VS en Moskou gaan praten Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Sadat roept op tot actie om Libanon te Brandt: "VS bemoeien zich teveel met Bonn" Het betere zware werk. i Giscard gaat in op voorwaarden van socialist Mitterrand Mngabe: meer zeggenschap arbeiders Volgende week datum kernwapengesprek bekend Classe Royale. Pils van grote klasse.) MAANDAG 4 MEI 1981 BEIROET - Het afgelopen week einde heeft de Egyptische presi dent Sadat zijn Arabische oppo nenten tot gemeenschappelijke actie opgeroepen „om Libanon te redden". Sadat kritiseerde Is raels optreden in Libanon, maar zijn felste uitlatingen betroffen Syric. dat „alle partijen in het conflict: christen-rechts, mos lim-links en de Palestijnen. door de jaren heen tegen elkaar had uitgespeeld en afwisselend had gesteund en bevochten", aldus Sadat. Sadat ontkende op retorische wijze dat de Egyptisch-Israëlisch- Amerikaanse Camp David-ak- koorden de oorzaak waren van de ellende in Libanon, een zaak waar men in Libanon zelf heel anders over denkt. Politieke waarnemers in de Liba nese hoofdstad zien in Sadats an- ti-Syrische taal een poging van de Egyptische leider om olie op het Libanese vuur te gooien - hij onderschrijft immers de these van Israel en de falangisten dat Syrië verantwoordelijk is voor het Libanese drama - en om zijn eigen geïsoleerde positie in de Arabische wereld weer enigszins te doorbreken. Hoewel Syries positie zelf in de Arabische wereld ook niet floris sant is (ruzie met Irak en met Jordanië enz heeft Israëls di recte militaire optreden tegen Syrische eenheden van de Arabi sche vredesmacht in Libanon vo rige week wel tot gevolg gehad dat Saocdi-Arabië. Koeweit en Libië Syrië diplomatieke en zelfs symbolische militaire steun he- ben toegezegd in Damascus' con frontatie met Israel in Libanon. En wat Camp David betreft heerst er irf de Arabische wereld (afge zien van Egypte en Soedan) de mening, dat Libanon het eerste slachtoffer is geworden van een allesbehalve ideale „vredesrege ling" vóór het Midden-Oosten die Camp David inhoudt: geen politieke toekomst voor de 400.000 Palestijnen in Libanon en het buitensluiten van de PLO- Syrië en de Sowjet-Unie van het vredesproces Damascus heeft sinds kort een vriendschapsverdrag met de Russen, en de Synërs (middels de Arabische vredesmacht) en de Palestijnen zijn beide een mili taire factor van de eerste orde in Libanon. Aan de andere kant van de „groene lijn" in Libanon staan de door Israël gesteunde Had- dad-milities en de falangisten. wier anti-Syrische en anti-Pale stijnse sentimenten op meester lijke wijze worden uitgebuit door Israël, dat als zelf opgeworpen „protector van de Libanese christenen" vrij spel heeft om Li banon blijvend instabiel te hou den. Libanon dreigt ten onder te gaan. niet zozeer door de door Sadat gesignaleerde inter-Arabi sche tegenstellingen, maar door een Syrisch-Israclische kracht meting met als inzet: de toe komst van de Palestijnen. Wat Sadat met zijn uitspraken over Libanon ook wil aantonen, is dat Egypte, naast Israel. Amerika's enige betrouwbare bondgenoot in het Midden-Oosten is. en dat achter Damascus' huidige pogin gen om weer een „Pax Syriana" (ook acceptabel voor de falangis ten) in Libanon in te stellen, slechts de hand van Moskou zit. Want het zijn raketten van Russi sche makelij (Sam-2 en Sam-6) die de Syrièrs in Centraal Liba non hebben opgesteld als ant woord op door Israel eerder on dernomen aanvallen met door Amerika geleverde F-15- cn F-16- jagers op Syrische helikopters. Israel beschouwt terugtrekking van de Syrische raketten - een „bedreiging voor de Libanese christenen en voor Israëls veilig heid zelf", vindt Israël - als een eerste voorwaarde voor stopzet ting van Israëlische acties in Li banon tegen de Syriers. In feite zijn Israels eisen als afschrikking bedoeld voor Svriès bemoeienis sen met Libanon in het alge meen. Sr is nu een situatie ontstaan waar bij Israël en Egypte als het ware wedijveren om de Syrische „ver zoeningspogingen" in Libanon te torpederen Vandaag werd de Syrische minister van buiten landse z^ken Khaddam weer in