'De jongens waren te goed' "Leidse universiteit verzetsumver siteit' Gemeente-afdeling Economische aangelegenheden leeg 'Handtekeningen voor kieslijst in stadhuis' •>n Rolverdeling man vrouw ook in verzet Leidse stadsrubriek WOENSDAG 6 MEI 1981 LEIDEN Honger ncicir wittebrood LEIDEN - Veelal met van kou vertrokken gezichten stonden de meeste wittebrood-eters gistermiddag rond twaalven op de Koornbeursbrug te luis teren naar de muziek van "The Old Black Horse Saloon Band". Evenals vorig jaar bracht deze groep dixieland muziek ten gehore. Dat het weer niet mee zat mag overduidelijk blijken uit het feit dat één van de standhouders de grootst mo gelijke moeite had om te voor komen dat zijn overkapping wegwaaide. Regen en wind waren overigens niet in staat om de honger te bederven. Vooral de school jeugd viel gretig op het witte brood aan. Vooral de schooljeugd viel gretig op het wittebrood Prof. Cohen in rede: LEIDEN - "De Leidse universiteit is een verzetsunivcrsiteit bij uit stek. Als een doorlopende lijn loopt het verzet van 1575 naar het verzet uit de Tweede Wereldoor log". Dit betoogde professor di A Cohen gistermiddag in het Academiegebouw aan het Ra penburg. "De nazificatie van de Leidse universiteit is mislukt" Cohen vertelde dat het toen nog kleine universitaire wereldje de Duitse bezetting in mei '40 aan vankelijk vooral verlamd en ver ward aanschouwde "Wat gaat er gebeuren? Houdt Engeland het?". Bijvoorbeeld de controle op het nieuws liet zich echter al snel voelen. Toen de bezetters in het najaar van '40 joodse ambte naren wilde kenmerken om hen op don duur uit de weg te rui men. "was het verweer tegen de ze smerigheden groot", zoals een student in zijn dagboek schreef Dan valt uiteraard de naam R Cle- vcringa Dese rechte* lecnk nam nel ten koste van gevangen schap met name op voor zijn joodse collega E Meijers Het protest van de gehele juridische faculteit hiertegen was overigens groot. Cleveringa verwoordde het protest op een openbare en drukbezochte bijeenkomst in het Academiegebouw. De nazi's wil den behalve Meijers nog eens vijf assistenten, een lector en een bij zonder hoogleraar ontslaan. "Studenten typten dezelfde dag nog, 20 november 1040, de toe spraak van Cleveringa uit en ver spreidden de protestrede via de ondergrondse over Nederland" Een studentenstaking die de vol gende dag zou uitbreken was niet meer nodig De bezetters sloten op 27 november de Leidse universiteit. Cohen "Cleveringa wiste de smet ten van de rector magnificus Muller uit die zich al meteen na de bezetting 'Deutschfreundlich' uitliet De universiteit ging op 1 mei '41 weer gedeeltelijk open voor exa mens. promoties en practica, om in het najaar definitief dicht te gaan (afgezien van de instituten zoals het natuurkundig laborato rium en het academisch zieken huis waar men door bleef werker.». "Onder de studenten had je een groep die de loyaliteitsverklaring aan de bezetter tekende en daar door elders kon blijven studeren tot de zomer van '44. een groep die in de arbeidsinzet kwam of zich eraan ontrok en een gNM p die onderdook" Cohen roemde het studentenblad "De Geus" als een vorm van "autonoom stu denten verzet". "Vierhonderd tot vijfhonderd Leidse studenten lieten hun Ie ven voor het verzet. Leiden werd een universiteit van docenten zonder studenten. Sommige hoogleraren zochten ondergedo ken studenten op en namen ten tamens af'. Na de oorlog was. aldus Cohen, er meer saamhorigheid onder do centen. studenten en universitair personeel dan voorheen. "Maar 1945 was geen scheidslijn De de mocratische vernieuwingen wer den pas rond '69 ingevoerd". Ook Cees Floor verlaat de gemeente-afdeling "economi sche aangelegenheden en bedrijven". De afdeling is nu "leeg". De ambtenaren Ewalt Keijscr en Jack Verschoor gingen hun chef Floor vorige maand al voor. Zij kozen voor een baan bij hogere overheden. Hun vacatures zijn nog niet opgevuld. Floor wordt per 1 juli of per 1 augustus ad junct-secretaris van de Kamer van Koophandel in Amersfoort. De gemeente-afdeling bestaat dan nog 'slechts' uit een secreta resse. zeven uur per dag. Juist nu een als "belangrijk" aan gekondigde symposium voor de deur staat waarbij bedrijven wor den uitgenodigd om te profiteren van de Schiphollijn en