van der WIEL NAVO zet Nederland onder druk rtUftDCRfD SOBB1 SMtf T.v.-duel in f rankrijk kleurloos Rellen na dood Sands Debat tussen Giscard en Mitterrand VS mogen bemiddelen in conflict Libanon Plaatsing kernwapens voorwaarde voor ontwapeningsoverleg u hh\t ihatchm WOENSDAG 6 MEI 1981 Bombrief voor prins Charles LONDEN (UPI) - Op een Londens postkantoor is gisteren een bombrief ontdekt die geadresseerd was aan prins Charles van Engeland, zo heeft Scotland Yard bekendgemaakt. De bom is onschadelijk gemaakt. Een postsorteerder kreeg argwaan toen hij een verstevigde envelop vond en riep de hulp van de politie Men verdenkt militante leden van de IRA ervan dat zij de bom brief hebben verstuurd uit wraak voor de dood van hongersta ker Bobby Sands. JERUZALEM (GPD) - Israël. Sy rië en Libanon zijn bereid de Amerikaanse diplomaat Philip Habib te ontvangen, om te pro beren een vreedzame oplossing te vinden voor het Syrisch-Israè- lische conflict in Libanon. Pre mier Begin heeft een brief ge stuurd aan president Reagan, waarin Israël te kennen geeft dat het de Amerikaanse diplomatie nog een kans wil geven. Premier Begin zegt dat slechts een wonder een diplomatieke oplos sing kan brengen. Als de Ameri kaanse diplomatie niet slaagt, „dan moeten we handelend op treden", zegt Begin. „Maar dat betekent niet noodzakelijkerwijs oorlog". Begin denkt waarschijn lijk aan een militaire actie op be perkte schaal. In de brief aan Reagan wordt Israëls standpunt nog eens onderstreept dat de Sy rische SAM-raketten uit Libanon verwijderd dienen te worden tot iedere prijs. Voorzichtiger diplomaten in Jeru zalem lieten iets minder pessi mistische geluiden horen: het feit dat Syrië bereid is Habib te ontvangen wordt als een mogelij ke indicatie gezien dat de Syriërs bereid zijn zaken te doen. Te meer omdat president Assad al meer dan een jaar weigert per soonlijk de Amerikaanse ambas sadeur te ontvangen. De Amer- kaanse ambassadeur komt niet hoger dan de directeur-generaal van het ministerie van buiten landse zaken. De Syriërs ver wachten dus wellicht enige Ame rikaanse druk op Israël. Die verwachting lijkt gerechtvaar- digd. Het is nog maar enkele we ken geleden dat de Amerikaanse regering zich uiterst negatief uit liet over Syrië. Ook minister van buitenlandse zaken Haig sprak tijdens zijn Midden-Oosten -eis een maand geleden over de brute Syrische handelwijze in Liba non. Syrië werd door de Ameri kanen gezien als een dienaar en handlanger van Moskou, die slechts bestreden diende te wor den. In die opstelling is voor be middeling geen plaats. Intussen blijkt echter dat de Ver enigde Staten allerminst geluk kig zijn met de Israëlische esca pades in Libanon. Met name het neerschieten van de twee Syri sche helikopters is in Washing ton slecht gevallen. In de diplo matieke contacten zijn Israël daarover verwijten gemaakt, al oefent de Amerikaanse regering publiekelijk geen kritiek op Is raël. De gedachte dat Israël een tegenprestatie moet doen is dus niet zo vreemd. Maar premier Begin ontkent dat Amerika van Israël een tegen prestatie vraagt voor het terug trekken van de SAM-raketten. Het Franse blad Le Monde had bericht dat Amerika van Israël een geste verwachtte voor het te rugtrekken van de Syrische SAM-raketten. Israël zou zijn mi litaire activiteiten in Libanon dienen te verminderen: minder steun aan de rechtse falangisten en minder bombardementen op de Palestijnen. In Jeruzalem was dat in eerste in stantie bevestigd. Begin zei ech ter met klem dat Amerika en Is raël het volstrekt met elkaar eens zijn dat de SAM-raketten dienen teruggetrokken te worden