Noordwijk stopt Barendrecht af Ter Leede loopt op klippen CircusRCL handhaaft zich op hoogste niveau RBB zakt in Spijl lyemsse weg m moeras Quick Boys kan tegen RVVH niet imponeren Sterk Xerxes speelt Lisser Boys van veld MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDERDORP - De belangrijkste conclusie die zaterdag na de 'voorstelling' van hel RCL-'cir- cus' kon worden getrokken, was dat de Leiderdorpse 'artiesten' voor 997c zeker ook volgend sei zoen weer op hel hoogste niveau hun kunsten mogen vertonen. Na de 5-3 overwinning op Zwaluwen Vlaardingen heeft de Leider- dorpse ploeg uit de laatste 'optredens' nog maar één punt nodig om volgend seizoen in de eerste klasse op 'tournee' te gaan. Na het vermakelijke 'program ma' dat RCL de toeschouwers in de ontmoeting met het povere Zwaluwen voorschotelde, mag verondersteld worden dat de roodwitte-brigade daarin slaagt. Vooral de 'nummers' die Dick van der Bijl, Pierre van Gemerden, René Kamminga en Peter Piket opixterden. vermaakten het hoog- geeerde publiek best. Deze pupil len van 'stalmeester' De Waard waren voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor het succes dat RCL bij de toeschouwers had. Daar moet echter direct bij wor den aangetekend dat Zwaluwen Vlaardingen de Leiderdorpers geen strobreed in de weg legde, al doet de uitslag misschien anders vermoeden RCL bouwde na een 2-1 ruststand ecu 5-1 voorsprong op. waarna de Vlaardingers te rugkwamen tot 5-3. Van een ener verend scoreverloop was derhal ve geen sprake. Ook was het nim mer spannend, nu de tijd na het derde Vlaardmgse doelpunt de ti )d té kort U-as om RCL nog le kunnen laten balanceren. Acht doelpunten in een degradatie duel. ongekende weelde eigenlijk. En dat terwijl in de openingsfase alles in de richting van een 'door sneeduel' wees. Zowel De Bloe- merd-equipe als de ploeg van trainer Corvéhjn startte met een 4-4-2 systeem, dat later aan beide kanten werd ingeruild voor het wat offensxevere 4-3-3 Bij de thuisclub wierp Dick van der Bijl zich naarmate het duel vorderde als 'hangende' spits op. terwijl Leen Pijpers aan de andere kant tot puntspeler werd gepromo veerd. Op het overbezette mid denveld was elke aanvalsopzet al bijvoorbaat gedoemd te misluk ken. Libero Koos Haneveld han teerde daarom regelmatig de 'lange trap', maar door de harde wind kwam de bal bijna nooit op de plaats van bestemming te recht. Omdat de RCL-verdedi- gers Hans Braat. Thijs Br Lijs van Egmond hun tegenstan ders 'inpaktenwas er tx>or Zwa luwen aanvallend ook weinig eer 4e behalen. Een overtreding van ivrdediger Velda tegenover talent Kammin- ga luidde na een kwartier het eerste hoogtepunt in. Op de rand van het strafschopgebied begaf aanvoerder Dick van der Bijl zich achter de bal. Op rechts leid de Pierre van Gemerden keeper Nijgh af door een sprint aan te gaan. V.d. Bijl negeerde Van Ge merden en liet de bal met veel ef fect in de kruising draaien 1-0 Peter Piket degradeerde even later op rechts een Vlaardinger tot fi gurant. legde het leder precies op hef hoofd wan de vrijstaande Re né Kamminqa. die 2-1 xnkmkte Nadat Sluimer de bal in gunstige positie op de lat had geknald en Nentjes wegens een overtreding tegenover Van Gemerden in het boekje van arbiter V Oevelen was verdwenen, kopte dezelfde Nentjes vlak voor rust 2-1 in ln het tweede part gebeurde er soms minutenlang helemaal niets, maar de doelpunten vergoedden veel. Na weer een fraaie vrije schop van Piket kopte topscorer Van Gemerden na vier minuten 3-1 in. Een briljante actie ran Van der Bijl (hij legde de bal aan de zijkant goed dood en leverde een pass-op-maal af) zette op nieuw Pierre ran Gemerden om m 4-1. Alleskunner V.d. Bijl zelf legde de laatste hand aan de ze ge Op identieke wijze aan de eer ste goal tot stand Jciram. scoorde hij tien minuien voor tijd 5-1. RCL verslapte hierna en invaller Stoevelaar