Denk je dat Je na 10 jaar nog steeds surveillance diensten draait? "Afghaans verzet steeds meer één Tegenvallend "1-mei-toerisme 'Fact' boeit met 'Boesman en Lena' Onderzoekscommissie: Kaping van vliegtuig eindigt in Frankrijk 'Communicatie haven R'dam kan beter' De Gemeentepolitie biedt u alle kansom i uw capaciteiten te i i ontplooien. i STOCKHOLM (ANP) - "Het hele Afghaanse volk is in opstand tegen het Sow- jet-bezettingsleger en de regering Karmal in Ka boel. Wij zagen hoe alle groeperingen in de bevol king, alle sociale lagen, religieuze richtingen en etnische groepen en stammen stelling hebben genomen tegen de Sow jet-Unie". Dit heeft de Italiaanse socialist Ripa di Meano, lid van het Eu ropese Parlement, zater dagavond verklaard te genover de jury van het Afghanistan:tribunaal over het optreden van de Sowjet-Unie in dat land. Di Meano maakte deel uit van een Italiaanse onderzoekerscom missie die van december 1980 tot maart 1981 een bezoek bracht aan het grensgebied van Pakistan en Afghanistan. Zijn commissie kwam tot de conclu sie dat de verdeeldheid die lan ge tijd het Afghaanse verzet hinderde, sterk is verminderd. Er dreigen weliswaar tegenstel lingen maar Di Meano verwacht binnen niet al te lange tijd de oprichting van een Nationaal Front. Hij noemde de beschuldi gingen van het Kremlin dat de Verenigde Staten, China. Pakis tan en Egypte de opstandelin gen steunen met militair mate rieel en adviseurs een belache lijke aantijging. Zijn commissie kan hiervoor geen enkele be wijs vinden. Het Afghanistan-tribunaal onder zoekt of er sprake is van Russi sche agressie tegen de soeverei ne staat Afghanistan en of het Sowjet-leger de internationale normen van humaniteit in de oorlog schendt, di Meano ging in het bijzonder in op deze twee vragen. Zijn commissie werd in het leven geroepen door de Ita liaanse socialistische partij, de sociaal-democratische partij, li berale partij, en leden van de communistische partijen van Italië en Spanje. Zij bezocht het noorden van Pa kistan waar zij sprak met inwo ners en bezoekers van de Af ghaanse Wachan-corridor, de smalle strook tussen de Sow jet- Unie en Pakistan die Afghanis tan een kleine grens met China verschaft. Volgens de getuigen annexeerde de Sowjet-Unie de Wachan-corridor in haar geheel. Sowjet-eenhedcn bewaken streng de twee Dassen de toe gang verschafTcn tot Pakistan en China. De uit veertien personen met een internationale reputatie be staande jury die morgen uit spraak zal doen hoorde zater dag deskundigen over de inter nationaal juridische aspecten van de Sowjet-intcrventie en Afghaanse getuigen van wie een deel direct uit hun woongebie den via Pakistan naar Stock holm reisde. LEIDEN - In een beschamend leeg LAK-theater speelde Fact zaterdagavond 'Boesman en Le na' van Athol Fugard. Deze schrijver is toch geen onbekende voor het Leidse publiek; van hem werden hier eerder 'Hello and good-bye' en 'Sizwe Bansi is dead' gespeeld. Fugard wil met zijn verhaal van Boesman en Lena, twee rond trekkende kleurlingen, een beeld geven van de 'samenleving' waarin zij moeten leven. Zijn personages zijn echter geen ste reotypen waarmee hij zijn visie duidelijk wil maken. Boesman en Lena zijn echte karakters met hun heel eigen hebbelijkheden, die zich staande moeten houden in een onrechtvaardige wereld die beheerst wordt door wille keur. Dit tekent natuurlijk al hun handelingen. Lena was een bijzonder gaaf perso nage zoals zij werd gespeeld door Yvonne Petit. De wanhoop, maar ook de waardigheid van Lena kwamen goed naar voren en ga ven aan het karakter veel diepte. André van den Berg als Boes man was minder overtuigend. In zijn spel legde hij minder nuan ceringen en bovendien slaagde hij er niet geheel in een kleurling ten tonele te voeren; er bleef nog teveel van een Hollandse intel lectueel, met beeldspraken en vergelijkingen die een vertrapte Zuidafrikaan niet bepaald zal ge bruiken. Waar dit bij Petit echter weinig opviel, viel het bij Van den Berg des te meer op door zijn wijze van spelen en tekstzeg gen. Joseph Mosikili had als jonge man de moeilijke taak een oude, ster vende man te spelen, die zelf geen deel heeft aan de gebeurte nissen, maar ze door zijn aanwe zigheid wel voor een groot deel bepaalt. Mosikili viel wat weg te gen beide andere spelers, en zou zijn stilzijn meer kracht kunnen geven. 