„Oorlog mag je niet vergeten" Kernoorlog wordt steeds meer werkelijkheid Hoofdredacteuren oorlogstijdschriften De Tweede Wereldoor log. Men raakt er maar niet over uitgepraat. Nog steeds is het een geliefd onderwerp om speelfilms over te ma ken. In 1979 zond de TROS er zelfs een hele televisieserie over uit, genaamd Holocaust. Naar aanleiding daar van laaide er toen in de media een hele dis cussie op over de vraag of al dat mense lijk leed ruim 35 jaar na dato nog moest worden opgerakeld. Met 5 mei voor de deur dient die discussie zich opnieuw aan. Desalniettemin doet de Tweede Wereldoorlog het nog altijd goed, ze ker op de internationa le tijdschriftenmarkt. De tijdschriften 'War Monthly' en 'After the Battle', die in Enge land worden gemaakt en in Nederland als respectievelijk 'Maandblad Oorlog' en ,,'40-'45 Toen en Nu" verkrijgbaar zijn, zwermen in diverse vertalingen over de hele wereld uit. Derhalve sprak Sjak Jansen in Londen met de verantwoordelijke redacteuren en uitge vers van deze twee oorlogstijdschriften en vroeg hen onder meer, wat hen naast uiteraard commercië le overwegingen - er toe aanzet deze bladen te maken en zodoende de mensen telkens weer met de neus op die bloedvergietende oorlog te drukken. Polen Nogal wiedes dus dat Lamb en Harrison het onzin zeggen te vinden om die Tweede We reldoorlog dood te zwijgen ..It's life-history", zegt Harri son. „De hele landkaart van Europa is er door veran derd." ,En", voegt Lamb eraan toe. „als je dit soort feiten zou ver zwijgen. ben je zelfs bezig de geschiedschrijving te verval sen. Ten minste, zo denk ik .Daar komt bij", vervolgt de Engelsman. ..dat er altijd mensen zullen blijven be staan. die Hitler willen zijn. log is er altijd. Kijk nu maar naar Polen. Daarom: als we de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog bestu deren. kunnen we ons een aardig idee vormen van hoe wij in een nieuwe oorlog ons mannetje kunnen staan." Neo—nazi's ..Dat is nog altijd wat anders dan oorlogsverheerlijking". stelt Harrison nog eens over duidelijk. „Daar doen wij pertinent niet aan mee en daarom geloof ik ook dat on ze bladen niks te maken heb ben met de opkomst van neo-nazi's in sommige lan den Neo-nazi's zijn er altijd al geweest en zij zullen, denk ik. ons soort bladen niet le- Zoals gezegd zwermt dat soort bladen vanuit Engeland in di verse vertalingen over de he le wereld uit. Echter: niet naar West-Duitsland Daar bestaat nauwelijks of geen belangstelling voor dit soort lectuur. Winston Ramsey be treurt dat ..Het zou alleen maar nuttig zijn", zegt hij. „wanneer ook de Duitse jeugd zou weten waar het in die vijfjaren van oorlog om te doen is geweest." „Maar", vraagt Ramsey zich dan hardop af. „als de Duit sers gewonnen hadden, mis schien dat die belangstelling voor de Tweede Wereldoor log er dan wel zou zijn ge weest?" vegen." Ramsey, Lamb en Harrison doen dat dan ook niet in hun tijdschriften. Maar wanneer zij over de Tweede Wereld oorlog schrijven, proberen zij wel zoveel mogelijk de afgrij selijkheden. die zich daarin hebben afgespeeld, buiten hun kolommen te houden. Een gruweldaad moet wel heel erg ter zake doen, willen Ramsey, Lamb en Harrison er melding van maken. Historisch Daarom worden op historische leest geschoeide tijdschriften als 'Maandblad Oorlog' en ,.'40-'45 Toen Nu" ten on rechte nogal eens vergeleken met Amerikaanse bladen als 'Soldier of Fortune', die niks met historie te maken heb ben. maar daarentegen veel eer gericht zijn op de behoef ten van Vietnamveteranen, die heimwee hebben naar het slagveld. 'Soldiers of Fortune' is voor dit soort professionele vechters bazen niet alleen een me dium, waarin het zijn knoklustige diensten kan aanprijzen, maar tevens een uitstekende raadgever over het nieuwste wapentuig. 