Rampen woeden rond Nederlandse caravans [n Argejès doet weer goede zaken tttiiw fr M.: Pot van Sunline is tot op de bodem leeg... MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 23 «Si*. a. de vleet inArgelès. ARGELES SUR MER Voor heel wat Nederlanders is de aardigheid er af in Arge- lès-sur-Mer. Toch ligt het dorpje nu, in het vroege voor jaar, nog zo maagdelijk tegen de Pyreneeën en glinstert de Middellandse Zee er in de eer ste zonnegloed. De vijfdui zend Argélisiens komen erbij, want straks in de zomer gaan ze weer schuil achter de rug gen van 300.000 vakantiegan gers, die er huis houden óp zo'n 70 campings en caravan kampen. In de zomer is Arge- lès een heksenketel en soms ook nachtmerrie en ellende, voor wie niet heel goed op zijn tellen past. In oktober '79 was ik voor heb laatst in Argelès, toen er ram pen woedden rond "La Roser- sie." Het kamp werd door Ne derlanders geleid en had in de Michelin-kampeergids een eervolle vermelding. Toch had op dat moment voor Ne derlandse eigenaren van sta caravans de ellende bijna zijn hoogtepunt bereikt. Namen vielen: Hopecombe, Harry- van, Van Zeist uit Twisk en ten slotte die van een op dat moment recente redder in de nood: de altijd hulpvaardig doende Van der Glind. Geknoei De problemen voor de vakan tiegangers waren steeds het zelfde: de Nederlandse be middelaars hadden met de papieren geknoeid, of de cara vans kwamen niet aan of ze waren door een Nederlandse "verhuurder" in regie geno men, terwijl de eigenaren de huur nooit ontvingen. Het was steeds een mengeling van regelrechte oplichterij en van onnozele, onbekwaamheid, waarbij men het eerste achter het tweede probeerde te ver stoppen. De toestand zoals ik die in okto ber '79 in Argelès aantrof, meldde ik in deze krant. Het thema werd overgenomen in het VARA-programma "Ko ning Klant" van 4 februari 1980. In het Utrechts Nieuws blad van 15 augustus daarop volgend schilderde Marga Smits, een van de slachtoffers van de oplichtingspraktijken op La Rosersie, de toestand nog als "een gigantische puin hoop". Op 19 juli had Marga Smits al een klacht ingediend bij de procureur van de Repu bliek in Perpignan wegens oplichterij bij de "société Ca- talane", waarvan Van der Glind de vertegenwoordiger was. Van der Glind verdween diezelfde zomer nog achter slot en grendel. Op dit mo ment is hij echter op borg tocht vrij. Terwijl de drama's rond La Ro sersie zich als donderwolken samenpakten, ontwikkelde zich gelijksoortige ellende op een ander kamp in Argelès, de "Costa Rouge". Daar komt de ontknoping pas nu en ik ging naar Argelès terug om erbij te zijn. Krater Het valt niet mee een boeiende foto te maken van een loop graaf zo zwart als een krater en van een sta-caravan er naast. Toch is dat een belang rijk beeld op Coste Rouge. De sta-caravan is er een van de tweehonderd zoals die door "Sunline Holiday System" aan Nederlandse kopers werd opgeleverd via de vanuit ons land opererende heer Van der Hart, geen onbekende in de wereld van de scheve schaats. Deze sta-caravans zijn het on derwerp van twee drama's, waarvan het eerste minder in grijpend is dan het tweede. De loopgraaf is onderdeel van 'Sunline' -caravan in Coste-Rouge met rechts de omstreden weg. weg. De eigenaar het kampeerterrein is Tesson. De ge meente-architect had al jaren geleden monsieur Tesson ver teld dat hij zijn caravans ook wel op dat stuk grond mocht zetten, maar dat er ooit een weg zou komen, en dan moes ten de caravans weg. Ook van der Hart wist hiervan, maar die, noch Tesson gaf die wijs heid door aan Nederlandse sta-caravan eigenaren, die in hun onschuld pachtcontrac- ten voor soms tien jaar afslo- ter Wie