Buitenlanders moeten gelijke rechten hebben Laat kinderen hun eigen cultuur behouden" eidse agenda Gegevens buitenlanders naar afdeling burgerzaken' Gemeente Leiderdorp: Man gewond na botsing Burgerlijke stand STAD EN RAND MAANDAG 4 MEI 1981 LEIDERDORP - Naast de gcmccn- telijkc nota over de etnische min derheden in Leiderdorp is er kort geleden nog een nota gepu bliceerd. De werkgroep "onder wijs aan buitenlandse kinderen" heeft kort geleden een nota met dezelfde naam geschreven. Hel huidige onderwijs faalt vol gens de schrijvers, vertegen woordigers van het onderwijs, in het opleiden van de buitenlandse kinderen. "Het huidige onder wijs gaat er vanuit dat de buiten landse kinderen zich aanpassen aan de Nederlandse situatie" en "voor de kinderen, die recht streeks uit het buitenland ko men. wordt veel wat lot dan toe 'normaal' was plotseling onge woon, afwijkend De schrijvers spreken dan ook van een culturele shock, die de kin deren krijgen als ze op een Ne derlandse school komen. Ook komt het onderwijs een lijd stil te liggen, omdat de kinderen de Nederlandse taal niet beheersen. De werkgroep geeft in de nota twee mogelijke oplossingen: of het kind moet zich aanpassen aan de Nederlandse cultuur of men geeft het kind de mogelijk heid tot de ontwikkeling van de eigen cultuur. Aanpassing van de buitenlandse kinderen aan de Nederlandse cultuur is volgens de werkgroep niet mogelijk en niet wenselijk. De consequenties van de tweede oplossing zijn volgens de werk groep dat er onderwijs in de ei gen taal moet worden gegeven en dat de Nederlandse en buiten landse kinderen over beide cul turen les krijgen. De werkgroep kiest voor de twee de oplossing en heeft een op- vangmodel ontworpen voor de Turkse kinderen. Zij stellen voor alle Turkse leerlingen van vier tot zeven jaar in één Leiderdorp- se kleuterschool op te vangen. Gedacht wordt aan 't Startblok. Daar moeten dan twee klassen komen, waar de Turkse en Ne derlandse kleuters samen in zit ten. Voor de klassen zijn twee Neder landse en twee Turkse leerkrach ten beschikbaar. Het grootste deel van de tijd zullen de kinde ren samen spelen en werken, maar in het derdejaar krijgen de Turkse kinderen in hun eigen taal onderwijs. Na de drie jaar durende kleuterschool moeten de Turkse kinderen zich zo heb ben ontwikkeld dat ze in een wijkschool het onderwijs kun nen volgen. De huidige situatie is verre van goed. Het hoofd van de lager school De Springschans, de heer Sncll: "Op dit moment worden er voor Turkse kinderen aparte lessen gegeven in tochtige gan gen en te kleine kamertjes van de hoofdonderwijzers. Daarom moeten er twee lokalen bij ko men. waar de kinderen warm en comfortabel zitten". Naast de aanschaf of huur van twee noodlokalcn of één mobiel lokaal moet ook een extra Turk se leerkracht worden aangetrok ken. Hel benodigde geld: ruim 90.000 gulden als gekozen wordt voor noodlokalcn en bijna 40.000 gulden als gekozen wordt voor het huren van een mobiel klaslo kaal, moet de gemeente betalen. Het rijk subsidieert deze activi teiten niet. Al wordt er nog wel geprobeerd financiële bijstand van het rijk te krijgen. De twee nota's zullen nu de gebrui kelijke weg gaan volgen. Na be spreking in een vergadering van burgemeester en wethouders en een rondgang langs de verschil lende commissie komen de stuk ken in de gemeenteraad en zal Leiderdorp proberen een goed gefundeerd beleid te gaan voe ren om de bestaande en toekom stige problemen op te lossen. LEIDERDORP - "Het gemeentebestuur gaat er vanuit, dat niet-Nederlandse en Neder landse inwoners van Leiderdorp dezelfde rechten en plichten hebben" en "het gemeen tebestuur gaat er vanuit dat de mogelijkheden en kansen voor niet-Nederlandse en Nederlandse Leiderdorpers