SU moordt in Afghanistan Eerste mei op vele plaatsen gevierd Wordt Saigon- lente door zomer gevolgd? Leider Spaanse staatsgreep beschuldigt koning Carlos Cambodja massaal naar de stembus Sobere vertoning in Polen Getuigen tribunaal Stockholm: jarino rekreahe Belgische minister op vingers getikt ZATERDAG 2 MEI 1981 PAGINA 9 MOSKOU/PEKING/SPANJE/TE HERAN/POLEN (UPI) - In vele ïanden is gisteren de le mei. de dag van de arbeid, weer uitge breid gevierd. In Moskou was de gehele Sowjet- top aanwezig bij het afnemen van de traditionele parade op het Rode Plein. Een groot aantal am bassadeurs van westerse landen liet hierbij echter verstek gaan uit protest tegen de Sowjet-aan- wezigheid in Afghanistan. In Pe king waren ter gelegenheid van de le mei de portretten van de "vaders" van het socialisme. Marx. Lenin en Engels, weer op gehangen. De le mei is in Polen op ingetogen wijze gevierd met parades en marsen, die slechts een schaduw waren van de massale festivitei ten van de afgelopen jaren. Deelneming was vrijwillig. In War schau gingen circa 50.000 men sen de straat op - meest commu nistische partijactivisten - ter wijl aan de parade van vorig jaar 250.000 mensen deelnamen. Functionarissen zeiden dat het geringere enthousiasme verband hield met de ernstige economi sche crisis en de diepgaande ver anderingen in Polen sinds arbei ders vorig jaar zomer eigen vrije vakbonden afdwongen. Rn gevechten die uitbraken in de Iraanse hoofdstad Teheran nadat een handgranaat was gegooid in een 1 mei-betoging zijn twee do den gevallen en zeker 300 gewon den. zo is van ziekenhuizen in de hoofdstad vernomen. De meeste gewonden vielen in vechtpartij en tussen naar schatting 20.000 linkse betogers en 5000 islamiti sche fundamentalisten. Rechtse actievoerders in Madrid MOSKOU - De traditionele 1-mei optocht op het Rode Plein in Moskon werd vanaf de eretribune op het Lenin-mausoleum bekeken door de Sow- jet-leiders. hebben de lmci-viering in de Spaanse hoofdstad tot het groot ste vertoon van hun macht ge maakt sinds zij twee maanden geleden een mislukte couppo ging ondernamen. STOCKHOLM (ANP) "De Sowjet-Unie bedrijft op grote schaal volkerenmoord in Afghanistan, al of niet met be hulp van haar marionet, de communistische regering van Babrak Karmal in Kaboel". Dit hebben Afghaanse burgers gisteren gezegd toen zij ge tuigden op de eerste dag van het Afghanistan-tribunaal in Stockholm. De uit veertien personen met een internationale reputatie bestaan de jury onder voorzitterschap van de Belgische volkenrechts- geleerde Francois Rigaux moet een oordeel vellen over het Sow- jetoptreden in Afghanistan. Zij hoorde gisteren acht Afghaanse burgers die verslag deden over de gruwelijkheden van de oorlog in Afghanstan. Verscheidene van hen zijn afkomstig uit het actieve verzet in het binnenland. Ande ren zijn vluchtelingen die mo menteel in Pakistan of Europa wonen. Samen schetsten zij een beeld van volkerenmoord, mar telpartijen en verkrachtingen. Ook vernielden de legers van de Sowjet-Unie en de regering Kar mal oogsten en doodden zij het vee van de boeren. De omstandigheden van de bevol king die niet in staat is voorraden aan te voeren uit de buurlanden, zijn erg slecht, zo zei Mohammed Gafoer Jossefdzai, de leider van het Farchan-front in de noorde lijke provincie Badakhshan, die aan de Sowjet-Unie grenst. Hij was werkzaam op een ministerie in Kaboel, maar voegde zich in maart 1979 nog voor de Sowjet- invasie bij zijn Tadzjiekse stam genoten, die de tweede bevol kingstroep zijn van Afghanistan na de Pasjoe. Hij verklaarde niet bang te zijn voor de Russen en zou de strijd tot het bittere einde voortzetten. "Wij strijden niet te gen het communisme, socialis me of atheïsme, maar tegen een buitenlandse mogendheid die ons land is binnengedrongen. Jossefdzais Farchan-front werd al gauw na de