Ambassade door China gesloten Loyalist wil vetorecht Libelles Tuin-Telefoon: 023-339040^ Heroïnegebruik op steeds lagere leeftijd 89; IliüHllllil- Irritatie over Nederlandse houding Klacht tegen advocate wegens hnlp ex-notaris Bij komende kabinetsformatie Samen aan 'twerk Vragen over uw tuin? Bel vanavond tussen 7 en 10 uur WOENSDAG 6 MEI 1981 AMSTERDAM (ANP) Heroïnegebrui kers lijken steeds op jongere leetijd met het gebruik te beginnen. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek dat de stichting Wetenschappelijk Onderzoek van Alcohol en Druggebruik (SWOAD) onder 632 heroïnecliénten van de GG en GD in Amsterdam heeft ingesteld. Van hen gebruiken er 45 sinds hun dertiende of veertiende jaar heroïne. Het steeds jonger gebruiken noemt de SWOAD een "opvallend en verontrustend feno- De onderzoekers vragen zich af of aan de ze jeugdige groep niet in een vroeger stadium hulp kan worden verleend, een andere groep waarvoor hulp nodig is. zijn volgens de SWOAD de kinderen van heroïneverslaafden. Die voorzienin gen zullen geld kosten, maar indien men beseft dat de 632 patiënten uit het onderzoek samen voor wekelijks bijna een miljoen gulden aan heroïne uitge ven. is de vraag wat te preferen valt niet moeilijk te beantwoorden, aldus de SWOAD Van de ondervraagden was meer dan de helft van Surinaamse afkomst. Volgens de onderzoekers lijkt het heroïnege bruik onder Surinamers voornamelijk een mannenaangclegenhcid (88 pro cent). Het grootste deel (77 procent) is ongehuwd. Hoewel men vaak aanneemt dat heroïne gebruikers een geringe schoolopleiding hebben, blijkt, aldus SWOAD. dat meer dan de helft een opleiding heeft afge maakt. Maar ondanks de redelijke oplei ding en ondanks het feit dat ruim de helft van de patiënten een beroep heelt, zegt slechts achttien procent een baan te hebben. "Aangezien de meeste personen niet werken, ligt het in de rede dat men voor sociale uitkeringen in aanmerking komt. Toch heeft dertig procent geen uitkering", aldus de onderzoekers. De opvatting dat heroïnegebruikers zwer vers zonder vaste woon- of verblijf plaats zijn verwijst de SWOAD op grond - van het onderzoek naar "het rijk der fa belen". Driekwart woont zelfstandig of bij ouders, familie of vrienden. Bijna ze ventig procent van de ondervraagden blijkt met de justitie in aanraking te zijn geweest, waarbij diefstal en bezit van verdovende middelen de voornaamste delicten waren De algemene theorie dat verbroken rela ties met ouders en familie tot heroïnege bruik aanleiding kunnen geven, blijkt voor ruim tweederde van de onder vraagden niet te gelden. Volgens de on derzoekers komt dit waarschijnlijk doordat de meerderheid van de onder vraagden uit Surinamers bestaat. Zij hebben over het algemeen een sterkere familieband dan Nederlanders, aldus de SWOAD. DEN HAAG (GPD) - China heeft uit irritatie over de Nederlandse opstelling bij onder handelingen in Peking over verlaging van het niveau van de diplomatieke betrekkin gen zijn ambassade in Den Haag gesloten. De Chinese vestiging zal voortaan „bureau van de zaakgelastigde" heten. Het is nog niet bekend welke diplomaat de Chinese belangen in Nederland zal behartigen. De beslissing van Peking is het ge volg van de toestemming die het kabinet-Van Agt verleende voor levering van twee onderzeeboten aan Taiwan (Nationalistisch Chi na). De Chinese stap, die de betrekkin gen tussen Den Haag en Peking op het laagst denkbare diploma tieke niveau brengt, werd giste ren aangekondigd in een protest nota van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. De nota werd overhandigd aan de Neder landse ambassaderaad in Pe king, mr. De Bruyn Ouboter, die in de Chinese hoofdstad de on derhandelingen voert over de toekomstige betrekkingen met de Volksrepubliek. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken be vestigde gisteravond de ont vangst van de protestnota, maai kon verder geen commentaar ge de onderhandelingen. Ook nu wordt Nederland in de nota met zoveel woorden tijdrekken ver weten. Verwacht mag worden dat Nederland van regeringszijde zal worden gereageerd wanneer minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) uit Rome en Straatsburg is teruggekeerd. tot het laatst toe ADVERTENTIE POLAROID SUPERCOLOR1000 de nieuwste direkt-klaar moeder. Mis geen rond huis en haard met deze snelle camera.Nu, de lage moederdagprjjs Deze aanbieding geldt alleen donderdag, londerdag, WEERRAPPORTEN d E M f 1 I c Amsterdam regen 10 2 03 De Bilt regen 9 1 2 Doelen regen 9 1 5 Eelde geheel bew. 12 1 3 Eindhoven 9 2 6 Den Helder regen 10 3 02 Rotterdam regen 10 3 1 Twente geheel bew. 10 o 3 Vlissingen 9 7 3 Zd. Limburg motregen 9 2 6 Aberdeen regen 10 4 01 Athene onbew. 