Beiroet verwacht voor bespre kingen met alle Libanese partij en. inclusief de falangisten Het gaat hierbij in de eerste plaats om een eventueel akkoord tus sen de falangisten en de Syriers de falangisten willen garanties „tegen de Palestijnen". terwijl dc Svni-rs die wel willen geven in dien de falangisten met Israel zouden breken. Het feit dat de Syriers en de falangisten de laat ste vijf dagen nietmeer op elkaar schieten in Libanon, is een aan wijzing dat dc dialoog wellicht resultaten kan hebben. Khaddams missie is gericht op het doorbreken van de oude strijd vraag in Libanon wat moet er eerst komen: veiligheid (zoals de falangisten eisen) of nationale verzoening (zoals moslim-links wil). De Syriers proberen dit keer beide problemen simultaan aan te pakken opening van het internationale vliegveld en de wegen tussen Oost en Wcst-Bei- roct ophefTing van het beleg om Zahle en stationering van het Li banese leger op die plaatsen waar Syriers en falangisten oog in oog staan, en tegelijkertijd het op gang brengen van de politieke dialoog tussen alle partijen in Li banon met als einddoel nationa le verzoening En zo is de cirkel weer rond Liba non verwerpt Camp David cn dus Sadats politiek, terwijl Sadat de Syrische positie in Libanon probeert te ondergraven Egyp- tisch-Syrische. Synsch Israëli sche en op de achtergrond Ame rikaans-Russische tegenstellin gen staan borg voor continuering van dc Libanese crisis, zodat de Libanezen zelf er niet toe kun nen komen om hun onderlinge geschillen bij te leggen PARIJS (Reuter) - President Valéry Giscard d'Estaing heeft gis teren verklaard dat hij wil deelnemen aan een televisiedebat met zijn socialistische opponent op voorwaarden die voor Mitter rand aanvaardbaar zijn. Tussen de twee rivalen voor het Franse presidentschap woedt ai dagen een woordenstrijd over dit tele visiedebat: Giscard wil een rechtstreekse confrontatie met Mit terrand. maar de socialist wil dat de twee kandidaten elk twee journalisten aanwijzen die de vragen moeten stellen. "Mitter rand mag meebrengen wie hij wil", zei Giscard gisteren. Het televisiedebat zou morgen worden gehouden. Het kamp van Giscard heeft Mitterrand tot dusver verweten dat hij een rechtstreeks duel niet aandurft, omdat hij dat voor de verkiezingen van 1974 op punten heeft verloren tegen Giscard. Mitterrand zei gisteren dat de president zijn best doet om kalm en waardig te schijnen, maar dat hij nu de kluts kwijt raakt en geen greep meer heeft op de situatie. Giscard vertegenwoordigt een falend beleid, en nu doet hij zijn best om de Fransen angst aan te jagen met het vooruitzicht van maatschappelijke hervormingen, aldus Mitterrand. Giscard vertelde een gretig gehoor dat een Frankrijk onder Mitter rand, die met behulp van communistische stemmen gekozen moet worden, geen internationaal prestige zal hebben. "Frankrijk zal terugvallen in de rijen van naties in verval. Mijn hart is van smart vervuld als ik bedenk wat we zouden kunnen zijn, en wat er van ons dreigt te worden", aldus Giscard. De laatste opiniepeiling voordat komende zondag de beslissende tweede verkiezingsronde wordt gehouden geeft Mitterrand 51,5 procent en Giscard 48,5 procent. SALISBURY (Reuter) De arbeiders in Zimbabwe moeten me dezeggenschap krijgen over het bestuur van particuliere maat schappijen en het verdelen van de winst, zo heeft premier Ro bert Mugabe verklaard. Over het beginsel van winstdeling merkte hij op 'als dat commu nisme wordt genbemd, dan moeten we daar maar toe overgaan Na het verkrijgen van politieke onafhankelijkheid moest nu ge streefd worden naar economische onafhankelijkheid Daarom zeggen we dat wij onze rijkdom zelf m handen moeten krijgen zo zei de premier onder gejuich van zijn gehoor. Hij oefende kritiek op de mijnbouwindustrio Volgens hem is dc regering er niet zeker van dat dc betrokken maatschappijen vol ledige gegevens verstrekken over huil a< ttvRCtf Op het i blik vertrouwt de overheid op de rapporten van de ondernemin gen 'Dat is niet genoeg Wij willen erbg zijn om te zien of het waar is dat er zoveel koper is gewonnen Wij wensen een plaats