'Boesman en Lena' heeft een lange aanloop nodig: het ondergronds gerommel in de relatie van de twee kleurlingen wordt iets te uitvoerig geschetst, voordat het tot een uitbarsting komt naar aanleiding van een oude neger. Dat was het enige gedeelte waar in de spanning langzaam weg zakte in de met veel inzet ge speelde voorstelling. JACQUELINE MAHIEU Leden van de Franse anli-lerreureenheid vieren de goede afloop i tvliegtnigkaping met een maaltijd en champagne. LE TOUQUET AFP) - Tien uur na de landing in Le Touquel aan de Franse Kanaalkust van de ge kaapte Boeing 737 van de Ierse matschappij Aer Lingus is de ka per. Laurence James Downey, zaterdagavond door een anti-ter- reureenheid gearresteerd. De resterende 102 inzittenden van het vliegtuig dat op weg van Du blin naar Londen overmeesterd was. konden het toestel onge deerd verlaten De kaper, een ge wezen monnik van de orde s'an de Trappisten die geestelgk ge stoord zou zjjn. had eerder vijf vrouwen en zes kinderen vrijge laten. De man had publikalie geeist van een verklaring over "het derde geheim van Fatima" Dit is een nog niet gepubliceerd verslag van visioenen die drie herders kinderen in het Portugese Fati ma in 1917 van Maria heben ge had De anti terreureenheid slaagde er in het vliegtuig le overmeesteren door te doen alsof zij een bood schap wilde overhandigen. Ge bleken is dat de kaper niet gewa pend was maar dat hij over een paar liter benzine beschikte. Vol gens de eerder vrijgelaten passa giers had hij zich enkele malen met benzine besprenkeld en had hg gedreigd zich in brand te ste ken VS en Japan akkoord over auto's TOKIO (Reuter) - Japan en de Verenigde Staten zijn het in gro te trekken eens geworden over beperking van de Japanse auto uitvoer naar de VS. zo heeft de Japanse minister van internalio nale handel en industrie, Rokoe- soeke Tanaka. meegedeeld na besprekingen met de Ameri kaanse presidentiele handelsver tegenwoordiger. William K Broek. Ambtenaren uit de twee landen zullen de bijzonderheden van het akkoord uitwerken. Minder buitenlanders bezochten ons land DEN HAAG (GPD) - Het afgelo pen '1 mei-weekeinde' brachten bijna 600.000 buitenlanders een bezoek aan ons land - ongeveer 200.000 minder dan vorig jaar en 325.000 minder dan tijdens het paasweekeinde. Een verklaring voor dat lage cijfer is. aldus het Nationaal Bureau voor Toeris me. dat vorig jaar het 1 mei- weekeinde vier dagen telde en nu maar drie. Andere factoren die meespeelden: de weersvoor uitzichten voor pasen waren be langrijk beter dan voor de afgelo pen drie dagen en tussen het paas- en het 1 mei-weekeinde la- MIAMI (DPA) Het grootste passagiersschip ter wereld, de "Norway", heeft zaterdag ochtend gemeld dat het als gevolg van machineschade op circa 500 mijl ten zuidoos ten van Florida onbestuur baar is. Aangezien de zee rus tig is en de electrische instal latie aan boord normaal werkt, bestaat er geen gevaar voor de 1.700 passagiers. Dit heeft de Noors-Caribische cruise-maatschappij in Mia mi meegedeeld. Twee sche pen, de "Starward" en de "Sunward", zijn op weg om de passagiers over te nemen. gen slechts veertien dagen, zo zegt het NBT. Het merendeel van de buitenlan ders kwam vrijdag ons land bin nen. Hoewel de Duitsers, zoals altijd, veruit in de meerderheid waren, was het bezoek uit Frank rijk ook dit keer opvallend groot. Vooral de Randstad, de kust strook en de bollenvelden trok ken. ondanks het slechte weer, veel belangstelling. De Keuken hof boekte 113.500 bezoekers (vorig jaar 162.000). De meeste Nederlanders bleven in verband met allerlei festiviteiten het afgelopen weekeinde thuis. Dat blijkt onder meer, aldus het NBT, uit de bezetting van bunga lows en campings, vooral in de regio, die beneden de verwach ting bleef. Wat de