Publiek slaat op de vlucht Schalkers RCL niet aan winst kan helpen Wil Hartog neemt afscheid AZ kent Ipswich al van buiten... op, maar... Anti-voetbal levert Ajax plaats in bekerfinale Krankl in loondienst bij Betis swsA-T-VH WOENSDAG 6 MEI 1981 IPSWICH (GPD) - Georg Kessler blikte voor de tweede halve-fina- lewedstrijd tegen het Franse So- ehaux vooruit, filosoferend over de tegenstander in de eindstrijd. Een hoogst ongebruikelijke act van AZ's technische leider, die zoiets onsportief vindt ten op zichte van de tegenstander die eerst nog verslagen moet wor den. Een foutje van de perfectio nist, dat in de twaalfde minuut van de partij door de Fransen via een 0-1 -voorsprong afgestraft werd. Dat nooit meer, moet de grijze eminentie zich voorgeno men hebben, en dus werd Hans Eykenbroek met een meetlint naar Engeland gestuurd om als een Sherlock Holmes de omvang en doorsnee van de Britse leren knikkers op te meten. Kessler weigerde voorts in te gaan op het verzoek van Ipswich-ma- nager Robson geheel in het wit te spelen; het was hem niet ontgaan dat FC Köln in een dergelijk te nue in Engeland verloren had. De spelers van AZ kregen de af gelopen dagen ook nog eens vier uur video voorgeschoteld, waar op Ipswich in alle spelsituatie te bewonderen viel. „Overschatten is onjuist, onderschatten is dode lijk", verdedigde Kessler zijn lachwekkende capriolen vooraf. Waarschijnlijk is hij de enige ge weest die de banden volledig af gekeken heeft, de voetballers ko zen voor een ander vermaak. Amsterdam-C verovert Zilveren Molen xin Doeselaar (rechts) door de defensie van ndslrijd met 2—1. LEIDEN - Met een prima actie doorbrak invaller Sito Schalkers negen minuten na de hervatting van het Zilveren Molen-finaleduel tussen RCL en Amsterdam-C de sleur Weggestuurd door Ab Braat passeerde de blonde vleugelspits op volle snelheid en met fraaie bewegingen twee Lieverdjes, legde de bal panklaar in het doelgebied waarop Peter Piket de openingstreffer op zijn naam kon zetten. Het was gisteravond het enige hoogtepunt in een nauwelijks enerverende eindstrijd. Mede omdat RCL niet nogmaals doeltreffend wist te vlammen, moest de Leiderdorpse eersteklasser het zilveren klei nood (waarde zon zesduizend gulden...) uiteindelijk toch aan de hoofdstcdelingen la ten. De Amsterdamse ploeg klopte RCL in het laatste halfuur in de lucht 2-1 Met de puntgave actie van Schal kers, tijdens de thee opgeroepen als vervanger voor de onzichtba- kaarten, een film met Steve McQueen op het andere net. „De spelers hebben niet alleen Ips wich kunnen bekijken, maar hebben ook geproefd van de sfeer in de Engelse stadions. Ze kunnen wat dat betreft niet voor een verrassing komen te staan", de unieke taal van de AZ-trainer. „Ach wat, we kennen dat Ips wich toch. Krijten en oorlogvoe ren". de taal van de spelers, in dit geval voorstopper Ronald Spel- bos. Beide partijen laten elkaar in hun waarde, en dat is een voornaam hoofdstuk in AZ's succesverhaal, dat vanavond in de Engelse provinciestad in de tiende finale van de UEFA-Cup een vervolg moet krijgen. „De ballen waarmee hier in Enge land gespeeld wordt zijn twee en een halve centimeter kleiner en lichter dan bij ons", deelde Kess ler mee als resulaat van het speurwerk. „Het kan een belang rijke factor zijn. het zijn vaak kleine dingen die een voetbal wedstrijd beslissen". Opstellingen. Ipswich: Cooper - Mills, Butcher, Osman en McCall - Wark. Thijs sen, Gates, Muhren - Marmer en AZ: Treytel - Van der Meer, Spel- bos. Metgod. Hovenkamp - Arntz, Peters, Nygaard, Jonker - Kist en Tol. re Eric van Doeselaar. begon de finalestrijd gisteravond op het LFC-terrein pas echt. Het was bijzonder jammer dal de twee fi nalisten het publick geen aan trekkelijke partij voetbal konden voorschotelen. De belabberde conditie van de groen-grjjze mat maakte