AZ vindt "op tijdsvorm terug Het C—team had het beter gedaan Klappen bij kampioensfeest Kohii bij Brugge onderdak Ipswich-doelman Cooper wil ziekenboeg niet in Kessler: "We gaan nu vol vertrouwen naar Ipswich" MAANDAG 4 MEI 1981 DEVENTER (GPD) - Spitz Kohn heeft dit weekeinde de contract besprekingen afgerond met Club Brugge, zijn toekomstige vereni ging Hij wordt bij de Belgische topclub de opvolger van Gilbert Gress. die voordat hij dit trainer werd van Club Brugge, het Franse Strassbourg onder zijn hoede had. Spitz Kohn kreeg enige tijd gele den van zijn huidige werkgever Go Ahead Eagles te horen dat hij in verband met de krappe finan ciële situatie niet meer als trainer te handhaven was. Manager Bob Maaskant moet volgend seizoen het veldwerk erbij i SPORT PAGINA 13 SPORT ROTTERDAM Zelfs het enige lichtpunt accentueerde het dieptepunt nog. Wanneer een debutant als Hans Groenendijk, nauwelijks 1.70 meter lang en bepaald geen won der van techniek, na een zogenaamde 'topper' tegen AZ'67 moet worden aangewezen als de beste Feyenoorder, dan zegt dat toch alles over het niveau van de huidige Rotter damse ploeg. Zonder iets te willen afdingen op de prestatie van die speler, die pas vijf minuten voor aanvang vernam dat hij voor het eerst een hele wedstrijd mee mocht doen (Van Til was geblesseerd), of iets te willen afdoen aan hel kam pioenschap van de Alkmaarders, moet dan toch worden vastge steld dat de verloedering van de Kuip-club in razend tempo voortschrijdt. Trainer Vaclav Je- Het was een bittere pil voor Spitz Kohn. die na zijn vertrek bij FC Twente al een tijdje werkloos was geweest. Te meer omdat de stijgende lijn er bij de Deventer club weer in zat na een onfor tuinlijk seizoenbegin. Het aan bod van Club Brugge met spe lers als Jan Ceulemans, René Vandereycken en Walter Meews, nog altijd een topclub, kwam voor de Luxemburger als een ge schenk uit de hemel. ..Ik vind het daarom zo leuk. omdat niemand meer had verwacht dat ik bij een topclub terecht zou komen. Dat schenkt mij veel bevrediging", aldus Spitz Kohn. IPSWICH (ANP) - De rechterarm van doelman Paul Cooper van Ipswich Town moest zaterdag- avond na de competitiewedstrijd tegen Middlesbrough in het gips. Cooper blesseerde zijn arm toen hij David Shearer van Middles- borough op de voeten dook en een trap kreeg tegen het bot vlak boven zijn pols. "Het is mogelijk dat er een splinter van het bot is", aldus Cooper gisteren, "maar het is een geluk bij een ongeluk dat ik alle vingers van mijn rech terhand kan bewegen Ik ben vast van plan woensdag tegen AZ'67 in de finale voor de UEFA- beker te spelen. Intensieve be handeling en rust moeten daar garant voor staan". Frans Thijssen hoopt er woensdag eveneens in het veld te kunnen komen. De international bleef met een liesblessure aan de kant sinds de winst op FC Koln in de tweede wedstrijd voor de halve finales van het UEFA-Cuptoer- zek besefte het na de blamage als geen ander. "Ons C-team zou het beter hebben gedaan", gaf de oe- fenmeester als vernietigend oor deel. Het was keihard bewezen door de manier waarop 'C-speler' Groe nendijk zich in de belangstelling had kunnen zwoegen. Louter op grond van zijn inzet, zijn pogin gen om tenminste nog enige pre cisie in zijn spel te bewaren en zijn lef. verdiende hij de lof die aan zijn ploeggenoten dit seizoen slechts zelden besteed was. Al leen al op grond van zijn werk be reidheid bereikte Groenendijk dat zijn fouten werden vergeten, dat hem de logische twijfel in die paar kansrijke situaties net zo min werd aangewreven als zijn deelname aan het foutenfestival dat in de eerste helft tot de gelijk maker van AZ had geleid. Hij was de enige in het rood-wit die zich op