"PvdA-advies is onduidelijk en eenzijdig" Peuterwerk wil politieke erkenning Readies op plan kleine woningen Wassenaarse stichting bereikt 85 procent van de 2- en 3-jarigen Open huis SJJO jllszrth. LEIDERDORP - 'Leuk dat jullie het geschreven hebben, maar we hebben er weinig aan'. Hel bejaardencentrum "De Dillenburg". De Leiderdorpse PvdA wil hier jongeren huisvesten, i Algemene Woningbouwvereniging het gebouw heeft aangekocht. Dat is ongeveer de tendens van de reacties van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp (AWL) en de gemeente op het beleidsadvies van de PvdA- Leiderdorp over de huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. De gemeente gaat in een ambtelij ke notitie het verst. Zij zegt dat het advies vol zit met fouten en onjuistheden. "Bestaat er lof voor het initiatief van de PvdA om dit advies samen te stellen, hel rapport zelf geeft minder aanleiding tot juichtonen. Er zijn nogal wat gegevens die onduide lijk gepresenteerd zijn, oryuist zijn of niet te achterhalen. Ook worden er soms conclusies ge trokken die niet door het aange dragen materiaal gerechtvaar digd worden. Onderlinge verge lijking van gegevens wordt be moeilijkt of onmogelijk, omdat niet steeds dezelfde categorie-in deling wordt gebruikt", schrij- Duidelijke taal dus: lof voor het initiatief, de prullenbak voor het advies. De AWL is ook nogal duidelijk in zijn eindconclusie. "Het beleids advies van de PvdA is helaas wat eenzijdig geworden en te weinig gericht op de Leiderdorpse situa tie". schrijft de AWL. De PvdA gaat er in het advies van uit dat het aantal alleenstaanden en de groep twee persoonshuis houdens de komende jaren flink zal toenemen. Vooral de kleine huishoudens zullen in de nabije toekomst stijgen. Dat komt door de drang om op jonge leeftijd sa men te willen wonen. Maar ook zullen er meer alleenstaanden zijn als gevolg van het grotere aantal echtscheidingen. De PvdA pleit in het advies voor de bouw van minimaal 155 wonin gen voor de twee groepen per jaar, waarvan ruim 80 Van Dam eenheden (één en twee kamer woningen). De AWL wijst dat van de hand met als argument: "Niet ieder die zich laat inschrijven heeft (di rect) behoefte aan zelfstandige huisvesting in Leiderdorp, al thans niet in de woningwetsec- tor. In 1978 werd door de Wel- zijnsraad Leiden een gedegen onderzoek ingesteld naar de woonbehoefte in Leiderdorp, waaruit bleek dat er nauwelijks behoefte was aan Van Dam-ecn- heden. Er dient dan ook gewaakt te worden voor de bouw van te veel kleine eenheden, omdat men veel liever iets ruimer woont". Uit de lucht Verderop in de reactie schrijft de woningbouwvereniging dat het direct tekort van ruim 150 wo ningen.voor kleine huishoudens uit de lucht is' gegrepen. De AWL: "Indien er jaarlijks 155 kleine woningen in Leiderdorp gebouwd zouden worden, ko men we eerst recht in de proble men. De doorstroming allerweg gepropageerd komt dan stil te liggen. Men kan dan niet door stromen van bijvoorbeeld een kleine of grote flat naar een eens gezinswoning. De laatste tien jaar zijn er in totaal en over alle categorieën berekend slechts 672 woningen door de AWL ge bouwd. De totstandkoming van 155 woningen per jaar is veel te hoog gegrepen en zou de verhou dingen behoorlijk scheef trek ken". Ook de bewering van de PvdA dat de AWL geen één kamerwonin gen heeft, wijst de woningbouw vereniging van de hand. "De AWL heeft aan de Beukenschans negentig één kamer-eenheden, die worden verhuurd aan buiten landse werknemers. Bij die groep was er duidelijk sprake van woningnood en in onze sa menleving was hun huisvesting veel slechter dan die van de meeste jongeren onder de 22 jaar in Leiderdorp", aldus de AWL. Dillenburg De PvdA geeft in het advies ook een aantal plaatsen aan