binnen de industrie", aldus Mugabe Zijn verklaring zal zeker bij particuliere ondernemers de vrees aanwakkeren dat dc Zimbabwese regering haar socialistische koers zal versterken. Eerder had de premier te kennen gegeven dat hij voorstander was van een gemengde economie Van onze speciale verslaggever ROME (GPD) - NAVO-secrctaris-generaal Luns verwacht dat pas volgende week de datum bekend wordt voor de hervatting van het Amerikaans-Russisch overleg over vermindering van de kernbewapening in Europa. Dat zal waarschijnlijk gebeuren op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de defensieministers van de NAVO-landen die el kaar op 12 en 13 mei in Brussel ontmoeten. Door het uitblijven van nieuwe on dcrhandelingen tussen dc Sow jet-Unie en de Verenigde Staten - die sinds het korte overleg in ok tober vorig jaar werden opge schort - ontstaat er in West- Duitsland en met name binnen de SPD steeds meer verzet tegen het dubbelbesluit Behalve de af deling Baden-Wurttemberg zet ook het Saarland grote vraagte kens. weken geleden in Bonn dat her vatting van het Amerikaans-Rus sische kernwapenoverleg afhan kelijk is van het „gedrag van de Sowjet-Unie in de komende maanden". Hij doelde daarbij vooral op de situatie rond Polen, die Luns fifleren als ..betrekke lijk rustig" omschreef. Op dc NAVO-raad in Rome wordt opnieuw sterke aandrang van vooral Duitsland op Amerika verwacht om zo spoedig moge lijk met Moskou over verminde ring van de Europese kernbewa pening te gaan onderhandelen. De Duitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Gen scher zei vorige week nog dat hij in Rome zou pleiten voor vast stelling van een datum voor her vatting van het Amerikaans-Rus sische overleg. Mr. Luns zei en kele dagen geleden ook dat hg het mogelgk achtte dat in Rome een datum, of anders een globaal tijdschema, genoemd zou wor- den De duidelijke toespeling van Luns op de rivaliteit tussen Haig cn Weinberger (Luns zei letterlijk „Beide horen kennen we") werd in do Italiaanse hoofdstad uiige» legd als een laatste poging Was hington over te halen snel een duidelijk standpunt in te nemen Dezelfde betekenis kan worden gehecht aan zijn uitspraak dat er een groeiende noodzaak is om 'intensiever en regelmatiger ge bruik te maken van het alliantie- mechanisme' om de toenemende uitdagingen voor de westelijke veiligheid tegemoet te treden Luns bepleitte ook een actievere rol voor de regeringen van de NAVO landen bij hot informeren van het grote publiek over het karakter van het bondgenoot schap en de essentile rol van de alliantie bij het geranderen van dc veiligheid en de vrijheid van het Westen. Behalve over de kernbewapening in Europa zul len de NAVO-ministers. volgens Luns. ook spreken over dc pro blemen in het Midden-Oosten cn Zuidwest-Azi en. zoals hij zei, an dere gebieden waar de „vitale be langen van het Westen worden bedreigd". Bescheiden pilsjes moe ten het van nun smaak hebben. Vandaar deze Qj bescheiden advertentie. Gijzeling in Bolivia LA PAZ (UPI) - Een uiterst-rechtse Boliviaanse commandogroep houdt sinds zaterdag 52 werknemers van de Amerikaanse olie-raffinaderij Oc cidental Petroleum in gijzeling De olieraffinaderij staat bij Santa Cruz, ten zuidoosten van de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Onder de gegijzel den is ook een Amerikaan. Volgens Boliviaanse dagbladen eist de groep het aftreden van president Luis Garcia Meza. Als de eisen niet worden ingewilligd dreigen de overvallers met dynamiet de aardgas bellen bij de raffinaderij op te blazen. Volgens de Boliviaanse pers staat het commando onder leiding van Car los Valverde, de leider van de uiterst-rechtse 'Boliviaanse socialistische falange'. Mr. Luns zei dit gisteravond aan dc vooravond van de Atlantische Raad van ministers van buiten landse zaken, die vandaag en morgen in Rome plaats heeft. „Ik denk dat ook de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger zijn zegje wil doen over de vaststelling van een da turn", aldus Luns. die daarbij duidelijk doelde op rivaliteit tus sen Weinberger en de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Alexander