Ontslag? Dat was voor mij de 'ver van mijn bed show' Ford Amsterdam haalt 50e verjaardag niet Beursweek Van Gelder: alleen schatkistpapier is voor ons van waarde Ford-werknemer Pierre Bloem: ZATERDAG 2 MEI 1981 AMSTERDAM - Het zwaard van Damocles hangt al gerui me tijd boven zijn hoofd. Al bijna driekwart jaar brengt Pierre Bloem door de inge stelde werktijdverkorting bij Ford Amsterdam meer dan de helft van de week thuis door. De dag dat de fabrieks- poort van het assemblagebe drijf aan de oevers van het NoordzeeKanaal voor hem - hermetisch, gesloten blijft, is zeer dichtbij gekomen. In zijn eengezinswoning in een rustige nieuwbouwbuurt in St. Pancras doet hij zijn ver haal. Het ellendige gevoel van machteloosheid komt telkens bovendrijven. Bij het Ford-imperium zijn het im mers onzichtbare mensen die f-' aan de touwtjes trekken en die zitten er echt niet mee dat er bij de vestiging Amster dam zo n 1300 arbeidsplaat sen verdwijnen. Pierre Bloem (42), getrouwd en vader van twee kinderen, had met zijn vinger naar zijn voorhoofd gewezen wanneer anderen hem een aantal jaren geleden hadden verteld dat zijn baan als gespecialiseerd technicus bij Ford, gevaar zou lopen. „Je had het idee dat je bij een sterke multinational werkte. Wat je zo in de kranten las en op de televisie kon zien over ontslagen was tot nu toe al tijd de "Ver van mijn bed show". Je realiseerde je niet dat je er na 18 jaar Ford zelf bij betrokken zou kunnen zijn. Mijn vader heeft 36 jaar bij Ford gewerkt en die kwam ook weieens met be richten thyis dat de tent mis schien wel gesloten zou wor den. Toch is Ford Nederland altijd overeind gebleven; maar nu lijkt het wel zeker dat het dicht gaat. Ik heb nog altijd een kleine hoop, maar die is wel verrekt klein". Alles aanpakken Hij mag dan veel meer dan voorheen thuis zijn, geknakt door de ontwikkelingen bij Ford is hij niet. Hij zegt, net als zijn vrouw, best perspec tieven voor de toekomst te zien. Zijn vrouw Nellie (40) vertelt vastberaden: „Pierre is bereid alles aan te pakken. Ik heb ook gezegd, wanneer hij op een gegeven moment lang werkloos zou blijven, dan zal ik weer proberen mijn baan als gediplomeerd verpleegster op te pakken. Ik wil gewoon tijdelijk werken. dan heeft hij ook een doel. r Dan moet hij zorgen dat het - eten op tafel komt. Maar ja, het wordt toch moeilijk". In het gezin Bloem, het echt- paar heeft een jongen en een a meisje van 10 en 14 jaar, is het «i mogelijk ontslag veelvuldig onderwerp van gesprek. Ge- - sprek waarin de kinderen al tijd betrokken worden. Nel lie: „We hebben een meisje op de middelbare school; dat heeft schoolreisjes en al die Deze week was er plotsklaps toch nog een lichtpuntje voor de werk nemers van de met slui ting bedreigde fabrieken van Van Gelder papier en Ford. Minister Van Aar- denne besloot onder druk van het parlement ander half miljoen beschikbaar te stellen om Van Gelder nog zes weken open te houden. Tijdwinst voor bonden en onderne mingsraad om overle vingsplannen uit te werken. En de bezetting bij Ford kon worden beëindigd na de toezeg ging van de directie dat tegen alle verwachting in opnieuw bekeken zal worden of Ford een nieu we toekomst kan worden gegeven. De stoom is van de ketel, maar vermoedelijk voor korte duur. Voor beide bedrijven lijkt weinig hoop. Van Gelder zal zich ook met overheidssteun slecht staande kunnen houden in de felle concur rentiestrijd die in de EG woedt, en Ford maakt deel uit van een multina tional waar behoud van VanGeber Paper werkgelegenheid allesbe halve prioriteit geniet. Verslaggevers Ed Blaauw en Pieter Mul be lichten de