zoveel mogelijk worden gelijk gesteld". Twee conclusies uit de nota etni sche minderheden van de ge meente Leiderdorp. De nota is opgesteld om een beeld te krij gen van de groepen buitenland se werknemers en hun proble men in Leiderdorp. "De be schrijvingen (van de situaties, waar de buitenlanders in verke ren - red)" schrijft de nota, "heb ben een inventariserend karak ter en zijn verre van volledig". Deze nota is geschreven als eerste stap om in Leiderdorp tot een goed minderhedenbeleid te ko men. Op dit moment is er van een gecoördineerd beleid geen sprake, zo concluderen de schrij vers van de nota. De gemeente Leiderdorp doet wel wat, maar er zit nog geen lijn in. Een goed minderhedenbeleid is nu nood zakelijk geworden, omdat geble ken is dat de buitenlandse arbei ders geen 'gasten' meer zijn, maar zich blijvend vestigen in Nederland Beginjaren '70 dacht men nog dat zij na enkele jaren werken terug zouden keren naar hun vaderland. In Leiderdorp vormen de Turken de grootste groep buitenlanders (278 per 1 januari 1981). Gevolgd door de Marokkanen (101) en op vallend de Britten op de derde plaats (plus minus 100). De eerste* twee groepen zullen als gevolg van de gezinshereniging de ko mende jaren nog wel stijgen Spreiding Leiderdorp kiest in de nota duide lijk voor spreiding van de buiten landse werknemers met hun ge zinnen over de hele gemeente, die nu voor het overgrote deel in de wijk De Schansen wonen. De belangrijkste reden voor het gro te aantal buitenlanders in De Schansen is de lage huur. Ook zijn er in die wijk speciaal voor de buitenlandse werknemers in samenwerking met de gemeente Leiden een dertigtal huizen ge bouwd. Het nadeel van de grote concentra tie buitenlanders in De Schansen is, aldus de nota, dat zij niet of nauwelijks opgenomen worden In de Nederlandse samenleving. De verschillende nationaliteiten zoeken elkaar op en het contact met de Lciderdorpse burgers blijft uit. Veel Nederlandse bewoners willen als reactie op de grote toeloop van buitenlanders ergens anders gaan wonen. En dan onstaat het grote gevaar dat over enkele ja ren de wijk De Schansen een get to is geworden. "Het geconcen treerde wonen van de buiten landse werknemer in Leiderdorp moet daarom ook als een onge wenste situatie worden aange merkt", aldus de nota. De gemeente wil en kan de buiten landse werknemers echter niet over Leiderdorp verspreiden. Middelen daartoe heeft de ge meente niet. De Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft die middelen wel. De AWL, de eigenaar van het grootste gedeelte van de huur huizen in de wijk De Schansen, is echter van mening dat die spreiding niet noodzakelijk is. Zij krijgen bijna nooit klachten over de buitenlanders, die een woning huren. Wel vindt de AWL dat er nu genoeg buitenlan ders in De Schansen wonen en zij willen nieuwe woningzoeken den in andere wijken onderbren gen. Het grote probleem is echter de huur. Die is nergens zo laag als in De Schansen en de meeste buitenlanders hebben geen hoog inkomen. De huisvesting in De Schansen is overigens kwalita tief redelijk goed. De woningen Leiderdorp. Op deze lagere scholen zitten de meeste Vrouwen Uit de nota blijkt dat de problemen op verschillende terreinen, zoals huisvesting, maatschappelijk werk. werkgelegenheid en ge zondheidszorg nu al vrij ernstig zijn. Maar het grootste probleem ligt nog in het verschiet: de vrou wen en de zogenaamde tweede generatie. Om met de vrouwen te beginnen, de verhoudingen in de Turkse en Marokkaanse gezin nen zijn is naar onze begrippen, schrijft de nota, heel ouderwets. Dc man is de een soort alleen heerser en hij beslist in alle za ken. De vrouw heeft in dat gezin een ondergeschikte positie. Zij zorgt voor het huishouden er» voedt de