worden gelokt zich te vestigen aan het Schuttersveld is de afdeling eco nomische aangelegenheden leeg gelopen. Raadsleden vroegen wethouder Jos Fase van econo mische zaken eerder al met de nodige kritiek of het geringe aan tal van drie ambtenaren de be langstellende bedrijven zouden kunnen opvangen. Dat wordt nu dus helemaal twijfelachtig. "De drie ambtenaren komen terug om de contacten met de bedrij ven op het symposium te leg gen". verklaart Fase. "Maar de opvang van kandidaat-bedrijven zal ik zelf moeten doen. samen met ambtenaren van de afdeling "stadsontwikkeling, verkeer, en grondwerken". "Andere afdelingen zullen de be drijven op moeten vangen", meent ook Floor. Die afdelingen moeten voorlopig ook andere "essentiële" zaken voor hun re kening nemen. "Die zaken moe ten doorgaan, of de politieke wil moet niet aanwezig zijn. Die is er wat de Schiphollijn en het Schuttersveld betreft in elk ge val wel", zegt Floor. Evenals voor Verschoor en Keijscr noemt Floor het voortdurende avondwerk en de enorme druk van de "mensen van ruimtelijke ordening" op de te kleine "eco nomische" afdeling een oorzaak van zijn vertrek. Maar daarnaast speelden bij Floor "wat interne dingen" bij de gemeente een rol. Hij wil ons niet zeggen wat voor dingen dat dan wel zijn. Sneller dan gedacht was zijn nieuwe baan bij de Kamer van Koophan del al binnen drie weken rond. Terugkijkend op vier-en-een-half jaar ambtenaar economische za ken in Leiden meent Floor dat de belangstelling van de andere ambtenaren voor het econo misch gebeuren is toegenomen. "Als het besef gegroeid is dat werken en wonen elkaar kunnen aanvullen is dat meegenomen. Volmaakt is het dan nog niet. "Dat "het economische" het wo nen niet hoeft te bijten betoog den de ambtenaren van econo mische zaken bijvoorbeeld bij de voorbereiding van verbeterings- en bestemmingsplannen. Vooral Keyser en Verschoor liepen van hot naar her. achter de "jongens van ruimtelijke ordening" aan. Bovendien moest ook nog een economisch beleidsplan gepro duceerd worden, contacten on derhouden worden met het be drijfsleven, subsidieregelingen uitgelegd worden enzovoorts. Floor zegt: "Als ambtenaar eco nomische zaken kun je op dit moment niets anders doen dan signaleren. Ik kom aan niet veel meer toe dan vergaderingen aflo pen. Een zaak tot het eind toe be geleiden zit er niet in. Zelf het initiatief te nemen bij een zaak. kan al helemaal niet. Gewoon geen tijd voor!". Is het dus een rot baan om op de afdeling economische aangele genheden te werken? "Integen deel", meent wethouder Fase. "De jongens waren te goed. Key ser is weggekocht door het mi nisterie van volksgezondheid. Verschoor schreef zich met zijn economisch beleidsplan in de belangstelling (bij de provinciale planologische dienst) en Floor heeft een baan op maat gevon den. Ze zijn te goed Er mag dan wat kritiek geweest zijn op het aconomisch beleidsplan maar voorlopig zijn wij de enige ge meente met zo'n plan". Tot nu toe hebben zich slechts vier kandidaten aangemeld voor de vacatures van Keijser en Ver schoor. "Gezien de noodsituatie hebben we in het college van B en W afgesproken dat ik alle be schikbare middelen mag gebrui ken om de afdeling weer op peil te brengen". Een reorganisatie zit in de pen: een samenvoeging van de afdeling "economische aangelegenheden en bedrijven" met de afdeling "economische zaken en energie" (nu, vier men sen). Na zo'n fusie moeten er ze ven mensen op de nieuwe afde ling economische zaken werken LEIDEN - Handtekeningen onder een kieslijst moeten de mensen voortaan maar komen zetten in het stadhuis. Geknoei met hand tekeningen is dan niet meer mo gelijk. Deze suggestie deed PvdA-kamerlid Patijn gistermid dag in het Academiegebouw tij dens een forumdiscussie over fascistische partijen. Volgens Patijn zou een wijziging van de kieswet in deze richting zeer snel tot stand kunnen ko men Patijn haakte met zijn voor stel in op de recente gebeurtenis sen rond de Nederlandse Volks unie en de Centrumpartij, die on der valse voorwendsels de beno digde handtekeningen verzamel den en die later door het stembu reau ongeldig werden verklaard. In het forum pleitte met name de Haarlemse advocaat Boekman (CPN) voor een verbod en ont binding van racistische en fascis