De Nederlandse economie kan beter, veel beter! Crosszege Jan Bakens 'Boeren dupe van jacht op hormonen' Knap herstel Van der Hoorn Redelijke succes zaalvoetballers Verzetskruisen uitgereikt Stuurgroep WOENSDAG 6 MEI 1981 SPORT PAGINA 1» Haarlem neemt RBB-publiek in de maling RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys won gisteravond met 2-0 van het C-team van eer ste divisieclub Haarlem. Te leurstellend voor het publiek dat de betaalde club niet met het A-team naar Rijnsburg was gekomen. Nu kregen de aanwezige Rijnsburgers een surrogaat van het Haarlemse C-team aan het werk te zien, dat er niet veel van maakte. Het resultaat van negentig minuten voetbal was dandan ook een slappe wedstrijd, die door treffers van Piet Haas noot en Cas Zwaan in een te rechte 2-0 zege voor de thuisclub eindigde. LEIDEN - Dat de atleten en atle tes zeer gretig zijn om er in dit baanseizoen tegenaan te gaan bleek gisteravond op de Leidse kunststofbaan waar een door de AV Holland georganiseerde wed strijd een massale deelname trok. Op de 400 meter heren en jongens bijvoorbeeld werden maar liefst 18 series afgewerkt terwijl het aantal deelnemers aan de 1500 meter de honderd over schreed. Desondanks werd het programma stipt op tijd afge werkt. De beste prestatie op de tamelijk kille avond werd geleverd door de Naaldwijkse Margreet Ver beek die een solorace op de 1500 meter dames bekroonde met een nationaal geziene tijd van 4.35.1. Bij de heren op dit nummer een Leidse zege via Martien van der Hoorn (Holland) die na een been blessure langzaam maar zeker weer naar z'n oude niveau toe groeit: 3.59.0. Ook andere regio nale atleten deden het op deze af stand goed: Peter Wezel (Bata ven Leiden) 4.00.0, Ed van Geme- ren (Antilope Waddinxveen) 4.00.1. Paul Grimbergen (Spar taan Lisse) 4.01.7. Dat de AV Holland op dit ogenblik over enige zeer talentvolle junio res beschikt werd weer eens dui delijk. Jacqueline Baljet was su perieur op de 100 meter horden bij de meisjes B (15.2) terwijl in dezelfde leeftijdsgroep (15, 16 jaar) Yvonne van Dorp op de 100 meter verreweg de snelste was in 12.6 seconden- Ze was daarmee sneller dan de winnares bij de oudere A-meisjes, Sandra Dor- las (Bataven. 12.7) en net zo snel als nummer één bij de dames. Marjan van de Niet (Spartaan. 12.6). Laatstgenoemde won bij de dames ook de 100 meter hor den in 15.1. Een zeer goede hor denrace bij de A-meisjes liep de Boskoopse Edith Radder (AV'47): 14.8. In de verspringbak sprong de Al- phense Emke Vreugdenhil (AAV'36) naar de fraaie afstand van 5.53 meter. Od de 400 meter heren kwam Hagenaar Hans Ver- roen als enige binnen de 50 se conden aan de streep: 49.5. Het speerwerpen heren gaf, mede door het ontbreken van een gun stig windje, geen geweldige af standen te zien. Kees Riemens (Holland) hield het op 56.02 me ter. Een fraaie zege op de 400 me ter jongens B werd in de wacht gesleept door Peter Blokker (Spartaan) in 52.0 seconden. Verdere behoorlijke prestaties: 1500 m heren: Martien van Rijs- sel (Spartaan) 4.04.0, Hans Lan- geveld (Spartaan) 4.06.6. Ben Kerkvliet (Bataven) 4.09.1; 400 m heren: Harry Douma (AAV) 516; speer heren: Ed de Vos (Spar taan) 49.32, Paul van de Veer (Holland) 44.60. Rob Ultzen (Hol land) 44.34; 1500 m dames Mar jan van Klink (Bataven) 4 54 0, Lia van de Jagt (AAV) 4 57 1100 m horden meisjes A Emke Vreugdenhil (AAV) 15.7; 100 m meisjes A: Emke Vreugdenhil 12 8, Marice Hunck (Bataven) 12.8, Trudy van Deuren (AAV) 12.9; ver meisjes B: Sandra Rad der (AV'47) 5 20. Ellen van de Willik (AV'47) 5 11. Yvonne van Dorp (Holland) 5.07. TER AAR - Evenals vorig jaar hebben Jan Bakens en zijn bak kenist Henk van Heek de