kinderen op. Vaak mag zij allleen het huis verlaten als dc man daar toestemming voor geeft. De gezinsverhoudingen zijn geba seerd op het moslimgcloof en staan omschreven in de Koran. Omdat de vrouwen in Nederland aan het huis gebonden zijn, mis sen zij de vrouwengemeenschap, het grotere familieverband, waar zij in het land van herkomst in leefden. Die vrouwengemeen schap valt weg, de taal en de cul tuur van het nieuwe land zijn vreemd en zij komen bijna het huis niet uit. Het gevolg kan zijn dat de vrouwen in een isolement geraken met de nodige proble- Maar ook de tweede generatie zal de nodige problemen krijgen. Onder de tweede generatie wor den drie groepen kinderen ver staan: de kinderen die hier gebo ren zijn, de kinderen die op jonge leeftijd hierheen zijn gekomen en de kinderen die op latere leef tijd hierheen zijn gekomen. De eerste en tweede groep zullen de minste moeilijkheden krijgen. Zij hebben over het algemeen beter - Nederlands - onderwijs gevolgd en hebben dus een bete re start dan hun vaders. De laat ste groep valt echter tussen wal en schip. Zij hebben dezelfde achterstand als hun vaders: slecht onderwijs, slechte beheer sing van de Nederlandse taal dus laag gekwalificeerd werk. Uitgestoten De tweede generatie komt in een conflictsituatie: aan de ene kant de strenge opvoeding en de reli gie en aan de andere kant het vrijere Nederlandse opvoedings- en onderwijssysteem. Door die conflictsituatie worden zij onze ker. Wie moeten zij gehoorza men, vragen zij zich af. In de gro tere steden heeft dit probleem al geleid tot zogenaamde zwerf- groepen, oudere kinderen die hun vader niet gehoorzaamden en daarom uit de familie zijn ge stoten. De opname in de Neder landse samenleving blijft hier door ook weer achterwege. De positie van de vrouwelijke le den van de tweede generatie is zo mogelijk nog moeilijker. Vanaf het moment dat de meisjes gaan menstrueren, mogen zij het huis niet meer verlaten en vaak ver zuimen ze dan de leerplicht. De nota concludeert, dat als er niets wordt gedaan om de tweede ge neratie in de Nederlandse sa menleving op te nemen, er een omvangrijke groep tweederangs burgers gaat ontstaan. MAANDAG Leiden. Marekerk: dodenherdenking slachtoffers Tweede Wereldoorlog. 19.30 uur, aansluitend stille tocht naar; monument bij molen De Valk. Kijkhuis, Vrouwenkerkoorstraat 17 film "Alphaville une étrange aventure de Lemmy Caution" van Jean-Luc Go- - APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de Leidse regio wordt waargenomen van vrijdag 1 mei tot 8 mei door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus/Kempenaerstraat, Oegstgeest, tel. 153274; Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525; WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; ten zuiden van de Rijn: 121753; Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Gezond heidscentrum. Berkenrode. Leiderdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14- Oegslgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500; Voorschoten - Gezondheidscentrum, Van der Waalslaan, tel. 4641; Warmond - T. de Bruin, Lodewijk van Deijssellaan 20, Hillegom, tel. 02520- Lezing over zedenschandaal bij LWH LEIDEN - Na afloop van de kranslegging vanavond bij het verzetsmonument bij molen De Valk wordt in de ruimte van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit een voordracht gehouden over de affaire-Ries. Dat is een homo-zedenschandaal dat zich in het voorjaar van 1936 in Den Haag voordeed. Enkele topamb tenaren waren daarbij betrok ken. De voordracht wordt gehou den door Hans van Weel in de LWH-ruimte, Caeciliastraat 18, aanvang rond half negen. In hetzelfde centrum houdt de LWH een fototentoonstelling over vervolging van homo's door de jaren