die manier goodwill kon verwerven Wel deden een paar van zijn collega's eveneens hun best (Wijnstekers. Van Deinsen. Kaczor). maar voor hen golden andere maatstaven. De rest stel de enkel pogingen in het werk om te bewijzen dat Feyenoord tot voor gisteren volkomen ten onrechte de tweede plaats bezet te. Het was buna het enige dat ROTTERDAM (GPD) - Een niet aflatende stroom geruchten wilde dat AZ'67 pas komen de zaterdagavond op eigen veld de champagne zou willen laten vloeien. De mogelijk heid om op eigen grond kampioen van Nederland te worden, sprak de Alkmaarse „suikeroompjes" achter de bestuurstafel wel aan. Vooral ook omdat men over de pu blieke belangstelling voor de prestaties van AZ'67 bepaald niet heeft kunnen roemen. Zeker niet in vergelijking met de jaren waarin Feyenoord, Ajax en PSV op de landstitel afstevenden en kampioen werden, en het Alk maarse provincieclubje tot het tweede garnituur moest worden gerekend. Al is de tegenstander van AZ zater dag, Willem II. dan bepaald geen Ajax, (dat tot dusver als enige club voor een vol Alkmaars huis heeft kunnen zorgen). Wanneer de landstitel in eigen huis in de wacht zou worden gesleept, dan Oefenmeester SC Cambuur wil arbiter aanvliegen GRONINGEN (GPD) - Enkele sterke armen van spelers en bestuursleden verhinderden gistermiddag in Veendani dat de buiten zinnen geraak te trainer Henk de Jonge van Sportclub Cambuur meteen na het slotsignaal van de noordelijke eerste-divisie- derby in de buurt kon ko men van scheidsrechter Bouke Draaisma. De Jonge was erg gemotioneerd door de strafschoppen waarmee Veendam tweemaal een ach terstand wist weg te werken. De laatste viel lut tele seconden voor het ein de, waardoor Cambuur, dat een tegenvallend seizoen doormaakt, een overwin ning verspeelde en kansloos werd voor de vierde perio- detitel. Draaisma zal de dreigende houding en de onwelvoeglij ke taal van De Jonge als zo danig rapporteren bij de Tuehteommissie. De oefen- meester van Sportclub Cam buur: „Het is een dubieuze zaak dat de KNVB een scheidsrechter uit Gronin gen voor deze wedstrijd heeft aangewezen. Draaisma kent diverse spelers van Veendam persoonlijk, hij noemde ze bij de voornaam. De hele wedstrijd voelde ik aankomen dat het voor ons verkeerd zou uitpakken. Bij de eerste strafschop viel de overtreding zeker een halve meter buiten het strafschop gebied. bij de tw cede was er beslist geen sprake van op zettelijk hands. Hoe kun je je arm terugtrekken als er van een paar meter afstand keihard wordt ingeschoten. Als je zulke dingen ziet. is het toch logisch dat je niet meer rustig kunt blijven". zou dat voor voldoende uitstra ling hebben gezorgd hebben om een nieuw seizoenhooglcpunt in bezoekers te kunnen registreren. Georg Kessler was de enige die zich de afgelopen dagen tegen die geruchtenstroom - bepaald niet de eerste dit seizoen - had afgezet. „Wc zullen zo eindigen als we aan dit seizoen zijn begon nen", had een geirriteerde Alk maarse oefenmeester nog vlak voor het duel met Feyenoord ge zegd. „We zullen normaal onze sportieve plichten doen. en daar hoort winnen bij". Georg Kessler. nog nooit een ver liezende coach op zijn trouwdag, kreeg ook tegen Feyenoord zijn zin. De 1-5-overwinning in de Rotterdamse voetbaltempel gaf het kampioenschap glans. De schittering, die zo lang was weg geweest uit de Alkmaarse ploeg, maar die juist tegen Feyenoord. of misschien wel dank zij Feye noord weer terugkeerde. Van de glansrol, die AZ vanaf het begin van het seizoen tot aan de winterstop had gespeeld was na het invallen van de dooi weinig meer over. De spelers zochten de oorzaak in de strijd op drie fron ten (competitie. KNVB-beker en Europa Cup), klaagden bij voort