natio nale zijspancross van Ter Aar op hun naam geschreven. De race, meetellend vor de "Caballero- cup", leverde de leiders in het klassement zoveel punten op, dat zij de grootste kanshebbers voor de eindwinst zijn geworden. Ter Aar was immers de tweede wedstrijd in een serie van drie, waarvan op tweede pinksterdag in Zaltbommel de laatste verre den wordt. Tot teleurstelling van het duizendkoppige publiek greep de plaatselijke favoriet Wil van der Laan, die in de voorgaan de drie jaar nog niet wist te win nen, gisteren op het zware circuit opnieuw naast de dagprijzen. A.chter Ton van Heugten en Henk Knuiman eindigde Van der Laan als vierde in de totaal rangschikking. Samen met bakkenist Kees Hoo- gervorst stelde de Ter Aarse café houder in de eerste van drie manches wel zijn kandidatuur voor een plaats op het erepo dium. Van kop af aan hielden zij hun belagers op pure snelheid achter zich. Hoewel de complete nationale top aanwezig was, gaf de h4-combinatie de leiding toen niet eenmaal uit handen. Rege rend nationaal kampioen Van Heugten wist hen nog het dichtst te naderen, Bakens reikte niet verder dan een vierde positie. In de tweede manche ging het ech ter mis met Van dér Laan. Na een uitstekende kóp-start kreeg hij met materiaalpech (kapotte stuurdemper) te kampen. Eerst schoof het stormduiveltje Ba kens hem voorbij en toen Van der Laan later nog eens helemaal stil kwam te staan, was het defi nitief gebeurd met zijn kansen op de eindzege. Vanaf een acht tiende plaats reikte hij niet ver der meer dan een dertiende plek. Van Heugten finishte op veertig seconden achter Bakens als tweede en had daardoor samen met de Astenaar de beste uit- gangspostitie voor de laatste manche. Daarin schoot de Amersfoorter als beste uit de startblokken, ge volgd door Bakens, terwijl Van der Laan door een schakelfout achterin vertrok. Het werd een zeer spannende slotomloop, waarin Van Heugten zijn kansen verspeelde door na een paar ron den in de zacht geworden grond te blijven steken. Bakens, Knui man, Van Gastel en de terugge komen Van der Laan maakten er een boeiend schouwspel van, dat in het voordeel van Bakens be slist werd. Hij won weliswaar niet - Van Gastel ging als eerste over de meet - maar zijn tweede plaats was royaal genoeg voor de verovering van de "Piet van der Laan-bokaal". 125 cc Jaap Jan Davids uit Bodegraven toonde zich in de 125 cc-klasse de beste streekvertegenwoordi- ger. In de finale legde hij na een goed gereden race beslag op een achtste plaats. Zijn zus Jeanet, de enige vrouwelijke rijder in het veld, kwam niet in de voorste ge lederen voor. In de eindstrijd moesten andere regiorijders ook genoegen nemen met een plaats achterin. Peter Stougie uit Zwammerdam werd twintigste, de Alphenaren Johnny Binnen- kamp en Hans Krumpelman res pectievelijk 24ste en 28ste. Laatstgenoemde ging in de fina le tweemaal over de kop, waar door een betere eindklassering uitbleef. Uitslagen Ter Aar: zijspancross: Ie manche: 1. Van der Laan/Hoger- vorst (Ter Aar), 2. Van Heugten/ Derks (Amersfoort), 3. Van Gastel/Hurkmans (Eindhoven). 2e manche: 1. Bakens/Van Heek (Asten), 2. Van Heugten/Derks, 3. Tonnie Bens/Van der Pol (Schaijk). 