en Nentjes profiteer den 5-3 De tijd was hierna té kort óm een nieuwe toeniee van RCL op het luxtgste voetbalplan in de weg te 5laan. FRED SEGAAR SPIJKENISSE - Rijnsburgse Boys kan het bezoek aan degradatie kandidaat Spijkenisse beter zo snel mogelijk vergeten. Bij de H'ijnands-equipe wilde er zater dag maar weinig lukken. Het van origine toch al niet aanval lend ingestelde Spijkenisse kon zich na een snelle openingstref fer voor het eigen doel ingraven en de score via de counter ten slotte tot 3-0 opvoeren. Het vroege doelpunt van Nuyen drukte zijn stempel op het ver dere verloop van de partij. Na een vrije trap stelde de Spijke- nisse-speler in de 6de minuut RBB doelman Henk Voorbergen voor het eerst op de proef. Voor bergen had van trainer Wij- nands de kans gekregen om wat ervaring op te doen en nam daarom de plaats in van Wij nand Sloos. De zenuwen waren de jonge goalie echter nog niet de baas. De schuiver van Nuyen wist hij pas achter de doellijn te keren, iets dat arbiter Jongman niet ontging: 1-0. Even leek het erop dat RBB deze tegenslag direct ongedaan zou maken. De defensie van de gast heren haperde in eerste instan tie, waardoor de opponent de kans kreeg om daar als koek doorheen te lopen. Eenmaal in de positie gekomen om het kar wei af te ronden treuzelden de Rijnsburgers echter te lang. Spij kenisse kon daardoor de schade steeds weer herstellen. Na ruim een kwartier spelen was het uit met de Rijnsburgse pret. In de achterste linie grendelde de thuisclub alle toegangswegen naar het eigen doel hermetisch af. Met veel inzet poogden de dis cipelen van Wijnands de sloten open te breken, maar tevergeefs. Op het middenveld was er alle ruimte om te combineren, maar eenmaal in de voorste linie geko men, stokten de initiatieven. De ballen waren bij de le kort opge zette Rijnsburgse combinaties een eenvoudige prooi voor uit blinkers als Jardez en de geblok te Van der Meer. In plaats van een tocht door het midden waren acties over. de vleugels dan ook meer op hun plaats geweest. Henk Merbis en de in de plaats van de geblesseer de Piet Haasnoot aangetreden Henny Heemskerk speelden slechts een figurantenrol. Cen trumspits Henk van der Zwan viel alleen maar op toen hij zich langdurig -opwond over het feit dat hij onheus was belaagd door doelman Leyen. Tot de rust hadden de Rijnsburgse verdedigers op hun beurt geen kind aan hun opponenten. Na de hervatting raakte ook dit deel van de ploeg het juiste spoor ech ter bijster. Ron van Baaren ont popte zich bovendien als een ge vaarlijke stoorzender. Al na één minuut spelen bracht hij Martin Toet dusdanig in het nauw dat deze bijna in eigen doel scoorde. Direct daarop kon De Heer het leder na slecht uitverdedigen aan Rijnsburgse zijde bemachtigen. Hij schoot de bal net over het doel. In de 50ste minuut ging het mis. Toet en Heemskerk begre pen elkaar verkeerd. Van Baaren viste het leder op, treuzelde even, maar passeerde vervolgens Henk Voorbergen toch met een goed geplaatste bal. 2-0. Wanhopig trachtte RBB wat terug te doen. maar terwijl de eigen motivatie wegzakte, groeide die van Spijkenisse, dat immers de kans schoon zag om het degrada tiegevaar verder van zich of te schudden. Van Baaren was daar bij de grote animator. Met een gevaarlijk voorgegeven bal en een door Voorbergen gekeerd schot liet hij onmiddellijk de tan den weer zien. De rechtsbuiten maakte het karwei zelf ook af. In Katwijk sliiit met winst af MONSTER Met een 1-2 zege op Monster sloot Katwijk zaterdag het seizoen af. De Katwijkers eindigden door deze zege uitein delijk op de vierde plaats in de derde klasse. Katwijk vervulde haar sportieve plicht op voor beeldige wijze. Doelpunten van Gidy van der Bent in de eerste en Arnold Boers in de tweede helft zorgden ervoor dat de thuisclub degradeerde met 1-2 verloor en zodoende degradeerde naar de vierde klasse. de 61ste