during over vermoeidheid, maar hielden de schade daarbij be perkt tot twee gelijke spelen (NEC en FC Twente) en een ne derlaag (Ajax). De Alkmaarse oefenmeester ge loofde heilig in het terugvinden van die vorm. Hij vergiste zich niet. AZ vond tegen Feyenoord inderdaad die vorm terug, al ge beurde dat pas in de tweede fase van het duel in de Rotterdamse Kuip. „Toevallig9 Ach, mis schien wel", stelde bankzitter Hugo Hovenkamp, „maar wel op tijd". De vleugclverdediger van AZ doelde daarmee op de con frontatie tegen Ipswich Town over twee dagen aan de andere kant van de Noordzee. ROTTERDAM (GPD) - Zelfs de ge le kaart (zijn derde) die Peter Arntz een kwartier voor het ein de van Feyenoord-AZ van scheidsrechter Gcurds kreeg voorgeschoteld, kon de pret in het Alkmaarse kamp niet druk ken. Ook Peter Arntz zelf was er nauwelijks van onder de indruk. Nu begin ik het nieuwe seizoen in elk geval met een schone lei". „Het is een prima opsteker stelde oefenmeester Georg Kessler. ..Het feit datje Feyenoord. ook al was dat dan nog zo gehavend, met 5-1 in de Kuip klopt, zegt voldoende over de kracht van AZ op dit moment. De hoogte van de zege geeft vertrouwen voor die eerste confrontatie met Ipswich". Vertrouwen. AZ'67 zal het nodig hebben. Zeker in de eerste fina lewedstrijd van het Europa Cup III-toernooi Het eerste kam pioenschap van Nederland voor de Alkmaarse fusieclub zal onge twijfeld de eigenwaarde voor de Noordhollandse Europa Cup III- finalist vergroten, hetgeen de kans op overschatting wel dege lijk in de hand werkt. Kessler is het daar niet mee eens. „Natuurlijk werkt zo'n titel in het voordeel, maar we mogen er geen misbruik van maken. Dat moeten we in elk geval zien te voorkomen. De titel die nu bin nen is, zal in ons voordeel werken, vooral nu Ipswich afge lopen zaterdag de kansen op de nationale titel door een 2-1-ne- derlaag verspeelde". En last is in ieder geval van de schouders van de Alkmaarse ploeg afgevallen. De landstitel is binnen, het eerste succes kan AZ Dit beeld heeft Klaas Molenaar jarenlang voor ogen gestaan. Gisteren werd de droom van de Zaanfe geldschie- ter werkelijkheid. "Zijn" AZ mocht dan eindelijk de praalwagen op om het Noordhollandsr volk mee te laten delen in de landstitel. Op de voorgrond rechtsneemt Henk van Rijnsoever de felicitaties in ontvangst niet meer worden afgenomen Overigens een titel, die zonder veel emotie werd binnengehaald. Ook dat is typerend voor het AZ van-dit-scizoen. De hand van Kessler is daarin duidelijk terug te vinden. Tekenend is de koele zakelijkheid waarmee AZ dit sei zoen de overwinningen op rij binnensleepte: 24 zeges, drie ge lijke spelen, n nederlaag. Ziedaar die balans van de zakelijkheid, die ook in het spel van de nieuwe nationale titelhouder dit seizoen was terug te vinden Georg Kessler zal ook moeten er kennen dat het juist die zakelijk heid is geweest die het Noord- hollandse publiek ervan heeft weerhouden voor volle stadions te zorgen. Het spektakel waar AZ de afgelopen jaren bewondering mee oogstte, verdween uit de speelwijze op het moment dat slechts n ding telde: kampioen van Nederland worden. Voor AZ de eerste keer, voor Kessler een tweede nationale titel. „Die titel is binnen", stelde Hugo Hovenkamp, die door zijn schor sing de beslissende confrontatie tegen Feyenoord van de bank moest volgen. „Onze opdracht is voltooid Wat er nu nog bijkomt, ach. we zien het wel. Dit kunnen ze me in ieder geval niet meer af- Een landstitel die met de 1-5-over- winning in de Kuip nog eens werd benadrukt en die de aan dacht van de Rotterdamse pro blemen afleidde De situatie is er bepaald niet beter op geworden. Dat mag wel duidelijk zijn. nu Feyenoord na de treffer van