13 Barcelona geheel bew. 18 0 Berlijn zwaar bew. 1 6 0 Bordeaux mist 13 8 3 Brussel geheel bew. 1 1 6 2 Frankfort regen 11 -0 2 Genéve geheel bew. 12 4 3 Helsinki geheel bew. I I 4 0 Innsbruck zwaar bew. 11 3 2 Klagenfurt onbew. 15 -1 0 Kopenhagen licht bew. 13 3 0 Lissabon onbew. 25 11 0 Locarno licht bew. 21 4 0 Londen zwaar bew. 12 8 2 Luxemburg regen 9 3 Madrid half bew. 23 7 Malaga zwaar bew. 23 13 Mallorca onbew. 21 7 0 Munchen onbew. 9 1 2 Nico onbew. 21 12 o Oslo regen 11 5 1 Parijs motregen 14 10 1 Rome onbew. 19 Split onbew. 13 10 8 Stockholm geheel bew. 12 3 Wenen regenbui 13 7 1 Zurich geheel bew. 9 4 4 Casa Blanca - 14 - Las Palmas geheel bew. 22 15 0 Beiroet onbew. - 12 - Tel Aviv onbew. - 14 Tunis onbew - 11 - De Chinese ambassadrice in Ne derland, mevrouw Ding Xue- song, werd in februari officieel teruggeroepen. Zij verbleef ove rigens al sinds eind oktober in de Volksrepubliek, waar zij op dat moment premier Van Agt en mi nister van buitenlandse zaken Van der Klaauw begeleidde tij dens hun tiendaagse bezoek aan China. De Nederlandse ambassadeur in Peking, mr. J. Kneppelhout werd op aandrang van de Chine zen in maart naar Nederland te ruggeroepen. De eigenlijke on derhandelingen over de Chinees- Nederlandse betrekkingen be gonnen vorige week. Verwacht mag worden dat Nederland, daartoe in de protestnota reeds „uitgenodigd" door Peking, bin-' nenkort ook zal besluiten de am bassade in een „kantoor" om te dopen. De betrekkingen tussen beide landen zijn dan weer op hetzelfde niveau als voor augus tus 1972. Toen werd overeenge komen ambassadeurs in Den Haag en Peking te benoemen. In politiek Den Haag wordt het niet uitgesloten geacht dat van Nederlandse zijde de Chinese woede over de duikbootorder is onderschat. De woordvoerder wilde bevestigen noch ontken nen dat Den Haag verrast is door deze plotselinge stap. China had al eerder gemaand tot spoed bij Hongerstaakster uit Scheeinda eet weer SCHEEMDA (GPD) - Na elf da- gen is mevrouw G. van Dijk uit Scheemda gestopt met haar hon gerstaking. Gisterochtend heeft ze voor het eerst weer wat voed sel tot zich genomen. De actie werd door haar gevoerd omdat het ziekenfonds geen homeopati- sche geneesmiddelen wenste te vergoeden, die ze de laatste maanden heeft gebruikt. Me vrouw Van Dijk is gestopt op aandringen van haar man. „Ik wil mijn vrouw niet verliezen", aldus de heer Van Dijk. De actie heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wel is mevrouw Van Dijk afgevallen. Dat ze nu met haar hongerstaking is gestopt wil volgens haar man niet zeggen dat ze niet zullen blijven doorvech ten. „Mochten we nu geen resul taat hebben, dan zijn we weer in staat om actie te gaan voeren". Overigens heeft de familie Van Dijk de afgelopen dagen tiental len reacties van mensen gekre gen die sympathiseren met de actie. hebben geprobeerd de ambassa de in Peking niet in een „bu-1 reau" te laten veranderen door aan te dringen op handhaving van de huidige benaming (ko ninklijke ambassade van Neder land) of wijziging in „diplomatie ke missie van Nederland". De protestnota: „Nederland heeft geen woord gehouden, zichzelf tegengesproken en het probleem opzettelijk ingewikkeld ge maakt". Het is nog onduidelijk of de omdo- W ff IlC> I 1 Ifl 11 ping van de ambassades tot kan- CLUXZ'l' C/Cf/f V toren gevolgen zal hebben vooi de huidige bezetting van de dr plomatieke vestigingen. Dc hoogste Chinese diplomaat irii Nederland op dit moment, twee- de secretaris Shen Zhihuan, zei gisteravond desgevraagd dal daarover nog geen beslissing is genomen. De twee panden aan DEN HAAG (ANP) - Twee wan de Adriaan Goekooplaan. waar delslokken en een sabel, dw hebben kanselarij en consulaire afdeling toebehoord aan de in 1944 overle- zijn gevestigd, blijven in ge- den oud-premier en staatsman Colijn gestolen bruik, verzekerde hij De PvdA heeft voor het