CDA furieus over plan D'66 <JÉ&> M Toestand rooms-katholieke kerk verslechterd av uiarnedte PvdA begint campagne "Speculeren op splitsing onfatsoenlijl Drie arrestaties in ontvoeringszaak 3.S5ÏÏ"" Vo?'d"C, HaNDJ, Brandstichting bij monument vrouwenverzet GROTE KOLLEKTIE EN JASJES. OOK IN HET MOOIE ALCANTARA. Duidelijkheid van CDA geëist MAANDAG 4 MEI 1981 Kardinaal WiRebrands in brief: UTRECHT (ANP) - De toestand in de rooms- katholieke kerk in Ne derland is in het afgelo pen jaar snel verslech terd. De hoop op een herstel van de eensge zindheid. het doel waar toe de bisschoppen be gin vorig jaar in Rome samen met de paus een bijzondere synode heb ben gehouden, is gaan deweg de bodem inge slagen. De bestaande conflicten kwamen op nieuw met alle kracht naar boven. Aldus schrijft kardinaal J. Willebrands in een bnel aan alle pastores van zijn bisdom Onder de titel ..een jaar later'" evalueert hij de situatie en komt tot de bevinding dat de onverschilligheid tegen over de kerk alleen maar gegroeid is. De kardinaal spreekt de hoop uit dat de synode alsnog kan op roepen tot een ..con structieve bezinning, zij hel ook kritisch naar ver schillende kanten De bisschoppen zouden na de synode in Rome "de problemen tegemoet tre den in echte collegiali teit. effectief en affec tief'. "Maar hun ge meenschap in het geloof vindt geen uitdrukking in hun beleid", aldus Willebrands. In dit ver band citeert hij de bijbel se uitspraak wanneer één lid van het lichaam ziek is. lijdt het hele li chaam daaronder". Het gebrek aan eensge zindheid brengt hem tot de vraag: ..Hebben alle bisschoppen daar pijn aan? En tot de conclusie: ..De pijn zou een begin van diagnose en van ge nezing kunnen zijn". ..Wij waren onderling ver deeld in onze visie op de vernieuwing van de kerk en in onze beoordeling van de situatie in Neder land. Bij meerdere gele genheden kwam deze verdeeldheid naar bui ten". Daarom, zegt Wille brands. is die synode ge houden. ..Wij wilden in collegiale geest aan de gemeenschap in het ge loof die ons verbindt ook uitdrukking geven m ons bestuurlijk optre den". Dit is. constateert de kardinaal nu in zijn brief, niet gelukt. Naar mate de maanden voor bij gingen is de/e ver wachting de bodem in- geslagen Willebrands probeert de vraag te beantwoorden waarom de bijzondere synode zo negatief ont vangen is in Nederland. Als een van de oorzaken ziet hij de onvoldoende voorlichting door het Va ticaanse persbureau. Dit heeft, zegt hij. de tegen stellingen en spanningen tussen de bisschoppen tijdens de zittingen toe gedekt. Ook de publika- tie van een zakelijke be sluitenlijst in plaats van een theologisch uitge werkt en synthetisch do cument heeft verkeerde reacties tevoorschijn ge roepen. Het grootste gedeelte van zijn brief, die vijf getypte bladzijden lang is. wijdt Willebrands aan het vol gen her ;te punt van kritiek de node (de bisschoppen synode in Rome» zou een hiërarchisch kerkbeeld te zien geven, dat in strijd is met de inzichten van het tweede Vati caans concilie Wille brands ontkent dit. Er mag best kritiek zijn op autoritair of onherderlijk optredun. zegt de kardi naal. ..Maar het wordt heel anders wanneer men de sacramentele structuur van de kerk nieuwe kerk preekt waarin de plaats en het ambt van de bisschop en daarmee het ambt van de priesters, worden ver kleind". Het gezegde ..wij zijn samen de kerk:" vraagt volgens hem aanvulling met een ander gezegde ..Waar de bisschop is. daar is de kerk" Politie mist camera... ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie is dit weekeinde een complete roodlicht-camera armer ge worden. De installatie, die bevestigd was aan een paal in de buurt van een kruiMng in de buurt van het Krahngse bos werd daarvan door onbe kenden gedemonteerd nadat de paal vermoedelijk met be hulp van een auto w as omge trokken. De waarde van de camera bedraagt ongeveer 35 000 gulden. DEN HAAG (ANP/GPD) - CD A-voorzitter en het CD A-Tweede Kamerlid Hans de Boer hebben gis teren erg boos gereageerd op de suggestie van D'66- voorzitter Zeevalking om na de verkiezingen een ka binet te vormen van PvdA, D'66 en CDA-loya- listen (kritische CDA-ka- merleden). Hans de Boer, zelf loyalist, sprak gisteren van "Een voorstel met onzedige kanten waarbij loyalis ten overspelig worden gemaakt". "Loyalisten zijn er niet om D'66. PvdA of wie dan ook aan de macht te helpen of om program ma's van andere partijen te hel pen uitvoeren. Ze zijn er om het CDA aan een goede verkiezings uitslag te helpen en om het CDA- programma te helpen uitvoe ren". aldus De Boer. Hij zei dat de loyalisten de "on tuchtige voorstellen" van Zee valking ver van zich af werpen De Boer zei "hartelijk" in te stemmen met de recente uit spraak van premier Van Agt dat de hele CDA-fraetie zich moet kunnen vinden in bij de formatie te maken afspraken over het dra gen van regeringsverantwoorde lijkheid. CDA-voorzittcr Bukman was ook verontwaardigd over de uitspra ken van Zeevalking. "Alle partij en. ook D'66, zouden eindelijk eens moeten inzien dat het CDA niet te splijten is. Speculeren daarop geeft blijk van weinig po litiek inzicht". Bukman noemt het "hoogst onfatsoenlijk" dat EINDHOVEN (ANP) - De Eind- hovense politic heeft de 35-jarige P.S. uit Eindhoven en diens 35- jarige echtgenote aangehouden. Het echtpaar wordt ervan ver dacht de 27-jarige F. van de S. uit Voorburg te hebben ontvoerd. Het slachtoffer zelf is ook aange- ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN houden. Hij wordt verdacht van het uitlokken van de diefstal van een vrachtwagen, die eigendom was van S. Het beeld dat de politie heeft van de ontvoering is gebaseerd op verklaringen van het slachtoffer. Het echtpaar zegt nergens van te weten. De man uit Voorburg is in de nacht van 24 op 25 april voor zijn woning in Voorburg ont voerd door het Eindhovense echtpaar. Bij de worsteling die daaraan vooraf ging heeft S een kogel dwars door het bovenbeen van het slachtoffer geschoten. Het slachtoffer kende zijn ont voerders. Alle drie handelen in hun vrije tijd in auto's. Het slachtoffer is meteen na de ontvoering aan handen en voe ten geboeid met handboeien overgebracht naar de woning van het Eindhovense echtpaar. Tijdens de gevangenschap is het slachtoffer volgens zijn zeggen meerdere malen bedreigd met een vuurwapen. Ook zou men hem hebben gedreigd zijn vin gers af te snijden. Een keer zou zelfs geprobeerd zijn een van de pinken van het slachtoffer te am puteren. Dat ging niet door om dat de man zich hiertegen heftig verzette. In de loop van vorige week begon nen de ontvoerders te twijfelen an hun verdenking tegen het slachtoffer Daarop besloten ze hem vrij te laten. De man werd door een vriend opgehaald en naar Voorburg teruggebracht. Na een nacht thuis te hebben ge slapen, dook hij onder in een ho tel in Scheveningen. De man zegt niet eerder naar de politie te zijn gegaan uit angst vóór repre sailles. Zeevalking op deze manier cai pagne wenst te voeren. Zeevalking deed zijn voorstellen het VARA-radioprogramma de rooie haan". Zeevalking zei dat het niet uitge sloten is dat de "loyalisten" na de verkiezingen van 26 mei het CDA zullen verlaten, omdat er binnen het CDA geen overeen stemming te bereiken is over de plaatsing van nieuwe kernraket ten. Door nu de discussie over de nieu we kernwapens uit te stellen breekt er volgens de D'66-voor- zitter na de verkiezingen een moeilijke periode aan voor het CDA. Dit zou volgens hem een breekpunt binnen de fractie kun nen worden. Hij zei het merk waardig te vinden dat de loyalis ten besloten hebben de gelede ren binnen het CDA gesloten te houden tot de verkiezingen. Toekomst Overigens blijken CDA-lijsttrek ker Van Agt en De Boer sterk van mening te verschillen over de toekomst van het loyalisme. Terwijl Van Agt zaterdag voor de radio verklaarde dat het loyalis me op 26 mei zou ophouden te bestaan, wees De Boer deze sug gestie van de hand. Premier Van