waar voor kleine huishoudens woon ruimte kan worden geschapen, namelijk het nieuw te bouwen "Slakkenhuis" in Buitenhof oost, een nieuw te bouwen Com plex op "De Baanderij" en het huidige bejaardentehuis "De Dil lenburg". Het laatste gebouw moet verbouwd worden voor één en twee persoonshuishoudens met name voor de jongste groep (18-24 jaar) woningzoekenden. De AWL weet nog steeds niet ze ker of "De Dillenburg" wel aan gekocht kan worden. Het minis terie van volkshuisvesting heeft namelijk gezegd dat het gebouw voor niet meer dan de huidige waarde mag worden aangekocht. Het bestuur van het bejaarden centrum wil het pand echter aan de meest biedende verkopen en die prijs kan beduidend hoger liggen, zodat de aankoop nog niet zeker is. Ook ziet de PvdA een oplossing van het woningprobleem in de splitsing van woningen, bijvoor beeld de bovenwoningen van de "Schansen". De AWL wijst ook dat van de hand. "Onze goed ver huurbare flats - waar nog steeds een grote vraag naar is - dienen niet te worden gesplitst. Wij hou den de ontwikkeling goed in het oog. Bij een verminderde belang stelling zullen wij het opnieuw overwegen". De ambtenaren houden zich wat de splitsing be treft op de vlakte. "De splitsing van flats gaat ten koste van het aantal grotere woningen. Toch zal splitsing nader bezien moe ten worden". Vanavond komt het advies met de reacties in de raadscommissie ruimtelijke en openbare werken. Dan mogen de politici praten over de toekomst van het PvdA- advies, of de prullenbak of nader bestuderen. WASSENAAR - Peuterspeelzalen zijn hard nodig. Dat staat voor Joke Stegeman, Toos de Jong en Lydia van der Kwaak uit Wassenaar als een paal boven water. Daar om ook offeren zij nu voor de zoveelste keer hun vrije tijd op om de plaatselijke problematiek rond de peuterspeel zalen in de publiciteit te brengen. kleuterscholen al met bange ver moedens het teruglopende aan tal inschrijvingen. De eerste lo kalen kwamen leeg te staan. Alle drie hebben ze ervaren hoe veel inspanning het kost om iets van de grond te krijgen. Erger vinden zij dat ze nogal wat onbe grip ontmoeten, vooral bij het ge meentelijk apparaat. Dat ze daar door niet altijd even prettig over komen, vinden ze jammer, maar vrij logisch. De noodzakelijkheid van de peuterspeelzalen is hun belangrijkste drijfveer om dit op de koop toe te nemen. "De peu terspeelzalen moeten, omdat het daar om (kleine) mensen gaat aan een aantal eisen voldoen. Als je met de gedachtenvorming eenmaal zover bent gekomen, stuitje op de bekende vraagstuk ken als gezamenlijk optreden, fi nanciering en overleg met het ge meentebestuur. En dan is het toch wel eens om naar van te worden, dat we zulk nuttig werk doen en steeds maar moeten af wachten of we nog iets zullen ontvangen", zo stellen zij. Ze hebben er op zich wel begrip voor dat een wethouder liever met één overkoepelend bestuur te maken heeft, dan met tien of twintig subsidie-aanvragers. Zij betreuren, in het verlengde daar van, döt een poging tot een ge meenschappelijk optreden in 1975 op een mislukking uitliep. In die periode bestudeerden de Nauwe band Niet vreemd dus dat de gedachten in het bijzonder onderwijs in de richting gingen van een nauwe band tussen een kleuterschool en een peulerspeelzaal. Daar zou allicht enige doorstroming uit voortkomen. Het gevolg hiervan was echter ook, dat een aantal leidsters met handen en voeten gebonden raakte aan zo'n school bestuur. De poging tot samen werking verzandde daarom. Vol gens het drietal is de zaak van de peuterspeelzalen daarmee een slechte dienst bewezen. Sinds dien is de kloof tussen de zalen onderling alleen nog maar ver groot. Het best af zijn die groe pen, die dankzij een nauwe be stuurlijke band met een school in overvloedige mate