3e manche: 1. Van Gastel/Hurk mans, 2. Bakens/Van Heek, 3. Van der Laan/Hogervorst. Dagklassement: 1. Bakens/Van Heek, 2. Van Heugten/Derks, 3. Knuiman/Martens (Wychen), 4. Van der Laan /Hogervorst, 5. Van Gastel/Hurkmans. WIM VAN WANROOY LEIDEN - Dankzij een 4-0 overwinning op LFC haalde het damesteam van DOCOS gisteravond de titel in de tweede klasse zaterdag binnen. Op de Morsch konden de DOCOS-dames pas na de pauze (de ruststand was nog 0-0) afstand nemen. Karin Vermeulen (3x) en Carla Bavelaar scoor den. Op de foto het kampioensteam van DOCOS. Wil van der Laan lag in de tweede manche aanvankelijk aan kop. Hier wordt hij gevolgd door Ton van Heugten. Later zou hij terugvallen. HAARLEM - De zaalvoetbalselec tie van de afdeling Leiden, die gisteren op het Nederlands kam pioenschap in Haarlem aantrad, kan terugzien op een redelijk toernooi. De Leidenaars slaag den er weliswaar niet in om de halve eindstrijd te bereiken, maar gezien de gehavende ploeg waarmee werd aangetreden, mag dat niet verwonderlijk heten. Nu Koos Bekooy, Gijs Guyt en Gé Dubbeldeman ontbraken, was de technische commissie ge noodzaakt om op het laatste mo ment andere spelers op te trom melen. Nico Groeneweg, Rien van Elk, Hans van Leeuwen en Ron Bekooy bleken bereid de opengevallen plaatsen op te vul len. zodat in elk geval een team op de been kon worden ge bracht. Nu Cees de Roode en Pe ter Giisman het eerste duel tegen Utrecht misten, was er van een serieuze aanpak nauwelijks spra ke Uitslagen: Leiden-Utrecht 1-1, Leiden-Gröningen 3-2, Leiden-Limburg 1—2, Leiden-- Rotterdam 3-0. Dordrecht won het toernooi. Battaglin blijft leider in Vuelta BALAGUER (ANP) - De veertien de etappe van de Ronde van Spanje is gisteren gewonnen door de Spanjaard Jose-Luis Lo pez-Cerron. Hij had na 205 kilo meter tussen Gironella en Bala- guer een voorsprong van veer tien minuten en 36 seconden op het peloton. De Italiaan Giovan ni Battaglin behield de leiding in het algemeen klassement. (ADVERTENTIE) Dat is geen sprookje maar een kwestie van verstandige politiek. Als wij het samen echt willen, hebben wij ook een goede kans van slagen. Natuurlijk zijn er onzekerheden, zoals de grote invloed van een verleppende wereldeconomie. Of nogmaals sterke olie prijsstijgingen. Maar stel je eens voor dat de wereld om Nederland heen een redelijke econo mische ontwikkeling te zien geeft Hebben wij in de komende vier jaren dan een goede kans op het scheppen van nieuw werk, op het behoud van bestaande werkgelegenheid, op bescherming van onze collectieve voorzieningen en van sociale uitkeringen? Het antwoord op die vraag kan kort zijn: Ja alsals wij bereid zijn verstandig te kiezen, een geloofwaardig sociaal en economisch beleid te voeren, binnen Europa hard te werken aan economische samenwerking, de overheid waar mogelijk de economie te laten stimuleren, onze in komens aan te passen aan de werkelijk heid van vandaag en de wenselijkheden voor de toekomst... Nou, dan hebben wij best een goede kans. Die kans wordt groter naarmate de economische groei van nu af aan weer op een procent of 2 per jaar komt Dat kan. Een doorwrocht rapport van de Sociaal-Economische Raad en een diep gaande studie van het Centraal Planbureau laten zien dat zo'n groei van rond 2°o per jaar best te verwezenlijken is. Natuurlijk moeten wij daarvoor heel wat doen: voor meerdere jaren geld vrij maken voor investeringen van bedrijfsle ven en overheid, winstgevendheid van het bedrijfsleven vergroten, onze particuliere consumptie beperken, afspraken over onze inkomens maken èn houden, waar mogelijk arbeidstijd verkorten maar dan zonder daar looneisen aan te verbinden... en nog veel meer. Het gaat ons er niet om hier een cata logus van maatregelen en voorwaarden op te sommen. Dat zullen de politici en economen van de nieuwe regeringsploeg straks doen. Wij willen alleen maar vaststellen dat er echt wel uitzicht is op economische groei van zo'n 2%. En dat is goed voor ons allen. Geen valse beloftes dus, wel erken ning van de offers en baten van een herstel van de economische groei. Laten wij die kans grijpen. Wij menen dat daarvoor Joop den Uyl de kans en uw steun moet