Haig. De hervatting voor het kernwapen- overleg tussen Washington en Moskou, waarbg de Europese kernbewapening centraal staat, is het belangrijkste onderwerp van de NAVO raad in de Italiaan se hoofdstad. Alle Europese NA VO-landen willen dat het overleg over vermindering van zoge naamde middellange afstands wapens zo snel mogelijk op gang komt. De regering van de Ameri kaanse president Reagan heeft echter veel minder haast. Haig, voormalige opperbevelheb ber van de NAVO. geldt in Was hington als de bewindsman die het meest tot het Europese standpunt neigt. Zijn collega op Rome zijn Amerikaanse collega defensie, Weinberger, zei enkele (van onze correspondent Hans Amesz BONN - Aan de vooravond van de NAVO-vergadering in Rome heeft de voorzitter van de groot ste Westduilse regeringspartij SPD. Willy Brandt, ernstige kri tiek laten horen op de Ameri kaanse inmening in de binnen landse aangelegenheden van West-Duitsland. Brandt sprak op een partijcongres van de SPD in de deelstaat Baden-Wurttemberg over de plaatsing van de nieuwe Westen komt met nieuw voorstel voor Namibië ROME (UPI Reuter) - De vijf wes terse landen die samenwerken in de "contact-groep voor Namibië gaan nieuwe voorstellen opstel len die de onafhankelijkheid van Namibië moeten bespoedigen. Vertegenwoordigers van dc Ver enigde Staten. Engeland. Frank rijk. West-Duitsland cn Canada zullen eind mei bijeenkomen om zich over een nieuw compromis te buigen. De afspraak daarvoor is gisteren gemaakt in Rome. waar de ministers van buiten landse zaken informele bespre kingen hebben gevoerd aan de vooravond van de NAVO-minis terraad. De vijf landen werken al vier jaar samen in een "contactgroep", in de hoop de Zuidafrikaanse me dewerking te kunnen krijgen voor een internationaal aan vaardbare regeling voor Nami bië In een communiquë zeiden de vijf gisteren dat Namibië al te lang op de internationale agenda heeft gestaan, en dat hun rege ringen zich krachtig zullen beij veren voor een spoedige onaf hankelijkheid van Namibië Amerikaanse functionarissen te kenden daarbij aan dat er alleen kans bestaat op een geslaagd compromis als daarbij rekening wordt gehouden met Zuid-Afn ka's "gerechtvaardigde zorgen over zijn eigen veiligheid". middellange-afstandsraketten. Het partijcongres nam een reso lutie aan. waarin wordt gevraagd het NAVO-besluit van december 1979 te herzien. Brandt zei dat Washington sinds korte tijd "buitengewoon merk- v. aardige dingen van de Bonds republiek" wil. Het loopt toch al le spuigaten uit, aldus Brandt, als er in de omgeving van de pre sident mensen zitten die zich aanmatigen over de begroting in West-Duitsland te kunnen beslis sen Brandt doelde daarbij ken nelijk op uitlatingen van de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger. Tegelijkertijd legde de SPD-voorzitter er de na druk op dat de Bondsrepubliek onveranderlijk blijft 'ingebed' in het NAVO-bondgenootschap De coalitiepartner van de SPD. de liberale FDP. heeft al geluiden laten horen dat de uitspraak van het partijcongres van de deel staat problemen kan gaan ople veren tussen de regeringspartij en. De afdeling Baden-Wurttem berg van de SPD vindt namelijk dat de grootste regeringspartij op haar volgende partijcongres in Munchen het door haar geno men besluit over de nieuwe mid dellangc-afstandsrakctten van de NAVO opnieuw ter discussie moet stellen. In december 1979 had het partijcongres van de SPD zich met betrekkelijk grote meerderheid uitgesproken voor het zogenaamde gubbelbesluit van de NAVO, maar er daarbij vooral de nadruk <>p gelegd dat door onderhandelingen mm 1 worden voorkomen dat het ooit nodig zou zijn dc raketten te in stalleren. Arrestaties iii Turkije ANKARA (AFP) - In Istanbul zijn gisteren 168 leden van de marxia tisch-leninistischc groepering "Dev-Sol" gearresteerd, zo heb ben de autoriteiten meegedeeld Zij worden beschuldigd van moord op dertig mensen, onder wie acht politiemannen De moorden zijn gepleegd vóór de staatsgreep in Turkije veleden jaar september. (ADVERTENTIE) f2.95

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9