zon der Israëlische tegenprestatie. Daarmee gaf Begin te kennen dat Israël geen verplichting op zich zal nemen om bijvoorbeeld de bombardementen op de Pale stijnen in Zuid-Libanon vermin deren, of het kalmer aan te doen met aanvallen op Palestijnse ba- (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS (GPD) - Het televisiede bat tussen de Franse presidents kandidaten Giscard D'Estaing en Francois Mitterrand heeft niet het vuurwerk gebracht waarop miljoenen Fransen ongetwijfeld hebben gehoopt. Giscard wist zijn positie als presi dent en Mitterrands angst voor een directe tv-confrontatie on voldoende uit te buiten: de eer ste reacties na afloop varieerden van een „krappe overwinning" voor Giscard tot „kleurloze pun- tendeling". Zeven jaar geleden diende de rap pratende Giscard zijn socialistische opponent in een soorgelijk debat een regel rechte knock out toe. Op verzoek van de socialistische kandidaat waren uitvoerige voorzorgsmaatregelen genomen om te maken dat alles eerlijk zou verlopen. De miljoenen tv-kij- kers zagen in het twee en een half uur durende debat op geen enkel moment de beide kempha nen tegelijk op de beeldbuis. Giscard stelde zich uitdrukkelijk op het standpunt van de man die zeven jaar de beslissingen heeft genomen en dus verplicht was op concrete situaties te reageren. De socialistenleider Mitterrand vertolkte de gevoelens van de verdrukte kleine man, die altijd wel wat op te merken heeft over het gezag. Hij stelde een betere toekomst in het vooruitzicht zon der in te gaan op de borende vra gen van de president, hoe hij die meende te kunnen verwezenlij ken. "De Franse kiezer is vooral geïnte resseerd in de vraag of Mitter rand van plan is communisten in zijn regering op te nemen. De so cialistenleider liet zich echter niet uit zijn tent lokken en bleef erbij verklaren, dat „een ieder die zich sterk heeft gemaakt voor mijn plannen" deel van zijn be wind zal kunnen uitmaken. Francois Mitterrand liet geen gele genheid voorbijgaan uitspraken voor te lezen van gaullistenleider Chirac nadat deze felle kritiek op president Giscard had geuit. De huidige president doet alle moeite de stemmen van de gaul listen voor zich te winnen. Ook de socialistenleider probeert echter de ontevreden kleine zelf standigen. die voor een belang rijk deel tot de kern van het gaul- lisme behoren, tot zich te trek ken. Giscard beperkte er zich toe op te merken, dat het een klein kunstje zou zijn voor te lezen wal communistenleider Marchais al lemaal al had gezegd over zijn eventuele toekomstige rege ringspartner Mitterrand In zijn slotwoord merkte Giscard op, dat hij wel degefjk begreep dat de Fransen na zeven jaar be hoefte hadden aan verandering. Hij zei ook in dit debat te hebben geconstateerd dat zijn tegenstan der. in vergelijking met het debat van zeven jaar geleden, in niets veranderd was. „Ik ben dat in de afgelopen zeven jaar als presi dent wel degelijk", aldus Gis card. Na de dood van Sands zijn op verschillende plaatsen in Bel fast en Dublin rellen uitgebro ken. Er werden demonstratieve optochten gehouden, fabrieken in west-Belfast in brand gesto ken er werd van de kant van de betogers met molotov-cocktails en zwavelzuurbommen ge gooid. (Van onze correspondente Lia van Bekhoven) BELFAST - In verschalende delen van Noord-Ierland kwam het gisteren tot kwaad aardige botsingen tussen po litie en het leger enerzijds en de republikeinse (katholieke) jongeren. In de vroege och tend. bijna onmiddellijk na dat de dood van IRA-honger- staker Bobby Sands bekend gemaakt werd en mensen in hun nachtkleding de straat op waren gekomen