krijgen. Drs. M. Bruyn-Hundl, Amsterdam. Prof. Mr. Drs. J.Th. Degenkamp, Groningen. Hans van den Doel, Amsterdam. Prof. Dr. M.J. Ellman, Amsterdam. Prof. Dr. L.J. Emmenj, Den Haag. Prof. Dr. C. de Galan, Groningen. Prof. Drs. V. Halherstadt, Leiden. Prof. Dr. A. Heertje, Amsterdam. Prof. Dr. W. Hessel, Enschede. Mr. CA. de Kam, Leiden. Prof. Dr. J.G. Lambooy, Amsterdam. Prof. Dr. J. Pen, Groningen. Prof. Dr. JM.M. Ritzen, Nijmegen. Prof. Dr. J. Tinbergen, Den Haag. Drs. P. Vos, Amsterdam. Drs. W. de Vrijer, Amsterdam. Prof. Dr. DJ. Wolf son, Rotterdam. Prof. Dr. LJ. Zimmerman, Amsterdam. Miniem verlies basketbalteam IZMIR (ANP) - Alleen een wonder had de onvermijdelijke neder laag van de nationale basketbal- ploeg tegen West-Duitsland kun nen voorkomen. Het wonder is uitgebleven. De Westduitsers maakten via een score van 81-79 (45-42) Nederlands verdergaan naar Istanboel onzeker De verschillen tussen de twee ploe gen zijn in feite zo groot en talrijk dat het alleen maar opmerkelijk is dat Nederlands' verlies slechts in twee punten werd vastgelegd en dat er tot de laatste minuut mogelijkheden zijn geweest op een beter resultaat. De Duitsers bezitten een center. Nederland niet. Nederland heeft geen aan- valsrebound. Duitsland wel. De Westduitse coach heeft een handvol wisselspelers, die op ni veau kunnen meedraaien, tot zijn beschikking. Ton Boot niet. De Nederlandse coach heeft maar een heel smal bankje. Van de top vijf liet Boot Hagens de volle veertig minuten spelen, Cramer 39. Faber 34. Kragtwijk 30 en Akerboom, die zes minuten voortijd tegen zijn vijfde fout op liep. 32 Het kan eigenlijk ook niet anders. Boot komt gewoon twee of drie mensen van niveau te kort Vorig jaar. in Lugano bij het Olym pisch kwalificatietoernooi, be hoorden Wiel. Plaat, Woudstra en Bruinsma tot het Nederlandse team. Toen echter was de neder laag groter, 62-73, omdat de groep niet vooruit te branden was. Dat was in Izmir anders, on vergelijkbaar veel beter zelfs. Nederland had nog een ander pluspuntje, een geweldig schot van afstand en een indrukwek kende fast-break in de beginfase. In de eerste tien minuten scho ten de Nederlanders door een ij- zersterk spelende Hagens, Cra mer en Faber, 83 procent. Dat bijna onwezenlijk hoge gemid delde leidde tot een voorsprong van zeven punten, 33-26 na elf minuten- Dat alles bij elkaar voorkwam de nederlaag niet. De voorlaatste minuut begon met een negatief verschil van vier punten, de laat ste ook nog. Duitsland maakte er zes van na een mislukt schot van Hagens. maar negen seconden voor het einde was de marge nog slechts twee punten. 78—81. Die twee hielden de Duitsers in han den. Wat normaal gesproken niet te winnen is wordt ook zelden gewonnen. De stand in i groep B i« Nederland 3 2 1 5 249-211 Roemenie 3 2 1 5 271-249 Zweden 3 2 1 5 230-221 West Did. 3 2 1 5 243-245 Bulgarije 3 1 2 4 216-234 Portugal 3 0 3 3 196-240 AMSTERDAM/WAGENINGEN (GPD) - Koningin Beatrix en prins Bernhard hebben gisteren aan in totaal 88 Nederlanders verzetskruisen uitgereikt. Beatrix deed dat in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Bernhard toog naar de landbouwhogeschool in Wa- geningen. De dit jaar ingestelde onderscheiding werd aan acht verzetsmensen postuum uitgereikt, onder wie de Haarlemse verzetsstrijdster Hannie Schaft (het 'meisje met het rode haar') en Bernard IJzerdraat, de leider van de eerste verzetsgroep 'De Geuzen', een groep die al een dag na de capitulatie van zich liet horen. De viering in de Nieuwe Kerk werd, behalve door de koningin, ook bijgewoond door prins Claus, prinses Juliana, prins Bernard en enkele leden van het kabi net onder wie premier Van