Agt verklaarde zater dag in een interviewprogramma voor de TROS dat er na de ver kiezingen geen sprake meer zal zijn van een groep zoals de loya listen nu. Hij zei dat een onlangs gehouden gesprek binnen de k fractie geleid had tot de conclu sie dat niet nog eens een deel van de fractie zou weigeren zich vast te leggen op een kabinetspro gramma. De CDA-lijsttrekker verklaarde dat afgesproken was dat de frac tie in nieuwe samenstelling als één geheel zou opereren. Dat be tekende niet dat 25 fractieleden hun mening zouden kunnen op leggen aan 24 anderen, maar ook niet dal een kleine groep beslui ten zou kunnen blokkeren. Hij wees er overigens op dat interne meningsverschillen, zoals die zich ook in andere partijen voor doen, wel mogelijk moeten blij- De Boer verklaarde de conclusie van Van Agt niet te delen. Wel gaf hij toe dat het streven bestaat de fractie zoveel mogelijk als eenheid te laten opereren, maar hij wilde hier niet de conclusie aan verbinden dat er "dus" geen sprake meer zou zijn van loyalis- "Een kamerlid kan zich natuurlijk nooit op zoiets vastleggen." zei De Boer. Dat is volgens hem in eerste instantie afhankelijk van de inhoud van het kabinetspro gramma. Wel liet hij weten zich in de uitspraak van Van Agt te kunnen vinden dat de gehele CDA-fractie zich moet kunnen vinden in afspraken over het dra gen van regeringsverantwoorde lijkheid. ADVERTENTIE Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Klagenfur/ Lissabon '<?de van 2- licht ont licht bi bew. 15 'TJSfj UI v I """Ae/e WïJVJiEl LHor helpt AMSTERDAM (ANP) - Door brand in een rijtuig van de intercity Heerlen - Zandvoort is het treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam gistermiddag enige lijd gestremd geweest. Er waren geen persoonlijke onge lukken. Het kostte de brandweer enige moeite om de brandende trein te bereiken Demonstratie tegen harde politieacties EINDHOVEN - Ongeveer vyftion derd mensen hebben zaterdag middag in Eindhoven gedemon streerd tegen het politieoptreden van de afgelopen maanden. De kritiek richtte zich met name op het inzetten van scherpschutters bij ontruimingsacties in Amster dam, het inslaan op demonstran ten bij de kerncentrale Dodc- waard. de actie rond de Pierson- straat in Nijmegen, het geweld dadig beëindigen van de demon stratie tegen de abortuswet bij het Binnenhof in Den Haag en het preventief aanhouden van 148 personen in Breda, afgelopen koninginnedag. De demonstratie die georganiseerd werd door verschillende maat schappelijke groeperingen en politieke organisaties, trok door de binnenstad en langs het hoofdbureau van politie. Daar werd een petitie met eisen voor gelezen. die in grote lijnen neer kwamen op volledige vrijheid van meningsuiting, ook binnen het politieapparaat, en handha ving van het bestaande demon- stratierecht. Verder verzetten de demonstranten zich tegen de mi litarisering van de politie. EINDHOVEN (GPD) - Onbeken den hebben zondagmiddag brand gesticht bij het monu ment. dat in 1953 in Eindhoven is opgericht voor vrouwen in het verzet, die in de vergetelheid zijn geraakt. De bloemstukken, die een half uur eerder tijdens een herdenkingsbijeenkomst waren neergelegd, werden vernield. De politie tast in het duister omtrent de identiteit van de daders. Ook vorig jaar werden de bloemstuk ken na de herdenking wegge haald. Ze werden later in een sloot terug gevonden. De herdenking voor het Eindho vense monument is een initiatief van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vrouwenbewe ging. kort na de oorlog opgericht door vrouwen uit het anti fascis tische verzet in de jaren '40'45. De vrouwen verkozen gisteren boven vandaag, de dag van de of ficiële dodenherdenking, omdat zij de gebruikelijke 4 mei-evene menten niet wilden doorkruisen. Een vijftigtal mannen en vrou wen nam aan de plechtigheid deel De Vrouwenbeweging bedoelt haar herdenking ook als waar schuwing tegen hhet fascisme: "Het fascisme is een groot gevaar voor