heen. WATERPOLO - Na op fortuinlij ke wijze te zijn ontsnapt aan een nederlaag tegen Spanje heeft de Sovjet Unie het FINA-bekerwa- terpolotoernooi in Long Beach gewonnen. In de laatste wed strijd zegevierden de Russen met 8-3 (3-0, 2-3, 1-0, 2-0) over Cuba. De olympische kampioen behaalde 13 punten uit 7 wed strijden. Tweede werd Joegosla vië. VOETBAL - Gisteren woonde Beenhakker het duel Feyenoor- d-AZ bij. Dat was niet uitslui tend voor de lol. "We willen", zo verklaarde Beenhakker zijn be langstelling, "nog een talentvolle speler aantrekken en die zou mo gelijk wel eens tussen de 22 ac teurs in Rotterdam kunnen zit ten". Wie Beenhakker op het oog had, liet hij niet los. Opslagruimte bakkerij uitgebrand WARMOND - Dc opslagruimte van een bakkerij aan de Dorps straat in Warmond is gisteravond omstreeks half zes geheel uitge brand. De brandweer, die binnen vijf minuten aanwezig was, had een kwartier nodig om dc brand te blussen. Volgens de politie liepen dc winkel en het woonhuis geen noemens waardige schade op. Het schade bedrag staat overigens nog niet vast. Ook de oorzaak moet nog worden onderzocht door de tech nische recherche. WARMOND - Een 36-jaripe Ha genaar moest gisteravond om streeks acht uur na een bosting in Warmond met uitwendige snijwonden, voornamelijk aan het gelaat, en een hersenschud ding naar het AZL in Leiden worden vervoerd. Het ongeluk onstond toen dc auto mobilist op de Herenweg een aantal wagens inhaalde, aan het einde van die manoeuvre in dc slip raakte en vervolgens tegen een boom aanknaldc. Begeleidingscommissie Burgerraadslieden KATWIJK - Elf Leidse majo rettekorpsen hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan het majoreltefeslival van de Mari- quita's in de Katwijkse sport hal Cleijn Duin. De Keytown- sisters ivoren het meest succes vol met een vierde plaats. De Koaigirls werden vijfde. De Toekomst zesde en Ons Buiten achste. De Horynia's uit Kat wijk wonnen het festival. Op de foto de majorettes Eensgezind heid uit Nieuwkoop. Verlies kentekenbewijs fataal LEIDEN Het verliezen van een kentekenbewijs werd een 24-ja rige Leidenaar, die omstreeks tien voor één vannacht op de Rijndijk tegen een lichtmast was geknald, fataal. De politic kwam dank zij hel bewijs binnen twin tig minuten te weten waar de da der woonde. Hij werd in z'n wo ning aangehouden. Dc Leidenaar reed vanaf dc Haag se Schouwweg over de brug, sloeg vervolgens linksaf de Rijn dijk op cn vloog toen uit de Collecte OEGSTGEEST - Een collecte voor epilcpsiepatienten van het centrum 'Meer en Bos' in Heem stede heeft ruim 6.000 gulden op gebracht. Dc afgelopen week werd dat bedrag door de collec tanten opgehaald in Oegstgeest. LEIDEN - Ondertrouwd: H. Linschoo- ten en E M E M i 'uikei sloot; E H. Steenbergen en M.S. van der Vliet; G J. Velthorst en A.W.M. Bernards; C.J. van Oosten en W. van Oosten; P C A.M. Wal ter en M C van Winsen. J W.R. Stalpers en L A.J. Krechtig; R.J. Holtslag en E K. Westerhout; F', van Reijswoud en S. Oli vier; R I. Boekkooi en J.C.M. Zitman; I'.B. Devilee cn S. Ligtvoet; B. van Leeuwen en J. Klinkhamer; H.J.M. Streng en B.J.M. Droogh; D.C. Paul en C. Schaafstra. Geboren: Richard Josep. zv. D.J. van Duijvenboden cn S.C.A. Overdevest; Incs, dv. M.J.T. Visser cn H. Blansjaar: Nanne. zv J. van der Heijden en A. van der Niet; Irene, dv P. de Bruijn en A L. Ie Comte; Adnanus Martinus. zv P. Els- hout en T Katten berg; Mark Wouter, zv R P Otten en W M Voorhuis; Tim Pe trus. zv A.P.M. van Rossum en S.J.M. van Sehie; Clemens Ingmar, zv B.J. Klink en M.J.M. Zwaard. Margot Tama ra. dv J.F. Schrijver en K K A Wijkstra: Rosalie, dv C.J.T van Vel/en en M. Hooft, Terence Oliver Guv. zv. M.D. de Lima cn A Sapulete; Jim Dorian, zv H C A Kramp en S