op de gemeente grond bleek te staan is nu naar andere kampen ver sleept. De kosten waren voor de eigenaren. Op dat moment was Van der Hart al van de aardbodem verdwenen. Bin nen de grenzen van Argelès- sur-Mer was dat allemaal nog niets. De ware ramp lag el ders. Operatie op Coste Rouge maken namelijk deel uit van een operatie waarbij Van der Hart via zijn zogenaamde Sunline Holiday System eind '7&-begin '79 tweehonderd van deze uit hun krachten ge groeide behuizingen op te kleine wieltjes aan Nederlan ders verkocht. Van der Hart was ooit sales-manager bij Hopecombe LTD geweest, die rampen op La Rosersie had veroorzaakt en die intus sen failliet was gegaan. De ko pers waren ditmaal gegoede intellectuelen maar hun intel lectuele argwaan bleek niet groot genoeg. Ondanks ver gaande informatie her en der bleek niemand op de hoogte van de activiteiten van Van der Hart. De "sunliners" ver schenen niet alleen op Coste Rouge, maar ook in Canet- Plage op het kamp Les Peu- pliers van signor Bellito. Van der Hart had de eigenaren eigendomsbewijzen toege stuurd nadat de koopsom van 19.000 gulden was betaald. Hij voerde de caravans echter in met douaneverklaringen, waarop valselijk stond ver meld dat de koopsom maar f 16.000 had bedragen. Omdat de eigenaren hem de BTW al hadden meegegeven, kon Van der Hart het verschil in zijn zak steken. Deze operatie speelde zich af in december '79, toen op La Rosersie de deksel van de pot sprong. Ook op Coste Rouge en Les Peu- pliers ging het echter mis. De douane kwam er achter dat Van der Hart had geknoeid met de BTW. Sunline had in tussen uitstel van betaling ge kregen en in mei volgde het faillisement. Van der Hart was van de aardbodem ver dwenen. De douane legde op de caravans beslag. Club De tweehonderd eigenaren in het verre Nederland richtten een vereniging (club van 200) op en begonnen te piekeren over een oplossing. De zomer van '80 kondigde zich aan en de douane had een plan: de eigenaren kregen recht op vruchtgebruik, als ze de cara vans niet zouden verslepen. Tegen de herfst veranderde de toestand echter aanzienlijk toen de douane - er zat geen geld meer in de caravans - als nog tot openbare verkoping besloot. De club van 200 kwam weer in actie. Dankzij de overtuigingskracht van een expert op de Nederlandse ambassade in Parijs, en ge steund door een Catalaanse advocaat in Perpignan, kwam men met de douane tot een bevredigende oplossing De kous was af als de Nederlan ders gewoon het verschil zou den betalen tussen wat Van der Hart in feite had afgedra gen en wat zijn werkelijke schuld aan de douane was. De oplossing kwam neer op 2500 frank per caravanbezitter. Het was februari '81. De eige naren begonnen hun geld te verzamelen. De Nederlanders hadden in middels twee raadselachtige brieven van monsieur Tesson en signor Bellito ontvangen, waarin werd gesteld dat ze niet frs 2500 dienden te beta len om van alles af te zijn, maar niet minder dan frs 12900. Dat waren de kosten die Bellito en Tèsson zelf had den gemaakt, en de vordering die ze zelf nog op het failliete Sunline hadden. De brieven behelsden nog het dreige ment dat, in geval de frs 12900 niet zou worden overge maakt, de beide heren "over de caravans ten eigen bate zouden beschikken". Nog mooier Het wordt nog mooier, 5 maart krijg ik telefonisch contact met signor Bellito. Het geen hij me vertelt, komt neer op wat ze bij het toneel een "deus ex machina" noemen. Bellito en Tesson blijken uit eigen zak het door de Nederlandse ambassade met de Franse douane afgehandelde bedrag te hebben betaald. Dat is een bliksem-actie waarmee de beide heren proberen voor zich het recht op exploitatie