communistische machtsovername van Noer Mo hammed Taraki in april 1978 ac tief. Opvallend was dat geen van de getuigen de machtswisseling van eind december 1979 toen Karmal aan het bewind kwam, ziet als het begin van de Sowjet- invasie. Moskou opende toen een luchtbrug op Kaboel nadat Sow- jet-luchtlandingstroepen het vliegveld hadden ingenomen. Binnen enkele weken bevonden zich naar westerse schatting 90.000 Sowjet-soldaten in het land. Maar de getuigen zagen veeleer reeds de hand van het Kremlin achter de machtsover name van 1978. Zij waren ervan overtuigd dat de (communistische) volksdemo- cratische partij van Afghanistan die toen de macht greep, het land wilde uitleveren aan de Sowjet- Unie. Een aantal van de getuigen gaf voorbeelden van martelprak tijken en slachtingen onder de bevolking, reeds bedreven tij dens het bewind van Taraki. BANGKOK (UPI) - "In alle delen van het land" heeft de Cambod jaanse bevolking gisteren "mas saal" deelgenomen aan de eerste algemene verkiezingen sinds in januari 1979 een Pro-Vietnamese regering werd geïnstaleerd in Phnom Penh. Dit meldde het officiële Cambod jaanse persbureau 'SPK" De pro-Chinese Rode-Khmerbewe ging, die twee jaar geleden de macht in Cambodja werd ontno men, heeft de verkiezingen be stempeld als een "Vietnamese politieke komedie". De Cambodjanen moeten 117 af gevaardigden kiezen uit 148 kan didaten van het "front van de na tionale unie voor het behoud van Kampuchea" (funsk, de regeren de pro-Vietnamese coalitie). De eerste taak van de afgevaardig den zal het opstellen vn een nieu we Cambodjaanse grondwet zijn. De Cambodjaanse regering heeft niet meegedeeld hoeveel kiezers er staan ingeschreven, maar "SPK" liet weten dat "twee uur na opening van de stembureaus in de hoofdstad, 48.27 percent van de kiezers" gestemd had. "Een grote deelneming wordt voorzien voor het hele land", zo voegde het eraan toe. De Cam bodjanen zijn verplicht te stern- Naast de Rode Khmers hebben ook de niet-communistische lan den van de Asean (de associatie van zuidoost-Aziatische landen), Indonesië, Maleisië, de Filippij nen en Thailand de Cambodjaan se verkiezingen veroordeeld als "frauduleus". China en de Ver enigde Staten spraken eveneens hun veroordeling uit. ADVERTENTIE cMwnOR DE PINKSTER-1 BUNGALOW- De Koog op Texel. Andijk midden in hei PARKEN watersportgebied IJsselmeer. lussen Enkhuuen en Medemblik. Yerseke aan i Oosterschelde Renswoude en Voorthui Veiuwe en een park bi) de Flevohol en aar Veluwemeer, suden, zwemmen zeilen' en Botel Loosdrecht. REKREATIE- Texel, Bergen NH, Otterlo, Voorthuizen, VILLA'S Diever. Leek, Roden, Garnwerd en Gieten. f\ -41- WASHINGTON (AP) - De Britse kroonprins Charles brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. Op de foto is hij in een gesprek gewikkeld met president Reagan in diens "ovale kamer" in het Witte Huis. MADRID (AFP/UPI) De Spaan se luitenant-kolonel Antonio Te- jero, die in februari de leiding had van de bezetting van het Spaanse parlement, heeft tegen over de rechter van instructie verklaard dat koning Juan Car los instemde met de plannen voor de staatsgreep. Ook het meerendeel van de bevel hebbers van de elf militairfe re gio's zou zijn instemming heb ben betuigd. De tekst van Teje- ro's verklaringen is gisteren ge publiceerd in een groot aantal Spaanse dagbladen. Het is niet duidelijk hoe deze verklaringen in een zaak die nog 'onder de rechter' is, konden uitlekken. Tejero zegt hierin dat generaal Mi- lans Del Bosch hem had verteld dat de koning, in een gesprek met generaal Armada, verklaar de overtuigd te zijn van de nood zaak van een staatsgreep. Konin gin Sophia, die bij het gesprek aanwezig was, had tegen gene raal Armada gezegd: 'Jij bent de enige die ons kan redden, Alfon- De aanstichters van de coup had den Tejero duidelijk gemaakt dat 'er geen druppel bloed