achtergron den. dingen meer. Wc hebben te gen haar gezegd: een aantal dmgen gaat gewoon niet door. We moeten afwachten wat de toekomst brengt. On ze kinderen vatten het alle maal gelukkig erg laconiek op. We leven makkelijk, zo lang de voorraad strekt, ge ven we. Zolahg we geld heb ben gaan we met vakantie. Nou ja, dan worden het straks reisjes dichter bij". Het is niet zo dat vaders veel vuldige aanwezigheid thuis het levensritme van de ande re drie doorbroken heeft, maar toch. er ontstaan door de huidige situatie zo nu en dan kleine irritaties. Nellie: „Hij doet wel erg veel in huis, karweitjes die vroeger bleven liggen. Maar er lopen ook nog twee kinderen rond die aller lei vriendjes en vriendin netjes meenemen. Hij ziet al les van ze. dingen waar ik he lemaal niet op let. Ik laat ze vaak aantuttelen. Dat geeft een kribbige situatie". Zeker in het begin had ze dui delijk moeite de situatie te aanvaarden. Nellie: „Ver schrikkelijk, waar ik ook ging, hij wilde overal mee naar toe". Pierre glimla chend: ..Nu laten we elkaar vrij. Heb ik iets dan ga ik, moet zij wat doen dan gaat ze ook, alleen". Het moeilijkste van het thuis zitten vindt hij het volkrijgen van zijn vrije tijd. Nellie: „Hij mag graag een beetje knutse len. Hij wil in ons huis alles uitbreken en zo en dat kan niet. Dat kost verschrikkelijk veel. Je kan niet zo maar eventjes voor duizend gulden hout kopen. Je weet ook hoe we er straks voorstaan. Dan heb je je geld hard nodig. Dat is ons duidelijk". Ondanks zijn relatief ongunsti ge leeftijd ziet Pierre de toe komst zeker niet met angst en beven tegemoet. Momen teel bekleedt hij een leiding gevende functie en hij voelt zich gesterkt met het vertrou wen dat hij in die achttien jaar Ford veel inzicht en erva ring heeft opgedaan. Het boe zemt hem ook geen angst in dat hij in de toekomst een stapje terug moet doen. „Ik ben groot geworden bij Ford, ik hoop dat mijn ervaring er gens anders tot uitdrukking kan komen. Ik zie er hele maal niet tegenop ergens voor minder salaris te gaan werken Trouwens, ik heb twee rechterhanden aan mijn lijf. Ik ben ook niet aan de au to-industrie gebonden. Ik heb vroeger bij Fokker ge werkt, maar of ze daar nu ka derpersoneel nodig heb ben?" Nellie: „Als ie met ple zier naar zijn werk gaat dan vind ik het niet erg een stap terug te doen. Al is het vier honderd vijfhonderd gul den". Pierre heeft ondanks alle ont wikkelingen bij Ford, nog al tijd plezier in zijn werk. „Je moet optimistisch blijven. Het wordt natuurlijk steeds moeilijker mensen te motive- ren iets extra te doen. De on zekerheid heeft voor ons te lang geduurd. De Ford was er naar mijn idee op uit mensen murw te maken, zodat er niet veel weerstand meer zou zijn als de laatste klap viel. Ik be grijp het nog steeds niet. Vier, vijf jaar geleden is er voor 73 miljoen geïnvesteerd in de Trans Continental, die grote truck. Alle beslissingen worden over onze hoofden heengenomen. Ons bedrijf ging vroeger zo goed, 't is nu zo duister. O, meneer Ford heeft zich voor 40 procent bij Mazda ingekocht. Meneer Ford krijgt zijn centjes wel binnen". ED BLAAUW AMSTERDAM (GPD) - Het ziet er jnet naar uit dat Ford Amster dam zijn vijftigste verjaardag. 15 mei 1983, zal halen. De ongeveer J1300 produktiewerknemers van piet assemblagebedrijf aan de oe- ivers van het Noordzeekanaal «tellen vergeefse pogingen in het werk zijn leven te redden. De Amerikaanse autofabrikant wil .