Jupp Kaczor in de elfde minuut vergat afstand te nemen Afstand van een bepaald weinig briljant voetballend AZ'67. dat echter bij de gratie van de Rotterdammers zelf kon terugkomen tot 1-1 via Jan Peters. En omdat Feyenoord ook na de hervatting vei voetballen, kon AZ door treffers van Kist. Nygaard. Tol en Peters het kampioenschap nog enige glans geven. applaus voor AZ ALKMAAR. ZAANDAM (GPD) - AZ'67 is kampioen Terwijl bur gemeester Cees Roozemond in Alkmaar AZ-baas Klaas Mole naar onderscheidde met de pen ning van verdienste van de stad Alkmaar, hakte de Alkmaarse politie er buiten de feestzaal lus tig op los. Doelwit vormde een groep van honderd supporters van de nieuwe kampioenen, die er niet in waren geslaagd om in het bezit van een uitnodiging te komen. En dus ook niet in de feestzaal Het Gulden Vlies wer den toegelaten. Massaal drongen zij op. maar verder dan de deu ren van de feestzaal kwamen ze niet. Pas toen het glas uit de deuren was verdwenen stukgeslagen door diezelfde supporters - greep de Alkmaarse politie in Met de wa penstok werd erop losgeslagen, zonder aanzien des persoons. Niets vermoedende feestgan gers. die wel door het AZ-be stuur waren uitgenodigd, kregen de klappen Ziedaar liet tumul tueuze slot van de dubbele huldi ging, die in Zaandam was begon nen. nadat de AZ speler-, uit Ri,t terdam in het Noordhollandse waren teruggekeerd. Vijf jaar geleden had Klaas Mole naar. de grote geldschieter van AZ. speciaal aan zijn warenhuis vestiging in Zaandam een bal kon laten bouwen „Dat balkon zal eens de plaats worden, van waaraf de AZ-spelers. ais de landstitel is behaald, zullen wor den toegejuichdhad hij toen gesteld. Vijf jaar heeft Klaas Mo- vachten, ploeg op het balkon aan zijde in Zaandam verscheen Maar het gebeurde, zoals hij ook verzekerd had. dat Alkmaar eens mi kampioensploeg zou voorl brengen op het moment dat hij om een garantie van het Alk maarsc gemeentebestuur had ge vraagd bij de opstelling van het rapport 'Topvoetbal in Noord Holland Het Alkmaarse gemeentebestuur besloot op dat moment fors in de buidel te tasten, door AZ een fik se opknapbeurt van de accom modatie toe te zeggen Gedepu teerde Staten van Noord Hol land hadden hun bedenkingen, maar sloten zien uiteindelijk toch bij de voorstellen van het Alkmaarse gemeentebestuur aa Het resultaat was ernaar Mas saai werd AZ zowel in Zaandam als in Alkmaar gehuldigd Toe vallig geparkeerde auto's langs de route in Alkmaar moesten het daarbij ontgelden als tribune bleken de voertuigen uitstekend geschikt te znn In de feestzaal werden de bestuurs leden. spelers en trainer Georg Kessler nog eens flink in het zon netje gezet Voor de AZ-spelers was het feest overigens van korte morgen rond half tw aalf vertrek ken naar Engeland voor de eer ste finalewedstrijd van het Euro pa Cup Hl-toernooi legen Enge land En met een oefenmeester als Georg Kessler aan het roer. is er zelfs voor de grootste feest neus in de AZ-ploeg weinig eer te behalen lukte bij de ploeg, die het zich zelf verslaan tot een kunst heefi verheven. Diep. diep treurig toch. wat de klanten tegenwoordig in de Kuip wordt voorgeschoteld in een tijd waarin het betaalde voetbal de weg naar het einde lijkt te heb ben ingeslagen Nu waren er 36 000 kijkers de poorten gepas seerd. wat gezien de omstandig heden niet eens tegenviel, nu stond daar de 'aansprekende te genstander' die de Rotterdam mers zo nodig zeggen te hebben om tot prestaties te komen en nu volgde er zoiets. Een slachtpartij, een vernedering. Natuurlijk. AZ bezit op papier al zo'n surplus aan klasse, dat de kansen op winst zelfs gering zijn als de Alkmaarders nog ingeto gener spelen dan anders Maar het minste dat je kunt doen