ide Bellito vertelt me dat die nog steeds eigendom van (de wel iswaar failliete) Sunline zijn en dat hij eigendomspapieren van Nederlandse kopers nooit heeft gezien. Hij en Tes son hopen hun vordering op Sunline door de exploitatie te vereffe- De douane in Perpignan beves tigt me dat het geld is overge maakt. Men voegt er aan toe, dat daarmee voor hen de kous af is: wie er betaalt doet er niet toe. De douane zegt er wel desgevraagd bij dat Van der Hart nog niet met ze klaar is. Hij zal worden vervolgd we gens ontduiking van de BTW en dat zal neerkomen op een zeer hoge boete en wellicht ook op gevangenisstraf Een curieuze figuur tussen deze vreemde zaken is nog mon sieur Nibet. Hij is burgemees ter van het grensplaatsje Le Perthus, heeft belang bij de Banque Catalane en is eige naar van de inklaringsfirma Casademon. De caravans wa ren via Casademon op hun staanplaatsen terechtgekomen. Bellito en Tesson hadden dan ook aan Nibct betaald en Ni- bet was het geld naar de doua ne gaan brengen. Nu is mon sieur Nibet - want zo gaat dat in een provinciestad - ook een kennis van de Catalaanse ad vocaat en Nibet wist van de advocaat dat het geld uit Ne derland onderweg was. De vraag waarom hij op de aan komst daarvan niet nog een dag heeft willen wachten, werd niet beantwoord. Ver moedens bleven. Te laat landse geld is gearriveerd: te laat! Hij vertelt me ook be zoek te hebben gehad van Tesson, die mede uit naam van signor Bellito een nieuwe streek tegen de Nederlanders heeft uitgedacht; hij zal de sta-caravans naar Spanje ver slepen. Tegelijkertijd nemen de twee heren nog een ander besluit. Ze zoeken contact met een ca ravanverhuurkantoor in En geland, dat ook in ons land vertegenwoordigd is. De Brit ten komen over en sluiten met Tesson een contract voor deze zomer en ze gaan meteen van start met een adverten tie-campagne, waardoor de Club van 200 weer wordt op geschrikt. Het bestuur licht de Nederlandse tak van de verhuurorganisatie in. De campagne wordt gestopt. De club van 200 staat nu voor de definitieve slag Tot de gesug gereerde mogelijkheden be hoort een kort geding tegen monsieur Nibet, omdat hij niet alleen onverschuldigd heeft betaald, maar ook nog omdat hij dat heeft gedaan met geld dat niet via de inter nationale bank-weg direct uit Nederland gekomen is. en dat moet volgens de bepalingen van de EG. Tenslotte kwam het direct uit de zak van Belli to en Tesson. De bewegingen van Bellito en Tesson worden in verband met hun Spaanse plannen nauwlettend in de gaten ge houden door een betrouwba re "watchdog". Mochten de "sunliners" in de richting van Le Perthus aan het rollen worden gebracht, dan zullen de Spaanse douane-autoritei ten gewaarschuwd worden. Laten ze het Nederlandse be zit dan toch nog door, dan is er niemand meer die kan tegen spreken dat het land langs de Middellandse Zee vol "com binaties" is en vol van handen op één buik. De al zolang geteisterde Neder landers hebben nu, wel wat laat, dozen vol bewijsmate riaal naar Frankrijk afgezon den. Hiermee moeten hun eigen domsrechten zonneklaar worden aangetoond. Het al lerbeste argument levert ech ter mr. Bremer, de curator van het failliete Sunline. Hij vertelde me: "Als curator sta ik op het standpunt dat de ko pers eigenaar zijn. Sunline heeft van hen niets te vorde ren". Mr. Bremer voegde er nog aan toe het te betreuren dat hij de slachtoffers niet meer had kunnen helpen. De pot van Sunline bleek name lijk tot op de bodem leeg. Met de verklaring van Mr. Bre mer vervalt de basis onder de constructies van Signor Belli to en monsieur Tesson, maar ook onder die van burgemees ter Nibet en zijn Casamedon. Ze zal ertoe