échter met de sombere cijfers in 'de hand. de Amsterdamse vesti ging de genadeklap geven. Het rijke leven van Ford Nederland Jcrijgt een zeer droevig einde De geschiedenis van Ford in ons land gaat terug tot het jaar 1911 Carrosseriebedrijf Veth in Arn hem importeerde in dat jaar vier T-Fords en een jaar later kreeg grondlegger Henry Ford in de 'firma Wilson en Co in Utrecht >i£en vaste importeur. De onder delen uit Amerika werden in Zaandam geassembleerd. De vraag naar auto's bleef maar stij gen en dat was voor Ford reden zelfde import ter hand te nemen. In Rotterdam werd op 6 maart 1924 de Ford Motor Compagny of Hol land opgericht en Henry Ford, die de verkoop van Ford-auto mobielen in ons land alsmaar zag stijgen, wenste dat het nieuwe assemblage-bedrijf aan een groot water moest liggen. De keus viel op een terrein bij het Noord zeekanaal De eerste auto's rol den daar in 1932 van de band en de officiële opening, waarbij Henry Ford niet aanwezig was, had 15 mei 1933 plaats. In een tijdsbestek van een jaar produ ceerde de Amsterdamse vesti ging rond de 5000 auto's. Toen Ford Amsterdam enkele jaren geleden zijn officieuze 50ste ver- Bij het assemblagebedrijf werden niet alleen personenauto's, zoals de Anglia, de Taunus en de Con sul, geassembleerd, maar ook al lerlei soorten vrachtwagens ge maakt. De laatste jaren is het be drijf belast met de produktie van de Trans Continental, een truck van 42-ton, en een bestelwagen, de Transit. Bij Ford Amsterdam, dat altijd in sprong wanneer fabrieken in België. West-Duitsland en Enge land niet aan de vraag konden voldoen, is in al die jaren voor miljoenen geïnvesteerd. Tussen 1952 en 1956 nam de verkoop van Ford in Nederland met 300 pro cent toe. reden voor de multina tional. die bijna een half miljoen mensen in dienst heeft, de Am sterdamse vestiging uit te brei den en te modernisseren voor een bedrag van 16,5 miljoen. In 1971 werd besloten Ford alleen nog maar vrachtwagens te laten maken. Ford wilde concureren met o.a. de vrachtwagens van Mercedes, Iveco (Fiat). Scama- Vabis en andere. Ford Amsterdam gold. voor wat betreft de Continental, als proef konijn Totaal werd er in dat jaar ongeveer 70 miljoen in het „fi liaal" gestoken. En volgens de Europa-directie in Londen is de ze truck een miskleun Driftig bekeken de werknemers of hun bedrijf nog ken worden in geschakeld voor het assemble ren van personenauto's, of zelfs losse onderdelen. Het verleden heeft geleerd dat de fabriek daar voor binnen een maand omge bouwd zou kunnen worden Al leen. voor Ford hoeft het alle maal niet meer. DEN HAAG - ..Over twee jaar zijn we weer het heertje", zegt de ver trouwensman van het personeel even optimistisch als overtuigd „Mits we 1983 halen natuurlijk Jy hebt makkelijk praten, zeg gen de collega's weieens. jy hebt een baan binnen een bedrijfson derdeel dat wel toekomst blijkt te hebben". Van Gelder-man in kwestie wil wel toelichting geven, maar liefst achter de schermen, letterlyk en figuurlijk. Hij zit op een centrale post binnen het aftakelende con cern. Dik een half jaar was hij ook al in de Tweede Kamer op bezoek. Net als vorige weck wa ren ook toen directieleden, vak bondsvertegenwoordigers, ge meentebestuurders en wie al niet te hoop gelopen. De minister zou opnieuw een bedrijf in nood bo ven water moeten houden. In Wormer was de bittere nasmaak van de sluiting aldaar nog dage lijks te proeven. Van Aardenne kon meer ellende voorkomen, zo luidde de boodschap verleden jaar september. Plaats van handeling destijds: de Schcpelzaal aan het Binnenhof, net als ditmaal. Ir. Van der Want is eind 1980 de kersverse topman van de papierfabrikant. Hij en andere betrokkenen bezingen de lof van de witpapier-sector Van Gelder is onder meer sterk in het zogeheten ongestreken papier De