snelle, vloeiende acties niet mogelijk. Dat liet zijn sporen na. De wil was desondanks dui delijk aanwezig. RCL, met Kees Ruys voor de geblesseerde René Kamminga, en Amsterdam maakten de indruk nog enige waarde te hechten aan het vero veren van de hoofdprijs, naast de Zilveren Molen nog een wissel bokaal die beschikbaar werd ge steld door de 'Vereniging Konin ginnedag' uit Leiden Wat dat be treft spreekt het vlekkeloos geor ganiseerde toernooi de deelne mers nog aan. Het publiek laat het evenwel afweten. Ook gister avond weer. Het bezoekersaantal AMSTERDAM (GPD) Ajax heeft zich ten koste van PSV (2-1) met anti voetbal voor de twaalfde maal in totaal en voor de vierde keer in succes sie weten te plaatsen voor de KNVB-bekerfinale waarin het op 28 mei (Hemelvaartsdag) zal uitkomen tegen de winnaar van het volgende week dinsdag te spelen duel AZ '67-Go Ahead Eagles. De Amsterdammers hadden alle re den om hun 'produkl' goed te ver kopen. Allereerst omdat binnen één week nog twee thuiswedstrij den tegen MVV en NAC) op het programma staan en bovendien omdat twee specialisten uit de Tweede Kamer. Hans de Boer (CDA) en Joop Worell (PvdA) door Ajax waren uigenodigd om eens in de keuken van het betaal de voetbal te kijken. Beide parlementarirs hebben meer dan eens gedreigd de subsidie kraan dicht te draaien en moeten tijdens dit beleefdheidsbezoek be paald met op andere gedachten zijn gekomen hoewel beiden zich Aj< iax roept hulp in van kamerleden AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft Hans de Boer (CDA) en Joop Worrell (PvdA) aange boden te zullen bemiddelen in het conflict tussen werk gevers en werknemers in het betaald voetbal, dat tot nu toe een nieuwe cao in de weg heeft gestaan. De Boer en Worrell waren dinsdag avond op uitnodiging van de Amsterdame club bij het be kerduel tegen PSV. Voorzit ter Ton Harmsen van Ajax: „De Boer heeft ons verzocht om te bemiddelen en wij zul len het op onze manier pro beren te regelen. Zaterdag praten we in Zeist met een aantal clubs". De Boer juicht dat intiatief toe, zoals hij ook erg positief was over het kijkje in de keuken van Ajax: „Het is goed als je beide kanten leert zien van het betaalde voetbal. Vandaar dat Wor rell en ik voor de eerste maal eens* bij een club, die ons een maand geleden heeft uitgenodigd, zijn gaan kij ken. Als Ajax dan toezegt dat het als een van de groot ste werkgevers wil bemid delen in het cao-conflict, dan zeg ik, dan is onze mis sie niet voor niets geweest". „Verder is het belangrijk dat Ajax het nodige doet aan de maatschappelijke begelei ding en jongeren hier tussen de trainingen door laat stu deren. Dat wist ik niet. om dat je dat niet leest in de rapporten die je op je bu reau krijgt. Daar tegenover staat dat wij er voorstan ders van zijn om het vergoe dingensysteem in het betaal de voetbal af te schaffen en dal de clubs de spelers nog altijd als koopwaar zien. Maar ja, al praat je daar nog vijf jaar over, dan kom je er nog niet uit", aldus De Boer. nog vrij positief uitlieten. Zou den het CDA en PvdA de komen de weken echter zo met belangen van de kiezers sollen als Ajax gis- tervond met zijn supporters deed, dan zou er vermoedelijk sprake zijn van een spectaculair zetel verlies. Ajax vraagt zich al maanden af waarom de zetels in zijn stadion zo opvallend onbezet blijven. (Meestal schommelt het toe schouwersaantal rond de 6000), maar nu er eindelijk ruim 13.000 kijkers waren, scheepte de ploeg zijn klanten af met ondermaats voetbal. Traine. Aad de Mos schreef dat na afloop toe aan het feit dat zijn ploeg verre van fit aan de ont moeting was begonnen. Jensen (enkelblessure) en Ling (griep) waren bij voorbaat al aan de kant gebleven en Jansen en Ziegler kregen tijdens de wedstrijd last van hun lies terwijl Ophof met zijn knie tobde. „Ze wilden