LEiDSCH] DAGBLAD FNV-plan: 450.000 banen Rente nog hoger: dollar favoriet 1 [Ml Het Motorhuis^ Straks rijles op school? Botsing in buurtschap Rietveld: vier doden Grote olievlek op strand aangespoeld KOOP NUEgcONA EN Leiden, Katwijk, Voorschoten. Nauwelijks vrij op vijfde mei Wild-west sï Kosten betalen uit aardgas en aanpakken zwart geld Standpunt SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis WOENSDAG 6 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36465 G. Koopman A.A.M. Schuurmans icleur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Smg* 1 231lBGLe«Jen Voor lel rw n cototon WOERDEN (ANP) - Het echtpaar Kwakkenbos uit Bodegraven, hun 15-jarige dochter en de 22- jarige R. Blok uit Woerden zijn gisteravond in het buurtschap Rietveld tussen Bodegraven en Woerden bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Het echtpaar en hun dochter zaten in een auto die frontaal werd aan gereden door een andere auto, die op de verkeerde weghelft reed. De bestuurder van deze au to was in de bocht de macht over het stuur verloor. Of de overledene de auto bestuur de is nog onduidelijk. In de auto zat nog een tweede passagier, die ernstig gewond reakte en in een Woerdens ziekenhuis werd opge nomen. Hij kon nog niet door de politie worden gehoord. Rijbewijs halen nu teveel haastwerk UTRECHT (ANP) - Ver laag de leeftijd waarop de jeugd rijlessen kan nemen en rijexamen kan doen. Dan kan de rijopleiding groten deels worden gekop peld aan de scholen. Die suggestie deed drs. P. Allewijn, directeur verkeersveiligheid van het ministerie van ver keer en waterstaat, vandaag in Utrecht tij dens een studiedag van Veilig Verkeer over "Jongeren in het ver keer". Volgens drs. Allewijn wordt de periode voor het behalen van het rij bewijs nu onvoldoende benut om de jongeren zo goed mogelijk voor te bereiden op hun rol die ze als automobilis ten moeten vervullen. De rijlessen staan te veel in het teken van het zo snel mogelijk be halen van het rijexa men tegen zo gering mogelijke kosten. Drs. Allewijn pleitte voor een groepsopleiding voor het behalen van het rijbewijs. Bij het praktisch gedeelte moet een leerlingen- kaart worden inge voerd, zodat de tussen tijdse resultaten kun nen worden bijgehou den. Het theoretische examen zou losgekoppeld moe ten worden van de praktische opleiding. Met de theorie zou al op vroegere leeftijd kunnen worden begon- In zijn toespraak wees drs. Allewijn erop, dat het ongevallenpercen tage van jonge bestuur ders drie- tot viermaal hoger ligt dan het ge middelde percentage. Hij stelde vast dat de jonge bestuurders de beste rijexamenresul taten behalen, maar ook de meeste ver keersovertredingen be gaan. Bovendien ple gen jongeren na het be halen van het rijbewijs de meeste verkeersmis- drijven, veroorzaken de meeste schade en zijn het meest betrok ken bij ernstige ver keersongelukken. (Van c r verslaggevers) KATWIJK/NOORDWIJK - Op het strand tussen Katwijk en Noordwijk heeft de Noordwijkse politie vanochtend een strook olie aangetroffen van 3 meter breed en 1Vi kilometer lang On- middelijk daarna hiervan is het provinciale noodplan voor olie- rampen in werking getreden. Dit plan houdt in dat de directie Noordzee van de Rijkswaterstaat een onderzoek instelt naar de oorsprong en de omvang van de olievlek. De provincie zal. nadat de uitkomsten hiervan bekend zijn, in overleg met Katwijk en Noordwijk maatregelen nemen om de olie op te ruimen. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie sprak vanochtend van een meer dan 'normale' hoeveelheid olie op het strand. Hoe wel er pas één dode vogel bij het politiebureau is binnenge bracht, verwacht hij dat er in de loop van de dag meer zullen volgen. HOEK VAN HOLLAND Honderden suppportes van AZ'67 vertrokken vanochtend met de "Prinses Juliana" vanuit Hoek van Holland naar Engeland om daar vanavond de wedstrijd tegen Ipswich Town bij te wonen. De wedstrijd is de eerste van de twee finales voor de UEFA-cup. AMSTERDAM (PGD) - De hypo theekrente gaat opnieuw om hoog. De Westland-Utrecht Hy potheekbank, de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank en het Bouwfonds hebben hun hypo theekrente met 0,3 procent ver hoogd tot 12,6 procent. Waar schijnlijk zullen ook de handels banken hun tarieven aanpassen. De renteverhoging is een recht streeks gevolg van de ontwikke lingen op de geldmarkt. Ver schillende banken besloten dins dag tot invoering van een toeslag van een 0,5 procent voor klanten die rood staan. De stijging van de rente heeft inter nationale en nationale aspecten. Nationaal is het de overheid die gezien het grote financieringste kort in toenemende mate geld opv de kapitaalmarkt moet lenen, waardoor de rente omhoog wordt gestuwd. Internationaal is eveneens sprake van een stijgen de rente. In Amerika verhoogden verschillende banken de "prime rate" van 18 tot 19 procent. De prime rate is de rente die de ban ken hun beste klanten in reke ning brengen. In Amerika wordt verwacht dat de banken binnenkort met krediet- beperkende maatregelen zullen komen, waardoor de rente nog verder zal stijgen. Een gevolg van de hoge rente in Amerika was dat de dollar dinsdag voor het eerste sedert februari 1977 boven de 2.50 gulden noteerde. De stijging van de Amerikaanse Hogere temperatuur Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en bijna overal droog. Minimumtem peratuur ongeveer 10 graden. Middag- temperatuur van 15 graden op de wad den tot 20 graden in Brabant en Lim burg. Matige zuidenwind. 7 MEI Zon op: 5.58 uur; onder: 21.15 uur. Maan op: 8.47 uur; onder: 0.11 uur. dollar maakt importen van goe deren die in deze munt moeten worden betaald - olie - duurder. Dit doet in Europa de zorg om de eigen valuta's toenemen. De centrale banken van West-Duits- land, Frankrijk en Nederland hebben, om hun eigen munten te steunen, al grote hoeveelheden dollars verkocht. Op de beurzen van Wall Street en Londen duikelden de koersen van zowel obligaties als aande len. Opel draait de voordeelkraan wijd open. Een voorbeeld: de Ascona Sport is tijdelijk 2.437,- goedkoper! „Da s mooi van Opel", zegt Het Motorhuis: „als de importeur wil inleveren, dan doen wij mee. Dan maken wij het nóg aantrekkelijker om deze week over de aanschaf van een nieuwe Opel te komen praten." Daarom krijgt u nu bij Het Motorhuis: •Minimaal 1000,- korting op alle voorradige Opeis Manta en Ascona. •Een uitzonderlijk hoge inruilprijs voor uw auto, ongeacht het merk! Alle uitvoeringen staan voor u klaar. En over de afleverdatum worden we het beslist wel eens. Dus... als u dit jaar nog met uw splinternieuwe Opel Manta of Ascona op vakantie wilt, dan kunt u deze week uw vakantiegeld terugverdienen! 8 AMSTERDAM (GPD/ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft vanochtend een plan gelanceerd dat in de komende regeringsperiode 450.000 mensen aan werk moet helpen. Uitvoering van dat plan, dat de naam "Aan de slag" meekreeg, is van groot belang, aldus de FNV. "Voortzetting van het werkgele genheidsbeleid van het kabinet Van Agt zou een nationale ramp betekenen". Voigens de FNV moeten in de bouw 40.000 banen worden ge schapen, in de energievoorzie ning 15.000, door vernieuwing in het bedrijfsleven kunnen er nog eens 100.000 tot 125.000 banen bij