tische partijen. "Het gaat om par tijen die stelselmatig rassen- en vreemdelingenhaat propageren Het is niet een kwestie van uit schakelen waar je het niet mee eens bent. maar om het bestrij den van misdadige elementen in de politiek aldus Broekman CDA-kamerlid Van Dam noemde als nadeel van het verbieden, dat organisaties dan ondergronds gaan. Hij zei het 'relatief de meest verkieslijke weg' te vin den om dergelijke partijen niet te verbieden. Maar dan moest vol gens Van Dam justitie zeer alert zijn. de voedingsbodem zo veel mogelijk worden weggenomen en de minderheidsgroepen so ciaal weerbaar worden gemaakt. Volgens Kappëijne van de Coppel lo sr. moet een verbod niet in de politieke sfeer worden getrok ken. maar worden overgelaten aan de rechter. "De partij van Glimmerveen is in strijd met de openbare orde en moet dus door de rechter verboden worden", zo oordeelde Kappeijne van de Coppcllo. Dok Patijn (PvdA) vond dat fascis ten en racisten streng gestraft moeten worden. Maar het verbie den van dergelijke organisaties vond Patijn een moeilijke zaak. "Moet de kraakbeweging met het motto 'Jullie rechtsorde is de onze niet' dan ook verboden wor den? De Franse communistische partij?", zo vroeg Patijn zich af Van den Bergh van het anti-faScis- me comité aan de Vrije Universi teit in Amsterdam tenslotte, was het hartgrondig met Boekman eens. Een verbod van deze partij en is volgens hem echter niet ge noeg. Er zou een uitgebreid anti fascistisch programma, met na me in het onderwijs, moeten worden opgesteld en uitgevoerd. V) LEIDEN - Het Roemeense volksmuziekorkest Miorilza speelde gisteravond van half acht tot half elf op de Koornbeursbrug. Aanvankelijk liep het niet zo'n stormlater kwamen er wat meer mensen. "De meeste mensen hielden het door de kou niet langer uil dan een half uur", zegt een lid van het orkest "Dat is natuurlijk wel jammer, want het is een mooi punt om te spelen". leiden waarom wordt er onvoldoende rekening gehouden met vrouwen in de geschiedschrijving van het verzet? Historica M Schwegman stel de deze vraag gistermiddag tijdens haar lezing over "Vrouwen en an- ti-fascisme in Nederland van 1930 tot 1945" in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Het antwoord kwam even later van haar zeil Om dat veel mensen in de veronderstelling verkeren dat vrouwen geen belangrijk werk deden". M. Schwegman begon haar lezing met een zeer korte verhandeling over de ideècn uie fascisten er over vrouwen op nahielden "De man. dat was de kracht en de vrouw symboliseerde het gevoel". Ook een uitspraak van Goebbels. die werd aangehaald, laat niets aan duidelijkheid te wen sen over. "Bestaat er een gedachte die ons sterker kan verenigen dan die van het moederschap' Hierna sprak M. Schwegman over de manier waarop verschillende Ne derlandse vrouwengroepen reageerden op de fascistische ideeen over vrouwen. "De socialistische en liberale vrouwen wezen die gedachten direct af. Anders was het gesteld met de confessionelen Die stelden zich aanvankelijk zeer aarzelend op. omdat ze wel wat herkenden in de moederschapscultus". Veel moeilijker is het volgens M Schwegman om nu precies te vertel len met welke motivering vrouwen nu in het verzet terecht kwamen. "Humanitaire overwegingen waren vaak de reden. Maar de groepen hadden meestal een bonte samenstelling, met relatief gezien veel gere formeerde vrouwen". Ook niet makkelijk is het volgens de historica om te bepalen hoeveel vrouwen er in het verzet zaten In het verzet was er. net als m het dagelijkse leven, volgens Schwegman een scheiding tussen werk dat vrouwen deden en werk dat mannen deden "Uitzonderingen daargelaten hielden vrouwen zich bijvoor beeld bezig met het verbergen van onderduikers. Je zou dus kunnen stellen dat de rolverdeling in het verlengde van de huiselijke sfeer lag". door René van der Velden Jaap Visser Autoleipen Autoleipen en motorgekken kunnen over anderhalve weck hun hart ophalen in en om de Grocnoordhallen. On der de verzamelnaam 'Cus tom Car Show' staan daar drie dagen lang de meest waanzinnige twee—, drie— en vierwielige motorvoertuigen te kijk. De veehallen zullen gedurende deze show, die op vrijdag middag begint, uitpuilen van de driewielige motoren met een zogenaamde V-8 als mo