minuut speelde Lank- haar hem op het randje van bui tenspel aan, waarna Buvens de bal listig over de uitgelopen Voorbergen in het doel lobte: 3-0. Voor Spijkenisse was het toen "kat in het bakkie". De verdediging hoefde zich slechts tot lange ha len naar voren te beperken, ter wijl de opponent verder in het aanvalsmoeras wegzakte. Alleen Ruud van der Voort kwam nog tot redelijke acties, maar de door hem geplande aanvalsopzetten werden door zijn teamgenoten in het geheel niet begrepen. Zonder dat het voor één van béide partij en nog tot noemenswaardige kansen kwam sukkelde het tref fen naar een afloop, waarbij de punten gingen naar de ploeg die ze het hardst nodig had Lisi iiuui nau reed Rienks liggendheeft de bal in het RVVH-doel gewerkt. Het doelpunt zal i RUUD DOBBELAAR tvorden afgekeurd. Overigens won Quick Boys met 3—1. en wel wegens buitenspel KATWIJK - Nu zaterdagmiddag de topper Barcndrechl-Noord- wijk op het programma stond, was er voor Quick Boys alle re den om de thuiswedstrijd tegen RVVH met de nodige aspiraties tegemoet te zien. Naar alle waarschijnlijkheid was de goe de wil bij de thuisclub vooraf wel 1||_ MM zeker de eerste rondgang rechtvaardigde geen knipogen naar het afde lingskampioenschap. De uitein delijke 3-1 overwinning kon dan ook eerder op het conto van de zwakke tegenstand en van een arbitrair falen op het beslis sende moment worden gescho ven, dan op een glanzende ver toning van de zijde van de man nen van trainer Arie Lagendijk. BARENDRECHT - Het debat over de vraag wie kampioen van de zaterdag- eerste klas se A wordt, laat sinds afgelo pen zaterdag geen ruimte meer voor een Babylonische spraakverwarring. Het lang gekoesterde recht van mede zeggenschap is tegenpartij en als GVVV en Barendrecht abrupt ontnomen, geheel in de geest van Jacobse en Van Es houden Noordwijk en Quick Boys voortaan de leu ze "Samen voor ons eigen" hoog. Nu Noordwijk aan de 1-1 voldoende had om Ba rendrecht de mond te snoe ren en Quick Boys zich tegen RVVH in de race hield, is de strijd om de titel is nu nog slechts een regionale aange legenheid. "Eigenlijk had ik niet meer op Quick Boys gerekend na die 0-5 overwinning van ons in Katwijk, maar ze u innen nu weer achter elkaar", bekeek Noordwijk-traincr Piet Bu- ter met ontzag de wederop standing van de Katwijkse concurrent. In elk geval had zijn ploeg in Barendrecht een zware last van zich afge schud. De maten van Baren- drecht-trainer Jan Rab hiel- den aan de 1-1 deling met Noordwijk niet meer dan een theoretische mogelijk heid op een kampioensfeest over. Rab: "Barendrecht moest deze pot winnen. We zijn uitgeschakeld". Gezegd moet overigens wor den dat Barendrecht tegen Noordwijk er werkelijk al les aan heeft gedaan om de hoop op een voortgezette ti- telcampagne levend te hou den. De club was zelfs van zijn geloof gevallen om te voldoen aan de winsteis; het in de Barendrechtse gelede ren gebakken 4-4-2 concept werd zowaar afgezworen. En al hield Noordwijk-trai ncr Piet Buter het er later dan op "dat we een groot deel van de wedstrijd heb ben bepaald en dus terecht niet hebben verloren", met evenveel recht van spreken kon zijn collega Rab de mo menten aanwijzen, waarop Noordwijk in het uiterst boeiende duel door het oog van de naald was gekropen. Met als uitspringer de vijf minuten voor tijd door uit blinker Bas Hokke geloste afstandsknal, die op de on derkant van de lat uiteen spatte. Noordwijk moest derhalve in de slotfase van de botsing spitsroeden lopen. Het con trast met de eerste helft was schril. In de ouverture had den de volgelingen van Piet Buter hoofdzakelijk het spel gedicteerd. Met geacheveerd voetbal, geschraagd door techniek en loopvermogen. De scoringsmogelijkheden kwamen als vanzelf. Na een pass van Van Dijk treuzelde John Manuputty evenwel te lang en werd hij onbestraft onderuit gehaald door Van der Korput. Broring (kopbal tegen de lat) en Gerlof (kop te onder een voorzet van de sterke Bogers door) grepen al evenzeer naast de ope ningsgoal. die in strijd met de verhoudingen na 33 mi nuten werd gefabriceerd door Barendrecht-rechts- back Piet Klepke. Na een fout van Ab Spaanderman trof Beukers vlak voor rust nog de paal, waarna Timo Gerlof nog in dezelfde mi nuut een vrije schop van Westgecst omboog tot 1-1. Gesteund door de straffe w ind hield Noordwijk ook in de tweede helft de vinger aan vankelijk aan de pols. Na fraai voorbereidend werk van Spaanderman. Bróring en Manuputty trof Bogers met een kopbal nogmaals het Barendrechtse hout werk. Maar daarna raakte het Noordwijk-collectief on derhevig aan slijtage. Manu putty was duidelijk moe ge worden van het vele loop werk; mede daardoor von den de drie linies amper nog de zo noodzakelijke aanslui ting. Barendrecht kon zo doende in de slotfase een keiharde oppositie voeren, maar wankelend hield Noordwijk zich overeind. 'Samen' met Quick Boys mag de ploeg van Buter nu vechten voor de 'eigen' titel- VVOG straft Sassenheimse missers koel af SASSENHEIM Met de haven in zicht is het Ter Leede schip gestrand. De Sassenheimse tweede klasser voer, als gevolg van een serie storingen in het radarwerk, re gelrecht op de VVOG-klippen; 1—4. De verdediging, het mechaniek waar het bij Ter Leede voornamelijk om draait, bleek in de beslissende confrontatie volledig van slag. Drie van de vier Harderwijkse treffers waren het logisch gevolg. De brigade van oefenmeester Henk Spaan ("Al klinkt het chauvinistisch, we zijn nog niet helemaal verloren") kan het kampioenschap vergeten. VVOG, dat dit seizoen voor het derde achtereenvolgende jaar meedong naar het eersteklasser schap. lijkt met een voorsprong van vijf punten (cén wedstrijd meer gespeeld) niet meer te ach terhalen. En gezien de spelver- houding zaterdagmiddag is dat volkomen terecht. Want de forse Ter Leede-nederlaag is niet al léén te wijten aan het falen van de geroutineerde defensie. Het team van trainer Van Pijkeren beschikte duidelijk over de meeste klasse, had het spel voortdurend onder controle en stond de Sassenheimers weinig mogelijkheden toe. Zelfs toen Pieter van der Plas na twaalf mi nuten spelen in de tweede helft de 2-0 achterstand halveerde, raakte VVOG niet van streek Het optreden van de roodgele de fensie. die fouten bleef maken, stond daarmee in schril contrast. Het begon al na zeyen minuten Doelman Wim van Harskamp en Cees van der Zwart verzuimden na een afgeslagen aanval de bal mee te nemen, waardoor de toe gesnelde Rengcr de Groot 0—1 in kon schuiven. Het voorval bracht de gemoederen hevig in beroering. De verwarring was compleet toen zeven minuten voor rust een slippertje van Nan- ne Sluymcr de formatie op een 0-2 achterstand bracht. Jaap Umans mocht alleen op Van Harskamp afgaan en gunde Koen Bruining de eer het af te maken. Ter Leede slaagde er in die tussenliggende fase niet in enige grip op de tegenstander te krijgen. Er was geen overleg, lan ge halen van Sluymer brachten wel onrust, ware het alleen in ei gen kringen. Met de 0-2 mocht Ter Leede zich, ondanks enkele kansjes, gelukkig prijzen. De hoop werd vervolgens op de tweede helft gevestigd. De tref fer van Pieter van der Plas (Hans Bisschops leverde zijn eerste goede voor/et af) versterkte die. al bleek VVOG nauwelijks geim poneerd. Het wekte eigenlijk nauwelijks bevreemding dat niet bij hen. maar opnieuw in de Ter Leede-afweer de stoppen door sloegen. Nico Rade zag zijn pass op Nanne Sluymer onderschept door de gevaarlijk acterende Etie Jansen. Hij liet Wim van Hars kamp geen schijn van kans. Ter Leede wist op dat moment dat er zowel aan de kampioensaspira ties als aan het anderhalf jaar on geslagen thuisrccord een einde was gekomen. Heimen Jansen onderstreepte die constatering door Van Harskamp met een simpele kopstoot