'Sol- diers of Fortune' bericht daar uitvoerig over en vandaar dat de agressiviteit bijkans van het papier afstraalt. Dat is echter beslist niet het ge val met 'Maandblad Oorlog' en ,,'40—'45 Toen Nu". Vandaar ook dat uitgeverij Tijl in Zwolle vier jaar gele den geen enkel kwaad zag in het op de markt brengen van om een vroege vrede met Ita lië te sluiten, waardoor dit land bespaard had kunnen blijven voor een conflict, waartegen het totaal niet op gewassen bleek. Hij ziet helemaal geen aanlei ding om. wat de Duitse vij and ons toen allemaal heeft aangedaan, te vergeten. „Wel om te vergeven", zegt hij, „maar tussen vergeven en vergeten ligt een groot ver schil." Volgens Richard Lamb (69). sa men met Chris Harrison (41) verantwoordelijk voor de in houd van 'Maandblad Oor log'. zou het zelfs onzinnig zijn om de oorlog nu klakke loos te vergeten. „De jaren '40-'45 zijn bepalend ge weest voor onze beschaving", meent Lamb, „die kun je niet zo maar onder het vloerkleed een Nederlandse vertaling van 'War Monthly'. -Driftig werd gebrainstormd over de naam, die men de Nederland se vertaling zou geven. Uit eindelijk werd gekozen voor 'Maandblad Oorlog': een vlag die de lading dekte. Kastanjes Tijl echter kon op dat moment niet bevroeden dat het woord 'oorlog' in de titel sommige mensen en media volledig in het verkeerde keelgat zou schieten. „Tijl ging een oor logszuchtig blaadje op de markt brengen", zo luidde het uit die monden meteen. En er brak een Storm van kri tiek los, waarin diezelfde lie den zich ernstig afvroegen waar Tijl in vredesnaam de moed vandaan haalde? De uitgeverij werd die weken bestookt met boze brieven en telefoontjes. „Terwijl, moetje nagaan", zegt Sacha Tamari nof van de Zwolse uitgeverij. „het blad zuiver historisch is en helemaal niet oorlogs zuchtig." Tamarinof denkt met afgrijzen aan die periode terug. Zijn taak was het toen de intro ductie van 'Maandblad Oor log' te begeleiden en zodoen de heeft hij de nodige kastan jes uit het vuur kunnen ha len. „Alles bij elkaar was het natuurlijk niet meer dan een storm in een glas water", zegt Tamarinof nu. „Onze enige bedoeling was een blad op de markt te brengen, waarin het verschijnsel oorlog zakelijk wordt beschreven. En zo'n blad is 'War Monthly'." Nostalgisch Zo'n blad is ,,'40-'45 Toen Nu" eveneens. Het verschilt in zoverre van 'Maandblad Oorlog' dat het in plaats van maandelijks driemaandelijks verschijnt en uitsluitend ver slag doet van de Tweede We reldoorlog. Redacteur Ram sey gaat daarbij voornamelijk fotografisch te werk. Zijn uit gangspunt is immers te tonen wat er tussen toen en nu is veranderd aan de plaatsen, waar zich de oorlog voltrok. „töet is daarom", zegt Ramsey, „dat tamelijk veel mensen ..'40-'45 Toen Nu" lezen uit nostalgische overwegin gen. Die mensen hebben in de oorlog gevochten en be zoeken veelal zoveel jaar later nog eens de slagvelden. Die oorlog is per slot een stuk van hun leven. Daar bewaren ze talloze herinneringen aün. En die halen ze daar en in ons tijdschrift op." Pure geschiedkundige interes se is een andere reden waar om mensen Ramsey's tijd schrift lezen. Het is ook deze categorie lezers, van wie 'Maandblad Oorlog' het voor namelijk moet hebben. En het is daarom dat Lamb cn Harrison met hun tijdschrift zoveel mogelijk historisch graafwerk proberen te ver richten, hetgeen nogal eens opzienbarend nieuws wil op leveren. Lord Beaverbrook Vorig jaar april nog onthulde 'Maandblad Oorlog' zware beschuldigingen van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken aan het adres van Lord Beaverbrook. Vlak voordat Beaverbrook in april 1940 als minister van Staat toetrad tot de oorlogsregc- ring van Churchill, zou hij pogingen hebben onderno men om vrede te sluiten met Hitler, hetgeen toen de nodi ge opschudding teweeg bracht in Frankrijk. Drie maanden later haalde 'Maandblad Oorlog' opnieuw de Britse pers. Richard Lamb schreef toen dat Anthony Eden. minister van Buiten landse Zaken in Churchills oorlogskabinet, gedurende