu maken, maar de treffers viel juist aan de andfere kant (75ste mi nuut): 0-2 Vlak voor tijd maak ten de Rotterdammers nog 0-3, waarna dc ploeg het kampioen schap kon gan vieren DEN HAAG - Voor een gesprek aver ontwikkelingssamenwerking ontving minister De Koning vandaag de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Marrey Naarendorp. Hoofdlijn van het gesprek was, dat Suri name in het kader van de ontwikkelingssamenwerking met Nederland de komende jaren een accentverschui ving mogelijk wil maken in vergelijking met eerder gemaakte afspraken EINDHOVEN (GPD) - Philips wil de organisatie van de activiteiten in Nederland drastisch wijzigen Het wordt de meest ingrijpende bestuurlijke reorganisatie in het concern sinds 1946 Kern van de plannen is om de internationale besturing van het concern te scheiden van op Nederland ge richte operationele en dienstver lenende afdelingen Deze week is de centrale ondernemingsraad om advies gevraagd en zijn de vakbonden ingelicht De nieuwe organisatievorm komt globaal overeen met die van an dere multinationals in ons land Zij sluit aan bij de organisatie van Philips in andere landen Binnen deze organisaties draagt de lokale directie de verantwoor delijkheid voor het commerciële. industriële, sociale en financiële beleid In Nederland is er een historisch gegroeide vermenging van inter nationale en nationale verant woordelijkheden in de concern leiding. Daar wil Philips vcran dcring in aanhrengen Onder de raad van bestuur moeten twee nieuwe organisatorische eenheden komen: een samen werkend deel. dat het wereld-a r- tikelenbeleid onder zijn hoede neemt plus de voorbereiding van het concernbeleid. Daarnaast komt een Nederland-organisatie, waarin de operationele activitei ten worden ondergebracht en van waaruit verdere diensten worden verleend aan activiteiten in ons land De NV Philips' Gloeilampenfabrie ken zal fungeren als de interna tionale holding, met als dochter maatschappijen Philips Interna tional BV en Nederlandse Phi hps Bedrijven BV. waarbij de Nederland-organisatie als een aparte NV is ondergebracht Phi lips hoopt, dat de organisatiewij zigingen tot een betere bestuur baarheid van het concern zullen leidt n Voor de werknemers in ons land zal »*en en ander nauwelijks merkbare gevolgen hebben De centrale ondernemingsraad wordt voorgesteld om mr F F. Ottcn de leiding over dc Neder land-organisatie te geven. Van de kant van de vakbeweging i in het verleden regelmatig kri tiek geleverd op de kwaliteit van managers en de organisatie bij Philips Kritiek die het bedrijf zelf immer van de hand

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15