om voor Sands te bidden, werd een bank in het katholieke West- Belfast in as gelegd en wer- ADVERTENTIE den verschillende fabrieken in brand gestoken. Een plaat selijk busstation werd be stookt met molotovcocktails. Maar het waren de politie en het leger die het het zwaarst te verduren hadden. Ze beantwoordden de molotov cocktails en zwavelzuurbom men met plastic kogels. Een handvol burgers moest met verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. Sands' begrafenis zal morgen plaatsvinden volgens een tra ditionele mengeling van Iers- katholieke en IRA-methodes. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, beloofde dat Sands' teraardebestelling met alle republikeinse pracht en praal zal geschieden. Dat betekent een stille optocht dóór West- Belfast waarbij een aanzien lijk aantal IRA-grootheden zich zullen vertonen en het afschieten van saluutschoten boven Sands' graf. Na Sands' dood richt Noord- Ierland de aandacht nu op de andere drie hongerstakers waarvan Francis Hughes er het slechtst aan toe is. Zijn toestand wordt nu al kritiek genoemd, ook al begon hij zijn hongerstaking veertien dagen na Sands. Hughes' ge zondheid was vanaf het begin al zwak omdat hij nooit ge heel herstelde van de ver wondingen die hij drie jaar geleden opliep tijdens een schietpartij tussen de IRA en het Britse leger. Tijdens het vragenuurtje in het Britse Lagerhuis liet premier Thatcher gisteren weten geen duimbreed toe te zullen ge ven aan die eisen van de IRA- gevangenen en het ziet er naar uit dat er meer voor no dig is dan Sands' dood om haar van gedachten te doen veranderen. „Het verlenen van politieke status aan terro risten betekent het verlenen van een vergunning voor het vermoorden van onschuldige vrouwen en kinderen", aldus Engelands premier. Thatchers ijzeren imago inzake de hongerstakers wordt door haar eigen conservatieve re geringspartij bijzonder op prijs gesteld en ook de La bour partij kan er geen kwaad in ontdekken. In hot buitenland wordt haar beleid met minder enthousiasme ontvangen. In verschillende Westeuropese hoofdsteden en in de Verenigde Staten is de afgelopen dagen gede monstreerd tegen haar be leid. In Ierland herhaalde aartsbisschop O'Fiaich zijn eerdere verzoek aan de rege ring om flexibeler op te tre den wat betreft gevange niskleding en gevangenis- werk. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) ROME - Nederland en België komen onder zware druk van de NAVO-bondgenoten te staan om alsnog in te stemmen met de plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand op hun grondgebied. Dat bleek gisteren uit de tekst van de slotverklaring die na afloop van de NAVO-raad in Rome is uitgegeven. ADVERTENTIE zaterdag weer: fijne landelijke fiets- en molen dag. In die verkalring wordten produc tie en plaatsing van de 572 raket ten "de enige realistische basis" genoemd "voor onderhandelin gen over vermindering van kern wapens in Europa".Tijdens de NAVO-raad bleek dat de Ameri kaanse minister Haig van buiten landse zaken de plaatsing als een voorwaade ziet om de Ameri kaanse toezegging tot hervatting van het ontwapeningsoverleg met Moskou gestand te doen. De plaatsing van 572 Cruise- en Pershing-raketten in West-Euro pa. waartoe de NAVO in decem ber 1979 besloot, is „essentiëler dan ooit", aldus de slotverkla ring. Nederland en België maak ten destijds een voorbehoud over de plaatsing van de nieuwe raketten op hun grondgebied. Het kabinet wil eind dit jaar be slissen over plaatsing van de 48 aan Nederland toegewezen Cruf- se-raketten. Volgens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) kan de nieuwe regering in Den Haag dat met „evenveel vrij heid" doen als voor de NAVO- bijeenkomst in Rome. Haig Na het Amerikaanse besluit om met Moskou te gaan onderhan delen. dat in Rome werd meege deeld. sloten de NAVO-partners de rijen met veel vertoon van so lidariteit. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig. werd daardoor in staat gesteld om te verklaren dat de „fundamentele aspecten" van de buitenlandse politiek van president Reagan door de NA- VO-landen werden „goedge keurd en ondersteund". Of dit oordeel geldt voor de Ameri kaanse visie op beheersing van de kernwapenwedloop, werd in Rome betwijfeld. Wel verklaarde Haig dat Washington blijft stre ven naar akkoorden met de Sow jet-Unie. Onder de term „SALT- proces" bleek de Amerikaanse bewindsman veel minder te ver staan dan doorgaans in Europa het geval is. Dit is van belang omdat het gesprek met Moskou „in het raamwerk van SALT" zal worden gevoerd. Haig: ..Dat betekent dat er geen verschillende theaters (jargon voor strijdtoneel - red.) voor nu cleaire vrees zijn en dat beheer sing van de kernwapens voor de middellange afstand in het licht moet worden gezien van de stra tegische kernbewapening. Het betekent niet dat er ook automa tisch onderhandelingen over de strategische kernwapens sullen komen". Van der Klaauw zei daarentegen: „Dit is de uitdruk king van onze wens en van alk andere NAVO-bondgenoten. dat de SALT-onderhandelingen Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid.— Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. (Van onze correspondent Bob Mantiri) JAKARTA (GPD) De ASEAN- ministers van buitenlandse za ken komen morgen in Jakarta bijeen om te praten over mogelij ke militaire steun aan de anti- Vietnamese verzetsbewegingen in Cambodja. ASEAN is een anti communistisch blok bestaande uit Thailand, Singapore. Maleisi, Indonesi en de Filippijnen. De ASEAN-ministers komen naar Jakarta ter gelegenheid van de opening van het nieuwe ASEAN secretariaat. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat de Wellicht steun voor verzet in Cambodja ASEAN-ministers zich buigen over de verklaring van de Amcri kaanse regering dat zij het van ASEAN zal laten afhangen of zij militaire steun zal geven aan an ti-Vietnamese verzetsorganisa ties. „Als Rusland de Vietname- zen met wapens helpt, waarom kan Amerika dat ook niet doen met de verzetsbewegingen in Cambodja", aldus deze woord voerder. Op de overigens informele bijeen komst van de ASEAN-ministers zal ook worden besproken op welk tijdstip de internationale conferentie over Cambodja zal worden gehouden De Thaise mi nister van buitenlandse zaken, Siddhi Savetsila, stelde voor om deze conferentie in juli in Wenen te houden. De Oostenrijkse rege ring heeft zich bereid verklaard als gastheer op te treden (over strategische kernwapens) door zullen gaan". NAVO-secretaris-generaal Luns wees erop. dat het noemen van SALT niet betekent dat er een koppeling in de tijd met een eventueel nieuw SALT-overleg bestaat. Het staat dus vast dat de onderhandelingen voor het eind van dit jaar plaats hebben. Afge sproken is ook dat het aandeel van 572 Cruise- en Pershing-ra ketten later niet wordt opge voerd. Het zal wel verminderd kunnen worden als de onderhan delingen met de Russen tot re sultaat leiden over het verminde ren van het aantal SS-20-raketten dat in de Sowjet-Unie staat opge steld. Geharnast In het NAVO-communiqué klinkt duidelijk de geharnaste toon door die in het Washington van president Reagan wordt gespro ken als het over de Sowjet-Unie gaat. De ontspanning wordt ech ter niet helemaal