Quellhorst; Anne, dv K M Mooijekind en H M A Mol, Jo hanna Cornelia Harmina, dv. J. de Vos en J. Borgers, Sander, zv H Bink cn G. Ligtvoet; Samuel, sv II Oudkerk T Kuopal; Cathanna Johanna, dv J. Schroei en H.C.J.M Vink; Jolanda, dv G.P. de Haas en M.J. Bizot; Marjon. dv W. van Duijvenboden en A van der Plas, Carlijn Marie Thérèse. dv. J.H.M. Heideman en C.Th.M. van Heijst. Overleden: J.P. Zwanenburg. (1954) echtg van A. Vlieland: M M. van Pola- ncn. (1905) echtg. van P C. Mol; H.C. Hanno. (1905) geh gew. met H. van de Water; J. Lens, (1906). Gehuwd: P.W.F.M. Hommel cn II J. van Kempen. W.R Derks en M.J. Kerst. C Waasdorp en C M F. van Dam. M. Pijn- naken en Elly Raja Sugiahartyani. LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden wil graag dat de ge meente gaat onderzoeken of het mogelijk is persoonlijke gege vens, die dc vreemdelingen dienst van buitenlanders heeft, door te spelen naar de gemeente lijke afdeling burgerzaken. Deze kwestie werd ruim een jaar geleden al aangestipt door de be geleidingscommissie van het in stituut. In een brief aan de ge meente schreef dc commissie dat haar ter ore was gekomen dat bu reau huisvesting brieven auto matisch doorstuurt naar de vreemdelingendienst. Zodat zij in wezen meewerkt aan de op sporing van illegale buitenlan ders. Een jaar later kreeg de commissie van huisvestingsambtenaren te horen dat dit verschijnsel be perkt zou zijn gebleven tot één buitenlander. Verder werd ver teld dat alle verzoeken van vreemdelingen tot registratie voor een woning ter controle worden voorgelegd aan de vreemdelingendienst. Dit ge beurt door middel van toezen ding van een afschrift van het be treffende aanvraagformulier. Zowel dc leden van de begelei dingscommissie als een aantal raadsleden stelden zich vervol gens op het standpunt dat het be ter zou zijn als de gegevens naar de afdeling burgerzaken zouden worden overgeheveld. Zodat het aanvraagformulier daar gecon troleerd kan worden. De begeleidingscommissie komt nu weer op de zaak terug naar aanleiding van het feit dat on langs is beslist dal de registratie van vreemdelingen voor een ver blijfsvergunning voorlopig in handen blijft van de vreemdelin gendienst. Dit betekent volgens de commissie niet dat hiermee ook een oordcel is uitgesproken over het idee om in het geval van de woonvergun ning de gegevens over te hevelen naar burgerzaken. De voordelen hiervan liggen vol gens de commissie voor de hand. "Andere gemeentelijke diensten, waaronder bureau huisvesting, kunnen daardoor persoonlijke gegevens opvragen bij burgerza ken. Vreemdelingen worden op die manier op dezelfde wijze be handeld als Nederlanders". Ter wijl volgens de commissie bo- vendien wordt voorkomen dat andere gemeentelijke diensten j indirect een bijdrage leveren aan de opsporing van illegale vreem delingen. Zolang de gegevens nog niet zijn overgeheveld vindt de commis sie dat de aanvraagformulieren voor een woonvergunning in de meest relevante vreemde talen moeten worden vertaald. En de tekst moet volgens haar ook zijn voorzien van de mededeling dat de vreemdelingendienst wordt ingeschakeld. LEIDSCH Al DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Loldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nebezorging van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling to voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28684. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Peauw. Alg. redoctlechef: Ug. red Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televl- Aangealoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. Ch.' Lennartz tel. 071-133202 222 071-155854. Voorschoten J. Peetera 071-769935. Zoeterwoude R. Stavena 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2