is proberen die suprematie te on dergraven. zelfs al moet je met een gehandicapte ploeg (Nielsen, Vermeulen en Van Til waren ge blesseerd. Bouwens was ge schorst» het veld in. Juist dan moet het 'alles geven wat je hebt' het enige parool zijn Vooral als bekend is dat je het alleen daar van moet hebben Niets van die instelling echter was gistermiddag te bespeuren bij Feyenoord De door de nivelle ring omhoog gevallen spelers, die het eigenlijk als een eer zou den moeten beschouwen de clubkleren te mogen dragen, roe ren zich meer in de contractbe sprekingen dan op het veld Pre cies een kwartier voetbaldon ze zoals het moest, hetgeen tot de treffer van Kaczor leidde, daarna ging het pijlsnel bergafwaarts en in de tweede helft werd er schan dalig prutswerk afgeleverd De wijze waarop AZ de geiijkma ker cadeau kreeg en later geïnvi teerd werd om naar een mon sterscore te hollen, was type rend En het is dat de Alkmaar ders zich inhielden, anders was de uitslag nog hoger uitgevallen „Zelfs al had AZ hier met de blinddoek voor lopen voetballen, dan nog had het vijfmaal kunnen scoren", constateerde André Sta- fieu grommend. "Ik wil best ver liezen. als er dan maar wel voor geknokt is Het wordt tijd dat we eens wakker worden, want dit is ongelooflijk Hier heb ik zo lang zamerhand mijn buik van vol". Hij is de enige niet die zo reageert binnen Feyenoord Van de vroe ger zo geroemde sfeer is niet veel meer over in de laatste fase van de competitie De teruggekeerde doelman Hicle durft zijn mening al niet meer in het openbaar te geven („Dat willen ze kennelijk niet. dus doe ik het niet. want ik heb te vaak mijn kop gestoten") en het gesol met zijn persoon zit ook reserve-goalie Van Engelen goed dwars Vooral nu hij weer plaats had moeten maken voor zijn allerminst imponerende jon gere collega. „Dat slaat toch nergens op", bries te de tweede doelman. „Nou heb ik twee wedstrijden goed staan keepen en dan vlieg ik er ineens weer uit. Ik heb Jezek verteld dat ik dat w aardeloos van hem vind, maar dat helpt allemaal niet Jezek zelf weet het inmiddels ken nelijk ook niet meer Zijn moti vatie om weer voor Hiele te kie zen was al niet erg sterk ("Joop blijft voor. mij de eerste keeper en /.ou weer terugkomen als hg rustiger was Dat was hg nu. heeft hij verteld"); zijn ingreep tijdens de wedstrijd was dat evenmin. Iedere Nederlandse trainer weet intussen dat het weghalen van je laatste man te gen een ploeg als AZ. gewoon vragen is om een afstraffing Ze ker als op voorhand vaststaat dat het inbrengen van Peters aanval lend toch niets zal uithalen Toch stuurde de Tsjech die spits bij een 1-3 achterstand voor Stafieu het veld in het woedende gebaar dat Stafieu vervolgens naar de bank maakte, sprak boekdelen „Dat zal me wel weer een boete kosten", karakteriseerde de libe ro („Ik teken mijn contract nog niet. ze zullen nog raar opkij ken") de sfeer „Daar zijn ze hier toch al zo snel mei- Van het be- drag dat wij aan boetes hebben betaald, kunnen anderen op vakantie. Dat is toch tekenend voor de onmacht'»". Het typeert in elk geval de situatie die al wekenlang bg Feyenoord bestaat. Wijnstekers ..Ér lopen spelers rond die het helemaal niet meer zien zitten, die laten al leen een ander zich uit de naad lopen Dat moet een keer afgelo pen zijn, wie niet presti-ert moet eruit We zijn ons er veel te wei nig van bewust dat we het Euro pese voetbal nog veilig moeten stellen. Als het zo doorgaat, kun nen we zelfs dat wel vergeten Dan staan we straks helemaal met lege handen" Of in elk geval in een leeg stadion Jezek Want w:c komt er nu nog bij de thuiswedstrijden tegen NEC en MVV?" Een goede vraag PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13