moeten leiden dat de tweehonderd Nederlan ders het vrij beschikkings recht over hun sta-caravans terug krijgen. Toch blijft Per pignan een verre stad en de zon belicht er de gedachten anders. Wat is de moraal van ons ver haal, vroeg ik in een eerder stadium een van de bestuurs leden van de Club van 200. Hij antwoordde:"Je kunt zoveel informeren als je wilt, maar als Nederlandse particulier moet je ondanks al die inge wonnen informatie nog steeds niet over een nacht ijs gaan Als je eenmaal bent op gelicht, is hel ontzettend noeilijk de oplichters te grij pen RUDOLPH BAKKER AMSTERDAM De Amsterdamse lommerd doet goede zaken. Tachtigduizend mensen stapten vorig jaar naar de Stadskrediet, ook wel Ome Jan ge noemd, om sieraden of andere roerende goederen te belenen In totaal werd er voor 33 miljoen gulden aan goederen beleend. In vergelijking met 1979 is dat een stijging van 10 miljoen gulden. Directeur M A. Heuwekemeijer van de Stadskredietbank schrijft die stijging toe aan de economische recessie en aan de gestegen goud- en zilverprijzen Vooral mensen met inkomens tussen het minimum en modaal zijn volgens Heuwekemeijer vaste klanten van Ome Jan ..Het gaat economisch allemaal niet meer voor de wind, maar de verplichtingen blijven hetzelfde. En als dan plotseling de wasmachine of ijskast kapot gaat Veel mensen, aldus Heuwekemeijer, proberen financiële tekorten tijdelijk op te vangen door iets te belenen ..Vooruitlopend op uitkeringen als kinderbijslag of vakantiegeld Als dat binnen is. wordt het weer afbetaald En voor die paar honderd gulden gaan de mensen niet naar een bank vcor een persoonlijke lening' AANTREKKELIJK Financieel is de Amsterdamse lommerd aantrekkelijker dan de banken ..We zitten onder de 20 procent rente, dat lukt je bij de bank niet meer Wc vallen ook onder de instellingen van alge meen nut", aldus Heuwekemeijer. Ondanks de voordelige rente draait de Stadskredietbank praktisch niet. ..Vorig jaar hadden we een kleine winst, het jaar daarvoor 4500 gulden winst Maar drie jaar geleden hadden we 3500 gulden verlies Dat zijn bedragen die op een exploitatie van miljoenen vrijwel geen invloed hebben aldus directeur Heuwekemeijer Schuin tegenover het Amsterdamse gemeentehuis, op de hoek van de Oudezijds Voorburgwal-Enge Lombardsteeg huist de Stads kredietbank. Naast dit pand heeft de bank nog drie filialen in de hoofdstad Een steile trap leidt naar het wachtkamertje waar dc panden ingelost en beleend worden Het krappe wachtkamertje is tweemaal zo hoog als het breed is. Enkele mensen wachten er rustig op hun beurt. Op een ouderwets lattenbankjc zitten drie vrouwen en een man Er wordt weinig gepraat en af en toe verdwijnt er iemand in de afgesloten ruimte met het loket. Daar worden de te belenen goe deren getaxeerd en aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. In ruil ontvangt men een pandbriefje en 70 procent van de getaxeerde waarde De goederen verdwijnen in een kluis, zilver- kamer of magazijn. Het beleende pand kan op ieder gewenst ogenblik teruggehaald worden. VOORDEEL Na een half jaar worden niet opgehaalde goederen geveild De meeropbrengst van het geveilde kan dan geïncasseerd worden op vertoon van het pandbriefje ..Het zou niet eerlijk tegenover de pandgever zijn dat hij dat voordeel niet zou krijgen wanneer een gouden sieraad meer waard wordt", aldus Heuwekemeijer Goederen die niet geveild worden, vallen terug aan de bank en worden in dc winkel van de bank verkocht. In de winkel aan de Nes staan twee versleten platenspelers, twee paar ski-schoenen, grammofoonplaten, fototoestellen en talloze gouden en zilveren sieraden. De sieraden vormen het grootste