komen, door de uitstraling van de activiteiten in de bouw ko men er nog eens 22.000 bij. Door speurwerk naar nieuwe indus trieën kunnen 13.000 banen wor den geschapen. Uitvoering van het plan vergt een bedrag van zeven tot acht mil jard gulden.Volgens de FNV zou de overheid voor de financiering kunnen denken aan versnelde winning van het aardgas, het hal veren van de Wet op de Investe ringsrekening, hogere export winsten op aardgas, het onttrek ken van een deel van de aardgas winsten aan Esso en Shell, het aanpakken van het zwart-geld- circuit en de verplichting aan be leggers om tegen lage rente gel den voor bouwobjecten beschik baar te stellen. Om dit plan te kunnen uitvoeren, is economische groei noodzake lijk. Een groei die 2,5 percent per jaar zal moeten zijn. Voor het sti muleren van de economie acht de FNV het investeringsloon een bruikbaar middel. Investerings loon houdt in dat werknemers een deel van hun inkomen (twee percent is genoemd) via bijvoor- (Van een c r verslaggevers) LEIDEN - De pogingen van de regering-Van Agt om de vie ring van 5 mei als nationale feestdag te doen herleven, blijken nauwelijks resultaat te hebben gehad. Eind vorig jaar besloot het kabinet om van bevrijdingsdag weer een feestdag te maken. Werkgevers in de collectieve sector (ambtenaren en een groot aantal trendvolgers) werd een vrije dag toege zegd en op werknemers in de particuliere sector werd een beroep gedaan zelf een snip perdag op te nemen. Aan deze oproep is nauwelijks gehoor gegeven. Bij de mees te grote Nederlandse bedrij ven werd gisteren massaal doorgewerkt. Het aantal op genomen snipperdagen overtrof vrijwel nergens dat van een normale werkdag. Leiden en omgeving gaven hetzelfde beeld te zien. Woordvoerders van o.a. Samsom in Alphen aan den Rijn, Heinekcn in Zoeter- w oude en Sikkens in Sasscn- heim deelden vanmorgen mee dat er gisteren op grote schaal is doorgewerkt Up advies van het floofdbe- drijfsschap Detailhandel en de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf bleven ook de meeste winkels ge woon open. Kantoren van gemeentelijke diensten wa ren echter gesloten, evenals de meeste scholen. beeld de aankoop van aandelen in hun bedrijf investeren. In de nota "Aan de slag" zegt de FNV, dat de solidariteit met de uitkeringstrekkers niet mag wor den verbroken. In grote lijnen houdt de FNV dan ook vast aan het in de afgelopen vier jaren ge voerde beleid. Vandaar dat recht op goed en vast werk gehand haafd blijft. Koopkrachthandha- ving zal van hoog tot laag moeten worden beoordeeld op rechtvaardigheid. In 1984 moet de werkloosheid zijn teruggedrongen tot 200.000. Bij ongewijzigd beleid zullen er vol gens het Centraal Plan Bureau in 1985 500.000 werklozen zijn. Kan dit aantal met 300.000, dan ko men er volgens de FNV automa tisch ook nog 150.000 verborgen werklozen zoals wao-ers, aan de De grootste impuls verwacht de FNV overigens van werktijdver korting. Door mensen in hun huidige baan korter te laten werken en de daardoor „vrijko mende" uren te laten opvullen door nieuw personeel, zouden er mogelijkheden om een baan te vinden ontstaan voor tegen de 220.000 mensen. Minister van sociale zaken Albeda heeft zich daarvan recent ook al een voorstander getoond. De werktijdverkorting moet in zijn opvatting overigens wel gepaard gaan met een daarmee evenredi ge verlaging van het loon. Binnen de Sociaal-Economische Raad. een adviesorgaan van de regering dat voor een derde deel uit vertegenwoordigers van de vakbeweging bestaat, is trou wens al een berekening gemaakt die uitkomt op een winst van 330.000 arbeidsplaatsen, wan neer de werktijd