van voor zieningen kunnen profiteren. De peutergroepen "aan huis" zijn in middels wel verdwenen. Na zes jaar improviseren heeft een tiental leidsters de handschoen weer opgenomen. Onlangs is de stichting 'Peuterspeelzalen Was senaar in oprichting" van de Peuters in één van de peuterspeelzalen in Wi grond gekomen. Deze initiatief neemsters hopen nu maar, dal er veel wervingskracht van uit zal gaan. De stichting treedt nu al op namens zeven groepen met on geveer 180 kinderen. Met inbe grip van de groepen die in een schoolvereniging zijn opgeno men, bereikt het peuterwerk wel 85 procent van alle twee- en drie jarigen in Wassenaar. Bang De drie woordvoerdsters zijn bang dat een aantal mannen in het ge meentelijk bestuur toch teveel vanuit vroegere situaties reage ren. Alleen al het feit dat de meeste gezinnen veel kleiner zijn dan voorheen, heeft zijn uitwer king op moeder én kind. De op komst van peuterspeelzalen vormt daarop in de ogen van de drie een logisch antwoord. "De band met de gemeente is door opeenvolgende ambtelijke wis selingen niet al te sterk ontwik keld. De daar bestaande indruk dat we maar wat aanrommelen is volkomen onjuist. Ook daarom doen we een klemmend beroep op alle betrokkenen, om zich by het nu genomen initiatief aan te sluiten. Dat is volgens ons ook de enige mogelijkheid om te komen tot een algemene en billijke be handeling van alle groepen. We kunnen dan ook gaan denken aan een goede vervangingsrege ling en aan een minimale rechts positie". Hiermee willen ze ook aangeven dat hun werk in wezen niet ver afstaat van dat van kleu terleidster. Die laatste is trou wens op haar beurt gebaat bij een goed funtionerende peuter speelzaal. Die legt immers de grondslag voor de vele jaren om vattende schoolloopbaan van het kind. Het trio is unaniem van mening dat Nederland op dit gebied ver achterop loopt. En Wassenaar steekt dan nog weer eens ongun stig af bij vergelijkbare gemeen ten als Voorschoten en Leider dorp. "De problematiek van het kind uit een klein gezin en van jonge hedendaagse moedei; wordt steeds onderschat. We kunnen tal van alledaagse situa ties noemen, waarin een moeder onmiddellijk een beroep moet kunnen doen op een crèche ol een peuterspeelzaal". De tijd dringt, want na zeer veel voorbereidend werk moet de stichting vanaf 1 juli gaan proef draaien. En per 1 januari 1982 moet het vertrouwen van het ge meentebestuur zijn gewonnen. "We willen elke indruk wegne men dat onze eigen belangen de drijfveer van alles zijn. Het is zwaar werk, wat wil je ook met tien óf meer van die peuters. En wat de honorering betreft, laten we daar maar niét over bèginnen. Maar we willen wel politieke er kenning, naast de maatschappe lijke die uit het aantal aanmel dingen al voldoende blijkt. Daar hebben we nu toch wel eens recht op". Dat de meeste raadsleden tot op heden hun brieven niet hebben beantwoord nemen ze nog even voor lief, aannemend dat ze zijn ingenomen met de nieuwe stich ting. tekst: Wim Olyslagers. foto: Holvast. OEGSTGEEST - De stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst- gecst (SJJO) houdt vrijdag en za terdag weer open huis. Vrijdagavond om zes uur gaat het open huis-gebeuren van start met de drumband jong K en G. Naast demonstraties van zenda mateurs en fotografie-cursisten kan men vanaf zeven uur in Ta- berna tentoonstellingen van ma terialen bewonderen die zijn ge maakt door cursisten en van de kinderclubs. Voor de kinderen is 's avond een schimmenspel. Bij het gebouw zijn ook stands van de jeugdna- tuurwacht. de jeugdoperette "de Mascotte" en een rommelmarkt- kraam. De hele avond en zater dag is de sociëteit "de Fuik" open. Zaterdag gaat het feest verder met een ballonnen-oplaat-wedstrijd vanaf tien uur 's ochtends. Vanaf