vergoten mocht worden', en 'dat het er niet om ging om de democratie af te schaffen, maar slechts om een hervorming'. Ook sommige socialisten stonden volgens Teje- Unifil betrapt El Fatah-leclen BEIROET (UPI) - Nederlandse soldaten van de tijdelijke VN- vredcsmacht in Zuid-Libanon (Unifil) hebben donderdag veer tien Palestijnse guerrillastrijders staande gehouden en ontwa pend, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties gisteren meegedeeld. Bij het dorp Majd Al Zoun, 5 km ten noorden van de grens met Is- real, ontdekten de militairen zes leden van El Fatah, die bezig wa ren raketlanceringssystemcn te installeren zoals die indertijd in Vietnam zijn gebruikt. Volgens de mededeling schoten zij de ra ketten af toen ze de Nederlan ders in de gaten kregen. De ra ketten kwamen echter niet ver en ze veroorzaakten geen schade De Nederlandse militairen na men vervolgens drie automati sche geweren, een pistool, twee handgranaten en de lanceerin- stallaties in beslag. Waarnemers menen dat Tejero s medestanders waarschijnlijk voor het uitlekken van diens ver klaringen naar de pers verant woordelijk zijn, om zo de aan dacht af te leiden van hun eigen verantwoordelijkheid door de in druk te wekken dat brede groe peringen in het leger en de poli tiek achter de coup stonden, en vooral om afbreuk te doen aan het' democratisch imago van de. koning, die immers een beslis sende rol heeft gespeeld bij het doen mislukken van de staats greep. Het daeblad El Pais herinnert er aan dat tal van betrokken officie ren nog gewoon op hun post zit ten, en meent dat gepoogd wordt een gunstig klimaat te scheppen voor een nieuwe poging tot staatsgreep. Namen van betrok ken officieren zijn donderdag ge noemd in nieuwe onthullingen van het dagblad Diario 16. Vol gens dit blad stond een tweekop pige leiding achter de coup: de voormalig stafchef van het Spaanse leger, generaal Alfonos Armada, en generaal Jaime Mi- lans del Bosch. De aanvankelijke poging van de politie om beslag te leggen op dit nummer heeft veel verontwaardiging gewekt bij de pers en bij de oppositiepar tijen. BRUSSEL (ANP) De Belgische vice-premier en minis ter van begroting, Guy Mathot, is op de vingers getikt door de inspectie van financiën in zijn land, omdat hij zijn eigen richtlijnen inzake de aanschaf van dienstwa gens heeft overtreden. Het is al de tweede keer dat hij in conflict komt met deze dienst. Eerder, toen hij nog minister van openbare werken was, kreeg hij al eens aanmerkingen op de hoge drankrekeningen van zijn kabi net. In november 1979 stelde de Belgi sche regering grenzen aan de be dragen die uitgegeven mochten worden voor dienstwagens Een ministeriële auto. zo werd toen bepaald, mocht niet meer dan 31.500 gulden kosten (zonder btw) en bijvoorbeeld de chef van het ministerieel kabinet mocht een auto rijden van 16.800 gulden (zonder btw). De man die dat be sluit namens de regering onder tekende was minister Mathot. Maar nu blijkt dat uitgerekend de ze bewindsman zich niet aan dit door hem ondertekende besluit heeft gehouden. Omdat hij twee portefeuilles heeft (vice-premier en begroting) is Mathot gerech tigd er twee kabinetten op na te houden en voor de chefs van die kabinetten heeft hij dure auto't besteld, bij een garagehouder is Seraing, waar Mathot ook nog burgemeester is. De ene auto is een tweedeurs BMW sportmodel 323 met injectiemo tor die aanzienlijk duurder is dan de 16.800 gulden, ook al omdat er extra snufjes besteld werden zo als speciale stoelen, sportvelgen. een vijfde versnelling, een open dak, een voorruit met gekleurd glas, een speciale vloerbedek king en nog zo wat aardigheden, zoals bijvoorbeeld een dure ra dio-cassetterecorder. Alles bij een maakten die snufjes de wa gen nog eens ruim 8000 gulden duurder. De tweede wagen was een wat meer klassiek model, namelijk een BMW 525. Maar ook die werd opgesierd met zaken zoals sport velgen, een overdrive, een spe ciaal stuur, airconditionering, een open dak een dure radio. Om die uitgaven wat minder in het oog te doen lopen moest de gara io Li. r v. r-chill.