afgeschreven. De NAVO-landen willen ^aan „echte detente" blijven werKen als het Sowjet-gedrag dit moge lijk maakt, aldus de verklaring. Gewaarschuwd wordt, dat inter ventie van buitenaf in Polen de „hele internationale situatie in grijpend zou wijzigen". Duidelijker dan de laatste jaren het geval was worden aan de Sowjet- Unie voorwaarden gesteld om "constructieve" Oost-West-be- trekkingen mogelijk te maken. Moskou moet. zo zeggen de NA- VO-ministers, bereid zijn van de verontrustende opbouw van zijn militaire macht af te zien. de toe passing van kracht en intimida tie na te laten en op te houden met het scheppen of exploiteren van situaties van crisis en insta biliteit in de Derde Wereld. Minister Haig zei dat de NAVO-mi- nisters het er geheel over eens zijn. dat alleen het Westen do lan den van de Derde Wereld het ge reedschap geeft voor het schep pen van naties „wat deze landen verlangen". PARAMARIBO - In Suriname is gisteren een nieuwe herverde ling van een aantal portefeuilles in de Surinaamse regering be kend geworden. Volgens het Su rinaamse persbureau SNA heeft de minister van binnenlandse za ken en districtsbestuur. F. Lee flang. nu ook de post van volks gezondheid gekregen. De minis ter van economische zaken.. Fong Poen. heelt er nu het minis terie van landbouw, veeteelt, vis serij en bosbouw bij H. Rusland, de minister van onderwijs en volksontwikkeling, is nu ook nog belast met arbeid. Afghanistan tribunaal veroordeelt Sowjet-Unie STOCKHOLM (AP) - Het interna tionale tribunaal dat in Stock holm vergadert heeft gisteren de uitspraak gedaan dat de inter ventie van de Sowjet-Unie in Af ghanistan een daad van agressie is die een schending betekent van het handvest van de Ver enigde Naties. Er is niet de beschuldiging uitge sproken dat de Sowjet-strijd- krachten in Afghanistan de inter nationale wetten voor de be scherming van burgers in oor logstijd hebben overtreden. Ten aanzien van de beschuldiging dat de Sowjets wreedheden heb ben gepleegd is gezegd dat het tribunaal na een hoorzitting van drie dagen over meer gedetail leerde inlichtingen wil beschik ken alvorens daar een definitieve uitspraak over te kunnen doen. Het tribunaal zal een commissie naar Afghanistan zenden om meer gegevens te verzamelen over schendingen van de men senrechten door Sowjet-troepen, aldus is gisteren meegedeeld. Daar zal toestemming voor moe ten worden aangevraagd bij het regime te Kaboel - eerder be schreven als "de marionettenre gering van het Kremlin". "Als wy die toestemming niet krij gen dan moeten wij gaan naar «treken waar het (islamitische) verzet heerst", aldus is meege deeld door de voorzitter van het tribunaal, de Belgische hoogle raar in het internationale recht Francois Rigaux. MOSKOU (ANP) President Leo nid Brczjnjev van de Sowjet- Unie heeft gisteren in een ge sprek met secretaris-generaal Kurt W aid hei m van de Verenig de Naties verklaard dat 'sommi- ge mogendheden' - de Russi sche president en partijleider doelde kennelijk op bepaalde Navo-landen - de bewapenings wedloop versnellen In dit verband heeft hij volgens Tass beklemtoond dat het 'drin gend noodzakelijk' is de V N tot meer activiteit te prikkelen voor het behoud van de internationale vrede en veiligheid ADVERTENTIE y Wal een keus in risconscrven.' f -pk wal keus taring,makreel krab zalm.gan uen tonijn, kreofl. anspovis, gaffelbitter sardines in heer lifke sauzen in oi* of naturel Altijd direct klaar voor gebruik bg de broodmaalti|d. voor een snelle hap of b% 'n gezellig toastje Doe meer met vis, omdat 't 10 lekker is.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9