er in de rust alle drie uit. maar dat kon ik natuurlijk niet maken. Ik heb erg tegen ze aan moeten praten om er voor te zorgen dat ze de tweede helft weer het veld op gingen". „PSV was vanavond dan ook veel uitgeruster. Is het dan vreemd dat je de taktiek daarbij aanpast? Je kan in deze omstandigheden toch niet een hele wedstrijd pres sen. In de tweede helft heb ik de jongens bewust laten terugzak ken, zodat de loopafstand voor hen zo klein mogelijk zou blij- Klaagzang Tegenover de klaagzang van De Mos stond echter de afwezigheid bij PSV van Van Kraay, Van der Kuylen en de gebroeders Van de Kerkhof en het feit dat het, op zijn zachtst gezegd, scheidsrech ter Weerink niet achter zich had staan. Het toeval wilde dat Wee rink. die in Eindhoven ook al de eerste bekerwedstrijd tussen PSV en Ajax (2-2) had gefloten, ook in Amsterdam de leiding had als vervanger van de wegens familieomstandigheden verhin derde Jan Keizer. Hoewel de uitschakeling van de Brabanders, die overigens ook vorig jaar in hetzelfde stadium van de bekerstrijd door Ajax werden overwonnen, moeilijk aan Weerink kan worden toege schreven, is het wel zo dat hij een zeer belangrijke rol vertolkte. In Eindhoven stuurde hij (terecht) Willy van de Kerkhof van het veld. In Amsterdam onthield hij PSV in de tweede helft een strafschop toen Koeman in het strafschop gebied werd gevloerd door Rij kaard en voor rust greep Wee- rink niet in op het moment dat Ajacied Ziegler bij een vrije trap niet de voorgeschreven afstand van 9.15 meter in acht nam. Ziegler kon daardoor de bal ont futselen, die Koeman naar Wild schut had willen tikken en ver volgens Hamberg in staat stellen De improduktieve spits kon dat doen omdat vrijwel de hele de fensie van de Eindhovenaren in afwachting van het fluitsignaal van Weerink op tilt stond. Trai ner Thijs Libregts: „Omdat Wee rink aanstalten maakte om te fluiten bleef iedereen staan, maar nam eenvoudig geen be slissing,' ook al liep hij de hele tijd met zijn fluit in de mond". Ajax dat in die minder slechte eer ste helft al eerder verdiend via Lerby op 1-0 was gekomen, kon zich in die 28ste minuut dan ook al finalist wanen. Afgezien van een kopbal van Kieft. die doel man Doesburg met de grootste moeite over de lat wist te tikken, voelde Ajax zich vanaf dat mo ment echter niet geroepen om de vreugde over dat succes ook in het spel tot uitdrukking te laten komen. Zonder schroom werd het publiek met resultaat-voetbal wegge jaagd. Een methode, die De Mos ook zonder geblesseerde spelers al verscheidene malen heeft toe gepast, en waarmee hij sinds zijn debuut als hoofdtrainer op 15 maart tegen Excelsior ongesla gen is gebleven. Dit keer leek die taktiek hem evenwel te zullen opbreken. Terwijl zijn voorhoede niets meer voorstelde (Hamberg, die pas zijn tweede volledige wedstrijd speelde, beperkte zich tot zijn zo omstreden doelpunt) drong PSV fel aan. hetgeen tien minuten voor tijd eindelijk een tegendoel punt opleverde van Postuma. Die treffer had geen gevolg om dat de 2 meter lange Lansbergen in de 90ste minuut in riante posi tie op Schrijvers stuitte. Gevol gen heeft wel de gele kaart voor Wildschut (PSV) en Arnesen (Ajax) die beiden voor de derde maal op de 'bon' werden geslin gerd. •S&ren Lerby i rechtsschiet Ajax naar een 1—0 vctorspron^t^iwaïrt^iiulei PSV. Huub Stevens appeleert tevergeefs voor buitenspel nationale bekerstrijd tegen schommelde rond dc driehon derd De eerste helft aangaande, kregen de thuisblijvers niet helemaal ongelijk. De volgelingen van trai ner Tonnie Bruins Slot namen van meet af aan het heft in han den. Toch hoefde RCL sluitpost Bram Brandt welgeteld slechts viernutol handelend op te traden 'Ann reictle óp het scn<it vail Ge rard Hofman, dat hij uit de bene denhoek haalde, was daarvan de opvallendste. RCL zette er niet cén