prijzen trekken aan, goede perspectieven op termijn - zo luidt de verwachting van de Raad van Bestuur en de werkne- Maar net als bij het KNMI en Jan Pelleboer is een verwachting nog geen voorspelling Plots, zo is het verweer nu, duvelt de markt in elkaar. De dollar wordt duurder en derhalve ook de grondstof cel lulose die moet worden geïmpor teerd. Ook Van Gelder klaagt over de hoge energieprijzen in vergelijking met omliggende lan den. Kortom, begin dit jaar moet de Raad van Bestuur met krom me tenen wederom naar Den Haag. Dik 200 miljoen. 194 mil joen. zo rond de 125 miljoen, de bedragen die het concern in doodsnood als steun nodig heeft slinken naarmate de minister langer weigerachtig blijkt De rest van het verhaal is bekend Twee weken terug een laatste af wijzing duur het departement, zoals Van Aardenne, dat even terloops tijdens een Kamerdebat meedeelt. Zijn ambtenaren bel len pas daarna met het hoofd kantoor te Amsterdam. Paniek. Sluiting van de fabrieken te Vel- sen en 'Renkum 1'. Dat laatste tot felle verontwaardiging van de werknemers aldaar, die dachten buiten schot te blijven. Immers, alleen Velsen en Wapenveld stonden tot dan toe op de nomi natie om gesloten te worden. Keiharde verliescijfers op korte termijn hebben de Raad van Be stuur van mening doen verande ren. „Geen beleidsbeslissing, maar meer een besluit op basis van kille cijfers", aldus Van der Want tijdens de openbare hoor zitting. Redden Wekenlang zijn plannen om fabrie ken te behouden over elkaar heen getuimeld. De Raad van Bestuur, vakbonden en recent ondernemingsraden komen met nieuwe en nieuwere voorstellen. Redden wat er te redden valt. is het motto. FNV-man Van der Veer houdt vast aan het open houden van Velsen en Wapen veld Sluiting van de vestiging in de IJmond en tc Renkum. daar blyft het niet bij Van de reste rende 3000 man in dienst van Van Gelder dreigt zeker de. helft zijn baan tc verliezen. De Raad van Bestuur houdt het op 500 minder mits haar plan zou wor den gerealiseerd. Buiten op het Binnenhof nllen intussen de monstrerende werknemers, dit maal voornamelijk vanwege het winterse weer Berusting was twee weken geleden de aanvan kelijke reactie. Niet verwonder lijk als je weet dat ruim een jaar terug Van Gelder het nog op 4400 werknemers in vaste dienst kon houden. De terugval gaat beang stigend snel Voorspelde onder meer Kamerlid Van der Hek. Hij meldde in de perikelen die toen rond Wormer speelde dat Van Gelder op de rand van de af grond stond. Boze vakbonds redacties waren zyn deel. „maar iedereen kende en kent de cy- fers". Van Aardenne Van Aardenne liet nog een duit in het zakje doen. zij het niet in fi nanciële zin. Partijen hadden steeds verwezen naar hel zoge naamde structuuronderzoek wit- papier. dat gehouden zou wor den Na afloop daarvan kon de bewindsman gaan handelen. Vo rige week donderdag publiceer de het departement dat onder zoek. waaraan werknemers om principiële redenen niet wilden meewerken. Allereerst blijkt het nu slechts om een voor-verken ning te gaan die niet diepgra vend van aard is. Keihard ligt daar desondanks toch maar het gegeven dat de markt in Europa een veel te grote produktiecapa- citeit kent. Zelfs het vcrdwynen van 280 000 ton overcapaciteit in de afgelopen zes maanden biedt Van Gelder geen perspectief. Het rapport van de drie papierfabri kanten en het departement meldt in klare taal dat de markt prijs bovendien nog altijd onvol doende is voor een renderende produktie. Een droef perspectief tot in elk geval 1983 De komende jaren moeten forse sommen steungeld de moeilijke periode overbruggen. Van Aar denne