overige attractiepunten be treft. ging de belangstelling voor al uit naar Madurodam (43.500 te gen 61.000 vorig jaar). Beekse Bergen-Hilvarcnbeek (35.000 te gen 40.000), Efteling-Kaatsheu- vel (22.000 tegen 35.000). Pony park Slagharen (30.000 tegen 75.000). rondvaarten in Amster dam en Rotterdam en de musea in de grote steden. Minder bezoe kers trokken de dierentuinen Een aantal VVV-kantoren moest. ondanks het lagere aanbod, bui tenlandse toeristen naar andere plaatsen verwijzen Amsterdam naar de kop van Noord-Holland, Utrecht cn Gelderland. Den Haag en Delft naar West-Brabant en Zeeland. AMSTERDAM - De tic tussen zee- en binnenvaart schepen onderling en met de ra darschepen in de haven van Rot terdam moet verbeteren De vei ligheid in de haven zou hiermee zeer gebaat zijn, vooral met het oog op het vervoer van gevaarlij ke stoffen waarin ook de binnen vaart een belangrgk aandeel heeft. Dit heeft de raad voor de scheep vaart uitgesproken naar aanlei ding van een aanvaring tussen het Panamese schip "Latona met het Belgische binncnvaart- motortankschip "Aland" op de Nieuwe Maas begin januan vorig jaar. Slechte communicatie bleek een van de oorzaken te zgn voor die aanvaring. Alle politiemensen in Nederland zyn op dezelfde manier begonnen. Eerst krijgt iedereen een opleiding van een jaar op de politieschool. En daarna volgen een aantal jaren surveillance, een onmisbare basis voor je verdere ontwikkeling binnen het politie-apparaat. Na die tyd weetje waar voor jou de aantrek kelijkste kanten van het politievak liggen. En kun je, alhankelijk van je geschiktheid en de beschikbare vacatures, kiezen voor een bepaalde richting. Sommigen blijken zich heel goed thuis te voelen in het afwisselende surveillance-werk. Anderen voelen meer voor iets nieuws en gaan zich verder specialiseren op basis van ervaring en capaciteiten. Dan blijkt ook hoeveel mogelijkheden er eigenlijk zijn, met al die verschillende dienst vakken binnen de politie. Bij M.A. de Haas(35jr.) ging 't zo. Hij heeft van begin af aan een zo'ali-round'mogelijk politie man willen worden. Na z'n opleiding op de politie school en praktijkjaren op straat, wilde hij graag bij de recherche. Hij werd geselec teerd, liep stage op alle afdelin gen van de recherche en werkte daarzo'n3jaar. Inmiddels tot brigadier bevorderd, ging hij terug in het uniform als wacht commandant. Na 3 jaar werd hem gevraagd chef afdeling technische onderzoeken van de verkeersdienst te worden.Hij had laten blijken zo all-round mogelijk te willen worden, dus werd er aan hem gedacht. Weer 2 jaar later werd hij groeps- brigadier bij de verkeersdienst. Zo heeft hij al heel wat kanten van het politievak meegemaakt De politie vraagt bij voorkeur mensen die al wat in het leven hebben rondgekeken. Want wie dan ja zegt tegen het politievak, maakt een weloverwogen keuze. En de kans van slagen is groter, als je weet waar je aan begint. Je kiest voor een vak dat meteen goed verdient en waarvan de financiële vooruit zichten gunstig zijn. Een hoofd keling en goede beheersing van het Nederlands een vereiste. Lengte: voormannen minimaal 1.70 meter. Heb je er de capaciteiten voor, dan kun je hier na je beginjaren terecht komen: motordienst-bereden brigade- stranddienst-hondenbegeleider- wijkagent-kinderpolitie-meld- kamer-bijzondere wetten- vreemde- lingendienst- recherchc- surveillance- verkeersspecialist. Sluur mij de brochure Politic- Pcrspckticf met het sollicilalic- formulier. agent bijvoorbeeld verdient max. f44.500,-. Er is een aantal basiseisen om in aanmerking te komen. Je hebt minstens Mavo of oplei ding op vergelijkbaar niveau (LBO/C bijv.). Leeftijd: tot en met 28 jaar. Ouder dan 21 en geen Mavo? Dan is ruime algemene ontwik I Poslcot Plaats: I m/v.gcb. dat. Opleiding: In als brief gefrankeerde envelop opsturen aan de heer J.J. van der Zwan. Bureau Personeelsvoorziening Gemeente politie. Postbus 20011. 2500EA 's-Gravcnhagc cw2-nsa Het werk van de Gemeentepolitie. Boelend maar niet makkelijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11