serieuze mogelijkheid tegen- Ommekeer Pas na dc treffer van Piket bloeide de strijd op. Schalkers was voor die ommekeer verantwoordelijk. Van hem straalde zoveel gevaar af dat Amsterdam, eenmaal op achterstand, al door één tegen één te spelen bijzonder veel risi co moest nemen RCL kon niet profiteren, in zijn opzet gchin derd door tal van 'professionele' haakpartijtjes. waartegen arbiter Siera onvoldoende optrad On derwijl bogen de C-pn>! ch terstand om in de uiteindelijke 2—1 winst. Tweemaal uit een voorzet van Gerard Hofman, de enige Amsterdammer die zich met hard werken en goede acties werkelijk onderscheidde, kopten Hans Bastiani (hij mocht in de LFC-kantine de Zilveren Molen in ontvangst nemen) en Rob Gil- lesen (die plannen heeft om naar Rtfniburgse Bojn ova te Map pen) raak De sportiviteitsprijs werd toege kend aan het C-clftal van Feve noord, dat in de eerste wedstrijd van het toernooi werd uitgescha- k, ld dooi UVS GERARD HAVERKAMP BARCELONA (ANP) - De Oos tenrijkse in1crn.itmn.il Btltf Krankl spoelt het komende voet balseizoen voor de Spaanse ver omging Betis Sevilla Krankl kwam uit voor Barcelona, maar werd dit seizoen uitgeleend aan Rapid Wiet) li' I plan van B in 1 lona is Krankl te wisselen voor de Spaanse vleugelspeler Moran, die nu de kleuren van Betis ver dedigt Betis moet dan wel twee miljoen gulden bijbetalen De achtergrond van deze ruil is dat geen van de Oostonnjksc clubs m stoot is de banaJteraom voor de nationale spitsspcler te betalen. AMSTERDAM - Wil Hartog heeft gisteren een streep ge zet onder zijn carrière als motorcoureur. "Ik wil niet voor een verloren zaak vech ten", gaf de 32-jarige "Witte Reus" als reden op voor zijn plotselinge afscheid van de circuits. "Ik zie geen enkele kans meer ooit wereldkam pioen te worden in de 500cc- klasse. Als team hebben we in de afgelopen drie .jaar ge faald. Ik voel me daar als coureur verantwoordelijk voor en dat trek ik me erg aan. Behalve moeilijkheden met het materiaal kun je mijn situatie ook beschou wen als een menselijk pro bleem. Ik had er geen plezier meer in en dan kun je er be ter mee stoppen". Hartog voelde zich de laatste tijd in de steek gelaten door - Wil Hartog zijn sponsor Suzuki. De fa briek zou hem "gouden ber gen" hebben beloofd; in werkelijkheid stond er vol gens de Abbekerker steeds een "oude motor" klaar. "Maar ik heb het vooral aan mij zelf te w ijten, dat ik niet het snelste materiaal kreeg", zag hij gisteren ten slotte zelf ook in. "Ik heb me de afgelopen twee jaar niet w aargemaakt". Wil Hartog reed zijn eerste wedstrijd op 5 mei 1968 en zijn laatste op 4 mei 1981. In totaal behaalde hij dertien Nederlandse titels. Hoogte punt van zijn carrière was de triomf, die hij in 1977 tij dens de TT in Assen behaal de. In zijn dertienjarige loopbaan is hij steeds bege leid door dezelfde man: sponsor-manager Ton Rie- mersma. Deze toonde begrip voor het besluit van Hartog. Riemersma: "Het was nu al duidelijk dat Wil geen rol van betekenis meer zou kun nen spelen in dit seizoen, dat sowieso al zijn laatste zou zijn geworden. Het is jam mer, dat het geen fijn af- scheidsjaar is geworden. Maar als ik terugkijk heb ik een voldaan gevoel. Het gro te doel is weliswaar niet be reikt. maar een wereldtitel in de 500cc-klasse is voor weinig coureurs wegge legd" Riemersma. die altijd heeft beweerd te zullen stoppen, als Hartog een punt a< lil. r zijn loopbaan zou zetten, komt die eerdere uitspraak na. Wat er met de machines van Hartog gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Riemers ma: "ik hoop dal Jack Mid delburg kr.u i nur kunnen daar geen enkele in vloed op uitoefenen. Die be slissing wordt in Japan ge- DIE CASTEN B£C«ÜPEMI ER NIKS VW r- met WIJ /Xx VOETJE- mStSSf II5W-.*: pJVM- "Mfcè fgfcl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17