heeft er geen gulden meer voor in de knip De bonden wij zen herhaaldelijk op de financiën die anders van rijk naar papier makers vloeien. Vergeten af en toe de fikse deelname te vermel den die Den Haag al heeft in de (voormalige) delen van de be dreigde fabrikant. En toch. toch moet er nog langer geld gefour neerd worden. Welke Europese overheid houdt het gevecht het langste vol. dat is de vraag. Waar draait de pers voor het (bank)pa- pier het langst in de hoop dat in omringende landen producenten en overheid afhaken omdat de m halkiM leeg li? ..Niet de kwali teit van de industrie en het per spectief zijn doorslaggevend, maar de bodem van de schatkist is dat", stelt Van der Veer zuinig jes. Ook binnenslands is het echter geen botertje tot de boom. In kringen rond het departement wordt begrijpend geknikt als naar de houding van Nederland se concurrententen wordt ge vraagd. Natuurlijk is het voor de anderen niet onaantrekkelijk in dien Van Gelder uit de markt verdwijnt. KNP (Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken, met de hoofdzetel in Maastricht) is in staat de graantjes op te pik ken uit het eventuele Van Gel- dcr-failliet. Maar dat zegt nie mand hardop. Een concern, tot over de oren in de schulden, smeekt opnieuw om respijt en veel centen. En de bonden moe ten knokken voor<de 22 miljoen die krachtens het sociaal plan Ut beschikking moet komen indien Van Gelder over de kop zou gaan. Knokken voor een gelijk waardige positie naast krediteu- ren als banken, overheid en be leggers En het structuuronder zoek lijkt inmiddels een begrip uit een voorbije periode. Waar blijft immers de structuur, de op bouw. als de onderdelen in het niets verdwijnen? PIETER MUL AMSTERDAM - De eerste vier maanden van het nieuwe jaar 1981 zijn voor het internatio nale beurswezen, alle omstan digheden in aanmerking ge nomen. niet onbevredigend verlopen. In april schommel de de Newyorkse effecten beurs steeds rond de top van 1000 die al in het begin van de januari-maand werd ingeno men. terwijl de Amsterdamse effectenbeurs eveneens voor de meeste fondsengroepen topwaarden van deze vier- maanden-periode registreer de Op zich is dit bijzonder meeval lend, want er zijn in de afgelo pen periode sedert eind 1980 heel wat dingen gebeurd die een drukkend effect op de koersontwikkeling zouden moeten hebben. Dat is ook wel het geval geweest, maar steeds wist zowel in Wall Street als op het Damrak het optimisme weer de boven toon te voeren. In Amerika was dit optimisme gebaseerd op de overtuiging dat na een zekere inloopperio de, het republikeinse bewind zal leiden tot economisch her stel met lagere inflatie en ren tedaling. In ons land hielp het naderende dividend- en jaarverslagenscizoen een handje voor het opvijzelen van het beursmoreel. Dat kon gemakkelijk na de forse koersdaling in de laatste maanden van 1980. waardoor 1981 op een relatief laag koersniveau was ingezet. Doorgaans brengt hoop op meevallende resultaten en di videnden dan menige koper naar de beurs, waardoor er koersherstel optreedt naar mate het tijdstip van de jaarverslagen dichterbij kom- t. Nu Er le jaarresultaten inmid dels bekend zijn, blijkt de te neur daarvan toch niet mee te vallen. Evenals in Wall Street, waar nu vele winstcijfers over het eerste kwartaal bekend zijn, is ook de uitslag hier te lande bijzonder verdeeld, ook al betreft het nieuws voor ons land nog de bedrijfsgegevens van vorig jaar Maar het is dui delijk dat de conjunctuur, vour een sterk verdeeld beeld heeft gezorgd. ;evallers. maar ook vele tegenvallers. Blijkens de koersstijgingen op de Am- door C. Wagenaar