-nd.- fakturen maken Maar de inspec tie van financien liep daar niet in en bracht een ongunstig advies uit over de aankoop Daar zal het overigens wel bij blijven, want dc koog kan niet meer ongedMSl gemaakt worden. Een grap die op het ogenblik in Saigon, nu Ho Tsji Min-stad gehe ten, de ronde doet: „Waarom bouwt het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen haar kantoor op 25 kilo meter buiten het cen trum van de stad?" Antwoord: „Omdat zij een rij van 25 kilometer lengte verwachten". Dc enorme exodus van het jaar 1979 blijft ongi venaard, maar de eerste drie maanden van dit jaar verlieten toch weer vijfliendui zend Vietnamezen illegaal hun land De mensen die voor op vang zorgen merken twee dingen op meer en meer vluchtelin gen komen uit het noorden (waar de meeste honger heerst), en het zijn vaak jonge mannen van dienstplichtige leeftijd. Mensen die niets met het oude regime te maken hebben gehad, en die willen vermijden dat zij worden ingelijfd bij eenheden van het leger in de buurlanden Cambodja en Laos Op 30 april vierde Vietnam de zesde verjaardag van de „bevrij ding" van het Zuiden. Maar voor feestelijkheden is nauwelijks enige aanleiding. Economisch staat het land aan de rand van de afgrond, de ontevredenheid neemt toe ook in het noorden, waar de communisten al dertig jaar aan de macht zijn - en inter nationaal staat het regime geïsoleerder dan ooit. Rantsoen „De oorlog winnen tegen de Verenigde Staten was gemakkelijker dan het opbouwen van onze economie", verzuchtte onlangs een hooggeplaatste ambtenaar in Hanoi De cijfers liegen er niet om De njstproduktie blijft ver achter bij de behoefte. Een team van de VN-voedselorganisatie FAO schat het tekort aan rijst dit jaar op meer dan vier miljoen ton. De helft daarvan is volgens deze deskundigen „structureel", met andere woorden kan niet wor den toegeschreven aan de typhonen en andere natuurrampen die Vietnam dit jaar teisterden Als gevolg van dit tekort zijn dc rantsoenen van rijst, het hoofdvoedsel in dit dee1 van de wereld, verlaagd naar 10,5 kilo per maand per persoon: In het noorden moet men hier en daar zelfs tevreden zijn met minder dan 10 kilo. Om de vastgelopen economie weer vlot te trekken grijpt Hanoi nu in navolging van zoveel andere communistische staten naar ka pitalistische middelen: vrije handel wordt weer toegestaan, fa brieken gaan over op stukloon en boeren krijgen stukjes land om privé te bewerken. De weg in de partij en overheidsfuncties wordt vrijgemaakt voor jonge mensen, die zich onderscheiden door kennis, en niet door marxistische bijbelvastheid Met ande re woorden: Vietnam doet - noodgedwongen - grote plenzen wa ter in de (verzuurde) socialistische wijn Lente Ondanks de nog geldende avondklok (tussen middernacht en vijf uur 's morgens) heeft het straatbeeld in Ho Tsji Minh stad weer iets levendigs gekregen. Fleurige kleding en rock muziek zijn niet langer taboe. Maar veel inwoners zijn bang dat de 'Saigon lente' niet door een zomer zal worden gevolgd Immers, sinds de communistische overwinning in 1975 heeft dc regering wel meer zwenkingen gemaakt, en niets wijst op een langduriger liberalisering dit keer. De regering zelf benadrukt dat het om tijdelijke „stappen terug" gaat. die later moeten worden gecorri geerd. Het Politburo geeft nu toe dat het economisch beleid na 1975 ver keerd was. De weg van het - volgens klassiek marxistisch recept - overhaast opbouwen van een zware industrie, en van het van bovenaf collectiviseren van de landbouw, is voorlopig verlaten. Hulp Zo soepel als de regering van Pham Van Dong nu acteert op eco nomisch terrein, zo