99Jehovah's vormen misdaad-syndicaat T1RREN0RENNERS "Milieu ondergeschikt aan economische belang landbouw iMMI Strijd tegen Wachttorengenootschap Reportag© NederlandseVerenigingvanOntgoochelden: PHILIPS KOFFIEZET APPARAAT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 21 Door Sjak Jansen EMMER-COMPASCUUM/ROTTERDAM Bijbelver valsingen, geldklopperij, indoctrinatie, het in mengen en kapot maken van huwelijken en gezin nen.... Het is nogal wat, waarvan de onlangs opge richte Nederlandse Vereniging van Ontgoochel den (NVO) het Wachttorengenootschap der Jeho vah's Getuigen beschuldigt. NVO voorzitter Pieter Boxman (46) uit Emmer-Compascuum spreekt zeits van een misdaad-syndicaat. Al geruime tijd is nij bezig bewijsstukken te verzamelen om de Jehovah's Getuigen voor de rechter te slepen. Dat doet hij liefst vandaag nog, want het leed dat ze hem hebben berokkend is - als Boxmans verhaal klopt - groot. Dat verhaal is hoe dan ook schokkend. Boxmans kinderen zijn Jehovah's Getuigen. Zijn vrouw was dat ook. Ze leed aan kan ker en zou na een operatie tijdelijk naar een gehuwde zoon in Enschede gaan, omdat Boxman bezig was het huis te verbou wen. „Vanaf dat moment", zegt Boxman, „heb ik haar niet meer gezien, noch gehoord. Ze was ondergedoken. Evenals mijn kin deren. En die hadden een zwijgplicht." Egotrip Boxman vernam taal noch teken van z'n vrouw. Haar schuiladres kon hij niet achterhalen. Wel bereikte hem een aanvraag tot echtscheiding. En vervolgens een overlijdenskaart. Zijn vrouw was op een bovenkamertje in Enschede overleden. „Pas in de aula van het rouwcentrum zag ik haar weer. Verschrikkelijk. Ze woog nog maar 60 pond en zag er volledig uitgeleefd uit." Boxman trok zich dit dermate aan, dat langdurige maag- en hart kwalen daarvan het gevolg waren. Bovendien bleek zijn vrouw, die erfgenaam was van een kunstschat ter waarde van ruim vijf miljoen gulden, nog voor haar dood haar testament in het voor deel van de Jehovah's Getuigen te hebben veranderd. Boxman vreest nu dat de Getuigen het hebben voorzien op die schilderij- Bestuurslid G.W. Caron van het Wachttorengenootschap kan hem echter geruststellen. „Meneer, het is die Boxman in de bol gesla gen. Wij willen die schilderijen helemaal niet. De hele hetze, die Boxman tegen ons voert, is gewoon een egotrip... Zijn vrouw had rust nodig én is op haar verzoek naar Enschede gegaan." -r- NVO-secretaris Nico Klein toont een stapeltje reacties van mede-ontgoochelden. (Foto:Cor Vos) Samen met zwager en ex-Ge tuige L. Krap is Klein thans doende de Nieuwe Wereld vertaling (de bijbel van Jeho vah's Getuigen) na te vorsen op valsificaties. Volgens de beide Rotterdammers staat het groene boek daar bol van. „Die valsificaties", zegt Krap, „zijn zo geraffineerd, dat de leek het niet merkt en onbe wust wordt gehersenspoeld." Volgens bestuurslid Caron van het 27.000 leden tellende Wachttorengenootschap zijn het oneerlijke methoden, waarlangs Krap en Klein te werk gaan. „En dat van twee volwassen kerels", zegt hij niet begrijpend. Ook nu is het volgens Caron aan Hem om te beslissen, wie er hier gelijk heeft. Ook vanuit het buitenland zegt Klein veel reacties te hebben ontvangen van.ex-Getuigen die al evenzeer ontgoocheld zijn. Ontgoocheld omdat ze zich veelal jarenlang in het ootje hebben laten nemen. „Om zo'n stommiteit voor je zelf te erkennen", verzekert Krap, „is heel moeilijk." Klein zegt er veel voor te voe len de strijd tegen de Jeho vah's Getuigen „en de grote bazen in Amerika in het bij- Bedrieglijk Het is trouwens opmerkelijk hoe koel de Jehovah's Getui gen reageren op het offensief, dat de Nederlands Vereni ging van Ontgoochelden, sinds haar oprichting, op hen heeft geopend. Carpn: „Wij zijn een erkend kerkgenoot schap en wensen niet te twis ten over al die aantijgingen. Wij gaan ervan uit dat God wel zal uitmaken wie er gelijk heeft." Gelijk had het Wachttorenge nootschap in elk geval niét met zijn voorspelling dat in 1975 de wereld zou vergaan. Caron beweert wel dat zijn sekte dat slechts had gesug gereerd, maar de NVO daar entegen kan aantonen dat de Jehovah's Getuigen dat meer dan eens hebben gepredikt. De NVO heeft inmiddels een open brief samengesteld, ge richt aan „Jehovah's Getui gen, familie, kennissen en buren." Daarin zegt de NVO onder meer: „Wij hebben niets tegen mensen, die in de bijbel geloven. Wij