sterdamse effectenbeurs van de index voor zowel de indus tricle als de handelsaandelen viel het resultaat hier nogal mee, maar de financiële sec tor moest belangrijk terug Vooral de bankaandelen la gen in de afgelopen vier maanden onder zware druk. wat in jaren niet is voorgeko men. De index zakte van 252 (1970 - 100) tot 218 en ook de hypotheekbanken boekten voor hun aandelen een be langrijke teruggang Een en ander houdt verband met de moeilijke financiële situatie in het bedrijfsleven, met na me handel en industrie en de vastgoedsector. Zeer vast lag de scheepvaart- groep tezamen met aandelen KLM Hier werd dit jaar tot dusver een stijging geboekt van 122 tot 170, gedragen vooral door aandelen Nedl loyd maar bovenal de KLM Dank zij grote AlftttilutfUl belangstelling waarbij KLM tezamen met vele Amerikaan se luchtvaartaandelen sterk getipt werden, liep ons natio nale luchtvaartfonds dit jaar op van f 55 tot rond f 120 Veel minder spectaculair verliep de koersindex voor de vijf in ternationals Hier werd in de eerste vier maanden een onre gelmatige ontwikkeling ver kregen, waarbij eind februari de top werd aangeslagen maar nadien een onevenwich tig beloop ging ontstaan op iets lager niveau En dit on danks hogere koersen voor Philips, Akzo en ten dele zelfs voor Hoogovens. De grote spelbreker was echter Koninklijke Petroleum, die sedert de top van f 107 medio januari, geleidelijk afbrokkel de tot rond f90. Allerlei bc richten over grote olie- overschotten in Amerika en Europa en een zekere prijs- druk op de vrije oliemarkten. hebben de verwachtingen voor de oliemaatschappijen in 1981 sterk omlaag ge schroefd. Maar ondanks alles is het alge meen koersgemiddelde se dert 1981 begon toch opgelo pen van 85 tot rond 90. Hieruit mag echter niet de conclusie getrokken worden dat alles op de beurs ook koek en ei is Het algemeen gemiddelde omvat slechts het koers be loop van 55 aandelen, terwijl er enige honderden worden genoteerd En juist waar de grote slagen vielen, als bij Duiker en Asselbcrghs. werd het koersbeloop niet officieel in de index geregistreerd Ook bleven de omzetten, met enkele uitzonderingen als de KLM. uiterst beperkt en was er vaak sprake van een zekere gelatenheid Een en ander hield nauw verband met de sombere conjuncturele situa tie waarin ons land verkeert en vooral ook met het aanhou den van de extreem hoge ren te Dit laatste was ook een krachti ge rem op de koersontwikke ling in Wall StnCj Want rit- Dow Jones-index kwam daar weliswaar in april weer boven de 1000. het niveau dat ook dl reet in het begin van januari gold. maar veel verder kwam de koersstand toch niet Ook in Amerika bleef de reriiê in de eerste vier maanden van dit jaar op hoog niveau han gen Vorig jaar was om dezelf de tijd de bankrente al tot be neden de 15 procent terugge lopen Ditmaal kon er amper beneden de 17 procent wor den gekoerst en zelfs dat ging niet van harte. Tegenvallende prijsstijgingen en aanhou dende hoge inflatiepercenta ges in de eerste drie maanden, werkten als een krachtige rem op de zo nodige ontspan ning aan het Amerikaanse rentefront. Het meest opmerkelijke van het valutafront was de aanhou dende vaste stemming voor het Britse pond en de krachti ge stijging van dc Amerikaan se dollar Deze laatste liep se dert eind 1980 in Amsterdam op van f2,10 tot ruim f2.40 Meer vertrouwen in de finan- cieel-economische politiek vanderegenng-Reagan. maar ook het optreden van een nieuwe recessi'- met lagere importen van olie en andere produktcn in de VS. zijn hier van de reden geweest

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25