Agt. De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk was de Centrale Manifestatie van de Stichting Comit Nationale Vie ring Bevrijding. Dit in maart 1981 Ingestelde comit heeft tot taak jaarlijks de viering van 5 mei te orgam seren. De bijeenkomst in Amsterdam was de eerste centrale manifestatie, die in de komende jaren tel kens in een andere provincie zal worden gehouden Prins Bernhard heeft gisteravond in de aula van de Landbouwhogeschool in Wageningen 44 oud-ver zetsstrijders het kruis uitgereikt. De bijeenkomst werd bijgewoond door onder andere prinses Mar griet, mr Pieter van VollenhQven, de heer W G 11 J. M van Lansschot, voorzitter van het Comit Vcr- zetsherdenkingskruis. burgemeester mr J D. van Ketwich-Verschuur van Wageningen en de voorzit ter van de Tweede Kamer, drs. D. Dolman De her denkingsbijeenkomst werd voorafgegaan door een kranslcgging door de prins bij het bevrijdingsmonu ment bij het voormalige hotel De Wereld, waar 36 jaar geleden de capitulatie werd getekend CVan onze correspondeyit) ZWOLLE - „Het onderzoek naar hormonen in vlees begint steeds meer op een heksenjacht te lij ken. waarvan de boeren de dupe worden". Dat is de mening van de voorzitter van de Overijsselse Landbouwmaatschappij (OLM). D. J. Jonkhans. Jonkhans en het bestuur van zijn standsorganisa tie hebben laten weten dat er een andere onderzoekmethode naar hormonen moet komen. Daar zou de betrapte boer de moge- lijkheid geboden moeten worden verweer te voeren. De OLM stelt voor een soort contra-expertise in te voeren, net zoals dat met van doping verdachte wielren ners het geval is. Zo zou er een eind komen aan de situatie dat een boer tegen wie een bepaalde verdenking bestaat, automatisch in het beklaagdenbankje be landt. Het OLM-bestuur besprak de hor- monenproblematiek op het mo ment dat de veterinair inspec teur voor de volksgezondheid in Overijssel, drs. D. van den Acker, bekend maakte dat in deze pro vincie elke tiende koe met de kankerverwekkende DES r monen in zijn lijf rondloopt. Dat percentage van tien mag volgens de inspecteur zelfs representatief geacht worden voor heel Neder land. Van den Acker zei erbij, dat lang niet alle boeren willens en wetens hormonen aan hun die ren geven. De groei versnellers kunnen in het voer en door mid del van injecties worden toege diend. Bij consumptie van be smet vlees kan dat bij mensen tot bepaalde vormen van kanker lei den. Lezers schrijven In Uw krant van 30 april jl. be steedt U enige aandacht aan de stuurgroep die de zg brede maatschappelijke discussie inza ke energievoorziening gaat bege leiden. Onder de namen van de leden dezer groep die U noemt, is de mijne. Tevens vermeldt 1' dat de betrokkenen 800 ontvangen voor iedere dag, die zij aan het werk van de stuurgroep beste den In mijn geval zit dat anders, dat bedrag gaat naar de instelling waar ik voor de volle werktijd in dienst ben, t.w. de Leidse Uni versiteit. Daarvan gaarne acte. A.J F. Kobben, hoogleraar, verbonden aan het Centrum voor Onderzoek van Maat schappelijke Tegen stellingen van de Leidse universiteit. In Overijssel wordt anderhalf pro cent van het slachtvee bij wijze van steekproef op hormonen on derzocht. Dat heeft ertoe geleid dat tegen een aantal veehouders proces verbaal is opgemaakt De OLM staat op het standpunt dat Den Haag eerst maar eens duide lijkheid moet verschaffen irvei wat precies de richtlijnen zijn Het is de OLM gebleken dat er een afspraak is onder de officie ren van justitie in Nederland om voorlopig geen strafvervolging in te stellen tegen boeren die op hormoonmisbruik zijn betrapt. (ADVERTENTIE >i i'.vM-.T TFTv1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19