de oorlog niet minder dan zes kansen onbenut had gelaten De Tweede Wereldoorlog is be palend geweest voor onze be schaving en mag je zodoende niet onder het vloerkleed regen, vinden Richard Lamb (links), Winston Ramsey (midden) en Chris Harrison. LONDEN - Naarmate de Tweede Wereldoorlog ver- Sjak Jansen der van ons vandaan komt te liggen, gaan er steeds meer stemmen op om die vijf zwarte jaren maar zo gauw mogelijk te vergeten. Deze geluiden zijn ech- Foto ter niet afkomstig van Winston G. Ramsey (40), uit gever en redacteur van het oorlogstijdschrift Lawrence Harris „'40—'45 Toen Nu". Tekst: Ruim 35 jaar geleden wierpen de Verenigde Staten twee atoombommen op de Japan se steden Hiroshima en Naga saki. Die twee bommen dood den en verwondden 200.000 mensen, de helft van de inwo ners van de twee steden Dat is meer dan de hele bevolking van een stad als Eindhoven of Groningen. De atoombom heeft bij een ex plosie drie uitwerkingen; hit te. druk cn straling. De enor me hitte bij de explosie maak te de meeste slachtoffers. Niets dan een schaduw bleef over van velen. Hiroshima en Nagasaki: wat zegt het ons nog? Afschuwe lijke zaken verdring je liever uit het bewustzijn. Een kern bom dat zal ons niet overko men, denken we als we er al over denken. We zijn er aan gewend geraakt, overspoeld door informatie die zegt dat kernwapens noodzakelijk zijn voor de vrede. Sinds de vijftiger jaren hebben we in Nederland ook kernwapens. Nou ja. hebben... Ze liggen hier, de Amerikanen beslis sen erover. De bewapenings wedloop wordt steeds gevaar lijker. Er zijn nu meer dan 9000 Amerikaanse strategi sche kernwapens en 6000 Russische. De zwaarste kdm- wapens zijn 25 megaton (4000 maal de kracht van de bom op Hiroshima). Het effect van ex plosie van dergelijke bom men is niet voorstelbaar. (In de Tweede Wereldoorlog werd over de gehele wereld vier megaton aan bommen gegooid. Daarbij kwamen 55 miljoen mensen om) De toename van de trefzeker heid. de uitbreiding van het arsenaal kernwapens die in zetbaar zijn op het slagveld, de ongelukken die nu een maal gebeuren bij berekenin gen en transport maken de kans op een reële explosie 'van kernwapens steeds groter Tegelijkertijd wordt gesugge reerd dat we ons daartegen kunnen beschermen. Door de overheid worden atoomkel ders gebouwd en rampen plannen ontwikkeld. In Amsterdam wordt 20 miljoen besteed aan zo'n kelder waar ongeveer 2000 mensen kun nen schuilen. Maar slechts weinigen weten dat zo'n kelder onzinnig is. Ook in een schuilkelder zal bij een kernexplosie massale dood optreden. Overleven den zullen na het verlaten van de kelder slachtoffer worden van straling en de rampen op milieugebied Kortom sterfte wordt door de bouw van der gelijke kelders niet voorko men. Er wordt echter wel val se hoop op bescherming en overleving gewekt bij dc Ne derlandse bevolking. Ook de volstrekt belachelijke „Wen ken voor de bescherming van Uw gezin en Uzelf' van de Be scherming Bevolking vor men een misleiding van het Nederlandse volk. Er wordt ten enenmale voorbij gegaan .i.iii <ii' I k. rul» oigL-n v,m een kernexplosie. De kans dat kernwapens ge bruikt zullen worden, wordt steeds groter. Een kernoorlog wordt steeds meer werkelijk heid Aan de andere kant ra ken wc gewend aan de aanwe zigheid van kernwapens We worden veelal zo voorgelicht dat kernwapens de vrede die- Door de gewenning aan kernbe wapening en een niet aflaten de zeer eenzijdige informatie zijn de mensen over het alge meen totaal niet op de hoogte van dc realiteit. Vanuit de ge- zondhcidszor g die zich toch steeds ten doel stelt bedrei ging van gezondheid te voor komen wü zij daarom infor matie verschaffen over deze grote gezondheidsbedreiger. Kennis en inzicht zal dc bewa peningsspiraal pas kunnen doorbreken Misschien is nog aan deze waanzinnige zelfver nietiging te ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21