de democratie in ons land en een nog groter gevaar voor de - vrede", aldus de Vrouwenbewe ging. die over het vernielen van de bloemstukken boos en zeer verontrust is. BREESTRAAT151 -153 TEL. 071 -124586 las Palmas Tel Aviv 650 OVERDEKTE PARKEERPLAATSEN LEIDEN - "Meer dan ooit is het tijd voor socialisme", zei PédA-lijsttrekker Joop den Uyl zaterdag in de Rotter damse Ahoy-hal op het lan delijke 1 mei-feest van zijn partij, tevens het officiële be gin van de verkiezingscam pagne. "Het gaat bij de ver kiezingen om meer dan een procentje koopkracht meer of minder. Het gaat erom. een aanval op de grondslagen van de welvaartsstaat af te wen denBijna 7.000 PvdA'ers waren samengedromd in het enorme sportpaleis voor de strijdliederen van de Stem des Volks", voor de Zangeres zonder Naam. Jenny Arean, Bram Vermeulen. Benny Nv- man en Peter Blanker, voor Frans Halsema en Adèle Bloemendaal, voor de inter nationale Nieuwe Scène en Memphis Slim. maar vooral voor de speeches van partij voorzitter Max van den Berg en lijstaanvoerder Joop den Uyl. Met graagte beriep het tweetal zich op het recente negatieve advies van de Raad van State over de koopkrachtdaling van de sociale minima "Neem dat mar eens mee naar huis. Van Agt. en denk er eens over na", aldus Den Uvl Van den Berg zei als de stembusuitslag op 26 mei geen keerpunt wordt, gaan CDA en VVD ermee door de mensen terug te zetten op de achterste bank". Den Uyl vroeg CDA-leider Van Agt om eindelijk eens duidelijk te zeggen hoe het CDA over de nieuwe kruisraketten denkt "Het is nog altijd geen ja of nee", zei de PvdA-voorman "Dat is misschien traditie bij het CDA. maar in dit ge val is het onaanvaardbaar Het is een zaak van leven of dood Vluchten kan niet meer Den Uyl noemde het "de de mocratische plicht" van het De lijsttrekker van de PvdA nep D'66 op. het streven naar een progressief kabinet te steunen. In het Amsterdamse Paradiso deed hij dat zondag nog eens. De voorkeur van D'66 voor een regering waar in ook het CDA zit. brengt volgens Den Uyl het uitzicht op een heel ander beleid een slag toe. "De eerste drempel tegen een progressief kabinet is opgeworpen door D'66" zei, hij. "D'66 werkt eraan mee dat het CDA zijn certtra- le positie zoals altijd kan be houden", zei Den Uyl. Hij verweet de democraten aan de verkiezingen de wezenlijk uitdagende machtsvraag - links of rechts aan het be wind - te ontnemen. Minima DS'70 DS'70 verwacht bij de verkie zingen voor de Tweede Ka mer "drie tot vijf' zetels te behalen. Deze voorspelling deed partijvoorzitter Zeger Hartog zaterdag in Eindho ven op een bijeenkomst van DS'70 Hij zei dat de belangstelling voor DS'70 groeit en de laat ste weken als explosief toe neemt. Volgens Hartog is de toeneming in de belangstel ling voor DS'70 het resultaat van moedeloosheid cn be sluitloosheid bij de huidige regeringspartijen CDA en VVD Het Volgens Hartog overdreven optimisme van de PvdA en D'66 zou er even eens toe leiden dat de kiezers zich wenden naar de "nuch terheid" van DS'70. re mier Van Agt steunt hot WD*voorstel om dit jaar de "echte minima" een extra uit kering te geven nadat zij zich hebben aangemeld bij de ge meentelijke sociale dienst. Hij liet dit weten tijdens een TROS-radioprogramma Van Agt zei dat als het technisch niet anders kan. gezinnen, die denken recht op een extra uitkering te hebben, zich man mOften maldan "Die weg kan altndzei Van Agt. Hij reageerde daarmee op de jongste nota van minister Al- beda (sociale zaken) over de ze groep van gezinnen, die moeten rondkomen van een minimumloon, of laagste uit kering Albeda zegt daarin dat het technisch ondoenlijk is opkortc termijn deze "ech te minima" op te sporen. Dc gehele Tweede Kamer wenst dat deze groep in ieder geval zoveel mogelijk gespaard blijft voor de gevolgen van de nieuwste bezuinigingen ROTTERDAM <ANP> - PvdA l chingen uii hei congres oan zi De PvdA begon officieel haar i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7