half elf treedt het jeugdorkest "Lottimay" op en zijn er handen- arbeidactiviteitcn voor kinderen. Om elf uur geven kinderen volks- dansdemonstraties en daarna zijn er demonstraties zeefdruk ken en vanaf twaalf uur zijn er toneelspelen door en voor kinde ren. Spelletjes voor kinderen vinden vanaf half een plaats, 's Middags wordt een demonstratie jazzballet afgewisseld met han denarbeid. Vrienden De vereniging van Vrienden van Wassenaar houdt op donderdag 7 mei haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Het Deyler- huis aan de Hofcampweg 3 is de plaats van handeling. Aanvang is 20.00 uur. Na het officiële ge deelte wordt de film 'Per gele tram door Wassenaar' van dr. F. van Dam vertoond. Koninklijk De koninklijke landgoederen De Horsten aan de Papeweg in Wassenaar openen de hekken op woensdag 6 mei. Tot en met 28 mei kan iedereen op de landgoe deren gaan wandelen. Als het weer meewerkt zal in deze pe- ExpOSltlC riode ook de Seringenberg in Discussie De PPR in Voorschoten organi seert aanstaande vrijdagavond een discussie over het econo misch plan van de partij. De spreker is oud-minister Trip. De avond wordt gehouden in het Bondsgebouw, Leidseweg 100, Voorschoten. Aanvang 20.00 Strandloop De korfbalvereniging Warmond organiseert donderdagavond 7 mei een prestatieloop op het strand van Noordwijk. De start is om 19.30 uur bij de Vuurtoren in Noordwijk. De afstanden^ die men kan lopen, zijn twee, vier, acht en twaalf kilometer. Vernielingen in De Zijl LEIDEN - Zwembad Dc Zijl heeft weer eens ongewenste nachtelij ke bezoekers over de vloer ge had. In de nacht van maandag op dinsdag is voor dc tweede keer in korte tijd een flinke chaos aange richt in het restaurant van het zwembad. Door het forceren van een deur aan de achterzijde van het complex is men naar binnengedrongen. Uit een geldkistje verdween een bedrag van 170 gulden terwijl ook dc inhoud van een 'koffie- potje' achterover werd gedrukt. Vervolgens hebben de inbrekers zich in het restaurant tegoed ge daan aan allerlei etenswaren. Na dat als 'toclje' tal van vernielin gen waren aangericht, werd de aftocht geblazen. Brommer afgebrand LEIDEN - Een brommer, die in de stalling van de Rijnlandse labo- ratoriumschool stond, is gister middag omstreeks half twee ge- heel afgebrand. Dc brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De politie vermoedt dat dc brom mer in de brand is gestoken. Van de daders ontbreekt echter elk spoor. Ook is niet bekend of het om een gestolen voertuig ging of niet. In de openbare bibliotheek van Voorschoten exposeert de Leid- se kunstenares van 8 mei tot en met 5 juni Marijke van Dorth haar textielapplicaties. De na tuur speelt in haar werk een grote rol. Dc expositie is te be zichtigen tijdens de openingsu ren van de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Politiek In het gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp wordt op woensdag 6 mei een Toernooi In de aula van de Sjaloomschool wordt woensdag 6 mei het jaar lijkse dam- en schaaktoernooi gehouden. Deelname staat open voor leerlingen van de Zoeter- woudse lagere scholen. Er wordt gespeeld in twee catego rieën, namelijk de eerste tot en met de derde klassers en de vierde tot en met de zesde klas sers. Het toernooi begint om half twee. WOENSDAG 6 MEI 1981 „e/cfee agenda WOENSDAG Leiden - Parlement, Nieuwe Rijn, ver- kiezingsbijeenkomst PvdA, 20 uur. g Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 i Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; don. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraai 67, meisjes spreekuur. 16-22 Leiderdorp commissie ruimtelijke or- dening en openbare werken. 