jaarlijks met 2,5 percent (ofwel in vijf jaar tijd van 40 tot 35 uur) zou worden ver kort. GRONINGEN (GPD) - Een com plete wildwest-scène ontstond gisteravond in Groningen nadat jongelui met luchtbuksen op bromfietsers schoten. Iemand wond zich daarover nogal op. De jongelui pikten dat niet en gooi den met straattegels zijn ruiten in. De man had echter ook een luchtbuks in huis en begon op zijn beurt de jongens te beschie ten. De politie moest eraan te pas komen om de gemoederen tot bedaren te brengen. VERKOPER Inlichtingen en tel afspraak hr. H Sicking. Heereweg 152. Lisse. tel 02521- 19134, hr W v d Barse laar. tel 01718-24121. muziek sicking 32 PAGINA'S Haig: kernwapens nu plaatsen Opgeblazen rel in Montreux Heroïnegebruikers steeds jonger Anti-voetbal Ajax jaagt publiek weg De uitkomst van hel NAVO-beraad in Ro me over de plaatsing van middellange-af- stands kernwapens in Europa is weinig verrassend. De ministers van buitenlandse zaken hebben zich net als in 1979 uitgesproken voor plaatsing van de 572 middellange-afstands raketten in Europa. En zelfs de toezegging van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig dat de VS nog vóór het eind van dit jaar over dit onderwerp met Moskou zullen gaan onder handelen. komt niet onverwacht Beide elementen zijn terug te vin den in het zg dubbelbesluit dat de NAVO anderhalf jaar geleden nam. En het is vrijwel zeker dat aan de uitspraak dat de middel lange-afstands kernwapens er moeten komen, nog steeds het grootste gewicht wordt toege kend. De toezegging van Haig over de overlegronde met de Sowjet-Unie biedt voorlopig wei nig houvast Vermoedelijk is zij voornamelijk bedoeld om de Eu ropese bondgenoten gerust te stellen om aldus een positief be sluit voor de plaatsing van de kernwapens te forceren. Voor de politieke verhoudingen in Nederland is de verklaring van Haig echter van groot belang Tot dusver zijn de politieke partijen sterk verdeeld over de vraag of er in ons land 48 kruisraketten voor de middellange afstand moeten komen. De linkse oppositie is te gen, de VVD is voor en het CDA wil nog geen uitspraak doen, maar - zoals al eerder in de NA VO was afgesproken - pas in de cember van dit jaar een besluit nemen. Er moet volgens de christendemo craten dan eerst aan een drietal voorwaarden zijn voldaan. Één daarvan is dat er vóór het eind van dit jaar resultaten moeten zijn geboekt in de onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over de middellange-afstands kernwapens. Het is duidelijk dat daarop nu niet gerekend hoeft te worden. Een begin van de onder handelingen is op z'n vroegst pas in december te verwachten Dat betekent dat het CDA opnieuw een keuze zal moeten doen Ot de besluitvorming wordt opnieuw vooruitgeschoven Of de chris tendemocraten spreken zich nu duidelijk uit. Gezien de eerste reacties op de uitkomst van het NAVO-beraad lijkt het laatste niet te verwachten en zal het CDA waarschijnlijk bepleiten om de besluitvorming met één of twee jaar op te schorten. Eén en ander is tekenend voor de zwakte van het CDA-standpunt Het blijft onduidelijk voor de kie zer en het zal de kabinetsforma tie er straks zeker niet gemakke lijker op maken Daarom zouden de christendemocraten er goed aan doen zich alsnog duidelijk uit te spreken en een einde te ma ken aan de onzekerheid die me nig kiezer beheerst. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Will u mi) nu mem-n noteren alr -bonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant- woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant kom! SNEL in de bus. M l'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1