halsstarrig blijft zü vasthouden aan het mili tarisme. Niet minder dan dc helft van het overheid:-budget wordt in het straatarme Vietnam besteed aan het leger, dat met een miljoen manschappen onder de wapenen het op dne na militair-sterkste land ter wereld is. Iets waar Hanoi niet nalaat regelmatig op te wijzen. Vietnam heeft - na dertig jaar oorlog dringend behoefte aan eco nomische hulp van buiten, maar dankzij haar politiek in Indo- China wordt het land door het Westen in quarantaine gehouden De meeste westerse landen werkten na do Vietnam- invasie in Cambodja eind 1978 de afgesproken projecten keurig af. maar nieuwe toezeggingen kwamen niet aan de orde. Verbet, ring van de relaties met het Westen kan pas verwacht worden als er voor Cambodja een democratische oplossing is gevonden, op basis van - zoals door een zeer grote m- i l. - van db Verenigde Naties is geist - terugtrekking van de tweehonderd duizend Vietnamese manschappen De middelen van de grote socialistische broer Moskou zijn ook niet onbeperkt, en het heeft Vietnam in 1978 niet bn .de interna tionale arbeidsdeling" van de Comecon inge »chak< ld om subsi dies in een bodemloze put te storten. Berichten over wrm ingen tussen de Sowjet-Unie en Vietnam worden de laatste tijd dan ook steeds vaker gehoord De vraag is hoe serieus die wrijvingen zijn De Vietnamese com munistcn lijken wel hun uiterste best te doen om er zo openlijk mogelijk lucht aan te geven. Iedereen die het weten wil krijgt horen dat Vietnam niet m.-.-r dan de al U m - tot duizend Sowjet adviseurs in huis wil halen Nguyen Lam hoofd van Hanois economische planning, vertelde de 'Far Eastern Economic Review', dat Moskou aan Vietnam nog geen bijdrag» heeft toegezegd voor het inmiddels gestarte derde Vijfjarenplan (1981-1985) Oppositie Niet dat er geen reden is om te klagen De Sowjet Unie i niet erg vrijgevig als het gaat om economische hulp Maar het heeft er alle schijn van dat Hanoi in de weer is om de tegenstellingen met de Sowjet-Unie voor de buitenwacht te overdrijven Doel hier van zou zijn een openening te maken voor hulp uit het Westen, waar sommigen redeneren dat Vietnam htenaei loi| W—VI kan worden uit de knellende banden met Moskou Hanoi is intussen in zo'n wanhopig benarde situatie terecht geko men. dat het zonder Sowjet-bijstand niet zou overleven Per dag geeft Moskou tussen de zes en de tien miljoen gulden aan de ideologische broeders in Hanoi Het levert negen tiende van all. olie, en een vijfde van het graanverbruik En bovenal voor mil jarden aan militaire uitrusting - het enige dat Hanoi gratis schijnt te krijgen Weerstand ondervindt het regime al lang niet meer alleen van de soldaten en ambtenaren van het Thieu bewind Ho. - - t g. en georganiseerde oppositie lijkt te bestaan is de onvt r chilligheid en dc ontevredenheid vrij algemeen, zeker ook <»nd« r de ni. i communistische aanhangers van de Voorlopig. Revulutionaire Regering, die samen met de 'Victcong' tegen Thieu en de Vei enigde Staten vochten Het is de vraag wat erger is ongrijpbare passiviteit, of openlijk ver/et. dat tmuwons nu it ben in Haiphong en in de provincie Nghe Tinh vocdsclrellen plaatsgehad, en de officièle publikalies waarschuwen dag in djg uit tegen „saboteurs, spionnen'en flessentrekkers Die kwade elementen bevinden zich ook binnen de communi ti sche partij, die aan een uitvoerig zuiveringsproces wordt ond. r worpen. Van de 1,6 miljoen leden van de communistische partij hebben slechts 700 000 een officieel partij»-., ki. de r. t w.rdt nog onderzocht op politieke volgzaamheid Eind dit jaar verg,, dert het vijfde partijcongres Dat zal waarschijnlijk v-.-.r d' on houdbare combinatie kiezen van versoepeling <>p economisch gebied met versterking van de partijdiscipline en het militari RUUD KREUTZER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9