voor de vierde keer naar het net te sturen: 1-4 GERARD HAVERKAMP Natuurlijk had de thuisclub gedu rende de tweemaal drie kwartier verreweg het beste van het spel tegen het onderaan staande RVVH. Naar v«>ornamelijk door het onzorgvuldige combinatie spel en het daaruit voortvloeien de balverlies (Fred Eysberg!) brachten de Katwijkers zichzelf onnodig in de problemen Dit balverlies namelijk wierp de Rid derkerkers een spelletje in de schoot, dat de ploeg al jaren graag speelt en wel het loeren op de counter. Aanvoerder Ronald Maasdam en zijn mannen had den echter de handicap, dat hun belangrijkste aanvallende pion Eric den Hartog op links moest opereren, een positie waar de normaal als rechterspits functio nerende snelle vleugelspits zich bepaald niet thuis voelde. Bo vendien moest hij aldaar menig duel uitvechten met de zaterdag uiterst betrouwbaar opererende Jaap van Beien In de tweede helft toen Den Hartog weer op zijn vertrouwde rechterflank op trad. leverde dit voor de bezoe kers aanzienlijk meer rendement op. Overwicht Gedurende de eerste helft kende Quick Boys een zogenaamd op tisch overwicht, waarbij met na me het van plaats verwisselen door Kees Zuiderduin en Mart van de Plas voldoende gevaar in de vijandelijke defensie teweeg bracht Het benutten hiervan en zeker de zo noodzakelijke voort zetting stierven echter door gaans in schoonheid Doelverde- diger Kees van Vliet trad in deze fase van de wedstrijd betrouw baar op bij onder andere pogin gen van Kees Zuiderduin en de bekwaam spelende vrije verdedi ger Huug Aandewicl (directe vrije schop) De beste mogelijk heid voor de gastheren deed zich voor rond de zesendertigste mi nuut. toen Jaap van Beien zijn rechterspits Teun van der Plas op maat bediende. De flankspe ler zocht goed de achterlijn op. maar zijn voorzet miste de preci sie om de vrijstaande Zuiderduin en Mart van der Plas le doen sco- De tweede helft was drie minuten oud. toen Ene den Hartog. nu wel op rechts, knap soleerde en zijn voorzet via dc brede en onge- wilde borst van Freek Rienks. zwaar gehinderd door Jan Wil lem Verschoor, achter dc kanslo- Theo Guyt zag verdw ijnen (0—I) Het zo noodzakelijke vuur om eventueel kampioen te wor den was ineens bij de thuisclub aanwezig en vijf minuten later reeds.lag de gelijkmaker in do touwen Nico Kuyt plaatste de bal uit een vrije trap op het hoofd van Freek Rienks. die Kees Zuiderduin op maat bediende De centrumspits aarzelde niet en schoof 1-1 binnen. Weer zeven minuten later passte Nico Kuyt op de duidelijk bui tenspel staande Jaap Hecrikhui- zen. in dc ploeg gekomen voor Teun van der Plas. die op schitte rende wijze voor 2-1 zorgde. Na deze treffer sloop er zichtbaar ir rilatie binnen de equipe van trai ner Ton de Hoop. hetgeen resul teerde in e« n schop en appcleer- partij Middenvelder Jan Vlas blom kon zich het minst beheer sen en verdween terecht in het boekje van de nuttig leidende scheidsrechter Bollen na een on fatsoenlijke charge jegens Nico Kuyt. In de twcccntwintigste mi nuut maakte de thuisclub het karwei naar behoren af, toen Jaap Heerikhuizen bekwaam op dc solotoer ging en slechts ten koste van zijn shirt van een doel punt kon worden afgehouden door Ronald Maasdam Uitblin ker Huug Aandewiel was de man. die via een nuchtere clfme- tertrap zijn ploeg in veilige ha ven loodste (3—1). JAN VAN DUYN LISSE - Lisser Boys is door een 1-3 nederlaag tegen Xerxes ge vaarlijk dicht in de buurt van de twee degraaatieplaatscn geko men. Het Rotterdamse Xerxes was technisch twee klassen beter en gaf het door blessures gehan dicapte Lisser Boys geen enkele kans Inzet was het enige dat de thuisploeg in de strijd kon wcr pen Xerxes had duidelijk wat meer in huis. Spits Ab van Ma rion raakte eerst de lat. maar even later kon hij Nico Grocne- i konden de Liss< WILL MOERER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17