20 uur. commissie CAI, 20 uur; commissie maatschappelijke welzijn, 20 uur. Voorschoten - commissie Welzijn en huisvesting, 20 uur. Zoeterwoude - commissie financiën, 20 j politieke avond gehouden, die begint om half negen. Diverse politieke partijen zullen met el kaar in discussie gaan over kernbewaping en defensie. Fe lix Rottenberg (PvdA), Joris Bakker (D'66), H.C. Couprie (CDA-kamerlid), J.D. Blauw (VVD-kamerlid) en Jos Noord huizen (PSP) zijn de vertegen woordigers. Dc andere politieke partijen staan met stands in de zaal. Jubileum De Leiderdorpse kleuterschool 't Startblok" en de lagere school "de Springschans" bestaan vrij dag 8 mei tien jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt voor de kinderen een feestweek georganiseerd met onder ande re een fietsenrally, een sportdag en een avond voor oud-leerlin gen. Oud-wethouder mevrouw Tichler-Moerman verricht vrij dagochtend om tien uur de ope ning van de feestweek. Warmond - commissie financiële en eco- nomische aangelegenheden, 20 uur. Oegstgéest - commissie financiële en culturele zaken, 19 uur; commissie on- derwijs en maatschappelijke aangele genheden. 21 uur. Leiderdorp - Scheppingskerk, RPF bij eenkomst, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrü advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vi* van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege-" leiding dienstweigeren, tel. 140866. Stats jongerencentrum Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond. 21-1 uur. 't Spoortje - Be'rhhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Le Petit Soldat uit 1960, 20 en 22.15 Oegstgeest - commissie onderwas en sport, 19.30 uur. Voorschoten - commissie openbare werken, 19 uur. Zoeterwoude - commissie openbare werken en ruimtelijke ordening, 20 uur. commissie verkeer en Vervoer. 20 uur. Wassenaar - Deijlerhuis, algemene le denvergadering Vereniging Vrienden van Wassenaar, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de Leidse regio wordt waargenomen van vrijdag 1 mei tot 8 mei door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tej. 120502; apotheek Linnaeus/Kempenaerstraat, Oegstgeest, tel. 153274; Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; ten zuiden van de Rijn: 121753; Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Gezond heidscentrum, Berkenrode, Leiderdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14- 15 uur; Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel: 154500; Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel: 4641; Warmond - T. de Bruin, Lodewijk van Deijssellaan 20, Hillegom, tel. 02520- 22076; Yerzetskruis voor mensen uit de regio AMSTERDAM/W AGENINGEN - Twee Leiderdorpers en een Oegstgeestenaar hebben giste ren op bevrijdingsdag uit han den van koningin Beatrix en prins Bemhard herdenkings- kruisen gekregen voor hun ver zetsactiviteiten tijdens de twee de wereldoorlog. Bij de oud-ver- zetstrijders die gisteren door dei koningin in de Nieuwe Kerk in Amsterdam werden onderschei den was de 58-jarige Leiderdor per W. Eizenga. Deze laatste reikte gisteren in Wa-f geningen nog aan andere oud verzetstrijders herdenkingsme dailles uit. Bij de 44 daar aanwe zigen die met een dergelijke on derscheiding werden geeerd wa ren de Oegstgeestenaar J.F.Ph. Hers (63 jaar) en de Leiderdorper C. Zandbergen (72 jaar). Zand bergen is voorzitter van het Ne derlands Madrigaalkoor, het Al ma Materkoor en de stichting Dodenherdenking in Leiden. Klokken gestolen LEIDEN In de nacht van maan dag op dinsdag zijn uit een wo ning aan de Nachtegaallaan twee antieke Friese staartklokken ge stolen. De twee klokken zijn sa men ongeveer 15.000 gulden waard. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nebezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio e sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2