eerste jaar nieuw progressief kabinet al aan gekondigd de leverantie aan Tai wan (dat door Peking en de inter nationale gemeenschap als een Chinese provincie wordt be schouwd) terug te willen draai en. Shen: „Als dat het geval kan er opnieuw met onderhandeld". Hendrikus Colijn, zijn tijdens het weekeinde gestolen uit het CDA- haar programma kantoor in Den Haag. De politie denkt dat men net pand via de achterzijde is binnengeko men door het slot van de kelderdeur te forceren. Behalve de herinnerin gen aan de leider van de Anti-revo- slutionaire Partij zijn ook nog ver worden dwenen enkele kastplanken, een fiets en tien gulden. Rouwstoet voor Sands in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) Ruim duizend mensen hebben gis teravond in Amsterdam deel genomen aan een rouwde- monstratie voor de gestorven Noordicrse hongerstaker Bobby Sands. Tot echte on geregeldheden kwam het daarbij niet m de hoofdstad. Stapvoets vertrok de duizend man sterke stoet even na acht uur vanaf het Beursplein met als einddoel het Britse consu laat aan de Jacob Vermeer- straat. Demonstranten droegen fak kels en een pop mee die Bob by Sands voor moest stellen (zie foto) en er werden talloze anti-Britse leuzen gescan deerd. Vooral de Britse pre mier Thatcher die bij haar standpunt blijft dat de hon gerstakende IRA-leden geen politieke status krijgen, werd door de demonstranten als hoofdschuldige aangewezen. Bü het Britse consulaat kwam het even tot ongeregeldhe den toen een aantal demon stranten stenen en rookbom men naar het gebouw wier pen. De politie greep echter niet in omdat de ordedienst van de demonstratie de ste nengooiers zelf terecht wees. Om eventuele ongeregeldhe den tegen te gaan blijft het consulaat voorlopig omringd met dranghekken en zal er een blijvende politiebewa king zyn. AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse officier van justitie mr. J.M.J. Pieters, zal bij de de ken van dc orde van advocaten een klacht indienen tegen mevr G. Hollander wegens de rol die zij zou hebben gespeeld bij het doorzenden van een brief die door de wegens verduistering in voorlopige hechtenis zittende ex-notaris mevr. S S uit de Bijl mergevangenis werd gesmok keld Mr. Hollander heeft zich inmiddels als raadsvrouw van de ex-notaris teruggetrokken. Zij was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Volgens de officier bevatte de brief informatie aan en instructies voor getuigen die nog moesten worden gehoord. De brief was geadresseerd aan mr. Hollander en kon daarom als "vrije" bnef de gevangenis ongecensureerd verlaten. Het kantoor van de advocate zond de brief door aan een zakenrela tie van mevrouw S in Apel doorn, die er op zijn beurt voor zorgde dat hij in handen kwam van haar boekhouder, de 38-jan- ge J.W.M van Z. uit Koog aan de Zaan. Deze werd vorige week gearresteerd omdat hu by een aantal verduisteringszaken van de ex-notans betrokken zou zijn geweest. Bij hem werd een kopie van de zes of zeven kantjes tellende bnef gevonden. Hij werd begin maart, enkele weken na de arrestatie van mevr S S., uit de gevangenis gesmokkeld, aldus mr Pieters Volgens de officier heeft mr. Hol lander hem verteld dat een per soneelslid de brief in haar vakan tie had doorgezonden. Dit zou op haar instructies zijn gebeurd. Aan de ex-notaris zijn inmiddels verschillende beperkingen opge legd. Zij mag onder meer geen bezoek meer ontvangen en ook geen vrije briefwisseling meer hebben behalve met haar nieuwe raadsman, aldus Mr Pieters Hij wist nog niet wie de nieuwe ad vocaat zou worden. "Zin in een mep" EINDHOVEN (ANP) - De politie heeft gistermiddag een 26-jarige man uit Eindhoven aangehou den. die ervan wordt verdacht enkele uren eerder een 54-jange Eindhovense vrouw te hebben willen neersteken. De man kwam volgens de verkla ringen van de vrouw, die haar hond uitliet, hard op haar toelo pen. Toen hu haar passeerde maakte hu een stekende bewe ging met een gekarteld brood mes. De vrouw zag kans de slag goeddeels af te weren met een paraplu. Het mes kwam toch nog terecht op haar borstbeen waar door de vrouw echter niet noe menswaardig werd gewond. De man verklaarde later tegenover de politie 'dat hu zo maar zin had iemand een mep te geven' LEIDEN (ANP/GPD) - Het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten meent, dat als bij de komende kabinetsformatie een "aanmerkelijke" minder heid binnen de nieuwe CDA- fractie onoverkomenlijke be zwaren heeft tegen een re geerakkoord. het beoogde kabinet er niet zal komen. Hij zei dit desgevraagd gisteren in aansluiting op uitlatingen van CDA-lijsttrekker Van Agt, opmerkingen die Schol ten zei te onderschrijven. De CD A-voorman betoogde vo rige week, dat bij de kabi netsformatie de afspraken over het dragen door het CDA van regeringsverant woordelijkheid zodanig moe ten zijn, dat de gehele fractie zich daarin kan vinden. Volgens Scholten - zelf loya list - laten de loyalisten zich door niemand annexeren, maar zullen zij zich in en met het CDA inzetten voor een goed beleid. "Het gaat er de loyalisten om het CDA zo sterk mogelijk uit de verkie zingen te laten komen om vervolgens gezamenlijk het CDA-verkiezingsprogram te realiseren", aldus Scholten. ,Geen absoluut nee' Voor het standpunt van D'66 over de plaatsing van de ge moderniseerde middellange- afstandsraketten is het niet doen van onvoorwaardelijke uitspraken essentieel. Een absoluut "nee" tegen de plaatsing zou de Nederlandse invloed op de Verenigde Sta ten om deze supermacht er toe te brengen in te gaan op het aanbod van de Sowjet- Unie verminderen. Dat heeft de Tweede-Kamer fractie van D'66 gisteren in een reactie op het vorige week gepubliceerde PvdA- plan voor een nieuw buiten lands beleid laten weten. De fractie wijst erop dat ook dc Democraten tegen de plaat sing van de raketten zijn. maar dat deze weigering niet absoluut is („Geen plaatsing onder de huidige omstandig heden", staat in het D'66-pro- gram). Volgens D'66 is de PvdA-nola een goed begin voor een dis cussie over een nieuw beleid dat in de plaats moet komen van het ..steriele en moedelo ze" beleid van de huidige re gering. Linkse meerderheid Volgens CPN-lijstaanvocrder Marcus Bakker is het moge lijk tot een regering van een progressieve meerderheid met PvdA. D'66. PPR. CPN en PSP te komen. Hoe ver schillend die mogelijkheid ook "ingeschat" wordt en hoe uiteenlopend ook de vorm en inhoud zijn. die men daaraan wil geven. Daarom is het gewenst de discussie hierover voort te zetten. Bakker reageert hiermee op het 'linkse' lijsttrekkersdebat van vorige week vrijdag. Een progressieve meerderheid zou volgens hem in de eerste plaats moeten steunen op de grote massa-bewegingen en -organisaties, zoals vakbewe- AMSTERDAM (ANP) WD-staatssecretan.s Smit-Kroes (verkeer en waterstaatbegon gisteren in Amersfoort met hel verkiezingsproject "De Tweede Kamer bij u thuis". In een zeven meter lange container is het decor van de kamer te zien, waarbij VVD-politici plaatsnemen op de groene banken en achter het spreekgestoelte iedereen zijn zegje mag doen. Met dit project wordt een groot aantal plaatsen aangedaan ging. vrouwen- en vredesbe weging, acties tegen kern energie. tegen woningspecu latie en tegen bedrijfssluitin gen. Bij het optreden van die meerderheid en het zoeken naar een gemeenschappelijk program zou de CPN dan ook betrokken moeten zgn. Protest In open brief aan het partij bestuur van het CDA heeft de Solidariteits Beweging Suri name geprotesteerd tegen uitlatingen van minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking) in dc verkie zingsfilm van het CDA Sa men verantwoordelijk". In deze film antwoordt de mi nister op de vraag of het CDA wat voor de ethnischc min derheden doet. ondermeer met uitspraken als Zolang ze tenminste blijven binnen de rechtsorde" en "Het gaat natuurlijk niet aan dat ruzies met een mes beslecht wor den" Dc Solidariteits Beweging Su riname acht deze uitlatingen beledigend voor de ethnische minderheden in Nederland. ADVERTENTIE Dit is de tijd van het jaar om in de tuin te werken. Vandaar de gratis bijlage over tuinen in Libelle nr. 18. En vandaar dat u vanavond tussen zeven en tien kunt bellen met Libelle. Een team van tuindeskundigen zit paraat om uw vragen te beantwoorden. Er zit een team van deskundigen klaar om al uw vragen te beantwoorden! Vragen over plantenverzorging Vragen over ongediertebestri|ding Vragen overbemesting Vragen over zelf groente kweken Vragen over hoe je onkruid kwijtraakt En alles wat u zelf maar kunt bedenken,-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7