deel van de goederen die beleend worden (94 procent» Onder de post diversen valt nagenoeg alles wat los zit: radio's, fototoestellen, schecrapparaten. werphengels, Perzische tapijten, gitaren, nagenoeg nieuwe kleding etc EEUWENOUD Het belenen van bezittingen heeft een eeuwenoude geschiedenis. „De lommerd stamt uit de tijd van Moscs Toen werd het op perkleed van de man beleend en bij de farao's kon zelfs de mum mie van de vader worden beleend. In de tijd van de kruistochten is de lombardc (geldschieter) hier naar toe gekomen", aldus Heu wekemeijer Tot 1614 bleef de lommerd in particuliere handen In dat jaar startte de gemeente Amsterdam met dc Stadskrediet bank in het voormalige turfpakhuis in de Enge Lombardstee- 8 Al bijna dertig jaar werkt Heuwekemeijer bij de gemeentelijke lommerd. ..Vroeger werden er piano's, ijskasten en complete meubilairs beleend, dat maak je nu niet meer mee Toen had je ook een armoedekrediet. dat is er gelukkig ook niet meer Ik geloof wel dat er nog een stille armoede bestaat Vooral onder oudere mensen, die alleen maar van hun aow moeten rondko men. Die moeten echt wel krabben. Maar het is niet meer zo dat er echt honger wordt geleden. Je had indertijd ook de weekbelenin gen. Dan werd er gc.uiticipt n.l op hel v.dÜQOII I >p ftlMI I I werd het goede pak van vader beleend En als het loonzakje vrijdag binnenkwam, werd het weer teruggehaald zodat vader er zondags weer netjes uitzag. Het belenen is nu meer verschoven naar de sieraden van de vrouw. Dat is een soort gemeengoed geworden". VEILINGEN Niet alle roerende goederen kunnen beleend worden De wapenuit rusting van militairen en voorwerpen van de kerkelijke eredienst worden geweigerd. Ook autoradio's zul je niet bij de Stadskre dietbank aantreffen, ..daarvan kan je haast zeker zeggen dat ze gepikt zijn". Om te voorkomen dat dc bank een helcrsfunctie krijgt, is men verplicht zich te legitimeren Daarnaast hebben politiemensen inzage in de boeken Dameskleding wordt aan het loket ook resoluut geweigerd ..Dat is veel te veel aan de mode onderhevig en dan raak je het aan dc straatstenen niet meer kwijt". Jaarlijks vinden er acht veilingen plaats van goederen die niet meer worden opgehaald. Twaalf procent van de beleende goederen keert niet terug naar de eigenaar, maar komt onder de hamer Ruim vijftig belangstellenden verzamelen zich maandagmiddag in de veilingzaal aan de Nes In een flits wordt het te veilen voorwerp getoond en het nummer wordt afgeroepen „Nummer 588; een gouden ring met een steentje eruit Er is ook een oorbel bjj aldus dc veilingmeester Met een monotone stem reageert hij op hoofdknikken, vingerknipjes en opgestoken handen „Ze ventig gulden hier geboden. 72. niemand meer dan 72 gulden'' 74. 76. 78.80.82. niemand meer dan 82 gulden''" Een doffe hamerslag wijst de ring en oorbel toe aan de laatste bieder „DIENSTVERLENING" Dat slechts twaalf procent van de beleende goederen onder de hamer komt, valt volgens Heuwekemeijer mee Het bewijst hoe zcerdemcn.M nop hun pui!. .k Wc zijn geen bedrijf dat winst moet maken We voorzien in een behoefte. Het is eerder dienstverleningaldus Heuwekemeijer Het voor/ien in n lufl r i: UU f| bezoekersaantal Behalve in Amsterdam bestaat de behoefte om naar de lommerd te stappen ook in Den Haag Ook daar opereert een gemeentelijke lommerd en als het aan 11» uw« kcilM komt er in andere steden ook een Ome Jan waar je je gouden ketting een tijdje kunt afstaan voor geld om de tandartsrekening te betalen „Ook in Rotterdam en Utrecht is daar behoefte aan Ik geloof dat de lommerd in iedere grote stad succ» heeft RIEN KLORIS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23