hebben echter wel iets tegen de lei ders en meelopers van de Je hovah's Getuigen; een be drieglijke organisatie, die de eer en aanbidding opeist, Vernietigd Vals is alleen al hun bewering, datje als lid van hun organi satie een getuige van Jehovah bent geworden. Integendeel. Je bent een getuige geworden van een listig opgezette orga nisatie, die zich ten doel heeft gesteld, zoveel mogelijk boe ken, tijdschriften en andere lectuur aan de man of vrouw te brengen en op een geslepen manier God, Christus en de bijbel te gebruiken om daar mee geld, macht en bezit te veroveren. „Zij beweren Gods organisatie te zijn, maar de bijbel ver meldt daar niets over. In hun 100-jarig bestaan zijn zij nooit verder gekomen, dan de mensen in de wereld angst aan te jagen door hen te ver tellen dat zij vernietigd zou den worden, wanneer zij geen getuige van Jehovah werden. Niet één van hun voorspellin gen is uitgekomen. Daarmee is aangetoond dat onze grote God en Heiland, Christus Je zus, hen heeft verworpen." Uur der Wrake Oprichter en secretaris van de .99 NVO is Nico Klein (73) uit Rotterdam. Als Jehovah's Getuige ging hij vijftien jaar lang de deuren langs om de boodschap te verkondigen en Wachttorens te slijten. Me nige onwetende wist hij er in die jaren van te overtuigen dat in het jaar des Heren 1975 het Uur der Wrake eindelijk zou aanbreken. De wereld zou, met al zijn ongelovigen, vergaan en ervoor in de plaats zou Het Duizendjarig Vredesrijk komen, waarin slechts plaats zou zijn voor. enkelen van Zijn volgelin gen, Jehovah's Getuigen dus. Maar toen in 1976 bleek dat de onheilsboodschap van het Wachttorengenootschap voor de zevende achtereenvolgen de keer niet op waarheid was gestoeld, voelde broeder Klein zich behoorlijk in zijn hemd gezet. En hij was niet de enige ontgoochelde, zo bleek alras. Klein: „Meneer, ik kan ze u to nen. Brieven van ex-(^etui- gen die volledig aan de grond zitten, omdat ze in 1975 alle scheepjes achter zich hebben verbrand. En alleen omdat zij gehersenspoeld waren, dat het einde der wereld was aan gebroken." Blijde boodschap „Ook ik ben er ingetippeld", zegt Klein. „Maar wel moet gezegd dat ze mij hebben be keerd op een moment, dat het er heel somber voor me uitzag. Als ze je dan met fraaie bijbelteksten om de oren slaan en je een hele mooie wereld zonder pijn en dood voorspiegelen, nou dan wil je wel. Ik wist niet beter of ze kwamen mij de blijde boodschap brengen." Pas veel later begon Klein aan die boodschap te twijfelen. „Zodra het genootschap dat merkt, word je verteld dat je zondigt tegen de Heilige Geest. Als je dan nog met op houdt te twijfelen, gaan ze je uitsluiten. Wordt anderen, ja zelfs je eigen kinderen, ver boden met je te praten." zonder" internationaal aan te pakken. Contacten worden of zijn inmiddels al gelegd met ontgoochelden in Canada, België, Denemarken en Frankrijk. Uitbuiters „Kinderen", weet Klein, „wordt van jongs af aan al in gepompt geen vak te leren de wereld vergaat immers toch maar voor het Wacht torengenootschap de deuren langs te gaan en te redden wat er nog te redden valt. Want, wordt er dan verteld: Christus heeft gezegd: 'Laat de kinderen tot mij komen'. Maar daarmee bedoelde Hij niet dat ze met Wachttorens moeten gaan leuren", aldus Klein. Caron bestrijdt dit. „Als kinderen pionieren, doen ze dat geheel vrijwillig", verzekert hij. Ook plaatst de Nederlandse Vereniging van Ontgoochel den de nodige vraagtekens bij het spiksplinternieuwe hoofdkantoor, dat het Wacht torengenootschap thans in Emmen laat bouwen. Caron: „Ach meneer, wat zeurt men nu. Wij zijn de enige kerkelij ke organisatie, die nooit col lecteert. Alles gaat bij ons op basis van vrijwilligheid. En dat gebouw, goed dat kost 8 miljoen. Maar wat denkt u dat ons huidige kantoor in Amsterdam gaat opbren gen?" En Klein: „Zogenaamd negeert het genootschap ons, dat weet ik. Ik weet ook dat zij zeggen: 'Een christen daagt geen christen voor een we reldse rechter'. Maar ik heb hen gezegd: 'Jullie zijn geen christenen, maar uitbuiters van mensen die in God gelo ven. Jullie gebruiken God en Christus om de mensen uit te kleden'. Ja", zégt Klein dan krijgshaftig, „het zal knok ken worden. En ik weet: dat zal niet mee\jallen. want zij hebben geld. Maar hoe dan ook: aan de misdadige prak tijken, waarvan het Wachtto rengenootschap der Jeho vah's Getuigen zich bedient, móét een einde komen!" ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De economische betekenis van de land- en tuinbouw, vooral voor de werkgele genheid en de inkomens vorming, zal steeds van overwegende betekenis moeten zijn bij de besluit vorming over ruimtelijke ordening, milieu, land schapsbeheer, welzijn van dieren e.d. Waar techni sche ontwikkelingen in de produktie van landbouw en andere bedrijfstakken hebben geleid tot onaan vaardbare neveneffecten, zal het beleid de keuze voor een andere weg mo gelijk moeten maken. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zegt dit in een concept-beleidsprogramma, dat vandaag aan het oordeel van het bestuur zal worden onderwor pen. Maatregelen om de agrarische pro- duktie te ontdoen van minder aanvaardbare neveneffecten zul len volgens het concept-pro gramma in het algemeen bege leid dienen té worden door voor zieningen die het voortbestaan van de bedrijven mogelijk ma ken. De ontwikkeling van nieu we markten voor op aangepaste wijze voortgebrachte produkten zou gestimuleerd kunnen wor den door voorlichting aan boer en consument. Inspanningen van agrariërs voor het beheer van de groene ruimte zullen op enigerlei wijze (collectief of par ticulier) beloond moeten wor den. Het land- en tuinbouwbeleid. vindt het schap, zal blijvend moeten streven naar bedrijven met vol doende bestaansmogelijkheden voor een of enkele arbeidskrach ten. Dit houdt onder meer in het tegengaan van het stichten van part-timebedrijven door toetre ding van buiten de landbouw en het bevorderen van de vergro ting van kleinere bedrijven tot le vensvatbare eenheden. Door wij ziging van de pachtwet zal het in andere handen overgaan van ge pachte grond gemakkelijker moeten worden. Verdere afne ming van het pachtareaal moet worden voorkomen, want pacht is vooral voor de financiering van blijvende betekenis. Behoud van zo veel mogelijk werk gelegenheid in land- en tuin bouw zal onder de huidige so ciaal-economische omstandighe den, waarin voor de komende, ja ren slechts met een geringe eco nomische groei kan worden ge rekend, de- hoofddoelstelling Daarbij, aldus het concept-pro gramma. moet de agrariër onder aanvaardbare arbeidsomstandig heden een redelijke beloning kunnen behalen. Deze beleids doelstelling dient uitgangspunt te zijn voor het EG-landbouwbe- leid zowel als voor het nationale beleid. Het EG-landbouwbeleid zal ener zijds zijn functie voor de inko mensvorming in de landbouw moeten behouden, anderzijds mede richtinggevend moeten zijn voor het aanbod van land- bouwprodukten en de ontwikke ling der bedrijven. Dit houdt vol gens het schap in, dat het markt en prijsbeleid in het algemeen georienteerd dient te zijn op de (ADVERTENTIE) De Tirreno Adriatico. Onvergelijkbaar met de Vlaamse klassiekers. Maar Nieuwe Revu vergelijkt. De Nederlanders door de Italianen in de pan gehakt. Hoe kwam dat? Voorts: levenslang in een Thaise cel een paar gram heroïne. Hoe kan dat? Bij structurele overproduktie zul len maatregelen nodig zijn die het aanbod effectief beinvloe- den. Over de vorm daarvan zal intensief met het bedrijfsleven overlegd moeten worden. Het mede-financieren van het beleid door de producenten is alleen aanvaardbaar, als hiermee de af stemming van de produktie op de vraag duurzaam wordt verbe terd. Het EG-landbouwstructuurbelcid moet, waar nodig, verbetering van inkomenssituatie en arbeids omstandigheden in de landbouw mogelijk maken, maar mag niet worden gebruikt voor het oplos sen van algemene economische problemen van bepaalde gebie den. Wel is verdere ontwikkeling nodig van het regionale beleid van de gemeenschap. De om vang van de voor de EG beschik bare geldmiddelen zal op zo'n taakverbreding moeten zijn afge stemd. Grote betekenis blijft het land bouwschap hechten aan de ex port van landbouwprodukten, vooral naar de EG-partnerlan- den. De afzetmogelijkheden naar derde landen zullen echter ook in toenemende mate moeten worden benut. Daartegenover moeten die landen gelegenheid krijgen, hun grondstoffen en produkten in de EG aan te bie den. Daarbij moet wel worden gestreefd naar evenwicht ten aanzien van de belangen van de agrarische producenten in de ge meenschap. goed voor 10 tot 12 kopjes koffie NEEM MEE BIJ ONS Katwijk aan Zee - Sassenheim - Noordwijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21