tor. T-fordjes met een 12 ci linder Jaguar-motor en fraai beschilderde Bedfords Dit alles voorzien van heel, heel veel chroom. De Custom Car Show is een idee van ex rock'n'roll zanger Roy Inca. Deze Amsterdam mer. geboren uit een Neder landse vader en een Indiaan se moeder, is, zoals hij het zelf uitdrukt, "helemaal maf van Amerikaanse bakken Hoe langer en breder, des te beter". Aan de overzijde van de grote plas. maar ook over de kleine plas. in Engeland, heelt Rby al jaren geleden kennis ge maakt met 'Custom Cars De Amsterdammer raakte hele maal in de ban van deze op gekalefaterde bolides. Terug in Nederland is Roy meteen zijn eigen Ford gaan 'custo- "Customisen betekent eigen lijk dat de eigenaar zijn auto of motor gaat aanpassen naar eigen smaak en wensen. Dat kan dus variëren van een beetje verven tot het com pleet ombouwen van een au to of motor. Zelf ben ik be gonnen met m'n auto hele maal te beschilderen Toen ik voor het eerst met dat ding de weg opging werd ik bijna klemgereden door allerlei wild enthousiaste mensen die vroegen waar ik dat had laten doen". Van het een kwam het ander Roy besloot 'autospuiter' te worden. Zelf houdt hij het op aat kunstenaar. "Ik ben de t spuiter in Europa die in is om een schilderijtje dertig bij veertig centimetei tien keer zo groot na te schil deren op de zijkant van een vrachtwagen. Zonder ook i detail te vergeten" spuiter genoemd strikken. Onderbande- De sluw aker Roy In gebruikt zijn Indiaa komst en zijn verleden als rock'n'roll zanger als een soort handelsmerk. Een han delsmerk dat hem mede tot de meest bekende vaderland se 'autospuiter' heeft ge maakt Vorig jaar organiseerde Roy In ca voorzitter van de door hem zelf opgerichte Eerste Nederlandse Custom Car Club. voor de eerste keer een show in het Bredase Turf- veel mensen op af dat de brandweer op een zeker mo ment moest ingrijpen De zaal puilde al uit terwijl ei buiten nog zo'n vijfduizend mensen in de rij stonden Op bevel van de brandweer heb ben we de deur op slot ge daan". Dit jaar verwacht Rov Inca meer dan tWM kftei SOVI el bezoekers in Leiden dan in Breda 60.000 De ligging van Leiden zou gunstiger zijn dan van Breda en de Leidse hal ruimte is ongeveer vier keer zo groot. Als extra attracties heeft Roy Inca de Dolly Dots (zaterdag avond negen uur) en Ma.ss.ida (zaterdagavond elf uur) we »egangsbowijs Car Sho kost twaalf gulden vijftig. Ma; we moeten volgens Hans Hofman, de persman van au tospuiter Inca. vooial niet denken dat er grote bedragen aan de Indiaanse strijkstok blijven hangen Want Wat denk je dat zo'n sl.owpro- gramma niet kost? Vergeet niet dat er heel wat wagens uit het buitenland kornen De eigenaren van die wagens n« men allemaal hun vrouw en tend genoegen met een ver blijf in Holiday Inn". iO.OOOx 12.50 is precies zeven en een halve ton Zou Roy daar na aftrek van alle onkosten nou helemaal niets van over houden? Niet eens een leuke 'American'...? Burgervrijdag De kouwe kak' van de Konink lijke Njord wil meer begrip van het 'klootjesvolk Van daar dat deze legendarische Leidse roeivereniging in 1979. tijdens het zoveelste lustrum, begon met het in stellen van 'burgerijdagen'. Dagen waarop 'gewone' Lcic- n.i.ir een kijkje mogen ne men in het Njord-heiligdom Mil d> ÜOIIWVg En /rils /i| het onder deskundige leiding - een baantje mogen trekken in een van de Njord-schuiten Een lofwaardig streven Alleen jammer dat voor deze burge rijdagen tot nog toe alleen de 'gevestigde orde' werd uitge nodigd Zo mochten politie, wethouders, ambtenaren en journalisten de afgelopen twee jaar een ploeg afvaardi gen voor wedstrijden op de burgerijdagen Maar zie, dit jaar doet een echte Ix'idse familie mee aan de 'burgerij-wedstrijden De fa milie Nieuwenhuizen uil de Papengracht werd benaderd door overbuurman en Njord er Robert Kuypers Die vond pa en ma Nieuwenhuizen be reid om hun zes zoons in naam van de Leidse bevol king af te staan voor de bur- gerijdag van komende vrij dag (begin twee uur). Vier van hen mogen vnjdagmid dag aan de riemen trekken. De overige twee staan rvscr- Leuk. zo'n burgerijdag Alleen jammer dat enthousiast gr m.iakte burgers geen lid van Njord kunnen worden. Maar daar is Die Leythe dan weer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3